Verkeersongevallen. Radio-Omroep Radio-nieuws Aan onze Lezers STADSNIEUWS. Vervoefopbrengsten der N.Z.H.T.M. „Weldadigheid naar Vermogen". Baden. Examen Hoofdakte. Concert der H. O. V. in 't Brongebouw. .-v Personalia-, 50 jaar getrouwd. Heropening winkelzaak. Gemeentelijke autobusdiensten. Overgang naar de aanvullings reserve en inlevering van Rijksgoederen. DE STANK VAN HET NOORDZEEKANAAL. Oorzaak vooral de loozing van afvalwater door de papierfabrieken. Internationale Voorjaarsbloemen- Tentoonstelling te Heemstede. Gevonden dieren en voorwerpen. De Abdij van Egmond. Vereeniging tegen het mishandelen van dieren. UIT DEN OMTREK. HAARLEMMERMEER. ZANDVOORT. HALFWEG. RADIO- TC rf LUIDSPREKERS per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. HAARLEMMERLIEDE. De Koningin en de Prins naar de geteisterde streek in Noord-Brabant. Een waarschuwing van den burgemeester van Borculo. Het Zionisten-congres in Karlsbad Spoort al Uw keonissèü^i aan hun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Gedurende de maand Juli bedroeg de opbrengst van het reizigersvervoer op de stadslijnen 70.714 (vorig jaar 72.217), op de lijn Amsterdam Zandvoort 183,968 (v. j. 164,207), op de lijn Lei denHeemstede 10,837 (v. j. 11,308) en op de lijn ScheveningenLeiden—Kat wijk 153,783 (v, j. 139,997). Totaal over Juli 419,302 (v. j. 387,729). De opbrengst van het goederenvervoer bedroeg 5858 (v. j. 5615). De diverse baten bedroegen 4000 De totaal-opbrengst over de eerste Zeven maanden van dit jaar' bedroegen 2.420,179 tegen 2.019.432 vorig jaar. Maandelijksch overzicht van de vereeniging Weldadigheid naar Vermogen. In Juli is uitgegeven: Brood 41.96, wekelijksche ondersteu ningen 687.05, losse giften 0.50, diversen 18, totaal 747.51. In het Douchebadhuis aan het Hofdijk plein zijn in de afgeloopen wepk 627 baden genomen. In de afgeloopen week zijn in het Douche badhuis aan den Koudenhorn 482 baden ge- «omen. In het Douchebadhuis aan het Leidsche- plcin zijn in de afgeloopen week 783 baden genomen. HAARLEM, 14 Augustus. Geëxamineerd 7 vr. candidaten. Geslaagd de dames S. H. van Don van Alkmaar en M. R. J. Sieberg van Amsterdam. HAARLEM, 15 Augustus. Geëxamineerd 8 vr. candidaten. Geslaagd: mej. G. M. J. de Brouwer van Haarlem. Het programma van het Ledenconcert der H. O. V. op Dinsdag 18 Augustus 1925 te 8 uur des avonds in den tuin van het Bronge bouw onder leiding van Nico Gerharz, luidt als volgt: FRANSCH—ITALIAANSCH OPERA-PROGRAMMA. Fransche Opera: I. Ouverture de 1' Opera „Si j'étais Roi", A. Adam. 2. Fragments de 1' Oera „Lakmé", L. Delibes Z. Suite de 1' Opera „Carmen", G. Bizet. a. Prélude, b. Habanera, c. Séguedille. d. Chanson de Bohème. 4. Fantaisie de l'Opera „Les Huguenots", G. Meyerbeer. 2. Fragments de '1 Opera „Lakmé", Italiaansche Opera. 5. Fragments de 1' Opera La Traviata", G. Verdi. 6. .Fantaisie de 1' Opéra „La Tosca", G. Puccini. 7. Ouverture de 1' Opera „Guillaume Teil", G. Rossini. 4 HET PONTJE OVER HET NOORDER- SPAARNE. Wij ontvangen een klacht over de zeer on voldoende wijze, waarop de pont over hel N. B Spaarne vaart. Het gebeurt voortdu rend dat er menscheft lang moeten wachten, omdat er wat te „repareeren" is. Of er onder door zooveel te „repareerén" is aan dat boot- jé, dan moet het toch maar eens grondig wor den nagekien, want de menschen, die van het pontje gebruik maken, zijn in den regel zeer gebonden aan hun tijd. Te 's Gravenhage is geslaagd voor het examen N. O. (akte N II) de heer H. W. M. Campfens, alhier. In de te Groningen gehouden jaarver gadering van de Ned. Vereeniging tot be- vdroering der danskunst werden de heeren S. Martin en Joh. G. Martin herkozen, resp. als voorzitter en commissaris. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch L. O. mej. C. M, Hokkeling, te Haarlem. Heden herdenken de heer L. J. v. Norde cn mej. M. M. van Wieringen, wonende Brouwersstraat 55F, den dag waarop zij vóór 50 jaar hier ter stede in ondertrouw werden opgenomen en 1 September in het huwelijk werden verbonden. Hoewel 74 en 73 jaar oud, zijn het nog zeer flinke mn- schen. De jubilaris is 56 jaar in betrekking geweest op de voormalige Kafoenmaat- schappij. De buren zullen deze gebeurtenis niet ongemerkt voorbij laten gaan, daar het voornemen bestaat aan de woning eere poorten te plaatsen en op nader te be palen dafum een serenade te brengen, als mede een cadeau te geven. Gisteravond heropende de heer W. van Citters zijn muziekhandel in de Zijlstraat No. 69. Waar de ruimte in zijn vorige zaak welke gevestigd was in de Breestraat no. 7, te klein was, heeft hij beslag weten te leggen op het pand in de Zijlstraat, Door