Binnenlandsch Nieuws „Gratia plena". NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Woensdag 19 Augustus 1925 Het Pruisische amnestie-ontwerp. Letland stelt een regeling voor ter betaling zijner oorlogsschuld aan Engeland. Maarschalk Lyautey niet naar Parijs wegens gezondheidsredenen. De anti-semietische relletjes in Weenen. Onder de Radio-berichten: De Fransche socialistische partij besluit verderen steun aan het kabinet-Painievé te onthouden. Geen wijziging in duur of programma van het Zionistisch Congres. Maatregelen no pens de kustvaart bij Honkong worden door de Britsche regeering zeer euvel opgenomen. Gem. buitenl. berichten. Nationaal congres der Fransche socialistische partij. De typhusepidemie te Hanau. Verlaging der Berlijnsche hotelprijzen. Zionistencongres te Weenen. De oorlog in Marokko. De toestand in China. De ex-kroonprins als forens. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Duurtebestrijding. VERKEER EN POSTERIJEN. Goedkoope trein. De loonraad bij de spoorwegen. Ned. Roomsche Reisvereen. UIT ONZE OOST. Op de olifanten jacht. KUNST EN KENNIS Over slechte en gevaarlijke boeken. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlandsch Fabrikaat. Invoerverboden in Polen. FEUILLETON. jy - tJTUïM Het Pruisische amnestie- ontwerp. De permanente commissie uit den Pruisi- schen Landdag hield zich gisteren bezig met het Pruisische amnestie-ontwerp. Het ont werp stelt voor het verleenen van amnestie in verschillende gevallen van overtreding dei- wet ter bescherming der Republiek, misdaden en vergrijpen in verband met de uitoefening der rechten als staatsburger, hoog- en land verraad, vert o len bezit van wapenen, open bare betoogingen in den politieken strijd, deelneming aan verboden organisaties. De minister van justitie lichtte het ont werp toe, dat zich aansluit bij de rijks-amnes tiewet. Van D.-nat. zijde werd voorgesteld ook alle strafbare daden, klaarblijkelijk gepleegd uit economischen nood, te amnestieeren. De Economische Vereeniging stelde voor am nestie te verleenen wegens vergrijpen in-ver band met de inflatie, terwijl de soc.-dem. ook alle overtredingen naar aanleiding van sta kingen in het ontwerp wenschen te zien op genomen. Het ontwerp werd naar de subcommissie verwezen voor verder onderzoek. Ontbinding van den Prui- sischen Landdag? In een rede, die de Pruisische minister van binnenlandsche zaken Severing te Bielefeld heeft gehouden, sprak hij o.a. over de per manente regeeringscrisis in Pruisen. Hij ver klaarde, dat minister-president Braun en hij den Landdag zouden ontbinden, indien deze eeuwigdurende crisis niet weid opgelost. Zij wilden het verwijt, dat zij in strijd met de be langen des lands handelen, niet op zich laten zitten. Het conflict in het bouw bedrijf in Baden. De vertegenwoordigers van den Bauge- werkverband, den timmerliedenbond, de chr. bouwvakarbeiders, den machinisten- en stokershond hielden Maandag een vergade ring, waarin de arbitrale uitspraak van den rijksminister van arbeid met algemeene stem men van de hand werd gewezen. Geen Duitsche schuld aan Noorwegen. Naar de „Frankf. Ztg." meldt, heeft de Duitsche regeering aan Noorwegen een be drag van 57 millioen kronen betaald, we gens schulden, die eerst in de jaren 1926 '28 en 1930 behofden te worden afge lost. Duitschland had voor dit geld geduren de den oorlog in Noorwegen visch gekocht. Aangenomen wordt, dat de Duitsche re geering deze schulden reeds thans heeft voldaan, ten einde te profiteeren van den stand van de kroon. De opstand in Syrië. De „Matin" geeft nadere mededeelingen omtrent de vredesbesprekingen met de Droezen. Generaal Sarrail werd er officieus van in kennis gesteld dat de Droezen ge neigd waren vrede te vragen. De overbren gers van deze boodschap echter konden geen enkel mandaat van hun chefs toonen. Sarrail kon er dus geen rekening mee hou den en wacht op een officieele mededeeling van het hoofd der rebellen. Natuurlijk zal er geen kwestie van een geregelden vrede kunnen zijn, maar slechts van een modus vivendi, hetwelk den Fran- schen troepen en convooien veiligheid zou waarborgen in de bergstreken, die nog dooi de opstandige benden bevolkt zijn. In tegenstelling met het loopende gerucht is er geen enkel accoord met de Droezen gesloten. De met hen geopende onderhan delingen bepaalden zich tot de kwestie der gevangenen, wier vrijlating reeds werd ge meld. Engelsche mijnwerkers cóntra fascisten. De mijnwerkers te Ammanford, in Wales, waar dezer dagen stakers in botsing kwamen met de politie, hebben besloten over te gaan tot het formeeren van een verdedigingscorps en vragen den mijnwerkers in de andere ge bieden van de anthracietmijnen, hetzelfde te doen. Hun leiders verklaren, dat dit corps niet tegen de politie is gericht, doch het resul taat is van een bedreiging, door de fascisten gericht tegen den mijnwerkersleider Cook. Antisemietische betoo gingen in Weenen. Gisteren hebben hier antisemietische straat demonstraties plaats gehad, gericht tegen het Zionistische congres. Er werden 19 personen gewond door sabelhouwen en steenworpen. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken ge- interviewd. Vóór zijn vertrek uit Parijs gaf Skrzynski in een persgesprek uiting aan zijn tevreden heid over de resultaten zijner reis naar Ame rika, waarmee hij naar twee dingen had ge streefd zich vertrouwd te maken met de op vattingen der leidende kringen in Amerika nopens de quaesties der internationale poli tiek en in Amerika groote sympathie, welke echter in economisch opzicht tot dusver bnog niet veel resultaten had opgeleverd. Skrzyns ki meende de beide genoemde doeleinden te hebben bereikt. Letland wil zijn oorlogs schuld betalen. Uit Londen wordt gemeld, dat een overeen komst met Letland is tot stand gekomen tot betaling van de oorlogsschuld aan Engeland in ddn loop van 30 jaren, en wel gedurende de eerste tien jaren 75.000 p. st. jaarlijks en de rest in annuiteiten van 77.550 p. st. De eerste betaling zou het volgend jaar geschie den. De oorlog in Marokko. Ofschoon men ook van Engelsche zijde Spanje herhaaldelijk heeft gewaarschuwd te gen de gevaren der voorgenomen landing in de baai van Alhueemas, daar deze landing een nieuw Gallipoli zou kunnen worden, schijnt het Spaansche Directorium besloten te zijn deze plannen niet op te geven. In ver scheidene havens zijn groote versterkingen in gereedheid gebracht en in Algeciras be vinden zich reeds vier transportschepen voor troepen en verschillende Spaansche oorlogs schepen. Lyautey spreekt tegen, dat hij voornemens zou zijn binnenkort een reis naar Frankrijk te maken. Een reis naar Vichy zou doelloos zijn na de operatie in 1923. Zijn gezondheid is beter dan ooit, hij heeft absoluut niet ge dacht aan een kuur, aan rust of vacantie, voor dat er in Marokko definitieve resultaten zijn bereikt. DE ZELFMOORDEPIDEMIE IN BER LIJN. De zelfmoordepidemie te Berlijn neemt een schrikwekkenden omvang aan. Maandag hebben acht personen zich om verschillende redenen van het leven beroofd, zes andere deden een poging tot zelfmoord. EEN LUIPAARD IN HET BOIS DE BOULOGNE GEVLUCHT „Heb je den luipaard gezien Dat is de vraag, die de Parijsche bladen het publiek stellen. De ontvluchting van een lui paard uit de Jardin d'Acclimatation, zijn ver dwijning in het Bois de Boulogne, de wilde jacht gedurende dag en nacht,is er een dankbaarder onderwerp om uitvoerig over uit te weiden In den nacht van Zaterdag op Zondag reeds is de luipaard, die nog maar vier weken gele den met 400 andere wilde beesten uit Abes- synië was aangekomen, uit sfjn kooi ontvlucht door een ruit geklommen om zich, als wilde hij toonen dat het voorvoegsel lui voor zijn naam hem een onverdiende reputatie ver schaft, zich haastig te verwijderen. Zondag den geheelen dag, den daarop vol genden dag, den nacht,is er naar Zizi gezocht, door het personeel van de Jardin d'Acclimatation, door vrijwilligers, maar vooral door een neger, die Zizi op haar reis heeft begeleid en ami intime met haar is. „Zizi, Zizi", klonk het door de zomersche bosschen en onnoozele wandelaars, die van het gebeurde' niets wisten, meende dat de neger in een amoureus avontuur was gewik keld en zijn geliefde zocht. „Voila, elle est la", werd er vaak spottend teruggeroepen, tot verontwaardiging van den neger, die niet voor zijn genoegen naar zijn luipaard zocht. Ook de nachtelijke jachten in het Bois, dat een oppervlakte van 400 heet. heeft, leverden niets op. Alleen gebeurden er tal van inciden ten, daar vele jagers, die in gesloten gelede- deren van de Porte Maillot waren opgetrok ken, door de duisternis werden misleid en in vijvers en greppels vielen. Zij dragen alle wa penen bij zich, doch alleen voor zelfverdedi ging, daar Zizi levend moet worden gevangen. Heel het Bois de Boulogne is in actie door het rumoer der jagers de vogels zingen opgewekt door het gerucht, de