Woensdag 19 Augustus 1925 49ste Jaargang No. 16123 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad Een waarschuwing. Agenda 20 Augustus Een kinderlijkje in de Ringvaart. Faillissementen. Aanrijding. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HEEMSTEDE. De Oranjefeesten te Zuid-Schalkwijk. Hedenmorgen zijn de Oranjefeesten te Zuid-Schalkwijk begonnen.- Hierboveh een 'aardige fdto van bet nummer zakloopen. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. BENNEBROEK. OVERVEEN. VELSEN WIJKEROOG. De Oranjefeesten te Zuid-Schalkwijk. Een aardig oogenblik van het nummer vlaggetje steken. HALFWEG HAARLEMMERMEER. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht SPAARNWOUDE. IJMUIDEN HEEMSKERK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN 59.20 PARIJS 11.75 BRUSSEL 11.30 WEENEN 36— LONDEN i i 12.07 STOCKHOLM 67.85 KOPENHAGFW 57.15 47.20 BAZEL t 48.25 NEW-YORK 2.49 ROME i i 9.10 De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux; NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Adverientiën 35 cents per refe» Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusschen den tek® als ingehouden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina 75 ei. per regeL Vraag- en aaabod-adver» ta?tiën 14 regels 60 ct. per plaat» ring: elke regel meer 15 ct* b» rooruitbetaling. Alle abonnes op dit biaci zijn, ingevolge ue verzekermgs voor waarden J 9[|fjf| levenslange getieele ongeschiktheid tol wet Ken dow j 7KQ tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen o"UU. verlies van beide armen beide beenen of beide oog Wj een ongevai mei f OEfl bi' verlies v?n een f 195 'doodelïjken afloop J ^3U. 'en voet of een 1 lLÜ- dij verlies van een f Cf| duim of wijsvinger r 1 JU.' bij een breuk van f ift been of arm 1 "ru oij verlies van een andere vinger In een der laatste nummers van „Het Volk" ;frx>f oilsdoor de opvallende plaat sing in de eerste kolom en door het spre kende. opschrift een bericht, met blijkbare voldoening uit het Duitsche R.K. Cen trumsorgaan „Germania" overgenomen. On der hét hoofd „ontkerstening in industrie streken; Roomsche bezorgdheid" vertelt „Het Volk" daarin op gezag van het Duit sche Katholieke orgaan, dat de massa der industrie-arheiders in alle landen ontker stend is en vcror Rome verloren. In Frankrijk is de toestand troosteloos. Er zijn streken, waar 25 tot 60 procent der arbeiders niet meer gedoopt is. En nog erger is hef in België waar 80 procent van de Roomsche industrie-arbeiders de kerkelijke plichten niet meer vervult. In En geland neemt nauwelijks een derde van de arbeidersgroepen praktisch deel aan het Roomsch-Kaih. leven. En in Spanje is de toestand' gelijk aan dien in Frankrijk en België. Te Berlijn toont zich van de 550.000 Roomsch-Kafh. een 300.000 volmaakt on verschillig ten opzichte van het kerkelijke en religieuze leven. En door de gemengde huwelijken verliest de Roomsch-Kath. kerk jaar in jaar uit meer zielen dan ze door haar zending in alle landstreken wint. Aldus de ernstige klachf van het Duit sche blad. We behoeven niet te gaan na meten of de aangegeven procenten wel ge heel juist zijn; een ieder weet, dat er een groote kern van waarheid in deze be schouwing schuilt. Waarom echter het so- ciaal-democrafische hoofdorgaan in Neder land deze ontboezeming met zooveel ophef naar voren brengt kan niemand verklaren, tenzij hij, die aanneemt, dat de socialisten den geloofsafval der arbeiders in de indus triestreken met vreugde aanzien en als een overwinning voor hun parlij beschouwen. Maar wat blijff er dan over van de bewe ring, dat het socialisme niet let op geloof of ongeloof en enkel er maar op uit is de arbeiders en