een eenvoudige, smaakvolle aankleeding van de winkel zal de heer Van Citters zeer zeker het publiek weten te trekken. Achter den winkel is een ontvangsalon, waar de clientèle rustig kan zitten als het druk is en waar de gramafoonplaten zullen worden gedemonstreerd. Achter de zaak is de re paratie-inrichting gevestigd. Het geheel is in frissche, heldere kleuren gehouden en maakt een aangenamen indruk en het lijdt geen twijfel of de heer van Cit ters ?al een behoorlijk succes hebben. Wij wenschen het hem van harte toe. Aanrijdingen. Zaterdagmiddag om ongeveer twee uur had een aanrijding plaats tusschen een auto komende uit de Ridderstraat en een motor rijwiel, gaande van het station door de Jansstraat. Beide voertuigen werden be schadigd, terwijl de motorrijder een vleesch- wond aan het linker-been bekwam. Hij werd door een dokter verbonden. Het ongeval was te wijten aan het feit, dat de beide bestuurders eikaars signalen niet hoorden. Zaterdagmiddag had bij de Kennemerbrug een aanrijding plaats tusschen een autobus van J. Duyn uit IJmuiden en P. Mooy uit Beverwijk. Het ongeval werd veroorzaakt, doordat de bus van J. Duyn moest uitwij ken voor een voetgangster die op den weg liep en een fietsrijder. Te laat bemerkte hij de andere bus. Beide auto's werden aan de voorzijde beschadigd, terwijl die van Duyn niet verder kon. De zich in de bussen be vindende passagiers bekwamen lichte ver wondingen. Zoo kreeg een juffrouw met een driejarig zoontje lichte snijwonden in het gelaat en aan het been. Het kind werd voor zekerheid naar het gasthuis overge bracht ter observatie. Een lid van E. H. B. O. cn een dokter waren aanwezig. Krachtig remmen kon het ongeval niet voorkomen. Door dit ongeval blijkt weer eeqs te meer hoe gevaarlijk de bocht is bij de Ken nemerbrug. Van Zaterdag- op Zondagnacht werden een 20-jarige wielrijdster en een 25 jarige wielrijder uit Heemstede op den hoek van de Barteljorisstraat en de Groote Markt aangereden door een auto. Zij kwamen te vallen, waarbij de wielrijdster een oogen- blik het bewustzijn verloor. Na eerst naar het politiebureau in de Smedcstraat te zijn gebracht, werd zij naar huis vervoerd. Zij bekwam een buil op haar voorhoofd en vermoedelijk een lichte hersenschudding. De voorwielen der fietsen werden licht beschadigd. Tegen deal autobestuurder werd proces verbaal opgemaakt, omdat vermoed wordt dat hij geen signalen heeft gegeven Aanrijdingen te Bloemen daal. Zaterdagmiddag half twee kwam een motorrijder uit Amsterdam met een auto op den Zeeweg in botsing. Beiden reden in de richting Zandvoort. Terwijl de motor rijder wilde passeeren, sfuurde de autobus bestuurder naar links. Zonder eenig sein daarvoor te geven, met het gevolg dat de motorrijder tegen Je auto botste en kwam te vallen, waardoor hij aan zijn been een bloeduitstorting bekwam en zijn kleeding scheurde. Proces-verbaal werd opgemaakt. Op den Bloemendaalschen weg kwam Za terdagmiddag de heer M. uit Overveen, die per rijwiel tegenover Huize Duinrust rechts van den weg reed, te vallen. Een rijtuig met een paard bespannen was een paar meter achter hem. Hef paard schopte iegen een steen, welke precies voor het rijwiel kwam te liggen. Daardoor kwam de man te vallen. De fiets kwam onder het rijtuig en werd beschadigd. Zaterdagavond negen uur kwamen op de Dr. Dirk Bakkerlaan twee auto's in bot sing, doordat een de bocht naar den Bloe- mendaalschenweg te kort nam. Van beide auto's werden de spatborden beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN. Donderdagmiddag omstreeks 4 uur is het 6-jarig zoontje van den arbeider R„ wo nende aan den Hoofdweg te Hoofddorp al spelende door een passerende vrachtauto van Gebr. Heintjes alhier aangereden. Het jongetje dat den weg plotseling dwars over stak, kwam in aanraking met een der spat borden van de auto. Met een gebroken sleutelbeen en eenige bloedende verwon dingen aan het hoofd werd de kleine opge nomen. Dr. uit verleende hulp. Den be stuurder van de vrachtauto, den heer J. A. G. Heintjes schijnt geen schuld te treffen. „De Middenstandsbond" schrijft over de kwestie van exploitatie van gemeentelijke autobusdiensten het volgende „Wij juichen het in de „Middenstands centrale" toe, dat zij bij den gemeenteraad in verzet is gekomen tegen de voorstellen van den rooden wethouder. Welke aanleiding er nu in vredesnaam kan wezen voor directe gemeentelijke bemoeiing met het autobus- verkeer, dat kunnen wij niet begrijpen. Socialisten ijveren voor uitbreiding der ge meentelijke bemoeiingen, omdat zij daarin zien een stap in de richting der socialisatie. Voor ons is er echter nimmer aanleiding tot