Sport- en wedstrijden. Wielrennen. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE AMSTERDAM. Groote deelname en groote belangstelling. CRICKET. CRICKET-OVERZICHT. Hilv. H.C.C. 3 U.V.V. R.C.H. VOETBAL. R. K. Sportvereeniging „The Yellow-Black Boys." E. D. O. DAMMEN. WATERPOLO. ZWEMMEN. ATHLETIEK. HAARLEMSCHE KRACHTSPORTVER. GEMENGD NIEUWS* Overdreven berichtgeving. Een woesteling. Zonderlinge practijken. De auto van de Koningin aangereden. VRAGENBUS. SINNENLANDSCH NIEUWS Het Ned. R. K. Huisvestings comité en de stormramp. KERK EN SCHOOL. Michaëlistische Kamerleden? HET PROVINCIAAL LAND GOED TE CASTRICUM. De Commissie van Advies benoemd. LAATSTE NIEUWS. RECHTSZAKEN. Valsche munters te Rotterdam. DE FRANSCHE SCHULD AAN ENGELAND KERK EN SCHOOL. Zoo zullen dus Zaterdagmiddag de wed- in onze hoofdstad en traint op de lattén van aanvang nemen. De fine fleur der wielrenners is reeds in onze hoofdstad en trams op de latten van de Stadionbaan, Het is voor het eerst, dat dit evenement op wielergebied in ons land plaats vindt en de teekenen wijzen er op, dat de belang stelling, ondanks de vrij hooge entreeprij zen, zeer groot zal zijn. In het Stadion is alles in gereedheid ge bracht om het de binnen- en buitenlandsche gasten zoo aangenaam en gemakkelijk mo gelijk te maken. Om te beginnen herj. men de baan op- i nieuw geschilderd. Ook heeft men er voor gezorgd, dat het hout na eventueele regen buitjes weer vlug droog is zoodat de wed strijden dan geen belangrijke vertraging be hoeven te ondervinden. Het rennerskwartier is prima verzorgd. De deelnèmers hebben elk een afzonderlij ke Box, welke ruim en confortabel is in gericht. Hieronder publiceeren wij de luijst der deelnemers, waarin mogelijk op het laatste moment nog eenige wijzigingen zullen wor den aangebracht. Amateurs. Baanrenners: Nederland: A. Mazairac; J. Meyer, P. P. Leene, J. A. Hijzelendoorn. Res.: L. Th. Leene, C. A. Piets, Denemarken: E. Hansen, R. Jensen. Engeland: C. A. Alden, T. H. Habber- i field, H. Pryor. Res.: H. Fuller. Hongarije: J. Grimm, F. Uheretzky,. E. Eigner. Italië: A, Boiocchi, Sante "Borsi. Zwitserland: L, Mermillod, E. Richli. België: P. de Bruyne. Duitschland: P. Buschenhagen, P. Oszmel- la, F. Graue, J. Rossbach, Res.: P. Krewer, P. Steffes. Frankrijk: L. Galvaing, Polen: Fr. Szymczyk; S. Podgorski, Jan Lazarski. Wegrenners: België: H. Hoevenaars, A. de Cat, J. Ver bist, K. v. Hassel. Res.: Jean Franqoigs. Nederland: J. Maas, A. Muller, J, v. Bo ven, J. v. d. Aar. Res.: C. v, d. Bergh, J. Boemer. Denemarken: H. Hansen, A. Maansson. Engeland: F, W. Southall, W, B. Temme A. Wilson, F. W. Wyld. Res.: R. Wells, J. Salchell. Hongarije: J. Bouska, R. Bouska, Jerzza- bek, Ladaniji. Res.: Kozdon, Schmidt. Italië: G. Balla, S. Ferrato, P. Cevini, A. Simpni. Res.; Negrini. Zwitserland: A Blattmann, J. Caironi, W. Hofer, E. Imholz, Res.: C. Lehner, P. L^t- schi. Duitschland: O. Gugau, M. Günther, H. Kintzen, A. Rcitberger, Res.: A. Schmidt, R. Zeissner. Frankrijk: A. Leducq, A. Blanchonnet. M. Bocher. Polen: M. Langc Oostenrijk: A. Haug. Beroepsrijders. Stayers: Duitschland: K. Saldow, Junggeburth en W. Sawall, Hesslich, Nederland: J. Snoeclt, Pastiuicr Jr. cn C, Blekemolen, Kaeser. Italië: L. Torricelli, Lehmann, Zwitserland: P. Silter, Amerigo. Luxemburg: F, Heck, Groslimond, Frankrijk: G. Sérès, Sauge en Grassin Didicr. Denemarken: Brask Anderson, Pfeiffer. België: Linart, Pasquicr' Sr., cn Vander- stuyft, Deliègc. Sprinters: België: A. Degraeve. Duitschland: Gottfried. Nederland: P. Moeskops, G. Leene, P van Kempen, K. van Nek, Australië: R. Spears, Denemarken: Th. Ellegaard. Engeland: W. J. Bailey. Italië: G. Morctti, P. Mori. Zwitserland: E. Kaufmann. Frankrijk: L. Michard M, Schilles, G. Poulain. DE WEDSTRIJDEN. Zaterdag 2 uur wordt eqn aanvang ge maakt met het verrijden der series en her- kansingsritten over den korten afstand voor amateurs en beroepsrenners. In overeenstemming met de reglementen van de U. C. I. zal naar het verkrijgen van zoo zuiver mogelijke beslissingen worden gestreefd. Vandaar, dat men in de series der sprintritten felkens slechts twee renners zal laten starten, behoudens enkele, niet ie voorkomen of noodzakelijke uitzonderingen. Zoo zal het amateur-sprintkampioenschap waarvoor 24 gegadigden zijn, qls volgt wor den verreden: Zaterdag a.s.: 12 series van twee renners. De 12 verliezers worden voor de herkansing verdeeld >n vier groepen van drie renners; de vier winnaars daarvan komen bij de eer ste 12 winaars hunner serie, waarna deze 16 sprinters weer worden ingedeeld in 8 series van twee. De verliezers vallen af, terwijl de winnaars op den d.a.v. Zondag dc kwart-finales, demi-finales en d'e beslis sing rijden. Voor het prof-kampioenschap korte af stand zijn 15 deelnemers. Deze rijden Za terdag zes ritten van twee cn een rit van drie deelnemers Blijven over 7 winnaars. De 8 verliezers rijden de repechages (om één plaats) als volgt: vier ritten a deux; de vier winnaars twee ritten a deux; de twee winnaars daarvan kampen om de herkansing. Aldus komt men' ook hier op een totaal van acht, die Zendag op dezelfdewijze als de amateurs zullen strijden om den wereld titel. Zondag 16 Aug. 2 uur n.m. kwart finales, demi-finales en finales voor den korten af stand voor beroepsrenners en amateurs. Dinsdag 18 Aug. half 8 uur n.m. series van de W. K. achter groote motoren over 100 K.M. voor béroepsrenners Woensdag 19 Aug., als op Dinsdag en Zondag 23 Aug., 2 uur n.m. finale van het W. K. over 100 K.M. achter groote motoren roor beroepsrenners. Wegwedstrijden zijn ingevolge de bepalin gen van de motor- en rijwielwet alleen toe gestaan met bizondere vergunning van de Gedeputeerde Staten, voor zoover het ge meentelijke en provinciale wegen en van den Minister van Waterstaat, voor zoover het Rijkswegen betreft. Deze autoriteiten ver- leenen in der, regel voor het houden van snelheidswedstrijden op den weg geen ver gunning, doch hebben voor dc bijzondere gebeurtenis, dat het W. K. in Holland zou worden gehouden ditmaal ontheffing van het verbod verleend De organisatie van het U. C. I. Congres en de W. K. is zooais gemakkelijk valt te begrijpen, een zeer veelomvattend werk. In het bijzonder wordt deze arbeid zwaar in- over de wielersportbeoefening bij de auto- oordeelen en minder gunstige opvattingen dien men daarbij heeft te kampen met voor- riteiten. Deze arbeid was de taak van, den Neaerlandschen Wielerbond, welke uit zijn midden een speciale commissie van organi satie, bestaande uit de heer en Th. C. P. M. Kolfschoten voorzitter; E. Fokkinga, Alge meen Secretaris; P. T, de Jong, Penning meester; B. Hoornberg, A. Marx en A. B. Holkema, Commissarissen, heeft benoemd. Onder de krachtige leiding van haar voor zitter is genoemde commissie er!n geslaagd, de voorbereidingen op alleszins loffelijke wijze te treffen. Et is een groot Eere comité, waarvan Z. K. H. de Prins der Nederlanden het Beschermheerschap heeft aanvaard, en de oud-Minister-President, Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, als, eere-voor- zitter is opgetreden samengesteld. In dit eere-comité hebben voorts tal van autori teiten en hoog geplaatsten zitting genomen. De Commissie heeft zich verder gesplitst in sub-commissiën, zoodat aan elk onderdeel van haar taak de noodige zorg kon worden besteed. Wij durven dan ook gerust te ver klaren, dat aan de eischen, welke redelij kerwijze aan de ontvangst van de buiten landsche gedelegeerden, zoowel als aan het sportieve en het technische verloop van de wedstrijden mogen worden gesteld, ten volle is voldaan. Blijkens het programma wacht den buitenlandschen gedelegeerden een bui tengewoon hartelijke ontvangst en is het doel der Commissie, n.l om den vreemdelingen Holland op zijn mooist te laten zien en hun een hoogen dunk van onze gastvrijheid te geven, bereikt. De steun van gemeentebestu ren en vereenigingen van vreemdelingenver keer is hierbij in ruime mate verleend ge worden Dat men in het buitenland met vertrou wen thans de regeling van deze wedstrijden tegemoet ziet, bewijst wel het groote aantal inschrijvingen dat uit de verschillende lan den is ingekomen. Onder de deelnemers be vinden zich de kampioenen van alle landen, waarin de wielersport wordt beoefend en de meeste bonden hebben dit zelfs nog niet ge noeg geacht, en naast hun kampioenen nog een of meer hunner snelste wielrenners af gevaardigd. Dit wereldkampioenschap zal dus inder daad zijn een strijd tusschen de beste ren ners van de wereld. Wij hopen en vertrouwen, dat deze voor ons kleine Holland zoo belangrijke gebeur tenis er toe bij zal dragen, dat onzen naam in den vreemde eere zal worden aangedaan en dat de buitenlandsche gasten, gedelegeer den zoowel als rennets, lange jaren nog met voldoening op hun tocht naar Holland zul len terugzien. HET U. C. I.