IN EN OM HAARLEM. Stadsnieuws. A/a'MTJ^ m. De stormramp in ons land. Donderdag 13 Augustus 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16119 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. De trambrug .te Halfweg is nu zoo goed als gereed. Onze fotograaf maakte er een mooie overzichtsfoto van Het echtpaar De Nijs, dat 50 Augustus a.s. zijn 55-jarig huwelijksfeest hoopt te vieren. Agenda 14 Augustus DROEVIG ONGEVAL TE IJMUIDEN. Een twee-jarig meisje door electrischen stroom gedood. 55-jarig huwelijksfeest van de Nijs en echtgenoote. LAATSTE NIEUWS. Hittler verhinderd te spreken. Poolsche boycot van de Messe te Dantzig. Een gevaarlijk heerschap achter slot. De jeugdconcerten der H. O. V. J. J. WEBER OPTICIENS Koniugstraat 10 ZOON FABRIKANTEN Haarlem Telegraphisch Weerbericht De werkloosheid in Zweden De Zweedsche particuliere Spoorwegen. Op dea viersprong te Bennebroek ontspoorde gisterenavond weer eens de beruchte „Koffiemolen". De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij rooriitbetaling 3.58 j Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. LEMSCHE COURANT Advertentie» 35 cents per r*t*£ Bij contract belangrijke korting) Advertentiën tusschen den teK^ als ingezonden mededeeling. 6C et per regel op de l« Pagina* 75 ct< per regel. Vraag* en aanbod ad ver. te^tiën 1—4 regels 60 ct. per plaat. ring: elke regel meer 15 cL» bv vooruitbetaling. Alle tegen abonne's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f QftflO levenslange geheele ongeschiktheid tot werken dooi f 7CJJ 0 bij een ongeva me. 9j.fl 3 ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen oUUU. verlies van beide armen beide beenen ot beide oogen «v. doodeliiken atloop bij verlies van een nana en voet of een oog f IOC oij verlies van een f CO 1 \L J.' duim of wijsvinger JU.' Dij een breuk van f40*. oij verlies vaneen oeen of arm andere vmger Het was een woord van pas, dat de Waarnemend burgemeesfer, Mr. M. Slingen berg, bij den aanvang der raadszitting gis- crènmiddag sprak naar aanleiding van de lamp, die een deel van ons vaderland trof. Het was geen nieuws, wat hij zeide, maar een woord van weemoedige deelneming dat het hoofd der Haarlemsche burgerij tot de getroffenen richtte namens die burgerij. Haarlem reikte op die. wijze hartelijk deel nemend de hand aan de geteisterde land- genooten te Borculo, Zeeland, Didam, 01- denzaal en Hengelo. Iedere Haarlemmer oopt in deze dagen rond met een hart vol nedclijden, dat hij op een of andere wijze tou willen uiten. De heer Slingenberg heeft aan die gevoelens op fijne wijze uiting ge geven. Wij danken hem daarvoor. Hij sprak aamens ons allen en naar aller hart! De agenda was lang en toch dorst zelfs geen insider te voorstellen of de raadszit ting lang of kort zou duren. Het kon dooien of het kon vriezen,'zooals dat in den volks mond heet. Er waren geen punten, die een lange discussie deden verwachten, maar er waren er toch vele, waarover wel „iets fe zeggen" was. En als een raadslid dat „iets" dan loslaat, dan weet men wel waar hef begin van de discussie, maar niet waar het einde is. Het viel betrekkelijk mede. Om kwarf voor zes. had de heer Slingenberg ons door 26 punten van de agenda gehamerd. Hij hield strak de leiding: één raadslid spreekt, heeren; voor conversatie is de koffiekamer geschikt, heeren. Deze strakke leiding deed aan de bondigheid der discussies veel gojjd en nu wij het toch over zijn leiding hebben, moet ons even een woord van lof uit de pên voor de wijze, waarop