voor hen de geheele wereld te ontworstelen aan de kapitalistische pro ductiewijze? In. hefzelfde nummer van „Het Volk" schrijft de Nederlandsche partij voorzitter, de heer Vliegen, een lofrede bij gelegenheid van het veertigjarig bestaan der Belgische socialistische Werkliedenpartij en wijst hij er met frötsch op, dat juist een der voornaamste redenen van den groei der Zuid-Nederlandsche roode partij is geweest het bevorderen der eenheidsgedachte bo-, ven alle meeningsverschillen: „Ze telt vrij denkers- en geloovigen; het geeft allemaal niets," schrijff Vliegen vol geestdrift over de Belgische zusterpartij. Maar over de viering, van dat veertigjarig feest lazen wij elders, dat als feestredenaar was uitgenoo- digd de socialistische minister van Kunsten en Wefenschappen Kamiel Huysmans, die deze onderscheiding verklaarde door te zeggen, dat hij als redenaar werd aange steld, omdat hij een der zeldzame in de partij is, die religieus gevoel bezit. Een beter getuigenis van de ongodsdien- stigheid eener partij is toch moeilijk te geven, ei. wanneer men bedenkt, dat het ledental van de Belgische roode werklie denpartij meer dan 800,000 bedraagt dan is zulk een testimonium van religieuse onverschilligheid in een Katholiek land als België toch wel heel sprekend! Inmiddels moge uit een en ander al op nieuw de onvereenigbaarheid van chisten- dom en socialisme in de praktijk blijken, feiten als de boven aangegevene zeggen ons, Katholieken, nog meer. Het is helaas onmiskenbaar, dat de religieuse onverschil ligheid gevolgd door geloofsafval in de groofe steden en fabriekscentra zeer groot is. Terecht wordt als voorname oorzaak genoemd het gemengde huwelijk. De strijd tegen dezen kanker onzer samenle ving is bij de R.K. Kerk zelf in goede han den; zij vecht er tegen met alle macht en middelen. Maar daarnaast zien wij het ver schijnsel, daf in duizenden gezinnen man en vrouw als Katholieken voor het altaar trouwen, dat de eerste kinderen nog Rooms'ch worden gedoopt, maar dat lang- zaam-aan het geloof wegkwijnt, de gods- v dienstplichten worden verwaarloosd en pracfisch van geen Katholieken meer ge sproken kan worden. Wie de droeve histo rie van zulk een godsdienstig verval wil nagaan doet het best maar eens te praten met R.K. propagandisten, die op huisbe zoek heel wat ervaringen opdoen. Meestal blijkf, dat de man op de werkplaats niet tegen zijn roode omgeving bestand is. Den geheelen dag hoort hij afgeven op de Room sche kerk en de Roomsche partij met wijs heden, die ontleend zijn aan een rood of zoogenaamd neutraal dagblad. De Room sche courant, waarin hij tegengif zou kun nen vinden, is in zulke gezinnen al lang de deur uit. Want het is een algemeen be kend verschijnsel, dat juisf in de steden de Roomsche pers den zwaarsten strijd te voeren heeft: men wil lezen van biosco pen en neutrale tooneelclubs; van allerlei mondain gedoe, wat een Katholieke cou rant meer dan overbodig acht en de eerste sfap op de helling van den geloofsafval is dan ook meestal het verbannen van alle Roomsche lectuur. In het buitenland is dat nog veel erger dan bij ons; daar is die zoo genaamd neutrale lectuur bij gebrek aan degelijk Katholieke, algemeen. Dan staat de weinig ontwikkelde werk man zonder geesfelijken steun, zonder ge regelde goede voorlichting alleen in een spottende, cynische omgeving. Maar wei nig is er noodig om hem aan het wankelen te brengen. Men staat daar vaak versteld over; een verloren staking, waarin een R.K. organisatie een van de moderne be- weging afwijkende rol speelde; een valsch verhaal over het optreden van een R.K. geestelijke in het zuiden; een Kamerdebat; meeningsverschillen in de politieke organi