-CONGRES. Aan het U C. I -congres zal door dc on derstaande congressisten worden deelgeno- meh: Léon Breton, pres. N, C. L; Paul Rous seau secr. U. C. I.; E. Lecomte, Frankrijk; F. X. Marzohl, Zwits., Cav. G. Varetto, It.; G. Toepfer, Denem.; Madsen Baek, Denem.; Cav. Luigi Bertolino, It Bobbio, It., Iff. Ste vens, Eggert Poehl en J, Frenzel, allen Duitschland B. D R.; Otto, Schumacher, Schulze, Schneider. Lind en Strohbach, allen van de V. D, R., Duitschland; Ir, Kaiser en Lucien Avocat vertegenw. voor Cechoslov; M. Burgi, Zwits. U. C. I.; A. Thiele, Polen; Fern. Colignon, U C. I.; J. Rosseels, pen- ningm. U. C. I.; Percy Low, U C. I.; Ditt- mann, Eng.; Ludlow, Eng.; A. Collignon Bel gië; A, Losa, Belg.;- dr. Paffer, Luxemb. Wedstrijdprogramma voor Zondag a.s. Ie klasse. Schiedam: Hermes D.V.S.V.V.V. Enschede: P.W,H.C.C. I. Amsterdam: V.R.A.Ajax. Den Haag: H.C.C. IIRood en Wit. 2c klasse A. Haarlem: Rood en Wit 2A.C.C. Zaandam: AlbionV.R.A. 2. 3e klasse A. Amsterdam: A.C.C. 2R.C.H. (3c wedstrijd). DEWEDSTRIJDEN TEGEN DRAGON FLIES EN M.C.C. Op 27 cn 28 Augustus a.s. zal een N.C.B.- clftal tè Rijswijk op de Werve een wedstrijd spelen tegen het Engelsclic toureltal Drayon Flier. Voor het N.C.B.-elftal zijn de volgende spelers uitgenoodigd: Mr. J. H. H. Kessler, H. v. Manen, R. Vis, M. Jansen, E. J. A. Schill. G. Bouwmeester, P. A. Laromerts v, Bueren, F. Rincker, 1 er- wiel, Schmcink en Leeser. Met uitzondering van Leeser, die dan wordt vervangen door Tommy de Beus, speelt dit zelfde elftal op 1 en 2 September tegen het M.C.C.-elftal te 's Gravenhagc. De gebeurtenis, waaraan eigenlijk nie mand in onze kleine cricket-wereld meer twijfelde, is Zondag j.l. een feit geworden. In den wedstrijd tegen de kampioenen van het vorige jaar is H. C. C. er in geslaagd, ditmaal beslag op den titel te leggen. De Hagenaars verdienen dit succes ruim schoots. Een ieder is het er over eens, aat de Hagenaars beduidend beter cricket spe len dan onze andere eerste klasse elftal len en men behoeft H. C. C. maar eens aan het werk te hebben gezien om tot deze zelfde conclusie te komen. Vooral wat het batten betreft, hebben de Hagenaars liet zeer ver gebracht. Totalen beneden de 200 werden bijna niet door hen gescoord en meestal kwam de staart er niet eens aan te pas. Dat batsman, als bijv. Koe- leman, het laatst inkwamen, bewijst bo vendien, dat er van een eigenlijken staart geen sprake was. De eenige wedstrijd, welken de Hagenaars verloren was die in Amsterdam tegen V. V. V Hier moeten de kampioenen voor een der steeds wederkeerende wisselvallighe den van het spel hebben gestaan en meer aan dit feit dan aan de kracht der Am sterdammers is die nederlaag toe te schrij ven. Haarlem speelde Zondag j.l. haar laatsten thuiswedstrijd en versloeg Hermes vrij nor maal met 64 runs. Van de overige eerste klasse wedstrijden herinneren we er aan, dat H. C. C. II er in slaagde Ajax op haar eigen terrein een nederlaag toe te brengen. Een fraaie pres tatie van de Haagsche reserves. V V. V. trok naar -Hilversum en sloeg daar de thuisclub met 47 runs. Rood en Wit heeft zich door Quick uit de wedstrijden om den Telegraafbeker laten wippen. Hbt meest opvallend in deze ont moeting was wel het zeer geringe succes der Haarlemsche batsmen. De Nijmegenaren behaalden het niet hoo ge totaal van 119, doch dat Rood en Wit zich hierna voor zegge 43 runs aan dc kant zou laten zetten, zal wal niemand hebben kunnen droomen. Terwiel en E. den Hartog haalden dit kunststukje uit. De jonge Nij- megenaar Terwiel, die ook in den wed strijd. te Bilthoven tegen de Free Foresters zooveel succes met den bal had, schijnt wel een bowler van bijzondere klasse te zijn. Meer nog echter is het lage totaal aan het absolute falen der Haarlemmers toe te schrijven, aangezien de slow-bowler den Hartog toch ook 5 wickets nam voor slechts 25 runs. Rood en Wit ondervindt de wis selvalligheden der cricketsport nog al eens in ongunstigen zin, Het eerste klasse programma voor Zon dag a.s. vermeldt een viertal wedstrijden. Rood en Wit moet in den Haag tegen H, C. C. II in het veld. Gezien het matige suc ces der Spanjaardslaanbtwoners in hun uit wedstrijden durven we thans geen overwin ning meer te voorspellen. Trouwens de Haagsche reserves zijn niet te onderschat ten tegenstanders, waaraan elk behoorlijk eerst j' klasse elftal de handen vol heeft. We vertrouwen echter, dat de Rood en Witters er prijs op zullen