j Maria-Hemelvaart I Voor Kees. V erkeersonge vallen. Voor de Juliaantjes. t?Ë SPAARNEBANK Wegens feestdag van Maria I I Hemelvaart zal ons blad a.s. Zaterdag niet verschijnen. IH. H. Adverteerders wor- I den beleefd verzocht hier- Z j mede met hunne annonces I I rekening te willen houden, I zoodat advertentiën, be- Istemd voor ons nummer van Vrijdag vroegtijdig in Z ons bezit zijn. DE ADMINISTRATIE Van den schrik bewusteloos. Personalia. Besmettelijke ziekten. Een zonderlinge vondst. Gunning. Rijwielongeluk. Wiel van een auto. De Nuts-Spaarbank. Drie koeien gestorven. N.Nl._ Een 10-jarige jongen in het Zuider Buiten Spaarne verdronken. iooi%6 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.24 59.20 PARIJS 11.70 11.60 BRUSSEL 11.30 11.22 WEENEN i 36.— 35.12i/2 LONDEN 12.08 12.07% STOCKHOLM 66.95 66.90 KOPENHAGFfcl 57.05 56.85 OSLO iiihim 46.10 45.96 BAZEL i i 48.40 48.30 NEW-YORK - 2.491/2 2 48l%6 ROME .,iv, 9.05 8.971/2 BURGERLIJKE STAND. üevoHdets dieren en voorwerpen. UIT DEN OMTREK. HEEMSTEDE. SCHOTEN. SANTPOORT. OVERVEEN. ZAANDAM. UIT DE PERS. De vervulling van ambten door Katholieken in Nederland. ORDE EN ARBEID. Arbeid in broodbakkerijen. INGEZONDEN. LAATSTE NBEUWS. Een eere-comité Nieuw opgerichte steuncomité' De kanalisatie van de Maas- Een verzoek van den Duitschen gezant te Washington De toestand in China. SpaanschPortugeesche overeenkomst. De vlucht van kapitein Arrachard. Uitbreiding van den opstand der Drusen. Protest van Perzië tegen T urkije. Uitbarsting van een Vulkaan. |flnH 115SBH IHOHI V9MH11MB smiBHIHÜIimilB IHet nieuwe gebouw zal een frontbreedte krijgen van 22 Meter en een diepte van 20 Meter. De plannen bestonden reeds in 1918 I toen de tegenwoordige directeur, de heer Euri SnetMage, zijn functie aanvaardde. Het bestaande gebouw huisvest sinds 1911 het tegenwoordige bedrijf, onder leiding van den heer J. D. D. Pruissen, thans voorzitter. Boven de kantoren zal een woning inge richt worden voor den hoofd-boekhouder. Wij hogen binnenkort een te.ekening van het gebouw te reproduceeren. Het geheel zal in November 1926 gereed zijn. Vorig bedrag 381.30 N.N. Santpoort 5. N.N. Voor een goede betrekking 1. H. uit Bentveld 10. Gisterenavond te kwart over elf reed in de Kruisstraat per fiets de 24-jarige C. A. H., ■wonende te Haarlem. Toen hij voor een na derenden tramwagen den weg wilde over- tteken, kwam een der wielen tusschen de rails terecht met het gevolg, dat hij werd aangereden, viel en bewusteloos bleef lig gen. Hij werd in het hotel de Leeuwerik bin nengedragen en vandaar naar het gasthuis overgebracht. Toen bij weer tot bewustzijn kwam, kon de behandelende geneesheer constateeren, dat lij geen letsel had bekomen. Hij was van den schrik bewusteloos ge- rallen. De heer K. Vermeer, klerk 2de klas bij het politiekorps alhier, is bevorderd tot klerk lste klas. Voor het examen handteefeenen L.O. slaagden te 's-Gravenhage de heeren L. H. D. van Dorp en B. Smidt, alhier. In de week van 2 tot en met 8 Augustus nwamen in de volgende gemeenten gevallen van besmettelijke ziekten voor: Haarlem 2, Schoten 2, Veisen 2, Zandvoort 1, Lisse 5, allen van roodvonk en Noordwijkerhout 2 van diptheritis. Woensdagmiddag werden door de politie n de bosschen nabij den Doodweg onder Aerdenfeout, verschillende manskleederen ge vonden. Het terrein werd in de onmiddellijke na bijheid aan een nauwkeurig onderzoek onder worpen. Tot hed-en echter zonder eenig re sultaat, B. en W. van Haarlem brengen ter open bare kennis, dat: Het leveren van de hoe veelheden anthraciet, turf en petroleum ten behoeve van gemeentegebouwen en inrichtin gen, benoodigd in het tijdvak van den dag der gunning tot en met 30 Juni 1926, waar van de openbare aanbesteding op 13 Juli j.l. heeft plaats gehad, door hen op 11 Augus tus d.a.v. gegund is als volgt: Perceel I (anthraciet) aan K. Bouma, voor 2.15 per A.L.; perceel II (lange turf) aan de Haarlemsehe steenkolenhandel J. Valk man voor 11.75 per 1000 stuks; perceel III [korte turf) aan de N.V. Brandstoffenhandel, roorheen N. van Breemen en Co., voor 2.74 per 1000 stuks, perceel IV (petroleum) aan D. van Gelder voor 0.13)4 per liter. 