IwLHMDI: irïiNEM DE SPION VAN DE CITADEL KERK EN SCHOOL. RECHTSZAKEN. LANDB. EN VISSCHERU' -*—*2 De Poolsche minister van buitenlandsche zaken vertoeft te Parijs. Briand heeft telegrafisch verzocht tot zijn terugkeer uit Londen te blij ven. Toenemende werkloosheid in Engeland. De Japansche vloot- uitbreidingsplannen. Onder de Radio-berichten: Tusschen Briand en Chamberlain is volko men overeenstemming bereikt betreffende het antwoord aan Duitscland inzake het Veiligheidspact. Painlevé heeft met Herriot geconfereerd. D,e staking van het Fransche bankpersoneel breidt zich uit. Fransch- Spaansche samenwerking in Marokko. Gem. buitenl. berichten. De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain. Afschaffing van pasvisa. Painlevé raadpleegt Herriot. Esperanto. Uit den Franschen ministerraad. De staking van het Fransche bankpersoneel. De oorlog in Marokko. Vier journalisten gearresteerd. Pestgevallen te Piraeus. Steun aan mobilisatie slachtoffers. FEUILLETON. Vervolging wegens niet stemmen op 1 Juli. De Minister van Binnenl. Zaken en Landbouw. De Koningin naar Limburg. Zandbergen bij Amersfoort. Mr. P. J. M. Aalberse. VERKEER EN POSTERIJEN; De storing in het telefoon- ef°~ telegraafverkeer geëindigd. Doofstomme pelgrims te Lour des. J Een mooi trio. ,.De Gek", „De Pleisterkoning" en „De Witte". Het verslag over den landbouw» De Poolsche minister van buitenlandsche zaken te Parijs Skrzynski, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, is terugkeerende uit Amerika, te Parijs aangekomen. Briand heeft hem van Londen uit telegrafisch uit- genoodigd tot zijn terugkeer in Parijs te blijven. De beteekenis dezer uifnoodiging is duidelijk. Briand voorziet, dat de con cessies, welke hij te Londen zal moeten doen ten opzichte van de quaesties der sancties tegenover Duitschland, een pijn lijken indruk in Polen zouden kunnen ma ken, want op eenige punten stemmen deze concessies niet overeen~met de tijdens de onlangs gehouden Fransch-Poolsche be sprekingen gebezigde formules, Polen vreest, dat de Fransche waarborg een ge deelte van zijn militaire waarde zal ver liezen indien Frankrijk, ingeval van eer. agressief optreden van Duitschland, tijd verliest met het wachten op de procedure van den Volkenbond in plaats van er on middellijk op los te slaan. De Fransche diplomatie erkende de kracht van dit argument, doch de Britsche regeering houdt vol dat hef gezag van den Volkenbond zich evenzeer over Frankrijk moet uitstrekken, indien men eischt, dat Duitschland er aan wordt onderworpen. Briand schijnt de nieuwe formule aan te nemen, waarin de onmiddellijke militaire interventie alleen in buitengewone geval len, die nauwkeurig zijn aangegeven en in de praktijk weinig waarschijnlijk zijn, wordt aanvaard. Briand zal trachten Skrzynski er van te overtuigen, dat Po len bij deze combinatie niets verliest. Anderzijds houdt de spanning in de be trekkingen tusschen Polen en Duitschland tengevolge der opfanten-quaestie de Britsche diplomatie bezig, die onvoorzich tigheden van Warschau, dat door groot heidswaan is bevangen, vreest. Briand heeft beloofd zijn kleinen bondgenoot te kahneeren. De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain, In Engelsche kringen heeft men hef Fransche antwoord aan Duitschland inza ke het veiligheidspact zeer gunstig ont vangen. Briand zal het, zoodra hij te Pa rijs terug is, aan Italië, België en Japan mededeelen en na hun advies te hebben ingewonnen aan Berlijn. Bij het onderzoek van zekere onderwer pen, voorzien in hef pact, met name de toepassing van sancties op Duitschland, waren Briand en Chamberlain bezield door den wensch om door wederzijdsche con cessie te komen tot een formule, die beide regeeringen bevredigt, 'p De twee diplomaten hopen spoedig tot accoord te komen. Hef gaat hier vermoe delijk om het vinden van een compromis dat Frankrijk in staat stelt in een bepaald aantal gevallen, welke het karakter van een casus belli hebben en tegelijkertijd een duidelijke schending der grens en een inval in ^dc bezette gebieden zou befeef kenen, direct handelend op te treden. Briand verklaarde aan journalisten, dat de stand der besprekingen reden gaf te verwachten, dat er spoedig op alle punten overeenstemming zou