zwanen op de vijvers, de eenden.alles is in volle fleur Dinsdagmiddag. De Parijsche ochtend bladen melden dat Zizi nog niet is gepakt. VAN INGENIEUR TOT KELLNER. De „Nation Beige" vertelt als staaltje van den tegenwoordigen maatschappelijken strijd der gestudeerden, dat een Brusselaar, die de tentoonstelling van decoratieve kunst te Pa- rijsiaezocht, in een der restaurants aldaar een vroegeren kennis aantrof, die kellner was ge worden. Deze „kellner" echter was werk tuigkundig ingenieur geweest, doch had als nauwgezet wiskundige opgemerKt, aat zijn salaris van ingenieur veel minder bedroeg dan het totaal van de door een kellner op gehaalde fooien. Na zijn berekening volgens de strengste regelen der arithmetiek te hebben nagezien en goed bevonden, was hij dan ook haastig kellner geworden In Nederland zijn er, helaas, ook verschei- denen, die deze berekening hebben moeten maken en tot dezelfde slotsom gekomen Zijn HET RECHT OP VACANTIE. De vorige week hebben Painlevé en Her- riot, die met vacantie zijn, elkaar, naar men weet, in Bagnoles ontmoet. De bladen heb ben van deze ontmoeting groote politieke beteekenis gehecht, hetgeen' de „Oeuvre" de ironische opmerking doen maken.: Dezer dagen heeft zich het volgende voor gedaan Een zekere H., die in een klein plaatsje in het dep. Orne eenige dagen wel verdiende rust neemt, het stadje aardig en de cider frisch vindt, noodigde een ouden ka meraad P. genaamd, te noenmalen uit. On der het eten hebberi ze vriendschappelijk over hun aangelegenheden gepraat en na het dessert van gedachten gewisseld over de Normandische keuken. Daarna is P. in zijn auto gestapt en naar Parijs teruggekeerd, verrukt over het aardige tochtje. Dit is alles goed en wel en heen, goed be schouwd geen beteekenis. Maar nu wil het dat P minister-president en H. voorzitter van de Kamer is. En vooral dat beiden tot het kartel behooren, dat men nooit méér heeft bestreden dan sedert men het dood heeft verklaard. De „Oeuvre" maakt de opgeblazen be richten in de bladen over De besprekingen van Bagnoles, belachelijk en zegt dat het recht op vacantie, hetwelk aan elkeen is toe gekend, zelfs aan staatslieden, het diende te winnen van het recht dat de journalisten zich toekennen om stommiteiten uit te kra men DE HOOGSTE SKYSCRAPER. Gedurende bijna twintig jaren heeft te New York een skyscraper ter hoogte van 792 voet met 55 verdiepingen zich onbetwist ge handhaafd als het hoogste gebouw in deze stad. Thans bestaat het plan voor den bouw van een gebouw van 63 verdiepingen in de zich snel ontwikkelde handelswijk, die ligt rondom het Grand Central station in de 42ste straat. De kosten van dit gebouw wor den geschat op een bedrag ter waarde van meer dan 36 millioen gulden. Het zal een ne gentien verdiepingen hoogen toren krijgen, die boven de 44 andere verdiepingen uit steekt. Het nationaal congres der socialistische partij heeft een resolutie aangenomen, die zeker een rechtstreeksche uitwerking zal hebben op het lot van het ministerie-Pain- levé. Het heeft n.l. besloten, dat de socia listische partij moet weigeren het huidige kabinet te steunen. Dientengevolge zal Pain levé op de gematigden moeten steunen of aftreden. Het congres heeft, een crisis voorziend, dc voorwaarden geformuleerd, op welke net een ander burgerlijk ministerie der linker zijde zal steunen. Deze voorwaarden betee- kenen een terugkeer tot de politiek van Herriot van strijd tegen de gematigdep en de rechterzijde. Tot dusver zijn in Hanau en omgeving in het geheel 79 typhusgevallen vastgesteld. Het aantal sterfgevallen is tot acht ver hoogd. De epidemie heeft zich niet verder uitgebreid Naar de ,,Berl. Z. a. M." meldt, heeft de vereeniging van Berlijnsche hotelhouders in verband met het besluit van den rijksdag tot opheffing van de rijkshotelbelasting van 10 pCt., bij rondschrijven haar leden ver zocht de hotelprijzen dadelijk met 8 1 - pCt. te verminderen. Naar het „Wiener Journal" meldt, zijn tijdens de opstootjes alhier de kooplieden Tobias en Benjamin Bürger uit Antwerpen, die naar het Zionistencongres waren geko men, uitgescholden en afgeranseld. Toen r.ij in een auto wilden wegrijden, werden schoten op hen gelost Beiden liepen ver schillende verwondingen op. Het uitvoerend comité van het Zionisten congres kwam gisterenmorgen bijeen en besloot het program van het Congres onge wijzigd af te wikkelen. Van een verkorting der. beraadslagingen kon geen sprake