'S Auto verzakt. Woensdagmorgen om halfelf had een lanrijding plaats op de Koningin Wilhel- ninakade. De autobus va V. uit Beverwijk en een bierwagen van B., eveneens een Fordje. De aanrijding ontstond door verkeerd .turen van den chauffeur van den bier wagen, een 12 jarig kind, dat onder toezicht reed van den eigenaar. De bierwagen be kwam de miste schade. De Ford-autobus werd vrij ernstig beschadigd. Een ruit werd ingedrukt en er werd een gat geslagen in de linkerzijde der carrosserie. De politie stelt een onderzoek in. In dit verband moeten we opmerken, dat het zeer gewenscht is, dat spoedig wijzi ging wordt gebracht in de verordening re gelende de maximum-snelheid (destijds is op een overtreding dezer verordening vrij spraak gevolgd), daar deze in verschillende deelen van onze gemeente geen kracht bezit. Aanrijding te IJmuiden. Een groote transport-auto beladen met iout voor dc in aanbouw zijnde woning met bollenschuur van den heer Jac. Nijssen, verzakte op den hoek van Kerkpad en Voorplaats. Het duurde eenige uren, voordat men het gevaarte, na aflading, weer op den ver- ïarden weg had. De weg is nu in minder goeden toestand sn per fiets, vooral bij avond, niet te be rijden. Op den Spieringweg in de Haarlemmar- meer, raakte een wielrijder, doordat hij om keek naar een naderende auto, zijn stuur kwijt, met het gevolg, dat hij met fiets en al in de wegsloot reed. De man kon nog intijds uit zijn benarde positie worden bevrijd. Het rijwiel, dat in de modder was blijven steken, werd later op het droge gebracht. Auto te water. Een vrachtauto van den heer J. S., uit iillegom, reed Maandagavond op den Ven- loperweg,, te Haarlemmermeer, toen de be stuurder, die het autorijden pas leerde, wat zenuwachtig werd, met het gevolg, dat de wagen tegen een boom botste, daarna om kantelde en in den tocht terechtkwam. De twee inzittende personen kwamen, op een paar ontvellingen na, met den schrik vrij. De auto werd gehavend en is later weer op het droge gebracht. Gistermorgen 8 uur liep nabij dc Groote rlrutbrug een wiel van een auto. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De In zittenden vervolgden met een andere auto hun tocht. Wij meldden gisteren reeds, da tde Nuts- paarbank een nieuw kantoor zal zetten, op lezelfde plaats waar thans de kantoren ge vestigd zijn. Nader vernemen wij nog, dat gedurende de afbraak en den opbouw het bedrijf gevestigd zal zijn in het gebouw der voormalige Neder!. Credietbank aan de N. Gracht, dat daartoe gehuurd is. De tijdelijke verplaatsing zal plaats heb ben op 1 November a.s. MEDEQEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. 397.30 Bij de wed. V. aan den Ouden Weg zou den verleden week door een veearts uit Haarlem koeien worden ingeënt tegen tong- blaar. Toen een drietal was ingeënt be merkte de veearts dat het serum veront reinigd was. Hij staakte daarop de behande ling. De drie koebeesten, die reeds behan deld waren, zijn intusschen gestorven. (Wat voor de betrokkenen een schadepost van ongeveer 1200 beteekent). De koebeesten zijn op het slachthuis vernietigd. Het ver- ontreinigde .serum moet afgeleverd zijn door het betrokken Rijksbureau. Een onderzoek wordt ingesteld en ongetwijfeld zal de gele den schade aan de wed. V. worden ver goed. Vorig bedrag 888.41 Ingekomen bij mej. Beccari van N.N. op hoop van zegen 1. N.N. Tot intentie voor zegen in ons huisgezin 13.48 903.89 Penningmeesteressen zijn: Mevr. Bar, Ruysdaelweg 7, Ovcrveen; Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph; mej. Kordelaar, Assendelverstraat 43, Si Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen, Schoteryeg, Pa rochies Schoten; Mevr. v. d. Vangst, Gast huissingel, Parochie- O. L. Vrouw Rozen krans; Mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95, Parochie St. Antonius. Gistermiddag