Poorters- Toeback "PANK Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acbt bladzijden. Eigen woningen. 30 ct. per half ons. I 6ij het Zilveren Priesterfeest van den Zeereerw. Heer Pastoor L. J. Willenborg. NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening Nummer 5970 Het Festival te Bennebroek. De ZeerEerw. Heer Pastoor L. J. Willenborgr. Uw reisgeld veilig, omdat U het in reiswissels en credietbrieven van de SPAARNE-BANK met U voert. Uw waardepapieren en kostbaarheden met de polis van Uw verzekering tegen inbraak veilig in de safe van de SPAARNE-BANK. Voor het reisseizoen fourneeren wij credietbrieven, cheques en vreemd bankpapier. Alles veilig; goede reis! Wegens het feest van Maria Hemelvaart verschijnt deze Courant morgen niet. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Konlugstraat 10 Haarlem. Vrijdag 14 Augustüs 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16120 AFRICAN CIGARETTE CO. ITO, Cairo. De R.-K. Gymnastiekvereniging O. B. K. in actie. Lie bt. 1 heresiaschool te Bloemendaal. Intérieur van het aardige kerkje van pastoor Willenborg te Bloemendaal. De kapel op het kerkhof te Bloemen daal, een juweeltje van bouwkunst. Telegraphisch Weerbericht Naar de Zuiderzeewerken, De feestcommissie Het Festival t< opent het festival. Bennebroek. 7int"M»ryfT iDe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: R,,r„«,n. 'Per week0.25 Per kwartaal3.25 DUredUX. Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Vraag- en Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden f OfiAfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ollUU." aanbod-advertentiën an 14 regels 60 cents per plaatsing: .elke regel mt 15 cents, bij vooruitbetaling. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor- ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regel. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7C(] bij een ongeval met f OCf) bij verlies van een hand, f IOC ;1 ulii'' doodelijken afloop uvü> een voet of een oog: 1 iCio.' verlies van beide armen, beidé beenen of beide oogen bij verlies van een f CO bij een breuk van fin bij verlies van ee», duim of wijsvinger 1 DU.' been of arm I 4U'. andefeVslr Het woningvraagstuk is nog niet opge- lost al zijn wij den nijpenden nood van eenige jaren geleden wel te boven. ■Er is nu wat verademing, maar de wo ningvoorziening blijft gemeentebesturen en congressen nog ijverig bezighouden. De vraag: hoe men aan het benoodigde aantal arbeiderswoningen komt met daarnaast de penibele kwestie van huisvesting der groo- te gezinnen en opruiming der krotwoningen is schering en inslag bij debatten in bestu rende colleges van Rijk en Gemeente. De voorziening in den arbeiderswoningennood is nog vrijwel aan de overheid overgelaten omdat het particulier initiatief in dezen vrij machteloos staat. Het bedrag van te ver- leenen overheidssubsidie en de wijze, waar op deze steun zal worden verleend, vormen in den regel den hoofdschotel bij elk debat, dat een voorstel tot woningbouw vergezelt. Toch mag hier de vraag worden gesteld of bij al deze debatten niet te veel een wijze van voorziening vergeten wordt, die Rijk en gemeente in de toekomst voor groote ver liezen kan hoeden en waarmede de bewo- Langzamerhand wordt dus het plaatsje eigendom van den bewoner. Ook de wethouder van Zandvoort, de heet Siegers, is onlangs in die richting werkzaam geweest. Hoe zijn pogingen zijn gelukt, is ons niet bekend, maar de bedoe ling was den menschen een gemeentelijk voorschot te verstrekken op gemakkelijke voorwaarden, waardoor zij na eenige jaren eigenaar zouden worden van het voor hen te bouwen huis. Er zit zeker in deze gedachte een gezon de grondslag, alhoewel de idee voor onzen tijd nog nieuw is en voor deskundigen een mooi onderwerp van studie biedt. Zeker er is een bezwaar. Bij het voor beeld aan de Landarbeiderswet ontleend, moet belanghebbende zelf al reeds een som bezitten 400.bij een voorschot van 3600) en dat zal wel een groote moeilijk heid blijven. Maar het zou ons toch niet verwonderen als er, wanneer de idee v eigen woning meer ingang vindt, corporaties of vereenigingen opgericht werden, die