mm Ir4 I De inbraakop 'tPhoenixterrein BBBBll f125. i De diefstal tot klaarheid. - De dieven overvallen. - Een sensationeele jacht. 12 ffll - m Maandag 10 Augustus 49ste Jaargang No. 16116 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad ROOMSCHE JEUGDLECTUUR. BINNENLANDSCH NIEUWS St. Michaël in de Tweede Kamer De Staatsbegrooting voor 1926. I fHPP* De strandwedstrijden te Wijk-aan-Zee. De inbraak op het Phoenixterrein. Hierboven het kantoor waar de dieven binnenkwamen. Door het raam (X) boven de deur kwamen de dieven binnen. Door het raam (XX) werd de brandkast naar buiten gebracht. De ZeerEerw. Heer P. J. M. J. van ui Pavoordt, de nieuwe pastoor der St. Liduina-parochie te Schoten. Agenda 11 Augustus De inbraak op het Phoenixterrein. Het schuurtje, waarin de brandkast was verborgen en waar een der inbrekers werd overmeesterd. De strandwedstrijden te Wijk-aan-Zee. De processie der Vereeniging der H. Kindsheid te Heemstede. Op bet plein vóór de kerk. Ook de Eerw. Zusters van de Maria-Stichtmg doen met de jeugdige bewoners van „Maris Stella" aan den wedstrijd mee. Hans en Grietje aan het koek en suikerhuisje.van zand! X x WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De „Gclria" in volle zee. Een van de mooiste figuren. Zaterdagmorgen rond elf uur reed de luxe auto van den, heer W. uit Amsterdam nabij de Kamperstraat in het water van den Kampersinge!. toen hij moest uitwijken voor een wielrijder die uit de Kamperstraat kwam. De heer W. kwam zonder kleerscheuren op het droge. Hierboven liet moment, dat de auto door de firma Kimman op den walkant wordt gebracht. j®e abonnementsprijs bedraagt voo/ Haarlem en Agentschappen: :Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 (Franco per post per kwartaal bij j vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cents per regci Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct> per regel op de le Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advers te-itiën 14 regels 60 ct per plaats ling: elke regel meer 15 ct., bi> vooruitbetaling. jAlle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden 4- 01.fin levenslange getieele ongeschiktheid tot werken door f bij een ongevai mei f OCfl bij verlies tegen ongeval en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU verlies van beide armen beide beenen of beide oogen A dU.'' doodelijken afloop ZOU. een voet van een liana, oi] verlies van een f Cfl D1) een breuk van f If) bij. verlies, van een •;1 UU.^been of arm; 1 vu duim of wijsvinger andere vinger- onderscheiden en die bovendien de kunst verstaan om de jeugd te pakken en geboeid houden, wat een" apart schrijverstalent ver onderstelt." Naar onze meening is er veel aan gele- Met de uitgave van een boekje, eenvou- Êe", dat Fr. Rombouts' ideeën over jeugd- dig maar keurig gedrukt, „Rafaël" lectuur gemeengoed worden van alle Katho- catalogus voor Rcomsche Jeugdlectuur heet het, heeft de drukkerij van het R, K, Jon gensweeshuis te Tilburg, aan Katholiek Ne derland een weldaad bewezen. Immers daarmee wordt aan alle Katholie ke opvoeders een bijdrage aangeboden wij tvoegen er direct aan toe: een uitsterkend aan t doel beantwoordende bijdrage tot oplos sing van het jeugdlectuur-vraagstuk in prin- cipieel-katholieken geest. Een theoretische en een practische bij drage. Het practisch gedeelte is een met groote zorg bewerkte boekenlijst, waarin de gebrui ker niet alleen titels, maar ook allerlei gege vens vinden zal, die bij het samenstellen van een kinderbibliotheek niet gemist kunnen worden. Speciaal op het theoretisch gedeelte wen- schen we hier de aandacht te vestigen. De bekende opvoedkundige, Fr, Rombouts, ont-. wikkelt daarin in den breede die ideeën, wel ke de gedragslijn van den katholieken opvoe der, 't zij ouder of onderwijzer, inzake jeugd- I lectuur moet bepalen. Wij zijn er zeker van, dat enkele passages ftiet belangstelling door onze katholieke