hij den commu- nistischen heer Peper tof de orde riep en bij de orde hield, toen deze bij de inter- pellatie-Scholl H. M. de Koningin in het debat wilde betrekken. De heer Peper vond het noocjig te betoogen dat er in Haarlem betere menschen zijn dan H. M. de Ko ningin, waarop Ae heer Slingenberg den heer Peper onmiddellijk sommeerde de per soon van H. M. buiten hef debat te hou den. Dat was billijk en de heer Peper was niet zoo goed of hij moest zich aan die sommatie houden. De heer v. Roodenburg werd als nieuw raadslid geïnstalleerd. Hij vervangt mevr. Bakker, die haar raadszefel verliet. Hij is een forschc figuur en bedriegen de vootee- kenert niet, ook een goed spreker. Wi) zouden deze veronderstelling niet durven poneeren, maar, alle plankenvrees ten spijt, hoorden wij reeds in de eerste zitting die hij bijwoonde, 's heeren Roodenburg's mai denspeech. Ze was kort en hef nieuwe laadslid is in zijn dagelijksche leven ac countant van boekhoudkundigen aard. dij had het over de réserves, waaruit de watermeters voor de waterleiding dienen fe worden betaald. Ook had hij reeds dadelijk succes. B. en W. zouden de financieele re- leling nader onder de oogen zien. Geen succes had bij de bespreking van het voor stel tot aankoop van watermeters de heer Joosten, die zijn in een vorige zitting ver iaten stokpaardje weer bereid om de water meters af te schaffen. Hij beriep zich daar bij op Amsterdam, waarvan hij betoogde dat het waterverbruik, lees de waterverspil ling, niet zoo groot is als wordt beweerd. Maar ontkennen kon hij niet dat bij af schaffing van de watermeters het water verbruik in Haarlem zou toenemen en nu wees de heer Heerkens Thijssen, als wet houder voor de Bedrijven, er wel zeer klem mend op, dat de watervoorziening in Haarlem momenteel nog wel geen zorgen baart, maar dat een al te groote roeke loosheid onheil zou kunnen stichten. In 1924 bedroeg het verbruik in Haarlem één millioen 740.000 kub. meter water en de capaciteit van onze waterwinplaats is twee millioen kub. meter. Er is dus nog wel een speling van een kwart millioen, maar bij de gestadige uitbreiding van Haar lem en Schoten, mag men toch ook niet tot de roekeloosheid overgaan iedereen maar zooveel water te laten gebruiken als hem goeddunkt. Hef verbruik moet wor den gecontroleerd en die controle heeft plaats door watermeters. Worden water meters gebruikt, dan moeten die ook, zoo veel mogelijk, de juiste gebruikte hoeveel heid aangeven. Daarom zijn nieuwe water meters noodig. De heer Joosten vocht blijkbaar toch al voor een verloren zaak en hij begreep dat, want zijn betoog was slapjes maar deze redeneering sloot als een bus. De heer Keesen sloeg den spijker op den kop, toen hii, toegevende dat juiste aanwijzing door middel van goede water meters noodig is, er op wees dat de nieu we meters zestig procent beter zullen aan wijzen dan de oude meters. Als dat zoo is, zeide de heer Keesen, en hij twij ondervinding van opgedaan! dan komt er ook meer geld in oe kas der waieneicung. Welnu dan moet ook dc prijs van het wa fer verlaagd worden. Zoo spoedig mogelijK, zeide de deer Klein, tiet gaai cr immers niet om, aldus de heer JVeesen, de men schen minder water te laten gebruiken of meer fe laten betalen, maar uitsluitend om een juiste aanwijzing van ae gebruikte hoe veelheid te krijgen. De wethouder zegde volgaarne zijn medewerking toe fot veria- ging van den waterprijs zoodra dit moge lijk is. Wij hadden het reeds over de interpel- latie-Scholl, Deze sociaaldemocraat