ook aan dit bezwaar tegemoet komen en de be- veen zich te zeer uitbreidde en de nood zakelijkheid van een nieuwe kerk zich deed gelden, zag kapelaan Willenborg zich be last met de oprichting van eeii nieuwe pa rochie te Bloemendaal. Afschoon de Stich ting van een nieuwe parochie eentaak is, waaraan zeer veel moeilijkheden verbonden zijn, slaagde toch kapelaan Willenborg er met succes in, het werk tot een goed einde te brengen en in 1917 stond daar aan de Zomerzorgerlaan het kerkje toegewijd aan de Allerheiligste Drieeeniheid, klein van om vang weliswaar, maar daarom intiem, stich tend, zooals alleen een fijnvoelende geest dien sfeer vermag te scheppen. En het kleine kerkje, die kleine parochie, die langzamerhand groeide, wat heeft zij in de jaren van haar bestaan onder 't bestuur van pastoor Willenborg niet van zich doen spreken! Wat werd indie enkele jaren niet tot stand gebracht en was het alles niet het werk van den pastoor zelve; hij, die steeds het initiatief nam; hij, de promotor van el ke goede zaak, met telkens zulke schitte rende resultaten. Och, het zou te ver voe ren hier nog al die jaren van rijken, heili gen oogst te beschrijven. ,Wij willen er daarom slechts enkele voornaamste mo menten van memoreeren. De komst der Eerw. Zusters der orde van O. L. Vr. van Liefde des Goeden Her ders, die het buitengoed „Dennenheuvel" in de parochie Bloemendaal aankochten, opende een reeks perspectieven, die voor Barometerstand, 9 uur v. m., 769 stilstand. OPGAVE: GERESERVEERD voor: Ciysma Cigaretten. Een zilveren priesterfeest.... Vijf en twintig jaren in den dienst van 4od. Vijf en twintig jaren van moeizamen ar beid Vijf en twintig jaren van zelfopoffering, van overgave aan Jezus in zijn Sacrament van Liefde, den God onzer altaren. Vijf en twintig jaren priester, middelaar tusschen God en mensch. Zou men zich ooit verhevener ambt kunnen indenken en zou zulk een mijlpaal, zooals de afsluiting van een periode vaa 35 jaren in den dienst des Allerhoogste ongetwijfeld is, niet een rust punt mogen vormen van waaruit het verle den kan worden overzien, de gedane ar beid kan worden beschouwd, er uit geput kan worden, niet alleen wat verkeerd was, maar bovenal wat goed was, wat reeds ge schied is, wat nog te doen staat. Morgen, op den dag van O. L. Vrouw ten Hemelopneming viert de zeereerw. heer pastoor L. J. Willenborg van de parochie der Allerheiligste Drieëenheid te Bloemen daal zijn zilveren priesterfeest en daarbij past het ook. dat wii. zij het dan helaas ook onvolledig, de daden memoreeren," die zijp wérk waren. Zal de jubilaris alle reden hebben, de lichtpunten, die in die 25 jaren op zijn arbeidsweg zoo talrijk waren, te overwegen, hoeveel te meer reden zou er niet zijn, voor ons, nu zulk een schoone gelegenheid geboden wordt, om die licht punten naar buiten te laten schijnen, ze aan te stippen en ze te schikken tot een lich tenden kroon, die zijn jubeldag zal bekro nen. Want dit zijveren priesterfeest zal zoo wel voor den jubilaris als voor geheel Bloemendaal een jubeldag worden. Rijk was zijn priesterleven aan verheven en buitengewone daden, slechts gerijpt in een geest met breede perspectieven be- Onder zijn directeurschap kwam. de broe derschap der Heilige Familie in die paro chie tot hoogen bloei en beleefde daar haar jubileum onder grooten luister. De jonge priester werkte ijverig dag en nacht voor het welzijn van de hem toe vertrouwde geloovigen en zijn welsprekend woord, zijn vermaning, zijn heilig voor beeld en ingetogen godsvrucht stichtte al len, die met hem in aanraking kwamen en hij werd als een hoogbegaafd priester be kend. Op 2 Januari 1909 riep Z. D. H. de Bis schop hem naar Haarlem als kapelaan in de Kathedrale Kerk van St. Bavo en zijn vurig priestérhart ontving daar fen volle gaafd, enthousiast in het besluiten, vastbe raden in de uitvoering, teergevoelig in de nuanceering, glorieus in de bekroning. Laurentius Jacobus Willenborg werd ge boren te Zaandam 17 September 1876. Na zijn prille jeugd op de bewaarschool te hebben doorgebracht, waren zijn ouders verplicht, daar in die jaren te Zaandam nog geen R.