stellen zich niet door de reserves van H. C. C. te laten kloppen en hun best zullen doen om de puntjes mee naar Haarlem te nemen. De ontmoeting tusschen Hermes en V. V. V. was er vroeger een, waar bet nog al eens heet naar toe ging. Incidenten als bij cri cket slechts bij hooge uitzondering plaats vinden waren er niet vreemd, We meenen dat de gemoederen thans weer geheel tot kalmt- zijn gekomen. De wedstrijd kan zeer zeker spannend worden. We geven de thuisclub een goede kans. om Grootmeyer c. s er onder te houden. In Amsterdam wordt ten slotte nog ge speeld V. R. A.Ajax. Het krachtsverschil tusschen beide ploegen is ook al gering^ Ook hier kon Vet terreinvoordeel wel eens den doorslag geven, zoodat we een overwinning voor V. R. A. durven voor spellen. Rood en Wit II speelt aan de Spanjaards laan tegen A. C. C,, met wie zij in punten maar weinig verschilt. De Rood en Wit-re- serves kunnen dezen wedstrijd winnen doch zij zullen hiervoor hun uiterste best moeten doen. R. C. H. speelt in Amsterdam tegen de reserves van A. C. C. De Haarlemmers zijn in de tweede competitie nog ongeslagen. A. C. C. heeft weliswaar een vrij goede ploeg, doch wij gelooven niet, dat zij aan dc overwinningenreeks van R, C. H. een einde zal maken. AJAX (L.)HAARL. ELFTAL Een combinatie van Rood en Wit en Haarlemspelers was gisteren de gast van het Leidsche Ajax. De Haarlemmers trokken eerst naar de wickets en scoorden een niet onverdienste lijke 252, waarvan Piet v. Bueren 101 en Bieshaar 50. De Leidenaars brachten het tot 189, Hiervan maakte Dozy 45, A. Wempe 24 en Wamsteker 23 runs. De^ Haarlemmers wonnen dus met 63 runs Compe ütiestanden. le klasse: 1 11 2 8 1 22 22 100.00 Haarlem 12 9 1 2 19 24 79.17 V.V.V. 10 7 3 14 20 70.00 10 1 5 1 5 14 24 58.33 H D.V.S. 11 2 3 1 1 4 12 22 54.54 R. en W. 12 1 5 6 13 24 54.17 H.C.C. II 11 5 6 10 22 45.45 V.R.A. 11 3 1 7 7 22 31.82 V.O.C. 8—21 14 4 16 25.00 Ajax 11 1 1 1 1 7 5 22 22,73 P.W. 84 4 —4 16 2e klasse A: V.V.V. 2 11 3 7 1 23 A.C.C. 10 3 4 1 1 1 17 R. enW. 2 10 3 3 4 15 Albion 11 1 4 1 2 3 10 Haarlem 2 10 3 1 1 2 16 C.V.H. 11 1 2 2 6 5 V.R.A. 2 11 1 8 2 —6 2eklassc B: 10 4 3 3 18; Phoenix 9 3 4 2 17 II D.V.S. 2 10 3® 4 1 2 16 Kampong 10 3 3 1 3 14 10 1 6 3 —3 Hilv. 2 9 1 6 3 —3 3e klasse A (extra competitie): 11 4 5 2 22 V.V.V. 3 tl 4 4 2 1 18 A.C.C. 2 10 2 3 3 2 9 Vleerm. 11 1 2 2 6 5 D.V.C. 11 2 4 5 0 3c klasse B: V.O.C. 2 7 5 2 - - 19 H.C.C. 4 8 3 1- - 2 2 9 Ajax 2 7 12- - 3 1 4 Phoenix 2 8 12- - 4 1 3 L.C.C. 8 1 1 - 2 4 3 Secretaris: H. van Turnhout, Emmaplein 38, Zondag a.s. is onze 2c boottocht naar Gouda. Zij, die nog geen kaarten hebben, kunnen die nog Zondagmorgen aan de boot verkrijgen. Neemt allen weer zooveel mogelijk vrien den cn kennissen roede, opdat deze ple ziertocht net zoo schitterend moge slagen als dc vorige. Allen veei plezier!!! .PIM." A. s. Z.ondag speelt .D. O. een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Sormvogcls in IJmuiden, met clc volgende opstelling: Meenhorst Kuil, Boerc, J. Pcruccl. J. v, d. Laan, C. v, d. Laan, A. Swart, Steffens, v .d. Hurk, D. Ta nis, Pcrucel. SIGMOND NAAR H. F. C. Thans kan met zekerheid worden mede gedeeld dat de IJ. F. C.'er Sigitvond gedu- i%nde het komende seizoen voor H. F. C. zal spelen. Ook is er sprake van dat Weber uit V. O. C. naar de Good Old komt. De Sportkro niek vermeldde dit reeds. Zekerheid bestaat hieromtrent echter nog niet. ZESKAMP DEN HAAG—ROTTERDAM. In den zeskamp Den HaaRotterdam, tus schen de heeren M. B. Braber, E. J. vaii Rijn, P. Halm, Rotterdam en C. J. Hinfelaar, A. Jacobs, W. C. J. Polman is eerstgenoem de als eerste geëindigd met 7 punten uit 5 wedstrijden. De heeren Hahn en Hinfelaar resp. 2 en 3 met 6 punten. MATCH R. C. KELLER—HERM. DE JONGH. Naar wij vernemen zullen de meesters C Keller en Herm. de Jongh in het be- _in van de maand September een dammatch spelen. De datum zal nog nader worden be kend gemaakt. ZEVENTAL HAARL. ZWEMBQND. Op het zwemfeest der H. Z. V. „De Delft" op Zondag 23 Augustus a.s. zal een verte genwoordigend zevental van den Haarlem- schen Zwcmbond een vriendschappelijken wedstrijd spelen. Wie als tegenpartij zal moeten optreden is nog niet definitief vast gesteld. Voor het Haarlemsche Bonds-zeventai zullen dc volgende spelers uitgenoodigd worden: A. Boeree (H.V.G.B.) J. Kodde W. v. d. Boogaardt (H.P.C.) (H.V.G.B.) A. Loos (H.V.G:B.) A Braam J. J. Bouwer P. v. Ommeren (H.P.C.) (H.V.G.B.) (H.V.G.B.) ARNE BORG VERBETERT DRIE ZWEMRECORDS. De Tel. ontvangt bericht uit Londen dat Arne Borg weer drie zwemrecords verbe terde, Hij zwom 1609 M. in 21 min. 41 3/10 sec., 1000 M. in 13 min. 15 sec. en 880 yards (795 M.) in 10 min. 32 sec. „HAARLEM De Haarlemsche Krachtsporverceniging „Haarlem" mocht zich in de maand Juli met haar warme zomerdagen niet verheugen in. een trouwe opkomst van haar leden. Het is te begrijpen, dat men, na gearbeid te hebben in een tropisch klimaat als in Juli, men niet veel gevoelt voor zaalsport. En toch is de H, K. S, V. „Haarlem" de laatste maanden aardig vooruitgegaan in haar aantal werkende leden. Daar het seizoen te ver gevorderd is om nog een terein te huren om lichte athletiek in de open lucht te beoefenen, wordt thans, voordat de athicten hun worstelen, boksen of gewichtsheffen gaan beoefenen, oefenin gen gegeven in Zweedsche gymnastiek, wat hun zeer zeker ten goede zal komen. De heer Sint zal aan een wedstrijd te Luxemburg deelnemen. Hopende dat hij met succes terug mag keeren. 26 Augustus zullen de heeren J. Sint, zwaargewicht, en J. de Ruiter, midden B gewicht, deelnemen aan een lste klas worstelwedstrijd te Amsterdam, uitgeschre- van door de vereeniging D. O. K., aldaar Het zal zeker een spannende wedstrijd worden, daar er mooie prijzen beschikbaar worden gesteld en alle deelnemers flinke athleten zijn. Hopende, dat zij beiden succes mogen boeken. Zij, die met de Haarlemsche Krachtsport- vereeniging eens kennis willen maken, zijn welkom. De oefeningsavonden werden ge houden .Dinsdags- en Vrijdagsavonds van 8 tot lÖJs uur. Alleen zij, die den leeftijd van 16 jaar Jiebben bereik, kunnen lid worden der Haarlemsche Krachtsportvereeniging „Haar lem". ONGELUK IN DE PHILIPS-FABRIEKiEN. Eén arbeider ernstig, vier licht gewond. Donderdagmorgen omstreeks half twaalf gebeurde op de nieuwe papierfabriek nabij de Philips glasfabriek in het Philipsdorp te Eindhoven een ernstig ongeluk, dat nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Een vijftal werklieden was daar bezig met het ophijschen van een zwaren langen balk. Plotseling, door een tot nog toe onbekende oorzaak, raakte deze balk los en viel van een hoogte van onge veer 10 Meter met donderend geraas naar beneden. De werkman S., die op de balk zat, bekwam een ernstige vleeschwonde aan het been. Hij werd onmiddellijk naar de polikli niek van Philips overgebracht, waar de fa- brieksdoktoren geneeskundige hulp ver leenden. De vier andere werklieden bekwa men lichte verwondingen. HEVIGE VECHTPARTIJ TE VALKENSWAARD. Dc voerman R. levensgevaarlijk gewond. Woensdagnacht omstreeks half twee, na afloop der kermjs, heeft te Valkenswaard (N.B.) een hevige vechtpartij plaats gehad tusschen twee dronken personen. Zekere A. B., ge.huwd en wonende te Valkenswaard kreeg ruzie met den ongehuwden voerman H. R. uit Aalst (N. B.) Op den Eindhcvensche- weg aldaar geraakten zij slaags. Plotseling trok B. zijn mes en bracht daarmede R. een diepen steek in de borst toe .De gewonde werd een woning binnengedragen en vandaar on* middellijk per auto naar het ziekenhuis'te Eindhoven overgebracht) waar geneeskun dige hulp werd verleend door dr. v. d. Loo. Zijn toestand is zeer ernstig, zoodat men voor zijn leven vreest. De dader B. is door de niaré- chaussée te Valkenswaard gearresteerd. De maréchaussée is momenteel bezig met het instellen van een onderzoek naar de toedracht van de zaak. Verschillende getuigen zijn reeds gphoord. Beide vechtersbazen staan niet zeer gunstig bekend. De Zwolsche Crt. schrijft: Begrijpelijkerwijze waren Maadagavond de mcnschen door de vreemde natuurver schijnselen een beetje opgewonden en van streek. Zoo stond een heele groep op een hoek van de Potgietersingel bij dc Nieuwe Havenbrug in onze gemeente te staren door een tuinhek, naar „een groote scheur in den achtergevel van een huis aan dc Blij- markt, door den bliksem er in geslagen", welke scheur bij nader onderzoek slechts een vrucht van gezichtsbedrog bleek te zijn, daar een zwarte lap. die over een stok in den tuin hing, ongeveer loodrecht op de richting van muur en tuinhek, .in het sche merdonker den indruk van een scheur in den wand teweegbracht. Uit een dergelijke zenuwachtige voorba righeid misschien ook met een tikje sen satie-belustheid gemengd moeten we het feit verklaren, dat de Zwolsche correspon dent van Tel. en Hbld. aan die bladen meld de, dat de