aenttc zich geroepen de waakzaamheid van B. en W. in te roepen opdat' geen drang op het onderwijzend personeel worde uitgeoefend aan de feesten, de kinderaubade, deel fe nemen, bij het bezoek van H. M. de Ko ningin. Overbodige vrees, schreven wij reeds vroeger, voor wie diens wethouder van on derwijs kent. En dat bleek ook uit hef antwoord dat B. en W. gaven op de vra gen van den heer Scholl. Geen gewetens bezwaar zal geweld worden aangedaan, zeide de wethouder. Toch was de heer Scholl nog niet tevreden. Begrijpen wij hem goed dan wilde hij voor die onderwij zers vacantie hebben op dien dag. Hij was niet erg duidelijk op dit punt, maar met dit al maakte hij hiermede den zeer kïn- derachtigen indruk niet goed, dien hij met zijn overbodige vragen had gewekt. Vacan tie voor die onderwijzers! Wij zullen niet betoogen dat B. en W. die onderwijzers met gemoedsbezwaren tegen onze Koningin nu maar voor de klas moeten zetten met die kinderen van socialistische ouders, die ook bezwaar hebben dat hun kinderen aan de aubade meedoen, maar de heer Scholl dreef de spotternij nu toch wel wat heel ver met voor die onderwijzers officieel vacan tie te vragen. „Officieel" want practisch zijn ze natuurlijk nu toch vrij op dien dag. De interpellatie gaf aanleiding tot een mooi pleidooi dat warm door de meerderheid van den Raad werd toegejuicht. Daarmede liep de interpellatie dood. De verbouw van „Buitenrust' de buiten plaats van mej. Coenen aan de Twijnders- laan fot school no. j2 voor Buitengewoon Lager Onderwijs, gaf ons een kijkje op de verstandhouding tusschen de commissie v. Openbare Werken en den directeur van Openbare Werken. Deze bleek niet al te schitterend te zijn. De leden der commis sie betoogden kort en goed dat door den directeur van Openbare Werken geen re-j kening wordt gehouden rref in de commis sie geuite wenschen. Deze kwestie kwam hierop neer, dat door den directeur van Openbare Werken een schefsteekening is ingediend voor den verbouw van genoemde villa. Maar de gevel van den nieuwbouw is geheel in modernen bouw gehouden en vloekt dus met den bestaanden gevel, die dateert uit de jaren 18701880. Wij bla- meeren ons voor goed, zeide de heer v. Liemt, met aan zooiets onze goedkeuring te hechten. Door de commissie was een an dere teekening gevraagd, waarin dan de oude gevel aan den nieuwen was aange past of omgekeerd. Aan dat verzoek was niet voldaan. De oude teekening was weer ingediend. De heer v. Liemt meende, dat de directeur van O. W, ondanks alles dien modernen bouw wilde doordrijven. Er lag reeds een voorstel ter tafel van den heer v. Liemt om het betrokken raadsvoorstel aan te houden. Hoezeer ook overtuigd dat de verbouw of liever een betere huisves ting voor de school noodig .was, meende hij dat dit plan onmogelijk kon worden goed gekeurd. De heer Klein Schiphorst hield hierbij een zeer klemmend en zeer deskundig be toog. De voorgestelde verbouwing is een wantoestand, zeide hij, maar hij gaf aan het debat een meer algemeenen kant door tc wijzen hoe duur de gemeente bouwt. Wat de gemeente bouwt kost 20 per kub. meter inhoud; wat spr. bouwt niet meer dan 17, 18. Waarom kan O. W. ook niet zoo goedkoop bouwen? vroeg hij. De heeren Visser en Klein vielen de be zwaren tegen den bouwstijl bij De sociaal democraten zaten met het geval verlegen. De heer Gerritsz trachtte de situatie te redden door de wel malle opmerking dat aan een gebouw dikwijls te zien is de ver schillende perioden waarin een verbouwing heeft plaats gehad. Stel je