Het Oostelijk deel van Nederland door een Cycloon geteisterd. 6/Hoer eh xazm VERDïEm ■anó DEe>FDK,yooR u bfvebketi.I BVf.winEEiLbynEERkwnEn aan wrerr. Borculo en meerdere dorpen verwoest dwz whnneEB gy hebt en vcobal BETEIH2EÜAHE mAKT WEEFW2AHT wil ëh kwi u helpem. on BEkDnETCmffll.NXAADDOORóyl HEER IZIAfflËri kDX5r, WAN2D00DGY HEER GELD VERDIEUT .WERFkCAOfT 1/ in HETbEZITWll DEER DMT 200,000 ADI2E//EH E(1 WIL DIE TeöEH BIlLYkf VEQ30E- yCMCYF on/ eeu bbiefk/wst en \>/y| Lia-tTEn unADECin noe-wy met Bei/viö van uw zaak tulled DiEnmjeEBD* En trolw NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 12 Augustus 1925 Duizenden dakloos -Ontzaglijke schade. - Meerdere dooden en talrijke gewonden. Een nationale ramp. Gezicht op Borculo. De gruwel der verwoes ting. En dit alles in een kwar tier. De vorming van een Co mité, Erger dan een platgescho-, ten stad. De puinhoopen van Bor culo. De ontzettende schade die aangericht is. De uitwerking van den wervelstorm in andere plaatsen. Te Langeboom. Ten Oosten van Nijmegen. flet Roode Kruis zendt transportcolonnes. Steunyerleening. Een totaal verwoeste kerk en een zwaar geteisterd klooster. COT KUTT GYAlLQEfil Vd^rTFÏfWHl m/riTuurvcccconnEKistEH itLKï ItfïffLI 11 PRORAcA-ICA i-vmut7kade39 'S-GRAVENHAGE MARKTNIEUWS. i Uit de nog al vrij uitvoerige berichten in ons nummer van gisteren, hebben onze le zers réeds kunnen onderkennen, welk een groote ramp, de losgebroken natuurkrach ten over een aanzienlijk gedeelte van ons land hebben gebracht. Het ergste van allen is het vriendelijk stadje Borculo in den Gelderschen Achter hoek getroffen. Het is door den alles ver woestenden cycloon als van de aarde wegge vaagd. Op den weg daarheen, deden zich de eer ste verschijnselen van den cycloon kennen aan meerdere omgewaaide boomen, die der weg versperden. Voorbij Hengelo, aldus het relaas va t het „Hbid." reed de auto van den Commissaris der Koningin in de prov. Ge;- derland, mr. S. baron van Heemstra, die ver gezeld was door den officier van gezondheid Zwol uit Arnhem, ons achterop. De weg wer hoe langer hoe minder begaanbaar; or t .vortelde boomen versperden de door tocht en werden door de inzittenden van de auto met veel moeite ter zijde van den weg gesleept. De Commissaris der Koning hielp hierbij zelf mede. Een paar honderd meter verder moesten de auto's weer stoppen wegens de zware boomstammen. Met. behulp van een span zaag, die bij ee tolbaas werd geleend, wer den een tweetal boomen doorgezaagd zoo- da* men verder kan rijden. Spoedig evenwel werd de weg totaal onbegaanbaar. De boo men lagen m zoo groote getale over den weg, dat het onbegonnen werk zou zijn om te crachten hier doortocht te verkrijgen. De Commissaris van de Koningin begaf zich daarop met dr. Van Zwol te voet naar Ruur- !o. Onze auto zocht te vergeefs door het wei land een uitweg en ten slotte hebben wij de tocht naar Ruurlo ook te voet gemaakt. De verwoesting van de boerenhoeven in het vlakke land toonde reeds met hoeveel kracht de orkaan gewoed had. Telkens zagen wij huizen van alle dak pannen beroofd en velen ook hadden inge storte muren. Op een boerderij was de ver woesting verschrikkelijk. Hier was de blik sem ingeslagen en in de stal een brand ont staan, die door de bewoners wel was ge- bluscht, maar toch een groote verwoesting had aangericht. Onder het neergestorte muurwerk lagen vele doode varkens. De boomen langs den weg, veelal eiken, waren totaal ontworteld. Sommigen waren geknakt, terwijl de kronen meters ver waren weggeslingerd. Dc aanblik, die Borculo uit de verte op- .everde was treurig. Het aardige stadje zag eruit als een plaats, die een. bomaanval had doorstaan. Geen torenspitsen, maar afge brokkelde muren waren uit de verte waar neembaar. Overal zag men de dakspanten van- de van hun pannen beroofde huizen. De oogst in het veld; grootendeels haver, die op schoven stond, was her- en derwaarts ver spreid. De ijzeren telefoonpalen langs den weg waren omgebogen bijkans met een hoek van 90 graden. Houten palen werden totaal versplinterd en de weg was bedekt met af gevallen telefoondraden. Verschrikkelijk was de toestand in Borculo; geen huis is gespaard gebleven. De straten bedekt met een dikke laag van gesplinterde dakpannen, glaswerken, uit de-huizen