satie; onvoorzichtige uitlatingen van 'n R.K. politicus; verkeerd begrepen bisschoppe lijke woorden, verkort en verkracht in een rood of „neuraal", orgaan, 't is genoeg om den man des huizes op een goeden dag te doen zeggen: „en nu doe ik er niets meer aan". En het geheele gezin volgt dan helaas al heel spoedig. Wordt met dezen feitelijken toestand in onze steden wel genoeg rekening gehou den? In het buitenland, gezien boven staande cijfers, zeker niet. Maar ook hier te lande mogen wij niet gerust zijn: Het geweldige, het onrustbarend groeiende getal socialistische roode stemmen bij de verkie zingen kan ons een aanwijzing zijn. Wie zóó ver is, dat hij rood stemt is gewoonlijk al reeds of heel spoedig voor de Kerk ver loren. Dat bewijst de practijk. Velen, die maar niet hef verband kun nen zien tusschen politiek en godsdienst, tusschen religie en vereenigingsleven, kun nen uit deze droeve practijken ervaren hoe de geloofsafval van duizenden en dui zenden door slechte voorlichting of voor beeld, langs neutrale organisaties, door ge brek aan moreelen steun plaats vindt. Van hetzelfde land, België, waar het Ka tholicisme zulke zware verliezen lijdt, schrijft de heer Vliegen in zijn boven ver meld artikel: „de R.K. vakorganisatie heeft in dit R.K. land geen voet aan den grond gekregen". Laat een en ander toch een aansporing zijn voor ons, om, wat in ons vader land aan Roomsche pers, aan Roomsche voorlichting, aan Roomsch vereenigingsle ven door wijze voorzienigheid van onze bisschoppen is opgebouwd te steunen, te bevestigen en te bewaren. Al te luchthar tig en al te lichtzinnig wordt maar al te vaak met deze kostbaarheden omgespron gen, ter wille van persoonlijke eer, eigen ambitie of materieel voordeel, vergetende welke groote belangen op he.t spel staan! Sociëteit St. Bavo. Espranto 8 uur Bestuur spoor en Tram 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling van 7.30 tot 8.30 uur. Kcudenhorn. Vertrek boot naar Marken half 9- Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke" Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 2654 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen B'loem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan 'net Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van hoeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Siat Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge- R. K. Kraamverzorging vau de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richten nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wii schild, aan den huisgevel. Eerste Hulp bij Oufiriukken (Snelverband) Centrale post Te! 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kérk en pastorie iederen Dinsdagavond. Hedenmorgen vond een visscher in de ringvaart van den Haarlemmermeerpolder bij de brug naar Heemstede het lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, drijvende op het water, gewikkeld in oude couranten en een stuk van een vrouwen hemd. Het werd door de politie, die onmid dellijk werd gewaarschuwd, en een onder- Zoek instelt, overgebracht naar de Alge- meene Begraafplaats te Hoofddorp. 18 Augustus 1925 werden in staat van faillissement verklaard; B. Fortgens, kantoorbediende, wonende te Haarlem, Kruisweg 58, Curator Mr. C. Blankevoort. G. Groen, restaurateur, wonende te Zarid- voort, Kaaalweg 7. Curator Mr. A.: F. H. Schreurs. Rechter-Commissaris in beide faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swin- deren, Opgeheven werden de faillissementen van; A. A. Geenen, schoenmaker te Zaandam, failliet verklaard den 4en Augustus 1925. G. Dekker, schoenmaker te Zaandam, failliet verklaard den 4en Augustus 1925. Maandagmiddag om