EVENTJES LACHEN DE SPION TAN DE CITADEL Aan Abd-el-Krim zijn de vredesvoorwaarden ter hand gesteld. Het aanbod der Amerikaansche mijneigenaars om het loongeschil aan arbi- rage te onderwerpen, is door de mijnwerkers verworpen. Een staking schijnt onvermijdelijk. Briand's reis naar Londen tot de volgende week uitgesteld. Onder de radio-berichten: De ontruiming der Duitsche sanctie-steden aan vóór 15 Augustus worden tegemoet gezien. Briand zal 10 Augustus .e Londen aankomen. Het Britsche Consulaat te Woetsjau is geplunderd. Gem. buitenl. berichten. SCHEPEN AAN FORD VERKOCHT. Ontruiming der sanctiesteden vóór 15 Augustus? Actie der mijnwerkers in Silezië. De betrekkingen tusschen Duitschland en Spanje. Briand's reis naar Londen. Het congres inzake het gevangeniswezen. Dr. Van de Perre f De strijd in Marokko. De toestand in China. MARKTNIEUWS. RECHTSZAKEN^ Bedriegelijke bankbreuk. FEUILLETON. De Fransche schuld aan de V.S. Uit New York wordt gemeld, dat de Fran- sche sthuldencommissie, die naar de Ver. staten gaat, een langdurig moratorium zal voorstellen, gedurende welke noch de be taling van interest, noch van kapitaal zou plaats vinden, en een veel langere periode, zelfs een eeuw, voor de terugbetaling van de schuld. Men gelooft hier, dat de Amerikaansche schuldencommissie dergelijke voorwaarden geenszins kan aanvaarden, doch nochtans schijnt men in Frankrijk zeer optimistisch te zijn. Tot dusver heeft Washington echter geen woord gezegd, waaruit is af te leiden, dat het congres voornemens is eenigerlei verandering te brengen in de voorwaarden, die tot dusver van Amerikaansche zijde zijn gesteld. De Fransche bankier Masson, die gisteren n Williamscity een rede hield, zeide, dat Engeland en Amerika Frankrijk een moratori um van vijf jaren zouden geven, opdat Frank rijk de eerste milliard dollar, die het uit de schadevergoedingsbetalingen krijgt, geheel voor den wederopbouw der verwoeste pro vincies kan gebruiken. Frankrijk heeft een nieuw bedrag van tien millioen dollar betaald als interest van de 4000 millioen, welke het voor oorlogsleve ranties aan Amerika schuldig is. V v De Duitsche leveranties volgens het plan-Dawes. De conferenties van ministers en onder ministers, die Dinsdag bij Painlevé gehouden is heeft ten doel een betere organisatie en be ter gebruik der Duitsche leveranties in na- tura, die overeenkomstig het plan-Dawes van de Duitsche betalingen zulk een groot deel uitmaken. Tot dusver is daarvan door Fran sche particulieren weinig gebruik gemaakt, behalve voor zoover betreft steenkool, cokes, hout en chemische producten en vooral kleur stoffen. De Duitsche propaganda heeft daar uit geconcludeerd, dat Frankrijk niet betaald wilde worden en de Ruhr alleen bezette om er te blijven, terwijl de feitelijke reden was, dat de Fransche industrie zich door die le veranties benadeeld zag en er daarom niet aanwilde. Daarom zal thans zorgvuldig worden nage gaan in hoeverre mogelijk is van Duitsche le veranties partij te trekken, voor allerlei groote werken, die door den Franschen staat of an dere openbare lichamen moeten worden uit gevoerd en waarvoor men in Frankrijk niet zoo goed geoutilleerd is. De onderminister Georges Bonnet is belast met de leiding van dit onderzoek, waarvan een nuttiger gebruik /an de leveranties in natura 't gevolg moet zijn, zonder dat dit leidt tot te groote bena deeling van Fransche industrieele belangen. Briand's reis vertraagd, De oorzaken van de vertraging van de reis /an Briand naar Londen, die thans eerst de volgende week zal plaats hebben, schijnen uitsluitend te liggen in de Engelsche^binnen- landsche politieke moeilijkheden, die er Chamberlain de voorkeur aan doen geven, eerst het reces van het parlement af te wachten Hier legt men er den nadruk op, dar de voor bereiding voldoende gevorderd is om per soonlijke besprekingen mogelijk en gewenscht te maken en dat er volstrekt niet gedacht moet worden, dat er een kink in den kabel gekomen is. Van een reis van Caillaux is thans geen .zprake meer, hetgeen de gisteren getrokken conclusies bevestigt. De bestrijding van het communisme in Frank rijk. De Communistische afgevaardigde Doriot is door den rechter van instructie in staat van beschuldiging gesteld wegens het aansporen van militairen tot ongehoorzaamheid