worden bereikt. De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain nemen een zoodanig verloop dat Briand er op rekent, dat ze Woensdag" zullen zijn geëindigd, zoodat hij hedenmor gen naar Parijs zou terugkeeren. In verband met de geheimhouding, die Chamberlain en Briand zich hebben opge legd, is omtrent de besprekingen zeer wei nig te melden. Opmerkelijk is iotusschen een gerucht, dat in het bijzonder in socia listische kringen is verspreid en naar luid waarvan Briand het door Frankrijk ge- v. enschte recht om ter nakoming zijner verdragen met Tsjecho-Slowakije en Polen eventueel door het Rijnland te trekken, welucht toch zal krijgen. Dit recht, waarvan Chamberlain aanvankelijk niet hooren wil de en waarvan de Britsche openbare mee ning ook thans nog niet hooren wil, zou rrankrijk trachten te koopen "door Cham berlain zijn medewerking toe te zeggen voor net iet stand komen van een Europeesch anti-Sovjetblok. Daar Polen en Tsjecho- aiowakije als Ruslands buurman in dit blok een zeer gewichtige rol zou hebben te spe len, zou het geschikt zijn indien deze lan den tegen aanvalen vao anderen beschermd «ouden zijn. De werkloosheid in Engeland. fn de afgeloopen week bedroeg het aan tal werklcozen 1.200.400 of 62.769 meer >n in de voorafgaande week. De politieke wrijving in Duitschland. dinsdagavond heeft in de straten van Berlijn opnieuw eer botsing plaats gehad tusschen Republikeinsche en nationaKsti- 'cne organisaties,3 De politie moest met getrokken sabel de vechtenden scheiden. Een groot aantal personen werd gewond. Twee-en-twintig personen werden gearres teerd, voordat de rust kon worden her steld. In het parlement, waar de rechtsche meerderheid de linksche minderheid een voudig in een hoek duwt, en buiten het parlement op straat nemen de botsingen en handtastelijkheden steeds toe. Zoodat voor •het laatste gevechtsterrein de Berlijnsche politiepresident zich al gedwongen heeft gezien een scherper optreden tegen de vechtlustigen af te kondigen. De ontruiming van Dusseldcrf, Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat de ge zinnen der Fransche bezettingsautöriteiten aanzegging hebben gekregen, dat zij tus schen 18 en 20 Aug. de stad moeten ver. laten. Op 21 Aug. begint de ontruiming door de bezettingstroepen. Op 28 Aug. zal de stad geheel zijn ontruimd. Een vee-invoerverbod. De Zwitsersche bondsraad heeft den vee- invoer uit het buitenland met het oog op het gevaar voor mond- en klauwzeer, met ingang van gisteren verboden. Spoorwegongeluk. Op het traject WratzaMezdra is een personentrein op een stilstaande locomotief gereden. Drie personen werdén gedood en eennige gewond. Een rooverbende onschadelijk gemaakt. Burgaarsche soldaten hebben een uit 15 1 20 man bestaande communistische roo- versbende, die eenigen tijd [verschillende plaatsen aan den mond van de Isker in de Donauvlakte had geterroriseerd, omsingeld en de roovers gedood. De oorlog in Marokko.. Volgens de bladen moet de bode van de Riffs naar Primo de Rivera wel een man daat hebben gehad, maar Frankrijk en Spanje zouden niet kunnen ingaan op de mededeeling van Abd-el-Krim (nl. dat de onafhankelijkheid van het Riffgebied voorop moet staan.) Het politiek statuut van Ma rokko is vastgesteld bij internationaal ver- rdag. Bijde landen zijn niet van plan met Abd-el-Krim een discussie te openen over de onafhankelijkheid van het Riff. Volgens de >.Matin" zien Frankrijk en Spanje in de mededeeling van Abd-el-Krim een nieuw bewijs van zijn hardnekkig negeeren van hun vredesvoorwaarden. De „Ere Nouvelle" schrijft: wij zullen niet dulden, dat in het Riffgebied een feodaliteit wordt gesticht, welke een uitdaging van de beschaving zou zijn. De „Excelsior" constateert, dat door toedoen van Abd-el-Krim de vredesvoor waarden langzamerhand niet meer in over eenstemming zijn met den toestand. Vol gens het blad zou binnenkort een ultima tum aan den leider der Riffs worden ge zonden, die den tijd voor clementie heeft laten verstrijken en eenvoudig als rebel zal worden behandeld. De „Echo de Paris" weet al te vertellen, dat een mobiele legergroep geconcentreerd zal wordeö achter het front. Het leger zal voorzien zijn van machtige strijdmiddelen, o. a. van een nieuw mitrailleurgeweer van