WILLEM lil HEMT Zie de goedkoope prïjzer f Het Koninklijk bezoek aan Haarlem. Verkeersongevallen. Uitverkoop I2.75 Voor de Juliaantjes. Voor Kees De lasten van den Boerenstand. Onze missionarissen. Anegang h/ Warmoesstr. PHILIP DE VRIES Het huls met den verkeersagent. Vrijdag 7 Augustus 1925 49ste Jaargang No. 16114 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad ff m. a. ROOMSCHE CULTUUR. HET PROGRAMMA VAN DEN DAG. De ontvangst ten stadhuize. Aubade op de Groote Markt. Bezoek bij den Commissaris der Koningin. Orgelconcert in de Groote Kerk. Rij'oer. Kora,al- en 'carillonmuziek. Concerten in de stad. Een avondfeest met vuurwerk. DE TE VOLGEN ROUTES Agenda 8 Augustus Aanrijding te Wijkeroog. ZOMER REGENMANTELS TIJdelIJK aanbod!!! N. °-5° t (f 0.25 z.' o.» C. J. Gonnet. Hongaarsche kinderen. Met pensioen. GF MEENTEZAKEN. UIT DEN OMTREK. WIJK AAN ZEE. 0 J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht Wisselkoersen en koerser van Bankpapier. in de ETALAGE van GIERSTRAAT 73 ■i TELEFOON 11008 IJMUIDEN. BEVERWIJK. WIJKEROOG. HILLEGOM. HEEMSKERK HALFWEG 1 tte abonnementsprijs beeraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij 'Tooroitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen), Postrekening No. 5970. AaverrenUën 35 cents pet r»g& Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina s 75 cl. per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct per plast ling: elke regel meer 15 ct, bii vooruitbetaling. (Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden, f OflHn Levenslange geüeele ongeschiktheid tot werken door f 7CO itegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uifkeeringen 1 OUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen OU.' bij een on ge va. met f OCf) bij verlies van een hano, f IOC bij verlies van een f Cf) doodelijken afloop *S«JU. een voet of een oog 1 lux), duim of wijsvinger 1 «JU." bij een breuk van f l n bij verlies vaster JL jPw been of arm andere vméer De helft van den Nederlandsch bodem ligt onder pacht, dat zijn dus millioenen Sfellen we dooreen geslagen den pacht prijs op 100 per H.A., 't is wel wat jlaag dan moet de boerenstand opbrengen iper jaar 100 millioen aan pacht. De hypotheekschuld op landelijke eigen- rdommen bedroeg verleden jaar ruim 170 i millioen. Nu moet die we) nief in eens worden 'afgelost, doch als men er 10 jaar over zou ;doën, zou toch elk jaar 17 millioen moeten worden gestort. Voeg daarbij nu nog de hypotheekrente die minstens 11 a 12 millioen zal bedragen, fdan loopen de officieele lasten al gauw naar de 130 millioen, dat is ruim 2mil lioen per week, die de boerstand heeft op le brengen. Nu zijn er nog officieuze schulden. De eene boer heeft hier, een andere daar wat opgenomen, dat niet als hypotheek te boek staat. Zoo zijn er veehouders, die hun veesta pel of veestapeltje met geleend geld heb ben gekocht. Maar ook hiervan moet rente worden (betaald en dient gedeeltelijke aflossing te geschieden. Tellen we dit alles te samen, dan zullen we niet zoo ver van de waarheid zijn als hef platteland jaarlijks een 140 millioen opbrengt aan pacht,hypotheek en andere (schulden. j Of 't nu goed of slecht gaat, dit bedrag moet betaald worden, anders moet de (boer of de tuinder zijn bedrijf verlaten. En nu komen de andere lasten: zware belastingen, bedrijfsonkosten, loonen enz., die op 't platteland niet voor de poes zijn. Het fatale in t boerenleven is, dat de landbouwer weinig of geen invloed heeft op de prijzen van zijn producten. Hij moet