f 50.000.- KRIJGT U INDI0 Mijnhard! Ra di o-Omr oep ct Firma VULPENHOUDER N. V. Kantoorboekhandel ANTON BOSSE WEES SLIM GEBRUIK GLIM ÜIIIIIIEIIlllHIISlfl Vraag en Aanbod 3 Advertentiën Men koopt een nergens beter dan in een zaak van ver trouwen, waar tevens een groote sor teering is! UIT DEN OMTREK., HAARLEMMERMEER. SCHOTEN. Feestviering Koninginnedag. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HEEMSTEDE. SANTPOORT. HALFWEG ZANDVOORT. HILLEGOM. bedaart spoedig door het gebruik van Hoofdpijntabletten Busje 60 c. BLOEMENDAAL. BEVERWIJK. VELSEN. IJMUIDEN. HEEMSKERK ALPHEN AAN DEN RIJN. WIJKEROOG. De Feestweek. LUCHTVERKEER. De wereld-verkeersmaat- schappij. Een luxe-vliegtoestel. ORDE EN ARBEID. Het aantal werkzoekenden In ons larid. De brief van den metaalbond. LEGER EN VLOOT. Geen verplaatsing. Dienstplichtigen in opleiding tot officier. Bevorderingonderofficieren. RADIO- 7C LUIDSPREKERS omplete 3 lampstoestellen vanaf per week. f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. LAATSTE NIEUWS Nieuws uit Borculo. De anti-semietische betoogingen te Weenen. Aardbeving. Zware stortregens in Swansea. .'■«W Bliksem ingeslagen. RECHTSZAKEN. De malversaties bij de Maas- en Waalsche Bank. ADVERTENTIËN. Jacobus Gangulphus G er ar dus ZUINIGHEID IS HET PAROOL Haverschmidt Klaje. NUTS- KWEEKSCHOOL. Hazepaterslaan 34 - Haarlem. is de groote uitkeering, verbon den aan de inschrijving op HOLLANDO-BELGE Certificaten op aandeelen, uit gegeven door de Sté de Credit Hollando Beige, S. A. te Brussel. Totaal bedrag der Uitkeeringen f 175.000.—. 1/1 Certificaat f 10,25, 1/4 f2.75. Sluiting der inschrijving reeds 31 Augustus a.s. Premie Uitkee ring 3 Sept. a.s. Prospectussen, Inschrijfbiljetten en alle inlich tingen door het kantoor der Utrecht- sche Emissiebank, gebouw Pië- tas, Nobelstraat, Utrecht en te GIERSTRAAT 43. Prima 6 cents Sigaar. Vorstenlanden Zandbl. 4 regels p. plaatsing f 0.60 ygj Elke regel meer f 0.15 - hlf vooruitbetaling - j® R.-K. MEISJE R.-K. MEISJE Te koop aangeboden R.-K. DAGMEISJE GEVRAAGD ~NET R.-K, MEISJE Bekw. Chauffeur KOST EN INWONING TE KOOP TE KROMMENIE TE HUUR TE KOOP GROOTE SCHOL T ermijnbetaling. HUIS TE KOOP TE KOOP TE KOOP KATHOLIEKEN alleen die lectuur, welke - geen gevaar oplevert. Gelden beschikbaar Belgische Herder Onze zaak be staat nu bijna 50 jaar. Wij verkoopen honderden vul - penhouders omdat WATERMAN, SWAN, PARKER e. a. steeds in keuze voorhanden ruime 12 BARTELJORISSTRAAT 12 Voor elke hand - De juiste pen Gymnastiekuitvoering „Hoofddorp". programma van de door de gymnast'iekver- eeniging „Hoofddorp" op Maandag 31 Augustus a.s(Koninginnedag) te geven uitvoering, op het gemeentelijk sportter rein te Hoofddorp is thans vastgesteld en luidt als volgf: 1. Algemeene vrije oefeningen; 2. werp- nummers voor dames en heeren; 3. Toe- stelturnen voor jongens en meisjes; 4. Loopnummers voor dames en heeren;'5. loestelturnen voor heeren; 6. Werpnum- mers voor dames en heeren; 7. hindernis wedstrijden voor meisjes; 8. Toestelturnen voor demes; 9. Springnummers voor da mes en heeren; 10. Hinderniswedstrijden voor jongens; 11. Hoogrek voor heeren en 12. Polstokspringen. Verder zal er nog een vijfkamp voor heeren worden gehouden. De toegang tpt het terrein zal geheel (ratis zijn. Personalia. Mej. P. E. Hemmes, on derwijzeres aan de bijzondere school te Nieuw-Vennep (hoofd de heer J, A. v. Arkel), slaagde dezer dagen te Utrecht voor de akte Fransch L. O. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie van deze gemeente is aan gifte gedaan, dat is gevonden: een gummie jekker; verloren: een kruislijn van touw en een zwarfelederen portemonnaie met inhoud. Burgerlijke Stand in de week van 10 tot en met 16 Aug. 1925, Geboren: M. E. RoobolKlaarhamer, d.; D. Lusthuis Vrooland, z.; C. M. KoningWesselius, z.; G. M. C. SaarloosBeaux, d.; A. van Eg- mondVreenegoor, d.; D. KoopsFleur, d.; J. G. C. M. van Bogg^*van de Gevel d,; C. J. OverweterNagelmaeker, z.; H. E. van Gelder—Dekker, d.; H. Teutscher Huisman, d.; L. J. van den HamHil- ferink, z.; W. H. van GendOckeloen,. z.; M. J. CommissarisDijkman, z.; M. Witte- veenBroers, d. Ondertrouwd: W. F. C. Hahn en J. Por ten; P J. Steenken en G. Burger; Th. van den Raadt en M. P. Ooms. Getrouwd: J. Corsten met G. J. van den Nieuwenhoff. W. de Jong met M. M. v. Nordc. H. J. Eggens met F. T. Bakker. Overleden: J. van Nieuwenhoven, wed, P. I. van der Leek, 81 jaar. De feesten, welke dit jaar door de ver- eeniging Koninginnedag zullen worden ge boden, worden gehouden op 31 Augustus. De kinderen der leden komen des morgens icht uur bij elkander. Niet zooals dat voor reen was in de De Witstraat, doch nu in de Soendastraat vóór de gemeenteschool B. Na opstelling wordt een omgang door het kwar tier gemaakt, voorafgegaan door muziek. Om half tien wordt een aubade gehouden vóór iet gemeentehuis, waarna wordt afgemar- :heerd naar het R. C. H.-terrein, welwillend ifgestaan voor het houden van kinderspe- en, Op het terrein zal de heer G. A. Anto- ïisse de-kleinen aangenaam bezig houden, erwijl de diverse versnaperingen als choco- ade, ranja enz. zullen worden gepresen- :eerd. Alle kinderen ontvangen bij het naar ïuis gaan een geschenk. De kinderfeesten eindigen circa 4 uur, Des avonds wordt aan de leden eri de aewoners van cShoten een concert aangé- aoden in het omrasterde gedeelte van het Julianapark. Het bestuur heeft hier iets nieuws op het oog, wat betreft Schoten. Het park zal des avonds verlicht worden met lampions, wat een. aardig effect zal geven. We zllen hopen, dat het publiek in deze zal medewerken, door tijdens de uitvoering, de stilte te bewaren. Uitslag loting. De uitslag derloting lich ting 1926 is: J. C. van der Aar 34; G. J. van Andel 37; B. F, v. Assema 7; J. C. van Ba ren 12; J. Bastiaanse 28; J. J. van den Berg; M. Boellaard; C. Bongers 18; A. Th. Bottelier 4; A. Bouterse 8. W. G. van Det 13J. M. Eelman 21; C. P. Hartog 14; C. Huizinga 2; G. Kleijn 16; P. Koene 19; J, Kooiman 30; J. J. van Koperen 25; M, J. Kroon 3; A. Kwaak 15; N. A. Lemmers 27; W. van Merriënboer 26; Th. H. W. van der Meij 10; J. H. Nelis; J. J. Petri 17; H. A. Roosen 20; J. J. Schuitemaker 24; J. W. Schut 5; L. J. Vallentgoed 29; w. v.d. Velde 31; M. Verdel 35; N. H. Vrieskoop 32; E. van Waard 33; J. van der Weele 1; J. B. Wempe 11; H. J. van Woerkom 9; C. Zandvliet 23. Burgerlijke Stand. Geboren: J. W. Steenvoordenv. d. Eem, d.; M. Freriks Schoof, d.j'E, M. Vogelsv, d. Putten, d.; N. A. HylkemaBouman, z.; M. J. C. Pee- perkornPreijdc, d.; T. D. de Zwart Noordhuizen, d. Ondertrouwd: Th. G. Leuven en C, Leu ven; M. Kruiver en M. G. v. d. Putten; H. Westmaas en N. Stroosma; A. v. Wingerde en M. J. Moolenaar; H. M. Boot en A. G. Dirks; H. T, Marijn en W. C. Boer. Getrouwd: H. J. A. Krijt met M. E. C. Nagtegaal; J, Mouw met J. A. v. d. Schans. Overleden: P. Oliyier, 15 j.; J. Eekhuis echtg. v. J. Solkes, 80 j.; A. C. Clevcnnga, 27 jaar. OPBOUW. Van de zijde der R.K. Propaganda-club verzocht men opname van het volgende: Wanneer men zoo hoort en ziet naar verschillende organisaties, behoorende tot de R.K, sociale propaganda-beweging, dan bemerkt men dat de oudere leden hun