EVENTJES LACHEN De Derde Nederlandsche Katholiekendag Na de rp.de van den heer Laudjt» die door DE DERDE DAG. '*"1 BINNENLANDSCH NIEUWS De droogmaking van de Zuiderzee. deze slotvergadering de ftop/dredacïeur van „De Tijd", wien spr. thans het woord geeff, De heer Alph, Laudy hield daarna zijn rede over den Roep der Historie, waaraan we het volgende ontleenen: „Onze bijeenkomst aldus spr. ver gaderde niet ten oordeelsdag over het la ter geslacht, dat de wegen uit hef verle den heeft omgewend. Want is hun nafie een andere dan dien van het christelijke geloof? Neen, gij wilt hef niet, evangeli sche mede-Christenen en Nederlanders. En als wij, Katholieken en Protestanten van Nederland, die meer dan onze tu multueus strijdende partijen weten en onze kranten schrijven voor elkander zijn gemaakt in de volkomen eenheid der nationale samenwoning, opnieuw tot Hem roepen in deze moedertaal, dan zal Hij ons verstaan en wij zullen eindelijk-elkan der verstaan. Terwijl wij vandaag onze ware titelen terugvragen aan de geschiedenis, betwis ten wij aan iandgenooten geenszins hun aanspraken, in onze patriottische herinne ring voor eeuwig bewaard. Indien onze historie haar biechtbelijdt, kan op haar katholieke schuld geen barm hartigheid dauwen, tenzij door zelfveroot- moediging wars van hooghartige gedachten over broeders, die, langer dan drie eeu wen van ons gescheiden, de slachtoffers van hunne en onze fouten zijn geworden. Hun fragmentarisch geloof doet tusschen de puinen, onder hen neergeschud, nog eenige hoofdwaarheden bloeien uit de vruchtbaarheid onzer eerste eeuwen; maar de zonden van hunne en onze vade ren zijn in monsterachtige uitbarstingen aan ons allen gewroken. De zonden onzer vaderen! Nog roept onze groote biechtspreker, de Nederlandsche Paus Adriaan VI, de edel ste mond onzer nationale eerlijkheid, de ontaarding van curie en priester uit als de onkuische voortbrengster van de ver- valschfe leerlingen; want het kwaad van geestelijken, hef bederf aan ons Roomsche hof, de verrotting van het menschelijke in de Kerk is de mest geweest, waaruit zoo welig d« dwalingen konden groeien, mea culpa.... ja, 't is onze schuld, O, Heer, als Gij met ons in de gerichten treedt der geschiedenis, welke nafie zal dan bestaan? Maar om de oprechtheid van het berouw, dat uit de diepten van ons schuldbesef roept tot U, laat barmhartig heid regenen op de' misdaden, die branden in ons verleden. Maar niet de zonden van ons alléén sloegen met verminking ons volk, dat zich door de geschiedenis voortsleept, gewond in zijn geloof, verscheurd in zijn nationaal aderenweefsel en zijn krachten verliezend uit de wegsfroomende genaden van zijn binnenleven. Neen, niet de zonden van ons alleen teisteren de natie, want al hebt gij, Protestantsche Iandgenooten, de biecht afgeschaft, ook het geweten van uw geschiedenis zal in het licht der eeu wigheid zich niet onschuldig verklaren aan het bloed, dat onder ons volk is ver goten en het niet heeft verzoend. Wij zon digden door het vleesch, gij door den geest. Wij zijn geen katholiek volk gebleven, wij zijn geen protestantsche natie gewor den, wij hebben alle pijnen te lijden van den broedertwist. Indien ik in eenvoud en ver van alle poli tieke berekeningen spreek uit de oprecht heid van het katholieke binnenleven, dan mogen onze niet-christelijke medeburgers die wij al te eenzijdig plegen te naderen langs den zelfkant van het twistend par- tijbestaan van dezen katholiekendag de bekentenis opvangen, dat ons bidden en wer ken nog machtiger dingen verwacht in de eeuwen, die wij weten opgetrokken aan de sterke