maar afwachten hoe de markt is. Hij kan geen looneischen stellen; hij bnoet aannemen wat hem geboden wordt. De landbouwproductie neemt over de heele wereld snel toe en zal zich in de eerstkomende jaren in zeer versneld tempo nog meer uitbreiden. Het Oosten van Europa, Rusland met de aangrengende staten, kan een ople ving van den andbouw laten zien, waar van niemand had kunen droomqn. Austra lië, Argentinië zullen in dit opzicht onze Verbazing wekken. De landbouwwetenschap en de land bouwtechniek staan tegenwoordig zóó hoog dat men voor niets staat. Dit alles maant tot groote voorzichtig heid met het nog zwaarder belasten van xonzen boerenstand met directe of indirec te lasten. ?/en. r°*k- dat koloniën bezit, zal in de fiW dagen er aan denken te ontkennen, j he* ten aanzien van de bevolking in deze koloniën een zedelijke verplichting beeft aanvaard en dus heeft te vervullen. De verplichting om de inheeemsche be volking in stoffelijk, geestelijk en zedelijk Duzicht hooger op te voeren, deze bevolking geschikt te maken om hun eigen belangen telf te behartigen, zelf de leiding te nemen Jn de regeling harer eigen zaken. In één woord, de verplichting om de bevolking, Ban hun zorgen toevertrouwd, te beschaven. Het behoorde daarvoor in de mate der mogelijkheid de besten der zijnen af ,2e staan. De werkelijkheid blijft er gewoonlijk vér Van af. Er is dan te weinig overeenstemming rfusschen de hooge verplichting van het volk en de daden der personen, die komen naar Ihet vreemde land, vaak alleen maar om er ,een bestaan, een zoo ruim mogelijk bestaan j te zoeken. Te weinig! Te weinjgen vooral, die zulk een over eenstemming volledig brengen willen in hun irbeid. i Maar toch, ze zijn er! Ze zijn er, die uitgezonden naar het \vreemde land hun leven wijden uitsluitend ^aatii de belangen der koloniale bevoking. Ze zijn er, gevestigd in afgelegen streken, te midden van een onbeschaafd volk, ver stoken van bijna alle hulpmiddelen en van eenige bescherming van hun persoon; door Ipiun uiterlijke weerloosheid onbevreesd op- jjgenomen, door hun toewijding geheel ver trouwd door de primitieve inboorlingen; l deze opvoedend^ beschavend op een wijze, [door geen gouvernementsambtenaar bij mo gelijkheid na te volgen. Ze ^ijn er, in de kleine en groote steden, Vwaar ze dag en nacht in de weer zijn voor •Je belangen van de velen hunner kudde en van niet weinigen daarbuiten. Ze zijn er op vele dorpen en plaatsen, Afloch overal gering in aantal. Gering in aantal, verveelvoudigd in hun jwerken. Groot in hun zelfopoffering en in hun toaastenliefde: onze Missionarissen. Ze zijn het; de besten van ons! En zoo anderen, zoo allen gestreefd liadden hen nabij te komen, dan zouden de /koloniale volken reeds mijlen verder zijn op den weg, welke voeren moet naar eigen j zelfstandigheid. fVan onzen eigen verslaggever.) >AN DEN DERDEN NEDERLANDSCHEN KATHOLIEKENDAG.) 's-Gravenhage, 6 Augustus. De belangstelling en het enthousiasme, die ^wij voor dezen sluitingsdag voorspelden, hebben ons niet teleurgesteld, integendeel onze verwachtingen zelfs overtroffen. Zooals wij zeiden, toonden die zich reeds in de nog drukker dan de vorige dagen bezochte sectie-vergadering, die door de, behandel de onderwerpen dan ook alle mede van de belangrijkste waren van dezen Katholieken dag en waarin de Roomsche cultuur bespro ken werd in hare rijkste vormen van weten schap, van kunst, van missioneerings- en be schavingswerk onder de onbeschaafde volks- deelen der aarde en door dr. Sicking de