GEMENGD NIEUWS. BINNENLANDS CH NIEUWS. Het huldeblijk aan de Koningin en den Prins. Het aficheid van minister Aalberse. Een adres van den Ned. R. K. Midden standsbond. Zijn vader beroofd? Kind in een put gestikt. Oprichting van plaatselijke Oranje-comité's. Het provinciaal comité „Zuid- Holland" van het „Oranje comité 1926", welke laatste zich ten doel stelt om aan H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins bij gelegenheid van hun 1 zilveren huwelijksfeest een hul deblijk aan te bieden, heeft een circulaire verspreid, waarin de wenschelijkheid wordt uit gesproken van verdere decen tralisatie door opriching van plaatselijke comité s, die uit den ra der zaak later ia staat zijn te beoordeelen de wi)ze, waar op de inzameling »an gelden binnen ieders gebied zal moe ten plaats hebben. Het provinciaal comité zal voor dat doel beschikbaar stel len bonboekjes met bons a 1, 0.50 en 0.25, zoodat ieder een bijdrage kan kiezen, die binnen zijn bereik ligt. Het ligt in het voornemen, zooals ook reeds is medege deeld, het huldeblijk te doen bestaan uit een geschilderd por tret van de koninklijke familie, te vervaardigen door den kunst schilder Piet v. d. Hem; aan welk voornemen de Koningin haar goedkeuring heeft gehecht. De overblijvende gelden zul len ter beschikking van H. M. worden gesteld met het ver zoek, om daaraan een bestem ming te willen geven naar haar believen. Het provinciaal comité ver zoekt derhalve, het initiatief te nemen tot oprichting van plaat selijke comité's. Het zou gaarne uiterlijk 15 October a.s. de ver antwoording van de ontvangen gelden in zijn bezit zien. Penningmeester is A, C. Ver- heek te 's-Gravenhage. Naar de '„Volkskrant" ver neemt zullen de ambtenaren van het departement van arbeid aan den scheidenden minister mr. Aalberse een geschenk aan bieden. bestaande in twee ge bonden deelen, waarin alle stuk ken zijn opgenomen, die de mi- n.Kter met de Kamer gewisseld heeft, met inbegrip van de rede voeringen. die hij in de Kamers gehouden heeft. De deelen zijn: periode 1919 —1922 en 1922—1925, welk laatste deel nog niet gereed is, omdat daarin nog dient te wor den opgenomen het proces-ver baal der overdracht van de mi nisters-portefeuille. Het bestuur van den Nederl. R. K Middenstandsbond op fe deratieven gropdslag heeft het volgende adres aan den minis terraad gericht: Aan den Ministerraad. Bij den aanvang der werk zaamheden van de nieuwe Re geering, zij het aan het bestuur van den Nederl. R. K. Midden standsbond vergund, langs dezen weg aan Uwe Excellenties ken baar te maken eenige midden- standswenschen, wier spoedige vervulling wij met eerbied doch sterken aandrang in de bizon- dere zorgen van Uw Excellen tie durven aanbevelen. Wij doen dit met des te meer vrijmoedigheid, wijl deze wen- schen voor het meerendeel geen vraagstukken betreffen van z.g.n. grooten stijl, doch niettemin door den Middenstand van groote beteekenis worden geacht 1. Uitbreiding Rijksvoorlich tingsdienst. Dankbaar erkennend, hetgeen vooral in de laatste jaren door den Rijksvoorlichtingsdienst in vaste samenwerking met den georganiseerden middenstand, ter technische, commercieele en bedrijfshuishoudkundige ontwik- keling van den middenstand is gedaan, daarnevens ziende de mooie resultaten, welke ter zake met uiterst bescheiden middelen en op zeer beperkt terrein reeds werden bereikt, hebben juist die resultaten in ons de overtuiging doen rijpen, dat een uitbreiding van den Rijksdienst voornoemd, aan groote groepen van midden standers zal bijbrengen juist datgene, waaraan deze, in de huidige moeilijke economische omstandigheden het dringendst behoefte hebben bii hun zwaren strijd om het bestaan 2. Arbeidswet en collectieve Arbeidersovereenkomst. a. de uitvoering en de zorg voor de naleving der Arbeids wet, worde bedrijfsgewijze voor zen geleidelijk toenemend deel, uit ambtelijke handen door be langhebbende groepen van werkgevers en werknemers overgenomen. b. de wettelijke regeling van het collectieve arbeiderscon tract en de mogelijkheid tot bindendverklaring worde zoo opgezet, dat belanghebbende groepen daaromtrent bedrijfsge wijze hebben te adviseeren en tevens worden belast met de controle op de naleving der bindendverklaarde arbeidsover eenkomsten. c. De berechting der uit a en fc gerezen geschillen worden on der medewerking van rechter- lijke ambtenaren en bcdriifsrfewijze, zij 't aanvankelijk met eenige beperking, doch ge leidelijk ten volle, opgedragen aan belang hebbende groepen. Met de hier onder a, b en c vermelde wenschen hebben ook de besturen der neu trale en christelijk nationale Middenstands organisatie zich accoord verklaard. 