ÊWEflöD *fpMf1IE.UWS De Indische specialiteiten in de Tweede Kamer. De Zuiderzee-bslanghebbenden. DRANKBESTRIJDING. Diocesaan Kruisverbond. LUCHTVERKEER. Medewerking aan de Wereld verkeermaatschappij. UIT ONZE OOST. Brandstichtende communisten. KERK EN SCHOOL. De derde R. K. Paedagogische Week te Tilburg. Het nuchter communiceeren. HANDEL' EN NIJVERHEID. De Xllle Ned. Jaarbeurs. NA DE STORMRAMP. De. toestand aan den zoom van de Peel. Vergelijking met Borculo. H. M. de Koningin-Moeder schenkt f2500. Proclamatie in verband met kleine onregelmatig heden. Steenkolen voor Borculo gevraagd. Door Minister De Geer geïnstalleerd. De Koningin in de Peel- streek. De boerenhulp aan Zee land en Langenboom. Een goed voorbeeld. De toestand te Borculo. Practische boerenhulp aan Zeeland en Langen boom. Brand te Amsterdam. Ernstig auto-ongeluk te Well in Limburg. Als men kleine kinderen te logeeren heeft. Een opgehelderde moordzaak. Ernstig motorongeluk bij Amersfoort. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. LANDB. EN VISSCHERIJ Visschen met het spieringdrijfnet Het honiggewin. RECHTSZAKEN, De zaak-Muylwijk. LEGER EN VLOOT. De koloniale reserve. KUNST EN KENNIS» Willem Kes. ORDE EN ARBEID. Het ontslag bij de Oranje Nassaumijn. In een beschouwing over den uitslag der Tweede Kamerverkiezingen in „Sociaal Le ren en Streven", orgaan van den Centralen èaad der Ned.-Ind. Katholieke Sociale Bon den, schrijft B. o.a.: De heer Feber is dan gevallen en met hem Ie heer Gerritsen een andere oud-Indisch man, die den Vrijheidsbond vertegenwoor digde. Het toch al niet groote getal Indië- kenners, dat in de kamer zat, is dus met twee solide, bezadigde mannen verminderd, terwijl in hun plaats is gekomen de heer Cramer, ons allen uit den Volksraad wel bekend, van wien bezadigdheid en soliditeit, politieke wel te verstaan, nu niet juist de kenmerkende eigenschappen vormen Dat wij de niet-verkiezing van den heer Feber betreuren, behoeven wij wel niet na der te betoogen. In dit opzicht is ons kie zersvolk te kort geschoten en heeft het in de vertegenwoordiging een manco doen ontstaan, die hoe eer hoe beter hersteld moet worden. Naar aanleiding van het niet-opnemen van een vertegenwoordiger der Zuiderzee-ge- meenten langs den Zuid- en Oostwal (Hui zen, Harderwijk enz.) in het bestuur der Vereeniging van Zuiderzee-gemeenten, heeft de gemeenteraad van Huizen met algemee- ne stemmen een motie aangenomen, waarbij de wensch wordt uitgesproken, dat alsnog deze gemeentebesturen zullen vertegen woordigd worden. NIEUWE BANKBILJETTEN VAN 10.— De Directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij na 15 Augustus a.s. een nieuw model biljet van ƒ10 in omloop zal brengen. De voorzijde wordt omlijst door een in blauwe kleur gedrukten rand van kleine rozetten en is door eene verticale lijn der zelfde rozetten in 2 vakken verdeeld. Van deze vakken is het linkervak, hetwelk iets meer dan gedeelte van het biljet beslaat, onbedrukt gelaten. Hierin is het watermerk geplaatst, hetwelk een zeilend scheepje voorstelt. Het rechtervak is in blauwe kleur gedrukt en vertoont den volgenden, gegra- veerden tekst DE NEDERLANDSCHE BANK BETAALT AAN TOONDER TIEN GULDEN. De President, De Secretarie, terwijl in de vier hoeken van dit vak het cijfer 10 voorkomt, naar de binnenzijde afgelijst door randen van dezelfde rozetten als bovengenoemd. De onderzijde va* dit gedeelte van het biljet wordt ingenomen door de gegraveerde afbeeldingen van eene vrouw in Zeeuwsche kleederdracht, welke geplaatst is tegen een geguillocheerden, donkeren achtergrond, waarop in regelmarige herhaling het Romeinsche cijfer X zichtbaar Hr. De Jaarvergadering van het Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem wordt dezen keer te Leiden gehouden, op Maandag 24 Augustus a.s. Te zien aan de ons toe gezonden agenda belooft deze vergadering zeer belangwekkend te worden, op de eerste plaats natuurlijk voor de plaatselijke'Kruis- verbonden, die door hun afgevaardigden vertegenwoordigd zullen zijn, maar ook voor allen, die zich voor den voortgang van het liefdewerk der katholieke drank bestrijding interesseeren, in het bijzonder de geestelijk adviseurs, wier medewerking zooveel beteekent voor den bloei der goede zaak. De agenda vermeldt, behalve de ver schillende verslagen en rapporten, die den vereenigingstoestand in het Bisdom ïllu- streeren, enkele belangrijke voorstellen. Voor al wordt onze aandacht getrokken naar die van het Hoofdbestuur en het Kruisverbond te Heemstede, welke beoogen de