gewaaid meubilair. Men zag winkelhuizen, waarvan de zware spiegelruiten door de orkaan waren inge drukt, terwijl de etalages in de grootste wanorde dooreen lagen. Van een der huizen was de geheele voorgevel weggerukt, zoodat men het inwendige van de kamers aanschouw de. Van een ander huis was het dak geheel afgewaaid en op de straat neergekomen. Overal zijn de ruiten aan scherven. De Protestantsche kerk mist de toren spits en is ook aan de zijbeuken zwaar be schadigd. Ook van de Roomsche kerk is de torenspits afgeslingerd. Boomen versperren overal den doorgang. Het stadje ziet er troosteloos uit en vormt een toonbeeld van eer, verwoesting door een natuurramp zooals Nederland tot dusver niet gekend heeft. Men kan rtiet recht zeggen, dat Borculo totaal verwoest is. Zeer vele huizen zijn reeds verlaten, het huisraad is onbeheerd achtergelaten. De lange dorpstraat is wel het ergst geteisterd j de straat is een ruïne, huis aan huis zijn de bovenverdiepingen ingestort of de daken af geslagen, balcons werden afgerukt en liggen tusschen het puin, een. wieg lag aan den kant van den weg. De palen der electrische cen trale zijn afgeknapt. In een café was de zolder naar beneden gekomen, een meubelwinkel vertoonde een totale verwoesting, er was blijkbaar niets heel gebleven dan een tweetal luie stoelen, waarop de eigenaar zich op straat had uitgestrekt. Alleen een uithang bord was verder het bewijs, dat hier eens een fietsenwinkel was geweesthet interieur- vertoonde s,echts eenige ijzergeraamten, waar tusschen geheel gaaf eenige fietslantaarns lagen. Flarden van gordijnen wapperden uit de ruitlooze ramen, waarvan kozijnen waren meegesleurd, beddegoed hing in wanorde uit de daklooze zolderverdiepingen. Van een heerenkleedingmagazijn was het bovenste gedeelte totaal vernield, de winkel Zelf was herschapen in een choas alleen hingen er nog onberoerd een rijtje keurige 'overhemden geprijsd en wel als een tarting aan de woeste elementen. Hoezeer de typhoon of cycloon heeft huis gehouden blijkt wel uit 't feit, dat men in een sloot zilveren trekpotten drijvende heeft ge vonden afkomstig uit een 40 meter verder het dorp in gelegen zilverwinkel. Ook het huis van den burgemeester jhr. De Muralt is geteisterd vooral daar in de buurt is ernstig huisgehouden. Zware boomen zijn er ontworteld en versperren in dichte rijen den weg. Tuinen en te velde staande ge wassen zijn een prooi der elementen geworden De spoortrein RuurloBorculo is uit de rails gerukt, persoonlijke ongelukken zijn echter niet voorgekomen. In de buurt van het tramstation is het een ware woestenij. Het hotel „Het wapen van Borculo" levert met zijn kapot geslagen ruiten en vernield dak en triest beeld, terwijl alle boomen er van hun ktui en ber of! zijn en slechts hun naakte stammen ten hemel strekken.- Maandagavond omstreeks 7 uur bego de cycloon en duurde een kwartier, zegge" i 5 minuten. Het was op het oogenblik duiste,, men kon geen hand voor oogen zien. Het geluid van de orkaan, gepaard met nevigen hagelslag en onweer, overstemde het geraas van de neervallende muurstukken en instortende daken. Verschillende bewo ners werden in hun woning, nadat de ruiten gebroken waren, tegen den grond eeworpen I het huisraad is verwoest. Wij maakten reeds melding van rie dooden, een zestigjarige man, een tienjarig kind en een 28-jarige man. .zeker 200 personen zijn gewond. Velen hebben arm- en beenbreu ken en werden zooveel mogelijk op het ge meentehuis verbonden. Uit Arnhem kwam Dinsdagmorgen een militaire ziekenauto aan. Op het post- en telegraafkantoor was des avonds de telegraafambtenaar Timmer aan het schrijven toen plotseling de orkaan op stak. De dikke spiegelruiten knapten tot gruis en den vulpenhouder, waarmee de ambtenaar schrijvende was werd hem uit de vingers gerukt. Later vond hij hem in stuk ken op den grön'd terug. Met twee andere ambtenaren is de heer Timmer, zoodra de storm eenigszins bedaard was per fiets naar Lochem gegaan, terwijl de heer Naess zijn auto beschikbaar stelde. De heer Timmer, heeft toen in Lochem zooveel mogelijk hulp gevraagd voor Borculo, ook met het oog op de voedselvoorziening. Telegraaf- en tele foonverbindingen zijn totaal verbroken. Tijdens het onweer is de bliksem geslagen in de sigarenfabriek