De nationale ramp in het oosten des lands. EVENTJES LACHEN SMEMGD gflIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Donderdag 13 Augustus 1925 In Zeeland liggen 55 boerderijen tegen den grond. De verwoesting tusschen Nijmegen en Uden Het bezoek der Koningin en de Prinses te Borculo. Een nationaal Steuncomité opgericht. Niemand verzekerd. Het middelpunt van de ramp. Het werk van 't herstel. Tusschen Nijmegen en Uden. Bezoek van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana. Minister de Geer naar Borculo. Begrafenis der slacht offers. Een provincia?! centraal comité. De samenstelling van het hulpcomité. Een Amsterdamsch co mité in wording. De lo co-burgemeester neemt het initiatief. Alleen geldelijke steun verlangd. Verdere verwoestingen door het noodweer aan gericht. Een Nationaal Steun comité. Steun van Rijkswege overwogen. De gewonden door de Koningin in de zieken huizen van Deventer bezocht. Een wagon kleeren en levensmiddels!', verzon den. Buitenlandsche deelne ming. KUNST EN KENNIS. De stormramp in 1674. De strijd tegen „wereld reizigers". Het Leo-gesticht te Borculo. Tegen verzekering. In het zwembad verdronken. Moeder en kind in brand. WÉ Een lot te weinig. MARK TNIEUWS. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. t Nu zijn het niet verre gewesten in Ame rika of op de eilanden der Groote of Kleine Antillen, die door den alles omver werpenden en vernielenden cycloon getroffen en ver- voest zijn, neen, het waren onze landge- aoote/i, Nederlanders als wij, die met oogen, waaruit ontzetting sprak, hunne huizen uit renden, de straat op, op dien verschrikkelij ken ongeluksavond. Wenden wij even den blik naar Zeeland in N.-Brabant. In dit dorp alleen met 2509 zie len, liggen 55 boerderijen tegen den grond gesmakt. Groot zijn deze boerderijen niet. Een kleine woning, een flinke stal, waar van het bovenste gedeelte gebruikt wordt om den oogst te bewaren. Een hooiberg, wat varkenshokken, dit alles overschaduwd door hooge boomen, twee, drie, vier, die het geheel beschutten tegen al te felle zonnestralen. Men ziet er van een willekeurige plaats drie, vier, vijf zoo in den omtrek als markante plekjes op het vlakke land. Zoo zijn er aan den Peelrand vijf en vijftig zolkomen verwoest. Wat moet er omgegaan zijn bij al die men schen op dien ontz»ttenden avond. Het dak wordt opgenomen, weggeslingerd. Het neemt brokstukken muur mee andere muren zakken in. Hier is een halve kamer blijven staan, daar de voorgevel met de deur er achter een ruine. De hooiberg is wegge zogen, het land ziet geel van het verspreide hooi, de haver, de rogge, de koeien krijgen een kolder, rennen, verbreken afzettingen, bollen een landweg op, of rennen dwars over de velden, de schuur zakt als een car- tonbouwsel, dat slecht gelijmd is. En de groot, vol-groene boomen liggen rechts en links over de verwoesting als kran sen op een versch gedolven graf. Dit: maal vijf en vijftig alleen in Zeeland! En dat al die boeren er bijtijds tusschen* uit wisten te komen, dat er geen zieken en ouden van dagen zijn geweest die achter moesten blijven, om verpletterd te worden onder het instortend huis, dat al die kinde ren behouden bleven dat is een groot ge luk bij het ontzettend ongeluk. En al deze menschen zijn arm en niemand fs verzekerd, want slechts weinigen zijn zoo gelukkig geweest dat tegelijk alles afbrand de. Er zijn er wel enkele boerderijen, eerst later zal blijken welke, waar de bliksem is 'ngeslagen en die tot den grond toe afbrand- ien. Hun eigenaars zijn de gelukkigen onder de geruineerden. Tegen brand zijn de meesten verzekerd. Tegen een cycloon niemand. Er zijn, midden in het „verwoeste gebied", bqerderijen intact gebleven, geheel onbe schadigd, terwijl alles in het rónd in puifi viel. Wonderbaarlijk gespaard. Zoo'n gave boerderij is hier een vreemd gezicht. „De wegen vrij". Dat is het allereerste geweest, waarvoor de burgemeesters van al dc geteisterde streken gezorgd hadden. Het land is volkomen gedesorganiseerd. Tele graaf en telefoon werken niet. De electn- sche netten zijn verstoord. Men heeft trou- wens overal onmiddellijk allen stroom afge sloten en nergens zijn ongelukken gemeld van aanraking met hoogspanningsdraden, die overal over het