verkeers veiligheid te bevorderen door het wegnemen van een groot euvelhet drankmisbruik, dat inderdaad reeds menige ramp op zijn geweten heeft en nog iederen dag het leven van velen op den openbaren weg in gevaar brengt. Verder zal de vergadering nog aantrekke lijk worden gemaakt door een inleiding van den bondssecretaris over de actie- en propagandamiddelen van het D. K. en een rede van den Z.E. Heer Directeur van So- briëtas over „Hoe kan het bezoek ter Kruisverbondvergadering worden bevorderd? Waar het vergaderingenbezoek in het ver- eenigingsleven algemeen onder een zekere malaise zucht, zal de beantwoording van die vraag door zoo'n bevcejd en ervaren leider ongetwijfeld belangwekkend zijn. DE KASGELDBELEGGING DOOR DE GEMEENTEN. Onderpand door Boerenleenbanken^ Geruimen tijd wordt reeds van verschil lende zijden bezwaar gemaakt tegen den eisch van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, in verscheidene gevallen gesteld, dat de boerenleenbanken onderpand moe ten stellen bij deponeering van kasgeld door gemeenten. Hef lid der Provinciale Staten, de heer J. Best Nz. te Berkhout, heeft nu tot Gedeputeerde Staten dè vraag gericht, of zij bereid zijn, evenals ten aanzien van de Bank voor Nederlandsche Gemeenfen reeds geschiedt, van dezen eisch af te zien. De heer Beat zet daarbij uiteen, dat aan de soliditeit der boerenleenbanken, wegens de onbeperkte aansprakelijkheid der leden twijfel niet mogelijk is. Naar de „Tel." verneemt, zal in deze week vanwege het Departement van Wa terstaat, een onderzoek worden ingesteld naar de luchtvaardigheid van de Neder landsche Wereldverkeersmaatschappij, ten einde na te gaan of luchtvaardigheidscerti- ficaten kunnen worden afgegeven. Is dit eenmaal geschied er is trouwens geen enkele reden om aan te nemen, dat de Jun kervliegtuigen ongeschikt zouden worden bevonden dan wordt sanctie verleend, voor het reeds sedert 21 Juli zonder mede werking geëxploiteerde luchtvaartbedrijf en moet ook verdere medewerking worden verleend. Het viel op dat er den laatsten tijd wat meer brandjes plaats hadden dan gewoon lijk in Tjiamis en omgeving en op een gege ven moment waren negen huizen in vlam men opgegaan, terwijl duidelijke sporen van opzet werden aangetroffen, schrijft de Pr. Bode. De brandstichtingen, bleek aldra, waren beraamd door de communisten, die, gelijk men zjph herinneren zal, zich in Tjiamis al tijd flink hebben geweerd. Toen men verder ging speuren, bleek, dat «er bepaalde instructies bestonden. Deze in structies waren afkomstig uit Batavia en gaven onomwonden te kennen, dat de slap- jheid der beweging een doorn was ja de oogen der groote leiders, zoodat 't geen kwaad kon, van locale misdadigers gebruik te maken om te laten zien, dat de commu nistische partij nog leefde. Gehoorzaam, als goede communisten, hebben toen de heeren in Tjiamis er iets op gevonden. Zij staken wat huizen in brand, zij ver nielden een brug en zouden er toe zijn overgegaan (dat stond ten minste op het „programma") om ook bestuurswoningen in brand te steken, ware het Inlandsche be stuur niet zoo gelukkig geweest om bijtijds van de plannen kennis te krijgen, zoodat de verdere uitwerking kon worden verhinderd. Het bleek, dat voor het uitwerken van deze terreur een speciaal corps was opge richt, de barisan moeda (het jonge* leger) genaamd. Twee der daders, bekende communisten, zijn reeds gearresteerd. Verder onderzoek heeft plaats. Een schrijden van Mgr. Diepen. Het bestuur mocht het volgend schrijven van Mgr. Diepen ontvangen: Met groote ingenomenheid en oprechte waardeering hebben wij vernomen, dat op 17, 18 en 19 Augustus de derde R.-K. Pae dagogische Week door de R.-K. Leergangen zal worden gehouden. Voor het Roomsch- Katholieke Onderwijs is het van het groot ste belang, dat de Katholieke principen en de daaruit voortvloeiende gevolgen door on ze docenten zelf nauwkeurig gekend en door hen in alle scholen steeds zuiver en helder toegepast worden, vooral in dezen tijd nu de fundamenteele godsdienstige grondslagen van vrijheid en van gezag bij de schoolop- voeding zoo vaak worden miskend en aan getast. Met vreugde begroeten wij daarom dit R.-K. Congres, omdat de vragen, die daar in behandeling worden genomen, besproken zul len worden in het licht van ons heilig Ge loof, dat op het zoo moeilijke terrein der op voeding den eenigen veiligen en juisfen weg kan wijzen. Volgaarne schenken Wij aan dit Congres den Bisschoppelijken zegen en met aandrang bidden wij over alle deelnemers Gods rijksten zegen af, opdat deze derde R.