bemoeiing der gemeenten met het particu liere bedrijfsleven, tenzij in bijzondere om standigheden die bemoeiing uitdrukkelijk in het algemeen belang wordt geëischt. Is dat nu ifl het Haarlemsche geval zoo Naar ons inzicht allerminst. De gemeente Haarlem zou pas reden voor direct optreden hebben, indien duidelijk het zij door uit latingen in het publiek door belanghebben den, hetzij door een duidelijke wanorde in het verkeer de dringende behoefte aan snel verkeer tusschen de buitenwijken van de stad en de binnenstad ware tot uiting gekomen en het particulier initiatief zelfs niet had ge poogd aan die dringende behoefte te vol doen. Voorzoover ons bekend is deze reden voor het eventueel optreden der gemeente Haarlem niet aanwezig. Meent nu echter niet, dat de socialistische wethouder zich daardoor van een optreden der gemeente zal laten afschrikken. Integen deel, naar redelijke redenen voor een ge meentelijk optreden zoeken menschen als hij niet gauw. Daarom moeten wij ermede rekening houden, dat het tot een ernstige behandeling van zijn voorstel in den gemeente raad komen kan. Welnu, voor dat geval le vert het adres der Haarlemsche „Midden standscentrale" goede stof voor een tegen voorstel. Dat adres werpt nl. de gedachte op de autobuslijnen die werkelijk nood zakelijk mochten blijken, te doen verpach ten aan particulieren. Dat is een zeer aan lokkelijke gedachte. Een gemeente moet nl. niet zich gaan bemoeien met bedrijfsvormen, die nog maar in het begin hunner ontwik keling zijn. Er bestaat dan immers nog veel te weinig algemeene ervaring, om voor een gemeente te kunnen uitmaken of zij de kost bare belastingpenningen der gemeentenaren aan dergelijke nieuwigheden mag wagen. Een gemeente moet dubbel voorzichtig zijn met nieuwe bedrijfsvormen. Reden temeer voor de gemeente Haarlem om in dit geval zich heelemaal afzijdig te houden. In den gemeenteraad van Haarlem moet eerst uitgemaakt worden of autobusverbin dingen tusschen de buitenwijken en de bin nenstad werkelijk noodzakelijk zijn. Zoo ja, dan moet verder worden onderzocht of het aangaat, zoo maar op het goed geloof van den heer Reinalda het goede geld der belasting betalende burgerij aan dit nieuwe bedrijf te wagen. De burgerij' moet den gemeenteraad van Haarlem nu vooral goed duidelijk maken, dat zij van dergelijk geëxperimenteer met haar belastingpenningen niet gediend is. Moge een krachtige actie van de Haar lemsche „Middenstandscentrale", die zich vooral niet mag bepalen tot het enkele adres, de meerderheid van den Haarlemschen Ge meenteraad tot hetzelfde inzicht brengen." 'Behoudens onvoorziene omstandigheden, zullen op 1 October 1925 naar de aanvullings reserve overgaan de gewone dienstplichtigen van de lichting 1910 der landmacht. De tot de aanvullingsreserve behoorende dienstplichtigen komen bij het op voet van oorlog brengen van het leger eerst bij nadere oproeping en dan bij de depots in werkelij- ken dienst. A De aan deze dienstplichtigen verstrekte rijksgoederen zullen met uitzondering van het zakboekje vermoedelijk in December 1925 moet worden ingeleverd. Blijkt bij de inlevering, dat er goederen ontbreken of dat deze .piet in den vereischten staat verkeeren, dan stelt de dienstplichtige, wien het aangaat, zich o.a. aan bestraffing bloot. Nader zullen belanghebbende, zoowel bij openbare als bij persoonlijke kennisgeving, worden bekendgemaakt met de plaats en het tijdstip, voor de inlevering vastgesteld. Aan de hierbij betrokken dienstplichtigen wordt in hun eigen belang aanbevolen er in tijds voor te zorgen, dat hun goederen hii de inlevering geheel in orde zijn. Op de vragen van het raadslid B. G. Schuitemaker over de vermoedelijke oor zaak van den stank van het Noordzeeka naal, hebben B cn W. van Velsen het vol gende geantwoord: De vraag werd door B". en W. ter kennis gebracht van den inspecteur van de Vólks gezondheid, in het bijzonder belast met de zaken rakende de hygiëne van bodem wa ter en lucht, dr. G. Romijn te Haarlem, met verzoek B. en W; hieromtrent te willen die- Pen van advies. Naar anleiding hiervan mochten B. en W. door bemiddeling van den hoofdinspecteur der Volksgezondheid, dr. J. B, M. Coebergh te Utrecht, een uitvoerig schrijven ont vangen. Dr. Coebergh behandelt de volgende vra- gen: te. Of het stelsel, dat aan de stijfselfa- briek „De Bijenkort' tc Koog aan de Zaan gevolgd wordt, goede resultaten geeft en 2e. of dit stelsel ook aan de papierfabriek te Velsen kan worden toegepast. De eerste vraag kan hij wat betreft het weekwater der maïs, dat voorheen den grootste'n last gaf, volkomen bevredigend beantwoorden, omdat dit afvalwater nu