ou ders en opvoeders gelezen zullen worden en laten daarom die passages hier volgen: „Wij willen voor onze frissche levenslus tige jongens en meisjes geen kwezelütera- tuur, geen boeken, die druipen van kwijle- rige vroomheid, geen helden en heldinne tjes met scheeve nekken en extaties ver draaide oogen. In een Roomsch jeugdboek hoeft niet om de drie regels een kruisje ge maakt te worden of om de vijf bladzijden een rozenhoedje gebeden. Nog minder wenschen wij, dat er van begin tot het einde gepreekt en gemoraliseerd wordt. Maar wat wij wèl wenschen is dit: door ieder katholiek kinderboek moet waaien een wind van katholiciteit. Dat wil niet zeggen, dat er geen andere dan Roomsche personen in zoo'n boek mogen voorkomen, laat staan, j dat allen gekanoniseerde of ongekanoniseer- de heiligen zouden moeten zijn. Het betëe- kent eenvoudig, dat de katholike levens- en wereldbeschouwing erin tot uiting dient te komen, en dat zóó, dat het door de jonge lezers, voor wie de lectuur bestemd is, be- j grepen en doorvoeld wordt,. De moraal, die er in spreekt, moet zijn de katholieke mo raal, niet de ethiek van een Jules Payot of andere leekenapostelen, evenmin de protes- tanfsche, die op verschillende essentieële punten van de onze verschilt.. Maar nog eens, de moraal mag er niet duimen dik zijn op gelegd en de godsdienstigheid mag er niet •worden bijgeharkt. Alles moet zóó zijn, als een gezond en evenwichtig katholiek, die volgens zijn geloof leeft, vanzelfsprekend viqdt. Katholiek zijn beteekcnt allereerst katho liek leven, en die idee is het juist, die wij, opvoeders ook door de lectu,ur, die wij onze kinderen in handen geven moeten doen door dringen in hun hart en hun hoofd. Want dat is de groote kwaal van onzen tijd, zelfs onder degenen die zich zelf nog tot een bepaald kerkgenootschap wenschen gerekend te zien, dat men meent tusschen geloof en leven een 'scheidingslijn te kunnen trekken: 's-Zondags een oogenblikje uitrusten op het eilandje der godsdienstigheid van de wereldsche beslom meringen der week en onmiddellijk daarna weer onderduiken in de zee van zorg en stof, om zeven dagen lang niet meer boven te ko men; even naar de kerk het moet nu een maal en dan adieu godsdienstigheid, want de vermaken wachten en morgen is het weer werkdag. Er zijn ontwikkelde katholieken zelfs, die meenen dat het zoo hoort: dat het leven ver deeld moet worden tusschen God en de we reld en dat er een massa profane dingen zijn, die met godsdienst niets te maken hebben, 't Is een grove dwaling! In het leven van den Christen mag niet alleen niets anti-godsdiens tigs, maar ook niets a-godsdienstigs voorko men, en strict-profane dingen moesten voor den katholiek niet bestaan, „Hetzij gij eet, hetzij gij drinkt of iets an ders doet, doet alles ter eere Gods". Dat is geen levensvreemde ascese of hooge mystiek, maar de plicht van ieder Christen, ook van het Roomsche kind. De zooëven geschetste bovennatuurlijke geest, dié moet leven in het Roomsche jeugd boek, Geen specifiek godsdienstige onder werpen hoeft zoo'n boek dus te behandelen, het kan het leven geven zooals het reilt en zeilt, het kan de gewoonste z.g. profane din gen behandelen, maar dat alles moet geplaatst worden in hef bovennatuurlijke licht; dat al les moet gedragen worden door het levende en bezielende Roomsche geloof en de Room sche levensbeschouwing. Een katholiek jeugdboek zooals ieder katholiek kunst werk, moet zijn een stuk beleefd katholi cisme. Wie zal ons zulke gezond-katholieke jeugdboeken bezorgen? Dat kunnen alleen zij die hun Roomsche geloof werkelijk zelf beleven, menschen met echte sensus catholicus, die bij intuïtie het echte van het onechte, het natuurlijke van het gemaak te in het godsdienstige en zedelijke weten te lieke ouders en opvoeders, en in 't algemeen van allen die met de lectuur van kinderen iets hebben uit te staan. De bijdrage tot oplossing van het jeugd lectuur-vraagstuk