-K. Paedagogische Week voor ons Bisdom en ons dierbaar Katholiek Vaderland meer in het bijzonder voor docenten en leerlingen on zer R.-K. scholen de overvloedigste vruchten moge opleveren. w.g. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's-Hertogenboscb. In „Sancta Maria", het kerkelijk week blad voor het bisdom Breda, schrijft Mgr. Hopmans, bisschop van Breda:* Voor zeer velen, vooral in ziekenhuizen en andere religieuze gestichten, is het van belang goed te weten, in welke gevallen iemand niet-nuchter de H. Communie mag ontvangen. Om den belanghebbenden ter wille te zijn, laten wij hier een korte uit eenzetting volgen. 1. In stervensgevaar is het geoorloofd niet- nuchter te communiceeren, zelfs dagelijks. Zoolang die gevaarlijke toestand voortduurt, mogen vóór de H. Communie spijs en drank en geneesmiddelen gebruikt worden. 2. Ook buiten stervensgevaar kunnen ge vallen voorkomen, waarin men niet-nuchter de H. Communie mag ontvangen. Het Kerkelijk Wetboek bepaalt: Zieken, die reeds een maand lailg bedlegerig zijn zonder vaste hoop, dat zij spoedig hersteld zullen zijn, mogen naar den voorzichtigen raad van den biechtvader de H. Communie ontvangen, eens of tweemaal in de week, al hebben zij van te voren eenig genees middel of iets bij wijze van drank genomen. a.) Een bedlegerige zieke mag dan eerst niet-nuchter Commuiceeren, als hij een maand ziek is. Is hij bijvoorbeeld 1 Jan. bedlegerig geworden, dan mag hij eerst op 1 Febr. gebruik maken van het voorrecht om niet-nuchter te Communicee ren, mits er b) op dien dag geen vaste hoop bestaat op spoedig herstel. Ligt iemand een maand ziek, maar is er zeker vooruit zicht, dat hij binnen een week zal hersteld zijn, dan mag hij van genoemd voorrecht geen gebruik makken. c.) De zieke, die een maand lang bed legerig is zonder vaste hoop op spoedig her stel, mag eens of tweemaal in de week niet- nuchter de H. Communie ontvangen, Zou de zieke wenschen in dezelfde week meer dan tweemaal te Communiceeren, dan mag hij tweemaal niet-nuchter, maar de ove rige keeren moet hij nuchter de H. Communie ontvangen. d.) Dé zieke, die een maand bedlegerig is zonder hoop op spoedig herstel, mag hoog stens tweemaal per week niet-nuchter com municeeren. Dit wil echter, niet zeggen, dat hij vóór de H. Communie alles naar verkie zen mag gebruiken. Duidelijk wordt gezegd, dat hij alleen eenig geneesmiddel, zoowel onder vasten als vloeibaren vorm mag nemen dus zoowel pillen, poeders als drank jes. Ook wordt toegestaan dan hij iets ge bruikt bij wijze van drank bijv. water, melk of koffie met een geklopt ei vermengd. Maar #r dient voor gezorgd, dat het mengsel van vloeibare stof met vaste spijze het karakter behoude van vloeibare stof. c.) Ten slotte achten we noodig eenige verklaring van het woord bedlegerig.Tot bed legerige zieken moeten gerekend worden niet alleen zieken, die geregeld te bed lig gen, maar ook zufken, die nooit of slechts zelden in de kerk komen, maar dikwijls op zitten en zich in huis of tuin kunnen bewegen. f.) Nu doet zich soms het geval voor, dat menschen, die volstrekt niet tot de bed legerige zieken behooren, maar geregeld naar de kerk gaan en ook hun bezigheden ver richten, om een maagkwaal of andere licha melijke ongesteldheid hoogst bezwaarlijk lang nuchter kunnen blijven. Voor dezen is nog een uitweg door bij den LI. Stoel de gunst aan te vragen om gelijk de bedlegerige zie ken niet-nuchter te mogen communiceeren. Daarop wordt dan het voorrecht verleend om vóór de H. Communie eenige vloeibare (nooit vaste) stof te gebruiken. DE CANISIUSFEESTEN TE NIJMEGEN. Naar de „Msb." verneemt, beloven de a.s. Canisiusfeesten schitterend te zullen slagen. De commissie voor de Bedevaarten ont ving reeds toezeggingen van de komst van meer dan 3000 pelgrims. Uit Amsterdam komt ook een bedevaart met zieken. Voorts ontving de commissie aanvragen en toezeggingen uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, van waaruit belangrijke groe pen naar Nijmegen ter bedevaart zullen opgaan. Uit Maastricht komt een groote groep avn de Canisius-Congregatie aldaar, terwijl ook tal van pelgrims uit Utrecht, Tilburg en Venlo zullen komen, benevens uit verschil lende kleinere gemêenfen, De Xllle Nederlandsche Jaarbeurs zal van 8 tot en met 17 September worden gehou den. Wat een Jaarbeurs is en wat de Neder landsche Jaarbeurs voor den Nederlandscben handel beteekent, behoeft geen uitlegging meer: er zullen weinig zakenmenschen meer in Nederland zijn die de Utrechtsche