waren nabij de Houtzaag molen aan hef Zuider Buiten Spaarne eeni ge jongens in het water aan 't spelen en spartelen, ofschoon ze niet konden zwem men. Dit geschiedt daar ter plaatse zeer dik wijls en dat dit spelen en zwemmen zon der toezichf uiterst gevaarlijk is bleek weer eens, door een treurig ongeval. De 10-jarige A. K, wonende Rozenprieel- straat alhier, had zich te ongeveer twee urn- te water begeven. Plotseling dook hij onder en kwam niet meer boven. Daar het ergste gevreesd werd, waar schuwde men onmiddellijk de Haarlemsehe polifie, die van het geval aan de reddings brigade kennis gaf en tevens ook aan de politie van Haarlemmerliede en Heemstede, tusschen welke gemeenten het water al daar gelegen is. De reddingsbrigade vatte 't reddingsw. aan en men zocht gedurende den geheelen middag en den avond, zoo lang het lichf bleef, het water af, echter zonder resultaat. Hedenmorgen werd het reddingswerk voortgezet maar tot nog toe was nog niets gevonden. Men nam als zeker aan, dat de jongen verdronken is. Omfrent dit droevig ongeval bereikt ons een klacht. Men verwondett er zich over dat de hulp van de Haarlemsehe politie niet werd ver leend, ofschoon deze toch gevraagd was. Onmiddellijk na het ongeval werd aan.de politie kennis gegeven, die het bericht door zond aan de Haarlemsehe reddingsbrigade. Tevens richtte men aan de Haarlemsehe politie een verzoek om hulp, dat echter, naar men ons mededeelde, niet kon wor den ingewilligd, daar men antwoordde, dat zonder toestemming van den burgemeester die dan weer een verzoek van den burge meester van Haarlemmerliede moest ont vangen, geen hulp verleend kon worden. Ook zou een schipper in de buurt geen haak van zijn boot hebben willen leenen, zoodat hef zeer lang duurde voordat men met het eigenlijke reddingswerk, kon aan vangen. Daaraan misschien was het door dezen noodlottigen samenloop van omstan digheden wel te wijten, dat nu een men- schenleven te betreuren is. Naar aanleiding van deze klacht hebben wij inlichtingen ingewonnen bij den com missaris van politie, de ons het volgende vertelde; Gistermiddag werd de inspecteur van dienst opgebeld met de mededeeling dat er een jongen in het wafer lag van het Zuider-Buitenspaarne. Dc inspecteur vrotg of de Heemsteed- sche politie reeds gewaarschuwd was, op wier terrein de plaats van het ongeluk lag. „Neen," was het antwoord, „we weten niet hoe dat gebeurt." „Dan zal ik er wel voor zorgen", hernam de inspecteur. Hij legde de haak op het telefoontoestel, hield deze vast, nam hem onmiddellijk weer op en waarschuwde E. H- B. O. Daar kreeg hij ten antwoord, dat men van het ongeluk reeds afwist en dat men reeds naar de plaats des onheils was vertrokken Hierna waarschuwde de inspecteur tele fonisch de Heemsteedsche politie, terwijl hij ten slotte een agent-wielrijder zond naar den veldwachfer van Haarlemmer liede om hem het ongeval mede te dee len. Van eenig weigeren van reddingsmate- rieel, zooals touwen en dreggen is geen sprake geweest, eveneens, dat eersf de burgemeester van Haarlemmerliede toe stemming zou hebben moe'ten vragen aan den burgemeester van Haarlem om hulp verleening. Integendeel heeff de Haarlemsehe poli tie al het mogelijke gedaan om zoo spoe dig mogelijk hulp te verleenen. Goed zoo! Zoo hoort het ook in derge lijke gevallen. Wij meenen het geval op de volgende wijze te kunnen ophelderen. Het lid van E. H. B. O., dat het eerst werd gewaarschuwd en daf zich onmid- delHik naar de plaats des onheils begaf, deelde ons mede, dat hem "een andere plaats van de ramp was opgegeven, al thans dat hij meende, die aan den kant v. Heemstede te moeten vinden; toen hij daar aankwam, bleek de plaats des onheils juist aan de andere zijde van hef Spaarne te zijn. Hij moest daardoor omrijden en kwam drie kwartier te laat op de plaats van het ongeluk. Dit heldert de toedracht van het geval geheel op 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 14K NederL 1917 7% N.-L 1921 A.. 6% N.