van Dorssen, die totaal is afgebrand. Er was geen mogelijkheid om in het noodweer eenige hulp te verleenen. Er heeft zich in Borculo een comité ge vormd om de allereerste maatregelen te ne men om de bewoners van voedsel enz. te voorzien. Sommige huizen zijn geheel inge stort en de bewoners hebben absoluut al hun bezittingen en huisraad verloren. In een verhaal in 't „Hbid." uit Deventer, lezen we de volgende ontroerende bijzon derheden Toen het noodweer kwam opzetten over deze streek, heeft Borculo vermoedelijk den zwaarsten druk gekregen in'een typhoon, die in luttele minuten het stadje tot een puinhoop maakte en geen huis ongerept liet. De beide torens zijn omgeworpen en tot gruis geslagen, de huizen zijn omgeworpen, een fabriek is verbrand. Het is, zooals ons burgemeester van dit nu allerongelukkigste aller oorden, jhr. De Muralt, zei „Ik heb gezien hoe Lier in België er uit zag, toen het zevenmaal was gebombardeerd door de Duitschers, maar dit is erger, veel erger," Nog zeer onder den indruk van hef ont zettend gebeuren, waarvan wij dezen nacht de gevolgen zagen, zal het ons moeilijk val len hier eenig beeld te geven van hetgeen wij zagen. De werkelijkheid, de ruïne van Borculo laat zich niet beschrijven. Wij spoedden ons dezen nacht naar het tooneel van de ramp per auto. Wij zouden trachten Borculo zoo dicht mogelij k te nade ren, voor zoover de wegversperring dat niet belette. Het gelukte ons via LochemBeek vliet bij het stadje te komen, nadat ons de brigadecommandant van de rijksveldwacht uit Lochem, Van der Velde, had medege deeld, dat wij zoo nog de beste kansen had den om Borculo te bereiken, maar, zoo voegde hij er aan toe 't zal moeite kosten, want met Borculo is de naaste omgeving weggevaagd. En hij vertelde ons van groote verwoestingen té Barchem aangericht en dat te Ruurlo ook alles kapot is. Wij kwamen Borculo van de Lochemsche zijde binnen en troffen daar het brandweer korps uit Zutphen aan reeds bezig met het reddingswerk. Ook vonden wij den burge meester, jhr. R. de Muralt, aan dat werk leiding gevend. Hij had behalve de bra'nd- weer nog 50- man van de Ned. Heidemaat schappij aan den gang in deze ruïne van wat eens een stad was. Ontzetting greep ons aan, toen wij de ver woesting zagen. Een brandweer zoeklicht bescheen de puinhoopen, waartusschen half wezenloos de bewoners rond liepen. Wij hebben van hen met moeite gewaar kunnen worden, hoe het gruwelijk gebeuren, moet zijn geweest. Zij spraken van een snel vallende diepe duisternis, hevig onweer, even een windhuil en dan opeens een windzuiging als nooit te voren werd gevoeld. Uit verschillende gegevens valt op te maken, dat de wervelstorm zich heeft be wogen van West naar Oost, want men hoorde donderend geraas der instortingen van hui zen het eerst aan de westzijde der stad en toen het daar reeds stil was hield dat ge raas ir. het oosten nog aan. Wellicht heeft het feit, dat voor de bui zoo velen in de huizen vluchtten, talrijke menschen van den dood gered. Er zijn nu wel vele gewonden, van wie verscheidene ern stig getroffen, maar gelukkig weinig dooden. De zolderingen hebben, hoewel instortend, nog ruimte gelaten voor de arme bewoners, die daar binnen waren gevlucht. Jhr. De Muralt verklaarde in zijn woning te zijn geweest, toen de ramp plaats greep. Hij waakte bij zijn echtgenoóte, die ziek te bed lag. Een oorvérdoovend gekraak maakte hem duidelijk, wat er gebeurde hij boog zich over zijn vrouw ter bescherming voor haar lichaam, wachtte zoo af, hoe het met hen gaan zou. Wie de verwoesting aan en om zijn huis aangericht ziet, begrijpt welk een angst men ook daar uitstond. Thans is de burgemeester die angst geheel kwijt en leidt bij het reddingswerk, waarbij zijn wetenschappelijke kennis als ingenieur hem' goed te pas zal komen. Hij heeft direct gedaan, wat noodig was. Hij seinde de regeering om hulp en vto°g 5UU militairen aan om van Zijn gemeente te redden wat er nog te redden is. Hij requi- reerde brood en andere voedingsmiddelen van elders voor zijn van alles beroofde ge meentenaren. Burgemeesters van omliggende gemeenten, n.l. de heer Wittewaal, burgemeester van Lochem, de heer Mulder, loco-burgemeester van Zutphen de dokters uit Laren ten Boekei Huinink en Plantenga, de Zutphensche