door het publiceeren van een manifest, gericht tot de matrozen en soldaten en verschenen in .de „Humanité". De vredesvoorwaarden aan Abd-el-Krim. De correspondent van de „Matin" te Te- toean geeft de Fransch-Spaansche vredes voorwaarden, die aan de afgezanten van Abd- el-Krim zijn meegedeeld, Deze houden in, dat Abd-el-Krim het religieus gezag erkent yan den Sultan vu Marokko, Moelay Joessef, en diens regelmatige opvolgers, terwijl Frank rijk en Spanje de administratieve autonomie der Rifs erkennen. Aan de Rifs wordt vol- loende politiemacht toegestaan, om de rust en de veiligheid op eigen gebied te verzeke ren, waartoe Frankrijik het noodige kader zou verschaffen. De vergroote zones van Ceuta en Melilla zouden in vollen eigendom aan Spanje worden toegewezen, Verder worden de grenzen van deze gebieden en van het onafhankelijke Rifgebied in hoofdtrekken vastgesteld, waarbij valt op te merken, dat te merken, dat de mijnen bij Melilla natuarlijk aan Spanje worden toegewezen, terwijl als zuifdgrens der Rifs naar Fransch-Marokko wordt aangenomen de Werga en de Loekos verbonden door een nader te bepalen theore tische lijn. De nieuwe toestand zou onder con tr óle van den Volken bond gesteld worden. Uit den Duitschen Rijksdag Het Seniorenconvent heeft zich Maandag middag beziggehouden met de bezwaarschrif ten der communistische afgevaardigden Höl- ein en'Jadasch, vorige week uit den Rijksdag verwijderd, tegen hun uitsluiting van de zittin gen. De meerderheid der leden was van oor deel, dat de protesten ongemotiveerd waren. Het plenum heeft evenwel een beslissing te ne men. Rijksdagpresident Löbe heeft volgens de gewoonte den beiden uitgesloten afgevaardig den niet alleen den toegang tot de zittingszaal maar tot het geheele rijksdaggebouw verboden Zij hebben overigens nog geen poging ge daan, het te betreden. De fascisten en hun tegen standers. In een gehucht nabij Brescia is bij een klop partij tusschen fascisten en revolutionnaire elementen een fascistisch milicien gedood. In een andere plaats zijn 12 communisten die een geheime vergadering hielden, gear resteerd. Berechting van samen zweerders. In een mededeeling van de militaire ge rechtelijke overheid wordt ter kennis ge bracht, dat tien personen, gearresteerd we gens deelneming aan een complot met het doel een bom te doen ontploffen in een tun nel nabij het dorp Garraf tijdens het passee- ren van den koninklijken trein in Mei 1.1., binnenkort voor den krijgsraad zullen wor den gedaagd. Het complot moet zijn op touw gezet in overleg met extremistische elemen ten, die naar Frankrijk zijn gevlucht, en waarvan er zeven bij verstek zullen worden vervolgd. De dreigende staking in het Amerikaansche mijn bedrijf. De loononderhandelingen tusschen de eigenaren der anthracietmijnen en de mijn werkers zijn afgebroken, daar de arbeiders weigeren het aanbod der eigenaren te aanvaar den om het geschil aan arbitrage te onderwer pen. Amerika heeft dus eveneens zijn ernstig conflict in den mijnbouw, dat, indien er niet tijdig een uitweg wordt gevonden en de hoop is geenszins uitgesloten, dat dit nog te elfder ure geschieden «al tot een sta king zal leiden, welke den len September, bij het afloopen der loon overeenkomst, ingaan zal. President Coolidge heeft doen weten, dat hij niet voornemens is tusschenbeide te ko men vóór dat de mijnwerkers inderdaad sta ken. Hij is van meening, dat noch de mijn eigenaren noch de mijnarbeiders bij hun on derhandelingen met het openbaar belang rekening hebben gehouden, en hij dringt er bij beide partijen op aan hun verantwoorde lijkheid te beseffen en hun geschillen bij te leggen. De voorzitter van den Mijnwerkersbond, John Lewis, heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij zegt, dat de a.s. conferentie tusschen de vertegenwoordigers der mijn eigenaren en arbeiders een klucht zou zijn, daar de vertegenwoordigers der eigenaren geen bevoegdheid hebben om tot een vergelijk te komen. Hij eischte, dat de groote kolenmag- naten persoonlijk aan de conferentie zouden deelnemen. Amerika.s toetreding tot het Hof van Intern. Justitie Coolidge hoopt, dat het Congres in de zit ting van December de quaestie van Ameri- ka's toetreding tot het Hof van Intern. Jus titie zal afdoen. Hij is van oordeel, dat de aan gelegenheid