bliksem in het stadhuis hier ter stede ingeslagen was. Naar aanleiding van verschillende vra gen, die ons daaromtrent bereikten, deelen wij mede, dat dit bericht als volkomen uit de lucht gegrepen moet wodren beschouwd. Het eenige wat er heeft plaats gehad is, dat door den geweldigen regen op het ar chief zooals dat wel meer is gebeurd eenigen hinder van lekkage is ondervonden. Waarschijnlijk is het deze simpele om standigheid, die den al te vluggen bericht gever van genoemde bladen tot zijn ondust- barende tijding over blikseminslag aanlei- In de Noppenstraat te Arnhem heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad, die er op uit liep dat zekere E. zijn broer met een bijl te lijf wildé. Juist toen hij hem den ongetwij feld doodelijken slag wilde toebrengen, kwam de politie tusschenbeide, die revolver schoten moest lossen om den woesteling te overmeesteren. Geboeid is hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht en daar in arrest gesteld. De man liep een gat in het achterhoofd op en is ten politiebureele ver bonden. De Centrale recherche te Amsterdam, heeft een Duitschen man en vrouw aange houden, die zich daar aan zonderlinge prak tijken hebben schuldig gemaakt. Zij vroe gen per advertentie een dienstmeisje dat over eenige dagen in betrekking zou moe ten treden en 1000 Mark borgtocht moest stellen. Een meisje voldeed hieraan, doch toen zij zich kwam melden, bleken het echt paar en de duizend Mark verdwenen te zijn. den aan de plaatselijke afde'elingen, den al- gemeen'ten penningmeester te 's-Hertogen- bosch Postbus 5 Gironummer 34348 of aan de Nederlandsche Bank te 's-Hertogenbosch op rekening van het Comité. Het Comité verleent steun zooder onderscheid van godsdienstige gezindte. Door een roekelooze manoeuvre van een auto is Donderdag namiddag de auto, waar in de Koningin was gezeten, nabij het Aard- huis bij Het Loo zeer licht aangereden. Er is proces-verbaal opgemaakt. Plet Ned. R. K. Huisvestingscomité deelt ons mede, dat giften kunnen gezonden wor- Vr.: Waar wordt de „R.-K. Radiogids" uit gegeven? Antw.: Administratie- en redactie-adres is Heerengracht 246, Amsterdam. Vr.: 1. Kan een echtpaar, dat gescheiden is, weer met denzelfden persoon trouwen? 2. Ik heb een bidprentje van den H.Eerw. heer Mgr. van den Akker, Eere-kamerheer van Z. H. den Paus, Kanunnik-Poenitencier, Deken en Plebaan der Kathedrale Kerk te Haarlem, die overleden is te Haarlem, 1889. Nu dacht ik, dat de kerk ongeveer 26 jaar- bestond, hoe kan dat? Antw. 1. Ja, 2. Mgr. v. d. Akker was pas toor der kerk aan de Jansstraat. Dit was de Kathedraal, voordat de St Bavo in ge bruik werd genomen. Vr. betreflende een zieke dienstbode. Antw.: In geval van ziekte of ongeval van een inwonende dienstbode is mevrouw verplicht, zoolang de dienstbetrekking duurt, doch hoogstens zes weken, voor haar be hoorlijke verpleging en geneeskundige be handeling te zorgen, voor zooverre daarin niet uit anderen hoofde is voorzien. Voor die verpleging en verzorging behoeft dus niet te worden gezorgd als de dienstbode die reeds uit een fonds ontvangt (Raad van Arbeid) of als zij tegen ziekte' verzekerd is of wanneer de diénstbode bij naar ouders of familieleden haar intrek neemt. De kosten der verpleging mag mevrouw pas na de vierde week op de dienstbade verhalen. Maar wanneer de ziekte of het oneval is veroorzaakt door 't opzet of de onzedelijk heid der dienstbode of het gevolg is van een lichaamsgebrek, waaromtrent de dienst bode bij het aangaan der overeenkomst me vrouw opzettelijk valscb heeft ingelicht, mag zij ook dc eerste vier weken op het loon korten.Die korting mag telkens niet meer bedragen dan twee vijfden van het uit te betalen loon. Hieruit kunt u dus opmaken, waartoe u in uw geval verplicht bent. Zijn de inlichtingen, die de dienstbode u bij het aangaan der dienstbetrekking verstrekte, juist geweest? Vr. 1: Mijn zuster is vanaf 22 Januari in betrekking. Nu is zij Zondag 2 Augustus met haar vrijen dag bij mij gekomen en 's avonds ziek geworden, zoodat de dokter zei, dat ze niet vervoerd mocht worden. Nu heeft de juffrouw haar een week loon én een week kostgeld gegeven en gezegd: nu heb ik aan mijn plicht voldaan. Is dit zoo? 2. Zoo niet, hoelang moet zij loon en kost geld betalen en hoeveel bedraagt het kost geld (zij moet versterkende middelen gebrui ken). 3. Is de juffrouw verplicht den dokter te betalen? 