in pricipiëel-katholieken geest, vervat in den ,,Rafaël"-catalogus van Roomsche Jeugdcultuur, bevelen wij met aan drang aan ter Sestudeering en overdenking. Men zal dan krachtig kunnen meehelpen om het ideale doe! te verwezenlijken, dat bij de bewerking en de uitgave van dezen cata logus heeft voorgezeten: Voor het Room- sche kind het Roomsche boek! Het is ons aangenaam hier te kunnen vast leggen, dat in den ,,Rafaël"-catalogus, de door de N.V, „De Spaarnestad" uitgegeven jeugdlectuur, als zeer geschikt voor de Ka tholieke jeugd, wordt vermeld. Naar „De Morgen" meldt, zal de heer Bulten zich bij „St. Michaël" aansluiten. De nieuwe Kamer zal dan vier Michaëlisten tel len, Als Michaëlist werden gekozen dr. Moller en mr. Veraart, terwijl onlangs de heer Van Rijzewijk ook is toegetreden. Het Dep, van Financiën verlaten. Naar het Corr. Bur. verneemt, heeft de staatsbegrooting voor 1926 het Departement van Financiën verlaten St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde v. St. Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij .de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den buisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen doqr de fa, Het was een brutaal stukje dat de inbre kers op het Phoenix-terrein in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. hebben uitgevoerd en de omstandigheden waaronder de inbraak plaats (md deelden wij Zaterdag reeds mede. Paard, wagen en brandkast waren van het terrein verdwenen en geen enkel spoor was meer te vinden, zelfs geen vingerafdrukken, Reeds dc brutaliteit en de handigheid waarmee ze de inbraak pleegden was voor de inbrekers een getuigschrift van bedrëven- ijrid. Het Phoenix terrein, dat vrijwel geheel af gezonderd ligt was uit den aard der zaak een gemakkelijk operalieterrein. Eenmaal binnen gekomen, konden de inbrekers ongestoord Sociëteit „St. Bavo." Commissie v. Be roep 8 uur Rechtskundig bureau half 9 uur Bestuur Bowvakbond 8 uur Herwonnen Levenskracht 5 cents actie 8 uur. Brongebouw. Ledenconcert H. O. V. 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer Jacob Bijster 2 tot 3 uur. Koudenhoru. Vertrek boot naar Marken kwart over 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8—9Vj uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Allg werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uilleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. V: .wy.. t V' waaruit dus wel kon afgeleid worden, dat de recherche hier te doen had met een paar per sonen, die hun vak verstonden en dat alles bemoeilijkte het onderzoek. Maar ondanks alles, slaagde de Haarlem- sche recherche er in na een uitgebreid onder zoek, sensationeele momenten, gevechten en achtervolgingen dc zaak geheel tot klaarheid te brengen. Ziehier hoe zich het geheele geval van de ontdekking afspeelde. Voorop kon men stellen dat men met gesle pen individuen te doen zou hebben en dat men zich op een heeten strijd kon voorberei den. hun werk doen. Maar het gevaarlijke van. de zaak was het vervoer. Hoewel men spoedig het Spaarne kon bereiken en dadelijk buiten de stad was, bleef toch altijd de kans op ont dekking. Maar alles liep den ongenooden be zoekers mee en zonder een spoor achter te laten was paard, wagen, manschappen en in ventaris verdwenen. Waar nu geen sporen waren overgebleven zelfs geen vingerafdrukken en ook een on derzoek met een speurhond geen gevolg had, was de eenigste wijze van handelen voor de talrijke rechercheurs, die onder leiding van den inspecteur Swart waren ge Barometerstand 761, stilstand, 9 uur v. m. requireerd, om een uitgebreid onderzoek naar alle kanten in te stellen, waarmee dan ook dadelijk begonnen werd. Overal begaven de rechercheurs zich op zoek, naar Schalkwijk, naar Spaarndam, zelfs naar Amsterdam. Om twaalf uur kwam het bericht, dat paard en wagen gevonden waren. Een der bewoners van de Bannesteeg te Haarlem, welke steeg nabij