-l. 1923 D... tiolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank 1 discbe Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C-mp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia A dam Rubber Serbadjadi Siiau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda abasb Comm. Maxwell V K iooi%6 103 981/a 1023/4 103 5 8 681 /2 56 1561/2 144% ,'361/4 166 66% 19% 500 320 136 1691/2 139 '34% 1341/a 95%- 159l/2 3681/, 119% 9% 1531/2 145 9% 109 401 4691/2 340 2741/2 256 150 235 344 99 134% 871/2 371/2 6%e HEDEN 103 98% 102% 103 156 136 67 495-6 322 132% 172 1391/a '34% 1591/2 372 120i/2 153 145 399 486 150 99l/3 87% 13 AUGUSTUS EERSTE KOERS LATERE KOERS Heb hei nitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen 'kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. t t If! "*'U\U DE HOND. Hij was geel, mager en stond hoog op zijn pocten. De een noemde het een straat hond, waarbij men oordeelde naar zijn ge stalte, de kop van een leeuw, het midden stuk van een paard en het achterdeel van een foxterreier, de andere beweerde, dat het een verwaarloosde Duitsche buldog was. Wie gelijk had, was moeilijk uit te maken, aangezien men om dat te kunnen beoordêe- len, kuntenaar moest zijn, kunstenaars- oogen moest bezitten. Wat het ook was, het dier bezat edele lijnen. Deze fijngeteekende lijnen, vooral zicht baar ter plaatse waar de ribben zaten, dc elegance, waarmede hij zich voortbewoog, het kwisp,elen met zijn staart, dat alles duidde een speciale afkomst aan. Zeker, er zullen menschen zijn, die beweren, dat het dier te mager was, en misschien was het ock wel zco, doch dat vond zonder twijfel zijn oorzaak in de koninklijke manier, waar op het zijn blikken ever de straat liet weiden. Een straat is nu eenmaal een on vruchtbaar terrein om te weiden. Dit koninklijke dier dan wandelde be daard over het trottoir en wierp trotsche blikken op diverse deuren. Het verwachtte blijkbaar iets bijzonders. Voor verschillende deuren stond het stil om na een verwijtend blaffen verder te gaan. Zoo ging het een halve straatlengte, totdat een meter of vier verder een deur geopend werd en een oude jongejuffrouw naar voren trad. In haar hand hield zij een bord met etensresten, hetwelk zij blijkbaar op straat wilde neer zetten. Met ,een aanhaligen glimlach rond kijkend, bukte zij zich. Eo. toen gebeurde het vreeselijke. Met een snauw sprong de hond op haar af, met een sprong en een gil retireerde de juffrouw, een onderdeel van een seconde te laat. De hond plofte tegen haar aan. De aanval was even onver wacht als energiek. Beiden vielen, d. w. z. de jufrouw en het bord. De hond stortte zich op de etenresten, zwijgend, de juffrouw I gilde. Toen werd het een stilleven. Geboren 12 Aug.; d, van J. van Tongeren v, d. Wel. z. van A. van Duijnvan Heerden. d. van A. E. v. d. BurgVer- waijen. d, van J. Geukev. d. Meel. 13 Aug.: d, van A. M, Antonisscv. d. Mark. Ondertrouwd: 13 Aug.: J. N. A. Elferink en C. E. Kuiken. M. J. P. C. Nolet en H. M. Kenter. D. v. Leeuwen en W. van Westenbrugge. K. Stobbe en J. Bais. C. Spaargaren en M, J. Meijer, A, Met- zelaar en A. Smelter. J. S. Gieliam en G J, Schraders. Getrouwd: 13 Aug.: W. J. M. Kemps en G. Jonas. H. Watzema en H. J. M. Pol derman. B. Damen en E, H. M. Kamer beek. J. B. Heijstek en C. P. v. Niekerken. G. de Graaf en T. Hoogland. W.Vreug- denhil en A. C, Kooy. H. Knotter en A. M. F. de Graaff. Overleden: 12 Aug.: A. Minderhout, 61 j., Schagchelstraat, J. J. Waaning. 71 j., Papentorenvest. •Terug te bekomen bij: G. Sival, Kerkhofstraat 25 rood, een blad wijzer; J. v. Zijp, Oranjeboomstr. 101, col lier; W. Dosterman Klarenbeekstraat 47, postduif; H. Lahaise, Emostraat 33, geldstuk; Politiebureau, Smedestraat, heerenhorloge met" ketting; A, Carton, Tulpenstraat 44, stroohoed; Vermeulen, Oranjeboomstraat 60, hond (Kennel Fauna); D. Steenkist Hout plein 29, 1 paar kousen; Blankenaar, Oranje straat 1, zwart-witte poes (Fauiyi); Lippits, Schalkwijkerweg 69 gr.