3. Wetsontwerp tot aanvulling der zegel belasting. Wij achten dringend gewenscht en noodig een wijziging van het betrokken ontwerp, in dien zin, dat de heffing der belasting zooveel mogelijk wordt verplaatst naar de (proa. qdJtó overeenkomstig het desbetref- DERDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. - Z. D. H. Mgr. v. d. Wetering gaat de Pontificale Hoogmis opdragen. Aankomst van Mgr. Dr. Nolens ter opcnings-vergadering ONTZETTENDE SPOORWEGRAMP BIJ TOURS, 18 dooden, 30 gewonden. De in elkaar geschoven treinen. DE HEER CH. WELTER, lid van den Raad van Indië, is benoemd tol Minister van Koloniën. EEN JONG ZEEHONDJE, in Artis te Hmsterdam, wordt met de zuigflesch grootgebracht. OUD AMSTERDAM GAAT VERDWIJNEN. Een der meest typische oud Amsterdamsche buurtjes, welke het onderwerp waren van menigen schild ei en etser, wordt met den grond gelijk gemaakt.Het is het Hemelrijk achter d« Koepelkerk aan den Singel. .KONING LEAR" in het openlucht-theater te Valkenburg. Scène in het eerste bedrijf. VAN DE HONDENTENTOONSTELLING TE BOXTEL. Een der inzendsters met haar Hollandschen herder. „HET WEDERZIJDSCH HUWELIJKSBEDROG" in het openluebt-theate. te Valkenburg. Lodewijk, Klaartje en Jan. fende advies van den Middenstandsraad. 4. Personeele belasting. Bij invoering van de wet sub 3 genaamd, afschaffing der personeele belasting op winkels, koffiehuizen enz Deze belasting is door den winkelier, kof fiehuishouder enz altijd gevoeld en bestre den als een onrechtvaardige belasting. Naar deze belasting reeds omwille van haar onrechtvaardig, althans onbillijk ka rakter zou dienen te worden opgeheven, klemt de noodzakelijkheid daarvan des te meer indien de belasting sub 3 zal zijn ingevoerd en breede groepen van den mid denstand daardoor indirect doch ernstig zul len worden benadeeld. 5. Forensenbelasting en Vliegende Win kels. Nu reeds onder de vorige regeering een ontwerp is ingediend strekkende om op het punt van belastingen de gemeentewet te wijzigen in dien zin, dat door een herzie ning der forensenbelasting, ook de belasting op de vliegende winkels mogelijk wordt gemaakt, durven wij met grooien aandrang verzoeken te willen bevorderen, dat het ontwerp voornoemd. met den meesten spoed door de Staten-Generaal in behande ling worde genomen, wijl door aanneming daarvan zal worden te niet gedaan een bevoorrechting der houders van bedoelde vliegende winkels, waartegen de georgani seerde middenstand reeds meer dan twin tig jaar heeft gestreden. 6. Concurrentie loonarbeiders. Wijl groote groepen van middenstanders in hooge mate nadeel ondervinden van de concurrentie, welke loonarbeiders hun pa troon aandoen, buiten den wettelijk geoor- loofden arbeidstijd, dringen wij er eerbiedig op aan, dat daartegen afdoende wettelijke maatregelen worden genomen. Op den rijksweg te Velp bij Arnhem is in den nacht een arbeider door eenige per sonen aangevallen en van 100.die hij in zijn zakken had, beroofd. Vermoedelijk is een zijner kinderen, een jongen van 17 jaar, de schuldige. Een huiselijke wist schijnt aam een en ander niet vreemd te zijn. In de Vierde Vogelstraat te Amsterdam had Dinsdagmiddag 'n treurig ongeval plaatsr in de nabijheid van een rioolputje, waarvan het deksel was afgehaald. Plotseling viel een kindje van twee jaar in het smalle putje Een jongetje van vijf jaar zag dat en waar schuwde de moeder Die trok het wicht er uit. Het was bewusteloos, doch ofschoon pogingen werden aangewend om de levens geesten op te wekken, mocht zulks nief baten. De dood is aan verstikking ten ge volge van rioolgassen te wijten. Derde Nederl. Katbolielcndau te 's-Hane. - De Spoorweoramp bij Tours. DERDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Een blik op het podium, met het Doorluchtig Episcopaat Z.Exc. de Internuntius, Katholieke Ministers, enz. DERDE NEDERLANDSCHE KATHOLIEKENDAG. Een blik in de groote zaal van den Haagschen Dierdn- tuin, tijdens de openingsrede (foto links) van Baron van Wijnbergen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8