Nederlandsche parels van Roomsche Cul tuur in onze nobelste heiligenfiguren werden geteekend in meest bezielde taal. Het was te verwachten, dat al de 's-mor- gens betoonde geestdrift culmineeren zou in de slotvergadering, waarin de heer Alph. Laudy spreken zou over: „Onze Historische roeping voor de toekomst. „Niemand zal wel verzuimen, het volledig verslag, dat wij el- dels in dit blad van deze rede geven, te lezen. Te half drie was de groote zaal van den Dierentuin niet alleen beneden, maar ook op de gaanderijen dicht bezet en niet lang duurde het, of de Bisschoppen en andere hoogwaardigheidsbekleeders traden binnen, en reeds de tegenwoordigheid van zoovele kerkvorsten op het podium, zette de bijeen komst glans genoeg bij om de stemming tot een blijde en zeer opgewekte te maken. En dan de rede van den ziener, die Alph. Loudy zich eerder reeds toonde, maar nu op nieuw in 't kloeke woord, dat zulk 'n waardig slpt was voor deze groote bijeenkomst! Het was immers niet een zuiver historisch con gres, zoo zeiden we reeds eerder, dat hier bijeen was, maar we moesten uit onze eer volle historie banen opengelegd zien, waarin de stroom van onze universeele Roomsche Cultuur verder geleid dient te worden. Onze historische roeping voor de toekomst, de historie roept, zooals de redenaar telkens weer ons inscherpte; zij roept ja, om 't ver volg van de schoone, eeuwenoude traditie, zij roept om nieuwe daden, niet om eene stemming alleen van geestdrift, maar om daaruit ontbloeide en gerijpte nieuwe, even heerlijke als de vroegere vrucht: wij moeten handhaven het erfdeel onzer vaderen, zooals zoovele sprekers elk op hun eigen gebied betoogd hebben, maar dat handhaven be- teekent geen werkeloos teren op wat zij ver wierven, geen rentenieren zonder eenigen persoonlijken arbeid, maar een voort- en uitbouwen van wat door hen gegrondvest werd: dé histdrie roept, de traditie verplicht ons, te werken en te strijden als zij, om het groote cultuurwerk van 't Katholieke Chris tendom te voltooien tot een éénfe geheel Katholiek gecultiveerde wereld en mensch- heid. Want als het waar is, wat wij betoogden bij den aanvang van dezen Katholiekendag, dat katholicisme, waar, werkdadig katholi cisme geen cultuur nastreeft, maar zelve cul tuur is van elk gebied, waarop de mensch in geestelijk èn stoffelijk opzicht zich be weegt, en dat een echte cultuur, die geen oppervlakkige bedekking is van een princi pieel minderwaardig leven maar een vanuit de diepte groeiende, kernige substantie, waaruit iedere levensuiing ontspruit in wezen Katholiek moet zijn, dan is het de roeping van dat Katholicisme, niet om eenmaal te heerschen over de wereld, maar om te zorgen, dat die wereld eenmaal met Katholicisme één en synoniem is. In deze richting wees de slotredenaar met zijn machtig opwekkend en ontroerend woord, dat door de hoorders nu eens met luide instemming werd toegejuicht, dan soms met innige ontroering stil werd aangehoord, en het was letterlijk eene vervoering, waarin aan het slot zijner rede het publiek den dichter en voordrachtskunstenaar eene minu ten lange ovatie bracht. Wel mocht baron van Wijnbergen in zijn slotwoord na dank gebracht te hebben aan den spreker en aan allen, die aan het wel slagen van den Katholiekendag hebben medegewerkt, wijzen, op de zwaarte onzer verantwoordelijkheid met een „noblesse oblige," en wel mag verwacht worden, dat in den komenden tijd Katholiek Nederland die verplichting begrijpen en voelen en dan ook vervullen zal. Ontroerend was nog het