-wifte poes (Faua); Hilhorst, Hipperplein, Heemstede, zw.-grijze poes (Fauna); M, Pardon, Hagestraat 25, oor belletje; D. Gijzen, L. Molenstraat 12d, obli gatie; M. Geutskens, Hofdijkplein 40, porte- monnaie, J. v. Sprakelaar, Raamsteeg 18, loopplank; H, Diekman Doelstrat 27 D, por- temonnaie met inhoud; T. Waage, Vierster- renstraat 19, id, m. inhoud; Politiebureau, Smedestraat, ring en rijwielbelastingmerk; Verbruggen, Raamsteeg 11 rood, rijwielbel.- merk; J. J. Balm, Graaf Willemstr. 10, En- gelsche sleutel; G. Sival, Kerkhofstraat 25 rood, sierspeld; M. Möhring, Ged. Oude gracht damestaschje; A Middelbeek, L. Be- gynestraat 30, zaagje. Bloemendag „Herwonnen Levenskracht." A.s. Zaterdag zal een aanval worden ge daan op de beurzen van Heemstede's inge zetenen; de buit, welke gehoopt wordt dat deze aanval zal opleveren, is bestemd voor „Herwonnen Levenskracht", dat in staat ge steld moef worden om den strijd tegen de T. B. C ten volle te kunnen ontplooien. Wij vertrouwen, dat allen voor dezen aanval welwillend zullen zwichten en een offertje zullen geven voor Herwonnen Le venskracht. Het mooie werk der T. B. C.- bestrijding moet in vollen omvang kunnen voorfgezet worden. Jongedames, die aan den verkoop wil len medewerken, kunnen zich opgeven bij den heer P. Zegwaard, Binnenweg 44. Hel gasmeterhuisje verrold. Maandag nacht is men begonnen met het verrollen van het gasmeterhuisje uit het Julianapark naar het terrein van de Schotensche gas fabriek. Gisterenmiddag, dus na 1)4 dag is het gevaarte ter bestemder plaatse aange komen, Het vervoer leverde geen onver wachte moeilijkheden op, Ringrijden. Het jaarlijksche ringrijden voor dames en heeren op tilbury heeft plaats op Woensdag 26 Augustus. Er zijn beschikbaar gesteld 4 dames- en 4 heerenprijzen. Jn tegenstelling met andere jaren,is thans ook voor de dames een wisselprijs te win nen bestaande uit een verzilverd thee- of koffieservies, twee maal achtereen of drie maal in 't geheel moet gewonnen worden. De wisselprijs voor heeren, een beker, wordt dit jaar verdedigd door den heer B. Wigchert, winnaar 1924. Ook zijn beschikbaar gesteld twee prij zen voor de mooist versierde paarden. De inschrijvingen zijn opengesteld tot 25 Augustus in hotel „De Weijman". Personalia. Met ingang van 16 Augustus a.s. wordt de brieven- en telegram besteller H. van Elk, overgeplaatst naar het post- kantoor Haarlem. Bij de laatst gehouden controle door een der ambtenaren der inspectie werd gecon stateerd dat een halve kracht van het be stellend personeel overbodig was. Of dit inderdaad zoo zal zijn zal later moeten blij ken. De bevolking heeft zich in de gemeen te zeer uitgebreid en de handel in het bloemisten bedrijf is in den laatsten twee jaren met groote» schreden vooruitgegaan. oornamelijk de zendingen per pakketpost naar het buitenland zijn toegenomen. Met zekerheid kan vermoed worden, dat deze bezuiniging een maatregel zal zijn, die ten koste van het publiek gaat. De aanvang der hestellingen zal in de meeste gevallen te laat beginnen, wat voor forensen een groot nadeel kan worden. Zilveren Priesterfeest Pastoor Zurlohe. A.s. Vrijdagavond zal om half 7 uur Zijn Eerw. op het station Koog Zaandijk arri- veeren, vanwaar hij wordt afgehaald door de heeren van het arm- en kerkbestuur. Bij aankomst op het Kalf zal zich een stoet opstellen om den jubilaris te verwel komen. „De Harmonie"-verecniging zal eenige marschen geven tot aan de kerk, al waar een kort feestlof zal plaats vinden. Zaterdag 15 Augustus, des morgens om half acht generale H. Communie en een ge lezen H. Mis. Om 10 uur zal de plechtige Hoogmis worden opgedragen met Veni Creator en een Priester-cantate. Des middags van half 2 tot half 4 zal er gelegenheid bestaan in de R. K. School op het Kalf om Z. Eerw. persoonlijk te compli menteeren. Na afloop daarvan zal er om 4 uur een plechtig sluitingslof plaats vinden met Te Deum. Vandaag herdacht de chef van Zwaar demakers fabrieken den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst der firma kwam. Als gewoon knecht in dienst getreden, werd de heer Spreeuw reeds na 2 jaar benoemd tot chef, welke functie hij tot nu toe met ijver en bekwaamheid bekleedt. Op het kantoor werd de jubilaris ontvangen en toegesproken namens de directie door den heer Gerhard. Spr. wees op de nauwe plichtsbetrachting en dc aangename samen werking waarna hij een couvert den jubila ris overhandigde Namens het kantoorpersoneel werd den jubilaris een fraai klokkenstel aangeboden, terwijl het fabriekspersoneel hem een di van met kleed en een fraai bloemstuk over handigde. Ook van particuliere zijde mocht de ju bilaris veel bewijzen van sympathie ontvan gen. Van de fabriek wapperde de drie kleur, terwijl het kantoor in een bloemen hof was herschapen. Hei was voor den heer Spreeuw vandaag een onvergetelijken dag. Vermist, Er is aangifte gedaan bij de politie dat aan een bouwwerk op de Blee- kerstraat 9 steigerdeelen zijn ontvreemd. Aangehouden. Wegens dronkenschap arresteerde de politie een zwerver. Bij on derzoek bleek dat dit heerschap nog 15 da gen hechtenis te goed bad. Hij is op transport naar Haarlem gesteld, R, K. M. U, L, O.-examen. Bij de te Amsterdam gehouden R. K. M. U. L. O.- examen slaagden o.a. mej. M. v. Santé en de jongeheeren H, v, d. Pol en J. Boon. Deze zijri de eerste geslaagde leerlingen van de voor 2 jaar opgerichte R. K. M. U. L. O. School aan de Bloemgracht van onze parochie. Roodvonk, In de week van 2—8 Aug. kwamen alhier 3 gevallen van roodvonk voor. Op den Haagsche Katholiekendag werd door professor dr. J. Witlox fe St. Mi chielsgestel in zijn krachtig en gedocumen teerd betoog „De Katholieken verkort in hun Burgerrechfen, toch oprechte Vader landers" met klem er op gewezen, dat de Katholieken vrijheid eischen, niet alleen voor zich zelf, maar ook voor anderen. Wat hun zelf betreft, vrijheid van Gods dienst en Onderwijs, benevens het billijk aandeel in de ambtsbegeving. Het komt nuttig voor, aan den eisch in zake de ambfsbegeving eenige nader be schouwing te wijden, zegt J. V. C. in de „Tijd": „Hoewel in ons land de Katholieken daargelaten het processieverbod vol gens de Grondwet en de weften thans ge lijk gerechtigd zijn met hunne andersden kende landgenooten, wordt aan die gelijk gerechtigdheid in de praktijk nog in groote mate te kort gedaan ten aanzien van de vervulling, van betrekkingen of ambten en waardigheden bij het bestuur van het Rijk- alsmede van de provincies en de gemeen ten, voor zoover de bevolking van dezen niet overwegend Katholiek is. Herhaalde lijk is en wordt zulks, gelijk bekend, in de katholieke pers met voorbeelden ge staafd en gelaakt, bepaaldelijk ten opzich te. van benoeming in min of meer belang rijke vacaturen. Ook bij aanstelling in be scheiden of middelbare betrekkingen in Overheidsdienst speelt de papenhaat evenals in de vrije maatschappij n°g vaak een rol Maar sterker is dat het ge- val, waar het geldt bevordering tot hoogere ambten. De Katholieke ambtenaar onder vindt veelal bedekfle tegenwerking voor rechtmatige bevordering, vooral tot meer belangrijke ambten. De Raad van de Hoofdstad des Lands en die van de Vorstelijke Residentie heb ben zelfs zekere beruchtheid verworven in zake wering van Katholieken. Als eisch van billijkheid mag zeker wel worden verlangd, dat aan deze nog van ouds overgebleven achterstelling, welke feitelijk op verkorting van het Grondwet telijk recht van gelijkheid voor benoemin gen neerkomt, spoedig en zoo kachtig mogelijk een einde worde gemaakt. Dit niet alleen in het persoonlijk be- lang, van de betrokken Katholieken, maar nog- veel meer in het algemeen be lang van het Katholiek deel van Neer- lands bevolking. Het ligt toch voor de hand. dat Katholieke belangen bij de Overheid veel meer kans hebben op rechtmatige en billijke behandeling bevoorrechting behoeft en mag zelfs niet worden verlangd indien de beoordee ling, het voorbereiden van de beslissing, dan wel de beslissing zelve, van belangen