hand van God. Want na de hereeni- ging met onze afgescheiden broeders is onze roeping nog niet verzadigd. Wij zullen niet berusten in een Te Deum-stemming vóórdat wij de religieuze eenheid van de natie heb ben bevestigd in de nieuwe sociale orde van een uit haar middeleeuwsche as geloopen maatschappij. Zie de hersmeders van de wereldorde als moderne vulcanussen gebogen staan in de vuurtint van hun internationale smidse, waar zij hameren op de toekomst-maatschappij, zoodat het aambeeld dreunt en de aarde davert, o, als wij Godskinderen zijn, grij pen wij dan moedig uit de vuist van de zwoegende giganten den hamer, opdat de liefde hen nederzwaaie voor het groote her scheppingswerk, en smeden wij de nieuwe wereld-in-wording, opdat ze christelijk zij! Want ook dit is onze historische roeping, dat wij den doop van Willibrord zullen toe dienen aan den modernen arbeid, den handel en de nijverheid, u nog vaak in het weid le vend naar de wolvennatuur van heidendom en eigenbaat; ook dit behoort tot onze roe ping, dat wij ver van het knekelveld der li berale ideogieën wier lijkengif ons bedrijfs leven blijft aanvreten, een sociale orde schepen die met matiging van 't schokkig be zit der rechtvaardigheid en liefde organiseert voor de productie en het gebruik der stoffe lijke goederen! En dan zullen wij uit het ontbonden leger van den haat de misleiden samenbrengen in in het leget der liefde, en de klassenstrijders uit de internationale afscheiding tot nationale saamhoorigheid, opdat hun naar de gansche gemeenschap omgewende krachten meebou wen de staatkundige en sociale orde in het vernieuwde vaderland; en de historieloozen zullen den roep der historie hooren en wij, die hier drie dagen vergaderden onder haar wegwijzende stem, zullen dien roep voort roepen in 't Evangelie van den arbeid, waarin Willibrord zijn volk zal verzamelen; en wij zullen het roepen door de pborten der fa brieken en langs de kaden waar nu de reuk van teer en machineolie den geur van wie rook verdrijft; en nog boven het geruisch der drijfriemen, het geklikklak der machines en het stampen der stoomhamers, zal de bood schap van Willibrord zich zegevierend door zijn arbeidend volk doen verstaan; Mijn volk, nu is mijn testamet vervuld in het evangelie van Hem, bij Wiens Geboorte de vrede en het recht, de rijkdom en de armoede elkander hebben omhelsd. Mijn volk, mijn ver nieuwde volk, nu bewoon ons oude Neder land in het broederlijk genot der gederen van aarde en hemel, die God heeft gelegd in de zeeën van uw zielsdiepten en de lendenen van uw land. Zoo willen wij om de katholieke en na tionale boodschap van Vader Willibrord ons gansche volk verzamelen en protestant, noch liberaal, Israëliet noch Heiden, Socialist noch Communist uitsluiten van de roeping, tot welke wij allen geroepen zijn. Ten slote behandelde de heer Laudy nog d„ kwesie van een culureel program, waarvan alleen reeds de opzet volgens spr, een afzon derlijken Katholiekendag zou vereiscben, „Want ht zal algemeen moeten zijn en na tionaal, en, de leiding laten aan de Katholieke wetenschap, die bij den ingang van haar nieuw-lichtende aëra eerbiedig groet de be kwame liberale geestescultuur, ons door de Nederlandsche universiteiten in roem over geleverd. In het eerste verschiet van dit eigen ctiltureele program zien we uit de eenzaam heid, waar een monopolie ons eeuwenlang hield afgezonderd, de nieuwe hoop rijzen onzer intellectueele toekomst, den ontzaglij ken geestesromp, dien wij e Nijmegen hebben gefundeerd en dien wij zoo God helpe en Neerlandia Caholica! zullen afbouwen als den hoofdtempel van