voor: aan de villa van mej. Coenen een soortement fa briekje aangebouwd! Het liep zoo ver dat de heer Klein Schiphorst eerst en daarna de heer Gerritsz een voorstel indiende, om een geheel nieuwe school te bouwen. Dat kan, zeide de heer Schiphorst, als we bij het gevraagde credief van 90.000 nog felde er niet aan, want hij had er reeds een kleinigheid bij doen. B. en W. gingen V Tv v v< V T TyT"- v zelfs even in geheime zitting omtrent dit voorstel. Hun praeadvies luidde afwijzend, Dc Raad heeft nu eenmaal dit gebouw voor school bestemd, nu moet hij ter wille van de continuiteit ook - doorgaan en boven dien verdient verbouw de voorkeur boven een nieuw gebouw ter wille van de financiën Een nieuwe school kost één en drie kwart ton. Ik noodig de heeren uit allemaal eens té komen kijken, wat 'n mooie school ik gebouwd heb in de Stoofsteeg voor de aan- neemsom van 117.000. een school met 22 lokalen! zoo luidde daarop een eenigszins kregel antwoord van den heer Klein Schiphorst. Waarom kan de gemeente zoo goedkoop niet bouwen? Het was inderdaad een vraag, die alle aandacht verdient. Toch werd het voorstel om een nieuwe school te stichten niet aangenomen. Het viel met 1615 stemmen. Maar moreel was deze discussie van veel gewicht voor de Com missie van Openbare Werken-. Immers bij monde van wethouder Bruch zegden B. en W. toe, dat niet tot verbouw zal worden overgegoan alvorens nieuwe plannen door dé commissie ziin goedgekeurd. Daarin zal de oude gevel aan den nieuwen gevel moeten zijn aangepast, of omgekeerd. Na deze toe zegging had de heer v. Liemt zijn voorstel tot aanhouding reeds ingetrokken en dé heer Klein medegedeeld, dat hij op dezen grond vóór het voorstel van B. en W. zou stemmen. De raadszitting begon met een woord vari pas en het laatste punt der agenda gof aan leiding tot een woord.van pas. Hier uit den mond van den heer Casfricum. Het betrof het voorstel om in de Slachthuisbuurt een openbare bewaarschool te bouwen. Dit werd z. h. s. aangenomen, maar de heer Castricum maakt de alleszins juiste, raké en billijke opmerking dat reeds jaren gele den door dc rechtsche menschen voor goed bewaarschoolonderwijs was gezorgd. Nu bleek dat er o, zooveel voorstanders waren in het Amsterdamsche kwartier van een openbare bewaarschool. Waarom is hier nu nooit eens het particulier initiatief aan den gang gegaan om een bewaarschool te krijgen? was de nuchtere vraag van den heer v. Castricum. Ze had daarbij alleen maar het illustere voorbeeld van de recht sche menschen te volgen. Die bouwden schoten en de onderwijskrachten stelden zich tevreden met weinig salaris. Mevr. MaarsphallKomin antwoordde dal de so ciaal-democratische vrouwenclub al zes jaren geleden om zoo'n school verzocht had. En zou zij dat bekostigen? vroeg de heer v. Castricum. Neen, antwoordde naievelijk mevr. Maarschalk de genjeente. Een niet zoo kwaad bedoeld hoongelach was het antwoord op die openhartigheid. Van of fervaardigheid aan dien kant is nog nooit veel gebleken. De overige agendapunten gaven niet veel aanleiding tot discussie. Alberdingk Thijm krijgt voor haar too- neelwedstrijd een medaille; de verhooging (de derde) van het crediet voor den ver bouw van het Groote Gasthuis ging, eigen aardig genoeg, zonder opmerking onder der hamer door; er werd een wijziging van de Bouwverordening goedgekeurd, waartegen velen onzer Katholieke raadsleden in ver zet kwamen, omdat zij h. i. het eigendoms recht aantast door voor te schrijven wat je op eigen terrein moet laten. Het