Jaar beurs al niet ééns of meermalen hebben be zocht. Zij allen weten, dat de Jaarbeurs een zakeninstituut is, waar de inkooper uit een groote collectie binnen- en buitenlandsche offertes de voordeeligste keuze kan doen, terwij! hij tevens gelegenheid heeft om met de fabrikanten en bedrijfsleiders, met de im porteurs en vertegenwoordigers der fabrieken persoonlijk van gedachten te wisselen over al ^atgene, wat" zijn vak betreft en voor zijn zaak van belang kan zijn. Géén tentoonstel ling waar men alleen komt om te kijken, maar een zakeninstituut, een beurs, waar men komt om serieus handel te drijven. Temid den van allerlei tentoonstellingen en ten-> toonstellinkjes heeft de Nederlandsche Jaarbeurs haar zakelijk karakter weten te bewaren en telkenmale weten te versterken en juist in dat zakelijk karakter, vrij van al lerlei bijoogmerken en vermakelijkheden, ligt de groote economische kracht van ons Nederlandsch Jaarbeursinstituut, De Xllle Jaarbeurs belooft weder een be langrijke beurs te worden. Behalve de ge wone groepen, die van den aanvang af ter beurze aanwezig zijn geweest, zullen op de a.s. najaarsbeurs gevormd worden een spe ciale Meubelbeurs (op de 5de verdieping van het Jaarbeursgebouw) en een afzonder lijke groep „Machinerieën en Werktuigen voor \de Zuivelindustrie" (in een speciaal daarvoor gebouwd Paviljoen op het terrein Vredenburg). Van de Directie der Nederlandsche Spoor wegen is wederom faciliteit verkregen, waar door ook aan houders van ééndaagsche toe gangsbewijzen 50 pet. reductie op den prijs van het terugreisbiljet wordt verleend. Wij vestigen er de aandacht op, dat men met een ééndaagsch toegangsbewijs niet op den dag van afstempeling zelf behoeft te rug te reizen, maar dat men de terugreis pas binnen drie dagen behoeft te maken. Van heden af tot 1 September is de ge legenheid opengesteld voor het aanvragen zoowel van driedaagsche toegangskaarten ad 1.50 als van dagkaarten ad 1.Bei de soorten van kaarten geven recht op een reductie van 50 pet. bij het nemen van een ■gewone enkele reiskaart naar Utrecht, op den prijs van het terugreisbiljet, voor de driedaagsche kaarten slechts éénmaal. De kaarten zijn persoonlijk en worden op naam gesteld. Echter kan één persoon meerdere kaarten te zijnen name aanvragen. Tijdens de beurs worden geen toegangs kaarten met spoorbon verstrekt. Men denke er aan, dat kinderen beneden 16 jaar niet op de Jaarbeurs worden toegela ten en dat Zondag 13 September de Beurs gesloten is. Tusschen Nijmegen en Mook, ligt Malmen, dat ineenloopt met de gemeente Heumen en waar een 7-tal boerderijen door den cycloon vernield werden. Deze heeft slechts een smalle baan geno men, maar zijn kracht schijnt hier wel dub bel te zijn geweest. Van een huis is het dak wel 20 meter weggeslingerd. Men redde met moeite uit het oude jachtslot den 99-jarigen Broekman, Het huisje staat hier sedert 1652. Verder ligt het huisje van de 66-jarige we duwe Gommers hier plat. Als men de baan volgt, die de wervelstorm heeft genomen, komt men langs den slinge renden Maasdijk, over Asselt, naar Grave. Dit heeft niet geleden. Alleen liggen hier en daar de daken van de huizen. Langen boom bestaat uit de verspreid gelegen ge huchten Oventje, Trente en Graspeel. Lan genboom is bijna even troosteloos verwoest als Borculo. De toren ligt naast de kerk. Het dak is van de kerk gerukt, de gewelven zijn ingestort. De schitterende tuin der Pa ters Dominicanen, die met zooveel zorg on derhouden was, en vooral de boomen daar in, zijn geheel tegen den grond geslagen. Donderdag is bij het veer over de Maas te Grave juist een nieuwe pont in dienst genomen, anders was alles totaal vastgeloo- pen. En dit aan beide zijden van de Maas. Het is moeilijk, om de orde te bewaren. De weinige marechaussee's zijn er niet toe in staat. Nog grooter chaos heerscht in Zeeland, Er is hier, naar de Tel. meldt, geen doorkomen aan. Lange rijen auto's moeten hier uren lang stapvoets vooruitkomen. Dc zeer ge brekkige verkeersregeling steekt af met die te Borculo, Langs den weg is het verkeer niet te ontwarren. Men weet wel, tvanneer men hier aankomt, maar nog niet wanneer men er weer wegkomt. Bij Borculo, met de handig opgezette verkeersregeling, is veel meer gelegenheid een zeer duidelijke herle ving waar te nemen: een energiek het hoofd opheffen; men erkent er de vaste hand, in alles en speciaal de leiding, die gegeven wordt. En dit schijnt hier te ontbreken. Hier ook maar zëer weinig herstel van woningen en opbouw van nieuwe daken. Ook hier draagt