oogenblik, waarop onze grijze Haarlemsche Kerkvorst, op verzoek van baron van Wijnbergen, met ont roerde slem en innigen nadruk aan de aan wezigen Zijn Bisschoppelijken Zegen ver leende, waarna de vergadering gesloten werd en onder het gezang der vergaderden de Bisschoppen en het Bestuur de zaal verlie ten. Tot in de uiterste hoeken was weer de St. Jacobuskerk in de Parkstraat bezet on der het door Mgr. Callier gecelebreerde Pontificaal Lof, waaraan het versterkte zang koor der kerk door met zorg uitgevoerde plechtige gezangen groolen luister bijzette. Al spoedig daarna vereenigden zich het Bestuur van de Nederlandsche Katholieken dagen met de nieuwe Katli. Ministers en bijna allen die hadden medegewerkt in dezen Haagschen Katholiekendag, waaronder ook vele Vlaamsche gasten, aan een feestmaaltijd in een der nieuwe zalen van den Dierentuin. Ook verschillende Kamerleden, als mej. Annie Meijer, en de heeren Kortenhorst, van Dijk en Hermans, hadden met de ministers en het Bestuur, benevens vele inleiders aan de hoofdtafel plaats genomen1, terwijl nog aan twee andere lange tafels het Uitvoerend Comité en andere deelnemers gezeten waren. Aan het begin van den maaltijd, die zich door de prachtigste stemming allcrwege kenmerkte, werd door Baron van Wijnber gen een dronk ingesteld op Paus en Konin gin, terwijl tegen het dessert de' nieuwe ministers hartelijk door hem toegesproken en door de aanwezigen gehuldigd werden, waarvoor minister Kooien namens zijn col lega's dankte. Voor de aanwezige Vlamingen sprak pater Caliewaert O.P. om te danken voor de aan Katholiek Vlaanderen betoonde sympathie en steeds verdere cultureele toenadering nog eens te bepleiten. Nog andere sprekers als Prof. Aengenent en Pater Molkenboer brachten hulde aan degenen, die ren werkzaam aandeel hadden in dezen zoo uitstekend geslaagden Katho liekendag of hielden een opgewekte tafel rede, tot men, na nog eenigen tijd gezellig bijeen gebleven te zijn, uiteenging. Ook deze maaltijd was een symbool voor de geestdrift van dezen Katholiekendag, en van den geest van traditioneele saamhoorig- heid en samenwerking, die weder tót nog grooter levendigheid werd opgewekt, om straks uit te bloeien tot nieuwe rijpe vruch ten van ROOMSCHE CULTUUR. De Vereeniging Koninginnedag, die zich belast heeft met de leiding van de feestelij ke ontvangst van H. M. de Koningin op 28 dezer, heeft op haar plannen nog niet de of ficieele goedkeuring kunnen verkrijgen. Toch kan wel reeds het een en ander worden me degedeeld, De Koningin vergezeld van Z. K. Prins Hendrik en waarschijnlijk ook Prinses Juliana zal om ca, kwart voor elf aan het station aankomen en om ca. 4 uur weder vertrekken. Op het Stationsplein zingt de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap", waarvan Prins Hendrik beschermheer is, de Koninklijke familie het Wilhelmus toe, waarna recht streeks naar het Stadhuis wordt gereden. Bij dë Parklaan, zullen de Haarlemsche Vereeni- gingen zich opstellen, voor zooveel mogelijk met hun banier of vlag tot huldebetooging. Bij aankomst op de Gr. Markt speelt het Politie Muziekcorps het volkslied. Op het Stadhuis worden de raadsleden en verdere autoriteiten aan H. M. voorgesteld, waarna om half twaalf de kinderaubade op de Gr. Markt plaats heeft met défilé der kinderen. Onmiddellijk daarna begeeft H. M. zich langs een kleinen omweg door de midden- stad langs Zijlstraat, Zijlvest, Wilhclminastr. Wilsonsplein, Raamsingel, v. Eedenstr., Ju- lianastr., Plein, Gr. Houtstr., Gr. Markt, Jansstr., Nieuwe