n I Asta ©rose Leasers DE SPAARNEBANK GEMENGD NIEUWS. tfET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. De asphalteering der Kleine Houtstraat. Kinderkoor „De kleine stem". Bevordering bij de politie. Radio. rWV-VaVeh ffCt.ore?1 afhankelijk is! v De honden tentoonstelling in het Brongebouw. Het onderwijs aan de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten.v Van onze Rechtbank. BURGERLIJKE STAND Ingezonden mededeelingen a 60 cents per regel. Het 25-jarig bestaan der Coöperatieve Haarlemsche Groenten- en Bloembollen veiling te Haarlem. De Koninginnefeesten. SCHOTEN. Loting nationale militie. Spoosrt al Uw kcmslssen aan fetisj waag1» ©m aamfeod- advetieniias f© pSaaSssm su onze eigen Naemwe Haarlesasefee Cosstrani Berichten uit onze vorige Oplage. De Derde Nederlandsche Katholiekendag. Minister Weiter naar Nederland. Het Fransche front in Marokko. De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain. Geen meeningsverschil tusschen Frankrijk en België. De publicatie der Fransch- Spaansche vredesvoorwaarden. Koning Faisal naar Europa. Het werk hervat. De Belgische schuldencommissie naar de Ver. Staten. Prof. Woodsworth. De mijnwerkerskwestie in Amerika. De opstand in Syrië. 439e STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 6 Aug. 2e klasse 4e Uist, HOOGE PRIJZEN. 101% 1037/16 103%6 983/4- 103% 103% 6 71 156 145 145 136% 168 168 68% 67 19% H. V. A» 500 500%- 328 329 125-27 171% 141 141 166% 161 3981/2 387 120 119 9% 155 155 9%- 399 405 481 482 350 286 285 268 246 245 366 86% 37 6%e Plagerijen bij het grensverkeer. Hoe het testament verdween Een bespreking. i)e heer Jhr. F, M. L. baron van Geen, particulier secretaris van H. M. de Konin gin, had gistermorgen ten stadhuize een on derhoud met den heer C. Maarschalk, bur gemeester van Haarlem. Tijdens de werkzaamheden in de Kleine Houtstraat, mag de Schagchelstraat maar m eén richting bereden worden en wel van de Anegang naar de Ged. Oude Gracht. hen bord, met „verboden in te rijden" is geplaatst aan de Oude Gracht-zijde, ter- )v}>] °.P den hoek, Anegang—Schagchelstraat tijdelijk een verkeersagent heeft post ge- "Tat. 6 ,onrf?d,e^L0nd koi?en.hier ter stede een 120-tal kinderen, allen leden van het kinder zangkoor „De kleine stem", uit Nijmegen. De jeugdige zangers zullen hier om 7 uur des avonds aankomen. Vergezeld van het kinderkoor „De kleine stem uit Haarlem en de muziekvereeniging „Excelsior zullen de kinderen naar de Gem. Concertzaal gaan, waar ze onthaald zullen worden. w De kinderen zullen hier 5 dagen verblij ven. r,Pe -he?r, J- Keesom, inspecteur van po litie _e klas, is bevorderd t'ot inspecteur van politie le klas. Wij verheugen ons °rrufï x °Ver eze promotie van den plichtgetrouwen ambtenaar en wenschen ^en heer Keesom mef zijn bevordering ge- Sedert eenige avonden worden door een tinna m de Groote Houtstraat radio-con certen gegeven. Een buiten geplaatste luid- 'P™" krengt schitterende concerten over jut Hilversum en Daventry (Engeland), Van ackt uur staan vele radio-mu- nekliefhebbers te luisteren. Muziék van Haydn, Rubinstein, Tsaikowsky wordt meer ot minder duidelijk overgebracht. Naar men ons mededeelde, was het plan, het geluid zooveel te versterken, dat men het op het ™n,de, pr- Houtstraat zou kunnen hooren. Of het dan nog zoo duidelijk zal «in is de vraag, daar het toestel juist staat tusschen een vijftal stopplaatsen van de tram, hetgeen zeer storend werken kan Bij mooi weer zullen deze demonstraties Steeds gehouden worden. Of deze reclame inslaat? Men ga slechts kijken 's avonds. Door loopend staat er een clubje menschen te Z\S,;T"' u?Zer fl a'éemeen worden de geluiden schitterend overgebracht. Geheel zonder storingen echter is niet mogelijk, et bijvoorbeeld druilerig weer. vochtitf onweert hfet hier of daar, dan heeft dit' dadelijk invloed op de geluidsoverbrenging! Bil een onweer is de electriciteit veel sterker, dan door het uitzendstation wordt sfemd worder° 4 ^eluiden over- Zooals wij hierboven reeds schreven, is UnpH rT" Vun, de Gr' Houtstraat minder Door' h,°t°rt 1 gr.