de bevolking gelaten het zware lot. Ieder is 'blij, dat hij het leven er afbracht, en dat de nachtmerrie voorbij is. En dan verwacht men, dat alles weer zal worden opgebouwd. Dat Nederland de slachtoffers niet in den steek zal laten^Dat met royale hand door het Ne- derlandscfie publiek zal worden doorgegaan met geven. Anders zou de toestand stellig hopeloos zijn. Thans spreekt ieder er over en hoort men steeds: „Nederland vergeet ons niet".... En dat geeft troost en moed. H. M. de Koningin-Moeder heeft 2500 beschikbaar gesteld ten behoeve van het Nationaal Steuncomité voor de stormramp. Bij de kostelooze uitreiking van schoeisel te Borculo heeft een kleine onregelmatigheid plaats gehad. De burgemeester heeft de schoenen onmiddellijk door de politie in be slag laten nemen en de navolgende procla matie uitgevaardigd: „Bericht van den Burgemeester. Een kleine onregelmatigheid in de koste looze uitreiking van schoeisel aan eenige bur gers, heeft mij voorloopig doen besluiten, nu in den vervolge den naam van eiken burger van mijn gemeente, die opzettelijk dergelijke onregelmatigheden, op welke wijze ook, in de hand werkt, op het schandbord, dat voor het stadhuis is opgericht, in het openbaar aan te teekenen." Het gevolg van een en ander is geweest, dat alle schoenen, ongeveer 120 paar, die overigens te goeder trouw waren uitgereikt, op het gemeentehuis werden teruggebracht. De burgemeester van Borculo deelt me de, dat hij, met het oog op den naderenden winter gaarne steenkolen voor huisbrand in ontvangst zal nemen, bestemd voor nooddruf tigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, Jhr. Mr. de Geer, heeft Maandag namiddag, in de Trèves-zaal te 's Hage, het Nationaal Steuncomité ter leniging van den nood in de geteisterde streken geïnstalleerd. Naar wij vernemen, zal H. M. de Konin gin, heden, Dinsdag, om 11 uur te Cuyck aankomen voor een bezoek aan Langen- boom en Zeeland, Van Maandag af hebben een honderdtal boerenjongens de zaak aangepakt om nog te redden en te behouden van den oogst, wat er nog te redden valt. Aan elke getrof fen boerderij zullen een twintigtal rappe handen gedurende vijf dagen aanpakken en op deskundige wijze de zaak.op orde stel len. Boterhammen en dergelijke worden door de helpers zelf aangevoerd voor den ge- heelen dag. Koffie en thee worden ter plaatse beschikbaar gesteld. Van uit 5 uren in de omtrek zullen ze 's morgens tusschen 7 en 8 uur present staan om te gaan waar ze noodig zijn. Uit Borculo wordt nog gemeld, dat eenige gemeenten het gemeentebestuur van Bor culo hebben aangeboden het bouwen van eenige huizen. Een gemeente bood drie woningen aan. De woningen, samen geraamd op 24000 gulden, worden ontworpen en aan besteed in en door de gemeente, die 't ge schenk geeft. Ook de uitvoering in Borculo zal geschieden door werklieden en onder toezicht van personeel uit de gemeente, die de huizen aanbiedt. Zoo kunnen gemeenten goed werk doen en tevens hun eigen werk- loozen onder dak brengen. Een navolgens waardig voorbeeld! De Comité's te Apeldoorni en Hilversum overwegen ook iets dergelijk! te doen. Door de groote drukte, wele Maandag te Borculo en omgeving heerschte, had het treinenverkeer Zondagavond belangrijke vertraging. Tot nu toe is volgens „Vaz Dias" te Bor culo door straatcollectes meer dan een ton bijeengebracht. De straatverlichting te Borculo is gedeel telijk hersteld, zoodat de voornaamste we gen 's avonds weer verlicht zijn. Een tiental noodwoningen zijn in geraamten al gereed. Zaterdag hoopt tmen 40 huisgezinnen in de noodwoningen o'nder dak te kunnen bren gen. Het R.-K. Huisvestingscomité te 's Herto genbosch schrijft ons Zaterdag 15 Augustus waren de besturen van boerenbonden en van de 21 afdeelingen R, K, Jonge Boerenstand uit den Kring Cuyk van den N, C, B. door den Kringvoorzitter den heer Poels uit Gassel, ter vergadering opgeroepen in verband met de ramp die Zee land en Langenboom zoo diep heeft getrof fen. De zaal van de St. Josephvereeniging te Cuyk was propvok Van uren in den om trek waren de voormannen opgekomen, om kort en goed te beraadslagen, hoe door de boeren zelf kon worden aangepakt, om de getroffenen ter hulp te komen. Na een korte inleiding door den Kring adviseur, den WelEerw. heer v. d. Leeden, van Rector van Kessel, algemeen adviseur N. C. B. en den secretaris N, C. B„ P. van Haaren, was de zaak binnen het uur in elkaar gezet. Vanaf Maandagmorgen te beginnen zullen eiken dag een dikke honderdtal boerenjon gens de zaak aanpakken en nog redden en