\£>fyV£n. GEMENGD NIEUWS. ZULT CQtfCUQAEP *7lE/r *£)cU moge£y&. wavwu&z, gy cumwe ift. Qiu>waynsnz&z- gy voozat P&rxxofU' to LU 'TUoftstsru gLLmtaoI vouro Uw ■xcucuB-Uwzaav Piooa Pictpoyn, op voeAjyry ctoo^o pzo- pcvgoyncUx.cLtQ qeM op&isvescL. de cuinjcuvUun- voo-Z' (zesn, -óqscLz cLccg-oyyif wc.o^oêxXyCLcyvt' TyvoJo e^e/yu 'totouui op- Pcuge vouru Z30.000. om kcl2 vcbru cla&e, Z30.000 cyo to-t Vm) afyzesmdisoö rrvcLfcesn/. ijs Het resultaat der Fransch-Engejsche besprekingen wekt in Frankrijk geen tevredenheid. De Belgische schuld-commissie verwerpt het Ame- rikaansche tegenvoorstel. Het officieele communiqué omtrent de Fran- sche verliezen in Syrië. Onder de Radio-berichten: De indruk in Frankrijk en Duitschland om trent de besprekingen te Londen tusschen Briand en Chamberlain. Ernstig spoorwegongeluk bij Amiens. Dreigende uitsluiting in de Sak sische textiel-iridustrie. Overstroomingen in Japan. Gem. buitenl. berichten. Frankrijk en Engeland. Het conflict in de Engelsche textiel-industrie. Vervolging van 't communisme in Engeland. Een spoorwegongeluk nabij Amiens. Uit de Saksische textielindustrie Typhus in Duitschland. Loonconflict in de Noorsche papierindustrie. Overstroomingen in Korea. De toestand in China. Trambotsing te Rotterdam. Geen brand te 's-Heerenberg, maar te Emmerik. ÖQstesc-pzotoasQasnc&a, ttvoxlbi van*. Uw ïcclolS "iyvcKxcr-L eyoeyrt. foesz, ncu£e/t* e/n. IL Zru*yn' oLcU. IL (Le*c.&ijG c/rt tjciyn. öLoesrv&n/. WgslP&zolc&V Zigeuners aan de grens. MARKTNIEUWS VISSCHERU. nomische orftwikkeling van het rijk be schouwt en daarom rekening wil houden met de eiegenaardigheid van de landen en hun speciale behoeften. Hij verzocht daarom zijn bezoek aan München te beschouwen als een uiting van zijn oprechten wensch, met de landen nauwe persoonlijke betrekkingen te onderhouden en hun leidende figuren in rechtstreeksche gedachtenwisseling te lee- ren kennen. Wanneer men het vaderland er weer bovenop wil helpen, is allereerst ver trouwensvolle samenwerking vereischte tus schen rijk en bondsstaten. Minister-president Held gaf Woensdag avond een souper, waaraan behalve Hinden burg o.m. aanzaten de rijksministers Stingl en Gessier, de nuntius Pacelli en de kardi naal-aartsbisschop Faulhaber. De besprekingen tusschen Briand en Chamberlain. Briand en zijn collaga's zijn gisterochtend naar Parijs teruggekeerd. Het te Londen gepubliceerde officieele communiqué bevredigt de Franschen niet» De overeenstemming schijnt te onvolledig, daar de voornaamste kwesties eventueele schendingen van grondgebied de veiligheid van den Rijn en de Fransche Poolsche en Fransch-Tsjechische waarborgverdragen, zijn verdaagd. Er wordt op gewezen, dat Frankrijk het voordeel van art. 44 van het Verdrag van Versailles, hetwelk elke schending van het gemilitariseerde Rijnland voor alle geallieerden een casus belli doet zijn, prijs geeft, de beperkte interpretatie van „flagranten aanval" aanvaardt, en Engeland het recht laat om te beoordeelen of zulk een aanval al of niet flagrant is. Er zal een gemeenschappelijk antwoord aan Duitschland worden gezonden, doch dit antwoord stelt Engeland nog in de gelegen heid op alle punten, die speciaal Frankrijk en zijn kleine geallieerden belang inboeze men, te marchandeeren. Men vreest nieuwe Fransch-Engelsche tneeningsverechillen, wanneer het oogenblik der rechtstreeksche besprekingen met Duitschland komt en de toenadering van het Britsche en Fransche standpunt nog niet voldoende is. De fantastische cijfers der Duitsche be talingen verminderen gestadig tot de be scheiden verhoudingen van het plan-Dawes. Thans vermindert de intergeallieerde soli dariteit eveneens en Frankrijk gaat voort steeds iets van zijn veiligheid prijs te geven Naar aanleiding van een gerucht, als zou den Briand en Chamberlain een ontwerp- pact hebben opgesteld, dat aan Duitschland zou worden opgelegd, verklaart Havas, dat dit volmaakt onjuist is. Een dergelijk voor nemen bestaat niet. Men is van plan met het Duitsche Rijk