dokters Franken en Siemens en een wijk verpleegster uit Zutphen snelden toe en gaven hulp aan de arme getroffenen. Gisteren kwam baron Van Geen naar Borculo om namens H.M. de Koningin in formaties in te winnen en vermoedelijk komt H. M. z^lf ook Borculo bezoeken. Een lugubere blik bieden de puinhoopen dan. Waar eens straten waren, liggen nu binten en balken dooreen, halve daken, kromgewrongen, ijzeren steunpalen der elec trische en telefoonleidingen omgevallen boomen, stukken huisraad, glas en wat al niet het zijn letterlijk de scherven van een verwoeste stad. Gelukkig, zei de burgemeester, is de geest der bevolking voortreffelijk. Zij draagt ge laten haar leed. Een verschrikkelijk iets moet de instorting der beide toren zijn geweest. De massieve toren der Hervormde kerk is tot op de helft afgebroken en op de naast en omliggende huizen terecht gekomen. Ook de toren der Roomsche Kerk is afgebroken. De Her vormde kerk is gedeeltelijk ingestort, de Katholieke Kerk zwaar gehavend. Uit het postkantoorgebouw greep de typhoon een stuk weg van de bovenverdieping het nieu we gebouw der spaarbank is bijna geheel ontredderd. De spoorweg is beschadigd een trein werd uit de rails gelicht. Eeuwenoude boomen braken af, en verpletterden wat er onder stond. Een motorfiets lag op 200 M. afstand van de garage, waar ze was neergezet, de garage zelf werd een puinhoop. Een deel der gewonden wordt in enkele nog gedeeltelijk gespaard gebleven gebouwen in de gemeente veroleegci, terwijl velen naar elders zijn vervoerd. De doktoren Ten Bok- kel Huinink en Plantenga hebben het »e- meentebuis 'ntlance ingericht, te w' m-dici uit ut en :n Barchem, alsmed e h jpfdverplegcxs iiet oude en nieuwe g^ huis te Zutphen de eerste geneeskundige huly verleenden. Het grootste gedeelte van de bevolking heeft de tegenwoordigheid van geest gehad onmiddellijk de huizen te verlaten. Naar de burgemeester verklaarde, is het noodzakelijk, dat, wat er ook gebeure, hier het Rijk hulp moet bieden. De materieele schade schatte hij op 4 mil- lioen gulden. Van de 5000 inwoners, die het nijvere stadje telde zijn er zeker 2000 volstrekt dak loos, de anderen wonen nog in puinen. Hier zal, zei hij, het Rijk moeten betalen met of zonder een daarnaast werkende steun- actie, yvant de bevolking van Borculo zelf is financieel krachtig en thans door de ramp geruïneerd. De bevolking die dezen nacht grootendeels in de buitenlucht doorbracht moet, zoo zei ons de burgemeester, in een half jaar een nieuwe stad hebben en dat kan, als de regeering niet talmt met het beschik baar stellen der noodige middelen. In Borculo is letterlijk geen huis gespaard. Hedenmorgen 9 uur komt een groep Bor- cploërs bijeen in het gemeentehuis of althans in een nog behouden gebleven deel er van om onder leiding van burgemeester De. Mu ralt een comité te stichten tot regeling van het reddingswerk. Dan zal men ook de hulp van goede menschen vragen, die de Borcu- losche kinderen willen opnemen. Spontaan namen velen al kinderen op. De op straat als versuft rondloopende zeg gen niet veel ze kunnen het nog niet. Ze zeggen wel later op straat te zijn gevlucht. Van goed weten is weinig sprake enkelen waren erger dan wezenloos een man gaf teekenen van krankzinnigheid na het ge beurde en is weggebracht, anderen zijn nog geheel van de kook. Te DIDAM kwam de bui omstreeks 654 uur n.m. uit het Z. aanzetten. Een hevig on weer, gepaard met een slagregen was de in leiding. Daarna kwam een stevige wind op zetten, die allengs in kracht toenam. Plotseling bemerkten de verschrikte be woners van Didam, dat van de Zuidzijde, van den kant van de Babbericher Allee, een hoos kwam aanzetten, een wervelwind, die met geweldige kracht alles wat hij op zijn weg tcgenkwanrin het rond smeet. Het allereerst werd de boerderij „Veld- hoeve" van baron Van Dordt tot Medler aan getast. DeZe stortte geheel in elkaar. De be woners bevonden zich binnenshuis hadden zich achter een stuk muur verscholen en.zijn wonder boven wonder aan den dood ont snapt. De wervelwind vervolgde daarna zijn weg en ontwortelde of knapte doormidden alle boomen van de boomgaarde. Het volgende slachtoffer was de boerderij van dén landbouwer Wolsing'; de schuur en het achterhuis stortten in. Daarna kwam het café van