°0t aanfal tramhaltes. Door het steeds stoppen en aanzetten van de trams, worden storingen opgewekt. De ze bijgeluiden geven vaak aanleiding tot allerlei opmerkingen. „Nou," zei een heer „nou,, mooi is dat, het lijkt wel een gramo- toon. „Laten wij maar naar huis gaan," nep zijn vrouw, „onze gramofoon is veel ™°iar- Als om de menschen te plagen, klinkt er eensklaps weer een luid geraas dat een overhaaste aftocht van het men- schenpaar ten gevolge had. h,,r^ZaTfrhMnd krijgt hei radio-toestel burgerrecht. Meer en meer gaat men tot aankoop over. En dat kan dan ook gemak kelijk, als men weet, dat men reeds een compleet ontvangtoestel kan koopen voor r u WaS efn goede 2edachte van de firma H., een dergelijke reclame-cam pagne te beginnen. De kynologenclub „Amsterdam" zal ook dezen keer haar jaarlijksche tentoonstelling alhier houden. Zij heeft getracht iets zeer bijzonders te bieden. Voor deze show wer den met minder dan één en twintig keur meesters gevraagd en keuring der verschil lende rassen berust dan ook geheel bij de erkende specialisten De K. C. A. wenscht als altijd de sport- heve zijde in hare tentoonstelling op den voorgrond te brengen. Bij het samenstellen van haar keurmeesterslijst heeft zij dan ook volkomen de wenschen der speciaalclubs ge- raadpleegd en de clubkeurmeester uit deze benoemd. Programma s en nadere inlichtingen wor den door den sechetaris, den heer J. L. Harms, Des Présstraat 8, Amsterdam, gaar ne verstrekt. De keurmeesterslijst, hoewel nog niet vol tallig, bevat de volgende namen: H. Paine Strieker: Pointers, Cocker-, wil' /™lnber-. Spaniels, Engelsche en w elsh- Springers en de Jachthonden van de niet gevraagde doch erkende rassen. G. F. Krebs: Tov-Spaniels, Japanesen en rekingesen. B. J. van Heusden: Dobermann-Pinchers. Mevr. J. v. d. Spek: Keeshonden, Chow- s-hows en Dwergkeeshonden. Jan Becking: Glad- en ruwharige Fox Ter riers. B. Schwiep: Gladh. Duitsche Pinschers en Gladh. Duitsche Dwergpinschers. Médard Kessler: Belg. en Fransche Her dershonden, Pyreneesche honden, Affenpin- schers, Vlinderhondjes, Hollandsche smous honden en de niet-Jachthonden van niet- gevraagde doch erkende rassen. E. L. Duiker: St. Bernards, New-Found- landers en Schipperkes. C. H. v. d. Roemer: Mastiffs, Matins Bei ges, Rottweilers, Poedels, Bolognesers, Mal- thesers, Griffons Bruxellois, Griffons Bel gas, Petits Brabancons, Italiaansche Wind hondjes en Dwergpoedels. H. J. M. v. d. Berkhof: Barsois, Deer- hounds,, Iersche Wolfhonden en Wippets. Mr. Lamberts Hurrelbrinck: Engelsche, Gordon en Iersche Setters en Retrievers. G. Maas: Duitsche Doggen. Jan Opten: Greyhounds en Sloegi's. J. Meijer: Hollandsche Herdershonden en Bouviers. M. J. Nout: Airedale Terriers, Iersche Terriers en Welsh Terriers C. A. Schuld: Bloedhonden Foxhounds, Collies, Bobtalis, Engelsche Bulldoggon, fransche Bulldoggen en Mopshonden. J. Henneman Jr.: Riesenschnauzers, Schnauzers, Dwergschnauzers, Black and Tan wm'ers' Schotsche Terriers, Highland West White i erriers, Sealykham Terriers, Bedling- ton Terriers, Cairn Terriers, Dandy Dimint T erriers. C. J. J. Fokker, Dashonden, Jean H. G. Prick: Duitsche Herdershon den. P. W. Boudier: Boxers. De bekende bedelbriefjes voor deze ten toonstelling werden reeds eenigen tijd ge leden verzonden, doch nog zeer velen ver ruimden hunne toezeggingen te doen. In ver band met het ter perse gaan van het vraag programma, wordt op een directe inzen ding dier opgaven aangedrongen. Naar aanleiding van het gevaar, dat het bestaan van bovengenoemde school bedreigt, schrijft men ons nog het volgende: De School voor bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem neemt onder de onderwijsinrichtingen van Nederland een geheel eigen plaats in, door de in die School gevolgde werkwijze. In de eerste plaats draagt het onderwijs een zeer bijzonder karakter, doordat de les sen gegeven worden door leerkrachten, die slechts enkele dagen per week onderwijs ge ven en de overige dagen in de practijk van het door hen gedoceerde vak als architect, sierkunstenaar of grafisch kunstenaar of an derszins zelfstandig werkzaam zijn. In de school werkt geen leeraar, die meer dan uiterlijk IVi dag per week les geeft. Hierdoor blijkt het onderwijs voortdurend in contact met het kunst-technische leven, dat de leerlingen na afloop hunner studie zullen moeten ingaan. In de tweede plaats is de methode, vol gens welke het onderwijs gegeven wordt, an ders, dan die, welke op middelbaar-techni sche scholen en andere kunstscholen wordt gevolgd. Ook hierin is de Haarlemsche school voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en Kunstambachten in 't Nederlandsche kunst-technische onderwijs een unicum, dat in de laatste paar jaren hier en daar op scho len gedeeltelijk wordt geimiteerd. In een logischen groei gedurende vele jaren, is de in t Haarlemsche instituut zelf onbloeide en geleidelijk uitgebouwde arbeidswijze slechts daar een sterk gedacht geheel gaan vormen, waarin de methode tot in alle onderdeelen logisch doorgevoerd wordt. In het algemeen wordt bij onderricht in bouwkunde en andere kunst-technische vak ken uitgegaan van de gedachte, dat de leer ling eerst een technischen grondslag moet hebben, alvorens van eigen 'gevoel voor schoonheid in zijn werk te mogen blijk geven. Van deze opvatting getuigen de leerplan nen van alle middelbaar-technische scholen. In 4e Haarlemsche school voor Bouwkunde Versierende Kunsten en Kunstambachten echter is het onderwijs gebaseerd op de ge- dacahte, dat gevoel voor het schoone niet als een bepaald leervak in een bepaald stu diejaar kan ingevoerd worden, want dat aesthetische aanleg een eigenschap is van den leerling, die hij als aanleg medebrengt en die in hem van den beginne af moet wor den levend gehouden en ontwikkeld. Een volledige bouwkunde-studie omvat een dagelijksche behandeling van het tech nisch gedeeltee gedeelte, maar van den aan vang der studie af moet de leerling in de gelegenheid zijn, om eigen technischen aan leg door het onderwijs geleidelijk ie ont wikkelen en te zuiveren. Het door jarenlange onderwijspractijk ge- gerijpt inzicht, dat he t onderwijs dezer school beheerscht, berust op goede paeda- gogische inzichten. Deze goede sfeer te scheppen, is alleen mogelijk, wanneer de aesthetische zijde der inrichting doartoe vol doende is uitgebouwd. Te concludeeren is, dat de bouwkunde els technisch-kunstvak thuisbehoort op de tech nische kunstschool en niet op de technische school zonder meer. In de derde plaats is het onderwijs er steeds op gericht geweest en ook hierin heeft de school een eigen karakter, de door den leerling meegebrachten aanleg voor het door hem gekozen vak te versterken en zoodanig daaraan leiding te geven, dat zijn eigen kracht zoo gunstig mogelijk medewerkt en tot ontwikkeling komt. Dus zelfontwikke ling onder leiding. De leerstof, ou deze wijze verwerkt, zal voor den leerling rijk aan inhoud en vruchtdragend blijken. Dat men het belang der school in de kunstwereld in breeden kring erkent, wordt wel bewezen, door het feit, dat ver schillende architecten van naam hunne kin deren aan het onderwijs der School toever trouwen of anderen adviseeren, de bouw kundige opleiding der school te gaan volgen, ele leerlingen, die in den loop der jaren het einddiploma der school verkregen, heb ben zich in de maatschappij een goede plaats verworven en verrichten daar voor de gemeenschap nuttigen arbeid Dat de school voer bouwkunde enz. op tot de drie uitgenoodigde Nederlandsche scholen behoort en daar met hare expositie een zeer goeden indruk maakt, mag niet onvermeld blijven. Ook de historische ontwikkelling der School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten te Haarlem, is een niet te onderschatten facor bij de be paling van hare waarde. Reeds ongeveer 30 jaar geleden gaf wijlen de heer K. P. C, de Bazel, onz> bekende Nederlandsche architect, aan de School onderricht. Onder leiding van verschillende architec ten van naam heeft de school zich in die 30 jaar in geleidelijken groei ontwikkeld tot het tegenwoordige onderwijsinstituut, waar van met den directeur, den heer Verkruy- sen, de architectleerkrachten de heeren Vorkink en Blaaüw en de decoratief-grafi- sche kunstenaar, de Leer de Jessurun de Mesquita thans de hoofdleiding hebben. De school heeft dus een beduidend verleden. Het opheffen van een dergelijk tot prach tige eenheid van werkwijze samengedacht geheel, beteekent het vernietigen van een midelpunt van ernstigen. cultureelen arbeid, middelpunt van ernstigen cultureelen arbeid, zeker behoefte hebbende samenleving een groot verlies zou beteekenen. Want verdie ping van leven'wordt bevorderd door ern stig onderwijs waarin iedere gezindheid welkom is en zich een weg kan banen door eigen kracht onder vakkundige leiding. Een belangrijke factor in het welslagen van het onderwijs is zeker het gebouw. De school is voorzien van go.ed ingerich te