het Spaarne is gelegen, tusschen dc Melkbrug en de Lange Brug, kwam bij de politie aangifte doen, dat een paard en wagen in de Barnesteeg ver laten stonden en bij nader onderzoek bleek het het gezochte span te zijn. Van de brandkast echter geen spoor. Men bleef verder zoeken en de middag verstreek reeds en nog geen resultaat. Ook in den Waarderpolder werd gezocht onder leiding van inspecteur Swart en reeds was men geneigd daar t zoeken te sta ken toen, door een gelukkig toeval, de in specteur in een schuurtje, onder een hoop hooi, naast 'n varkenshok de vermiste kast ontdekte, nog ongeopend en onbeschadigd. Dè dieven hadden dus de kast op het terrein niet kunnen openbreken en hadden deze daarom naar het schuurtje gebracht om een gunstige gelegenheid af te wachten om hun buit binnen te halen. Die buit zou echter zoo groot niet zijn, want juist eenigedagen tevoren was een groote som gelds naar het hoofdkantoor der American Petroleum Company gezon den, Er bevond zich een bedrag van om streeks 1000 nog in de kast. Maar 't was altijd de moeite waard. Wel opmerkelijk was 't dat de eigenaar van het schuurtje nog des morgns de var kens was komen voeren en van een brand kast niets had bemerkt. Toch lag deze er al onder een bundel hooi, waaronder de die ven de kast ook vervoerd hadden en 't leed geen twijfel, of ze zouden den een of an deren tijd komen om hun buit te halen. Wilde men dus de daders pakken, dan was het de eenvoudigste weg, rustig af te wachten tot ze zouden komen om de brand kast open te breken. Want dat ze zouden komen stond vast. Rechercheurs gingen in de nabijheid op de loer liggen. Daar het schuurtje aan den voorkant ge heel open was, en er geen ruimte genoeg had, vergenoegde men zich met een plaats ach ter een planken schot in de onmiddellijke nabijheid. Op honderd meter afstand bevond zich een woning, verder was alles stil en ver laten. Het werd dus geduld oefenen en de be looning zou niet uitblijven, Intusschen be reidde men er zich wel op voor, dat het lang kon duren en voorzag men wel de nood zakelijkheid, dat dc rechercheurs moesten worden afgelost. Langs den publieken weg en door den polder zou dat niet gaan, want kregen de daders ook maar den minsten argwaan, dan zouden ze zich wel wachten te komen. Daarom bedacht men een andere tactiek en door middel van een bootje langs het Spaarne ging het langs een omweg naar het operatieterrein. Alles ging zoo stil moge- OPGAVE; OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo- gisch Instituut te De Bildt- Naar waarnemingen in den morgen van 10 Augustus 1925. Hoogste barometerstand: 764.8 m. M. te Danzig. Laagste barometerstand: 745.3 m. M. t» Thorshavn. Verwachting, van den avond van 10 tot den avond van 11 Augustus: Zwakke tol matigen wind, meest uit westelijke richtin gen. Meest half of zwaarbewolkt. Waar schijnlijk eenige regen of onweer. Zelfde temperatuur. lijk in zijn werk en ongemerkt werden de wachten afgelost. Het werd avond, de uren kropen om, maar met gestadige volharding wachtte men. Het werd donker en de nacht brak aan. Het was mooi weer. Toch was de lucht niet helder, er hing een lichte nevel. De moeiten en het wachten zouden beloond worden. Het liep al naar één uur, toen de wachters begrepen, dat het critieke oogen- blik zou komen. Behoedzaam, steeds overal rondspeurend, heel zacht, naderden langs het pad twee mannen. Eerst onduidelijk, dan meer zicht baar, Ze kwamen op het schuurtje toe en zich veilig wanend, kwamen ze naderbij en gingen het schuurtje binnen. Dat was het oogenblik waarop de rechercheurs wacht ten, Vlug als katten sprongen ze toe en de dieven, onraad ziende, wilden de vlucht nemen. Ze sprongen weg. Een viel er in de sloot. De ander botste tegen het hek en dat was zijn ongeluk. Want dadelijk waren de re chercheurs bij hem. Een verwoed gevecht begon, doch de rechercheurs konden hem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1