ongeveer half twee reed een vierwielig bespannen wagen, be laden met hout ou den Vërspronckweg bij het viaduct. Een wiel geraakte tusschen de rails en brak, waardoor de wagen in elkaar zakte. Het tramverkeer ondervond een half uur vertraging. serre geklommen en zoo door een raam binnengekomen. Het was een geluk, dat de heer L. vroeg thuis kwam, waardoor de inbrekers hun werk hebben moeten staken. In allerijl hebben zij het huis verlaten. Ver moedelijk langs denzelfden weg, waarlangs zij binnen gekomen waren. Een onderzoek wordt; door de politie ingesteld. Concert. Het Harmoniekorps „St. Ja cobus" geeft Donderdag 20 Augustus, das avonds te 7 uur, een concert, onder leiding van den directeur, den heer J. W. Lefeber, te Spaarnwoude nabij den Stompe toren. Poging tot inbraak. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks kwart voor twaalf is een poging tot inbraak gedaan in een onbewoond perceel aan den Heeren- weg. Dit perceel staat onder politie-con- ï'j r: De afdeeling Leiden van bovenge- noemden bond, heeft het initiatief genomen, om a.s. Zondag 23 Augustus, een excursie te organiseeren, naar het Wandelbosch „Groenendaal". De deelnemers vertrekken per rijwiel uit Leiden. De afdeeling Lisse en Hillegom, zullen zich bij deze excursie aansluiten. De afdeeling Amsterdam, Bever wijk'en Haarlem, zullen des 's middags half één vanaf het Houtplein vertrekken, zoodat de bijeenkomst van de afdeelingen in Groenendaal zal plaats hebben ongeveer 1 uur, waarna de Bondsvoorzitter en andere propagandisten, een krachtig woordje in deze openlucht-bijeenkomst zullen spréken. Vanaf half drie tot 5 uur zal in een van de zalen van het restaurant „Groenendaal' een gezellige bijeenkomst plaats hebben. Na a\floop zal gezamenlijk liet nieuwe i Seminarie „Hageveld" bezocht worden, waarvoor de HoogEerw. Heer Regent de toestemming heeft verleend. Dat deze excursie interessant zal zijn, is onnoodig te vermelden. De afdeelingsbe- sturen vertrouwen er op, dat allen hieraan deel zullen nemen. De afdeeling Haarlem heeft de leiding op zich genomen om met de afdeeling Amster dam en Beverwijk deze openlucht bijeen komst bij te wonen. Men vertrekt vanaf het Houtplein. Introductie s zijn toegestaan. Het bestuur van de afdeeling Haarlem, rekent er stellig op, dat de leden, die in 't bezit zijn van een rijwiel, om half één aan wezig zullen zijn. Degenen, die niet in 't bezit zijn van een rijwiel kunnen gezamenlijk per tram naar Groenendaal gaan, zoodat niemand bezwaar kan hebben, deze excursie niet bij te wonen. Onder de wielen. Dinsdagmiddag was de knecht C. v. d. L. van den landbouwer v. 'd. B., aan het stroo rijden. Bij den afrit van den Bennebroeker we"g sloeg plotseling het paard op hol. De knecht werd van den wagen afgeslingerd en kwam onder de wie len terecht. Bij den smid K. werd hij bin nen gedragen, daar dokter v. Aalst inwen dige kneuzingen constateerde. Hij werd later per auto naar zijn woning vervoerd. POGING TOT INBRAAK. Toen de heer L. op den Zijlweg gisteren avond omstreeks half twaalf ihuis kwam, bemerkte hij, dat er ongenoode gasfen in zijn huis waren geweest. Op de slaapka mers was alles overhoop gehaald Vermoe delijk zijn de inbrekers gestoord geworden, want voor zoover de heer L. kon nagaan, werd er niets vermist. Achter de woning zijn de dieven op de trole. Door éen keukenraam stuk te slaan heeft men getracht binnen te komen. De dader is echter vermoedelijk gestoord door een surveilleerenden agent. Er wordt niets vermist... Bouwvergunning. Door B. en W. van Velsen zijn de navolgende bouwvergunnin gen verleend; Aan W. van der Woude, te Velseroord voor 3 woonhuizen en een garage aan den IJmuider