oefenwerkplaatsen voor het beoefenen der houtbewerking en het meubelmaken en van afzonderlijke localen voor het teekenen naar levende dieren en naar naakt en ge kleed model. Een grafische afdeeling met persen voor het drukken van litho's, etsen en houtsnaden en ateliers voor boetseeren en beeldhouwen en het gieten van maquet- ten bieden den leerling mede ruimschoots gelegenheid tot veelzijdige oefening. Een gehoorzaal voorzien van projectie apparaten ook voor filmprojectie maakt het mogelijk o.a. het onderwijs in kunstgeschie denis en technieken zoo veelzijdig mogelijk te verduidelijken. Het eventueel verliezen van het gebouw voor het onderwijs ware, tenzij er een an der bruikbaar gebouw voor in de plaats werd gegeven, een voelbare schade. Alles bijeen genomen, zou het voor het onderwijs als voor de gemeenschap, die haar krachten uit het onderwijs betrekt, zeer te betreuren zijn, indien op welke wijze ook aan deze school, die een eenig geval in den lande is, moeilijkheden in den weg werden gelegd, die haar bestaan zou den bedreigen. Moge het zoo zijn, dat deze gevaren nog voorkomen kunnen worden. Nog deelt men ons mede, dat de voor stelling, als zou de school deels in de Quel- linusschool te Amsterdam, deels in de Mid delbaar-Technische School te Haarlem kun nen worden bndergebracht, onjuist is. De leeraren worden van het onderwijs uitgeschakeld en de leerlingen zouden in het geheel anders gerichte onderwijs van de M. T. S. moeten invallen, bij de aldaar wer kende leerkrachten, De school wordt dv^J niet ergens ondergebracht, maar vernietigd; want de school is de geest van het onder wijs. De leerlingen zijn ingeschreven om deze school met deze opvatting van Onderwijs te volgen en niet een andere. Voorts was te bevoegder plaatse niet be kend, dat in onderwijszaken, wanneer er een Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is, door een ander Depar tement over opheffing eener school beslist wordt, ook al doet een andere Minister daaromtrent officieuze mededeelingen. (gedeeltelijk ongecorrigeerd) Met een fiets er vandoor. Het ware weer verscheidene fietsen diefstallen, die de Haarlemsche Rechtbank gistermorgen te behandelen had. Allereerst verscheen de 39-jarige tim merman D. S. zonder vaste woonplaats. Eenige weken geleden bevond hij zich te Halfweg en zag daar kans een rijwiel te stelen. Een ander persoon had de hande lingen van S. gezien. Hij zag hem om het huis loopen en even later op een fiets ge zeten verdwijnen. Met behulp van een auto kon hij achterhaald worden. De officier van justitie vroeg 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. Ali Cohen zette in zijn pleidooi het leven van bekl. uiteen en wijst er op, dat bekl. geen „zwijntjes 'ja ger" van beroep is, zooals men dat wel noemt. Spr. zou gaarne zien. dat hij daar om aan de hoede van een vereeniging tot zedelijke verbetering van gevangenen werd toevertrouwd, waarom hij een voor waardelijke veroordeeling vraagt. De uitspaak wordt bepaald op Donder dag 20 Augustus. Een portefeuille De 28-jarige reiziger B, F. F., bavondf zich op 2 Juni in de werkplaats van H. H. verwijderde zich even en van diens afwe zigheid maakte hij gebruik om uit de jas van H,, die in de werkplaats hing een portefeuille, inhoudende 105 te ont vreemden. Bekl. was al reeds vroeger veroordeeld, ook voor valschheid in geschrifte. Nog 71 waren van het geld behouden kunnen worden. De off. v. Justitie vroeg een gevangenis straf van 1 jaar met aftrek van- voorarrest. De verdediger Mr. Willekes Macdonald vroeg clementie. 5 Rijwielen. Dan verscheen J. d. A,, Kleermaker, die reeds 8 maal eerder veroordeeld was. Nu was hem ten laste gelegd, dat hij op 10 Juni onder bedriegelijke voorwendselen een rijwiel had weten te bemachtigen. Hij kwam op 10 Juni bij een juffrouw, die een advertentie had geplaatst, waarin een rijwiel te koop werd aangeboden. J. d. A. vertelde, dat hij een meisje had voor wie hij een fiets wilde koopen. Oogenschijnlijk op zaakkundige wijze be keek hij het rijwiel'en vroeg of hij het even probeeren mocht, Toen hem dat werd toegestaan, sprong hij er op en verdween om niet meer terug te keeren. Ook andere fietsen, tot een aantal van niet minder dan 5 stuks had hij op aller lei listige manieren weten te bemachtigen, De officier van Justitie wijst er op, dat bekl. sinds 1917 al 5)4 