zijn, zoodat hét congres overeenkomstig het pro gram tot 27 Augustus zal duren. Van de Zionistische organisaties ontvan gen de bladen de mededeeling, dat men ca. 30.000 deelnemers had verwacht, maar dat hun aantal met het oog op de jongste voor vallen wel niet meer zal bedragen dan ten hoogste 10.000. Aan een bericht nopens de ongeregeldhe den van .Maandagavond ontleenen wij nog, dat er 21 politiemannen werden gewond, waarvan velen door messteken. Ook 15 dienstpaarden hadden messteken gekregen, Onder de ca. 130 aangehoudenen bevin den zich ook vele Rijks-Duitschers, die zich in de omgeving van Weenen hebben geves tigd. De gearresteerden werden door, de politie onmiddellijk tot 8 a 10 dagen arrest veroordeeld, de buitenlanders onder hen zullen na uitzitting hunner straf onverwijld uit het land worden gezet. Generaal Primo de Rivera is Dinsdag avond uit Marokko te Algesiras aangeko men. Transportschepen komen naar Algesi ras voor de overbrenging van versterkingen naar Afrika. Er worden troepen verwacht uit Madrid, Sevilla en andere militaire centra. Maarschalk Pétain zal op 20 Augustus te Algesiras Primo de Rivera ontmoeten, ter bespreking van de samenwerking der Fransche en Spaansche troepen. Painlevé had een onderhoud met Pétain, die naar Marokko terugkeert en verklaarde aan de pers, dat Pétain, Lyautey en Naulin een definitief plan hebben vastgesteld vtfor offensieve operaties, waarvan de voorberei dingen thans voltooid worden. Alle midde len zullen bijeengebracht worden om het aanstaande offensief zoo vlug en zoo doel treffend mogelijk te maken, alsmede zooda nig, dat het zoo weinig mogelijk menschen- levens kost. Hij besloot niet te zeggen, dat ondanks de vermoeienissen van den zwaren veldtocht het moreel der troepen prachtig is en dat zij vol vertrouwen zijn Overal heeft men weer het overwicht op den te genstander gekregen. De Chineesche autoriteiten hebben rege len vastgesteld nopens de kustvaart. Hierbij worden de stoomschepen van alle nationa liteiten behalve Britsche en Japansche ge machtigd tuschen de verschillende havens te varen mits Hongkong niet wordt aange daan. Alle stoomschepen, die de haven bin nenkomen zullen worden onderworpen aan een onderzoek door posten van den „anti- imperialistischen bond". De uitvoer van le vensmiddelen en andere Grondstoffen uit districten yi het binnenland is verboden. Vernomen wordt, dat de Britsche regee ring dit beschouwt als gelijkstaande met een oorlogsverklaring. Het gemeentebestuur van Wieringen heeft van de beslissing van Gedeputeerde Staten, waarbij de aanslagen van den ex- kroonprins als woonforens te Wierngen zijn vernietigd, voorziening gevraagd bij de Kroon. Tot secretaris van het hoofdbestuur van den R. K. Bond voor Groote Gezinnen is gekozen de heer J. H. Kray te Breda. In het Tijdschrift der Ned. Mij. voor Nij verheid en Handel is opgenomen een arti kel van den heer J. D. van Dusseldorp over duurtebestrijding, naar aanleiding van het rapport over de hooge kosten van le vensonderhoud in Nederland van het de partement Deventer. De slotsom van dit artikel is, dat de hoofdoorzaak der duurte gezocht moet worden in het onoeconomisch ingrijpen en het terzijde stellen van de wet van vraag en aanbod door de overheid in Nederland en in de handelsbelemmeringen van de overheden in het buitenland. Donderdag 27 Augustus zullen de Neder landsche Spoorwegen weder een goedkoo- pen trein inleggen van den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam, Barendrecht, Zwijn- drecht, Dordrecht, Willemsdorp en Lage- Zwaluwe naar Goes; Middelburg en Vlis- singen. In een congres der Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel voor ambtenaren en schrijvers ter bespre king van het advies van den Loonraad in zake de nieuwe loonregeling werd de hou ding van de B. A. N. S„ die de zijde van de directie had gekozen, sterk gelaakt. De heer Moltmaker hoopte, nu de voor zitter van den Loonraad, mr. Kooien, minis ter is geworden, dat het Loonraad-advieS waar hit tegen heeft gestemd in den Loon raad, thans door de regeering niet zal wor den goedgekeurd. Vooral omdat ook St. Raphael en de P. C. B. tegen het advies zijn en het minderheidsrapport volkomen onderschrijven. Ten slotte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin het optreden van de leden der Nederl. Vereeniging in den Loonraad werd goedgekeurd en de ver wachting uitgesproken, dat de noodig ge achte verbeteringen, het opvoeren