te beraadslagen en niet het te dwingen voor af gestelde voorwaarden te onderteekenen. Er bestaat volkomen eensgezindheid nopens de besprekingen met Duitschland en de no ta, waarin dit land daartoe wordt uitgenoo- digd, is van zeer verzoeningsgezinden aard en geheel gericht op de mogelijkheid van een accoord. Volgens de „Times" zal de Fransche no ta waarschijnlijk in het begin van de volgen de week te Berlijn worden overhandigd en daarna gepubliceerd. Het blad merkt op, dat naar verluidt, de toon der nota zeer verzoeningsgezind is en dat daarin de nadruk wordt gelegd op het feit, dat het voorgestelde pact zoowel vol gens de opvatting der Engelsche als der Fran sche regeering wederkeerig moet zijn. Als alles goed gaat, bestaat de mogelijkheid, dat voorloopige besprekingen met Duitschland nog voor het einde van deze maand, dus voor de vergadering van den Volkenbond plaats vinden. De subsidie aan de En gelsche mijnindustrie. De subsidie van Baldwin aan de kolenin- dustrie heeft, hoewel zij in vele kringen tot critiek aanleiding heeft gegeven, reeds in vloed geoefend op de mijneigenaars in Zuid- Wales. Eenige belangrijke maatschappijen over wegen reeds de hervatting van het bedrijf in mijnen, die gesloten waren, omdat zij niet meer rendeeren. Regeeringscommunique inzake Syrië. De minister-president herinnert in een lommuniqué aan de omstandigheid, dat de opstand der Drusen het zenden van twee kleine colonnes noodzakelijk maakte, een ter versterking van het garnizoen van Soeëi- da, dat de Franschgezinde Drusen beschermt, en de andere om de rust onder de rebellen te herstellen. Deze laatste, welke 7 officieren en 166 man telde, werd verrast en omsingeld. Zij verdedigde zich wanhopig. Slechts 70 man konden naar Soeëida ontkomen, dat de andere colonne den volgenden dag zonder ongeval bereikte. De colonne onder generaal Michaud 3000 man sterk, waarvan 63 officieren en 840 Franschen, welke was uitgegaan om Soeëida te hulp te komen, veroverde ondanks krach tig verzet El Mezra. Een vooruitgezonden convooi werd door ruiters der Drusen aange vallen en geplunderd. De colonne, die zoo doende ook van munitie verstoken was, moest na een harden strijd naar haar basis te- rugkeeren. De vijand, die ernstige verliezen had geleden, zag van nieuwe aanvallen af. Het garnizoen van Soeëida, dat voorzien is van levensmiddelen, munitie en water, wordt dagelijks door vliegtuigen van het aoodige voorzien en kan gemakkelijk weer stand bieden aan de zwakke aanvallen der Drusen. Het heeft slechts enkele gfewonden. De colonne van Michaud telt 385 gewon den, waarvan 23 officieren. Het aantal dooden is moeilijk te schatten slechts 14 zijn geïdentificeerd. Van de 432 vermisten zijn de meesten Syriërs, die door de Drusen gevangen zijn genomen, en uitgeweken aaar Trans-Jordanië, vanwaar de Engel- ichen hen terugzenden. De gebeurtenissen zijn slechts een op zich zelf staand toevallig échec tengevolge van verrassing, zonder ernstige gevolgen. Gene- aal Sarrail achts slechts een kleine verster fing noodzakelijk, welke onmiddellijk is ge- enden. De cijfers omtrent de verliezen in Syrië torden aldus verbeterd 115 dooden, 385 ewonden, 432 vermisten. Een bericht uit Bagdad meldt, dat de Ijebel Drusen drie Fransche vliegtuigen n zes kanonnen hebben buitgemaakt en 00 man gevangen hebben genomen. De Fransche strafexpeditie trekt zich zrug. Hindenburg in Munchen. Rijkspresident Hindenburg is Woensdag :,München voor een officieel bezoek aange- omen. Daarna blijft hij voqr een korte va an tie in Beieren toeven. Bij zijn ontvangst op het Beiersche minis- zrie van buitenlandsche zaken, waar ver- zhillende autoriteiten werden voorgesteld, ^jeld de Beiersche premier een toespraak, -aarin hij vooral wees op de noodzakelijk- eid te zorgen voor de zelfstandigheid van e verschillende landen. In zijn antwoord herinnerde Hindenburg an zijn rede bij de ontvangst van den rijks- aad op 13 Mei, waarin hij betoogde, dat hij et eigen leven van de landen voor een be- ingrij