Gracht, naar het huis van den Commissaris der Koningin, waar de lunch gebruikt wordt. Na de lunch zal H. M. een kerkconcert bijwonen in de Groote Kerk, waar een speciaal samengesteld ge mengd koor onder leiding van den heer George Robert eenige liederen zal doen hoo- ren en als solisten optreden Mej. Mia Pel- tenburg, sopraan en Georg Robert, orgel. Na afloop van het kerkconcert wordt een rijtoer door de stad gemaakt, waarbij wor den bezocht, behalve meerdere straten m de binnenstad, de Amsterdamsche buurt, de Slachthuisbuurt, Patrimonium, Schoterweg en Kleverpark. Voor de komst van Hare Majesteit zal door koraal-muziek, carillon-bespeling en 'n concert op de Gr. Markt de dag worden in gewijd, terwijl gedurende den rit van H. M. naar het Stadhuis de groote klokken der St. Bavo zullen luiden. Op meerdere plaatsen worden nog con certen voorbereid. De dag wordt besloten door een avondfeest in den "tuin van het Brongebouw met vuurwerk. We mogen zeggen, dat met medewerking der burgerij en speciaal ook van de straat- vereenigingen aan H. M. een fleurige ont vangst wordt bereid. Jammer genoeg moest door de beperkte tijdsruimte worden afgezien van het bezoek aan enkele instellingen ,en moest ook de rij. toer aanmerkelijk worden bekort. Het programma van den dag is als volgt: 10.47 uur: Aankomst aan het station. Naar Stadhuis wórdt gereden langs: Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat. 1111.30 uur: Ontvangst ten Stadhuize. 11.3012 uur: Aubade op de Gr. Markt. 11—12.15 uur: Rijtoer naar den Commis saris der Koningin langs: Zijlstraat, Wilhel- minastraat, Raamsingel, v. Eedenstraat, Ju- lianastraat, Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat. 12.151.45 uur: Lunch bij den Commissa ris der Koningin. 1.452.45 uur: Orgelconcert. Naar het or gelconcert wordt gereden langs: Kruisstraat, Smedestraat Groote Markt. 2.453.55: Rijtoer, langs: Lange Veer- straat, Anegang, Groote Houtstraat, Groote Markt, Koningstraat, Gierstraat, Groote Houtstraat, Plein, Dreef. Florapark, Wagen weg, Hazepaterslaan, Paviljoenslaan. Kleine Houtweg, Kleine Houtstraat, Korte Veer- slraat, Hoogstraat, Spaarnwouderstraat, Amsterdamschepoort, Amsterdamstraat Nagtzaamplein, Kruistochtstraat, Graaf von Wiédstraat. Zwaardstraat, Patriarchstraat, Zomervaart. Zuiderbrug, Schalkwijkerstraat, Anthoniestraat, Langebrug, Spaame, Kou- denhorn, Hooimarkt, Kloppersingel, Vrou- wehekstraat, Rozenhagenstraat, Kioppersin- gel, Joh. de Breul^straat Schoterweg, Kle verlaan, Kleverparkweg, Schotersingcl. Keuaupark, Nieuwegracht Noordzijde. Hooi markt. Parklaan, Jansweg, Station. De burgemeester herinnert er nog aan, dat, zooals bekend, wanneer bloemen wor den aangeboden, H. M. het meer op prijs stelt, dat deze bloemen zijn uit eigen tuin of van eenvoudigen aard, dan dal zeer kost bare bloemwerken worden aangeboden Zooals uit bovenstaande routes blijkt, zal H. M. op haar rijtoeren, alle belangrijke straten, ooit in de buitenwijken, bezoeken. De rijtoeren zullen worden gemaakt met de equipages van H. M., dus niet per auto. Bij haar aankomst in Haarlem, zal H. M. het station door den ingang verlaten, waar langs zij óok bij het verlaten der stad het station zal betreden. Tijdens de aubade op de Groote Markt zal het tramverkeer der N. Z. Id. T. M. ge stremd zijn. Sociëteit „St. Bavo" Gewone zittingen. 