land liggen, die we vaak op moesten lichten om onzen auto door te laten, waar de ijzeren palen afge knapt waren, zoodat we takken moesten wegbreken, waar we niet onder door kon- den Desorganisatie overal. De boeren konden met hun melkwagens de verzamelplaatsen niet bereiken. Het was volkomen de men taliteit van het oorlogsgebied. Automobi listen en motorrijders stopten op den weg om elkander hun ervaringen mede te dee- len bij hun pogingen om Borculo te berei ken. Kaarten werden uitgespreid op café tafeltjes, op de kruispunten, daar kwamen allen bij staan. Keeren we weer even naar Borculo terug. Borculo's raadhuis is het middelpunt van de ramp. De stukken van den dakrand hangen bij den gevel neer. Op de hall komen twee groote vertrekken uit. Rechts is het inge richt als noodverbandplaats. De doktoren dit den omtrek, met den Borculo'schen dokter Schey aan het hoofd, hebben er, geassisteerd door twee verpleegsters, de tientallen gewonden verbonden. Het is ook hier een oorlogsaanblik. De simpele hulp middelen, waarmee men al die menschen beeft geholpen, al dat bloed afgewasschen, al die wonde plekken gedesinfecteerd. Vlug en flink heeft men zich er door ge slagen. tn de hall van het Raadhuis worden pak ken spijkers opgestapeld, die gedistribueerd zullen worden onder degenen die voorloopig Min huis willen dichttimmeren. Links houdt de burgemeester jhr. De Muralt permanent krijgsraad. Het is het groote hoofdkwartier. Er zijn vijf sub-comité's opgericht. B en W. met den raad en enkele inge zetenen vormen met de burgemeesters uit de omliggende plaatsen het hoofdcomité. Sub-comité's zijn er voor voedselvoor ziening, huisvesting, wegbevrijding en wo ningherstel. De „comité's" vergaderen op straat, overleggen waarmee men beginnen ■«>1 Te Borculo heeft gelukkig niemand zijn kalmte verloren en wanneer deze of gene haar al een oogenblik verloren heeft, dan heeft hij haar al lang herkregen Men tim mert al ramen dicht van winkels De mili tairen uit Utrecht -ijn angekomen Bij het faadhuis is men bezig een ijzeren kookstel op te richten. De politie moet te pas ko men bij de voedseluitdeeling. De bakkers hebben niet gebakken, de bakkerijen zijn verwoest, den geheelen nacht hebben de menschfen bij de puinhoopen gezeten of door het dorp geloopen naar hulp zoekend Haar ze hebben evenmin gezeten als ge slapen en de levensmiddelen worden be stormd, Doo de verwoeste hoofdstraat löopen nonderden menschen, inwoners, nieuwsgie rigen, Roode Kruis-mannen, soldaten alleen ambularice-auto's mogen binnenrij den alle andere wagens, alle rijwielen blij ven buiten het dorp. En midden in de drukte klinkt plotseling een koper-bekken-geluid. Het is de omroe per dte hetronJ msakt. dat bii dpn volgenden storm de menschen zoo snel mogelijk hun huis moeten verlaten. Nu is alles aan het herstel getogen. In de dorpen zijn vrijwilligersbrigades gevormd voor de wegbevrijding. Hier en daar be schikt men over een tractor, worden de boomen weggesleept. Met groote ploegen is men aan de electrische netten beginnen te werken. Want ook Dinsdag was alles nog donker, en voorloopig is op electrisch licht nog geen kijk. Men zal kaarsen in groote hoeveelheden naar deze streken moeten zenden. Er is al lang nergens meer één voorradig. En als men een „kamertje" heeft dicht getimmerd in de puinhoopen, waar men toch nauwelijks slapen kan, als men boven dien waken wil, omdat men strooptochten vreest van zwervende dieven is niets zoo ellendig als de duisternis. Men zal ook Borculo in wijden kring moeten afzetten De stad ontoegankelijk maken voor die er niet te maken heeft. Aan toeristen heeft Borculo niets. De burgemeester van Borculo, jhr. de Muralt, die met de Regeering overleg heeft gepleegd over de wijze waarop de schade, door de ramp te Borculo geleden, kan wor den hersteld, stelt zich op het standpunt, dat het Rijk in elk geval den wederopbouw van Borculo geheel zal hebben te bekosti gen. Met particulieren steun zal dan moeten worden voorzien in de vergoeding voor be drijfsschade en vernieling van huisraad, het geen volgens den burgemeester in dc ton nen loopt. Hij rekent dus ook stellig op groote bijdragen van particuliere zijde, waaronder vooral ook bijdragen, door mid del van de bladen