straatweg, aldaar. Aan M J. Rolvink, te Velseroord, voor 7 woonhuizen en den Velserduinerbuurtweg aldaar. Aan W. van de Woude, te Velseroord, voor 4 woonhuizen aan den IJniuider straat weg, aldaar. Aan de Wed. M. Nijssen, te Velsen, voor een bollenloods aan den Rijksstraatweg, te Velsen. Aan de firma van de Plas Jansen, te IJmuiden, voor 18 woonhuizen en 2 winkel huizen aan de Marconistraat, aldaar. Aan P. P. Pruijs, te Santpoort, voor een woonhuis aan den Bredercodsche weg, al daar. De Feestweek. Er was gisteren veel belangstelling voor de reclameoptocht. De aardige stoet trok langs den aange wezen weg in de volgende- volgorde. Voorop de muziek van de Bavaria-kapel, vervolgens -rijtuig met commissie; wagen Winkebersvereen.; Markerink, brandstof- fenhandel; N. V. Melkinrichting „Velsen"; Homberg's Pudding; vier versierde fietsen, de Siger Mij., Bokkenwagen, Poppenwagen, wagen met schip, trekwagen, wasthmachines Commandeur, Kippenrennen Gastel. De uitslag der Jury was als volgt: Reclamewagens: le prijs: N- V. Melkinrichting Velsen; 2e prijs Markerink; 3e prijs Singernaai- macnines. Van het bloemencorso was de uitslag: le prijs: Versierde wagen met schip, ge leider in Urksch costuum, Juriaan flésse- Eng, 2e prijs: Bokkenwagen de Bie „Besch- lust." 3e prijs: versierde fiets van Marie Schorel Voor de gevelversiering was de uitslag: le prijs; De Kreuk, drogisterij; le prijs; Meijer, bakker; 2e prijs; Van Egmond; 2e prijs Ruyzeciaars; 3e prijs Brandjes. Tuinversiering; 3e prijs: Harsveld. Een Eervolle vermel ding werd toegekend aan Brakenhof voor de meest origineel geslaagde etalage en gevel. V& Des avonds was het druk, zoowel op het feestterrein als langs den weg De onvermoeide Bavaria-kapel gaf een goed geslaagd concert, waarna de eerste dag, die welgeslaagd mag heelen, met een openluchtbioscoop sloot. Voor Donderdag luid', het programma: Straatmuziek en muziek op het Feest terrein. 6 uur n.m. Mastklimmen op het Feest terrein. 8 uur 's avonds Concert op het Feestter rein en Openluchtbiosccop tot 12 uur des nachts. Mond- en klauwzeer. Deze ziekte breidt zich in deze gemeente nog maar steeds uit, er schijnt geen eind aan te ko men; dagelijks komen weer nieuwe geval len voor. Thans hebben zich in ongeveer 2 maanden tijds ruim 70 gevallen voorgedaan, waarvan een 20-tal gevallen zijn geweken. Bekeurd. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen een veehouder, die zonder vergunning van den burgemees ter, besmet vee vervoerde van de eene naar de andere weide. Opgelicht. De rijwielhandelaar v. d. W aan de Amsterdamschevaart is opge licht van een heerenrijwiel. De politie heeft de zaak in onderzoek. Belangrijk bezoek. Dezer dagen bracht een groot gezelschap Afrikaners 'n bezoek 't noorden van de Haarlemmermeer en Zwa nenburg en bezichtigden daar eenige boer derijen. Na afloop gebruikte het gezelschap dat ongeveer 50 personen telde, en onder geleide stond van den heer S. Smeding, rijks- landbouw-consulent te Schagen, de lunch in het café Cornelissen te Halfweg. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar den Houtrakpolder waar o.a. de boerderij van den heer Biesheuvel werd bezichtigd. Athletiekwedstrijdea. Het bestuur van den turnkring Noord-Hotlandsch Zuider kwartier, gewest Noord-Holland van het Kon. Ned. Gym. Verbond, omvattende ver- eenigingen uit de gemeenten Haarlemmer meer („Hoofddorp", ..Lijnden" en „Kracht en Vlugheid" te Rijk) Aalsmeer, Amstel veen, Ouderkerk, uithoorn en Mijdrecht, heeft besloten op Zaterdagmiddag 22 Au gustus a.s. op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp enkele athletiekwedstrijden voor de leden van bovengenoemde veree- nlgingen te doen houden. Deze