baatte niet. de wijziging werd goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter bleef de rondvraag achterwege om den Raad gele genheid te geven in geheime zitting te ver gaderen. i i' i 'i ii i "ifr i. Sociëteit St. Bavo. Rederijkerskamer Al berdingk Thijm, 8 uur. Bestuur Trans portarbeiders, 8 uur. Bevolkingsbureau, 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89H uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleeiien van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die bier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K.' Kraamverzorging van de Derde Orde v. SL Franciscus. Aanvragen te richten tot mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek {Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan bet groen-wit schild aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan dpn huis gevel. In de Breesaap in de omgeving van den bouw van de nieuwe sluis, heeft Dinsdag avond een treurig ongeval plaats gehad. Bij het graven aan de nieuwe sluis was men bezig een electrischen kabel -te ver leggen. De kabel was geïsoleerd, doch op één plaatsje was de isolatie gebroken. Een 2-jarig meisje, Cornelia de Vries, wier ouders in de onmiddellijke nabijheid liggen van een woonschuit, liep ter plaatse te spelen en kwam te vallen, juist met haar handje op de niet geïsoleerde plek van den kabel. De arme kleine was onmiddellijk dood. Door de diep bedroefde moedei werd zij gevonden en naar de woonschuit ge bracht. Een door de politic ingesteld on derzoek is nog niet ten einde. De politie kreeg eerst Woensdagavond laat kennis van het gebeurde en is loen di rect met het onderzoek begonnen. Op den kabel stond een stroom van ten minste 220 volt. We wisten ze op te zoeken de beide krasse oudjes! Het hofje op de Nassaulaan zal velen Haarlemmers misschien niet eens bekend zijn. Daar wonen de jubilarissen al ruim 17 jaar, op een paar bovenkamers. Hoewel niet al tp ruim zag het er toch zindelijk uit. Daar kon nog menig jonge huisvrouw een voor beeld aan nemen. Het is dan ook niet te verwonderen, want zooals juffrouw de Nijs vertelde, is zij van haar trouwen af tot pas een half jaar terug, uit werken gegaan. Dan kan je het wel, meneer, zei ze, maar ik moest er mee ophouden doordat mijn man voor een half jaar een beroerte kreeg. Toen kon hij zichzelf niet meer helpen en was ik genoodzaakt hem dagelijksch bij te staan en zoo moest ik mijn werkhuizen er aan geven. En nu, meneer 't is gek, maar ik zou het nu niet meer kunnen ook; ik word nou te stijf, ziet u. U heeft zeker wel veel lief en leed samen te deelen gehad, vroegen wij. Nu, menheer, zei het moedertje weer, veel hoor, Heel veel. Maar het is nu voorbij, zal ik maar denken; en ik hoop maar, dat wij op onzen 55-jarigen huwelijks dag een prettigen dag mogen hebben, waarmede wij natuurlijk instemden. Het begin van ons huwelijk was al niet erg fortuinlijk te noemen. Rekent U maar na, dat was met de mobilisatie van den grooten oorlog van 1870. Juist op den dag van aanteekenen, we kwamen juist van het stadhuis, moest mijn man opkomen. Toen zijn we maar eventjes 6 weken onder de „gebooien" gebleven. Eindelijk kreeg hij even verlof om te gaan trouwen, maar moest 's-avonds voor 10 uur weer binnen zijn. Hoeveel kinderen heeft u nu groot ge bracht, was onze volgende vraag. Elf meneer. Toen pinkte het moeder tje even een traan weg. Ja elf aeneer maar we hebben er 4 verloren. De laatste is twee jaar geleden. Misschien herinnert u zich het geval wel, dat was een zoon