jaar in de gevan genis heeft doorgebracht. Wegens oplichting en diefstal vraagt spr. een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van preventieve hechtenis. De heler. De 5 rijwielen had d, A aan den rijwiel handelaar R. te koop aangeboden. Deze had er vier gekocht. Het laatste echter niet. De officier van Justitie vraagt 6 maanden gevangenisstraf onder aftrek van voorarrest. De verdediger Mr. Pliester houdt een lang pleidooi waarin hij de houding van d. A., die R. er wilde laten inloopen, afkeurt, Opzettelijke heling is volgens pleiter niet bewezen, want het 5e rijwiel weigerde hij. toen hij bemerkte, dat er iets niet in orde was. Daarom vraagt spr. vrijspraak. R. is het slachtoffer van d. A. geworden. Wanneer de rechtbank tot het toepas sen van straf mocht overgaan, vraagt plei ter een clemente veroordeeling, gezien bekl.'s jeugdigen leeftijd en onervarenheid in den handel. Ondertrouwd: C. v. d. Klauw en W. J. Staphorst. J. H. Róssing en A. M, van Straaten. J. G. Bresser en W. J, Oosten broek. G. de Raadt en A. A, Duda. B. Gottlieb en E. de Vries. G. Nikkels en S. v. Geijtenbeek. Getrouwd: 6 Aug. G. V. d. Haak en E. J. Ruigrok van der Werven H. Vergunst MUI Doe wel en zie niet om. Het Hollandsche volk is een- deftig volk. Alles wat hef doet, doet het deftig lang zaam. Op school leert het reeds hoe zijn voorvaderen alvorens zich aan een of an dere onderneming te wagen, wikten en wogen. Kalmpjes aan, het is er altijd nog gekomen. Zoo gaat het ook thans met de verkeerswetten. Wij zijn er pas een jaar of twintig over aan 't praten en schrijven en schrijven en praten en heusch wij lee- ren het wel. Het duurt zeker geen eeuw meer, of wij worden als voorbeelden van degelijkheid ook op dit gebied aangehaald. Tot dien tijd zullen er nog wel enkele, zooals tot nu toe, doodgereden worden. De manier waarop, komt er natuurlijk niet op aan. Links rijden, op hoeken van stra ten, niet waarschuwen, met een sneltrein vaartje rijden etc., wat doet het er toe hoe een ongeluk plaats heeft, het gebeurt voorals nog. Het vervelende van de geschiedenis is den schuldige uit- te zoeken. Er moet, zou men zoo oppervlakkig denken toch min stens één schuldige zijn. Dat is dan ook maar heel oppervlakkig gedacht. Over het algemeen bestaan er in Holland geen schuldigen. Rijdt men links, dan was het door buitengewone omstandigheden, zoo als een fiets, welke verkeerd reed, een groot kei, waai men omheen moest zwen ken, in een woord er zijn duizenden rede nen op te geven. Gisteren heb ik evenwel pas de nieuwste reden gehoord. Het wai in liet Kenaupark. Twee fiet sers, die broederlijk naast elkaar pal rechts van den weg reden, trokken door hun luid bellen,' de aandacht van iedereen behalve van een slager, die in zijn tilbury van de tegengestelde zijde komende, links reed en daarbij genoegelijk achter zich keek, vermoedelijk naar .een hond, of kat welke hem troffen door hem buitengewoon malsche boutjes. De weg was overigens geheel vrij. Het leek een buifenlandsch drama te worden, zoo hevig. Op het laat ste nippertje bemerkte hij echter, dat hij aan den verkeerden kant van den weg reed. Blozen of schrikken deed hij niet want het was een Hollandsche slager. Het ontlokte.hem slechts de opmerking: „Moj- je maar niet met z'n tweeën rijen." Toch leeren we de regelen van het verr keer wol ZIJN DE BRLLENiSLAlEN GESLEPEN; OP DE MEEST MODERNE MACHINES IN DE 0PTI5CHE INDUSTRIE |rK0N!NG5TRAATni IÖ18 en C. P. Kroese L. S. Touwen en G. E. Kooij J. P. Visser en J. Misset J. de Braai en H. Kuvener. Geboren: 4 Aug.: d. van P. A. Dubbel manv. d. Voort. 5 Aug.: d. van P. J. de Hilsterv. d Linden. z. van A. V. C. M. F. de AntunanoGeijer. z. van M. C. v. WaverenBruggink. Overleden: 5 Aug. S. R. v. Eerde, 52 j., Wagenweg M. S. C., 1 mnd„ d. v. G. J. Homan, Zomervaart. Naar aanleiding van ons overzicht van de Coöp, Haarlemsche Groenten- en Bloembol lenveiling schrijft een der marktmeesers nog het volgende: Nu bovenstaande vereeniging haar 25-jarig bestaan herdenkt, wilde ik ook gaarne ge tuigen dat de heer J. J, Kuiper zijn 25-jarig bestuurslidmaatschap van deze vereeniging zal herdenken. De heer Kuiper is een zeer bescheiden mensch, met grooten ijver en werklust, die gewerkt heeft zoolang het dag is. Zijn doel en streven was steeds een eigen veiling te hebben, waar de tuinders hun