geduchte kracht. Maarschalk Pétain gaat naar Marokko terug om toe te zien op de te nemen maatregelen. De toestand in China, De Chineesche politie en troepen hebben gisteren schoten gelost op de stakende ka toenarbeiders, van wie er acht meerendeels aan de beenen werden gewond. Uit Hankow wordt gemeld, dat er in de conferentie tusschen de Chineezen en Brit sche autoriteiten overeenstemming is be reikt ten opzichte van het stelsel voor de verdediging der buitenlandsche concessies en de samenwerking met de Chineesche po litie voor dat doel. Uit Sjanghai wordt geseind: Het aantal stakers, dat het werk hervat, neemt voortdurend toe. Het dienstpersoneel der buitenlanders verricht op normale wijze zijn werk. De trams en autobussen loopen weer geregeld, alleen de stoombooten hebben het bedrijf nog niet hervat. De Japansche vloootbouw. Naar gemeld wordt is het Japansche mi nisterie van marine voornemens gedurende de eerstvolgende vijf jaar te bouwen vier kruisers van elk 10,000 ton; 20 eerste-klas torpedobooten en drie jagers; twee speciale dienstbooten en drie kanonneerbooten, ter vervanging der schepen, die in 1928 zullen zijn verouderd. Een definitieve beslissing is nog niet genomen. DE NIEUWE FRANSCHE LEENING. De premier Painlevé steunt krachtig zijn minister van financiën Caillaux in diens strijd om den frank er boven op te helpen. Thans heeft hij weer een draadlooze aan sporing tot het Fransche volk gericht in te teekenen op de „Caillaux-leening." De leening, aldus Painlevé, is als het ware een financieele slag, welke wel vergeleken is bij den Marneslag. Is hij gewonnen, dan komt alles voor elkaar. Mocht hij verloren worden, dan zal de strijd voor den frank voortgezet worden, maar onder moeilijker omstandigheden. Frankrijk heeft aan de Marne overwonnen. Het zal ook weten te zegevieren over de tegenwoordige moeilijk heden." EEN RAADSELACHTIGE DIEFSTAL. In een nabij Nice gelegen vlljS, gehuurd door een industrieel uit Saargemünde, is dezer dagen or geheimzinnige wijze een halssnoer van 200.009 frs, waarde en een som van 11.500 frs. verdwenen. Een en ander behoorde aan een logé, die 's morgens sieraad en geld in haar toilet tafel had geborgen, waaruit ze 's avonds verdwenen waren. De dief moet zeer be hendig te werk zijn gegaan. Den geheelen dag is er iemand in huis geweest. Hij heeft geen enkel spoor achtergelaten. In dezelfde villa is vóór den oorlog een Oostenrijksche dame beroofd van haar sie raden ter waarde van 100.000 gouden franken. EEN OUDE FIRMA OPGEHEVEN. De aandeelhouders van de historische firma Day and Martin, een schoensmeer- fabriek, opgericht in 1770, die genoemd wordt in de werken van Dickens, Carlyle, Tom Hood en George Eliot, hebben gisteren besloten tot opheffing der firma. EEN GENIE. De „Manchester Guardian" gebruikt de stille zomerdagen tot het maken van een grappige opmerking over een „genie" dat zich in de vestiaire van een der Londensche Clubs bevindt. Dagelijks komen er onge veer zeven- tot achthonderd heeren lun chen, die hun hoed aan de vestiaire afgeven. Zij krijgen geen nummer en hun hoofddek sel wordt ook niet op een bepaald nummer gehangen. De man in de vestiaire weet pre cies „op het gezicht" wien de hoed toebe hoort. Hij bezigt geen' truc noch volgt eenig systeem, daar de bezoekers menigmaal zelfs hun hoed ophangen als hij met een ander bezig is. Onlangs gaf deze hoeden-expert van een vertrekkend club-lid diens hoed terug. Deze lachte en zeide: „Nee, mannetje, dat is de verkeerde." Waarop het genie antwoordde; „Pardon Sir, U hebt vandaag uw ouden hoed op. Het wordt tijd dat u hem afdankt, want het bezit van twee hoeden is te las tig. HET PARADIJS DER MILLIONNAIRS. De staat Florida (Ver. Staten) heeft zijn beroemd mild klimaat en zijn haast onge ëvenaard natuurschoon sedert vele "jaren „gekapitaliseerd," n.l, door geen industrie toe te staan er zich vast te hechten, doch nog meer door geen successierechten te heffen. Het is dan ook het oord bij uitne mendheid geworden voor millionnairs, die zich uit zaken heben teruggetrokken en er in hun monumentale villa's zonder zorg hun tijd pogen te dooden. In Britsch-Columbia heeft dit voorbeeld tot navolging gewekt. Het klimaat is er mild en het is een land geknipt voor dege