bijeengebracht. Aan de „Msb." ontleenen we nog het volgend verhaal over de verwoesting, die Zeeland, Langenboom en omgeving heeft getroffen. De dokter van het land ontmoet een door den storm geslagen boer. Nu, hoe is 't bij jou thuis, man! Bij mien dokter, goed. Ik was efkes uut gewist, net veur den storm en kwam thuus en vond de vrouw en vijf kienders zonder dat hun iets mankeerde voor de deur zitten het huis lag tegen den grond. Het had e,rger kunnen zijn, we zullen maar vertrouwen hebben. God is er nog»en er zien goeie menschen. Ziedaar de mentaliteit van den man van 't land aan de Maas dal Maandag zoo geteisterd is door den storm. Het was een droeve tocht door de ver woeste gebieden, om nimmer te vergeten. Buiten Nijmegen merkte men er nog zoo weinig van hier en daar op St. Anna een afgewaaide tak. Maar vooraan in Malden merkte men het al. Daar lagen korenmijten in het veld uit- eengeschud, daar versperden zwaardere takken op den weg. En even voor 't dorp, in de Buurtschap Hei lag reeds de eerste eenvoudige land bouwerswoning van een arme weduwe in puinhoop. Het eerste droeve symptoon. Maar de ellendige indruk werd aldra ver vaagd toen wij het dorp inreden en rechts van den weg overal ruïnen van groote boe renhoeven, vier in elkanders onmiddellijke omgeving gelegen, de ramp demonstreerden. De huizen van J. Broekman, H. Hendriks, Robbers, Franssen en Roelofsen lagen er deels in puin met geheel afgewaaide daken. Bij Broekman moest nog' een 90-jarige oude man uit het verwoeste huis gehaald worden en werd een paard slachtoffer in den in elkaar gezakten stal. De wind had er onstuimig gewoed in huis. Eerst waren er pannen geslingerd van 'net dak en toen de wind eenmaal binnen kon dringen, hief hij met orkaanachtige kracht het dak op, lichte de zware eikenhouten stijlen van hun stutten en liet den dakstoel waggelen als een kaartendak, dat ineen- rammelde als een stutlooze zolder. Heele plafonds kwamen neer, geen ka mer bleef behouden. En zoo ging het met alle huizen, welke in den orkaanzone stonden, niet een bleef er gespaard. Juist de huizen gingen er aan, waarvan de bewoners het minste de schade kunnen dragen. Het z.g.n. oude Jachthuis, wel tweehonderd jaar oud, moest ook on dergaan in den storm. Geen huis bleef zonder schade. Alleen in Malden wordt de schade geraamd op ruim 50.000. Wie zal hier het bijna onherstel baar leed helpen dragen! Wij zagen huizen waar geen pan meer op het dak lag daar waren hoeven met weg gedrukte achtermuren. Overal lag de kost bare rogge uit de roggemijten verspreid en' verstrooid over de wegen en in de heggen. Dikke zware linden lagen ontworteld op bijna alle wegen. Eenige buurtbewoners wilden naar huis m de omgeving van het Maas en Waalkanaal, Juist kwam de cycloon onheilspellend op zetten. De wolkenflarden scheurden en zij zagen als ono'ntwijkbre massa 't zand en wa ter op zich aanschuiven: zij zagen hoe de wind het water opzoog uit het kanaal en het in den vorm van groote waterzuilen over de vlakte uitstootte Niet dan beschut onder een flinke door nenhaag durfden zij dit noodweer af te wachten. In Malden vielen harde slagen. Heumen lag ook in de zóne van den cycloon. De huizen van De Bruyn, Lamert en 'Huybers leden groote schade, de ha„nt)es op de beide torens werden kromgebogen. De weg van Heumen naar Overass.it lag in den dorpskom als bezaaid met dikke, af gescheurde takken der zware lindeboo- men. Wij reden dooi 'Jvtrassed en Nederas- selt en zagen hier en daar een onhedder- den boom en meerden t eigste 'eed gezien te hebben, toen uit het Overmaassche de treurmare ons bereikte van de eyemon- rampen te Langeboom bij Esschaven en te Zeeland bij Grave. Daar waren wel honderd woningen met den grond gelijk gemaakt. Grave lag onge deerd in de morgenrust. De cycloon was er langs gestréken. Ook Esschaven leed geen opmerkelijk geweld doch het daaraan grenzende Langeboom was geweldig ge teisterd Woensdagmorgen 10 uur zijn H. M. de Koningin en H K H. da Prinses te Rnraula gearriveerd om de ramp in oogenschouw te nemen Ze werden op het stadhuis door wethou der ten Veldhuis ontvangen. De Koningin liet zich over alles inlichten en maakte ver volgens een rondwandeling door het stadje De aanblik der verwoesting maakte op H. M., naar Zij aan Haar omgeving duidelijk verklaarde, een ontzettenden indruk. Zij bezocht met de prinses de ouders van het slachtoffer, den 12-jarigen J Grooten. De vrouw en de dochter van het slachtoffer Gusthoven liet Zij op het stadhuis bij Zich komen. Hier en daar onderhield H. M. zich met de getroffen bevolking. Aan allen schonk Zij Haar Koninklijk troostwoord. Te elf uur vertrok H.M. met de auto naar het station Lochem. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, jhr. mr. D. J. de Geer is van daag, Donderdag, naar Borculo vertrokken. Heden, Donderdag, om 1 uur, zou de begrafenis der drie slachtoffers plaats heb ben. De lijken van Nieuwenhuis en Grooten zouden vanuit het stadhuis waar ze nog lagen, worden begraven Woensdagmiddag 1 uur werden de hoofd straten der stad Borculo door de maré- chausseé ontruimd, teneinde de genie in staat te stellen het opruimingswerk snel ler ter hand te nemen. Ook met het oog op de veiligheid werd deze maatregel dringend noodig. Tengevolge van het neerstorten van muur gedeelten komen nog steeds lichte onge vallen voor, die door den Geneeskundigen dienst op het stadhuis verbonden worden. Ook Woensdag was Borculo weer het middelpunt van belangstelling. De Commissaris der Koningin in Gelder land heeft in de ramp van algemeenen aard, die een gedeelte van den Achterhoek ge teisterd heelt, aanleiding gevonden, het bestaande Comité ter Hulpverleening bij Rampen van Algemeenen Aard, waarvan hij zelf voorzitter en Mr A. F. Leeman secre taris-penningmeester is, uit te breiden tot het Provinciaal Centrale Comité en heeft daarin benoemd: le. den vertegenwoordiger in Gelderland van het Oraje Kruis, den heer H. P. J. Bloemers burgemeester van Rheden, 2e. den vertegenwoordiger van het Roode Kruis, kapitein Numans, secetaris van die instelling te Arnhem, Verder zijn of zullen worden uitgenoo- digd in gemelde commissie zitting te ne men, de burgemeester van Borculo, de bur gemeester van Warnsfeld, oud-burgemees ter van Borculo, de burgemeester van Zut- fen. Het comité, dat zoo spoedig mogelijk zal samenkomen, maar welks samenstelling en werkzaamheden ernstige vertraging onder vinden van de omstandigheid, dat meer dere zijner leden en zijn secretaris met va- cantie-verlof afwezig zijn stelt zich voor een naderen oproep om steun in de bladen te doen; inmiddels kunnen giften gestort of gegireerd worden op de postrekening no. 110847, staande ten name van den heer G. J. Ravoo te Oosterbeek, die tijdens de af wezigheid van Mr. Leeman als voorloopig secretaris-penningmeester optreedt. (Op de achterzijde van het storting- of giro-biljet te vermelden: Achterhoek Ramp 1925). De volgende oproep is van uit Borculo uitgegaai: Een cycloon, zooals wellicht nooif in ons land is voorgekomen, heeft in het stadje Borculo een onbeschrijfelijke verwoesting aangericht. Geen huis bleef gespaard. De ellende is zeer groof en ten spoedig ste moet geholpen worden. Hoewel de schade nog niet bij benade ring is te schatten, bedraagt ze zeker ver scheidene miltioenen Ondergeteekenden hebben zich tof een plaatselijk comité gevormd en doen een dringend beroep op alle lezers van dit blad, om door flinke bijdragen in den nood te helpen lenigen. Jhr. ir. R. R L. de Muralt, burg. G. J. Griemelink, weth. H. J. te Velthuis AJzn. wefh, D. Wormeester, J. H. Lubberdink A. te Velthuis, J. W. ten Cate, H. J. Roc- terink, N. Elzas, H. J. Morgenstern, J van Beesf, A. J. Boenk, Raadsleden. J, W. C. Ort, Ned. Herv. Pred J. Kroot, R. K. Pastoor, N. Elzas, Voorz. Isr. Gem, C. F. Poulie, gem.-secr., J. Rossing, gem -ontv. en penningmeester van het Comifé. Giften te zenden aan laatstgenoemd adres De ondergeteekenden, diep onder den in druk van de ernstige ramp, welke de ge meente Borculo heeft getroffen, bevelen bovenstaanden oproep krachtig aan. Dio- penheim: G. J. Boonk. waarn. burg. Eiber gen: J. P. A. Wilhelm, burgemeester. La ren: J. H. J. Meijer Drees. burgemeester. Lochem: F. W. R. Wittewaall, burgemees ter. Neede: S. K, Haitsma Muiier, burge meester. Ruurlo: A. E. van Arkel. burge meester Vorden: W C. Arriëns, burge meester. Warnsveld: Jhr. mr. P. A, G. de Milly van Heiden Reinestein, burgemeester Op initiatief van den waarnemenden