producten konden veilen. Was het ledental aanvankelijk 35, thans be draagt dat 200, Zeer vele moeilijkheden en tegenwerking heeft hij ook gedurende zijn voorzitterschp medegemaakt. Gezien zijn zeer krachtig gestel, hoop ik, dat hij nog vele jaren het voorzitterschap van de Coöp. Haarl. Groenten- en Bloembol lenveiling mag bekleeden, tot heil der leden en in 't belang van onze goede stad Haarlem, Betreffende de koninginnefeesten te Bloe- mendaal, vernemen wij nog het volgende: Er zal o.m. een groote Ballonwedstrijd gehouden worden, waarvoor een onbeperkt aantal kaarten zal beschikbaar worden ge steld. Mevrouw Kremer-Wijt verleent hare medewerking tot het organiseeren van een gecostumeerden optocht, terwijl eenige dames zich reeds beschikbaar moeten heb ben gesteld haar hierbij te assisteeren. De bedoeling is om dezen optocht te hou den met platte wagens en den optocht in nationalen geest te doen zijn. De inschrijvingen voor de Volksfeesten loopen vlot. Als uiterste datum daarvoor is 12 Augustus vastgesteld, dus een verlenging van 4 dagen. De Commissie ondervindt van alle kanten medewerking en het geheel belooft een prachtig feest te worden. De uitslag van de Woensdag gehouden lo ting is als volgt: J. Aldertsz 19; C. Alderlieste 33; J. H. A. van der Avoort 52; A. Bakker 23; D. J. P. M. de Bell 44; P. J. Bestenbreur 70; M. D. van Binsbergen 68; J. J. L. Boddeus 32; W A. Boeser 5; B: van Bogaerde 28; L. K. de Bondt 102; A. H. van Bree 66; F. J. W. Broekhof 18; G. Broers 94; A. J. P. Consent 29; B. C. Copini 86; G. A. W. Corsten 100; W. A. De.ogee 103; W. van Dok 51; H. M. Drost 50; J. Franssen 62; C. J. Geerlings 16; H, de Groot 59; N. de Groot 93; J de Haan 8; M. Halsema 56; J. J. Heeres 57; J. Hoogcndonk 97; J. Hop penbrouwer 87; J. P. Houtsager 104; J. H. Hulsbergen47; W H. Huykom 74; J. H. A. Immink 80; A. Jalink 77; J. J. Jansen 108; S. Kabel 36; A. II. Keyer 55; D. J, Kok ?2; C, Koning 60; G. L. Kroese 85; P. J. Kroon 7; IJ B. Ch, Kruisdijk 46; D. Kruijff 82; W; A, Keyken 41; G. A. van Leeuwen 9; H. Th. Lindebom 72; J H. Lindsfröm 45; J. Lindström 10; C. Malefijt 76; A. J. P. van Maren 26; F, Meeuwenoord 13; K. B. Meyerhof 24; Th. W. Molenkamp 88; L. S- Molbroek 73; J. Neuteboom 107; W. H. Oerlemans 11; G. J. Onclin 96; W. Over steegen 65; G. C. Paap 101; J. Ch. Pater 2; C. Philippo 49; W. van Polanen 64; E. W, Pollé 21; J. Post 3; J. H. van Puivclde 71; H. J. Rabenberg 89; P. Th. Reyerts 54; F. Ch. Robert 17; A, Roeland 48; H. van Rootselaar 98; A. P. Ruigrok 34; J. Ruiter 20; D. van der Schaar 53; A. Scherpen- huysen 90; D. Schoon 38; A. P. ter Schuur 43; M. L. H. Smit 39; Chr. Smits 63; C. Spaans 27; J. ,H. Spek 14; Chr. Steenken 75; G. Th, van der Stoop 83; P. B. Swart 6; J. Veldmeyer 69; G. H. J. van der Veldt 99; J. G. W. Veis 37; P. F. van Velzen 42; A. H. A. Versteynen 79; G. H. van Vessum 15; C. A. Vink 67; A. J, C. Voorvelt 4; N. W. Vijzelaar 105; J. M. van Welsum 12; E. J. Wigchert 91;. N. J. Wigge'rs 40; W. J. Wiggers 78; H. B. Wisker 1; L. Wisker 31; Th. J. Wolters 30; J. Wurtz 81; J. van Zeeland 35; E. Zeevat 84; W Zoet 22; L. M. Zuidgecst 106; J, Zwan 61; A. Zijlstra 25. A. van der Linde 58. Er waren 146 personen ingeschreven, waarvan er 38 voor goed ongeschikt waren verklaard, zoodat er 108 personen geloot hebben, was ontboden, overbrenging naar een der ziekenhuigen in Haarlem noodzakelijk achtte. Ernstig ongeluk. Dinsdagmiddag-heeft alhier een ernstig ongeluk plaats gehad. Liet 4-jarig zoontje van den heer M., wonende Bankastraat no. 12, geraakte spelende onder een zwaar beladen wagen, met het gevolg, dat het jongetje met ernstige verwondingen aan het hoofd, armen en beenen werd bin nengedragen in een apotheek, Na verbonden te zijn werd de kleine naar huis overge bracht, waarna Dr. Lindenberg. die vnmid'lels Onze speciale correspondent seint ons uit 's-Gravenhage: Het enthousiasme, dat gisteren hecrschte onder de in alle vergaderingen buitengewoon talrijke bezoekers, een enthousiasme, dat geen feu de paille heeten mag maar dat diep genoeg bezonken was het Hollandsch- Vlaamsch Congres getuigt het om reeds dadelijk geconsolideerd te worden in po sitief tastbare resultaten, versterkt als het nog is in de avondvergaderingen, belooft dezen sluitingsdag tot een prachtige mani festatie te maken van Roomsch gevoel, Roomscb