7 uur Vervolgonderwijs 3 uur. Brongebouw. Algemeene Handelstentoon stelling 912, van 25 en van 7 tot half 10 uur. Luxor Theater. Voorstelling 8 uur. Stadsschouwburg Louisette's operette en semble: „Madi" 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran* ciscus Liefdewerk, Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89uur. R. K. Arbeidsbeurs voor mannen en jongens Sociëteit St Bavo, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansslraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleener. van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken J St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. 1 gezellig samenzijn voor Ilollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 .iur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 1—2. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Op den hoek van den Wijkerstraatweg en Corverslaan reden Donderdagavond om- streekt 11 uur twee wielrijders, G. K. van IJmuiden en P.F, van Beverwijk, tegen el kaar. G. K. kwam Je vallen en bekwam een wonde aan het hoofd. Hij werd ih een bij- zijnde woning binnengedragen, waar Dr. Ba- rendse medische hulp verleende. De wonde was tamelijk ernstig. Tot zes uur 's mor gens is de man op de politiepost gebleven en kon toen te voet naar huis gaan. De po litie steld een onderzoek in. EXAMEN HOOFDAKTE. Haarlem, 6 Aug. Geëxamineerd 8 vrl. candidaten. Toege laten de dames H. M. E. Ruymgaart van Helder; A. F. Steegstra, van Hoorn; P. J. E. WialiniJi. van Amsterdam. AKTE EXAMEN MIDDELBAAR ONDER WIJS LICHAMELIJKE OEFENING. Haarlem, 6 Augustus. Geëxamineerd 10 mannel. candidaten. Geslaagd de heeren; C. Vreumingen, 's-Gravenhage; H. P. van Haselen, Amers foort; P. L. J. M. Okhuysen, Haariem; H. Th. Rooswinkel, Leeuwarden; H. J. Crucq. 's-Gravenhage. COÖP. LEVENSVERZEKERING MAAT SCHAPPIJ „CONCORDIA". Verschenen is het jaarverslag over 1921 van de Coöp. Levensverzekering Maatsch. „Concordia", te Utrecht. In dit verslag wordt tevredenheid uitgedrukt over den vooruitgang en de versterking van de fi- nancieele positie ondanks de minder roos kleurige tijdsomstandigheden. In 1924 wer den 11745 contracten met 1.925.839.86 verzekerd kapitaal en 83.071.70 jaarpre mie afgesloten. In 1923 bedroegen deze cij fers respectievelijk 11931 1.813.143.42 en 72.856.52K-. Hef royement bedroeg in 1924 5001 contracten met J' 773.900.15, verzekerd kapitaal en 30.820.38% jaar premie. In 1923 bedroegen deze cijfers resp. 5754 782.05 ep 30.182.74. Het royement hoewel nog te hoog, blijft pro- centsgewijze behoorlijk dalen. Het vorige boekjaar voor het eerste verzekeringsjaar gaf 6,8% royement; 1924 slechts 5,3%, een daling dus van 1,5%. Van de vorige porte feuilles daalde het royement-percentage 0,8%. Herverzekerd werd 93.800.— De premiereserve hiervoor vermeerderde met 1699.49. Het in herverzekering gegeven bedrag verminderde met 38000.door afkoop van groote posten. De rentegevende beleggingen brachten gemiddeld 5 'A% op. De aangenomen rentevoet voor de premiereservc bedraagt ongeveer 3,7%, zoodat een rentevoet van 1,55% op 870.527.gemaakt wordt. Uit het sterfteverloop en den gemiddeld gemaakfen interest kan aangenomen wor den dat de grondslagen ruim aan den vei- ligen kant zijn Door stijging der effecten gaf de Reser ve op Effecten ad 12000.