Ketel aan de beurt, dat gelegen is in de buurtschap Dijk onder de gemeente Didam. Het dak werd van het huis afgesla gen, een gedeelte van het achterhuis stortte in en al het meubilair werd vernield. Toen ging het voorste deel der boerderij van den landbouwer Radema er aan. Deze vluchtte met zijn gezin in den kelder en bleef daar een half uur, terwijl boven hen het dak en eenige muren instortten, vensterruiten werden ingedrukt en de meubels kort en klein geslagen. De wervelwind trok voort in Noord-Oos telijke richting. Plotseling sloeg de bliksem in in de boerderij van den landbouwer Huls donk, welke vlam vatte. De bewoners wilden vluchten, doch werden tegengehouden door den orkaan, waarvan de boerderij nu het slachtoffer werd. Het voorhuis werd gedeel telijk vernield het achterhuis is ingestort. Met groote moeite werden nog. twee paarden gered, die bekneld waren geraakt. De gewel dige wind had intusschen de vlammen ge doofd. De daggelders-woning van Vroon was een nieuwe prooi van den orkaan. De man en vrouw bevonden zich in het voorhuis met de kinderen, toen dit gedeelte lijk instortt^ De bewoners vluchtten naar buiten, doen werden gegrepen door den wind. De man werd opgenomen en een tien tal meters( verder neergesmakt en de vrouw onderging hetzelfde lot en bleef bewusteloos liggen. De woning ligt geheel tegen den grond. Een varken werd gedood, een koe kon nog juist gered worden. Daarna sloeg de storm het huis van den daglooner Mennink tot een ruïne. Het vee werd gered. Het halve huis van den daglooner Thuss werd daarna tegen den grond geslagen. Daarna was het weer een boerderij en wel van den landbouwer Loeters, welke het ont gelden moest en ten slotte trof de wind de boerderij van de weduwe Raben, waar twee koeien werden gedood. De storm heeft zich daarna verplaatst in de richting van Beek, waar het hemelvuur ook eenige oanden in vlam zette. De ïandbouwscnool te Diaam is zwaar Dt- schadigd. Het nieuwe gebouw van de schut terij is een puinhoop. De gebouwen van de groote landbouw tentoonstelling, welke hier a.s. Woensdag en Donderdag zou worden gehouden, zijn er vrij genadig afgekomen. De geheele aanblik van Didam en om geving is als die van een door den oorlog geteisterd gebied. Overal zijn ruïnes van huizen, welke van het noodweer te lijden hebben gehad. De weg is bezaaid met dak pannen en afgeknapte boomen, waartus schen gebroken telefoondraden sleuren. Deu ren hangen uit de hengsels. Van veel huizen zijn gaten in de daken geslagen. Hoe groot de kracht van den orkaan was moge blijken uit het feit, dat een boom 60 a 70 Meter werd weggeslingerd. Het ziekenhuis werd direct na de ramp ingericht voor het herbergen van dakloozen. Van deze gelegenheid behoefde echter geen gebruik gemaakt te worden, daar de slacht offers reeds bij familie en kennissen onderdak hadden gekregen. Ook de burgemeester van Didam heeft vier kinderen opgenomen. Te Langeboom (gemeente Escharen) zijn talrijke boomen ontworteld. Van verschillen de huizen zijn de kappen afgerukt en de mu ren ingedrukt, terwijl er enkele geheel tegen den grond geslagen zijn. In den tuin der Eerw. Paters Domini canen staat letterlijk geen enkele boom meer. Het dak en de bovenverdieping van bet klooster zijn geheel vernield. Ook het geheele dak der kerk en een gedeelte van het gewelf is weggeslagen. De toren werd door den "ind opgenomen en kwam over een schuur in den tuin terecht. Een broeder die zich niet meer in veilig- reid kon stellen, werd door den wind op genomen, enkele meters door de lucht ge voerd en kwam met een smak tegen den grond terecht, gelukkig zonder kwetsuren te hebben bekomen. Een vrachtauto is* dwars ove den weg geslagen. De chauffeur kwam er n er. Met zware kwetsuren werd hij naar hec gasthuis te Uden vervoerd. De schade aan de te velde staande ge wassen is zeer groot. Al het .koren, dat op nijten stond, werd over het veld verstrooid i is vrijwel waardeloos. Te Gassel is een huis ingewaaid. Te Velp werd een koe in de weide door ien bliksem gedood. Circa 6 uur Maar, ag n.m. barstte boven de streek ten Oosten van Nijmegen een onweer los, vergezeld van zware slagregens en ongekend hevige rukwinden, die overal de grootste verwoesting hebben aangebracht. Dikke boomen werden bij tientallen door midden gebroken, soms tot pl.m. 1 M. boven den grond en verschillende Meters ver weggeslingerd. In de boomgaarden was het een groote ruïne. Bijna niets van het toch al zoo schaarsche fruit bleef nog aan den boom. Aan de daken van meerdere huizen werd groote schade aangericht. Van een paar woningen in aanbouw werden de daken afgerukt en woeien de muren gedeeltelijk om. Ook op de rivier den Rijn voor deze gemeente spookte het geweldig. Een schip, met grint, dat er voor anker lag, zonk. 