burgemeester der Hoofdstad zijn Woens dag ten sfadhuize eenige heeren te zamen gekomen ter vorming van een Amster damsch comité tot leniging van den nood in de door den cycloon geteisterde stre ken van ons vaderland De waarnemend burgemeester van Am sterdam heeft den loco-burgemeester van Burculo telefonisch gevraagd, of steun der gemeente Amsterdam in den vorm van huisvesting van kinderen, toezending van technische hulpkrachten, of van hulpmid delen, enz welkom zoude zijn Hierop is geantwoord, dat naast verlee ning van geldeliiken steun uitgaande van het Nederlandsche volk, afzonderlijke hulp in anderen vorm niet vereischf was. Uit vele plaatsen van ons land komen nog berichten binnen omtrent de uitwer king van het noodweer Te Haaksbergen werd veel schade aan daken en boomen aangericht. Bij de boerderij Olfwater is een meer dan 100 jaar oude lindeboom omverge- waaid en midden op het woonhuis terecht gekomen. Het voorhuis en een groot ge deelte van het dak werden vernield. De vrouw van den landbouwer A. V. werd door een vallende deur getroffen en be kwam oen t»-rsse.ncol..^A-l:orf Te Markeio, Stokkum en Herike zijn heele rijen eiken en populieren ontwor teld. Te Hengelo kreeg een ingezetene her senschudding door een slag van een open slaande deur. Te Staphorst heeft de wervelstorm enor me schade aangericht. De ruiten werden er bij hoopen ingedrukt Op Rouveen lagen later 4 a 5 boomen dwars over den Rijksstraatweg naar Zwol le, en hebben het bovengrondsche net van het G. E. B. op die plaatsen totaal ver nield, evenals de telefoondraden. Op den stadsweg naar Haselt werden de vrouw van den landbouwer Tromp en haar schoonzoon Klein, beiden te Stap^ horst, door het noodweer overvallen en tegen den grond geworpen. Mej. Tromp is later opgenomen met een gapende wonde aan haar hoofd, en is 's-avonds in haar woning overleden. De heer Klein is op handen en voeten naar een wagen toegekropen en kon zich zoo doende redden. Op den Rijksstraatweg naar Meppel be vonden zich de landbouwers Brand en Hiede. ieder met twee paarden en twee voer hooi. Door den geweldigen wind wer den de wagens opgenomen en met paar den en al tegen de boomen geworpen. Een meisje, dat in hef land was om de koeien op te halen, werd opgenomen en waaide over een sloot. Haar kleeren waren aan flarden gescheurd aan het prikkeldraad. Later werden de wagens van de beide boeren geheel op den kop teruggevonden. Ze zijn totaal vernield. De barakken, die bewoond worden door werkloozen uit de gemeente Deventer, zijn totaal uit elkaar geslagen. Door bemiddeling van den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw is op gericht een Nationaal Steun-comité tot le niging van den nood in de geteisterde stri ken. Leden van het comité zijn de heeren: dr. C. J. van Aalst, president-directeur van de Nederl. Handel-Maatschappïj te Amsterdam; S. van den Bergh Jr., lid van de Eerste Ka mer, te Wassenaar; Jhr. S. van Citters, oud- Commissaris der Koningin in Gelderland, te Brummen; mr. D. P. D. Fabius, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhage; mr. Abr. van der Hoeven, lid vaii de Eerste Kamer te Rotterdam; dr. N. M. Josephus Jitta, vice- voorzitter van het Oranje Kruis, te 's-Gra venhage; Jhr. H. Loudon, te Wassenaar, mr. dr. F. A. C. Graaf van Lynden van Sanden- burg, oud-Commissaris der Koningin in Utrecht, te 's-Gravenhage; mr. W. A. Mees, te Rotterdam; mgr. dr« W. H. Nolens, Minis ter van Staat, lid dar Tweede Kamer, te 's-Gravenhage; F. J. M. van Ogtrop, te Am sterdam; Jhr. J. H. Röell, vice-voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, te 's-Gra- venhage; F. M. Wibaut, wethouder te Am sterdam. Nog zal een eere-comité worden gevormd, waarvan de samenstelling nader zal worden gemeld. Naar wij vernemen, wordt overwogen om van rijkswege steun te verleenen. Daar de Minister van Financiën zich buitenslands be vindt kon hieromtrent evenwel nog geen be- besüssing worden genomen. In meerdere plaatsen van ons land worden steunacties tot lenjging der ramp georgani seerd. Donderdagmiddag bracht H. M. de Konin gin een bezoek aan de slachtoffers van de ramp te Borculo, die in\de beide ziekenhuizen te Deventer worden verpleegd. Prinses Ju liana was niet meegekomen. In het gevolg