— een voordee- lig verschil aan van 10.468.745. De Voorzorgkas vorderde een belangrijk bedrag. De vrijstelling voor werkloosheid, gezien de vermeerdering der portefeuilles was belangrijk minder. Ziekte vorderde bij na het dubbele van 1923. De exploitatiekosten bedroegen evenals in 1923, 13%. De uitbreidingskosten be droegen 9481.11 of 1 minder dan vorig jaar. Afgeschreven werd 42.945.94%, waardoor alle onkosten van de balans verdwenen zijn. Tegenover een activa van 896.172.62 staat 841.010.01 voor PremieReserve, Pensioenfonds, Crediteuren, Onderhoudsreserve en Kapi taal zoodat een vrije reserve van 55.162 61 aanwezig is. De Verlies- en Winstrekening sluit met een bedrag van f 383.586.15%, de ba lans met 896.172.62. De Kantoor-inventaris en de safe-inrich ting staan voor 1.— op de balans. Het ledental van de Centrale Ziekenkas voor de R.K, Arbeidersbeweging in Neder land liep terug van 6766 tot 6664 Het aantal ziektebedragen bedroeg in 1923. 7,87 per groep en per jaar tegen 8,48 in J924. De gemiddelde uitkeeringsduur bedroeg 18 weken per kalenderjaar. De gemiddelde wekeliiksche uitkeering 8.54, de gemid delde bruto jaarpremie 12.21, de reserve is bepaald op 567009.65. De Verlis en Winstrekening sluit met een bedrag van 76998.10% de winst bedroeg 6786.42 Do balans shut met 56786,42, 0 75 Prima kwal. Leder kinder- 0 90 maten Goede kwalit. Gabardine |g 75 Aan beide zijden te dragen Goede kwalit. G absoluut waterdicht Vorig bedrag i /6615^ Ingekomen bij mej- Kamerbeek. Van N.N. om voorspoed in zaken 1. R. de L. om een goede werkkring voor mijn zoon M. R. K. om zegen in het huisgez. 0.60 B. W. om zegen in 't huisgezin OAO H. M. ter eere v. d. KI. Tkeresia 0.50 K. B. om zegen in ons huisgez. 0.50 N. N. D-50 B. tot zekere intentiè 0-50 c -cl-r-c v. d. L. tot zekere intentie 0.50 U tx. to: „BAC.e ..Heu.iC T. v. d. °-50 N O-» T 0.50 M. de W., dat Leo gauw werk mag vinden 0.25 G. I. voor een andere woning 0.25 pp 0.25 S'70.25 o 0.25 S. 025 T 0.25 B.S! 0-25 G.'K. 0-25 Wed. VI0-25 B. V0 25 H. n-25 H. N°"25 Uit dankbaarheid - Ingekomen bij Mevr. Teeuwen: Van N. N., tot genezing van een ziek kind 1 Ter eere van de H. theresia Ö.50 Ter eere v. d. H. Judas Thaddeus 0.50 Ingekotnen bij Mevr. v. d. Vangst Van mej. B. tot zekere intentie 1. Ter liefde Gods 2.50 Familie Wl - Tér eere'der H. Theresia 0./5 Van N. N1— Van N. N2.50 Totaal 790.15% De gisteren ingekomen gift van t 50. heeft wel een zegen en regen van kleinere giften medegebracht voor onze Juliaantjes. Hartelijk dank. Ook de kleine giften worden niet versmaad. Penningmeesteressen zijn: Mevr Bar. Ruvsdaelweg 7, Ovt.rveen; Mevr Cobelens, Parklaan 31, St Joseph; 'mej Kordelaar. Asser.delverstraat 43. St Bavo; Joh de Dooper; Mevr Teeuwen, Schoterweg. Pa rochies Schoten: Mevr v. d Vangst, Gast huissingel, Parochie O. L Vrouw Rozen krans; Mej T. Kamerbeek Zijlstraat 95, Parochie St Antonius Naar wij vernemen is de heer Gonnet weer zoover van zijn ziekte hersteld, dat hij zijn woning heeft kunnen verlaten. Aan de pleegouders wordt bekend ge maakt dat de Hongaarsche kindertrein alhier alhier aankomt op 11 September en vertrekt 14 Sepember. Opgave van vertrekkende kinderen wor den ten spoedigste ingewacht bij het Secre tariaat Jansweg 38. Na een ongeveer 26-jarigen staat van dienst als machine-bankwerker aan de .Re mise der E. S. M. in. aan den heer H. Smit. eervol ontslag verleend en is hij in het ge not van pensioen gesteld. Vorig bedrag 351.55 Van een moeder tot weerziens van haar zoon 1. Mevrouw R. Lochem 2.50 De heer F1. Van B. C. uit Haarlemmermeer, uit dankbaarheid 1. Totaal 357.05 Een medaille voor „Alberdingk Thijm". Het uitvoerend comité van den Naionalen Tooneelwedsrijd, er gelegenheid van het 35-jarig bestaan der R.