geheel aan den Senaat moet wor den overgelaten, die tegen dien tijd de be raadslaging ér over zal hervatten. Bij een bezoek aan het Witte Huis deelde de republikeinsche senator Pepper, lid der senaatscommissie voor buitenl. zaken den president mede, dat hij voornemend was vóór de zitting van December te confereeren zoo wel met de republikeinsche als met de demo cratische senatoren over een resolutie ten gun ste van Amerika's toetreding tot het Wereld hof. Het Uitvoerend Comité der Amerikaansche Vereeniging van Chemici heeft in zijn jaar- lijksche vergadering het streven der confe rentie van Genève om het gebruik van gifgas sen in den oorlog te verbieden, veroordeeld. In een resolutie zegt het dat het verbod der chemische oorlogsvoering „het prijsgeven van humane methoden tegenover de oude verschrikkingen van den veldslag beteekent. De strijd in Marokko. Eenige kleine colonnes zijn er zonder on gevallen in geslaagd de stellingen op de Dje- bel Hedia en Lesnar te versterken. Een 50 vliegtuigen bombardeerden Boel- heri, Tauriant en Amaran, waar Zaterdag een gevecht plaats had, en vernielden eenige doears. s De „Matin" seint uit Madrid, dat Abd-el- Krim vóór 15 Augustus antwoord zal moeten geVen of hij vrede .wil sluiten. In het geval, dat hij een negatief antwoord geeft, zullen de Spanjaarden overgaan tot een offensief en op verschillende punten van de kust troe pen laten landen. Een vergadering van afbeiders in Kabton heeft de volgende resolutie aangenomen De doeltreffendste methode om de imperia listen te bestrijden is een staking, daar deze veel verder-strekkende gevolgen dan een boycot heeft. Bij een staking zetten wij de scheepvaart stop, zoo zegt de resolutie. Wij zijn zeker eener overwinning, daar wij het leven van Hongkong in de hand hebben. Wij moeten niet aarzelen, daar aarzeling de overwinning in een nederlaag zou kunnen doen ontaarden. Een vergadering van Chineesche kooplie den heeft een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen het invoeren van bolsjewistische maatregelen door de de facto regeering van Kanton, die streeft naar het vernietigen van den handel, naar het verwar ren der financiën en het afsnijden van den levensmiddelentoevoer van Kanton naar Hongkong als inleiding tot de „Sovjeteering" van dit gebied onder haar gezag. Een Unie-vloot. In gezaghebbende kringen wordt de instel ling van een Unie-vloot weer ernstig be sproken. Correspondenten in de Hollandsche bladen betreuren opnieuw het verdwijnen van de HollandZ.-Afrika Scheepvaartlijn, waarmede alle concurrentie van den bestaan- den „shipping ring" te niet ging. De strijd in Syrië. De „Times" meldt uit Beyrouth, dat er een hevige strijd heeft plaats gehad tusschen de Franschen en de Drusen. Omdat de hitte enorm is en er bijna geen water is, zullen de Franschen hun actie tot minimum beperken. Officieel wordt het bericht tegengesproken, dat de Britsche troepen met de Franschen tegen de Drusen samenwerkten. De Engel- schen hebben alleen waarnemingsposten aan de grenzen opgesteld. EEN BELGISCH KAMERLID INTER- PELLEERT IN VERBAND MET DE KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING AAN STIJN STREUVELS. Het Kamerlid Buyl heeft aan Huysmans een vraag gesteld in verband met het feit, dat de koning Stijn Streuvels heeft benoemd tot Officier in de Leopold-orde. Hij vroeg den Minister, of hij wist, dat Streuvels in zijn oorlogsdagboek dit en dat heeft geschreven en met Duitsche officieren in goede betrekking heeft gestaan. In,Vlaamsche letterkundige kringen heersch- te groote verontwaardiging over 'deze vraag, daar de koning de bevordering reeds heeft geteekend. Men verwacht, dat Huysmans hem een passend antwoord zal geven. DE GRAVEN AAN DEN YZER. Reeds viermalen heeft het„Komiteit der Jaarlij ksche Yzer-bedevaart" een verbroede ringsdag georganiseerd aan de graven der Vlaamsche soldaten in het Yser-gebied. De bedevaartgangers brachten dan een bezoek aan het graf van een bekende doode, die daar in het bijzonder herdacht werd. De wensch werd echter uitgesproken, om voortaan een vaste plaats te kiezen om hulde te brengen aan de gevallen broeders en getuigenis van trouw af te leggen aan de Vlaamsche zaak. Voor- loopig is Dixmuiden tot jaarlij ksch bede vaartsoord uitgekozen. Bovengenoemd „Komiteit" nu heeft de