wedstrijden zullen bestaan uit grensbal voor dames en slingerbal voor heeren. De dameswedstrijden vangen om 3 uur aan en de heeren zullen elkaar bekam pen om 6 uur namiddags. Om de verschillende kampioenschappen zal worden gestreden, waardoor de beste krachten zullen uitkomen. Evenals op Koninginnedag a.s., wanneer de gymnastiekvereeniging „Hoofddorp" een uitvoering zal geven, is ook Zaterdag a.s. de toegang tot het terrein ter bijwoning der wedstrijden geheel vrij. Ongetwijfeld zullen velen van deze gele genheid gebruik maken en eens een kijkje gaan nemen op het terrein, alwaar sterke staaltjes van behendigheid en uithoudings vermogen te "zien zullen zijn; Fanfarekorps. Maandagavond werd door het. R. K. Fanfarekorps „Hoofddorp" onder de vroolijke tonen van de muziek de voorgenomen rondgang door het dorp gemaakt en tevens een coiïecte gehouden voor versterking van de kas met het oog op een noodzakelijk gebleken uitbreiding en vernieuwing van instrumenten Het was echter niet doenlijk om op één avond het geheele dorp te „bewerken", zoo- dat het in de bedoeling ligt om op 1 of meer dagen van deze week na verkregen toestemming den rondgang voort te zetten. De Opstalhouders. Onlangs is te Hoofd dorp opgericht een vereeniging van opstal- houders en erfm.chtnemers van den Haar lemmermeerpolder, welke ten doel heeft de belangen van deze groep van personen, die wonen langs den Ringdijk van dezen polder te behartigen en voor te staan. Men kwam tot de oprichting dezer vereeniging naar aan leiding van het besluit van het bestuur van den Haarlemmermeerpolder, om de opstal rechten aanmerkeliik te verhoogen. zoodat deze voor vele personen bezwaarlijk en niet dan met groote moeite zullen kunnen worden opgebracht. Zaterdagavond had weder in hotel „De Landbouw een ledenvergadering plaats. De bijeenkomst was flink bezocht. Na eenige be spreking werd besloten een verzoek te rich ten tot het polderbestuur om het genomen besluit tot verhooging van de opstalrechten weder in te trekken, waarbij verschillende argumenten tot staving van dit verzoek zul len worden aangevoerd. Vrijwillige Landstorm. Na een rustpoos van een paar .maanden komt er nu weer ac tie in de gelederen van de'vrijwillige land- stormers van „De Meer". Kapitein Schell, de commandant van het bataljon „Haarlem mermeer" en secretaris van de gewestelijke landstormcommissie, is in deze immer werk zaam. bijgestaan door de leiders in de ver schillende afdeelingen. De reorganisatie van de regeling der schietwedstrijden heeft veel beslommering veroorzaakt, doch het z.g.n. klasse-stelsel zal straks blijken een verbete ring in de schietregeling te hebben gebracht. Een paar maanden terug is er reeds door de landstormers geschoten volgens het nieu we stelsel. De uitslagen zijn voor een groot gedeelte verwerkt, zoodat nu na een ge houden bespreking met de leiders kan worden aangevangen met de groote najaars schietwedstrijden in alle afdeelingen van de Haarlemmermeer. Na deze wedstrijden heeft de officieele indeeling in de verschillende klassen plaats en zullen de verschillende prijzen bepaald en uitgereikt kunnen worden. De afdeeling Lisserbroek zal haar wed- a.s. en verder houden op 29 Augustus, 5, 12 en 19 September a.s., van des namiddags 68 uur. De afdeelingen Aalsmeerderdijk, Rijk en Aalsmeer kampen weer gezamenlijk op een terrein nabij het fort bij Aalsmeer; voor deze afdeelingen beginnen de wedstrijden op 5 September a.s. en zullen vervolgens plaats hebben op 12, 19 en 26 September a.s., eveneens van 68 uur. Tijdens de schietwedstrijden in bovenge noemde afdeelingen zal tevens aan liefheb bers van de schietkunst de gelegenheid ge geven worden om met een speciaal voor dit doel door den leider aangekochte buks te schieten. Ook de overige afdeelingen in dezen pol der zullen binnenkort aanvangen met de wedstrijden Een groote deelname aan deze wedstrij den van de meer dan 600 vrijwillige land stormers in Haarlemmermeer wordt ver wacht. De officieele uitreiking der prijzen zal ver moedelijk nog dit jaar plaats hebben. Begin van brand. In de woning van T. Barometerstand. 