't Was een noodweer, zooals bij menschen- weten hier nog zelden werd meegemaakt. Menschenlevens zijn er echter gelukkig niet te betreuren Te Enschedé woedde Maandagavond om streeks 8 uur een hevig onweer vergezeld van zwaren regen, hagel en stormwind, welke laatste heel wat verwoestingen heeft aangericht. In tal van tuinen en aan ver schillende straten en wegen zijn boomen ontv/orteld of van takken beroofd. Vooral aan den straatweg van Enschedé naar Henge lo was de verwoesting bijzonder groot en was de weg niet te passeeren door auto's en rijtuigen. Enkele auto's moesten halt houden en konden noch vóór- noch achteruit, om dat de weg versperd was door omgevallen boomen. In de Waldeckstraat sloeg de bliksem door den schoorsteen in een woonhuis, zonder evenwel brand te veroorzaken. Ook is door het onweer het electrisch net beschadigd en gingen eensklaps de lampen uit, die vanwege de kortstondig ingevallen duisternis waren ontstoken. Dit ongerief was echter niet van langen duur. Te Barchem en Ruurlo zijn groote ver woestingen aangericht. Verder zijn nog in meerdere'of mindere ma te door de natuurkrachten geteisterd Ter- borg, Lonneker, Heumen, Maldan, Uden, Winschoten en omgeving en meerdere andere plaatsen. Van het hoofdbestuur vnn het Roode Kruis wordt nog vernomen Er zijn transportcolonnes naar Borculo vertrokken uit Lochem en Hengelo (O), met hun materieel, met ziekenauto en dok toren. Van Den Haag heeft zich naar het ter rein van de ramp begeven dr. N. M. Jose- phus Jitta, voorzitter van den Gezondheids raad, met verbandmateriaal enz. voor onge veer 30 menschen. Met hem is meegereisd de concierge die werkzaam is bij eerste hulp bij ongelukken. De „Zutphensche Courant" meldt nog, da het aantal dooden te Borculo tot vijf is geste gen, terwijl het aantal gewonden ruim 200 bedraagt. Voor het in ontvangst nemen van de giften voor de slachtoffers van de ramp hebben zich bereid verklaard jhr. mr. R. R. L. de Muralt, burgemeester van Borculo, alsmede J. W. C. Oort, Ned. Herv. predikant, J. J. Kroot, pastoor en N. Elzas, voorzitter der Ned. Isr. Gem. 0. Een troostelooze aanblik levert, naar de Msb. meldt, de totaal verwoeste kerk en het zwaar geteisterde klooster der E.E. P.P. Do minicanen te Langenboom (N.-B.) op, die ten offer gevallen zijn aan de woedende natuur krachten. De altijd zoo blij gehumeurde broeder Hya cinth liep versuft en verslagen door den neergevelden tuin Over een warreling van balken, pannen, steenen, neergeslagen schoorsteenen bracht hij mij (aldus de bezoeker) in het druipende klooster dat als door een geweldige ontplof fing uit elkaar scheen geslagen. „Kom mee," zei pater praeses Wenneken donk, „naar de kerk, je kunt het niet geloo- ven, niet indenken wat er gebeurd is." En even uit de opening van de sacristie het binnengaan van de kerk is levensge vaarlijk liet hij ons zien wat de ondenk bare ramp had uitgericht. „Onbegrijpelijk," was onze eerste indruk. Alsof een dozijn van de zwaarste projec tielen uit Reims op de kerk waren neerge komen. De toren weggeslagen, de gewelven door gebroken, van de vensters geen scherf meer over, de beelden onthoofd, de altaren ver woest, alles te samen een trieste druipende massa. Toen begon praeses Wennekendonk opge wonden nog door de ontzettende gebeurtenis, zijn ontroerend relaas. Om elf uur Maandagmorgen waren de werklieden van den aannemer Braam uit in Langenboom gekomen om in de kerk een stelling te zetten. Want de kerk van Langenboom, de trots en de glorie van de eenvoudige Langenboo- mers zou geheel nieuw gepolychromeerd worden, en alle vensters zouden vernieuwd worden niet gebrandschilderde ramen. Om vier uur had pater praeses het H. Sacrament uit de kerk gehaald omdat de eerste werkzaamheden zouden beginnen. Precies zes uur in