-K. School was gevestigd, hun zoon naar de openbare school te zenden. Wij kunnen ons voorstellen, dat het den braven ouders gespeten moet hebben, tot dien stap te moeten overgaan, doch zoodra was niet de R.-K. School gesticht of Lau rentius Willenborg was een der eerste leer lingen ervan. Reeds vroegtijdig trok zijn helder verstand en zijn schranderheid de aandacht, maar nog meer onderscheidde hij zich door zijn gods vrucht. Gedurende één jaar bezocht hij de St. Louisschool te Roermond, toen in hem het plan rijpte, aan z'n roeping te beantwoorden en den priesterlijken staat te omhelzen. Hij deed zijn intrede in het seminarie Ha- geveld, later in Warmond, waar hij zich ge durende zijn studiejaren een voorbeeld voor zijn mede-studenten toonde. Op den feestdag van O. L. V. ten Hemel opneming 1900 werd hij priester gewijd en wij kunnen ons het heilig enthousiasme van zijn jong, ontvankelijk gemoed indenken, toen hij, na zijn wijding zijn goede moeder, die dien gelukkigen dag mocht beleven, die enkele woorden toevoegde: „Moeder, nu ben ik priester". In die weinige en toch zoo onnoemelijk veel zeggende woorden lag heel zijn ge dachte, heel zijn verlangen opgesloten. Hij was priester, gezalfde des Heeren, hij, staan de tusschen God en den mensch om te bid den, te smeeken en te offeren voor z ij n volk. De pasgewijde priester begon zijn loopbaan als assistent bij den ZeerEerw. heer pastoor Tacci, te Buitenveldert. Zijn verblijf aldaar was slechts van korten duur, want na drie dagen en drie nachten daar te hebben doorgebracht, kon hij van deze standplaats weder vertrekken. 11 September 1900 werd kapelaan Willen borg benoemd in de parochie van O. L. Vr. Hemelvaart, te Leiden, waar hij slechts en kele maanden verbleef hij tot 20 Jan. 1901 te Delft werd geplaatst in de oarochie van d*« tL Hinnolytus. de gelegenheid zijn verlangens te bevredi gen. Hoe was hij niet bezield met het arme lijk lot der dwalenden en hoe dreef hem niet het verlangen cm de heilige schatten der kerk hun in hare volle schoonheid fe toonen, Christus' kerk en zijn leer naar bui ten uit te dragen en ook anderen van haar Hemelsche vreugde te laten proeven. Wat moet er niet in het hart van den edelen priesfer zijn omgegaan toen hij als bekroning van zijn vurig verlangen, van den Hoogeerw. Plebaan verlof ontving in de groote kathedrale kerk een reeks cur sussen te hobden voor Katholieken en an dersdenkenden. Die groote vreugde, waarvan zijn hart vol was, moest hij uiten en hij uitte die bij den aanvang van dien eersten cursus. Hoe schoon en onfroerend was niet zijn een voudig openingswoord voor de tot in de uiterste hoeken bezette kathedraal. „Bij de opening van dezen cursus in de katholieke geloofs- en zedenleer zij het mij vergund allereerst uiting te geven aan de gevoelens van innigste vreugde en grootste dankbaarheid. Ik had wel kunnen schreien van vreugde en dankbaarheid, toen de HoogEerw. PI®" baan in heiligen ijver op dien onvergetelij- ken morgen het besluit nam om in de ka thedraal dezen cursus te beginnen, Daar zag ik op een oogenblik een ideaal, dat jaren, jaren voor mijn geest gezweefd had, waarnaar ik peinzend, reikhalzend, biddende had uitgezien, overdag en uren in den nacht, 'verwezenlijkt. En nu, nu zoo levendig als ooit hef woord van mijn Goddelijken meester in mij be wust wordt, „ziet de velden staan wit voor den oogst; gaat en onderwijst alle volke ren en leert hen onderhouden, alwat ik u geleerd heb." nu ik u zoovelen vergaderd zie, Katholieken en niet-Katholieken, allen bezield met dien edelen, eerlijken drang naar kennis van de katholieke waarheden, nu begrijpt ge de vreugde en de dankbaar heid, waarmede ik u allen bet hartelijk wel- lekom toeroep" Avond aan avond, maanden lang was de Kathedraal met aandachtige toehoorders ge vuld en God alleen weet, hoeveel vrucht het bezielend woord van den priester in de ontvankelijke harten uitwerkte. Nu nog na zooveel jaren spreken velen over zijn cursussen, gehouden over de vier Uitersten. Toen in 19X6 blejik. dat da Rvrochia CV/er- de parochie groot voordeel - zouden kunnen opleveren. Het groote buitengoed was voor de stichting van hét opvoedingshuis te groot efe zoo kon