nen die het werken moede zijn. Op liet oogenblik zijn de successierechten er nog vrïj hoog; zij brengen 150.000 pd. st. per jaar in. Maar er is een beweging op touw gezet om ze afgeschaft te krijgen, en deze beweging wordt luide toegejuicht uoor bouwondernemingen. In de eerstvolgende zittingsperiode der Provinciale Wetgevende Vergadering zal het voorstel in behandeling komen. Een officieel communiqué verklaart dat de besprekingen tusschen Briand en Cham berlain tot volkomen overeenstemming over de bewoordingen van het door Frankrijk aan Duitschland te zenden antwoord in zake het Veiligheidspact hebben geleid. Dc Fransche nota zal over vier of vijf dagen, zoodra zij definitief zal zijn opgesteld, naar Duitschland worden gezonden. Een Engelsch communiqué luidt: De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain zijn geëindigd. Een communi qué zegt dat de bijeenkomsten het vooruit zicht, dat in de naaste toekomst besprekin gen zullen plaats hebben, die tot een gunstig resultaat zullen leiden, aanzienlijk hebben verbeterd. Verder had een gedachtenwisseling plaats over het veiligheidspact. Dit pact kan even wel niet definitief \\%rder, geformuleerd, alvorens een conferentie zal hebben plaats gehad van alle belanghebbende partijen. De thans gevoerde besprekingen hebben echter het tijdstip, waarop deze conferentie zal kunnen plaats hebben, belangrijk nader gebracht. Officieel wordt medegedeeld, dat met in gang van gisteren cfe visumdwang tusschen Duitschland en Oostenrijk voor Oostenrij kers en Duitschers is afgeschaft. Men hecht groote politieke beteekenis aan het bezoek, dat Painlevé heeft gebracht aan Herriot, die op het oogenblik in een badplaats vertoeft. Painlevé heeft tegenover de journalisten verklaard, dat hij met Her riot heeft geconfereerd over de binnenland- sche en buitenlandsche politiek. Men ge looft dat hij den president van de Kamer heeft geraadpleegd over de concessies, die Briand te Londen heeft gedaan en ook over de slechte berichten uit Syrië. De eerste berichten, die de publieke mee ning zoo in beroering brachten, spraken van tweehonderd dooden, doch thans wordt er kend dat het aantak dooden of vermisten achthonderd bedraagt en daar de hoofdstad der Drusen nog steeds belegerd wordt, zijn versterkingstroepen en dientengevolge uit gaven noodzakelijk. Painlevé heeft overi gens bevestigd, dat Maarschalk Pétain naar Marokko terugkeert, waar de militaire toe stand weliswaar verbeterd, maar waar de aanwezigheid van Pétain toch van nut zal zijn l" Gisteren werd te Weenen het internatio nale Arbeiders-Esperanto-congres geopend, dat vijf dagen duren zal. Er zijn 18 landen door 350 afgevaardigden vertegenwoordgd. In den Ministerraad bevestigde Painlevé, dat maarschalk Pétain naar Marokko te rugkeert om zich te overtuigen van de ge nomen maatregelen. Painlevé deed mede deeling van de aankomst van een officiee- len koerier met nadere berichten van gene raal Serrail, en verklaarde, dat het wer kelijke cijfer der Fransche verliezen in de DjebelDrusen waarschijnlijk veel kleiner is ^an het cijfer van achthonderd dooden gewonden, gevangenen en vermisten, dat werd opgegeven. De post te Soëeida. is thans nog omsingeld, doch zij bezit voor 49 dagen proviand en ammunitie, terwijl het in de bedoeling ligt haar te hulp te komen. De staking van het bankpersoneel heeft zich opnieuw uitgebreid, doordat ook een gedeelte van 't bankpersoneel van de „So- ciété Générale" den arbeid heeft neergelegd. De vakbond der stakers besloot om niet toe te geven, doch zond een delegatie naar den minister van Arbeid, die den bank directeuren vruchteloos adviseert tot 't doen van concessies. Een officieel communiqué constateert, dat het eerste gedeelte van een operatie als het begin van een krachtige samenwerking tus schen de Franschen en Spanjaarden volledig succes heeft gehad. Kolonel Freydenberg bezocht generaal Riquelm, wien hij dank be tuigde voor de doeltreffende medewerking der Spanjaarden. De twee chefs zonden een telegram van gelukwensch aan maarschalk Lyauty, generaal Naulin en Primo de Rivera. De Spanjaarden zullen hun medewerking aan de operatie voytzetten totdat de Franschen hun doelen hebben bereikt. Een nader bericht meldt nog, dat de Span