k beginsel vaa> de geestelijke en oeco- De oorlog in Marokko. In het centrum is de streek van Kelaags- Sless en van Ain Aisja van vijanden gezui verd, waarbij eenige gevangenen werden ge maakt. Tengevolge van de aankomst van verster kingen langs het heele front nemen alle op roerige stammen de wijk naar het noorden, waarbij zij de kudden meevoeren. Gedemoraliseerd door het optreden der Fransche troepen, vlucht de vijand over haast naar het noorden, achtervolgd door de Fransche vliegtuigen. Hij ontruimde Dzje bel Sarsar. Verschillende groepen o.a. die van Le tamar, wenschen onderhandelingen te epe nen over hun onderwerping. In alle streken geven de stammen te kennen, dat zij den strijd moe zijn. De Belgisch-Amerikaan- sche onderhandelingen. Het Amerikaansche tegenvoorstel inzake de regeling der Belgische oorlogsschuld is door de Belgische commissie verworpen. Men meent, dat het verschil van meening tusschen de beide commissies zeer aanzien lijk is. Er werd geen bezwaar gemaakt tegen een moratorium van korten duur. Het voor naamste meeningsverschil betreft België's vermogen om te betalen. Telefoon-kabel New York- Chicago. Uit New York wordt gemeld, dat Woens dag de langste telefoonkabel ter wereld tus schen New York en Chicago aangesloten is. De kabel is 861 mijlen lang. Het leggen van den kabel is 7 jaar geleden begonnen. Hij kost 25.000.000. Er kunnen 250 telefoongesprekken en 500 telegrammen tegelijkertijd langs den ka bel gezonden worden. De dreigende mijnwer kersstaking in de V. S. De hoop, dat de groote mijnwerkerssta king op 1 Sept. a.s. nog zal kunnen worden vermeden, is thans vrijwel opgegeven, naar aanleiding van de publicatie van een brief van John Lewis, den leider der mijnwerkers, waarin deze verklaart, dat de onderhande lingen niet zullen worden hervat, alvorens de mijneigenaren hun standpunt van geen loonsverhooging zullen hebben prijsgegeven In antwoord op een vraag van Samuel Warriner, den voorzitter van de conferentie van eigenaren van anthraciet-mijnen, om zijn vroegere verklaring n.l. dat de mijn werkers tegen arbitrage gekant zijn, omdat de mijneigenaren met den scheidsrechter heulen nader toe te lichten, heeft Lewis ver klaard, dat hij toen zinspeelde op de arbi trage van eenige jaren geleden, toen de eind beslissing van den scheidsrechter 's nachts werd gewijzigd ten koste van de arbeiders. De arbeiders gelooven niet, dat arbitrage een goed geneesmiddel voor hen is en zij zijn sog niet geheel van de vorige dosis genezen. Intusschen zet de gouverneur van Pennsyl- vanië zijn bemiddelingspogingen voort. Tee kenen zijn aanwezig, dat men zich op een langdurigen, harden strijd heeft voor te bereiden. De beweging tegen de vreemdelingen. Kort na het terugtrekken der politiemacht, die de katoenfabrieken bewaakte, deed een troep oproermakers, op 1000 man geschat, een aanval op de fabrieken, waar zij de machi nes vernielden. De Chineesche autoriteiten zonden een sterke macht militaire politie; de positie werd langzamerhand zóó dreigend, dat op de menigte moest worden gevuurd. Naar men gelooft, zijn acht personen ge dood en 60 gewond. Van de politie werd niemand gedood, doch verscheidene mannen door steenen deerlijk gewond. Er werden 376 oproermakers gearresteerd. De schade welke alleen reeds aan één fabriek is toege bracht, wordt op een millioen dollar geschat. EEN VADERMOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Voor de Berlijnsche rechtbank is dezer dagen het proces behandeld tegen den prak- tiseerenden arts Diebei uit Friedenau, die, zooals wij indertijd gemeld hebben, in Apri zijn vader heeft doodgeschoten. Aanleiding tot de daad waren ongelukkige gezinsver houdingen, als gevolg van het ondragelijke optreden van den vader. Beklaagde gaf een uitvoerige beschrijving van die verhoudin gen, waaruit blijkt, dat het geheele gezin jarenlang gebukt is gegaan onder de tiran nie van den vader. Bij de geringste aanlei ding raasde en tierde de man als een bezes ne, Daarbij kwam, dat men