Dp ruin?, floor don cvc'oon aanflsrtclif in N -Brabant en dpn Achterhoek. KUNST EN KENNIS. De ramp van Maandag nis natuurverschijnsel raii GEMENGD NIEUWS Een oude vondst. BINNENLANDSCH NIEUWS. Tractaat en Minister. waar de twaalfjarige Mande-? om tie- leven kwam. D on ir. le-j hoe ,fe ra tif yir'. toedroeg. vertelt den Illlllllll!ll||fll!lllllllllll!llllll!l!!llllllllllllllllllllllllllllll!lllll!!lllllllllllllli:ill!lllllllllll!llll!lllllllll!lllllllllll!lllllllllllllllll!!llllllllll^ Blijft ten slotte over een ver klaring te vinden voor de ont zettende uitbarsting der ele menten Om hiertoe te komen, moet in aanmerking worden ge nomen dat te voren de tem peratuur zeer hoog is geweest. Tot ver in oostelijke richting over bet vasteland (Berlijn hoo- ger dan 35 gr C.j. Een buiten gewone oververwarming van de onderste luchtlagen over een zeer groot gebied met een ver breking van het stabiele even wicht tusschen de lagere en hoogere luchtlagen is daarvan het gevolg geweest. Dit veroor zaakt dan een naar beven stij gen van de warme lucht. De koudere omringende lncht dringt zich onder de warme, tilt deze op waarjjij wolkenvor ming plaats heeft Dit toestroo- men van de koude lucht heeft gewoonlijk plaats met groote kracht Dat alles nu is gegaan met meer dan buitengewone kracht en is te verklaren door aan te nemen dat enorme mas- «a's warmt- lucht opgestegen ziin waarbij de toestroomende lucht wellicht slechts lange smalle banen kon toestroomen en dit dus met razende snelheid beeft moeten doen Dat in ieder geval veel koude lucht is toe- 1 gestroomd wordt bewezen door de sterke afkoeling na Zondag en Maandag en den mist diet later is opgetreden. De grote duisternis tijdens het onweer is eensdeels een gevolg van de enorme dikte van de gevormde wolken laag anderdeels van de dichtheid van de wolken zelve door de buitengewone sterke condensatie van den waterdamp Bovenstaand mag slechts als voorloopige verklaring van het natuurverschijnsel worden aangenomen Pas als alle beschikbare waar nemingen verzameld en uitgewerkt zijn, zal de juiste toedracht kunnen worden nage gaan l-eze foto laat zien, hoe de uitgerukte <en stukgewrongen hoornen meehielpen de huizen te ontredderen. (Borculo) De hulpverleening was al dadelijk druk in actie. Op demarkt te verstrekt. Borculo werd aan de behoeftigen gratis brood Terwijl Dinsdagmiddag schilders bezig ■varen d Herv Kerk te Elburg te witten, ontdekten ze tegen bet gewelf een schilde ring voorstellende een beeld, gehuld in roo- den mantel de voeten rustende op een blauwen bol, de handen in zegenende hou ding. Ter weerszijden van het hoofd takken met vruchten Onder het beeld een op schrift. dat echter nog niet ontcijferd kon worden Reeds vroeger zwerd de aanwezig heid van beschildering vermoed; de hooge kosten hebben toen van blootlegging doen afzien. In het Handelsblad maakt de Hoefijzer correspondent onder bovenstaand opschrift eenige opmerkingen in verband met het Belgisch verdrag, na eerst betoogd te heb ben dat hij ten opzichte van de kanaal- olannen niet te stug zou willen zijn; Jntusscbm herinneren wii er aan, dat voor ons niet de kanalen, maar de souvereini- teitsbedreigingen op de Schelde hoofdbe zwaar zij tegen het tractaat. Het prijsgeven van de Wielingen aan de uitsluitende be- loodsing door de Belgen; het opgeven van ons politierecht ten aanzien van Belgische schepen, het uitbreiden van het gezag der Permanente Commissie tot zelfs over han delingen van Zeeuwsche waterschappen en dit voegen wij er -bij de mogelijkheid dat Antwerpen oorlogshaven wordt met de onvermijdelijke gevolgen van schendingen onzer neutraliteit in oorlogstijd. Het is vooral om deze redenen dat wij het aan vaarden van dit tractaat een groot gevaar voor ons land zouden achten. Verder zegt de schrijver o.a.ï Dit tractaat nu is mep verlieze dat boek nooit uit het oog nog altijd een stuk Versailles. Het is een oorlogstrofee van België maar daar hebben wij, neutralen van den oorlog, België niet aan te helpen De overwinningsstorm bedreigde destijds ook het neutrale Nederland en als schutsel heeft onze regeering toen dit tractaat moe ten aanvaarden. Doch is het aan de Neder- landsche Volksvertegenwoordiging om thans zeven jaren na den wapenstilstand, den geest van Versailles nog te helpen voortle ven? Wij komen biermede tot de tweede aan leiding van dit artikel: het aanblijven van den heef Van Karnebeek, gaat de Hbl.» redacteur voort. Hij stelt voorop dat aanblijven met „ge mengde gevoelens' ontvangen te hebben, waarvoor hij nader zijn motieven aan voert, wanneer hij besluit met in het aan blijven eer een