der Katholeken, die ruim een derde der bevolking uitmaken. niet langer vrijwel als regel geschiedt dooi' andersdenkenden, welke ook al zijn zij niet met papen- haat of vrees besmet veelal geen vol doend inzicht in die belangen kunnen heb- ben. Uitdrukkelijk zij er nog op gewezen, dat de liberale, hoewel zij als politieke par.tij tot een kleine minderheid zijn geslonken, r.og een machtigen invloed blijven uitoefe nen, doordat zij zich met kracht en over leg weten te handhaven in de groote meer derheid der ambten, vooral in de middel bare en hoogere. bij het Rijk, de provin cies en de gemeenten. Daartoe maken zij, ook in hun pers, herhaaldelijk groot mis baar over zoogenaamde ^"voorrechting bij benoeming van een katholiek in een func tie van beteekenis bij de Overheid. Om die schreeuwende onrechtvaardig heid zoodra doenlijk door een rechtmatige en billijke verdeeling fe vervangen, zij met de meeste klem een beroep gedaan op dc krachtige medewerking van de katholieke overheidspersonen bij het Rijk, de provin cies en de'gemeenten. Zulks met dringend verzoek, zich fe dien opzichte niet tc sto ren aan het leugenachtig geschetter, van linksche zijde. Wij, Katholieken van Nederland, kunnen moeten en zullen ons rcchfmatig aandeel verkrijgen in dc vervulling van bedoelde ambten en waardigheden, indien wij ons goed recht bij voortduring krachtig doen gelden en daarin zonder vrees of blaam gesteund worden door onze gelcofsgenoo- fen, die daartoe hun macht ol invloed kun nen aanwenden." Ter wille van de rechtvaardigheid en in het algemeen belang der Katholieken! Bij beschikking van den minister van A., H. en N., is vergund, dat in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter vie ring van den feestdag van Maria Hemel vaart op Zaterdag 15 Augustus 1925 geen arbeid wordt verricht: 1. door hoofden of be stuurders en bakkersgezellen bakkersarbeid wordt verricht op Vrijdag 14 Augustus 1925 van 12 uur middernacht af, met dien ver stande, dat voor zoover betreft brood- bakkerijen, voor welke eene vergunning als bedoeld in art, 37, eerste lid der Arbeids wet 1919, is verleend reeds op Donder dag 13 Augustus 1925 om 10 uur des na middags met arbeid, bestaande in het ge reedmaken van deeg en ovens, mag worden aangevangen; II. de werktijd der bakkers gezellen, die op Donderdag 13 Augustus 1925 tusschen 10 uur des namiddags en 12 uur middernacht voorarbeid verrichten, op dien dag ten hoogste 10 uur bedraagt en de werktijd der bakkersgezellen, die op Vrijdag 14 Augustus 1925 tusschen 12 uur midder nacht en 6 uur des voormiddags bakkers- arbeid verrichten, op dien dag eveneens ten hoogste 10 uur bedraagt, met dien ver stande, dat eenzelfde gezel slechts op één, dier dagen langer dan 8 uur mag werken, tenzij alsdan gebruik wordt gemaakt van het bepaalde bij art. 35, tweede lid, onder 6, der Arbeidswet 1919 (couponboekje). Hoofden of bestuurders worden eraan herinnerd, dat lo.v zoolang van de vergun ning gebruik wordt gemaakt, uit een naast de arbeidslijst opgehangen geschrift op duidelijke wijze moet blijken, hoe de werk uren over dé verschillende dagen der weelcJ worden verdeeld; 2o. aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid verricht, onmiddellijk vóór den aanvang van zijn ar beid die geheele of gedeeltelijk tusschen die uren is gelegen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk;. Mijnheer de Redacteui, Mogen wij vah U nog een Trielne plaat» vragen in Uw veelgelezen blad? Bij voor baat onzen oprechten dank. De vereenigieig „Eerbied in Godshuis", heeft op den eersten Zondag van Augustus met de meeste leden en hun Dames een uitstapje gemaakt naar Nijmegen, en van zelf sprekend naar de H. Landstichting. Het is een prettige en heerlijke dag geweest. Nu is dit in het algemeen beschouwd niets bijzonders, maar wel voor bovengenoemde vereeniging. Daar zij ieder jaar een feest avond aanbied aan de leden en hunne Da- mes, heeft het bestuur nu gemeend het bovengenoemde uitstapje te