van 32 jaar oud, die werd s-avonds door een auto gegrepen in Aerdenhout, vermorzeld is hij er toen onder uitgehaald; dan nog eer, dochter van 15 jaar. Maar we berusten er in meneer. We hopen, dat ze in den he mel zij. Maar dan kwam er weer even een glim lach in haar oogen, een kleine schalksch jongenskopje verscheen in de deur. Daar heb je één van mijn kleinzoons meneer. Hij komt even informeeren of Opa klaar was. want hij kan er buiten niet meer oppassen, hij moest naar huis. Met een dikke boter ham van Opoe verdween de dreumes in een wip. Dat is weer een geluk, meneer, mijn kleinkinderen komen nog graag, een boter ham halen. En al zal het mijn laatste snee tje brood zijn, dangeef ik het' hoor. Ja dat komt 'wel eens voor. Wc hebben niet veel om van te leven, nou dat ik mijn Nu de steunactie ter leniging van de ge volgen van de stormramp in Noord-Brabant, Gelderland en Overijssel zich langzamer hand organiseert en de inzamelingen voor het grootste deel door middel van de dag bladen plaats hebben, heeft onze admini stratie zich gaarne belast met het ontvan gen en doorzenden van voor dit doel be stemde giften. De ramp is zoo groot van omvang, dat een aansporing tot milden steun vrijwel overbodig is. N.V. Drukkerij „De Spaarnestad" 100.—. N, A, Meiland 2.50. Van N. N1. Naar wij Vernemen heeft de directie van de Faam's Kleedingmagazijnen tot den burgemeester van Haarlem een verzoek- schritf gericht om verlofte. willen verlee- nen voor een collecte, welke door het per soneel der firma zal worden gehouden in Haarlem voor de ramp in het Oosten des lands. Dp collecte zoudan geschieden in Gelderschen kleederdracht. Het ligt dan in de bedoeling een dergelijke collecte te doen houden in alle plaatsen waar de firma haar filialen heeft gevestigd. Het ligt in de bedoeling van de Kon. Erkende Tooeelvereeniging „Jacob van Lenuep" op haar 2e tuinfeest, dat heden avond wordt gehouden op Kraantje Lek, een collecte te houden voor de slachtoffers van Borculo en omgeving. Naar men meldt zal het revue-gezelschap van den heer Henri ter Hall van Woens dagavond af collecteeren voor de ramp te Borculo. Deze collecte zal ook plaats heb ben gedurende de voorstelling te Haarlem. EEN STEUNCOMITé TE HAARLEM. Morgen zal, naar wij vernemen, de bur gemeester van Haarlem een bespreking houden met verschillende personen uit de stad om te komen tet de vorming van een plaatselijk steuncomité voor de ramp te Borculo. werkhuizen moet missen. Maar als we maar een of twee keer in de week een maaltje aardappelen kunnen koopen. en 25 cent kantjes, dan zijn we den Prins te rijk hoor. Heeft u al achterkleinkinderen ook, vroe gen wij. Ja, ja, meneer, laat 's zien, dat is 10, en 7.... zoo telde ze 45 stuks met haar kleinkinderen mee. Wanneer is het nu de eigenlijke feest dag. Dat is precies één dag vóórdat de Ko ningin jarig is mijnheer, den 30 Augustus. Dat was pok aardig meneer. Toen wij 50, jaar getrouwd waren. Toen lag mijn man in de Deo en hebben wij het daar gevierd en goed hoor. Wat die lieve menschen daar voor ons* gedaan hebben, daar zijn wij hun nog dankbaar voor. Het was gewoon een reuze-feest. We wenschen de beide oudjes dan nu ook weer een gelukkigen dag toe en hopen met hen, dat er nog menig liefdadige hand hen op dezen dag moge steunen. Hef adres is onder het poortje door op de Nassaulaan op het hofje. In dien er milde gevers of geefsters zouden zijn, die het adres niet kunnen vinden dan is onder- geteekende gaarne bereid om als bemidde laar op te treden. Jaap