verslagen der vier eerste Yzer-bedevaarten de Joe-English-herdenking te Veurne-Steen- kerke 1920 de Van Raemsdock-hulde te Steenstrate-Ieper, 1925 de Ren- de Ridder- huode te West-Vleteren 1922.en het Eerher stel aan de geschonden graven te Obreen- Alveringen 1923 in een boekje onder den titel „Naar Vlaanderens Doodenveld" samen gevat, dat rijk geillustreerd is en talrijke tee- keningen van den gestorven kunstenaar Joe- English bevat. Daar het wenschelijk is, schrijft de in- .eider, om de aandacht van het publiek meer op de bedevaartsdagen en de beteekenis ervan te vestigen, heeft het comité besloten ieder jaar Jiet verslag van de bedevaart en wat er mee verband houdt, in boekvorm uit te geven. CERIGNOLA DOOR AARDBEVINGEN BEDREIGD. Een draadloos bericht uit Cerignola meldt, dat een ontzaglijk groote menigte in processie naar de Heilige Maagd van Rillata, de be schermster van Cerignola (iin het Z.O. van Italië) ging om bescherming' af te smeeken tegen de verwoesting der stad door aardbevin gen. Verschillende schokken zijn reeds waar genomen de boeren slapen op het veld, uit vrees dat hun huizen zullen instorten. HEVIGE ORKAAN. Zondag en Maandag heeft hier een hevige orkaan gewoed, die te Boedapest en in geheel West-Hongarije enorme schade heeft aan gericht. Vandaag heerschte hier weder zomer weer. WEER EEN AANSLAG. Volgens de Parijsche „Matin" zijn de communisten weer in actie. Zij zouden in Plewna een munitiemagazijn in de lucht hebben laten vliegen. Een V.D.-bericht voegt hieraan toe, dat er vele dooden en gewonden zijn. REORGANISATIE VAN DEN AMERI- KAANSCHEN DIENST INZAKE HET DRANKVERBOD. Dinsdag is een order gepubliceerd, waarbij den drankverbodscommissaris Haynes al zijn bevoegdheden met betrekking tot het oppertoezicht over den uitvoer en het ver bruik van bedwelmende dranken worden ontnomen, zulks in verband met de reor ganisatie der drankverbodsbepalingen. De bevoegdheden van Haynes zullen op de 22 nieuwe te benoemen drankverbods administrateurs overgaan. CHICAGO, DE STAD DER MOORDE NAARS. Volgens een statistiek wordt er in Chicago meer dan één moord per dag gepleegd. Van 1 Januari tot eergisteren bedroeg het aantal móórden reeds 227. De Shipping Board heeft 200 schepen voor afbraak verkocht aan Henry Ford, op diens bod van 1. 706.000 dollar. EEN BLIJDE UITTOCHT. Met vliegende vaandels is gisteren, naar een draadloos bericht meldt, het Amerikaan sche marine-detachement, dat sedert 1912 in Managua (Nicaragua) in garnizoen lag (het was daar gekomen om de orde te handhaven in de ergste revolutie in Nicaragua's geschie denis), naar het station gemarcheerd om zich voor de thuisreis in te schepen. DE BELEEFDE AGENT. Met zekerheid kan worden verwacht, dat de zoogenaamde sanctiesteden Dusseldorf, Duisburg en Ruhrort, die sedert 1921 bezet zijn, nog vóór 15 Augustus zullen worden ontruimd. De mijnwerkersvakvereenigingen in het kolengebied van Beneden-Silezië hebben, met het oog op de stijgende duurte, de be staande loonovereenkomst opgezegd en een loonsverhooging van 3.0 pCt. geëischt. De onderhandelingen, die tusschen Duitschland en Spanje na de opzegging van het handelsverdrag te Madrid zijn begon nen, zouden volgens het „Berl. Tag." zijn afgebroken, daar Spanje weigerde op den Duitschen eisch inzake de meestbegunsti- ging in te gaan. De Duitsche gedelegeerde^ zullen heden Madrid verlaten. Naar het blad verder mededeelt, wordt van welingelichte zijde te Berlijn bevestigd, dat de onderhandelingen in een kritiek sta dium zijn gekomen, hetgeen het vertrek der Duitsche gedelegeerden noodzakelijk maakt. Het vertrek beteekent echter niet het af breken der onderhandelingen, doch een po ging om door mondelinge ruggespraak te Berlijn de situatie tot klaarheid te brengen en een nie.uwe basis te scheppen. Briand zal te Londen 10 Augustus arri- veeren en den volgenden dag het eerste onderhoud met Chamberlain hebben. Ook Lord Oxford and Asquith heeft, blij-» kens een bericht van den draadloozen dienst, het woord gevoedr op het interna tionale congres inzake het gevangeniswezen. Hij verklaarde, dat het denkbeeld, dat hech tenis het eenige doel der crimineele be straffing is, vervangen is door de opvat ting dat het denkbeeld der straf veeleer verbetering is. Het meerendeel van de ont zaglijke