voor - dc parochie Bloemendaal een der mooiste hoekjes worden bestemd tot een kerkhof, een hof in den waren zin des woords, waar vrede ademde onder de statige hooge boomen, ver van het gewoel en het geluid der jagende wereld, in Gods vrije natuur, in al haar onbevangenheid en heerlijkheid. Een plaats, bij uitstek gekozen, die zelfs nog een schoon kunstwerk tot haar bezit zou krijgen. Onder de artistieke leiding van den be kenden architect Dom Bellot, verrees een heerlijk devoot kapelletje, een kerkhofka pel, zooals in den verren omtrek geen weerga gevonden kan worden. Uit de koepelramen valt het licht in veelkleurige kleurschakeeringen getemperd binnen en doet een heilige stemming neer dalen. Het is een staaltje van architectonisch kunstwerk, zooals alleen door een kunste naar gewrocht kan worden en het heer lijke klokje klept er iederen dag het „An gelus" als om de gedachtenis aan de over ledenen, die in den hof hun laatsten rust rusten, levendig te houden. Zou ooit een parochie mooier kerkhof kunnen verlan gen? Men ga het zien, en ieder zal bij zich zelf verzuchten: Mocht hier mijn laatste rustplaats zijn! Maar bij dat eene bleef het niet. Ook voor anderen zou gezorgd worden. Het opkomend geslacht moest gevormd worden tot kloeke, katholieke mannen en vrouwen en het katholieke onderwijs, reeds zoolang in Bloemendaal misdeeld, zou zijn wenschen vervuld zien en in 1924 verrees eveneens op het buitengoed „Dennenheu vel", een schoolgebouw, toegewijd aan St. Theresia en straks zal het eerste volledige schooljaar een aanvang nemen. Door zoo dit alles tot stand te brengen was het niet te verwonderen, dat pastoor Willenborg zich overal vrienden verwierf Zijn priesterlijk hart, als zijn Goddelijke Meester, vol liefde voor die aan zijn hoe de werden toevertrouwd, wilde alles geven wat het geven kon, allen helpen, allen ver zorgen, alle nooden lenigen. En zijn geest zag verder: allen kon hij bereiken, allen konden zijn intiem kerkje den ganschen dag door bezoeken en er troost vinden in alle omstandigheden, alleen die enkelen niet, 'de kranken. De bladen hebben vol gestaan van lof, over het heerlijk initiatief dat in die pries- terziel was gerijpt, om ook d)e kranken die heerlijke schatUm dor H. Kerk t» twea. Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo- gisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 14 Augustus. Hoogste Barometerstand 771.3 m.M. te Blaksod. Laagste Barometerstand 754.8 m.M. le Roest. Verwachting van den avond van 14 fot den avond van 15 Augustus: Zwakke veranderlijke wind, afnemend* bewolking, waarschijnlijk droog weer, iet* warmer. ze het Eucharistisch leven te laten zien, te laten beleven voor enkele dagen, om zoo het leven in de parochie tot steeds hooge» bloei te brengen. Want dit laatste was een der idealen,waal de jubilaris in zijn heiligen ijver steeds naai uitzag, waartoe hij steeds opwekte, waarop hij keer op keer wees. En of het Triduum voor zieken slaagdei Vraagt het aan die meer dan honderd kran» ken, die de heerlijke dagen beleefden, vraagt het aan die honderden anderen, die het ge« luk hadden er bij tegenwoordig te kunnen zijn, vraagt het aan die allen en met ont roering op het gelaat zullen zij u die on beschrijfelijke dagen trachten te schilderen en het zal alleen dit eene woord kunnen zijn: „Het was' drie dagen een hemel op aarde". De ontroering, met den eersten dag be gonnen, steeg met het oogenblik. En het succes? Thans, van alle kanten gaan de navolgin gen plaats vinden en het ontroerend schooi bewijs van innige, Christelijke naastenliefde van pasfoor Willenborg heeft de harten ge opend. Zoo moge Bloemendaal door haar herder een bloeiend Eucharistisch leven bereiken. Slechts in enkele en toch altijd anvol- ledige trekken konden wij het werk van pastoor Willenborg schetsen. Onvolledig blijft het zeker, want, wie be seft, wie kan gissen, wat voor goeds er in 't verborgen gebeurde, misschien juist voor God het meest van waarde., wat wij slechts kunnen gissen. Is het te veel gezegd, als wij beweren, dat Blocmendaal's parochianen er God dankbaal voor mogen zijn, dat hij hen zulk een her der schonk; maar naast dien