Koopman, Duvenvoordestraat 25, Haarlen WEENEN, 13 Aug. De Oostenrijksche Bondskanselier heeft 'het verzoek om toela ting van Hittler, die in Weenen wilde spre ken, afgewezen en alle grensstations ver zocht zijn binnenkomst te verhinderen. BERLIJN, 13 Aug. Volgens een telegram uit Posen heeft het bestuur van den Bond van Poolsche handelsvereenigingen zijn leden verzocht, de Messe te Dantzig te boycotten. LEMMER 13 Aug. Hier is aangehou den en op last van den burgemeester van Lemsterland 'gevankelijk naar Leeuwarden gevoerd en aldaar ter beschikking van de Justitie gesteld, de 30-jarige melkcontroleur B. V. van Oosterveen, verdacht van het op den openbaren weg te St. Nicolaasga aan randen en mishandelen van een aldaar pas- seerend 17-jarig meisje, door haar van haar rijwiel te trekken, haar te dreigen met een Het is al weer eenigen tijd geleden, sinds de H. O. V. haar sympathieke besluit ten aiitvoer bracht om een begin te maken met een reeks jeugdconcerten, om de toekom stige concertbezoekers de elementaire be grippen der muzikale kunst bij te brengen en zoo voor hen een concertbezoek van hoogere w aarde te maken, dan dit anders in doorsnee het geval zou zijn. Reeds dadelijk waren we enthousiast over zulk een besluit en we wezen op het groot nut der jeugdconcerten, die zulk een groot succes behaalden. Ook vestigden wij er de aandacht op, hoe dankbaar zeer vele vol wassenen de H. O V. zouden zijn, indien ook hun de gelegenheid werd gegeven van der gelijke concerten gebruik te maken, want nog altijd zijn er personen, en hun aantal is niet gering, die het ware genot van de ver tolking van een muziekwerk niet kunnen smaken, louter uit onbekendheid en niet be grijpen van het werk. Daarom deed het ons juist zooveel genoe gen, te kunnen vernemen, dat de H. O. V. ook besloten heeft, dergelijke onderwijzen de concerten ook voor anderen te geven, waarmede dan dezen winter een aanvang zou kunnen worden gemaakt. Het zullen dan concerten worden van opvoedende kracht, geheel er op berekend om de toehoorders een muziekstuk naar waarde te laten schatten, opdat zij er zoo doende meer van zullen kunnen genieten. Bravo! dat is weer eens een kranige daad van de H. O. V. Ons Haarlemsche Orkest heeft daarmede weer eens bewezen, niet alleen een hoog staand corps, maar ook een corps met een practischen kijk op de toestanden te zijn. Deze daad van de H. O. V. zal gewaardeerd worden. Barometerstand 9 uur v.m, OPGAVE: 768. VoorutL Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 13 Augustus. Hoogste Barometerstand 768.3 m.M. te Frankfurt. Laagste Barometerstand 756.7 m. M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 13 tot den avond van 14 Augustus: Zwakke tot matige zuidelijke tot zuid westelijken wind; half tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag; iets warmer. mes dood te steken en voor haar mond te slaan, toen zij om hulp riep, waarbij zij bloedend werd verwond. Door naderende fietsers werd hij in zijn schandelijken opzei gestoord. STOCKHOLM, 13 Aug. Volgens de sta tistieken over heel Zweden waren 8.2 pCL van de bij de vakvereenigingen aangesloten arbeiders einde Juli werkloos. Er waren 162 sollicitanten voor 100 vacatures tegen 159 met Juni. STOCKHOLM, 13 Aug. De inkomsten der Zweedsche particuliere spoorwegen be droegen in Mei van dit jaar 11.39 millioen kronen en de uitgaven 12.01 millioen, de inkomsten van Jan.Mei waren 56.4 mil lioen en de uitgaven 57.87 millioen kronen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1