4. Heeft de juffrouw bet recht zoolang zij ziek is haar te ontslaan? Z- heeft de ziekte door haar dienst gekregen. Antw. Uw inlichtingen zijn onvoldoende. Als uw zuster inwonend dienstbode is, dan kunt u de verplichtingen van den patroon bij ziekte in het antwoord op een andere vraag in deze rubriek lezen. Is de dienstbode niet inwonend, dan be staat de plicht voor geneeskundige behande ling niet.Voor 't opzeggen van den dienst moét dc wettelijke opzegtermijn in acht worden genomen. Welke die termijn is in dit geval, welen wij niet, omdat u niet opgeeft op welke wijze de dienstbode betaald werd. Ove rigens gaat l"i ziekte het loon gedurende een korten tijd door, b.v. 8 of 14 dagen. Kostgeld wordt berekend op 1 per dag. Het verstrekken van versterkende middelen behoort tot geneeskundige behandeling. DE CANISIUS-FEESTEN TE NIJMEGEN. De volgorde der feestelijkheden. Thans kan een overzicht gegeven worden van de feestelijkheden,, welke gedurende de Canisius-dagcn in Nijmegen zullen plaats vinden, Zondag 6 September. De feestelijkheden vangen om drie uur namiddag aan met een ph chtigen optocht en ontvangstname der Reliquiën door Mgr. Besson, Bisschop van Lausanne en Freiburg, meegebracht. Om half zes een pierhtig Lof in dc Cani- siuskerk en vereering der Reliquiën, uitslui tend voor de pelgrim^.. 's Avonds 8 uur opvoering van het Cani- siusspel in de sociëteit „de Vereeniging". Maandag 7 Seotember. In den voormiddag- om 9 uur een Pontificale Hoogmis in de Canisiuskerk cn om 10 uur in de Sl. Jozefs- kerk (Keizer Karelplein). In den namiddag om 3 uur tocht met dc pelgrims naar de H. Landstichting. Om half zes Pontificaal Lof met preek van Pater Lector Molkenboer O.P. en vereering der reliquiën, 's-Avonds acht uur: Canisiusspel in de sociëteit „De Vereeniging". Dinsdag 8 September. Om 9 uur Pontifi cale Hoogmis in de Canisiuskerk en om 10 uur in de St. Jozefskerk. In den namiddag om 3 uur Pontificaal Lof voor dc jubiieerende Canisius-Congregatie. Om 7 uur Pontificaal Lof met preek van Pater Hendrichs S. J. s Avonds 9 uur Lichtstoet door de stad. Woensdag 9- September. Om 9 uur Ponti ficale Hoogmis in de Canisiuskerk en om 10 uur in de St. Jozefskerk. Des namiddags 3 uur Kinderoptocht en Openlucht-vergadering. Om 5 uur Pontificaal Lof. 's Avonds 8 uur groote Slotvergadering in dc sociëteit „De Vereeniging". B' Bij het bericht van „De Morgen" over de Michaëlistische Kamerleden teekent „>Het Centrum" aan: „Er is ons niets van bekend, dat de hee ren dr. Moller en prof. Veraart als Michaë- listen gekozen zijn. Volgens onze meening zijn zij, evenals de andere Kamerleden, ge kozen als lid der Katholieke Staatspartij en op geen anderen titel. Een splitsing-brengen in onze Katholieke Kamerfractie door de onderscheiding Michaëlisten en niet-Mi- chaëlistische leden lijkt ons overigens nie! aanbevelenswaardig." In dit verband herinnert „De Tijd" aan hetgeen Mgr. Nolens in zijn politieke rede te Amsterdam vóór de verkiezingen over de zoogenaamde „denkrichtingen" in de R. K- Tweede Kamerfractie heeft gezegd: „De katholiek georganiseerde kiezers hebben aldus Mgr; Nolens het program van actie aanvaard na ernstige besprekin gen. Spr, vestigt er de aandacht op, dat op het Concept-program door zgn, denkrich tingen ingrijpende wijzigingen zijn voorge steld, die verworpen zijn. „De candidaten der Partij hebben zeker met de wording van het program rekening te houden, maar verworpen denkbeelden als rentelooze leeningen en eenzijdige nationale ontwapening zijn uitgesloten in de volgen de legislatieve periode. Alle leden van d« Kamerclub 'zijn spr. even welkom. In. nie mand zal hij een heelen of een halven democraat zien, maar alleen een Christe- lijken democraat, zooals de Encyclieken „Graves de Communi re" en „Rerum Nova rum", het willen. Spr, ziet geen Rafaël- of Michaëlisten meer, maar kent slechts ge kozenen op het program." Door Gedeputeerde Staten van Noord holland is in verband met hun voorstel aan de Sfaten, hetgeen in de laatst gehouden Prov. Statenzitting werd aangehouden, wat betrof de exploitatie van het Provinciaal Landgoed onder Castricum, ingesteld een Commissie van Advies inzake de exploita tie var. bedoeld landgoed. Als voorzitter is aangewezen het lid vair dat college: Jhr. Mr. D. E. van Lennep, terwijl in die commissie zijn benoemd en die benoeming hebben aangenomen de volgende heeren: P. H, L. J. Lommen, Burgemeester dezer Ge meente; G. A. L. Gunters, Directeur