van het loonniveau, alsnog zullen tot stand komen. Bovengenoemde vereeniging organsieert ter gelegenheid van de Canisius-feesten te Nijmegen een reis van 5 dagen ter bijwo ning van alle plechtigheden het Canisius- spel, bezoek aan de LI. Landstichting, licht - stoet, openlucht en slotvergadering, van Zondag 6 tot en met Donderdag 10 Septem ber. Programma's na 19 Augustus op aan vraag gratis verkrijgbaar aan het Algemeen Correspondentie-adres Molsteeg 4, Amster dam. Er was, zoo schrijft de „Deli Crt." van 24 Juli, besloten om er met z'n tweeën op uitf te trekken op de onderneming Soekaranda, waar de aanwezigheid van een kudde olifanten was gesignaleerd. Het wa ren beproefde jagers, waarvan er een al eens 2 olifanten heeft neergelegd, en be wapend met eerste kwaliteit schietwapens een Mauser en een Winchester. De afstand van het emplacement der on derneming tot aan het stukje oerbosch, dat de woudreuzen tot verblijfplaats had den gekozen, bedraagt eenige uren loo- pens. Maar voordat de jagers bij hef bosch aankwamen, zagen ze overal reeds de spo ren van de olifanten: voetafdrukken, ver nielde boomen, en de wanden van eenige •droogschuren waren zelfs geheel ingedrukt, omdat de heeren en dames olifanten het noodig hadden geoordeeld er een kort be zoek af te leggen. Na 5 uur te hebben gewandeld bereikten de jagers, die zich hadden verzekerd van de hulp van enkele spoorzoekers, de plaats waar de olifanten kort geleden geweest moesten zijn. Dat een beproefd jager, dat af weet te leiden uit de temperatuur der uitwerpse len, die elk dier op zijn weg achterlaat, weet iedere ingewijde, al is f voor buiten staanders misschien een minder smakelijke bijzonderheid Maar we willen nauwkeurig zijn en konden er dus niet buiten te ver melden, dat die olifantenuitwerpselen aan duidden, dat de begeerde buit niet ver af meer kon zijn. Er was afgesproken zoo mogelijk alleen het mannetje te schieten, dat door Batakkers, die de kudde hadden kunnen gadeslaan, immers was gesigna leerd. Het oerbosch was nogal dicht en zeer donker, doch de jagers stonden er vrij on beschermd, in het dichte struikgewas. Er werd even halt gemaakt, om wat rust te nemen; op eenigen afstand werd de kudde duidelijk gehoord. De dieren konden nu niet meer worden misgeloopen. Daarna maakte men zich op. de kudde te gaan besluipen. Juist was men met dien veel geduld eischenden arbeid begonnen, toen de jagers, op een afstand van mis schien twaalf meter, recht voor hen uit een grooten olifant zagen staan, die hen kennelijk reeds had bespied. Het groote dier stond met het voorhoofd naar de ja gers toegewend. Het was zoo duister, dat niet kon worden uitgemaakt of het een mannetje of een vrouwtje was: een der ja gers meende een korten slagtand te zien. Tegelijk met dien eenen grooten olifant ontdekten de heeren er nog ten minste 4 andere, misschien zelfs wel 6, en zij zaten letterlijk gesproken onder de olifanten: aan alle zijden door de dikhuiden ingeslo ten! Het groote dier, kennelijk de aanvoerder werd onrustig en maakfe dreigende! be wegingen, scheen zelfs aanstalten te maken op de jagers toe te komen. Er zat nu niets anders op dan te schieten, hoewel de hou ding van den olifant niet gunsfig was. Maar men stelle zich voor in welk een po sitie de jagers zich bevonden! Aan vier zijden groote olifanten, en vlak voor hen uit een kanjer van een dier,,dat elk oogen- blik met een snelle loop op hen af kon komen. Er klonken twee schoten, die het dier in hef voorhoofd troffen, het scheen ineen te willen storten, maar hield zich wankelend staande. Toen brak er in dat dichte oerwoud een kabaal los, zóó angstwekkend en zóó ver schrikkelijk, dat onze zegsman het zijn leven lang niet vergeten zal. En hij kon geen betere of meer fantastische vergelij king vinden dan: 't was of 'r een Toba- meer leeg liep De heele kudde olifanten begon te trompetteren, heen en weer te rennen, gooide boomen omver en.... ging aan den haal. In een boog trokken de ko lossen in snelle vaart om de jagers heen en verdwenen in westelijke richting. Hef groote dier was ernstig getroffen, dat was zeker De weg, die de kudde ge nomen had, was geteekend met groote plassen bloed. De jagers maakten aanstal ten een vervolging te beginnen, overtuigd dat de aangeschoten olifant ziin langsfen tijd geleefd had. Na korten tijd hoorden zij een dreunenden val, waaruit af te leiden was. dat het gewonde dier was neerge stort. En jawel: oo