jaarden hun operaties hebben uitgevoerd in den sector Larasj en dat een Fransche co lonne zich genesteld heeft te Mezzoe, het doel van kolonel Freydenberg. De Spaan- sche colonne bivakkeert te Larasj in haar posities. De Franschen kwamen te Mezzoe aan, waar zij de Spanjaarden ontmoetten. De vijand, die onder heftig kanonvuur werd genomen, nam ijlings de vlucht in het ge bergte. De Fransche en Spaansche vliegtui gen ontplooien een gecombineerde activi teit. De Spaansche vliegers schoten bepaal de dorpen van dissidenten ten Noorden van Wezan in brand. Gisteravond zijn te Konstantinopel op last van het Openbaar Ministerie der Onaf hankelijke Rechtbank, vier vooraanstaande journalisten gearresteerd. Zij worden be schuldigd van het schrijven van artikelen waarin zij de politiek der regeering criti- seeren. De Zuid-Slavische regeering heeft de slui ting van de Grieksche grens gelast in ver band met het signaleeren van pestgevallen in Piraeus De Minister van Oorlog heeft d.d. 3 Aug. 1925 aan den Voorzitter der Kamer een brief gericht betredende de wijze van steunver lening aan de z.g. mobilisatie-slachtoffers. In dezen brief wordt medegedeeld, dat bij de toepassing der steunverlening, voor de vaststelling van het bedrag, dat zou wor den toegekend, rekening werd gehouden met de mate van maatschappelijke hulpbehoe vendheid, terwijl de mogelijkheid werd ge opend steun toe te kennen aan degenen, die zich geldelijke offers hadden moeten ge troosten voor de verpleging of verzorging van de gewezen militairen, die sindsdien waren overleden. De uitkeeringen bedroegen 1300, 1000, 800, 600, 400, 200 of 100. Nadat op alle verzoeken om steun een be slissing was genomen, kwamen reclames in en werd een commissie (van nader advies) ingesteld, wier taak bestond in het onder zoeken van de ingekomen klachten. Aan de adviezen der commissie werd steeds gevolg gegeven. Toen de werkzaamheden der com missie nagenoeg waren geëindigd, werd zij ontbonden en werd de verdere afwikkeling der werkzaamheden opgedragen aan den in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht. Omtrent voorwaarden, bedrag en duur van de herhaalde steunverleening aan z.g. mobi lisatie-slachtoffers wordt nog het volgende medegedeeld. Voor herhaalden steun kunnen die ge wezen militairen in aanmerking komen, van wie de commissie bovenbedoeld voor steun verleening adviseerde, zoomede zij, van wie nadien is gebleken, dat zij in overeenkom stige omstandigheden verkeerden. De toe te kennen bedragen varieeren tus schen 200 en 300 :s jaars, afhankelijk van de mate van invaliditeit en de maat schappelijke hulpbehoevendheid; in het meerendeel der gevallen wordt laatstge noemd bedrag toegekend. Het ligt in de bedoeling aan belangheb benden telken jare, op overeenkomstige wijze, steun te verleenen, nadat het naar hun physieken en financieelen toestand in gesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat ver dere ondersteuning gewettigd is. In buitengewone gevallen zal op overeen komstige wijze eveneens bij herhaling steun worden verleend aan de weduwen van de z.g. mobilisatie-slachtoffers. In totaal werden ten laste van de dienst jaren 1921, 1922, 1923 en 1924 resp. de volgende bedragen toegekend; dienstjaar 1921 957,297.05 1922 184,178.25 1923 33,601.20 1924 29,500.00 De Minister heeft de Kamer voorts doen toekomen een opgave betreffende den ver leenden steun aan de door den heer K. ter Laan, tijdens de mondelinge behandeling der oorlogsbegrooting 1925 genoemde per sonen. Vanwege het departement van Binnen- landsche Zaken en Landbouw, hebben, naar wij vernemen, talrijke kiezers in Den Haag, die zich op 1 Juli niet aan hun stembureau hadden aangemeld, reeds een circulaire ont vangen, waarin hun verzocht wordt binnen veertien dagen schriftelijk of mondeling aan den burgemeester de redenen mede te deelen, waarom zij aan hun wettelijken plicht niet voldeden. Indien zij geen geldige reden kunnen aangeven, zullen zij. strafrech telijk ivervolgd worden. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, brengt ter kennis van belangheb benden, dat hij eiken Woensdag, te beginnen met 2 Sept. a.s. des namiddags te 2 ure, aan het lokaal van het Departement van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw, allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn Departement wenschen te spreken. Het gemeentebestuur van Venlo heeft Dinsdag van den Commissaris der Koningin in Limburg officieel bericht ontvangen, dat de Koningin in de maand October aan Venlo een bezoek zal brengen. H. M., die slechts enkele uren in Venlo zal blijven, komt per auto van Venraai en rijdt dan door naar Maastricht. Dag en uur zijn nog niet bekend. Het jaarverslag van „Zandbergen," Maat schappij tot Opvoeding van Weezen en an dere Minderjarigen in het Huisgezin, meldt, dat het tweede tehuis den 22 December 1924 in gebruik is genomen. Thans (Juni 1925) is het Tehuis geheel be zet met 25 kinderen; de dames Hoekstra en Verstijnen staan aan het hoofd. In den loop van 1924 is in plaats van den heer H. Carpentier Alting te Haarlem, als penningmeester opgetreden en de heer A. M. Vorstman te Amersfoort. De gezondheidstoestand der verpleegden was in 't algemeen goed. Drie weezen zijn overleden. Het aantal verpleegden bleef in 1924' on geveer stationair. De directeur schrijft in zijn verslag, dat Zandbergen in dc 50 jaar van zijn bestaan zijn zelfstandigheid als geheel vrije philan- tropische instelling'ten volle heeft bewaard. Hij spreekt den wensch uit, dat Zandber geen in de toekomst meer en meer mede- verkers zal krijgen, die met een geest van liefde zijn bezield, dan zal de mooie instel ling opgroeien zoo niet tot de grootste in stelling wat de getalsterkte der verpleegden betreft, dan wel tot een van de belangrijkste in ons land, een bewijs van hetgeen liefde vermag en een bron van geluk voor velen. Zooals wij voor eenigen tijd mededeel den, is aan mr. P. J. M, Aelbersc een plaats in de hoofdredactie van „Het Centrum" aangeboden. Het blad meldt nu, dat dc oud- riiinister thans dit aanbod aangenomen heeft en zich voorstelt, tegen 15 Augusïuil a, s. zijn functie te aanvaarden. Uit Amsterdam wordt gemeld: In deft voor-avond was nog eenige vertraging in het telefoonverkeer met Duitschland te bespeu< ren. Later was ook dit weer in orde, zoodaf thans het telegrafisch en telefonisch vei* keer normaal werkt in alle richtingen. De Nederlandsche doofstomme pelgrims j nemen deel aan alle plechtigheden in Lour- des. Mgr. A. Hermus heeft Zondag de H, Mis opgedragen aan het altaar in de grot, terwijl de WelEerw. heer H. Schoenmakers dit Maandag heeft gedaan. De pelgrims nemen ook eiken middag deel aan de H Sacraments-; processie en krijgen den specialen zegen' met het Allerheiligste. Verschillende doof stommen, die hiertoe den wensch te kennen gaven, zijn gebaad in de piscines bij de grot. Zondagmiddag hebben ze een bezoek ge bracht aan het Panorama van Lourdes en aan de cinema, waar een film vertoond werd van de verschijningen aan Bernadette. De eerwaarde Zusters en enkele pelgrims woonden ook de nachtelijke Aanbidding bijj van de Nederlandsche bedevaart. Pastoor Offerman, de bekende leider der( Nederlandsche bedevaarten, is zoo welwil-i lend den pelgrims alle faciliteiten te ver-< schaffen voor het bezoeken der verschillen-' de heiligdommen. Ook heeft hij hen verschil»; lende malen onthaald 'op fruit en lekkernijen^ (Msb.) j Gerardus Adrianus Beinse Y, bijgenaamd „de Gek" of wel „TreubJohan K., bijge naamd „de Pleisterkoning" en Franciscus terj L., bijgenaamd „de Witte", stonden voor d»( Rechtbank te Almelo terecht, terzake datl zij op 20 April te Almelo uit den winkel van] W. Kuiper aan de Groote straat hebben weg genomen: de eerste: een pakje Bleu-band, een rieten reismandje, inhoudende een hoe veelheid zeep, eenige flesschen odeur en voorts een beurs, inhoudende ongeveer 11;! de 2e en 3e samen een bedrag van 600. Het drietal was met zekere Maria Catha-! rina van H., logeerde in het logement Zee» len. Y., die kort geleden uit de werkinrichtingl was ontslagen, wilde graag wat handel^ heb-i ben. Hij had de laatste jaren steeds in de gevangenis en werkinrichting doorgebracht^ o.a. 6 jaren voor de inbraak bij Minister Treub, vandaar dat hij onder zijn kameraden, •ok wel „Treub" genoemd werd. Hij wan delde langs den winkel van Kuiper en zag de deur openstaan op zij van den winkel. Hij stapte er binnen en nam een stuk boter weg, waarmede hij verdween naar het logement,' Toen