niet meer op den boezem wordt afgevoerd. Het antwoord op de tweede vraag moet echter ontkennend luiden. aangezien, zooals de directeur der papierfabriek ook aangaf, de hoeveelheid der geloosde sulfietloog veel en veel grooter is dan die van het af valwater aan de stijfselfabriek en ook de samenstelling der loog het nuttig gebruik, dat van het afvalwater aan de stijfselfabriek wordt gemaakt, niet toelaat. Hij wil hier nog bijvoegen, dat er evenwel een ander systeem is, dat toepasselijk schijnt, om ten minste den grootslen hinder dien de sulfietloog nu veroorzaakt, weg te nemen Reeds wordt door hem, in vereeni ging met anderen, onderzocht, of dit systeem hier niet toegepast kan worden. Verder werd aan B en W. toegezonden het advies, dat door den inspecteur werd uitgebracht aan den hoofd-inspecteur. Deze deelt mede, dat als hoofdoorzaak van de stankontwikkeling in het Noordzee kanaal wel moet worden beschouwd de loo zing van afvalwater door de papierfebriek en de inwerking van dit afvalwater op de sulfaten van hel brakke water. In 1924 is echter alleen de aandacht gevallen op de sulfietloog waarvan per dag bngeveer 9000 M3 wordt geloosd. Nu echter is gebleken, dat als hinderlijk ook nog in aanmerking komt de loozing van het waschwater der cellulose, waarvan per uur nagenoeg 750 M3 practisch gereinigd wordt afgelaten. De directie van de papierfabriek gaf on omwonden de gegrondheid der ingekomen klachten toe, en beloofde binnen zes maan den een voorstel te doen, omtrent te nemen maatregelen om verbetering te verkrijgen. Kleine Houtstraat 77, rozenkrans in étui J. Kgsseler, Barteljorisstraat 16, reticule met inhoud C. P. Kerkvliet, Delftstraat 26 rood, rozenkrans in étui J. J. Faase, KI. Houtstr. 73, schoentje Politiebureau, Smedestraat, Engelsche sleutel N. J. Kollaard, Oranjestr. 102/ schoentje Politiebureau, Smedestraat schitderskiel en pakjes brood J. Damen, Gierstraat 49 kindertaschje m.i. Terug te bekomen bij J. Spook, Oranje straat 40, armband M. Óckhuyzen, Gier straat 34, zwem-abonnement ;L. de Rcoy, Kamperstraat 41zw„ armband A. Hulshoff, Ripperdastraat 18rd„ broche Opbroek, Rijksstraatweg 69 Schoten, rijwielbel.merk J. Thiel, Oostvest 50, idem G. Hansen, Drappenierstraat 12, idem; T. HetemBoogstr. 34 Heemstede (statief); Petri, Koninginneweg 11, zwarte hond met penning J. Kruk, 2e Vooruitgangstraat 1, dames handschoen J. Tersmet, Amsterdamsche vaart Spoorhuis 12, dameshorloge ;A. Kuyken de Clerq- straat 98, koffertje de Weerd, Scheperstr. 28rd, grijze poes (Fauna) Bankma, Burgwal 46rd, grijze poes (FJuna) Bruin, Nassau- straat 13rd, gr,-witte poes, (Fauna) J. Andringa, Vooruitgangstraat 84, kaart van oud Haarlem B. J. Roelofs, Linschotenstr. 10 rd., damesmantel en muts Politiebureau Smedestraat, portemonnaie m.i.; Gtde Bruin, Leidsche plein 32rd, hondenpenning Politie bureau, Smedestraat, rozenkrans H. J. Lenaarts, Oost Indiëstraat 28, gummischoen. Betreurd wordt, dat het gemeentebestuur het jaarlij ksche subsidie van f 75 niet heeft verleend. Het verslag wijdt verder uitvoerig uit over de samenwerking met het hoofdbestuur der vereeniging den arbeid van den inspecteur, de zorg voor zwervende en hulp aan in nood verkeerende dieren, de Asphyxiatie-inrich- ting, de Stalling voor woonwagenpaarden, over de medewerking van de politie en van het publiek, enz. Bijzondere aantrekkelijkheid bezit het keurige boekje nog, doordat er in opgenomen zijn plaatjes en onderschriften omtrent de goede en slechte aanspanning van paarden en honden, alsmede verschillende voor de dierenbescherming van belang zijnde be palingen uit het Wetboek van Strafrecht, de Trekhondenwet, het Trekhondenbesluit en de Algemeene Politieverordening van Haar- ern. Bijna drie maanden zijn verloopen sinds de Bloemententoonstelling te Heemstede gesloten werd. Maar nog steeds is de herin nering levendig aan de zeldzame bloemen weelde, de ongeëvenaarde kleurenpracht, die daar te genieten viel. Ook in het buitenland is men over de ten toonstelling nog niet uitgepraat. Een der voornaamste buitenlandsche vakbladen heeft zelfs zeer onlangs nog een reeks van afbeel dingen in kleuren van de voornaamste bloem- groepen gegeven en telkens treft men nog nabetrachtingen over „Heemstede" in de buitenlandsche pers, tot zelfs in Calcutta, aan. Met dit al zal noodwendig de herinnering aan al dit schoons verbleeken de beelden, die de bezoekers zoo gretig in zich opgeno men hebben, zullen allengs/vervagen en na eenigen tijd zal men eenige moeite hebben zich datgene in de herinnering terug te roe pen, wat eenmaal een zoo onverdeeld en rijk genot schonk. Zelfs de tallooze prentbriefkaarten, de