vrij korfen afstand zag een der jagers het arme slachtoffer liggen, in een grooten plas bloed. Het dier kreeg een derden kogel, achter het schouderblad maar stond, wonder boven wonder, op en gind er vandoor, de kudde achterna! Men heeft anderhalf uur lang de vervolging 7oortgezef, maar de olifanten niet weer gezien. Wegens de duisternis besloot men huiswaarts te keeren. De jagers zoowel als de Bataksche spoorzóekers achtten het zeker dat de oli- fanf bezwiiken zou. Ver in het bosch hoor den ze nog 'n luiden trompetschal, wat er volgens de Inlanders or> wees, dat het dier zijn einde tpgemoet ging. Maar er wefd be sloten aan het opwindende jachtfestijn een einde te maken en de spoorzoekers zouden het aangeschoten beest den volgenden morgen gaan zoeken Vanochfend om twaalf uur waren zij nog niet terugge keerd, zoodat nog niet bekend was of de olifant inderdaad gedood werd. De Deli Crt. vernam den volgenden dag, dat de kudde olifanten van Soekaranda weer over de Wampoe was getrokken en in het oerbosch aan de overzijde was ver dwenen. Naar aanleiding van het toe fe juichen feit, dat er in den laatsten tijd van Over heidswege geageerd wordt tegen onzede lijke en prikkelende afbeeldingen en bla den, schrijft een inzender in het liberale „Vaderland": „Nu de vraag rijst 'bij mij op: „Wordf er in die richting wel genoeg gedaan?" en. dan denk ik aan die honderdtallen van onzinnige en, vooral voor de jeugd, ge vaarlijke schrifturen, waarin slechts sensa tie en prikkeling vap zinnen en belangstel ling voor spanning worden beoogd, met het daaraan verbonden resultaat (zoo men hoopt en vermoedelijk dikwijls ook onder- vindf), van een groot debiet. Het is algemeen bekend, hoe vaak de jeugd, opgewekt door dergelijke boeken, in de verleiding komt, dezelfde avonturen te beleven. En bleef het nog maar bij dergelijke avonturen! Maar hoe vaak is niet voor menigeen daardoor de weg naar de misdaad, met al zijn gevolgen ontslo- ten? Deze werken zijn vaak niet veel minder dan Gidsen en Wegwijzers voor misdaden- Men wordf onderwezen in de beste metho den om te stelen, te moorden en wat die» meer zij! En wie koopen die boeken? Juist diegenen voor wie de lectuur he< gevaarlijkst is. De jeugd in al haar lagen en klassen! Van het romantsich aangelegde bakvischje af, dat 's-avonds of 's-nachfs „stiekem bij kaars- of lamplicht deze „instructieve" lectuur verslindt, soms nog met brandge vaar daarbij! Tot het dienstmeisje, of den slagersjongen toe, die in den fijd van „mevrouw" of den „baas zich aan dit hooge „autodidactisme'' wijden! Het is m. i. dan ook zonder twijfel een navolgenswaardig voorbeeld door de R.-K. Kerk gegeven, geene lectuur toe te staan tenzij goedgekeurd door de befreffende autoriteiten. Men doet dit reeds ten opzichte der bioscoop-films, waarom dan niet ten op zichte der lecfuur, die misschien nog meer invloed ten goede of kwade kan hebben?, Is het onder die omstandigheden te verwonderen, dat ons volk dikwijls zoo ruw en weinig vatbaar is voor zachtere aandoeningen, poëzie, of kunst? Waarmede groeit het op? Mefl Lord Lister en Buffalo Bill! Voorts wordt zijn belangstelling gewekt voor de beste wijzen om iemand naar de andere wereld te helpen, te bedwelmen, fraude te plegen, of wifte slavinnen te maken! Wie mijn voorstelling overdreven acht, raadplege de politioneele registers en verslagen der rechtszaken!" De schrijver acht, en terecht, deze lec tuur een maatschappelijk vergift" en is van meening, dat de autoriteiten aan deze soort lectuur, hoe eerder hoe liever een einde moesten maken. De vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" zal dit jaar haar algemeene vergadering houden op 8 September aan boord van één der salonbooten van de „Alkmaar Packet'. Van Amsterdam uit zal een boottocht wor den gemaakt over het IJ en langs de Zaan, Op de terugreis zal het staatsbedrijf del Artillerie-inrichtingen te Hembrug worden bezichtigd. De leden en genoodigden zullen gelegenheid hebben een indruk te krijgen van het havenbedrijf te Amsterdam, de ver schillende takken van industrie langs het IJ en langs de Zaan, terwijl aan boord ge legenheid bestaat tot het gebruiken van het noenmaal. Het Verbond van Nederlandsche Fabrl' kanten-vereenigingen heeft aan zijn leden een circulaire gezonden, waarin o.a. het volgende wordt medegedeeld: Blijkens ontvangen mededeelingen van den Nederlandschen gezant te Warschau zou met ingang van 15 dezer een maatregel van