hij dat aan den Pleisterkoning mede-' deelde, zeide deze, „als je nu 1000 van die stukken had, zou ik wel wat van je willet»! koopen". Hij is daarop teruggegaan en heeft! zich laten insluiten en 's avonds de mand met zeep en odeur en de beurs met 10- weg genomen. Nadat hij naar het logement terug gekeerd was, heeft hij zijn kameraden mee-i gedeeld, dat hij de deur open had laten staan, waarop deze er heen gingen en op het kantoor de lessenaar openbraken en er on geveer 600 uithaalden. Nadat zij de buit' verdeeld hadden, gingen zij uit elkaar en werden resp. te Enschedé, Wierden em Roermond aangehouden, Y. en ter L. bekenden volledig, doch K.' ontkende en wilde hoegenaamd geen verkla-' ring geven. Er zijn echter vingerafdrukken' van 'hem gebonden op den lessenaar bij Kui-1 per. j Eisch tegen Y. 1 jaar en 8 maanden gevan genisstraf en de beide overigen 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Het jaar 1924 niet ongunstig. Uit het verschenen verslag over den land-J bouw in 't jaar 1924, van de Directie van denj Landbouw, blijkt, dat 1924, behoudens soiti»! mige uitzonderingen voor den land- en. tuin-' bouw niet ongunstig is geweest; tot die uit-( zonderingen behoort de varkenshouderij, wel ke een groot deel van het jaar niet met' voordeel kon wprden gedreven. De arbeids-j loonen ondergingen weinig veranderingen, de pachtprijzen bewogen zich niettegenstaan- de de hoogte, welke zij reeds bereikten in, vele streken nog in stijgende richting; ook de' koopprijzen der landerijen liepen op. Vrij naar het Fransch. 30 Het is toch zoo goed leven. Buiten zingt ren vogeltje, de hemel was prachtig toen Jij hem straks gezien heeft alles ademt de vreugde des levens.... En hij zal sterven! Maar zooveel anderen :ijn ook gestorven, en velen door zijn ichuldWaarom 20u hij leven?Hij tal sterven.... sterven.... Deze gedachte maakt een herinnering wakker; 'n herinne ring aan een minuut, die lang was als de eeuwigheid, aan een mipuut, v/aarop het vooruitzicht van den dood hem met wan hopige vrees vervuld hadHet was eenige maanden geleden, in de wateren der Maas! ^,en,. a"eluia stijgt uit zijne ziel op tot God die zoo goed is en tot Wien hij nu is teruggekeerd. Hij smaakt een zoeten vrede, hij is volkomen kalm; hij komt zoo ver dat hij den dood verlangt, die de dageraad zal zijn van zijne vereeniging met den Heer. Maar wat gebeurt er met zijn oom, ter wijl Jean aldus bezig is? Welk éevoel doet 1 dat soldatenhart ineenkrimpen? De generaal is kalm, maar door groote droefheid ter neer gedrukt. Hij heeft zijn plicht gedaan, den verschrikkelijksten plicht die denkbaar is; een wezen, dat hij be schouwt als zijn zoon, dat hij lief heeft met groote teederheid, tot den meest onteeren- den dood veroordeelen Want Jean was schuldig. Zeker, hij heeft de plannen niet gestolen, maar zijn hardnek kigheid om het spionneeren te beschermen is misdadig. Die misdaad moet gestraft wor den. Dat zal morgen geschieden.... Morgen wordt op bevel van Camprau, die de wet toepast, den zoon van .zijn nicht, dien oprechten en goeden jongen, Jean, zijn Jean, als verrader doodgeschoten.... Dat afgrijselijk gebeuren ziet hij over zich, het vervolgt hem midden in zijn werk. In en kele dagen is hij grijs geworden. Men klopt. Het is de ordonnans. Generaal, de aalmóezeneir wenscht u te spreken. Laat hem binnen komenGoeden avond, waarde vriend. Goeden avond, generaal. Ik meende dat ge te Donaumont waart? Ik kom er vandaan en ga er weer heen. Ik had vernomen dat de uitspraak dezen morgen heeft plaats gehad, en daarom was ik komen. Helaas! Wat? Is Jean veroordeeld? Helaas! Doodstraf?.... Maar dat is een on rechtvaardigheid.... die jongen is niet schuldig. Hij is medeplichtig, hij weigert de spionnen te noemen. Generaal, ik ben zoo zeker van Jean als van mij zelf. Waarom zwijgt hij? Dat is een heilig stilzwijgen, gene raal.,.. Jean mag piet terecht gesteld worden, God zal het niet toelaten. Het zal morgen vroeg plaats hebben. Reeds morgen! Neen, dat is onmoge lijk.... Tot ziens generaal. De auto komt mij voor de kathedraal halen om me naar Donaumont te brengen. Ik ga, maar morgen vroeg ben ik hier. Wat denkt ge dpn te doen? Generaal, ik zelf ben onmachtig, maar God neemt een vertrouwensvol gebed