groote moeite had om rond te komen, zoodat de verhou ding er niet op verbeterde, toen papa niet temin nog een groote jacht in Pommeren huurde. Intusschen had zich de praktijk van den jeugdigen dokter, die hij in de ouderlijke woning was begonnen, zoo zeer uitgebreid, dat hij een eigen woning kon betrekken en over trouwen ging denken, hetgeen de woede van den vader opwekte. De verhouding tus schen zijn moeder en zijn vrouw was uitste kend, maar zijn vader haatte zijn echtge- noote. Aan het sterfbed van zijn moeder had hij, terwijl hij een geweer greep, geroe pen „Ik zweer je, dat ik je spoedig zal vol gen. maar moeten die twee eraan." Op den ongeluksdag ran 21 April was de vader, die den vorigen dag van de jacht was teruggekeerd, in groote woede thuisgeko men. Hij zocht twist, en toen de dokter hem tegen had gesproken, had hij dezen allerlei voorwerpen naar het hoofd gegooid. Ten slotte had hij naar hem geslagén, waarop de zoon in een hoek was gevlucht. Op dat oogenblik was zijn vrouw binnengekomen, waarop de vader op haar was toegespron gen om haar neer te slaan. Toen had de dok ter geschoten. De rechtbank heeft hem vrijgesproken. HET VATICAAN EN HET FASCISME. Sedert een paar weken voert de „Osserva- tore Romano" een campagne tegen de onaf gebroken reeks gewelddaden uit „politieke" motieven. Deze campagne heeft verontwaar diging gewekt bij de fascistische bladen, die o.a. de veronderstelling uitten,- dat zij niet door den Paus zou zijn geïnspireerd. Dat het Vaticaan de gewelddaden evenwel ten sterkste afkeurt, blijkt thans uit een schrijven van den kardinaal-secretaris na mens den Paus, waarin het gebruik nlaken van geweld wordt genoemd „het laatste hulpmiddel voor de handhaving der orde, als de moreele kracht heeft opgehouden in vloed te hebben." Eenige bladen hebben op de beteekenis dezer verklaring zoo duidelijk gewezen, dat zij in beslag zijn genomen. VULKANISCHE UITBARSTING. Uit Athene wordt geseind, dat de vulkaan op het eiland Santorin of Thiza, een der Cy- claden, welke sinds 1886 niet meer werkte, plotseling kolommen rook en later vlammen en steenen heeft uitgeworpen. De erupties duurden Woensdag voort. De inwoners zijn door een paniek bevangen. De oorlogssche pen verleenen hulp. t/E TOESTAND IN DEN BELGISCHEN MIJNBOUW. Naar de Brusselsche correspondent van de „Times" meldt, is de toestand op de Belgische steenkolenmarkt, die den laatsten tijd verbeterd was, thans weer erg slecht tengevolge van de voorloopige regeling van het mijnconflict in Engeland en de hervat ting van den arbeid in het Saargebied. De hoofdfactor in de huidige crisis is het geringe verbruik door de industrie, tenge volge van den voortduur van de staking in de metaalnijverheid. Men hoopte, dat men de aanwezige voorraden had kunnen kwijt raken, daar verschillende mijnen nieuwe be stellingen hadden gekregen. Maar de rege ling, in Engeland getroffen, heeft daaraan een einde gemaakt. Thans is de hoop nog gevestigd op den toestand in den Duitschen mijnbouw. Naast deze malaise dreigt nog een salaris- quaestie, waardoor het onlangs reeds bijna tot een staking is gekomen. Trouwens ook uit Spanje komen klachten over den invloed van de in Engeland ge troffen regeling. De Spaansche mijneige naars hebben reeds vergaderd wegens de „bedreiging van hun industrie. De aan vraag vermindert en de voorraden beginnen Zich reeds op te stapelen. Zij dringen erop aan, dat geen kolen boven de 750.000 ton, vastgesteld bij het Spaansch-Engelsche ver drag mogen worden ingevoerd. EEN AARDSCHOK IN HET ZUIDEN. In Pau is dezer dagen 's morgen vroeg op verschillende punten van de stad een lichte aardschok waargenomen. In de hui zen werden kleine voorwerpen omgeworpen, terwijl de menschen uit hun slaap werden wakker geschud. Tegelijkertijd werd het ontzaglijk donker en brak een geweldige storm los. Groote boomen werden ontwor teld en de daken van verschillende huizen afgerukt. <v- Briand is gisteren uit Londen te Parijs teruggekeerd. Hij verklaarde zeer voldaan