de Poolsche regeering in werking tre den, die van vèr-strekkenden aard ook voor onzen handel op Polen kan worden. Deze maatregel houdt in, dat de invoerverboden", uitgevaardigd voor goederen uit Duitsch land worden uitgebreid ovet. alle landen. Slechts zou kunnen worden ingevoerd van elk land het contingent, dat in 1924 uit dat land in Polen werd ingevoerd. De Poolsche consulaire ambtenaren in de verschillende landen zullen daarvoor licenties afgeven. Aangezien door het toen nog niet van kracht zijn van het Nederlandsch-Poolsche han delsverdrag het contingent der goederen, dat in 1924 uit ons land naar Polen werd uitgevoerd, betrekkelijk klein was, zal het besluit voor den Nederlandschen handel met Polen uiterst nadeelig kunnen zijn. Met het oog hierop verzoekt het verbond nopens ibestaande en met name ook nopens eerst kortelings tot stand gekomen handels betrekkingen van Nederlandsche exporteurs met Poolsche firma's te worden ingelicht. Met name zou het verbond daarbij gaarne vernemen of en in hoeverre de leden van den vorenbedoelden Poolschen maatregel direct of in de toekomst al of niet ernstige benadeeling van hun belangen duchten. (Eene Legende.) De zomer troonde op dc bergen van Ju- dea Nog stonden hunne fiere bosschen, nog prijkten hunne hellingen met olijfboomen en wijngaarden, hunne dalen met akkers en weiden! Nog kroonden wit-glanzende ste den en dorpen hunne hoogten, nog lachte het land Gods als een lieflijke tuin, want het was nog in den tijd der genade voor het uitverkoren volk. Zegen-verspreidend en vruchtbaarheid- belevend troonde de zomer in de bergen die voor zijne vlammende majesteit daar neerlagen als dienaren voor het aangezicht van hun heer. De lucht sidderde in zijn gloed en in trillenden glans vervloeide de verre horizon. Goudgeel wachtten de rijpen de velden den maaier. Het groen der uitge strekte weiden begon bruinachtig te wor den onder de verzengende hitte der zon. Over de geheele streek heerschte een diepe stilte, de hoopvolle stilte van den zomer, welke den komenden oogst te ge- moet ziet. Door dit wachtend, plechtige zwijgen der natuur ging, zedig in haren sluier gehuld, eene bevallige vrouw, van een eenvoudig man vergezeld. De lieftallige verschijning, evenals de vlakte, welke den oogst tegen- droomde, in groote, overweldigende gedach ten van geluk verzonken, schreed kalm daarheen, hare handen over de borst ge vouwen, als hield zij een kostbaren schat verborgen. De man volgde haar in zorgvolle liefde, als de beschermer van een heiligdom. Met bewonderende oogen zag hij, wat zij, afge- trokker van al wat haar omgaf, niet be merkte. Hij zag, hoe dc bloeiende struiken en de hoogstengelige bloemen zacht voor haar. de reine, neerbogen en welriekende bloesemblaadjes voor hare voeten strooi den Hij zag, hoe de scherpe steenen van zelf van den door haar te volgen weg ter zijde rolden, hoe de doornhagen, de distels zich voor haar terugtrokken, als door eene onzichtbare hand bewogen. Hij zag, dat de boomen hunne schaduw-spreidende takken beschermend over haar hoofd uitstrekten, dat d - onschuldige zangvogels haar met lieflijk gezang navlogen terwijl de adders van den moerassigen bodem bij haar nade ren sissend heenvloden. Het scheen den luisterenden man, als gevoelde hij het waaien van engelenvleuge len in de lucht. En hij volgde de hem voor uitgaande vrouw in stommen eerbied, ter wijl hij in zijn hart dingen overwoog, welke hem door het gewicht hunner drootte schier terneer drukten. Stil, stil was de plechtige middag. Stil, stii wandelde de draagster van het geheim God- door zijn pracht. De lange, donkere wimpers waren diep neergeslagen, haar blik in zichzelf gekeerd, hare ziel hield een ge- heimnisvolle samenspraak met dat, wat worden zou. Evenals kostbare balsem een prachtige vaas vult en met zijn geur en glans het omhulsel schijnt op te zuigen, zoo was het licht, dat in die bekoorlijke oogen rustte, met haar verbonden. Zij wandelde in deszelfs glans en stralen. Nu opende een bosch vao oeroude steen eiken zijne groen-schemerende hallen voor de reizigers. Zacht welkom-geruisch bewoog zijn kronen en liep in stil fluisteren en lis pelen door al zijn bladeren. De stem der wilde duif verhief zich tot een weiluidenden groet, "kruiden en kreupelhout ademden zoete geuren uit het was als zong het geheele woud een juichend welkomstlied. Hier waagde het de man de afgetrokken heid zijner gezellin te storen. Hij trok