den middag de klok is vijf over zes door de ramp stil gezet, was pater praeses met nog vijf man in de kerk om de eerste werkzaamheden te bespreken. Toen stond pater praeses in het priester koor en keek door de open kerkdeuren naar buiten. Hij zag een geweldig zwarte li*cht die als een dreigend phantoom naar de kerk kwam toegeschoven. Pater praeses, die enkele jaren als mis sionaris in Chili is werkzaam geweest, kreeg opeens den indruk van een Zuid-Amerikaan- schen tornado. „Broeder Marcus, doe de deuren toe!" riep hij tot den broeder-koster die juist de kerk kwam binnenloopen. Op hetzelfde moment werd de versom berde kerk hel blauw verlicht. Het was alsof de bliksem insloeg, maar er volgde geen knetterende slag, maar er floot een helsch gehuil. „Vlucht, mannen! vlucht, dc kerk valt in!" was het eenige, wat praeses Wennekendonk nog roepen kon. De zes mannen drongen naar de deur van de sacristie, die, reeds ontwricht, niet meer te openen was. Met een bovenmenschelijke kracht zette pater praeses zijn reuzenfiguur tegen de sa cristiedeur en bonsde de paneelen uit elkaar. Zoo kwamen ze in den kloostergang, waar een wielende zandhoos alle uitzicht onmo gelijk maakte. De mannen grepen elkaar vast, omdat zij dachten in den grond verzwolgen te worden. Alles duurde een, twee minuten misschien. Toen zakte de zandhoos neer en konden ze elkaar weer zien. De kerk lag in puin, de paters en de werk lieden zaten vol met scherven van glas en stukken puin, maar wonder boven wonder bleek niemand gewond. Broeder Marcus, die door de open kerk deuren naar buiten was gevlucht, werd door den wervelorkaan opgenomen en eenige me ters ver in den tuin neergeworpen. Maar terwijl hij door de lucht zweefde zag hij hoe de toren van de kerk door de lucht werd geslagen en twintig meters ver in een tuin werd neergeworpen. „En zie nu het klooster," vervolgde pater praeses en we gingen de lekkende trappen op. De orkaan had alle ramen stukgeslagen, uit hun sponningen gelicht, als een wild dier dat uitkomst zoekt, had hij hier door de muren geboord, daar de deuren weggeblazen, dan het dak weggelicht de gordijnen als kurke- trekkers in elkaar gedraaid, de vloerzeilen opgeblazen Het was als een ontzettende ontploffing, die het oude hechte huis had opgeblazen. De plasregen sloeg overal naar binnen, spoelde over de bedden, de boeken. Het was een moment geweest van niet te vertolken sensatie. De kloosterbewoners uit hun rustige studie opgeschrikt wisten niet wat er gebeurde. Buiten zagen zij de boomen als lucifers af knappen, de groene kruinen gierden door de lucht. Geel-zwarte wolken draaiden in een wie ling om het huis. Drie minuten later scheen weer de zon, praalde een wonderschoone regenboog aan de lucht en heel laag over de stille Maas bromde angstig een vliegmachine. Het moment van ontzettende verstikkng was voorbij Het klooster kan mogelijk gerestaureerd worden, al is voor het oogenblik geen ka mer bewoonbaar. De kerk is onherstelbaar verwoest, is één puinhoop Met weemoed keek'pater praeses naar zijn dierbare kerk, die hij juist wilde beginnen te verfraaien en in een moment van felgeschok- te zielsontroering snikte hij; ,Hoe kan Onze Lieve Heei zelf zóó Zijn ruiten ingooien!" PURMEREND, 11 Aug. Vee. Aanvoer 590 runderen, w.o. 285 vette koeien, 0.901.25 per Kg.; melk- en geldekoeien 185450; 30 vette kalveren 1.201.40 per Kg.; 250 nuchtere kalveren 1542; *52 stieren; 26 paarden 100250; 400 schapen 40—52; 410 lammeren 2330; 610 vette varkens 0.880.90 per Kg.; 52 magere varkens 2446; 200 biggen 1026; 35 geiten er, bokken. Handel in runderen en vette kalveren matig, schapen stug en vette var kens vlug. AMSTERDAM, 11 Aug. Bericht van De Jong 8r Koene. Perziken I 1826 ct„ me loenen groot 6080 ct„ klein 4050 ct. per stuk, Victoria pruimen 1.201.40, blauwe pruimen 0.801.10, klein 5065 ct., reine i cloudes 11.40, Friesche pruimen 5872 ct., Keswick 1724 ct.. Yellow transparant extra 4880 ct., idem I 2635 ct., glas appelen 2440 ct., Mr. Gladstone 2436 ct.