kiekjes in de pers zullen ternauwernood in staat zijn het geheugen voldoende te hulp te komen. Het kleine formaat der eerste, de dikwijls onduidelijke afdruk der laatste, zijn daartoe steeds min of meer een beletsel. Het moet daarom voor hen, die prijs stellen op het blijvend behoud van de in drukken, die het bloemfestijn te Heemstede hun gaf, een welkome mededeeling zijn te vernemen, dat de schdonheid van Heemstede zal worden vastgelegd in een herinnerings album, dat door de zorgvuldige uitvoering alle recht laat wedervaren aan alle belangrijke onderdeelen der tentoonstelling. Dit album zal worden uitgevoerd in koper diepdruk in een langwerpig formaat van 38 bij 28 c.M. Het zal platen bevatten en een samenvattenden tekst. De uitgave, die on dernomen wordt door de fa. Weenenk en Snel te 's Gravenhage in samenwerking met de Nederlandsche Rotogravure Maatschappij te Leiden, staat onder toezicht van het Hoofdbestuur der Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, dat ook voor een doelmatige keuze der af te beelden groepen zorgt. Elk denkbeeld van re clame is bij deze uitgave vermeden, er komen geen advertenties in voor en de inzenders van de tentoonstelling hebben geenerlei invloed op de samenstelling. De platen zullen zooveel mogelijk over de verschillende onderdeelen der tentoon stelling worden verdeeld, zoodat alle be langrijke inzendingen daarin kunnen wor den opgenomen.Er zal teyens aandacht worden geschonken aan koninklijke bezoe ken en andere gebeurtenissen, die voor de tentoonstelling karakteristiek waren. De voortreffelijke uitvoering der platen zal velen aanlokken om zich het blijvend be zit van dit werk te verzekeren, waarvan het doorbladeren steeds opnieuw de herinnering zal verlevendigen aan de zoo bij uitstek ge slaagde Bloemententoonstelling van Heem stede. G. Poon, Harmenjansweg 57, autoband M. de Winter, Harmenjansweg 82d, beker A. Copier, Kleverlaan 9a, bankbiljetten ;F. J. Born, Kennemerstraat 13 rd., spoorboekje en foto's P. Donkerloo, L. Heerenvest 104 b, rijwielbel. merk H. Huis in 't Veld, Drappe- nierstr. 10, R. K. Kerkboekje J. J. Groenen- daal, Damaststraat 16, beursje v. Gelder, Kruisstraat 42, duif Petri, Koninginneweg 11, Gordon Setter, Fauna; Politiebureau, Smedestraat, hondenhalsband S. v. d. Spek, Belamiestraat 4, halsketting ;J. A. Casander, Palmstraat 4 rood, haarstrik met speldje P. J. Oschatz, Vaartstraat 4 dameshoed Politiebureau, Smedestraat, regenjas H. Palfhagen, Vijfhuizerdijk 117, Haarlemmer meer, slagersjas Bartens, Ged. Oudegracht 116 zw. zwarte poes C. W. v. d. Goes, v. d. Hulststraat 7, kwast (zilver) R. Heins, Nas- saulaan 63, muts F. Ludding, Barendse- straat 27, dames regenmantel J. Wulfhiart, Santpoorterstr. 45, dames portemonnaie m.i.; D. Veenhof, Pepijnstraat 21, portemórinaie m.i.Politiebureau, Smedestraat, rijwiélbel. merk A. de Wolf, Harmenjansstraët 72, idem J. Swaansbeek, Waldeck Pyrmontstr. 18, idemPolitiebureau, Smedestraat, re ticule met shawl ;Mackelenberg, Glasbla- zersfraat 2a, rijwielbel. merk G. J. Timmer. NEDERLAAGWEDSTRIJD. R. K. Sportver. „Lisse" Seer. J-. J. v. d. Zwet, Julianastraat 112,. Gisteren hebben we weer eens volop kunnen genieten van een goed gespeelde wedstrijd tusschen Lisse I Graaf Floris I uit Den Haag. Om 2.45 fluit scheidsrechter Stoette beginnen Graaf Floris wint de toss en Lisse trapt voor zon af. Al spoedig gaat Lisse ten aanval over, van beide kanten volgen voorzetten tot tenslotte de doelpaal redding brengt. Gr. Fl. houdt stand en komt ons doel verkennen maar het achtertrio geeft geen kans. Nu volgt een snelle aanval van Lisservoorhoedede baksbinnen plaats goed voor doel en de midvoor jaagt het leder in de touwen 10. Wederom volgt een aanval maar het schot gaat rakelings over de lat, de links binnen zendt tweemaal een hard schot maar de kee per weert zich goed. Bij een vlugge door braak der gasten en een misverstand der backs/scoort de midvoor de eenigste gaat voor zijn club 11. Lisse geheel niet ont moedigd, gaat weer ten aanval over, maar hun schoten falen. Bij een goede voorzet der rechtswing neemt de rechtsbinnen de bal over en zet keihard in 21. Geruimen tijd worden de. gasten ingesloten, door het goede werken van het achtertrio wordt erger voor komen, tot ten slotte de linksbinnen het leder weet te bemachtigen en door het onvoldoende afdekken de keeper nogmaals laat visschen 31. S Aanval op aanval volgt en waarbij de linksbuiten voor de vierde goal zorgt. 4.