bewustzijn en Roomsche kracht De Pauselijke Internuntius bij het Neder landsche Hof, Zijn Exc. Lorenzo Schioppa wijdde dezen dag in met het opdragen van een plechtige Hoogmis hedenmorgen te halt 9 in de kerk van de H.H. Antonius en Lo- dewijk aan de Prinsessegracht, daarbij ge assisteerd door den Hoogeerw. Heer Mgr. H. J. M. Taskin, als presbyter-assistens, den Hoogeerw. Heer Th. F, Ebbinkhuijser. en den H.Eerw. Hooggel. Heer J D J. Aengenent als troondiakens, den Z.Eerw. Heer pastoor S A. J. Gilissen en den Zeereerw. Pater K, Vriend, resp. als diaken en sub-diaken, terwijl de lagere assistentie evenais de vo rige dagen, verricht werd door theologanten van Warmond. Het priesterkoor was fraai versiert, terwijl de kerk geheel gevuld was met geloovigen. In het koor hadden plaats gneomen baron Van Wijnbergen, mr, Heerkens Thijssen en dr. Deckers. Uitgevoerd werd door het versterkte zang koor der parochie de Missa In Honorem Sancte Magdalenae van Philip Loots. Den internuntius werd bij zijn inkomst in de kerk toegezongen „Ecce Sacerdos Magnus", van Jos Beltjens. De organist der kerk, de heer F. Haring, speelde voor de H Mis een im provisatie van Philip Loots en na het H. MisofferMarche solemnelle van Mendelssohn. De Schola Cantorum van Warmond voerde de Gregoriaansche gezangen uit. Om half 11 vingen in verschillende zalen van den Die rentuin vier sectie-vergaderingen aan. In sectie VIII werd besproken: Het aandeel der Ned. Katholieken aan de plastische kun sten", ingeleid door dr. E. Haslinghuis. Voorzitter was Ir. Jos Cuypers, uit Roer mond, terwijl aan de bestuurstafel mede had den plaats genomen, prof. dr. R, Ligtenberg O. F..M., hoogleeraar aan de Universiteit te Utrecht en Joan, Collette, uit Roermond, De vergadering werd'o.m. bijgewoond door den HoogF.erw. heer Mgr. J. A. S. van Schaik en prof., dr. J. Witlox, terwijl voor de vele belangstellenden geen zitplaatsen genoeg beschikbaar waren Sectie X, waarin dr. L. J. Sicking een in leiding hield over „Groote Nederl. Katho lieke figuren" was o.m, tegenwoordig Z.D.H. Mgr. H. v d Wetering In sectie XI hield pater H. Raaijmakers een inleiding over „De uitbreiding van het Christendom door Katholieke Nederlanders". Hierbij was o.m. tegenwoordig Mgr. dr. Jan Olav Smit. Alle sectievergaderingen waren bijzonder goed bezet, Men seint ons uit' Den Haag: Bij Kon. Besluit van 5 Augusfus, is aan het lid van den Raad van Nederiandsch- Indië aan den heer Ch. Weiter, opdracht verstrekt, zich, in verband mef zijne voor genomen benoeming tot minister van Ko loniën, naar Nederland te begeven. MADRID, 6 Aug. De toestand ,van het Fransche front is niet bijzonder bevredi gend, hoewel Uzzau van vijanden gezuiverd is en Azjau is veroverd. De Riffs maken ech ter groote propaganda achter het front, met het gevolg, dat vele stammen afvallig geworden zijn. Bij Melilla dreigt een nieuw offensief der rebellen. Versterkingen zijn ge zonden, LONDEN 6 Aug. De Daily-Tel. ver neemt, dat het voornaamste punt dat be sproken zal worden door Bria'nd en Cham berlain, een door de Fransche regeering ontv/orpen pact zou zijn. PARIJS, 6 Aug In tegenspraak met de uit Engelsche bron gepubliceerde be richten over groote meeningsverschillen tusschen de Belgische en Fransche opvattin gen, betreffende de beantwoording van de Stresemann-nota. verklaart de Quai d' Orsay, dat er tusschen Parijs en Brussel volledige overeenstemming bestaat. LONDEN, 6 Aug. De publicatie van de Parijsche Matin van de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden aan Abd-el-Krim, heeft groote sensatie verwekt in Londensche kringen. Beweerd wordt, dat deze voor waarden het status van Marokko geheel zouden veranderen De meeste onderfeekenaars van het Al- geciras-verdrag zouden hierover zeer onte vreden zijn, vooral Engeland en Italië. Ook de politie-controle door Frankrijk zou voor Italië onaannemelijk zijn, LONDEN 7 Aug. Uit Bagdad wordt gemeld, dat Koning Faisal, Woensdagavond uit Bagdad vertrokken is naar Europa. MELBOURNE, 6 Aug. De zeelieden hebben het werk hetvat in de Australische havens. NEW-YORK, 6 Aug. De Belgische schul- dcncommissie is hier aangekomen. CAMBRIDGE (Massachussets), 6 Aug. Prof, Joh. Woodsworth, prof. in de geologie aan de Havard-Universiteit, is overleden. ATLANTIC-CITY, 6 Aug. De mijn werkers hebben aan een commissie van zes, aan het hoofd waarvan Lewis staat, op dracht gegeven om 1" Sept. de staking te pro- clameeten, als dit noodzakelijk is. BAGDAD, 6 Aug. De Fransche lucht macht-coöperatie in Syrië, had ten gevolge, dat 22 vijanden werden gedood en velen gewond, 18323 20.000. 