-K. Rederijkerskamer „J. A. Alberdingk Thijm" heeft aan ons ge- meenebestuur een verzoek gedaan om eene medaille voor den wedstrijd beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor een verguld zilveren medaille te schenken Te ver in zee gewaad. Op het strand gedeelte onder de gemeente Velsen heeft een pensiongast uit Wijk aan Zee zich bij het baden te ver in zee gewaagd. Bij het opkomen van den vloed stond er nogal een sterke stroom en hiertegen was de bader, de Keer V., niet bestand. Toen dit duidelijk bleek, heeft eerst een 16-jarige jongen moe dig getracht hulp te bieden, maar gelukkig was de bootsman spoedig met ijn boot aan wezig en kon de heer V. aan strand gedra gen worden. Zijn krachten waren totaal uitgeput. heeft het ongeval geen verdere ÓUUIIIII// Barometerstand v.m. 9 uur 764 vooruit.. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haariem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 7 Augustus 1925. Hoogste barometerstand 765.4 m. M. te Frankfurt. Laagste barometerstand; 751.4 m. M. te Vestmanoer. Verwachting, van den avond van 7 tot den avond van 8 Augustus 1925; Zwakke tot ma tigen Zuid-Westelijken tot Zuid-Ooslelijken wind. Half tot zwaarbewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. 6 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59 30 PARIJS 11.75 BRUSSEL 11.30 WEENEN 0.36 LONDEN 12.081 STOCKHOLM 66 85 KOPENHAGFN 56.85 OSLO 46 10 BAZEL i 48.40 NEW-YORK 2.491 2 ROME i i i 9.15 ernstige gevolgen gehad, maar het is weer eens een waarschuwing om toch voorzichtig te zijn en zich niet te ver in zee te waen, („Kennemerland".) Weer gearresteerd. Wegens zijn goed gedrag werd J. S. E. van Velsen, die een gevangenisstraf onderging, voorwaardelijk in vrijheid gesteld, toen hij nog 14 weken te goed had. Daar de in vrijheid gestelde zich evenwel niet hield aan de bepalingen in zijn verlofpas omschreven werd hij aangehouden en door den Commissaris van.Politie weder naar Haarlem overgebracht. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: Boodschap- pentasch, Nummerbord van een auto; Gul den; Mantelceintuur; Sigarenkoker; Por- temonnaie met inhoud; Kussen; Paar schoe nen; Mes; Broche; Werkjas; BelastingpUatje; Duif; Hondje; Huissleutel; Dameshorloge; Portemonnaie m. inhoud; Damesschoen; Wit kinderschoentje. De oude Bewaarschool. Ten overstaan van de notarissen Mr. A. Moens en M. Den ker zal op Maandag 24 Augustus om 1 uur n.m. in Maison Stroucken, de oude bewaar school aan de Peperstraat met woonhuis, schuur en erf worden geveild. Kilometer-vreters. Door de politie wer den weder 14 autobestuurders bekeurd, ter zake overtreding-van de maximum snelheid Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen; Belasting plaatje, Damestaschje met inhoud, bon» schortje, broodzak met veldflesch. Besmettelijke ziekten. In dc week van 76 Juli tot en met 1 Augustus kwam in dexe gemeente 1 geval voor van diphtheritis. Besmettelijke ziekten. In d- ween van 26 Juli tot en met 1 Augustus kwam in dex« gemeente 1 geval voor van diphtheritis. Burgerlijke Stand. Geboren: Vrerardus Simon z. van J. B. van der Aar en P. C. van Hulsen; Maria Catharina d. van R. W. Klauwers en M. Vos. Ondertrouwd: C. Wil- derom 20 j. en T. Bonkerk 20 j. Getrouwd: J. Hulsbosch 30 j. en M. H. van Bruggen 22 j. Overleden: Levenloos kind van T. Vinke en J. H. W. Hanschen. Belangrijke Verkoop. Op Vrijdag 28 Augustus a.s. zal ten overstaan van notaris Moens te Beverwijk in café Cornelissen openbaar worden verkocht de kapitale boer derij genaamd de Sumatrahoeve van den heer Bijl. liggende in den Houtrakpolder, groot ruim 66 bunder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1