van H. M. waren baSron Van Geen en de commissaris der Koningin in Gelderland, baron Van Heemstra. In het zie kenhuis aan den Singel werd H. M. ontvan gen door den directeur, die haar naar de pa- tienten, twee vrouwen en een man, geleidde. De beide vrouwen worden verpleegd wegens een beenfractuur, de man wegens een ge broken arm. H. M. stelde zich op de hoogte van de om standigheden, waaronder de patiënten hun verwondingen kregen en van hun familie omstandigheden. Zij scheidde van de gewon den met een handdruk. Daarna begaf H. M. zich naar de Borculo- sche patiënten in het St. Josephgesticht. Hier worden verpleegd een 19-jarig meisje, dat te Borculo gelogeerd was en door het neerval lend gesteente werd gewond en een 9-jarig knaapje. H. M. sprak beiden hartelijk toe. Het meisje bleek zeer dankbaar voor de ko ninklijke deelneming, doch het jongetje be sefte niet, dat de Koningin aan zijn bedje stond. Zijn bleeke hoofdje zakte dadelijk weer in de kussens. Nog een oogenblik verwijlde H. M. bij de Zusters, die in den tuin van het gesticht stonden opgesteld en wenschte haar het bes te met de beide patiënten. In de hal van het St. Josephgesticht ver welkomde de loco-burgemeester, de heer Joh. Krooshof H. M. namens de gemeente en vertelde haar van de hulp, die Deventer reeds aan Borculo heeft verleend en nog hoopt te verleenen. Nadat de Koningin in de open auto was gestapt nam zij afscheid van baron Van Heemstra, wien zij verzocht haar nog verdere mededeelingen over het geteis terde F orculo en zijn bevolking te zenden. De Directie van de Nederl. Spoorwegen heeft een goederenwagon van 10.000 ton be schikbaar gesteld voor het vervoer van de kleede: en, levensmiddelen enz., welke door de winkeliers-vereeniging in de Archipelwijk te Scheveningen voor de slachtoffers van de ramp te Borculo zijn bijeengebracht. In dienzelfden wagon worden verder ver zonden 22 kisten met beschuit en koek, be schikbaar gesteld door de bakkerijen Heer, Lensvelt Nicola, Paul Kaiser, de Vera Bak kerijen, Henri Carels en de Zuid-Holl. Broodfabriek. De Maatschappij Zeebad Scheveningen stond 200 K.G. suiker af, 400 K.G. meel, 700 K.G. aardappelen cn 500 K.G. rijst. Verder wist de Winkeliers-vereeniging 'van Restaurant Royal blikken busgroenten en blikken met ham te krijgen; Restaurant Ri- che te Scheveningen zegde spek en erwten toe en Hotel du Passage gaf ook nog een groote partij levensrtiiddelen. Een en ander zou Woensdagavond nog naar Zutphen worden vervoerd en vandaar Donderdagochtend te Borculo aankomen. Verder heeft de vereeniging „Horecaf" nog toezegging gedaan van een partij levensmid delen, welke later zal worden verzonden. De Belgische gezant heeft in opdracht van zijn' Regeering deelneming betuigd aan de Fled. Regeering met de ramp, die verschil lende plaatsen in het Ooste» va» ->ns t=-»d heeft Setroff— i Het Hbld. ontleent aan de „Utrechtsche Oudheden" van Broers en v. d. Mande het volgende relaas over de stormramp, die in 1674 vooral in de provincie Utrecht woedde: Woensdag F Augustus 1674, tusschen zeven en half acht des avonds, woedde boven Utrecht en omstreken een onweer, dat de stad binnen een half uur grooten- deels tot een puinhoop maakte. Door op somming van de onheilen, die daarbij voor gevallen zijn, kan men zich eenigszins een voorstelling maken van de windkracht, die dit onweder vergezelde. De Domkerk, het gedeelte tusschen dec toren en het koor, werd in een puinhoop herschapen. De toren van de Jacobiekerk werd ter hoogte van de wijzerplaat afgebroken en is door het dak in de kerk terechtgekomen. Van de Buurtkerk is een groot gedeelte van het dak en de beide zijmuren ingestort. De torens van de Pieterskerk, de Nico- laaskerk en de Agnietenkerk zijn omge waaid. De toren en de grootste helft van de kerk van het „Duytsen Huys" zijn inge vallen. Al de molens, op twee na, van de stads wallen geheel omver. De brouwerij „de Boog" geheel ingestort en vele particuliere huizen eyeneens of erg beschadigd. De groote Kaatsbaan in de Zuylenstraat, ter waarde van vierduizend gulden (in dien tijd en zeer groote som) werd geheel om ver geworpen. De meeste boomen op het Jans-, Gees ten- en Pieterskerkhof, langs de wallen, op de Breedstraat en het Vreeburg, werden