9 uur v.m., 760 Achterul OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlet» Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorola- giscb Instituut te De Bildi Naar waarnemingen in den morgen v^n 19 Augustus. Hoogste Barometerstand 764.2 m. M. te Janmayen. Laagste Barometerstand 748.3 m. M. te Memel. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 Augustus: Zwakke tol matigen noordelijke tot oos telijken wind, meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen in het noorden, in het zuiden meer kans op regen en onweer, iets koeler. aan den Aalsmeerderdijk, alhier, ontstond 'n begin van brand, die zich aanvankelijk nogal ernstig liet aanzien. Men slaagde er evenwel in het vuur met emmers water te blusschcn Hoewel omtrent de oorzaak geen zekerheid bestaat, wordt vermoed, dat kinderen met lucifers gespeeld hebben. Concert. Donderdagavond van 79 uut zal het Harmoniekorps „St. Jacobus" bij dei. Stompetoren een concert geven. Tijdens het concours zullen loten worden verkocht ten bate der vereeniging tot het verkrijgen van enige saxaphons, die het korps altijd no$ ontbreken. Volksspelen. Bij voldoende deelname zul len door de Oranjevereeniging „Wilhelmi- na" op Maandag 31 Augustus volksspele* wórden georganiseerd. Vergunning ingetrokken. De vergunning tol het innemen van een standplaats, werd ingetrokken van den autobusondernemer de W. uit Wijkeroog die een dienst onder hield tusschen Velsen en IJmuiden-strand en zich niet hield aan de bepalingen waar onder hem die vergunning werd verleend. Onbestelbaar. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de af zenders onbekend zijn Terugontvangen in de 2e helft der maand Augustus 1925. Brieven Binnenland: J. Besema, Enschedé; Brilsch American Tobacco Co., Rotterdam, H. Bijker, Hengelo; Burgemeester (verkiezing) Utrecht. 2 stuks; zonder adres, afzender J. de Jong; Klip p. a. „De Prins", Wijkeroog; Mej. E. Kuch, Amsterdam; Red. Predikbeur- tenblad J. M. de Vries, Britswerd. Briefkaarten Binnenland Zonder adres, noch afzender noch geadr. 3 stuks; Mej. Wed. Arps, A. te Bos, Groningen; R. Cristi- jaane, Rotterdam; F. Dekker. Haarlem; La- zet, Haag; H. v. Uden Moonen, Ulft; Mopur- go, Amterdam; Heer en Mevr van Noord, idem; A. Roelolsen, Arnhem; Bep Schipper, Nunspeet. 2 stuks; A. Slenders, Heer; Smit Heer Hugowaard; Piet van Stokome? Am sterdam; F. de Vuis, Doorn; M .Winter, Haag. Briefkaarten Buitenland: Wilh. Wrange. Krefeld; A. A. Rabben, Antwerpen; Fr. We» zener, Berlin Wilmersdorf Burg. Stand. Geboren: Columbia, d. va» C. van Duivenvoorde en M. Schuijt: Martinus Johannes, z. van C. Welboren en G. Strik; Cornelia d. van P. Leegwater en J. Bakker; Hermanus en Gerardu» Cornelis, zoons van Herm. Kost en M. C. de Vries; Cornelis, zoon van Fl. Stet en Jac. Steeman; Johannes Theodorus Ma- eia. zoon van P Blankendaal en M. Nijman. Ondertrouwd: Jac. J. Duin en Ma. Smitl Jac. Bleijendaal en Th. M. de Ruijter; Joh. Welboren en Jac. de Wildt H. A. Numan en Cath Moov; Gerbr. Welboren en Corn. Meijer. Chr. Durge en E. E. M. Matto. B. van Eeken en D. Waij. W. Schipper en Adr. de Weerd. A. de Weerd en M. Knap. Gehuwd: Ger. Pekel en A. W. v, Lies hout. i 19 AUGUSTUS. EERSTE KOERS LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1