behouden van den oogst, wat er nog te red den valt. Aan elke boerderij zullen een twin tigtal rappe handen gedurende vijf dagen aanpakken en op deskundige wijze de zaak op orde stellen. Boterhammen en dergelijke worden door de helpers zelf aangevoerd voor den ge- heelen dag. Koffie en thee worden ter plaatse beschikbaar gesteld. Van uit 5 uren in den omtrek zullen ze 's morgens tuschen 7 en 8 uur present staan, om te gaan waar ze noodig zijn. De soldaten der genie hebben mooi werk verricht met de wegen in orde te maken, de gevallen boomen weg te ruimen en de gevaarlijke bouwvallen neer te halen. Nu zullen de boerenjongens zelf wel zorgen voor de ret. Al nu de vloed van nieuws gierigen niet al te vee] in den weg loopt, is vóór het einde der week de opruiming klaar en kan met kracht aan den opbouw worden begonnen. Nader vernemen we nog, 'dat ook in den Kring Uden, die aan de andere zijde aan het terrein der ramp grenst, een gelijke ver gadering op Zondag is gehouden, waar dezelf de stemming van christelijke liefde heerschte en weer honderden werkers zich opgaven, om op eigen kosten aan de redding deel te nemen. Het ideaal, dat de groote Boerenapostel, Pater v. d. Eisen z.g., zich voorstelde, om in gevallen van nood daadwerkelijk te steu nen, wordt hier* dus reeds bereikt. De 'afdeeling Mill is hedenmorgen reeds begonnen. Waar hier de boerenbevolking zoo prac- tisch voorgaat, daar zal het overige deel van Nederland zich niet onbetuigd laten om het R.-K. Huisvestingscomité in ruime mate fi nancieel te steunen. Moge dan Nederland blijven voortgaan met geldelijke hulp; honderden huizen hebben stormschade geleden in wijden omtrek; doch te Langenboom en in de bekende gehuchten van Zeeland zullen de boerenhuizen van den grond af moeten worden opgebouwd. De bewoners van den Zeedijk en den Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam ont dekten Maandagmiddag om kwart over zes plotseling een zwaren rook, welke ge volgd werd door fel oplaaiende vlammen. Spoedig wist men, dat een oud pakhuisje, dat op zonderlinge wijze gelegen is tusschen de perceelen Oudezijds Achterburgwal 37 en Zeedijk 112 en 114, in vollen gloed stond. De brandweer werd van verschillende zij den gewaarschuwd en rukte aan met twee motorspuiten, een motorladder en een man- schappenwagen. Onder bevel van den hoofd brandmeester Förch werd daar het geval zich zeer dreigend liet aanzien, een sterke aanval met water gedaan. In den aanvang sloeg de h^and over naar de perceelen Zee dijk 114, alwaar de slagerswinkel van den heer S. van Gelderen is gevestigd en naar nummer 112, het kleedingmagazijn van Stoppers, waarvan het dak al begon te branden. Via het poortje van het huis Oude zijds Achterburgwal 37, dat met een smal gangetje toegang geeft tot het bewuste pak huis, waarin de firma Springer en Schrijver een grooten voorraad galanterieën, huis houdelijke artikelen en speelgoed had op geslagen, werden drie slangen gelegd, via perceel Zeedijk 114', dat van achteren aan het pand grenst, twee en door een huisje van den aangrenzenden Molensteeg één slang. Zoodoende kon de brand van verschillende zijden omsingeld worden en na twintig minuten was gevaar voor uitbreiding gewe ken. Desniettemin verbrandde van het klee dingmagazijn op den Zeedijk een zolder kamertje en een gedeelte van het dak, ter wijl het in het achterhuis van slager Van Gelderen een chaos is. Wat het pakhuis betreft, hier is de schade zeer zwaar. Verzekering én wat het gebouw èn wat den inhoud betreft, dekt ruimschoots de aangerichte verwoesting. De kleeding- handelaar Stoppers daarentegen scheen niet verzekerd te zijn. Er was een groote menigte nieuwsgierigen op de been. De oorzaak van den brand is niet bekend. De familie Peters uit Amsterdam, reed Maandag in twee auto's Van de hoofdstad naar Maastricht. De voorste auto botste, door onbekende oorzaak bij Well met groote snelheid tegen een telefoonpaal en vervolgens tegen een boom. De schok was zóó hevig, dat de motor tot in de carros serie doordrong. De eigenaar, de heer Peters, zat zelf aan het stuur. De tweede auto kon door tijdig stoppen een aanrijding voorkomen. De 4 in zittenden van den eersten wagen, twee heeren en twee dames, werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Gennep ge bracht. De dokter uit Well, Dr. Siemens, verleende de eerste hulp. Een der dames is zeer ernstig gewond. Men vreest voor haar leven. Het is gebeurd, vertelt de „Msb." in een der groote gemeente van ons kolengebied, dus in de mijnsteek. Daar woonde een heer, die