# Trecose de Treroix 3672 cl., kruideniers- peren 5662 ct., goudballen 2228 ct., sui kerperen 2232 ct., Jan bazen 2026 ct., piolefic bessen 7682 ct., Aalsmeerscjie bes sen 6272 ct., trosbessen 4454 ct. per Kg.; spercieboonen enkel 2036 ct.. dubbel 1! —12.50, snijboonen 2035, tuinboonen 9 12, tomaten I 3842 per 100 Kg.; bloem kool extra 2634, komkommers geel I 89.50 per 100 stuks; rabarber 1012 peen I 1619 jfer 100 bos; salade 1.50 —4.50 per 100 krop; postelein 60—80 ct. per mandje; aardappelen muizen 4.505.50. drie lingen 3.505, eigenheimers 4—5, blau we eigenheimers 56.50, Hillegommer zandaardappelen 510 per 100 Kg.; uien 1.802 per zak van 25 Kg. Bloemen'. Hadlev 4-9, Golden Ophelis 3—5.50, Ophelia 2^-5.50, sunburst 3—t keizerin 14, Am. Sijers 813, anjers E 3—6.5Ó, Gladiolen 13. Violieren 3— 4.50, Dalia's 1—3 per 100 stuks; Orarum Lelies 13—25 per 100 kelken; snijgroen 36 per 100 rank. ROTTERDAM, 11 Augustus. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 194 paar den, 62 veulens, 683 magere runderen, 586 vette runderen, 212 vette kalveren. 40G nuchtere kalveren, 320 graskalveren, 108 schapen of lammeren, 293 biggen, 7 bokken of geiten, 31 overloopers Prijzen per 14 K.G. Koeien 37;2; 5214; 60 tot 6214. Ossen 50; 55 tot 60 ct. Stieren 40; 45; 50 tot 5254 ct. Kalveren 60, 70 tot 82'A c. Prijzen per stuk van mager vee. Melk koeien 325 tot 400/490. kalfkoeien 350 tot 491, stieren 120500, pinken 110—, 160, graskalveren 45100, vaarzen 170 tot 250, paarden 200350, biggen 12- 22, slachtpaarden 100175, biggen pet week 2,25—2.75, hitten 130 tot 300 overloopers 2535, veulens 6080, fok nuchtere kalveren 2040, slacht nuchtere kalveren 1721 Op de markt was de aanvoer van koeier en ossen behoorlijk. De handel was redelijk en er was hoegenaamd geen verandering Hl de prijzen. Een goed beest ging wederom 214 cent boven noteering. Stieren met ruimen aanvoer. De handel aanvankelijk sleepend, doch de prijzen van gisteren konden gehandhaafd blijven. ,Dt goede soorten werden zelfs duurder ver handeld. De aanvoer van vette kalveren was ge woon. eD handel kalm en vrijwel onveran derde prijzen. Op de magere markt was de aanvoer van melk- en kalfkoeien redelijk, er 'bleef nog „tille handel wegens de nog altijd heerschen- de tongblaar De prijzen bleven op dezelfde hoogte. Een enkele exemplaar werd nog wel boven noteering verkocht Jong vee was niet ruim ter markt, daar is eveneens stille handel en prijshoudend. Graskalveren met flinken aanvoer, weinig handel en ruim prijshoudend. Nuchtere fok- en slachtkalveren met min der ruimen aanvoer, kalme handel en iets hoogere prijzen. De aanvoer van werk- en slachtpaarden was goed. De handel matig en ongeveer de prijzen van de vorige week. Biggen met tamelijk ruimen aanvoer, slap pen handel en hooge prijzen. Overloop rs met zeer beperkten aanvoer, kalmen handel en ongeveer de oude prijzen. ROTTERDAM, 11 Augustus, Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en Omslr. PI. gl komkommers le srt. 9,6015,40, 2c srL 5,108,40, 3e srt. 2,40—15; komkommer- stek 2,104,50 per K.G.; sla (kardoes) le srt. 1,903 per 100 krop; spinazie 49 per 100 K.G.; bloemkool le srt»/ 1327, '2e srt. 5,207, uitschot 2,103,80 per 100' stuks; peen le srt. 814 per 100 bos. tomaten a 19,8024,10, b 16,4018,60, c 17,70—22,70 per 100 pond; postelein 1012, snijboonen 1426 per 100 K.G.: dito stek 58 per 100 K.G.; pronkbooncn 6,209,90, stokprinsessenboonen 1725 per 100 K.G.; selderij 1,102,60, kroten 2,403,30 per 100 bos; roode kool 2.2C 3,70, witte kool 2,10, savoyekool 6.60 7,90, spitskool 4,20 per 100 K.G.; andij vie 1,404 per 100 krop; uien 4,60— 6,40 per 100 K.G.; stamboonen 1216 c, Duitsche bóonen 1419 c. per K.G. ROTTERDAM, 11 Augustus. Vrije Aard- beienveiling Charlois. Stokpr. m. d. 13— 21.50, dito z. d 19,9021, stampr. m. d. 10,20, dito z d. 12,4019, dubb. stampr. 810,30, snijboonen 1426, dito stek 412, tomaten A 18,8019,30, dito B 10—12,50, dito C 15.10—16, dito CC 7,809,20, paarsputten 3,804,90, dito poters 22,30, Eigenheimers f 4.90 5.20 dito poters 2,60, Schoolmeesters 4,10, per 100 K.G.; eieren 8,10—8,70, andijvie 3,104,20, sla 4,30, bloemkool le srt. 10,4016, dito 2c srt. 3.90 5.50, groene komkommers le srt. 6,80 8,70, dito 2e srt. 2,804,50, dito 3e srt 1,301,70, per 100 stuks; peen 1822, kroten 3,80—4,60 per 100 bos; zuring 1? 22 c. per kist, atigurken le srt. 3853 c. 2e srt. 2127 c 3e soort 812 c„ 4e soon 56 c„ per K.G. Heb net nitsteKendste aan te bieden da' iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5