uit den grond gerukt, gescheurd of in stuk ken gebroken. De torens van Houten, Bunnik, Jutfaas en IJselstein, die op de wallen gezien kon den worden, waren verdwenen. Een her berg buiten de Wittevrouwen-Poort, waar een groot aantal menschen schuilde, stortte in, zoodat velen onder het puin den dood vonden. Eveneens zijn op straat vele menschen onder vallende torens en instortende huizen bedolven en omgekomen. In den brief, waaruit wij deze opgave putten, staat, dat het aantal dooden nog onmogelijk op te geven is; want, zoo lezen wij verder, men zegt, dat een gansche wagen vol menschen is opgenomen en weggevoerd, zonder dat men nog weet, waar dat alles gebleven is; ook is van vier bekende wan delaars één hunner door den wind mee gevoerd, zonder dat men hem nog heeft kunnen terugvinden. Deze vreeselijke storm heeft echter niet alleen te Utrecht gewoed, want de postbode van Arnhem verhaalde, dat hij op zijn tocht naar Utrecht nog slechts: één kerktorentje overeind had zien staan. Men meldt uit Dinxperlo: De Duitsche politic heeft van hare regee* ring opdracht gekregen, om te waken tegen de personen die zooals dit vaker begint voor ie komen, door de verschillende ste den en dorpen trekken, onder voorgeven dat zij een rondreis om de wereld maken. Onder deze zijn er, die reeds gestraft zijn zonder middel van bestaan rondzwerven en geen behoorlijke papieren kunnen overleg gen. De politie en andere autoriteiten heb ben opdracht gekregen, dergelijke perso nen niet te steunen. De Rector van het Leo-gesticht te Bor culo, die gisteren 2Va uur noodig gehad heeft om over omgewaaide boomstammen het station Ruurloo té bereiken voor een be zoek aan Utrecht, deelde aan „Het Cen trum" nog enkele bijzonderheden omtrent de ramp mee. Het Leo-gesticht zelf is gelukkig tegen den cycloon bestand gebleken. De boerderij werd echter geheel tegen den grond gesla gen. De wagenschuur werd voor tweederde vernield. De muren kregen groote scheuren. Verder werd het heele bij het gesticht be- hoorende Keukenboscb tegen den grond ge slagen. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig in het Leo-gesticht niet plaats. De cycloon duurde maar 12 minuten. Als een bewijs hoezeer tal van een voudige zieltjes nog tegen alle mogelijke verzekeringen gekant zijn, meldt het U. D., dat sommige menschen te Zwartebroek voor den bouw van een Geref. kerk aldaar, een gift hebben toegezegd, onder voor waarde echter, dat het gebouw niet tegen brandschade wordt verzekerd. Toen de badmeester van het zwembad in het Zwarte Plasje te Rotterdam Dinsdag avond omstreeks negen uur de gebruike lijke ronde deed, na het sluitingsuur, vond hij in een hokje de kleeren van een jongen. Uiteraard vermoedde hij direct een ongeluk en door eenige personen bijgestaan, begon hij zonder verwijl het groote bad af te dreggen, zonder resultaat echter. Tot één uur 's nachts is men hiermede doorgegaan. Inmiddels had men vernomen, dat de klee ren waren van den 16-jarigen W. v. Boven, uit de Molenlaan, die in den namiddag was gaan zwemmen. Woensdagmorgen vroeg toog men weder aan het zoeken en ten slotte, toen het dreggen zonder gevolg bleef, is de badmeester gaan duiken. Te acht uur slaagde hij er in het lijk van den jongen boven te brengen. Men is zeer onder den indruk van dit tragische ongeval. Dinsdagavond heeft te Katwijk aan Zee in de Annastraat de echtgenoote van den heer B. van Dijk een brandende petroleum lamp laten vallen, welke teiccht kwam op het naast haar staande elfjarige dochtertje. De kleeren van dit meisje geraakten in brand en eveneens de kleeren van de moe der toen zij poogde de vlammen te blus- schen. Toegesnelde buren hebben met be hulp van water bij de moeder de vlammen gedoofd en bij het meisje door het afruk ken van de kleeren. De moeder kwam er vrij goed af. Het meisje kreeg echter hevige HIJ HAD Z'N TONG NET TUSSCHEN ZIJN TANDEN. „Zeg, doe 'n beetje kalmpies an, daar boven! Door die steen heb ik 'n stuk van m'n tong gebeten Jongen, tot een smid'. „Zeg baas, waar om hou je dat gloeiende ijzer tusschen die tang?"' Smid: „Wel domme jongen, omdat het gloeiend is." Jongen: „Het zou wat, als je me een kwartje geeft, lik ik het af." Smid: „Hier, aap, dat wil ik wel eens zien, daar heb