verbeteringen, welke gedurende de laatste eeuw in het gevangeniswezen zijn aan gebracht, houden verband met het mensche lijker maken der gevangenissen. De mis daad is, behalve wanneer zij het resultaat is van een impulsie of van hartstocht, voor een groot deel het gevolg van slechte so ciale omstandigheden. Dinsdag is het gewezen katholieke kamer lid van Antwerpen, dr. Van de Perre over leden. Hij was een der voornaamste figuren in de Vlaamsche beweging; vooral in het politieke leven van Antwerpen speelde hij een groote rol, waar het de Vlaamsche kwestie gold, Bij het uitbreken van den oorlog bood hij zijn diensten als medicus aan. Met den val van Antwerpen week hij naar Engeland uit. Na den oorlog schaarde hij zich Weer in de gelederen van hen, die voor de Vlaamsche zaak streden, tot zijn ziekte hem tot rust nemen drong. Dr, Van de Perre werd 53 jaar oud. f Het Fransche Departement van Buiten- landsche Zaken ontkent de juistheid van het bericht over de vredesvoorwaarden aan abd-el-Krim, welke heden in de Parijsche en buitenlandsche bladen gepubliceerd zijn. Met name de z.g. voorwaarden inzake de grens van de Fransch-Spaansche en Tanger- zöne worden onjuist genoemd. Gemend wordt, dat het Britsche consulaat te Woetsjau, onmiddellijk nadat-last was ge geven het gebouw te ontruimen, in verband met de agitatie tegen de vreemdelingen, werd geplunderd. MEDEMBLIK, 5 Aug. 1925. R. K. Markt- vereeniging „St. Jozef". Aardappelen; Groote Muizen 2,253,20; Kleine Muizen 2,75—3,70; Groote Witte 2,05—2,20 per halave H.L. HOOGKARSPEL, 5 Aug. 1925. Vereen. „De Eendracht". Groote aardappelen: Schotsche 22,05; Due 2,05; Kleine aardappelen 33,15. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken." Woensdag 5 Aug. Aardap pelen 1,221,55 per zak, 25 K.G.; kl. AardappcleiF 0,731,35 per zak, 25 K.G.; Slaboonen, 0,503,55 per zak, 15 K.G.; Snijboonen 0,755,40 per zak, 15 K.G.; Tuinboonen 0,760,77 per zak, 15 K.G.; Doperwten 2,20 per zak, 50 K.G.; Klapbes sen 1,452.75 per 1*0 K.G.; Perziken 11,9013,40 per 100; Frambozen 1,20 per K.G.; Komkommers 2,205,70 per 100; Tomaten 0,140,27 per K.G.; 20/55-mand Augurken: Middel 0,570,61; Basterd 0,840,90; Steek 0,400,45; Bommen 0,310,38 per mand, 6. K.G.; Kruideniers peren 0,35—0,84; Jan Baasjes 0,330,74; Yello's 0,250,74; Suikerperen 0,32 0,36; Tulp appelen 0,200,24; Trosjes peren 0,080,15; Bloemkool 2,20 17,20 per 100; Roode Kool 56,60 per 100; Rabarber 1,104,70 per 100 bos; Wor telen 14 per 100 bos; Uien 2,202,30 per 25 K.G. MEDEMBLIK, 4 Aug. R. K. Marktveree- niging ,,St. Jozef". Aardappelen: groote muizen 2.103.20, kleine id. 2.753.80, groote witte 2.102.20, per halve H.L.; roode kool 3.404.50 per 100 stuks, sla boonen 1.352 per zakje. TER AAR, 4 Aug. Veilingbericht van de R. K. Tuindersvereeniging ,,St. Phocas", na aftrek van veilingskosten. Snijboonen extra 2.10, id. A. 1.88, id. I 1.52, id. II 85 ct.. id. Ill 23 ct., id. stek 12 ct., prins.b. z, dr. I 2.10, id. II 1.65, spekboonen 1.22, w. pronkb. 75 ct., dubb. st. pr. 1.55, alles per zak. van 10 k.g.; augurken: fijn I 10.50, F. B. I 7.10, id. II f 5.10, Bast. I 3.50, id. II 2.80, grof I 2.40, g. grof «1.70, stippel 1.25, K. K. 1, alles per mand van 25 k.g. „God zij met ons". 898 zak Snijboo nen I 1.48, 59 zak id. II 85 ct., 2 zak id. Ill 20 ct., 76 zak id. stek 14 ct., 66 zak prins, b. z. dr. I 2.50, 23 zak spekboonen 1.55, 1 zak w. pronkb. 65 ct., alles per zak van 25 k.g.; augurken: 5 manden fijn I 11.80 13.40, 23 m&nden id. II 11.35, 22 manden F. B. I 8, 2 manden id. II 5.30, 124 man- den bast. I 3.95, 595 manden grof I 2.55, 33 manden stippel 1.30, 89 manden K. K. 1.30, alles per mand van 25 k.g. GOUDA, 6 Aug. Kaas. Aangevoerd 212 partijen. Handel maiig. Ie kwal. 6064, 2e kwal. 5358; zwaardere rijksmerk 68; met rijksmerk le soort 63—66, idem 2e soort 5661, AMSTERDAM, 5 Augustus.Ter veemarkt waren heden aangevoerd 269 vette kalveren le kw. f 1.061.16 per kg. dito 2e kw. f 0.901.04 per kg. dito 3e kw. 7488 c. per kg. 62 nuchtere kalveren f 1625 per stuk 570 varkens prima vleeschvarkens Holl. le kw. f 1.121.13 per kg. vette Holl. 2e kw. f 1.101.12 per kg. Overzeesche en Gel- dersche prima vleesch le kw. f 1.121.13 per k.g. AMSTERDAM, 5 Augustus. Aaardappe- lennJarkt." Zeeuwsche eigenheimers f 2.75 3.10, dito blauwe f 