onze „eigen cultuur" in een volledige R. K. Universiteit." JALOERSCH, (Vervolg.) Na de Pontificale Hoogmis in de St. An- tonius en Lodewijkkerk, opgedragen door Z.Exc. Mgr. Lorenzo Schioppa, Apost. Nun tius in den Haag, vingen Donderdag de sec tie-vergaderingen aan. Prof. W. Nolet, hoogleeraar aan het groot seminarie te Warmond, sprak in de zevende sectie over het Aandeel van het Katholicisme in onderwijs en wetenschap. Spr. betoogde, dat tengevolge van hét feit, dat christendom en antieke beschaving innig verbonden zijn, de missie in onze stre ken zich onmiddellijk voor de noodzakelijk heid gesteld zag om haar scholen niet lou ter aan de godsdienstige ontwikkeling ha-' rer leerlingen dienstbaar te maken, maar haar tevens te doen zijn de overbrengster van de beschavingselementen der heiden- sche oudheid. Feitelijk zien wij dan ook naast de kerken scholen verrijzen, die in de eerste en voornaamste plaats dienden voor de opleiding der geestelijken. Het uit Engeland door Alcivinus meege brachte program voor de hoogere scholen, omvattende het trivium en quadrivium sluit bij de overgeleverde wijsheid der antieke beschaving aan. Vele Nederlanders studeerden aan de uni versiteiten. Met het humanisme in Italië kwam in het oosten van ons land de bewe ging der „Moderne devotie" tot grooten bloei, verpersoonlijkt in haar leider Gerrit Groote van Deventer, welke beweging een opleving was van geleerdheid en vroomheid, waarbij de eerste aan de laatste werd on dergeschikt gemaakt. Haar invloed op het onderwijs is buitengewoon geweest. Zoo stond op het gebied van onderwijs en wetenschap de vaderlandsche cultuur in vollen bloei, toen de geweldige gebeurtenis sen van de tweede helft der zestiende eeuw de natuurlijke ontwikkeling kwamen afbre ken. Het katholieke volksdeel heeft toen en in den tijd van de republiek zijn aandeel in de nationale geleerdheid gehandhaafd door; scholen te stichten op plaatsen, die aan de staten niet onderworpen ware. welke scho len de vergelijking met de protestantsche schitterend kunnen doorstaan; groote man nen voort te brengen, die, meestal in het buitenland, den wetenschappelijken naam van Nederland hoog hielden; belangstelling te toonen voor den vooruitgang der weten schap in binnen, en buitenland. Een achterstand van eeuwen is evenwel niet in weinig jaren te herstellen. De poli tieke gelijkberechtiging, die intrad na dien val der oude republiek, kon niet onmiddel lijk gepaard gaan met cultureele gelijkwaar digheid. Er was in de 19e eeuw een groote achterstand in te halen in onderwijs en we tenschap. Veel is bereikt, vooral op het ge bied van het onderwijs, voor de wetenschap blijven evenwel te weinig krachten vrij voor de beoefening van de wetenschap als zoo danig. De stichting van de Nijmeegsche uni versiteit bevat in dit opzicht schoone be loften. In de achtste sectie voerde dr. E. Has- linghuis het woord over Plastische kunsten. Hij wees op het verband van onzen tijd met het verleden, waardoor wij, de men- ichen van heden, dragers zijn van de tra ditie. In 't bizonder doelde spr. op de kunst der middeleeuwen, waarvan hij niet een volledige cursus in kunstgeschiedenis wilde geven, maar waarvan hij eenige voorbeel den wilde toonen, speciaal uit het noorde lijk deel van ons land. De Middeleeuwen noemde spr. het hoog tepunt der katholieke kunst. Geen tijdperk, waarin zoozeer de kerk en de kunst samen gingen? waarin de kunst zoozver de spiegel was van de beheersching van het geheele leven door het katholieke geloof. In die kunst is veel verloren gegaan, maar wat overgebleven is, spreekt zooveel te