te zijn over de resultaten van de besprekingen, door hem met Chamberlain op een buitengewoon hartelijke wijze gevoerd. Hij zal het ant woord, aan Duitschland te geven inzake het veiligheidspact, ter goedkeuring aan de re geering voorleggen en het heden aan de ge allieerde regeeringen doorzenden met het doel er hun instemming op te verkrijgen. Naar verluidt zullen binnenkort Fransche financieele deskundigen naar Londen ver trekken ter bespreking van de schulden- kwestie-Caillaux zou zich n.l., na den toe stand nogmaals in zijn geheel te hebben on derzocht, bereid hebben verklaard, de oe- sprekingen te hervatten. Verder wordt ge meld, dat, Engeland zich niet-olficieel be reid heeft verklaard, genoegen te nemen met een regeling, waarbij het van Frankrijk 13 millioen minder ontvangt dan het zelf aan Amerika moet betalen. De resultaten van de te Londen gevoerde besprekingen worden in Frankrijk officieus als een groot diplomatiek succes geken schetst, doch men erkent, dat het eindresul taat nog niet bereikt is en dat nieuwe be sprekingen noodig zijn om overeenstemming te verkrijgen met Londen, en vervolgens met Brussel en Rome, nopens de redactie van het veiligheidspact voor den Rijn. Men zal tot dan moeten afwachten alvorens een con ferentie met Duitschland te openen en hoe de politieke kringen en de publieke mee ning van Duitschland zullen reageeren op het aanstaand antwoord, dat de Duitsche regeering uit Parijs zal geworden als gevolg van de te Londen gevoerde besprekingen. Men zal er uit kunnen besluiten, in welke mate het diplomatieke succes van Briand zal bijdragen tot de zoo zeer begeerde op lossing, doch men kan reeds opmerken, dat de Fransche meening geenszins verrukt is over de wending, die de zaken nemen. Bevestigd wordt, dat de aanstaande con ferentie, waaraan ook Duitschland deel neemt, te Brussel zal worden gehouden, het geen de publieke meening van België zal moeten bevredigen, die eenigszins gefrois- seerd is, omdat Vandervelde niet werd uit- genoodigd aan de besprekingen te Londen deel te nemen. Men hoopt, dat de aanstaande Vergade ring van den Volkenbond de uitwerking van Briands bezoek aan Londen zal voltooien en tot een grootere ontspanning in He be trekkingen met Duitschland zal leiden, daar dan tot Duitschlands^ toetreding tot den Volkenbond in beginsel moet worden De- sloten. In Berlijn is men van meening dat, nu Chamberlain en Briand het in hoofdzaak eens schijnen te zijn geworden, de Fransche nota in antwoord op de jongste Duitsche nota inzake het veiligheidspact wel niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Men neemt aan, dat ze nog in den loop van de volgende week zal worden overhandigd en men rekent er stellig op, dat ze een uit- noodiging aan de Duitsche regeering zal beva'tten om deel te nemen aan een „vei ligheidsconferentie. De Engelsche kabinetsraad heeft heden aan de tusschen Briand en Chamberlain ge troffen overeenkomst zijn volledige goed keuring gehecht. De Engelsche minister van Arbeid heeft gisteren de vertegenwoordigers werkgevers en de arbeiders in de textiel- I van Koophandel, De gemeentelijke industrie afzonderlijk ontvangen om te voorkwam ongeregeldheden. trachten een vergelijk tot stand te brengen in het conflict, waarbij 200.000 arbeiders betrokken zijn. Het gaat thans om de vraag, of het werk zal worden hervat op een loons verlaging van 5 in afwachting van een nieuwe regeling. Men hoopt, dat de bemid deling van den minister tof hervatting der onderhandelingen zal leiden. Nadat Scotland Yard de vorige week een onderzoek had ingesteld naar de versprei ding van communistische Vlugschriften in de kazernes en op de oorlogsschepen, is thans een vervolging ingesteld tegen eenige per sonen, die zich aan deze verspreiding heb ben schuldig gemaakt. De trein, die gisteren te 2 u. 52 uit Parijs vertrok, is bij 't binnenkomen van het sta tion te Amiens te 4 u. 28 gederailleerd Er zijn tien dooden en vijftig gewonden. In de gisteren in Chemnitz gehouden le