—1. Kort hierop is het rusten. Na rust krijgt Gr. Fl. de overwicht maar de gevaarlijke aanval len stuiten op de goede verdediging af. Lisse komt vurig opzetten maar hun aanvallen worden onderbroken. Onze rechtbinnen bemachtigt het leder en van 20 meter af stand zet hij hard in 51. Wederom volgt een snelle doorbraak en hieruit wordt de zes de goal gefabriceerd. De moed raakt er uit bij de gasten, waardoor Lisse vrij spel krijgt. Bij een aanval onzer jongens wordt de bal corner verwerkt welke goed genomen on schadelijk wordt gemaakt. Einde nadert met een 61 overwinning onzer jongens. Om 12.30 speelde het tweede elftal den friendly game -tegen een studenten elftal, welke laatstgenoemde wist te winnen met 10. Aanstaande Zondag de laatste nederlaag- wedsrijd tegen E. H. S. uit Haarlem. Tot nog toe is H. B. S. de eenigste winnaar door Lisse te ver staan met 23. Dus E. H. S. het bes te beentje voor. Dan om den prachtbeker. De bladen hebberf geschreven erver de herrijzing der Abdij van Egmond, die in 1573 werd verwoest. Zeker mag de herbouw van dit beroemde klooster thans wel worden herdacht. Voor de weinige plaatselijke on bekende n het volgende. Sla bij Heilo van Limmen komend, links af. Ge komt dan spoedig over de spoorbanen Ziet dan aan den weg naar Egmond Binnen de nieuwe R.-K. Kerk van Heilo. Een eind weegs gaat ge nog tusschen het bouwland, als in een hollen weg langs Egelenburg. Daar verlaten we den geestgrond en daar ligt ze voor u, de vlakte, een vlakte zoo vlak als maar mogelijk is. Vèr voor u ligt de rijkbegroeide duin zoom, waarboven de torenspitsen van Cas- tricum, Rinnegom en Egmand aan den Hoef uitsteken. Ge betreedt nier den bodem van het gewezen Vennewater. Daar verheft zich de oude meerbodem wat, bij een eenvoudig kerkje en daarachter verscholen ligt Egmond- Binnen. J|Hier lag eens- de machtige abdij van Eg mond. Stap nu over een laagfcteenen muurtje, dat hier het kerkhof afsluit. Dat is al wat van de abdij over is en eigenlijk niet eens van de abdij zelf.'t Was maar een'muur van den boomgaard Van het trotsche gesticht zelf, met zijn hooge kerk en haar tweetal hechte rijzige torens met zijn cellen en zalen daar om heen, met de kostbare boekerij en de fraaie graf tomben, bestaat niets meer. Wat van de Abdij afkomstig was, is ver strooid. Op het Rijksarchief berusten, enkele boeken en handschriften; verder in de Uni versiteitsbibliotheek te Leiden, in de Konink lijke Bibliotheek en in het Britsch Museum. Er is verteld, dat de papieren der Egmondsche Boekerij na het beleg van Alkmaar (1575) door de winkeliers daar werd gebruikt voor verpakkin'g en verzending. Het lood, dat van de daken was gesloopt, was door de Alkmaarsche bezetting gebruikt bij de verdediging tegen den Spanjaard. Misschien zijn daar ook de klokken en de brouwketel naar Alkmaar werd vervoerd om er tot kogels te worden vergoten. In 1820 heeft de toenmalige eigenaresse van den kloostergrond al het steenwerk in den grond aan een Alkmaarschen'metselaar verkocht. Die haalde het puin er schoontjes uit. Van de heele abdij is niets meer over dan de plaats, waar zij stond en de rijke herinnering. In de Haarlemsche geschiedenis was de abdij een plaats, waar wetenschap hoog stond. Vandaar kennen we ook een groot deel der landshistorie. Van bovenstaande vereeniging voor Haar- lên en Omstreken is het jaarverslag over 1924 verschenen. Zoowel uit- als inwendig is het keurig verzorgd. Hulde wordt gebracht aan de nagedach tenis van wijlen den heer T. Brondgeest Sr., den ijverigen secretaris der vereeniging, die ais zoodanig door den heer H- C. A. Sickesz vyerd opgevolgd. Mede wordt op waardee- rende wijze geschreven over wijlen den heer K. F. van Maas, kort geleden overleden. Het ledental steeg van 419 in 1923 tot 622 aan het einde van 1924. Het aantal begunstigers van de Asphyxiatie iijrichting liep met 2 terug en wel van 52 tot In de Asphyxiatie-inrichting in het Rip- perdapark werden tijdens het verslagjaar 944 honden en 1252 katten pijnloos gedood, (in 1923 bedroegen deze getallen 680 en 874). DE LANDBOUW. Wat treffen de landbouwers het de zen zomer' toch buitengewoon goed met het binnenhalen van de verschil lende gewassen. Mooi droog .weer zooals nu komt hen te pas en is in de ze maand voor den landbouw altijd nood zakelijk. Verleden jaar was 't echter mis. maar wanneer het mooie weer nu nog een klein poosje aanhoudt, komt alles droog en ongeschonden in de schuren. Op de landerijen in „de Meer" is het thans een drukte v^n belang. Een groot gedeelte van de gewassen is al binnen en het is te verwachten dat over een week niet veel meer op het (land zal staan. Over 't algemeen schijnt de kwaliteit van de gewassen goed te zullen zijn; alleen de erwten, welke juist dit jaar veel zijn ver bouwd, vertoonen veel worm. Maar