je een kwartje." De jongen neemt het kwartje, „likt er aan" en steekt het in zijn zak. Het duurde lang eer de smid het begrepen had en onderwijl was het ijzer koud ge worden. VERKEERD BEGREPEN. Veldwachter: „Zoo, kom je hier om te bedelen?" Bedelaar: „Ja, als je denkt dat er in dit nest wat te halen is, wil ik het wel eens probeeren." Bode (bijdragen inzamelende). „Bi kom u. de gewone bijdrage voor het Ver beterhuis verzoeken, mevrouw." Mevrouw: „Maar ik draag al acht jaren daartoe bij. Zijn die menschen dan nog niet verbeterd?" brandwonden. Zij is na voorloopig door eenige doctoren 4e zijn behandeld, naar het Akademisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Bij ^de loting voor den dienstplicht, na tionale militie, Maandagochtend ten raad- huize te Gorinchem, waren 68 lotelingen. toen de laatste aan de beurt kwam om te trekken, was er geen lot meer in de glazen kom. Later werd bij den loteling thuis door een ambtenaar ter secretarie een lot no. 16 gebracht. De Minister van Justitie is met het geval in kennis gesteld. GOUDA, 13 Augustus. K aas. Aangevoerd 182 partijen Handel vlug. le kw. 6264, 2e kw. 5560; zwaardere rijksmerk 71; met rijksmerk le soort 6568, idem 2e soort f 5763. MEDEMBLIK, 11 Aug. 1925. R. K. Marktvereeniging „St. Jozef." Aardap pelen: Groote Muizen 2.002.35; kleine Muizen 2.753.60; groote Witte 2.15 2.30 p. halve H.L. Roode kool 1.002.20 p 100 st. Snijboonen 2.052.40 p. zakje. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend, en Omstreken." Woensdag 12 Aug. 1925. Aardappelen 0.521.50; kl. aardappelen 0.670.68 per 25 K.G. Slaboonen 1.60 2.70; snijboonen 0.504.35 per 15 K. G. Doperwten 5.10 per 50 K.G.; Roode aal bessen 0.460.48 p. K.G.; Perziken 8.4C per 100; Pruimen 0.490.76 p. K.G. Kom kommers 3.307.p. 100; Frambozen 1.11 per K.G. Tomaten 0.140.34 per K.G. 6978 manden augurken: middel 0.33 —0.42; basterd 0.54—O-S^; stek 0.29— 0.26; hommen 0.290.34 per mand (6 K.G.) Bloemkool 2.6016.10 p. 100; Roo de kool 3.405.20 p. 100; Rabarber 6.30 per 100 bos; Wortelen 1115 per 100 bos; Appels: Codlin Keswick 1425 ct., roode tulpappel 1937 ct„ Yellow Trans parant 47—83 ct„ alles per k.g.; peren: Clapp's Favorite 66 ct„ suikerpeer 2038 ct., per k.g. ALPHEN AAN DEN RIJN, 10 Aug. N. V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Heerenboonen 1025, snijboonen 16— 20, pronkboonen 7, spekboonen 12—13, postelein 68, aardappelen 5.10—6, augurken, fijn 61. id. basterd f 18—26, id. grof 13—17, id. dubb. gr. 6.60—7, alles per 100 k.g.; rabarber 9, kroten 2.703, andijvie 3.203.50. alles per 100 bos; komkommers I 6.908.60, id. II 3.20, meloenen 1852, perziken 15, alles per 100 stuks. 12 Aug.: Heerenboonen 923, snij boonen 816, pronkboonen 4, spekboo nen 6, postelein 810, augurken, fijn 5960, id. grof f 1317, id. dubb. gr. 6.706.80, appelen 14, alles per 100 k.g.; rabarber 8—9, peen 5—11, kroten 2.502.80, uien 1.508.60, andijvie 1 3, alles per 100 bos; kropslag I 1.803, komkommers 6—7.40, savoyekool 5, meloenen 12—57, perziken 13, alles per 100 stuks. AMSTERDAM, 12 Aug. Ter veemark\ waren heden aangevoerd 260 vette kalve ren le kw. 1.10—1.20, 2e kw. 0.90—1.10, 3e kw. 7590 ct., per k.g.; 55 nuchtere kal veren 14—25 per stuk; 518 varkens vleesch en vette zelfde prijs Holl. le kw. 1.131.14, dito 2e kw 1.111.13 per k.g.. Overz. en Geldersche le kw. f 1.13 1.14, dito 2e kw 1.111.13 per k.g. TER AAR, 11 Aug. Veilingbericht van de B--K. Tuindersvereeniging „God zij met Ons' 768 zakken snijboonen 1. 0,60; 113 zakken snijboonen II, 0.25; 65 zak ken Prins. b. z. dr. I, 1.85; 16 zakken Spekboonen, 0.60 per 10 K.G. 11 manden Postelein, fijn II, 8.20: 19 manden F' B. I, 5,05; 122 manden Bast. I, 3.930 man den grof I, 2.10; 44 manden G Grof, 1.45; 112 manden Stippel, 0.90; HjO man den K. K. 1.40 per 25 K.G. TER AAR, 11 Aug. Veilingbericht van de R. K, Tuindersvereeniging „St. Phooas". Na aftrek van veilingskosten. Snijboonen extra 1.33; id. mooi 1.69; id. I f 0.76; id. II 0.40; id. stek 4.08; Augurken per 25 K.G. manden Fijn I 7.80; id. II f 5.15 F. B. I 4.30; Bast I 2.90; Bast. II 2.15; Grof I 2.10; G. Grof 1.70; Stippel 0.35; Fijn stippel 2.35; K. K. f 1.45, gele K. K. 0.55.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5