sterker tot ons, vooral in de kerken en haar torens. Spr. demonstreerde een aantal lichtbeel den. In de eerste plaats vertoonde hij een serie beelden van kerken, waarbij hij er in 't bizonder op wees hoe zij hun omgeving domineeren. Ook merkte spr. op, hoe men langzamerhand de ontluisterde kerken hun ouden tooi teruggeeft. Vervolgens gaf spr. voorbeelden van ge bouwen en stichtingen, beelden en muur schilderingen, die kerken en gebouwen sieren. Daarna werden afbeeldingen vertoond van voorwerpen van edelsmeedwerk; monstran sen, kruisen, een kromstaf; houtsnijwerk en schilderwerken. Aan het slot. van zijn voor dracht herinnerde spr. zich, richtend tot den leider der vergadering, ir. Jos. Cuypers, er aan, dat diens vader de gothick hersteld heeft in Nederland, doch zonder de mid deleeuwsche gothiek slaafs na te volgen Voor de erkenning van de beteekenis der katholieke bouwkunst is dr. Cuypers van grooten invloed geweest. Na deze voordracht las ir. Jos. Cuypers, de voorzitter dezer sectie, een motie voor, waarin bij het hoofdbestuur der katholie kendagen wordt aangedrongen op bestendi ging eener sectie voor de plastische kunst, in overleg met de bestaande katholieke kunstenaarsvêreenigingen. SECTIE X. Om half elf kwam de tiende sectie bij- Jen. waarin gesproken werd over groote Nederlandsche Katholieke figuren. Een vijftigtal aanwezigen, o.w. Dr. De ckers, kwam luisteren naar de voordracht van dr. Sicking en werden verwelkomd door den sectie-voorzitter prof. dr. A. M. A. A. Steger te 's-Gravenhage, buitenge woon hoogleeraar aan de Technische Hoo- i geschool. Deze zeide, na het uitspreken van den Christelijken groet, dat de inleider dezer (sectie geen introductie noodig heeft, want hij is bekend als een voorman op schier elk 'terrein van het Katholieke leven. Dr. L. J. Sicking ving daarna zijn voor dracht aan over het onderwerp: DE GROOTE KATHOLIEKE FIGUREN 1 VAN NEDERLAND. Toen spr. een wapenschouw hield over de groote Katholieke figuren van Neder land, begreep hij, dat zij hun groote ziele- kracht voornamelijk hebben g.eput uit het geloof hunner vaderen en hoe het H. Sa- crament des Altaars, het middelpunt van onzen godsdienst, voor hen de drijfveer is geweest van hunne groote daden. Spr. laat 'dan die groote mannen uit het verleden voor de vergadering heentrekken, zooals in het Stadion te Amsterdam de Sacraments processie, een Eucharistische processie uit (het verleden, een optocht van mannen en ■vrouwen, van onze voorouders en verwan ten, Roomsch Nederland uit vervlogen tij den! Achtereenvolgens passeeren dan de re vue, de kruisridders graaf Willem de Eerste, Floris d? Derde, Otto van Lippe, graaf Boudewijn de Negende, Jan van Brabant, des heiligen Lodewiiks schoonzoon, de rid ders-monniken, de Johanniters en de Tem-1 'peliers. j Dan volgen meer in het bijzonder de ver dedigers der Heilige Eucharistie, de stichter 'der witheeren, Norbertus, uit Gennep, Joan nes Stalpaert van der Wiele en Adriaan van Wijck, de jnaadige pastoor yan Kethel Wimpie (die allerlei heerlijkheden naar da ziekenkamer ziet brengen); „Moesje, als zus beter is, mag ik dan de mazelen hebben?" „Pa, wat is een wetgevend lichaam? „Je moeder, jongen." „Ik voel intuïtief dadelijk, wat iederees van me denkt," zei hij. „Ook niet pleizierig voor je," merkte zijr vriend op. „aP, wat zou u zeggen tegen iemand, di« op uw hoed was gaan zitten?" „Nu, ik zou zeggen; Ezel, kun je niet be ter uit je oogen kijken?" „Sta dan maar gauw op, pa. Daar kom/ ma aan, en u zit op haar hoed." Hoe de werkzaamheden vorderen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6