be stuursfunctie af moeten staan aan de jon gere leden. Op zich zelf een heel gewoon verschijn sel; de oude leden houden vast aan deels verouderde begrippen en werkzaamheden die in hun jongen tijd als de beste golden en waarmee de jongeren zich niet altijd kunnen vereenigen. Gevolg van die verandering is nog al eens het bedanken als lid van voormalige bestuurders of het nog aanblijven om, met goede bedoelingen bezield, te trachten, hetgeen voorbij gaat, te houden. Het eerste is voorwaar verkieselijker dan het tweede, wat dikwijls aanleiding geeft tot minder aangename discussies. Men begrijpt niet ten volle het streven of kent het maar half en degene, die zich als bestuurslid zijn beste krachten op de juiste wijze geeft, wordt op sommige pun ten het verwijt gedaan de zaak niet te kun nen behartigen. Inplaats van volle steun en medewerking werkt men remmend en verlammend Daarom ook komt het dikwijls voor, dat bij uitstek geschikte personen geen deel in bestuur willen nemen. Laat men toch vooral inzien, en dit geldt ook voor de andere leden, dat de door u, aangewezenen, als de spil waarom de zaak moet draaien, toch zeker het beste altijd voor moeten staan en wier meening meer gerespecteerd moet worden in de meeste gevallen dan anderen. Zij, op hun beurt, zullen zeker ook an dere meeningen waardeeren en de werk zaamheden in het streven naar het doel, daarnaar zeer zeker inrichten. Werkt daarom allen mede aan de op bouw uwer organisaties; het voorheen be reikte zal steeds in dankbare herinnering blijven. Uitbreidingsplan Halfweg. Ter gemeen tesecretarie ligt voor een ieder ter inzage het ontwerp tot herziening van het Uitbrei dingsplan ten Oosten van de Minister Cort van der Lindenstraat. Bezwaren daartegen kunnen vóór 5 September a.s. bij den Bur gemeester worden ingediend. Gestolen. Van de arts T., alhier, is een 1 rijwiel dat voor zijn woning stond, gestolen. De dader is onbekend. Strand. Gisteren zijn door de politie verschillende personen, die in badcostuuro over het strand liepen en zich in zee be gaven daarvoor bekeurd. Aangehouden. Gisterenavond is door de politie op de Kerkstraat een persoon, die verdacht wordt van oplichting, aange houden. Hij is ter beschikking van den Hoofdcommissaris van Politie te Amsterdam gesteld. v Be engebroken. Gistermiddag was een ongeveer 7-jarig dochtertje van den heer M, J. Brouwer op het Concordia-voetbal- terrein aan het spelen, toen zij eenskraps kwam te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat zij een been brak. Na bij haar ouders te zijn binnengedragen, werd het kind door dokter Ten Hope verbonden. Het is toch erg. Toen de heer F, C. van Lierop, wonende aan de Molenlaan, met zijn gezin een paar uur op den middag afwezig was, hebben baldadige jongens een bezoek gebracht aan zijn tuin. Een 60-tal prachtige appels zijn gestolen en boyendieu is de tuinafrastering geheel vernield. De po litie zoekt de daders en we hopen van har te, dat ?e er in slaagt deze te vinden, Het wordt zoo zoetjesaan hier op dat gebied be rucht. Duivensport. Zondag hield de postdui venvereniging „De Zwaluw", alhier, een wedvlucht vana'f Roosendaal; afstand 8P K.M.; loslating geschiedde te 9.40 uur. De eerste duif bereikte haar hok te 10.42.14, eigenaar M, Koek. 2 idem; 3. Gebr. Zwane- veld; 4. W. Beijersbergen; 5. idem; 6. H. Duwel; 7. S. Warmerdam; 8. P. v. Reep; 9. idem; 10. F. Reekers; 11. P. v. Reep; 12 M. Koek; 13. C. Rusman; 14. idem; 15. M. Koek. De laatste' duif kwam aan te 10.53.37 uur. Zondag wordt gevlogen vanaf Lier (België); afstand 132 K.M.; invrijheidstel ling te 