organiseeren, voor eerst omdat zoo iets veel neer is als een feestavond en ten tweeden langs dezer weg in de N. H. Courant een weinig pro. paganda te maken, voor de bloei van hei ledental onzer vereeniging. Wij hebben ai meer dan eens van een kleine ruimte in Uw blad gebruik gemaakt en meermalen, een bede om hulp geplaatst, maar die hulp vragen wij nog steeds, om ons ledental te versterken, want het getal van 20 is veel tegering, voor zooveel parochie's met zoo veel diensten op Zondag. Wij hebben even wel nog het volste vertrouwen, dat er nog R, K. mannen gevonden worden, die zich bij de vereeniging „Eerbied in Godshuis" zullen aansluiten. Mijnheer de Redacteur nogmaals onzen dank. Namens het bestuur, C. v. WEERINGEN. Secretaris. Men seint ons uit Den Haag In het eere-comité, dat gevormd wordt naast het door bemiddeling van den Minister v*n Binnenlandsche Zaken en Landbouw op gericht Nationaal Steuncomité, zullen zitting nemen: Ministers de Geer en Bongaerts; d,e Commissarissen der Koningin in de provin cies Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Hol land, Utrecht, Friesland, Overijssel, Gronin gen, Limburg en Noord-Brabant; de burge meesters van 's-Gravenhage en Rotterdam. Enkele andere uitgenoodigde autoriteiten hebben, tengevolge van hun afwezigheid nog geen antwoord kunnen geVen, De aanvulling van het eere-comité is dus nog te wachten. De Koningin heeft van den Koning en de Koningin der Belgen een telegram ontvan gen met betuiging van leedwezen over de ramp, die verschillende plaatsen trof. De Koningin heeft hiervoor telegrafisch haar dank betuigd. AARDENBURG, 13 Aug. Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente is alhier een voorloopig comité gevormd om gelden in te zamelen, tot leniging van den nood van de door den storm geteisterde streken in het Oosten van ons land. Door B. en W. van Maassluis is een op- ï'Gcp gedaan tot het vormjn van een comité om gelden in te zamelen voor dc slachtoffer» van Borculo. MAASTRICHT, 13 Aug. Heden werd aan besteed het maken der toeleidingskanalen voor de sluis bij Grave en van den aarden baan van den toegangsweg op den rechter- oever naar de ontworpen brug over de Maas aldaar. Met bijkomende werken behoorende lot de kanalisatie van de Maas. Ingeschreven werd door de Rhcin.-Westphal. Bau-indus- trie, te Nijmegen, voor 334.000 en door den heer A. Dikkerboom, te Utrecht, yont 343.713. WASHINGTON, 13 Aug. Dc Duitsche ge zant heeft officieel de teruggave gevraagd van de tijdens den oorlog in beslag geno men Duitsche goederen. TSJENTSIN, 12 Aug. Bij de onlusten Tt)n 68 personen gedood. Dc politie heeft ver sterkingen ontvangen. Er hebben 376 arres taties plaats gehad. MADRID, 13 Aug. Tusschen Spanje en Portugal is een overeenkomst gesloten lot 't vermiidcr. van incidenten bij de vissehcrij. PARIJS, 13 Aug. Kapitein Arrachard, de Fransche vlieger, die Maandagavond uit Pa rijs is vertrokken, om in 3 dagen via Kon- stantinopel, Moskou, Warschau, en Kopen hagen om Europa te vliegen, is gisteravond te 9F» uur over het vliegveld van Lc Bou quet nabij Parijs teruggekeerd. Hij heeft den afstand afgelegd met een gemiddeld» snelheid van 161 K.M. LONDEN, 13 Aug. Uit Konstantinopel wordt geseind, v°^écns berichten uit Adana, de revolutie der Drusen zich uit breidt. De Fransche autoriteiten vreezen voor een opstand der naburige stammen. Een bataljon*van 500 Armeensche vrijwnl Hgers is verslagen; de winkels van Damas cus zijn gesloten; den inwoners is ontwa pening gevraagd ter verdediging van d* stad, hetgeen de Franschen weigerden. LONDEN 13 Aug. Een Turksch deta; ue- ment beeft de grens overschreden en Per zisch gebied bezet. De Perzische regeering heeft te Angora' geprotesteerd. LONDEN, 13 Aug. Uit Athene wordt ge. seind, dat de vulkaan op het eilamj San» torin,' welke sinds 1886 gebluscht was, plot» seling rook en later vlammen en steenes heeft uitgeworpen, De erupties duurden gis< teren voort,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2