3.503.75, Zeeuwsche bonten f 5. Zeeuwsche blauwen f 4.80. Aan voer 4 ladingen of 850 H.L. IJMUIDEN, 5 Augustus. Heden aangeko men aan den rijksafslag 19 stoomtrawlers en 67 kustvisschers. De aanvoer en prijzen waren Trawlvisch 54 kisten tarbot f 5495 13 kisten griet f 3974 per 50 Kg. 270 stuks groote tong f 33.40 3200 stuks middel tong f 2.503.10 10.000 stuks kleine tong f 1.602.75 alles per Kg. 12 kisten groote schol f 4555 12 kisten middel dito f 38 41 36 kisten zet schol f 28.5040 1060 kisten kleine schol f 4.5029 100 kisten bot f 511 100 kisten schar f 4.9019 9 kis ten tongschar f 5156, alles per kist v. 50 Kg. 12 kisten rog f 1336 per 10 stuks 236 stuks vleet f 0.673.63 per stuk 1 kist mid. roode poon f 54 2 kisten kleine dito f 35 74 kisten pieterman poontjes f 419 34 kisten groote schelvisch f 21.5030 35 kisten middel dito f 1026 ;111 kisten klein- middel dito f 1118 848 kisten kleine dito f 3.2010 alles per kist v. 50 K.g. 44 kisten kabeljauw f 4162 per kist v. 125 Kg. 72 Weetgierige dame; „En vertel me ook 'ns.t, agent, waarvoor toch dat riempje is daar onder je kin." Agent: „Daarop dame, rust m'n onderkaak, as-ie moe is van 't antwoord geven op malle vragen." NOOIT GOED. „In vertrouwen gezegd," zei de vrouw van den begrafenisondernemer, „mijnheer Jansen heeft de rekening van de begrafenis van zijn vrouw van verleden jaar nóg niet betaald." „Wat 'n schandaal," riep de vriendin uit. „Hij moest zich schamen om de menschen zóó te laten merken hoe weinig hij aan zijn. vrouw denkt!" „Ja, en zijn broer Hendrik heeft verleden) week, daags na de begrafenis van zijn vrouw< direct betaald." „Net iets voor hem! Precies alsof hij blij was, dat ie van haar af was!" j HAAR ZUCHT Zij: „Die vrouw kreeg honderdduizend gul-* den van de spoorwegmaatschappij, door wieg} trein haar echtgenoot gedood werd Hij: „Nu zeg, je behoeft niet zoo te zuclw ten als je mij dat vertelt." KOOPMANSGEEST. Een klein meisje vroeg in een speelgoed», winkel: „Ik wou graag iets heel moois heb-», ben voC|- m'n zusje die vandaag jarig is, I maar 't mag niet meer kosten dan 60 cent." De winkelbediende liet een popje zien, dat 80 cent kostte, „maar omdat jij 't bent kan je 't voor 60 cent krijgen." „Neen, dank u wel," antwoordde het meisje, „als u mij overal 20 cent afdoet, wou ik graag dat doosje kleurkrijt van 20 cent hebben, dat voor 't raam ligt." kisten gr. gullen f 916 220 kisten kl. dito f 37 per kist v. 50 K.G. 155 stuks leng f 0.55—1.20 34 stuks heilbot f 2.25—66.701 per stuk 98 kisten wijting f 1.404.60 per) kist v. 50 K.g. 593 stuks koolvisch f 0.23i 1.60 1 kreeft f 2.70 per stuk 29 kisten mak reel f 24—35 per kist v. 50 K.g. IJMUIDEN, 5 Aug. Van de IJmuider; stoomtreilers kwamen er heden 17 aan de markt. De besommingen waren IJM. 192 met f 2269 IJM. 75 met f 1668 IJM. BÓ met f 3109 IJM. 152 met f 2372 IJM. 272) met f 1522 IJM. 503 f met f 1946 IJM.) 134 met f 1984 IJM. 195 met f 2625 IJM. 165 met f 1713 IJM. 147 met f 1649 IJM. 405 met f 2365 IJM. 8 met f 1418 IJM. 168 met f 2519 IJM. 119 met f 3033 IJM. 193 met f 1811, IJM. 16 met f 2355 en IJM. 23 met f 1287. De besommingen der haringschepen, waren heden IJ.M. 287 met f 6086, voor 12 last pekelharing. Heden kwamen hier binnen de Duitsche stoomtreilers P.G. 292 met 2905 en BX. 156 met f 2635 besomming. Voor de rechtbank in Den Haag stonden terecht de 40-jarige schoenmaker K. G. en de 36-jarig J. K„ huisvrouw van B. H„ bei den uit Den Haag thans gedetineerd, we gens bedriegelijke bankbreuk. Beklaagden zouden aan het faillissement van den man der tweede beklaagde, die een inrichting voor schoenreparatie gevestigd had in een perceel aan de Mauritskade, eenige machines hebben onttrokken en de tweede beklaagde bovendien 21 paar schoe nen en een partijtje gummiehakken. De eer ste beklaagde ontkende. H., die een zwager van hem is, was in gijzeling gezet door een schuldeischer. Bekl. wilde hem wel helpen, maar moest daarvoor de machines in onder pand hebben. Dat zijn zwager zelf reeds faillissement had aangevragd, wist bekl. niet. De tweede beklaagde bekende. Na verhoor van den curator in het faillis sement, mr. P. A. Roeper Bosch, die o.a, mededeelde, dat het passief meer dan 13.000 en het actief pl.m. 2500 bedroeg, en van eenige andere getuigen, eischte het O M„ waargenomen