voor- dan een nadeel te zien, wijl de Tweede Kamer, of eventueel de Eerste tegenover den heer Van Karne beek veel vrijer staat, dan tegenover eeni* gen anderen minister. De burgemeester van Borculo, Jhr. da Muralt (met stroohoed), die met den meesten spoed maatrislelen heeft genomen tot hulpverleening. Aan de beschouwingen van zen deskundige over bovenge- aoemd onderwerp in Het Vad., on tl een er, wij het volgende: .Wij kunnen thans aanne men. dat bij menschenheugenis er, lang voordat de oudste men- schen in ons land die thans nog leven, geboren werden, nooit zoo n heftige uitbarsting van het onweer is voorgeko men als die van in 't begin de- ter week. Alle'bekende* ware stormen van de negentiende en de twintigste eeuw schijnen op den achtergrond gedrongen te worden door wat nu gebeurd is zelfs de drie beruchte stor men van 30 September 1911 26 Augustus 1912 en 6 Novem ber 1923 Eu in de jaarlijks foor het Meteorologisch Insti tuut gepubliceerde boekjes aver onweders in Nederland, die samengesteld zijn op grond van mededeelingen van een paar honderd onweers-waarne- mers. is niets te vinden dat ge lijkt op het onweer van Zon dag. Zoo zal dan de ramp van Zondag 9 Augustus 1925 er een zijn. die altijd een der belang rijkste historische gebeurtenis sen van ons land zal blijven Gaan wij de thans losgeko- men uitvoerige berichten na, f dan blijkt dat de hevigste ver- j schijnselen en grootste ver- woestingen zijn voorgekomen in drie deelen van ons land, t-w een streek bi) Bergen-op- Zoom er. Roosendaal, 'n streek, waarvan Zeeland in N.-Br. het middelpunt vormt en het ge deelte van den Gelderschen Achterhoek waar Borculo het voornaamste centrum van vormt Tusschen de tweede en derde streek ligt dan nog een vierde klein gebied bij Didam. Op de kaart gezien blijken deze vier gebytden te liggen op een rechte lijn, die een rich ting heeft van W.Z.W naar 0. N.O., nauwkeuriger Z 60 gr W. N 60 gr O In deze vier stre ken i5 act onweei losgebroken op tijdstippen, die niet zoover uiteen liggen, meest tusschen 6 en 3 uur s avonds (57 mid- delb tijd), d. i. ongeveer ten ijde vac eer. maximum-phase n de warmte-onweders. Aan beide zijden van deze lijn kwa men we. onweders voor. maar van mindere hevigheid Alle droegen nin of meer het ka rakter van plaatselijke buien, zoodat talrijke haarden van electrische ontladingen voor kwamen. Buiten de streken van de groote verwoestingen, waar men uit den aard der zaak op iets anders had te letten dan op meteorologische waarnemin gen heeft men beter acht ge slagen op de verschijnselen De berichten stemmen over een op het punt van de wijze waarop de electrische ver schijnselen zich voordeden. Men zag meest een ongewoon groot aantal tichtflikkeringen („het licht niet van den hemel" en dgl uitlatingen) maar men hoorde weinig donder. Een be trouwbaar waarnemer kreeg den indruk, dat de ontladingen meest boven in de wolken plaats hadden. Schrijver van deze regelen zag vele malen in de wolken ontladingen, die van één punt tallooze kronkelende lijnen if alle richtingen uit straalden. De meeste ontladin gen waren opflikkeringen van een paarsblauw licht De wijze, waarop het geonweerd heeft, was in ieder geval iets buiten gewoons- In de tweede plaats is in de verwoeste streken opgemerkt, dat neergevelde boomen wijzen op kringvormige windstooten Hier hadden wij dus te doen met hoozen Het zou van groot belang zijn dat vóór bet oprui men van omgewaaide boo men. daaromtrent nauwkeurige waarnemingen worden gedaan. Verder valt op de buitenge wone kracht van den wind in de verwoeste streken Daar. de beruchte Novemberstorm wind snelheden heeft voortgebracht van hoogstens 50 meter per se conde waarbij niet zulke be schadigingen zijn aangericht als thans, moeten de windstooten veel hooger worden geschat, maar men kan er slechts met de muts naar gooien Hoe in de gcieis-.eid. streken de wegen versperd werden d«or neergeslagen ooomen, toont deze kiel; uit den omtrek van Uden. (erneer'a^sl*: ja air -ersuft loooe;* inwoners van het Levjg geteisterd»' iorcuic door lie straten, sommigen gewond, gelijk de oude man op J.en voorgrond. Reeds is men drul: in de weer, naasi de verwoeste huizen kajakken te houwen die a's noodverblijf kunnen dienst doen. (Langeboom) fc.r moet geholpen worden! De hew»»ie;« de» cte'.s;erde streek zelf geven '1 voorbeeld, door spontaan hun ,,a 'e .e uferen voor de zwaarbeproefde slachtoffers. Do keik en het klot ster te Langeboom hadden he» zwaar se ve, -rotwoorden. oren werd door dea wind afge-uki en ;wam een eind verder in den tuin terecht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8