dank aan God, mogen zij hun erkentelijkheid ook betoonen aan hun pastoor, voor al hetgeen hij in zijn liefde voor hun waarachtig welzijn' en ziele- heil deed. Erkentelijk mogen en moeten zij zijn Da is hun eereplicht. Hoé ze dat kunnen doen? Heel eenvoudig, maar daarom niet mindef juist. Zij moeten er voor zorgen het aan- staand priesterfeest tot een onvergetelijk feest te maken. Dan zal pastoor Willenborg zien, dat zijn werk begrepen en gewaardeerd wordt. En dat zal de grootste belooning zijn! Moge het 'met Gods hulp aldus worden! Blijkens een advertentie in dit nummer at ganiseeren de Ned. Spoorwegen een goed- koope reis per trein en per boot naar de Zuiderzeewerken aan den West- en Oostkant van het eiland Wieringen. Deze reis wordt gehouden Zondag 23 Augustus. De retour- prijs, waarin de boottocht inbegrepen is, it vanaf Haarlem 5.voor de le, 4. voor de 2e en 2.50 voor de 3e klasse. Men raadplege verder de advertentie de strooibiljetten ners der huizen even goed, misschien beter worden geholpen dan tot nu toe, Wij bedoelen dè mogelijkheid om dohr steun van Rijk of gemeente de bewoners Aan een eigen huis te helpen. Ieder zooveel mogelijk een eigen woning, lijkt ons een streven dat van sociaal oogpunt beschouwd, zeer wel te verdedigen valt. Hoe veel meer •waarde hecht men aan een huis, dat zijn eigendom is geworden en hoe bevordert een eigen huis ook den band van hef huisgezin! Onlangs verscheen in deze courant een bericht, dat een vingerwijzing geeft naar deze mogelijkheid. Naar toen werd medegedeeld was er een Koninklijk besluit verschenen tot toepas sing van de landarbeiderswet, waarbij aan de gemeente Haarlemmermeer een rijks voorschot werd verleend voor het stichten van een plaatsje ingevolge de bepalingen der landarbeiderswet. In zoo'n geval kan de aanvrager via de gemeente van het rijk een voorschot ver krijgen van hoogstens 3600.indien hij zelf dc beschikking heeft over een bedrag van minstens 400.Van dit voorschot moet gedurende de eerste 4 jaren 4 pCt. rente worden betaald, terwijl daarna gedu rende 30 jaren voor rente en aflossing een annuïteit moet worden voldaan ad 5 4/5 pCt. van het werkelijk verleende voorschot. Hierbij komen natuurlijk nog de uitgaven voor grond- en polderlasten en kosten van reparatie en onderhoud. Wie dus op deze manier bouwt, is wel eigenaar, maar moet iedere week opbrengen een som welke ge lijk te stellen is met een huur van 4.75 5gedurende de eerste 10 jaren, terwijl na dien tijd de lasten natuurlijk ieder jaar minder worden noodigde waarborgen op een of andere wijze gemakkelijk verschaffen. Geheel nièUw is het strëven niet! In verschillende steden werden vóór den oorlog reeds coöperatieve woningbouwver- eenigingen opgericht met als uiteindelijk dóel het in eigendom verkrijgen van de coöperatief gebouwde woningen. Niet alleen kleine, vrije woningen werden op die manier gebouwd, omdat daaraan steeds overal de grootste behoefte bestaat, maar het stelsel werd evenzeer toegepast voor burgerwoon huizen, heerenhuizen, villa's, ja zelf van aanzienlijke landhuizen. Wanneer in die huizen maar niet meer huur behoeft te worden betaald dan in andere gelijksoor tige huizen en dat kan! dan is het doel bereikt. Met hoeveel meer gerustheid kan men den levensavond tegemoet gaan dan anders mogelijk is, zelfs al is men van pensioen verzekerd, als men de zekerheid bezit op zijn ouden dag in een zelf ver worven en dan maar weinig meer kostend eigen huisje te wonen. Het lijkt ons toe, dat Rijk en Provincie nog verder kunnen gaan en moeten over wegen of er geen mogelijkheid bestaat de nu met Rijks- en (of) gemeentesteun ge bouwde huizen van woningbouwvereeni- gingen, aan de bewoners langzamerhand in eigendom af te staan. Daar zijn, dunkt ons, wei maatregelen voor te nemen, die voor de betrokkenen niet al te bezwarend zijn. Het geldt hier een werk van sociaal nut bij uitnemendheid. Gelukt het, dan zal dit bevorderlijk kun nen zijn aan het kweeken van een maat schappelijk sterken arbeidersstand en on zen arbeiders en middenstanders ontegen zeggelijk meer levensvreugde zal doen ma ken!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1