door mr. Hermans, te gen den eersten beklaagde 1 jaar en tegen de tweede 6 maanden gevangenisstraf. Voor de vrouw, die onder invloed van haar man had gehandeld, achtte het O.M. ver zachtende omstandigheden aanwezig. Mr. Spaargaren, verdediger van den eer sten beklaagde, wees er op dat de beklaagde geen oogmerk had om anderen te benadeelen en nog minderom zichzelf te bevoordeeler.. PI. verzocht bekl.'s onmiddelijke invrij- heidsstelling. De verdediger der tweede beklaagde, mr. Npoteboom pleitte clementie. Hij meende, dat er alle termen aanwezig waren voor op legging van een vorwaardelijke straf of van een straf, gelijk aan de reeds ondergane preventieve hechtenis. Ook pl. verzocht in- vrijheidsstelling voor zijn clint. Dé rechtbank wees de verzoeken tot in»' vrijheidsstelling af. Uitspraak 1 lAugustus. v Vrij naar h^J Fransch. 24 Twintig minuten geleden. Ik was toen juist buiten, commandant. Wie heeft dan geantwoord? Niemand commandant. Ik ben bij den Jtgang van het hol geweest en heb daar at neergelegen; er is dus niemand langs "dien kant kunnen binnensluipen. De andere was op dat uur onbruikbaar, want de winkel is gesloten. 't Is erg. vreemd: want ik heb de over tuiging dat iemand gesproken heeftIk zeide u dus dat ik binnen twee dagen de planne» moet hebben van den Franschen aanval op Esparges. Commandant, ik zal al het mogelijke doen. Maar het wordt moeilijk. Er zal een buitengewone premie nóodig zijn voor den- gene die deze inlichtingen kan geven. Goed. Beloof honderd francs. Maar ik moet ze binnen twee dagen hebben. Begrepen, commandant. Het zou slechts aan hem, Lucien, liggen of hij ze kreeg. De Jood had hem gezegd: Jongen, als je wilt, zijn die honderd i ancs voor jou. Hii had volstrekt geen toespeling meer gemaakt op zijn bedreiging van een paar dagen geleden. Maar Lucien vertrouwde dat stilzwijgen niet. Hij kende den Jood goed genoeg om te weten dat deze spion wonderlijk goed comedie speelde. Zoo prikkelden de vrees voor den dood en het verlangen naar de honderd francs Lucien ten zeerste. Er moet gehandeld wor den, herhaalde hij bij zich zelf, en vlug. Het moet. Maar hoe? Naar het paviljoen terug- keeren? Een rilling liep over zijn leden. Hij meende, dat hij nog zag hoe de zwarte oogen van Jean hem aanstaarden, hij hoor de" de stem welke op zoo'n verachtelijken toon zeide: Lafaard! Verrader! Lucien wreef zich de oogen en sprak met doffe stem; - Ik ga tochl Ik zal het morgen doenl Hij wierp zich op zijn legerstede, maar kon in het begin den slaap niet vatten. Hij draaide zich herhaaldelijk om, maar .iet hielp niet. Tegen den morgen sluimerde hij in. Maar terwijl het lichaam rust had, blee. de pijniging van zijn geest voortduren. Lucien zag de citadel, het paviljoen, een kind van zestien jaar dat hij wurgde; hij hoorde schreden, een vreemde ontroering maakte zich van hem meester, het koude zweet liep over zijn ledematen. Dan kwam de ordonnans, pakte hem aan, en plotseling was het de volstrekte eenzaamheid.... Welke zijn die klachten, die snikken.... en die ruwe stem: ter dood veroordeeld! Wie? Jean! Jean! Jean! Welke vergis sing.... welke dwaasheid.... Houdt op, neen, hij is het niet...» O, die soldaten welke aanleggen.... Houdt op, het is Jean niet!.... Het is Jean niet!.... Ik, ik ben hetNeen, ik ben het niet.... Laat me toch! De Corsikaanl.hij zegt dat ik het benhij is ziek.... hij is waanzinnig, het is niet waar wat hij zegt.... O.... O.... Die dood, die verschrikking!Hij voelde dat hij in een afgrond viel. Toen hij wakker werd, had groote vrees zich van hem meester gemaakt. Met loome schreden begaf hij zich naar den winkel: de vermoeidheid deedhem wankelen, af zichtelijke voorstellingen stoorden zijn ver beelding de klanten meenden dat hij ziek was. Men raadde hem aan eenige rust te nemen. Dat is hoogst onverstandig, zeide ka pitein Fréquentin, ge maakt u gewoon dood. Neem dan iemand die mee helpt. Ge telt toch zooveel klanten. Een feit was het dat hij het buitenge woon druk had; hij vermenigvuldigde zich, was vlugger dan ooit te voren en zoo werd hij door zijn vele werk heel wat kalmer. Ondertusschen was Bertrun, zijn geheime meester, aan de telefoon. Commandant, uwe bevelen zullen uit gevoerd worden.Ik heb maar één agent meer, de anderen zijn in de richtingen ver trokken