als ieder ordentelijk mensch vóór zijn huwelijk van zijn aanstaande, brieven had ontvangen. Nogal veel blijkbaar. Als ieder normaal mensch had hij die ietwat vergeten en ze opgeborgen en wel op een zolder. De heer krijgt een paar kleine kinderen te logeeren, kinderen, die blijkbaar nog geen schriftgeleerden waren. Ze vonden de brieven waarvan ze den inhoud niet beseften en besloten, in het be zit van zooveel materiaal zijnde, nu ook maar postbode te spelen. Ze gingen er mee de buurt af en deponeerden in iedere brie venbus er een. Het restant moet ter com pleteering van boven uit een raam op den hoed van een voorbijganger zijn geworpen. Toen kort erop slag op slag werd aange beld door de buren, die de open brieven natuurlijk ongelezen terug brachten, be sefte de getroffene pas den omvang van de ramp, en kon hij met de huilende bengeltjes als gidsen, het restant der amoureuze cor respondentie van zoolang al her, samen- dreggen. Zooals men zich misschien nog zal herinne ren, werden in den avond van Zondag 31 Augustus 1919 in de Paul Krugerstraat en de Scheldestraat te Vlissingen twee meisjes door een onbekenden man aangerand en met een mes gestoken. Het eerste meisje genas vrij spoedig,' maar het tweede overleed op 5 September aan de bekomen wonde. Ofschoon een zeer uitgebreid onderzoek werd ingesteld, moch het de politie niet»ge- lukken den dader te vinden. Thans schijnt, naar de ,.Tel." verneemt, meer licht in deze zaak te zullen komen en heeft men na zes jaar den dader van deze misdaad gevonden. De 33-jarige werkman A. F. I., uit Middel burg, die in voorarrest zit, wegens aanran ding van een klein meisje te Souburg en po ging tot moord op dit kind, moet namelijk be kend hebben, zes jaar geleden de beide meis jes te, Vlissingen te hebben gestoken. De mogelijkheid, dat ook deze misdaad niet ongestraft blijft, is dus groot. Een Amsterdammer gedood! Zondagmorgen om ongeveer half acht* is een duopassagier, de 31-jarige J. v. d. H. uit Amsterdam, die met zijn zwager N. H., even eens uit Amsterdam, naar de verwoestingen in Borculo zou gaan kijken, van de zitting ge vallen nabij de boerderij „Vinkenhoef" te Hoevelaken. Volgéns ooggetuigen zou de heer v. d. H. reeds eenigen tijd van te voren hebben geslingerd. Vermoedelijk is hij onwel geworden en daarna van de duo gevallen. De bestuurder, die langzaam reed en an het rijden bemerkte, dat er iets bijzonders gaande was, sjopte direct en zag, dat zijn zwager aan den weg lag. Er werd direct geneeskundige hulp uit Amersfoort ontboden, waarop dr. Aghina kwam, die het slachtoffer naar het St. Elisabeths-ziekenhuis bracht. De arts con stateerde inwendige beschadiging der her senen. Om half zes is dé heer v. d. H, overle den. Daar 't telegraafkantoor niet vóór 1 uur geopend was en zelfs voor de politie niet de mogelijkheid bestond om de familie voor dien tijd te waarschuwen, kwam de echtgenoote van den heer v. d. H. pas laat in Amersfoort alwaar ze net nog vroeg genoeg kwam om haar man te zien sterven. De ongelukkige ws vader van één kind. Het was den heer N. H. opgevallen, dat zijn zwager bij het vertrek uit Amsterdam en tij dens de reis bijzonder stil was, terwijl hij an ders steeds een opgewekt humeur had. m imt m 1 TIEL, 17 Aug. Fruit. (Veiling Ons Be lang). Heerenperen 28 c., id. 2e kwal. 15 c. clapps favorite 7278 c., do. 2e kwal. 40 50 c., belle de Louvain 4867 c., reine Victoria 6068, dubbele witte pruimen 6080 c., bjpemé 1519 c., The Queen 2842 c., gevallen appels 25 c„ beurré Goubolt 3742 c., evaappelen 1215 c-, dirkjesperen» 1826 fc., Fransche wijnpe ren 5863 c., keesgijsbertperen 4246 c., alles per kg. (Veiling Tielsche Veilingsvereening). Bloemé 1317 c„ zoete appelen 1012 c., gevallen bloemé 58 c., gevallen appelen 35 c., fulpappelen 810 c., zure appelen 917 c„ id. 2e kwal. 710 c„ abrikoos- pruimen 5060 c., reine claude 6068 c., zure tafelappelen 1824 c„ belle de Lou vain 4866 c., dubbele witte pruimen 64—78 c,, witte pruimen 2840 c., var- kenspruimen 912 c„ clapps favorite 44 68 c., pondappelcn 910 c., keesgijsbertpe ren 4236 c., farweappels 68 c., seigneur d'Espern 5458 c„ wijnappelen 12-.