denvergadering van den bond van werkge vers in de Saksische textielindustrie, waar op meer dan duizend firma's vertegenwoor digd waren, werd met algemeene stemmen besloten tot uitsluiting van alle arbeiders in West-Saksen en Thuringen, ingaande op 15 September, aangezien alle onderhandelingen om tot een compromis te geraken met de arbeidersorganisaties zijn mislukt. Er wor den 200.000 arbeiders door dit Jbesluit ge troffen. Al sedert geruimen tijd heerscht er in het Pommersche stadje Anklam een ernstige typhus-epidemie. Er zijn tot dusver reeds 260 personen aangetast, terwijl het aantal gevallen met doodelijken afloop in de laat ste dagen tot 26 is gestegen. De typhusepidemie, welke sedert eenigen tijd te Hauau heerscht, heeft niet zoo'n kwaadaardig karakter als die te Anklam. Te Hanau werden tot dusver 52 gevallen geconstateerd, terwijl het aantal sterfge vallen tot vijf is gestegen. In de Noorsche papierindustie de be langrijkste exportindustrie van het land is een loonconflict uitgebroken, daar de arbei ders in verzet zijn gekomen tegen het voor nemen der werkgevers om met het oog op de sterke stijging van de Noorsche kroon, de loonen te verlagen. Er schijnt weinig kans op bijlegging van het conflict te bestaan. Tengevolge van zware regens, die de laat ste dagen zijn gevallen, wordt het westen van Korea geteisterd door overstroomingen. Meer dan twintig personen zijn, naar ge meld wordt, reeds gedood. De spoorweg diensten zijn gedeeltelijk gestaakt. Negen stalen bruggen zijn ingestort. Troepen stakende werfkoelies trokken in Sjanghai door dc Chineesche stad en plun derden de winkels van voedingsmiddelen, omdat zij geen slakirgsuitkecring hadden ontvangen. De politie vuurde op de koelies en wond de een hunner. Een paar honderd marcheer den naar de buitenlandsche kolonie en de monstreerden vóór de Chineesche Kamer politie Woensdagavond heeft op den Bergweg, nabij den Bergsingel te Rotterdam, een vrij ernstige trambotsing plaats gehad tusschen twee motorwagens van lijn 6. De bestuur der van de tram, die uit de richting van de Heer Vrankenstraat kwam, de 26-jarige G. Vhad, doordat de passagiers hem aan spraken, niet gezien, dat de wissel ter plaat se verkeerd lag, waardoor de tram den Noordsingel opreed, De bestuurder van den anderen wagen, de 37-jarige J. P., die juist den Noordsingel afkwam, zag té laat, dat de wagen op een verkeerd spoor reed én kon een aanrijding niet meer voorkomen. Door den schok werd de conducteur van eerstgenoemde tram, de 28-jarige E. G., door de ruit van het achterbalcon gedrukt. Na in het ziekenhuis aan den Bergweg ver bonden te zijn, kon hij huiswaarts keeren. E*"« oassaöier. rich m 'aatstgenoemde tram bevond, de 49-jarigp N, S., wonende te Hillegersberg, bekwam twee snijwonden aan de linkerhand. Van laatstgenoemden tramwagen zijn 6 ruiten gebroken; van den anderen zijn de voorruit en - de ruit van het achterbalcon vernield. Het tramverkeer ondervond onge veer een kwartier vertraging. Het dezer dagen door ons geplaatste be richt over een fabrieksbrand te 's-Heeren- berg, blijkt niet juist te zijn geweest. Het bericht had als vólgt moeten luiden. In den nacht van Zondag op Maandag brak tegen half één brand uit in de Petro- leumraffinerie te Emmerik; de distillatie- afdeeling stond in vlammen. Het ontplof fingsgevaar voor de rest der t-Friek wee, 37l*rti<tAJUUyL VOOX, Ccrrvrrtesi>c£e.c.£o 7?vcuxsutificLete ^3.dan Xday. in verband met de vele brandbare stoffen, groot, zoodat zich een groote opwinding van de bevolking meester maakte. Dank zij het krachtig ingrijpen van de vrijwillige brandweer met haar nieuwe mo torspuit kon men het vuur beperken en was de brand na twee uur hard werken ge- bluscht. Deze brand heeft nog een offer geëischt; de werkman Spekking (afkomstig uit 's-Hee renberg) was boven werkzaam en kon het brandende gebouw slechts met moeite ver laten. Hij ligt thans zwaar gewond in het ziekenhuis te Emmerik. Langs de grens in de nabijheid van Venlo zwerft een groote troep zigeuners bestaan de uit mannen, vrouwen en kinderen met paarden en wagens, die tracht Nederland binnen te dringen. Door maréchaussees, versterkt met militaire politie, wordt de grens scherp bewaakt. HOOFDDORP, 13 Aug. '25. Tarwe nieu we 1314/4Rogge 12J4—1214; Gerst Chevalier 12^—1314; Wintergersf 12— 13; Haver 12—13; Groene erwten 1214 —16; Karwei f 28—29; Koolzaad 26 28 per 100 K.G. TER AAR, 12 Aug. 1925. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „St. Pho- cas". Met aftrek van veiliiigskosten. Mooie sriijboonen 1.41; Snijboonen I 0.68; id. Ill 0.23; idem stek 0.02; Prinsb. z. dr. I 1.74; idem II 1.22; idem III 0.61; w, pronkb. 0.61; dubb. st. pr. 0.61; spekboonen 1.41 per 10 K.G. Fijn 1/9; F. B. I. f 4.30; Bast. I 2.50; Grof I f 1.50; G. Grof'/ 1.05; Stippel 0.55; Fijn 'Stippel f 2.35; K. K. f 1.05. per 25 K.G. TER AAR, 12 Aug. 1925. Veilingbcrichf van de R.-K. Tuindersvereeniging „God zij met ons". 35 zakken mooie snijboonen 1.70; 792 manden snijboonen I 0.70; 163 manden snijboonen II 0.30; id. stek 0.04; 40 manden Prins.b. z. dr. I 1.75; 6 manden idem II 1.05; 10 dubb. st. pr. 1 per 10 K.G. Augurken. 2 manden Fijn I 10.40; 7 manden Fijn II 9; 23 manden F. B. I 5; 154 manden Bast. I 2.65; 1035 manden Grof I 1.30; 6 manden G. Grof 1; 143 manden Stippel 0.60; 245 K.K. 1.50 per 25 K.G. MEDEMBLIK, 12 Aug. R.K. Marktveree- niging „St. Jozef". Groote Muizen 2-- 2.50; Kleine Muizen 2.753.70; Groote 2.102.25 per halve H.L. AMSTERDAM, 13 Augustus. Aardappel- markt. Prijzen onveranderd. Geen aanvoer. ALKMAAR, 12 Aug. (Exportveiling). Ap pelen 1463; augurken 1476; roode kool 1.80—4.70; gele kool 4.80—6.70; uien 5.3Q7.20; snijboonen 14.20 25.80; enkele spercieboonen 1829.80; dubbele dito 9.20)16.80. alles per 100 K.G bloemkool I 23—35.60; dito II 12—18; kropsla 2.106.30; komkommers 3.40— 8.30, alles per 100 stuks; wortelen 6.20 14,80 per 100 bos. BOVENKARSPEL (Station), 12 Augustus. „De Tuinbouw". Aardappelen Koks, Due, Ninetyfold, allen 2.152.35 per baal. Schotse 2.30—2.50, kleine 3.45—3.55, Blauwe 22.20, Bonte 2.352.50, alles per baal. Aangevoerd 5330 baal Uien, groote gele 4.704.90 per baal. Aange voerd 18 baal. Bloemkool 1ste soort 18 31.30, dito 2e soort 7.20—15.20, dito 3e soort 13, alles per 100 stuks. Aange voerd 18,900 stuks. Roode kool 12.60 per 100 K.G. Aangevoerd 91,300 K.G. Gele kool f 2,204.10 per 100 K.G. Aangevoerd 8800 K.G. Witte kool 0.90—1.60 per 100 K.G. Aangevoerd 17,200 K.G. Slaboonen 1.202.50 per 15 K.G. Aangevoerd 410 zakken. Augurken 2356 ct. K.G. Aange- voered 2100 K.G. AMSTERDAM, 13 Aug. (Bericht van De Jong Koene) Perziken I 1820 ct., dito II 126 ct., meloenen 5580 ct., suikerme loenen 60—80 ct., dito klein 40—50 ct. per stuk; victoria pruimen 6082 ct., blauwe pruimen 6074, dito klein 5065 ct., reine claudes 6282 ct., Friesche pruimen 5670 ct., keswick 1832 ct., yellow transparant extra 50 78 ct., id. 1 2635 ct., glasappelen 2440 ct., gladstone 2436 ct., trecose dc freroix 5874 ct.; kruideniersperen 5682 ct.; goudballen 2228 ct., suikerperen 22 32 ct., prolefic bessen 7280 ct,, Aalsmeer- sche bessen 5662 ct. per K.G.; spercieboo nen 2036, dubbel 10—12, snijboonen 2035, tuinboonen 811; tomaten 34 40 idem II 1826 per 100 K.G.; bloem kool 2634, id. 1 1822; komkommers geel f 7—9, id II 4.506.50 per 100 stuks rabarber 10—12, peen 1822, id, II 4 7 per 100 bos, salade 2.403.10 per 100 krop; postelein 70—80 ct. per mandje; aard appelen, muizen 4.505.50, drielingen 3.50—5.eigenheimers 4.505.50, blauwe eigenheimers 67, Hillegommer zandaardappelen 710 per 100 K.G.; uien 1.802 per zak van 25 K.G. Bloemen: Hadley 7-5012.Gxdden Ophelia 46, Sunburst 3.505; Keizerin 46; Am. anjers 68; Chabot anjers 3.00—6.00; Gladiolen 2.00—5.50; Violie ren 34.50; Dalia's 2.505,per 100 stuks; Tygerlics 48; Oratumlelies 13 22, Japansche lelies 1014 per 100 kel ken; snijgroen 310 per 100 rank. UITHOORN, 13 Aug. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 107 partijen. Prijs Goud- sche kïFhs rijksmerk f'62—67, 2de soort 56—61; zwaardere 68—70; zonder rijks, merk 5360. Handel vlug. GOUDA, 13 Augustus 1925. Weibotef 1.05—1.15 redelijk. Melkvee 300—385, redelijk; Vette varkens, weinig aanvoer, handel vlug; 45—45 ct. per half K.G.; Mage re varkens, groote aanvoer, handel matig; 40—45 ct. per half K. G. Magere biggen, groote aanvoer, handel stug 1520 p. st. Nuchtere kalveren, weinig aanvoer, handel redelijk 12—22. Eieren, red. aanvoer, handel vlug, per 100 stuks 8.509.25. ROTTERDAM, 13 Augustus. Coöp. Tuin bouwveiling Rotterdam en Omstr. PL gh komkommers le srt. 6.9011, komkom- merstek 0.601,20 per 100 K.G,, sla 1 2.90 per 100 K.G,, bloemkool le srt. 17—27 p. 100 st,, prei 4.20 per 100 bos, peen le srt. 513, tomaten a 12.2019.20, dito b 14.10—17.70, dito c 14—16.70 p. 100 pond, postelein 1315, snijboonen 11 25 per 100 K.G., dito stek 1—3 per K.G., pronkboonen 5.10—7.40, stok-princessen- boonen 14—21 per 100 K.G., selderij 1.50 —1.70. kroten 4.60—5.30, pieterselie 50 c„ per 100 bos, roode kool 1.30—3.60, witte kool 1.50, savoye kool 2.60—4.70 per 100 K.G., andijvie 1—1.70 per 100 krop, uien 4.40—6.80 per 100 K.G., stamboonen 7 17 c., Duitsche boonen 1117 c. per K.G. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken" Donderdg 13 Aug.^ Aardappelen 0.51—1.39 per zak, 25 K.G. KI. Aardappelen 0.470.77 per zak, 25 K.G. Slaboonen 1.50—2.40 per zak, 15 K.G. Snijboonen 0.454.95 per zak, 15 K.G. Roode Aalbessen 0.440.47 per K.G. Komkommers 4.50—7.10 per 100 Appels: Bodlin Keswick 0.200.22 per K.G. Tulp appel, roode 0.120.31, Yellow Transpa rant 0.50. per K.G. Peren: Beurré d'Aman- lis 0.34 per K.G. Clapp's Favorite 0.65 per K.G. Suikerperen 0 210.35 per K.G. Bloemkool 4,10 per 100. Roode Kool 1.60—3.30 per 100 Andijvie 1.10 per 100 krop, Selderij 2.90 per 100 bos. Wortelen 7.10—11.50 per 100 bos. IJMUIDEN, 13 Augustus. Heden aange komen aan den rijksafslag alhier 14 stoom- treilers en 14 kustvisschers. De prijzen waren voor treilervisch 64 kn» tarbot f115—37, 5 kn. griet f 64—42/per 50 Kg.273 st. groote tong f 2.80, 2972 st. middel tong f 2.802.10, 7351 st. kleine tong f2.10—1.50, per Kg.; 3 kn. groote schol f 6460, 12 kn. middel schol f 58 54, 18 kn. zetschol f4611,1158 kn. kleine schol f21—4, 7 kn. bot f 14—12, 81 kn. schar f 143.90, 3 kn. tongschar f3834 per kist van 50 Kg.10 kn. rog f 29—16 per 20 stuks 246 st. vleet f 2.861.07 per stuk; 50 kn. pieterman poontjes f 174.40, 32 kn. groote schelvisch f 3125, 26 kn. middel scheivisch f 2620, 69 kn. kleinmiddel schelvisch f 1714.50, 351 kn. kleine schel visch f 11—5.50, per kist van 50 Kg.53 kg. kabeljauw f 5§_—42 per kist van 125 Kg. 54 kn. groote gullen f 149, 153 kn. kleine gullen f 62.40, per kist van 50 Kg.97 st. leng f 1.100.60, 2 st. heilbot f 45.60 26 per stuk. 50 kn. wijting f 4.902.90 per kist van 50 Kg. ;.117 st. koolvisch f 1.42 0.57, 6 stuks kreeft f 1.901.85, per stuk 61 kn. makreel f 2922 per kist van 50 Kg. ENKHUIZEN, 12 Aug. Heden hebben 29 vaartuigen hier aangevoerd 1638 pond hoek- bot, 600 pond binnenschol en 750 pond kar- bot. De hoekbot gold 28-^30.15, de schol 69.50, de karbot 18.5020.55; alles per '50 K.G. HOORN, 12 Aug. Aangevoerd door 15 vaartuigen 221 pond bat 21%33 ct., 10 pond schol 24 ct., 113 pond aal 4884 ct,; alles per pond; 3 manden garnalen 1.65 per mand. HUIZEN 1213 Augustus, Voor de roc kers aangevoerd 12 ton makreel ën middels poon; bot (Zuiderzee) 610' p. a 323354 ct., schol (Zuiderzee) 108 p. h 111454, ct., id. Noordzee 800 K.G. a 11—15 ct., garnalë» (voor één pellerij) 210 K.G. h 18 ct. SPAKENBURG, 12 Augustus. Van de Zui derzee is aangebracht: 1040 p. bot a 2854--- 34 ct., zeeaal 508 p 476254 ct., Noord- zeeschol 20 gr. ben k 1315 ct. per K.G.; schar 3 ben a 9 ct. per pond. Noordzee-mid- dclvisch en rookers 2100 K.G. a 1539 ct. VOLENDAM 12 Aug. Hedenmorgen is aangevoerd ruim 3500 pond kwakaal prijs 4560 ct. per pond. Te Monnikendam is de eerste Noordzeeharing gerookt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10