er is tot heden geen reden tot kla gen, tenminste als de prijzen straks blijken loonend te zijn. DE WEGEN IN DE HAARLEMMERMEER Men schrijft ons: Wij hoorden dezer dagen de opmerkipg maken dat het auto- en motorverkeer in dezen zomer op de wegen in den Haarlem mermeerpolder aanmerKelijk minder is dan verleden jaar. De oorzaak hiervan werd toegeschreven aan het feit dat de toestand van de wegen over het algemeen veel te wenschen overlaat, waardoor de automo bilisten „de Meer" maar liever mijden. Of dit geheel juist is laten we in het midden, maar wel is het waar, dat de toe stand van. enkele wegen gevaar kan ople veren voor het verkeer. Bijv. de Kruisweg, in de richting van Heemstede is zeer siecht berijdbaar. Niet alleen leveren de kuilen en gaten gevaar op, maar ook de uitgereden lagen grind, die naar de kanten zijn uitgezakt. Het is dan ook voor wielrijders, bij het passeeren van auto's zoo goed als niet doenlijk meer om behoorlijk uit te wijken, omdat de fietsen in die lagen grind of gruis blijven steken of wegglijden, zoodat de bestuurders ter voorkoming van ongelukken veel tegen woordigheid van geest en meer dan gewone krachtsinspanning aan den dag moeten leg gen. Zou hier bij wüze van noodmaatregel, en in afwachting van de tenuitvoerlegging van het groote plan tot verbreeding van den Kruisweg, niet iets te doen zijn, bijv. door bedoelde grinjjlagen van den weg te verwijderen, want om dit gruis weer op het rijpad te gooien, evenals wel eens ge beurt, geeft met dit droge weer toch ook niets en is direct weer uitgereden. Deze belangrijke zaak wordt gaarne in de welwillende aandacht van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder aanbevo len. Burg. Stand van 1417 Aug. Geboren: Jannetje Jacoba, d. van G. van Essen en J. van Doorn. Theresia DiDngena, d. van L. G. P. Rijnders en C. A. Noordhuizen. Marijtje, d. van G. Biemans en A. M. Gran- neman, Hermanus, z. van L. Buis en J. A. Groenendaal. Aart Jacobus, z. van A. Alders en H. M. J. Vis. Apolonia, d. van F. Meijer en A. Verhoog. Andries, z. van M. Bras en P. Smits. Johanna Adriana en Willy Marijtje, tweeling van P. Groenveld en T. de Vos. Overleden: Antje Koster, 54 j„ ongeh. Dirk van Bekkum, 71 j„ geh. met G. Dek ker, beiden te Haarlem. Verwond. Zaterdagavond werd bij de politie aangifte gedaan, dat een conducteur van de E, T. van den wagen gevallen was en aan zijn been verwond was. Dr. Willems, die direct gewaarschuwd werd, verleende de eerste geneeskundige hulp. Strandvonderij. Bij een twaalftal inge zetenen van deze gemeente is nog op ver schillende partijen hout beslag gelegd, welke aan de Strandvonderij behooren. DUINBRAND. Zondagavond word bij de politie aangifte gedaan, dat er een duinbrand woedde op den Blinkert. Ongeveer 2400 M2. is ver brand. De afscheiding langs de spoorbaan brandde eveneens reeds. Weest voorzichtig. Zaterdagmiddag liep een koopman schilderijen te verkoopen Hij verklaarde, dat 50 pet. van de opbrengst voor de slachtoffers van de ramp van Bor- culo was. Als bewijs vertoonde hij een ver gunning van, de politic. De politie, die ner gens van af wist, hield den koopman aan. Het bleek, dat hij het bewijs zelf gemaakt had, en er een stempel van de politie op had getcekend. Er zal getracht worden pro-, ces-verbaal tegen hem op te maken, wegens oplichting. Hij was reeds in het bezit van een aardig bedrag. Het stempel had hij ver moedelijk van een zg. bestelbrief nagetee- kend. Rumoer. Zaterdagavond is het nogal rumoerig geweest op het Stationsplein. De heer L. werd door den heer M. voor dronk aard uitgemaakt. Er is verzocht door den heer L. proces-verbaal hiervan op te maken. Even te voren was er nog een vechtpartij geweest. Het aischeid van den WelEerw. heer G, F. Schneiders. Donderdagavond had in het St. Jozefsgebouw, alhier, een bijeenkomst plaats van vertegenwoordigers uit de bestu ren der onderscheidene organisaties, ter ge legenheid van het vertrek van den W.eerw. heer kapelaan Schneiders, die ruim 354 jaar met buitengewone toewijding aan de belan gen der parochie, inzonderheid die der or ganisaties, heeft gearbeid. Hoewel de tijd van voorbereiding kort was, wilden velen Z.Eerw. niet zonder een blijk van belangstelling zien vertrekken en gaven allen gehoor aan de uitnoodiging. Door den Z.Eerw. heer Pastoor werd ge schetst, hoe de WelEerw. kapelaan steeds zijn groote werklust en onvermoeiden ijver had bewonderd, een groote stuwkracht was voor het parochiale- en organisatieleven, steeds vol vuur en energie. Veel heeft ka pelaan Schneiders tot stand gebracht, onder scheidene organisaties tot hoogen bloei we ten te brengen en hij was alzoo naast de geestelijke bediening de spil van het ver- eenigingsleven. Een enveloppe met inhoud werd den Wel Eerw. heer kapelaan ter hand gesteld, als Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage. lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsferd. tijdsein 10.15 en 4.30 Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert tc 8.35 u (ook Zondags) Daventry 1600 M dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10 20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert cn voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3 50 eu 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M dagelijks 5.30—7.