-15 c., evaappelen 1113 c., alles per kg. ALKMAAR, 15 Aug. Eieren. N. V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier. Aanvoer 81.500 kipeieren, 5660 kg. 8 —8.70, 60—64 kg. 8.70—9, bruine 9— 9.60 per 100 stuks. Aanvoer 3600 eend* eieren 7.50 per100 stuks. ALKMAAR, 17 Aug. Vee. 27 Koeien 275— 500, 14 vetfe kalveren 65—165, id. per kg. f 1.25—1.50, 49 nuchtere idem, j 14—32. BOVENKARSPEL, Station, 17 Aug. Aan voer 1320 b. aardappelen, Koks, Due en Ninetyfold 2.15—2.70; Schotse 2 05— 2.25; kleine 3.60—3.85; blauwe f 1.80 2.25; bonte f 1.752.25 per b.; 200 b. uien, groofe gele 3.70—3.900; drielingen J 4; nep 6.10 per b.; aanvoer 7400 st. bloem kool, le s. 13.40—34.20; 2e s. 4.600— 17.90; 3e s. 0.75—2.60 per 100 stuks; aan voer 41.900 kg. roode kool 1.102.20 per 100 kg.; aanvoer 13.900 kg., gele kool 1.70—3.40 per 100 kg.; aanvoer 1C.500 kg. witte kool 11.80 per 100 kg. EDDE, 17 Augustus. Weekmarkt. Eieren 89.60 per 100 st. Biggen 15—23 per stuk. Aangevoerd 110.000 eieren, 110 biggen. IJMUIDEN, 17 Aug Heden waren aan de markt de vangsten van 3 stoomtrawlers en 1 logger. De prijzen waren als volgt: Tarbot 2.80—1.80, tongen 3—1.60 per k.g.; griet 7137, gr. schol f 6248, md. schol f 55—50, zetschol f 3931, kl. schol 23—10, 8.50—2.40, scharren 18—10 pet 50 kg.; roggen 1612 per hoop; vleet 2.300.70 per stuk; makreel 2716, pieterman en poon 81.60, gr. schelvisch f 2719; mr. schelvisch 247.50, k.md. schelvisch f 13, kl. schelvisch 7—4.70, 43 per 50 kg.; kabeljauw 4631 pet 125 kg.; gr. gullen 127, kl. gullen 5 2, wijting 3.701.70 per 50 kg. IJMUIDÉN, 17 Aug. Heden kwamen vat de treilvisscherij aan den afslag de stoom*, treilers IJ. M. 405 Derika II met 2255; IJ.M. 53 Derika VI mef 1324; IJ.M. 271 Derika XIV met f 2311; IJ.M. 2003 De rika XVI met 1164; IJ.M. 43 Nelly Ge- zina met 1277; IJ.M. 81 Lt. Gen. den Beer v. Poortugael met 2639; IJ.M. 101 Gerbrig met 2493; IJ.M, 108 Clara Ni- col met 2578; IJ.M. 109 John Brown met 2966; IJ.M. 120 J. T. Cremer met 3225; IJ.M, 134 Gerberdina Johanna met 1438; IJ.M. 143 Balder met 3783; IJ.M. 149 Vicfor met 1529; IJ.M. 165 Martha met 2312; IJ.M. 168 Odin met 3111; IJ.M. 190 Henriette Jacoba met 3241; IJ.M. 501 Elora met 1388; IJ.M. 45 Perseus met f 659; IJ.M. 74 Poseidon met 1665; IJ.M, 84 Pallas met 1296; IJ.M. 180 Holland IV met 2037; IJ.M. 365 Holland VI met 10029; IJ.M. 123 Juliana met 1991; IJ.M. 118 Beatrice mef 2751; IJ.M. 244 Delfland met 1388; IJ.M. 18 Azalea met f 2637; IJ.M. 54 Insulinde met 814; IJ.M.1 6 Eduarda met 321; IJ.M. 161 Elie Chene- viere met 1665; IJ.M. 192 Pelikaan met 1845; K.W. 14 Urania met 1675; en de zeillogger M.A. 29 Clara met 400 aa» besomming. Bepaald is, dat de gesloten tijd voor het visschen met het spieringdrijfnet in de Zuid- Hollandsche stroomen, behalve voor het Hollandsch Diep boven de lijn Willemstad-, Numansdorp, in 1925 zal eindigen op 19 Augustus in plaats van op 31 Augustus Met hét honiggewin der bijen is het ge-, durende-de warmteperiode minder goed ge gaan, dan menig imker dacht, als gevolg van het feit, dat er thans betrekkelijk weinig honigrijke bloemen en bloesems zijn. De vooruitzichten op een behoorlijken honigoogst zijn toch nog vrij gunstig de heidestruikjes beloven nagenoeg overal een rijken bloei De instructie gesloten. Naar wij vernemen, is de instructie in de zaak van den aannemer Muylwijk te Am sterdam, die verdacht wordt den koopman Busch van het leven te hebben beroofd, thans gesloten. De zaak is naar de openbare terechtzitting verwezen en zal zeer waar schijnlijk half September bij de rechtbaak in behandeling komen. Tot het kader-instituut der koloniale-re- serve worden voorloopig geen leerlingen meer toegelaten. Voortaan bestaat gelegen heid met 3-jarig verband bij het Indische leger dienst te nemen als „aanbevolen mili tair" bij alle wapens en enkele diensten; de premie hiervoor bedraagt 300. De recruten- africhting en kaderopleiding geschieden ii> Indië bij de centrale kaderschool of depots, met tusschentijdsche detacheering bij den troep in rangen van brigadier-titulair en ser geant-titulair. Als aanbevolen titulair worden in dienst genomen ongehuwde Nederlanders van 18 t.m. 21-jarigen leeftijd, met gunstig verleden. Voorts wordt geëischt het zonder zinstorende en grove fouten kunnen weerge ven van een «gedicteerd stuk eenvoudig Ne derlandsch, kennis van de hoofdbewerkinj der rekenkunde met groote heele getallen es van het metriek stelsel. Willem Kes, die 16 Februari 70 jaar wordt, zal aan het eind van het volgend seizoen af- - treden als stedelijk muziekdirecteur te Co- blentz, meldt het „Vad." Hij wordt gepen- sionneerd. Bij de Oranje-Nassau mijn te Heerlen is thans aan een 180-tal arbeiders ontslag aan gezegd. Naar aanleiding hiervan is door het bestuur van den Nederlandschen Miinwer- kersbond telegrafisch bij de regeePing audtëatfc; aangevraagd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6