aan.... Onze Lieve Vrouw van St. Victor zal haar kind bescherenm. Vlug gaat de aalmoezenier weg, groet de soldaten op zeer vriendschappelijke wijze, wijkt uit voor een auto, dan voor een huur rijtuig en wenkte op eens een koetsier. In diens rijtuig herkent hij den Corsikaan met zijn vrouw. Zoo vriend, gaat het beter? Ja, antwoordde de echtgenoote. Het is vandaag onze eerste uitgang; de verlam ming verdwijnt langzamerhand, de beenen zijn minder zwaar, maar de handen en de tong willen nog niet. Het gehoor en het ge zicht schijnen mij normaal.... Niet waar? De Corsikaan kan niet spreken, maar zijn oogen lachen den priester toe. Plotseling wordt de aalmoezenier ernstig en zegt tot den Corsikaan: Daar denk ik juist aan, hebt ge Jean Daudrelle gekend? De herstellende antwoordt met een be vestigend teeken. Er komt vuur in die oogeh, nu hij zich Fedé, Bcrtrun, de spion nen, herinnert. Hij is ter dood veroordeeld wegens medeplichtigheid aan spionnage. Hij wordt morgen terecht gesteld. Toen gebeurde er iets vreeselijks. De oogen van den zieke begonnen in hunne kassen te draaien, hij valt in de kussens, wanhopig slaat hij met zijn armen, zijn /mond beweegt zich krampachtig, ten slotte valt hij als een zware massa in het rijtuig. De aalmoezenier denkt aan een aanval van beroerte, wil hem oprichten en op de kussens zetten. Plotseling evenwel beweegt zich de Corsikaan, hij stoot een ruwen kreet uit, hij opent de oogen, met groote krachts inspanning zet hij zich op zijn knieën, staat op, een rilling gaat door heel zijn lichaam, hij kijkt rondom en zegt na eenige oogen- blikken: Ik geloof, dat ik genezen ben! Hoe is het mogelijk! roept zijn vrouw uit. Hij was inderdaad genezen. Het nieuws, dat Jean veroordeeld was, had zulken in vloed op hem gehad, dat de verlamming verdwenen was. Wel zeker, ik ben genezen. Vlug, koet sier, breng mij onmidellijk naar Generaal Camprau. Jij vrouwtje zult wel voor een goed middagmaal willen zorgen, want ik heb grooten eetlust.... Gaat u mede, eer waarde? Dat zal niet noodig zijn, geloof mij. Ik zal zaken bekend maken, welke den jongen de vrijheid zullen geven. Wat ben ik blij dat ik u ontmoet heb. Adieu. De aalmoezenier Antwoordde niet. Hij ging vlug naar de kathedraal. Maar vreug de was nu in zijn hart. Hij dankte de Voor zienigheid, die deze onverwachte ontmoeting had bewerkstelligd, ten einde een onschul dige tc bevrijden. HOOFDSTUK. XXVI. Toen de Corsikaan in het paviljoen was aangekomen, vroeg hij den generaal tc spreken. Ik weet niet of hij er is, antwoordde de ordonnans. Je moet hem zeggen dat het voor een zaak waarbij veel haast is. Twee minuten later zat hij tegenover den gouverneur. Generaal, ik kom u spreken naar aan leiding van den jongen Daudrelle. En? Generaal, hij is onschuldig, De spion is een individu dat in de St, Paulstraat een winkel heeft. Van wijlen mijnheer Bertrun? Bertrun leeft nog altijd, ÏHj heeft zich in een onderaardsch hol genesteld dat bij de poort St. Paul uitkomt, Wat zegt ge? riep de gouverneur uit. En indien de feiten juist zijn, wartrom hebt gij mij dan niet vroeger ingelicht? De Corsikaan verhaalde hem de gebeur tenissen die wij reeds kennen. De generaal luisterde met de grootste aandacht. Het op rechte uiterlijk van den Corsikaan boezem de hem vertrouwen in, en het vooruitzicht Jean de vrijheid te kunnen geven deed heml een buitengewoon groot genoegen. Toen de oude militair zijn verhaal geëindigd had, drukte de generaal hem de hand en zeide: Ik dank u ten zeerste.. We zullen die schurken onmiddellijk, laten gevangen ne men. Twee gendarmen zullen u naar den winkel vergezellen. Als er geen klanten meer in den winkel zijn, zegt gij aan den bediende: „Ik deel je mede dat Jean Dau drelle ter dood veroordeeld is. Hij is schul dig aan spionnage. Morgen wordt hij terecht gesteld." Dan komen de gendarmen binnen en indien ik mij niet vergis, zal de schurk zich verraden, Intusschen bewaken twee an dere gendarmen de opening van den onder- aardschen gang. Dan moetgij den jongen Fade zoover zien te krijgen, dat hij u in het hol van Bertrun brengt langs den trap, die in het huis uitkomt, en de gendarmen ma» ken zich van hem meester. ■Wordt vervólgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6