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert. Parijs Eiffcltorcs 2650 M. dagelijxs concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. - dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 Galaconcert. Daventry 8.20 Lichte muziek en zang 9.20 operette potpourri's daarna Jazz band. H. D. O. 8.10 Christ. Radio omroep. Zie verder bovenstaande opgave. .1 blijk van waardeering om het vele wat Zijr Eerw. in het belang der talrijke organisatie had gedaan. De Eerw. kapelaan dankte op de eerste plaats den ZeerEerw. heer Pastoor voor diens woorden, verklaarde steeds plicht voor ocgen te hebben gehad, al was het optreden dan ook niet altijd volgens den geest van sommigen. Na afloop der bijeenkomst drukten allen den Eerw. kapelaan de hand en ongetwijfeld wenschen allen, dat het Z.Eerw. in diens nieuwe standplaats goed moge gaan. Wedvlucht. De gehouden wedvlucht door de Pcstduivenvereenigir.g „De Postduif van af Mons f België)afstand 211.943 M., had tot uitslag: le, 4e, 5e en 8e prijs J. P. Tien- slra; 2e, 3e, 6e, 7e en 9e prijs F. de Leeuw; 11e prijs W. J. Cornelissen; 12e prijs W. J. Griffioen. Zweminrichting. In den Osdorperpoldei* is een zweminrichting geopend. Voor velen is alzoo in een lang gevoelde behoefte voor zien. RECTIFICATIE. Naar wij vernemen werden de koeien bi) Wed. V. aan den Ouden Weg niet ingeënt tegen tongblaar doch werden de thans ge- storven koeien behandeld tegen nieront steking. Men seint ons uit Den Haag: v De Koningin en de Prins zijn hedenoch tend per auto naar Arnhem vertrokken, om vandaar per trein over Nijmegen naar Cuyk te gaan. Vanuit Cuyk brengen de vorstelijke personen per auto een bezoek aan door den sormwind verwoeste gedeelten van de ge meenten Escharen en Zeeland en keeren. vanuit Oss over Arnhem naar het Loo te-, rug. De burgemeester van Borculo, Jhr. De Muralt, heeft de volgende waarschuwing gepubliceerd: Mij is ter oore gekomen, dat door particulieren ten behoeve van herstel van hun woningen te hooge prijzen worden betaald voor materialen. Uitdrukkelijk stel, ik vast, dat alle leveranciers, die hun mate rialen tegen abnormaal hooge prijzen ver koopen, voor verdere leveranties, zoowel direct als indirect, in de toekomst zullen worden uitgesloten. Ik houd mij ten deze aanbevolen voor inlichtingen van de zijde der burgerij. De burgemeester van Borculo heeft in overleg met het betrokken comité, naar aanleiding der aanbieding van verschillende gemeenten om huizen aan Borculo te schen ken, die in hunne gemeente worden ont worpen, aanbesteed en door hun werk- loozen, door hun architect te Borculo wor den gebouwd, besloten, voo/ elke cate gorie van dergelijke huizen, prijzen uit te loven, bestaande in gouden medailles en. geldprijzen. Het ligt in de bedoeling, bijv.i voor de arbeiderswoningen een gouden medaille beschikbaar te stellen met een eldprijs uit de gemeentekas (dus niet dooi het Nationaal Comité) te betalen. Zoo gaat het ook met de andere groepen. De Jury zal worden samengesteld uit vooraanstaande: architecten uit. Holland. In de huizen zullen de namen vermeld worden van de plaatsen of de personen, die deze huizen schonken WEENEN, 18 Aug. In verband met de anti-Semitische betoogingen, die gisteren hebben plaats gehad, wordt het mogelijk geacht, dat het congres der Zionisten, uit Weenen naar een in de nabijheid' gelegen' stad, vermoedelijk Karlsbad, waar het hoofdkwartier der intern Jcodsche bewe ging is gevestigd, zal worden verplaatst. WEENEN, 18 Aug. Ondanks het door de politie uitgevaardigd verbod tot het hou den van demonstraties tegen het Zionisten congres te Weenen, is het gisteren tot anti-semistische betoogingen gekomen. On geveer 3000 jeugdige personen demonstreer den voor de votiefkerk. De politie moest de betoogers met den blanken sabel uit elkaar drijven. Hierbij werden 19 personen ten gevolge van sabelhouwen en steenen werpen, gewond. Er hadden talrijke arrestaties plaats. I v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7