die u heeft aangegeven. Vertrouwt ge dien jongen? Hij heeft eenige domheden uitgehaald, maar ik heb hem vast door de vrees voor den dood; hij is een lafaard. Toch heeft hij goed gewerkt, vooral in de citadel. Van hem heb ik de beste inlichtingen ontvangen. uitstekend! Verdubbel zijn loom, als het nqodig is. Ja, commandant. Tot later! Dan sprak hij tot zich zelf: Hem dubbel loon geven? Zoo laat mogelijk! Mijn zakken zijn wijd en groot. Dat overschot gaat er gemakkelijk in.... Toch moet ik Lucien sparen, ik heb hem te zeer noodig, vooral nu ik alleen ben! HOOFDSTUK XXI. De ondergaande zon vergulde met haar schitterende stralen het liefelijke dal der Maas; het licht weerspiegelde zich in de ruiten der vensters en tintte de daken met lichte rozenkleur; deed de zon ook een straaltje van vreugde ontbranden in het oog van allen?.... Neen, de eene overwinning op het noordelijke front had vreugdevolle glimlachjes te voorschijn geroepen; de op gewektheid stond op ieders gelaat.... van allen? Neen, toch niet! Herkent ge cjien vermoeiden jongen man, die den drempel der citadel betreedt? Het is Lucien. Het uur der misdaad is nabij en de nachtelijke schrikbeelden komen in massa voor zijn geest opdoemen en brengen hem in de war. Hij draagt handschoenen. Zijn voeten steken in pantoffelen. De pracht van het landschap laat hem koud: de har monie der heuvelen, die zich daar zoo kalm verheffen, ontgaat hem; de schitterend- heldere Maas, welke daar zoo zacht voort- ruischt, brengt een kalmte in zijn geest. Nu is hij bij het paviljoen. De schildwacht gaat op en af en keert hem op dit oogen- blik den rug toe.... De deur staat open; in enkele sprongen is Lucien in de vesti bule: wat is dat gouden licht dat door de open vensters valt, toch vervelend en hin derlijk. Geen geluid. De gang is leeg. Lu cien sluipt er in, hij weet hoe het geb juw is ingericht. Daar hoort hij stemmen. In het kabinet van den generaal, de deur staat op een kier, men spreekt nog altijd door. Lucien verbergt zich in een hok, waar be zems en borstels geborgen worden: hij luis tert en kijkt door het sleutelgat. De gene raal staat met den intendant in de deur, zij spreken over de hoeveelheid voeder welke noodig is, zij blijven zoo eenige oogepbük- ken staan, die den spion eindeloos toeschij nen; dan gaan zij samen voort en bereiken de vestibule. Zij hebben een ander onder werp aangepakt, n.l. dat van den wijn. Het onderhoud kan nog lang duren! Wat een geluk! Lucien gaat heel zacht voort, bereikt: het kabinet, en gaat terstond naar de ver schillende vakken welke allen op elkaar lijken; bij toeval neemt hij een pak papie ren uit het tweede. Aanvalsplannen.... aanval op Montfauconop Eparges..,.. Het 21e infanterie zal zijn positie den !7en Mei, juist om 14 uur verlatenDat is het plan.... Dat zal Lucien honderd francs opbrengen, hij grijpt de papieren en ont snapt. In zijn haast heeft hij een stoel om- gestooten.... Er komt beweging in het vertrek er naast waar Frequentin werkt...» De angst geeft Lucien vleugels en een vreemde helderheid aan zijn verstand; als een pijl vliegt hij door den gang, de vesti bule, bemerkt den generaal die buiten met den intendant op en af loopt, liet schijnt hem alsof men hem achtervolgthij staat voor de kamer van Jean, hij gaat er in en sluit de deur. Als in een droom ziet hij Jean die hem verstomd aanziet, die cp den rand van zijn bed gaat zitten en zijft pantoffels aantrekt.... Hij fluistert hem) vlug in het oor: J Herinner je, dat je familie, de generaal, j en Verdun de gevolgen zullen ondervinden) als je mij aangeeft. Hij gaat naar den schoorsteen. Die papie- ren hinderden hem, hij werpt ze onder het bed; hij licht een gordijn op dat een kastj verbergt en gaat er in. Alles is zoo vlug' gebeurd, dat Jean, die bijna zijn adem kwijt is, zich afvraagt of hij niet de speelbal is van een kolossale ilusïe. Toch komt hij langzaam tot de nuchtere werkelijkheid, hij raapt het pakje, dat onder het bed gewor pen is, op. Hij kijkt er even in; het zijn de aanvalsplannen. 'Straks zal hij ze bij den ge neraal terugbrengen, wanneer hij zooals ge woonlijk, zijn kamer poetst; dit oogenblik is minder geschikt, want de gouverneur werkt zeker in zijn kabinet.... fWordt vervolgd,}

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6