347 ƒ1000. Prijzen van van ƒ30 iCT 392 1287 1385 1399 1438 1572 1860 2314 2780 2821 3302 "373 3384 3958 4000 4007 4180 4448 4481 4534 4728 4960 5116 5258 5608 5736 5860 5926 6002 6277 6733 6806 6857 7455 7674 7799 7921 8191 8382 8419 8542 8806 9106 9271 9416 9557 9824 10017 10223 10409 10435 10653 10909 11297 11546 11782 12028 12089 12246 12389 12491 12506 12537 12668 12899 12915 13030 13199 13438 13626 14585 15016 15663 15735 15954 16044 16120 16999 17018 17098 17685 17903 18502 18587 18612 19129 19210 19237 19260 19305 19429 19649 19676 19799 19878 20053 20273 20585 2e klasse 3e lijst: 10748 m.z. 10758. MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden iets vaster. V K HEDEN 5% Nederland 1919 101 B/g 6% Nederland 1923 NederL 1917 983/4 1% N.-l. 1921 A... 102 u/I6 10213/14 6% N.-L 1923 D... Oude Vaart dito Gem. Eigend 573/4 Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Java Cultuur Jurgens gew. 1211/4 Koloniale Bank 1743/4 1 dische Bank 'CerL Handel Mij. l33i/2 1341/4 Resc. dito 1341/4 134i/2 Phoenix 98% Geconsolideerde Kon. Olie Marine comm. 99/l6 Vorstenlanden Actions id. 1461/2 C j m p. Merc. Arg 1123/| V A'dam Rubber Silau 156 155 Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails 102 99l/2 1431/4 Wabash 361/4 Comm. Maxwell Uit Limburg wordt aan de Msb. geschre ven: Zullen wij nooit wijzer worden? We stellen die vraag onpartijdig en be doelen er meer Nederlanders, Belgen en Duitschers, al zal ze ook wel op andere na tionaliteiten toepasselijk zijn. We weten allen een ding met absolute zes kerheid: met alle passen, visa, bewijzen, ver klaringen, indentiteitspapieren en andere pa perassen houdt men de werkelijk gevaarlij ken en ongewenschte elementen niet buiten de grenzen. Hinder en verveling ondervin den practisch alleen de ongevaarlijke reizi- gers. Nu; bijna zeven jaren na het einde van dej oorlog, begint het den schijn te krijgen, dai de bureaucratie nog toeneemt, Alom, niet al- leen in een enkel land- Enkele feiten: De nieuw af te geven bewijzen van Neder- landschap zijn weer heel wat secuurder var redactie. Onlangs arriveerde in een Limburgsche grensgemeente een troepje jonge Duitschers, romantische mandoline-tokkelaars. Ze had-i den geen papieren en draaiden eenige uren de kast in. Men had ze toch kunnen terug zenden zonder meer. Een of ander regeeringsorgaan te Keulen heeft voor eigen landgenooten het passeeren der grenzen zoodanig bezwaard, dat er iff Akenerland een portestmotie tegen werd aangenomen. Onlangs werd een geestelijke in Limburg, die bij Visé België binnen wiide, teruggezon den. Hij had niet dezelfde kleeren aan als j op het pasportretje! Verleden Zondag moesten aan hetzelfde station een aantal Hollandsche zomergasten uit den sneltrein Maastricht-Luik stappen, omdat ze niet een „Bewijs" van Nederland schap hadden, doch maar een „Verklaring", overigens geheel gelijk aan het Bewijsl i Men klaagt in Luik erover, dat daar zoo weinig Nederlandsche toeristen komen. Dit behoeft niet te verwonderen, wanneer men ziet, dat men om een onbenulligheid op een J paperas uit het land wordt gehouden De bureaucratie aller landen demonstreert haar macht. De bonafide reizigers worden evenwel de dupe en ervaren meermalen, dat j de ambtenaar er niet is voor het publiek, doch het publiek voor den ambtenaar. De paardenkoopman André Fraysse, woonachtig in een Fransch provinciestadje, was weduwnaar geworden. En zijn verdriet was groot. Want het geld, waarmee hij zaken deed, was eigendom geweest van zijn vrouw deze had haar bezittingen groo- tendeels aan een familielid vermaakt. Fraysse en zijn moeder werden het er over eens, dat het testament verdwijnen moest. Zij begaven zich naar den notaris, die hun het testament zou voorlezen. Maar nauwelijks had deze achtenswaardige man diep adem gehaald en de voorlezing ingezet, of de weduwnaar ontrukte hem het ge schrift stak het in zijn mond en at het op. Het is een feit, dat Fraysse voor dezen maaltijd moest boeten, maar het testament was verdwenen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2