haar zachtjes bij de mouw en verzocht haar in zorgvolle liefde: „Zie, welk een heerlijk rustplaatsje het woud u hier biedt! Ik bid u hier een weinig te verpoozen, gij hebt be hoefte aan rust. Als de zon wat lager aan den hemel staat, zullen wij verder reizen." De aangesprokene sloeg de diep-donker- blauwe oogen op, als iemand, die uit een zoeten droom ontwaakt, Zij knikte bevallig met het hoofd. „Dank u, miin goede echtgenoot, voor uw bezorgdheid. Laten - wij hier eenigen tijd vertoeven, want hier is het schoon. Haar stem klonk zoeter dan het geroep der tortelduif, die nu van haar nest kwam vliegen en zich onbevreesd nederzette op den schouder der "lieflijke vrouw. Eenige vlinders, met rijke, schitterende kleuren, zweefden om haar heep in het gouden licht bad van een zonnestraal, die zijn weg had gevonden door het dichte looverdak De man rolde intusschen een deken uit een, welke hij bij zich gedragen had en spreidde ze uit aan den voet van een reu zenstam, waar slanke leliën den bodem sierden. Hij haaide brood en vruchten uit den reiszak en legde een kalabasflesch om af te koelen in het water van een beekje, dat als een dunne zilverdraad door het groen ruischte. „Nu is alles voor de rust gereed. Kom, gij veelbeminde, en verkwik u." Zijne gezellin liet zachtjes hare vingers glijden over de gladde vederen der ring duif. die zich nog steeds tegen haar aan vleide. „Gij vriendelijk diertje, ga nu we der naar uw nest, opdat uwe sneeuwwitte eieren niet koud worden. Ik dank u voor uw groet." De duif kirde klagend en vjoog gehoor zaam, alhoewel aarzelend, weg. De vlin ders echter bleven en speelden als levende kleuren-schietende vonken om het hoofd der bekoorlijke gestalte, die zich nu op de deken nederliet en haren sluier terugsloeg om de koelte van het woud in te ademen. Het gelaat, dat met hoopvolle, zalige uit drukking uit den witten sluier straalde, was ais de morgenster, die uit de wolken te voorschijn treedt, om het naderen der zon te melden. Het geleek, in zijn onuitspre kelijke reinheid op de leliën, die daar naast de rustplaats hare vlekkeloozc, glanzende kelken, hare zuster toekeerden. De man zat in de nabijheid met gevouwen handen en staarde zijn gezellin bewonde rend aan, „Waarlijk, Maria, gij zijt als een koningin! Alles begroet u! Nu komen zelfs de reeën van het woud om u te huldigen." „De natuur gevoelt reeds het naderen van het komende licht," fluisterde Maria en nam eenige stukjes brood uit haar schoot, om ze toe te reiken aan de gazellen, die hare slan ke halzen uitstrekten en Raar met glanzen de oogen aanblikten. Daar ritselde het plotseling in het kreu pelhout; een zware stap, vergezeld van hij gend steunen, deed zich vandaar hooren. Opgeschrikt vluchtten de gazellen. De man sprong, ter bescherming gereed, voor zijn gezellin, die haastig haar sluier neersloeg. Maar het was slechts een oude, zwaar- beladene vrouw, die daar onder den last van een grooten rijsbundel kwam aanwan- kelen. Een droeve, gebogen gestalte, in ar moedige kleederen, met naakte voeten, wel ke door den ruwen weg bloedig verscheurd waren. Bij het paar aangekomen, verlieten de vrouw hare laatste krachten. Zij zonk ter aarde naast haren last neder. „Medelijden! Ik versmacht,"' zuchtte zij. Dan verloor zij het bewustzijn. Toen zij weder bijkwam, rutste haar hoofd op de knieën der aanvallige vrouw, die haar uit de kalebas-flcsch eenige druppels ver- kwikkelden wijn toediende. Een wlcdadig gevoel van herlevende kracht vervulde haar. „Welke balsem geeft gij mij, meesteres? Hij geeft mij de kracht bm verder te gaan." Dc oude vrouw wi'dc bij deze woorden opstaan; Maria hield haar echter vol goed heid terug. „Gun u rust! Gij zijt immers geheel en al uitgeput. Verkwik u aan onzen voorraad." De uitgehongerde vrouw at gretig van al hel toegediende en zocht zelfs nog de broodkruimels op, die op den grond waren gevallen. „De God onzer Vaderen vergelde het u duizendvoudig," murmelde zij intusschen en streek lievdevol met de vereelte hand ovet den blanken voet, die in een eenvoudigen sandaal naast haar op den- mossigen bo dem rustte. „Wie zijt gij, allerschoonste, barmharti ge? Zeg het mij, opdat ik uw naam 's mor gens en 's avonds in mijn gebed tot den al lerhoogste gedenken kunnen! „Ik ben Maria van Nazareth, uit den stanr van David." „Is die man uw vader?" „Hij ie -fozsi miin echtgenoot.'" iWordt vervoliid.]

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5