van het Groot Badhotel te Zandvoort; L. A. Springers, Tuin-archifect te Haarlem; Ir. C. Thomese, Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat te Haarlem en Dr. Jac. P. Thijsse, lid van het bestuur der vereeniging tot behoud van natuurmonumenten van Ne derland te Bloemendaal. Beklaagden tot 5 en 1 jaar veroordeeld. Donderdagmiddag deed de Vacantiekamer van de Rechtbank te Rotterdam uitspraak in de zaak betreffende het echtpaar R. uit de Haringpakkersstraat aldaar* die zich aan het maken' en uitgeven van valsche Nederland sche guldens heeft schuldig gemaakt De 37-jarige M. R., gedetineerd, werd we gens het vervaardigen van valsche Neder landsche guldens tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl zijn echtgenoote, de 32- jarige R. R geboren T,, wegens het uitgeven van-valsche Nederlandsche guldens, als wa ren zij echt en onvervalscht, tot 1 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. EEN MEDEDEELING VAN HET HUISVESTINGSCOMJTé v. BORCULO. Hel Huisvestingscomité van Borculo be richt ons. Wij werden diep in 't hart ge troffen door de buitengewone deelneming in de ontzettende ramp. die ons stadje trof. Wij mochten honderden brieven ontvangen met aanbiedingen om kinderen en dakloo- zen een onderkomen te bezorgen. Maar dc toestond is op het oogenblik zóó, dat de mcnschen zich liever redden in de treurige omstandigheden, dan zich te scheiden van hun kinderen. Allé" plaatsen zijn hun goed genoeg. Er wordt trouwens haast gemaakt wet het inrichten van noodwoningen. Wij verzoeken dus geen aanvragen meer te doen om opname van kinderen. Men zal begrijpen, dat wij hoogst dankbaar zijn voor ilc be wijzen van deelname. Dit verzoek beteekert dan ook niet, dat de nood gelenigd is; die wordt elk oogenblik erger, omdat nu pas de menschen tot bezinning komen en inzien wat zij verloren hebben. Wij houden ons dao ook aanbevolen voor giften in geld. Namens het Comité: Pastoor J. KROOT, Voorzitter. HET SPOORWEGONGELUK BIJ AMIENS. PARIJS, 14 Aug. Omtrent het ongeluk met den sneltrein ParijsCalais, nabij Amiens, wordt nog het volgende gemeld. De eerste elf wagons derailleerden; zeven van deze wagons werden In elkaar gedrukt, terwijl er drie in brand vlogen en totaal verbrandden. Er zijn op 't oogenblik 9 dooden en 160 gewonden, van wie 71 ernstig. Er zijn geen Nederlanders bij de dooden en de ernstig gewonden. Geméld wordt, dat de machinist van den trein, welke bij Amiens is verongelukt, ge arresteerd is. Men vreest, dat nog veel ge wonden zullen sterven. LONDEN. 14 Aug. De Fransche financieclc deskundigen, die korten tijd geleden met Brilsche deskundigen, de kwestie der beta ling van de Fransche schuld aan Engeland bespraken, zullen binnen enkele dagen naar Londen terugkéeren. Vernomen wordt, dat Groot-Brittanië heeft aangeboden 13 milli- oen pd. st. per jaar minder te willen ont vangen dan zij aan de Ver. Staten moét betalen. DERDE R. K. PAEDAGOGISCHE WEEK TE TILBURG. De Derde „Week" van het Psychologisch Paedagogisch Instituut der R.K. Le gangen nadert onder zeer gunstige voor teekenen. Alle onderwijs-organisaties in het land zonder eenige uitzondering hebben pro paganda gemaakt onder hunne leden en in grooten getale zullen deze de volgende week naar Tilburg komen, om in weten schappelijke onderlinge gedachte nwisseling hun inzicht in onze eigen katholieke paeda- gogiek te verbreeden en te verdiepen. Voor de tentoonstelling kwamen nfg in de laatste dagen aanvragen binnen om stands en demonstratieruimte, en alle beschikbare plaats in het ruime Beursgebouw is tot den laatsten centimeter ingenomen door een veertigtal binnen- en buitenlandsche firma's, die het nieuwste op onderwijsgebied zullen toonen, terwijl een complete verzameling van R.K. jeugdlectuur zal bewijzen, dat wij daarvoor geen leentje-buur meer behoeven te spelen bij de r.eutrale uitgevers. Voor eiken belangstellenden bezoeker zal er op 17, 18 en 19 Augustus te Tilburg \»el leerrrijks te zien en te hooren zijn. Niemand behoeft zich ook af te laten schrikken door de kosten, want een ijverige commissie draagt zorg, dat de kosten voor logies en voor verblijf zoo gering mogelijk zullen zijn. Degenen die nog inlichtingen wenschen, kunnen die bekomen bij de administratie der R.K. Leergangen, Bossclieweg 95, waar ook kaarten en programma's kunnen worden aangevraagd. (Giro 62804, telefoon 1073).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3