8Aiur. Officieele uitslag oonge-duivenvlucht: Duifkampionen: J. Reeuwijk, 53 punten; Hokkempioen le prijs Gebr. jZwaneveld, 177 p., 2e pr. J. v. Etten, 156 p.; 3e pr. J. Reeuwijk 100 p.; 4e pr. S. Warmerdam 77 p., 5e pr. P. Seijsener 69 p.; 6e pr. H. Duwel, 45 p. De prijzen waren: duifkam pioenschap Zilveren beker; hokkampioen- schap: 2 zilveren en 2 bronzen medailles en 2 eer-diploma's. De postduivenhoudersvereeniging „Voor uit" hield Zondag een wedvlucht vanaf Roosendaal; invrijheidstelling te 9.15 uur. Aankomst eerste duif 10.38.39, eigenaar W. Willemse; 2. C. Weijers; 3. Th. Kuik; 4. P. Berkhout; 5. B. de Rooy; 6. A. Weyers; 7. R.' Barbiers; 8. W. de Wreedc;. 9. Th. Kroon; 10. Chr. Eldenbroek; 11. P. van der Aar; 12. C. Janssen; 13. L. Duijzer: 14. G. Maaskant; 15. L. J. Kraay; 16. J. Winnaar. Zondag a.s. wedvlucht vanaf Lier, los lating 8 uur v.m. Concert. Het programma van het op Vrijdag 21 Augustus in het Bloemendaalsche Bosch te geven concert door de R. K. Har- monie-vereeniging „Euphcnia" van Over- veen, directeur de heer J. W. Lefeber, aan- van 's avonds 8 uur, luidt als volgt: 1. Vivat Europea, marsch, E. Larue; 2. La vivandière, ouverture, G. Delfort; 3. Diavoiino, solo voor es-clarinet, E. Mullot, uit te voeren door dhr, Stals; 4. Suspinul, valse roumaine, J. Ivanovici; De Vredebode, marsch, J. Oomes; 6. Homme contre hom- me, pas reduble, J. Knegtel; 7. Trouvère potpourri sur l'opera de Verdi, M. J. H. Kessels; 8. Soijrire d'Avril, valse, P. An dre; 9. Potpourri populaire no. 3, M. J. H. Kessels; 10. Radio-Marsch, W. van Heeren. Personalia. Voor het examen Duitsch L. O. slaagde te 's-Gravenhage H. W. J. Lindeman, alhier. Overplaatsing onderwijzend personeel, In verband met de opening van het cen traal 7e leerjaar aan de openbare school D op 1 September a.s., ligt in het voornemen van de splitsing van bedoelde school op 2 September a.s. door te voeren, Tengevolge van deze splitsing is hel noo- dig enkele leden van het personeel van school D over te plaatsen naar school Dl- Voor overplaatsing komen in aanmerking de vaste leerkrachten Mej. N. dc Waal, Mej. H. H. Suurmons, D. de Vries, C. J. J. Brouwer en B. Lavoo, alsmede de tijdelijke leerkracht J. Doets. Voor de te vervullen functie van hoofd van school Dl zijn sollicitanten opgeroepen. Aangezien een definitieve benoeming ver moedelijk niet voor 1 September kan plaats hebben, zijn B. en W. voornemens den heèr P. J. de Mooij, onderwijzer aan school D tijdelijk te belasten met de waarneming vaa de functie van hoofd van school Dl, De inspecteur van het lager-onderwijs1 kan zich met het bovenvermelde vereeni gen en B. en W. stellen voor, overeenkom stig hun advies te besluiten. Statuten. 1 In het Staatsblad komen voor de statuten van de Protestantsche Begrafenisvereeniging te IJmuiden. Het Koninginnefeest. Het programma der feestelijkheden, tijdens het Koninginne feest, is als volg(: Den eersten dag optocht des morgens 9 uur, waaraan alle schoolkinderen zullen deelnemen. Keuring van versierde fietsen en karren. Daarna verschillende spelen door de schoolkinderen op het Patronaatsterrein.. Om 10 uur ringsteken met paard en kar bij L, Henneman en fietsrijden met hinder nissen voor meisjes van 15 tot 16 jaar bij C. Rozenbroek. Namiddag half drie ringsteken per fiets voor meisjes van 16 jaar en ouder bij J. Dam; half drie fietsrijden met hindemissen yoor jongens van 15 tot 16 jaar bij L. Henneman. Tweede dag: 9 uur muziek door het dorp, 10 uur hardloopen met hindernissen voor jongens van 16 jaar en ouder, bij L, Henne man, hardloopen met hindemissen voor meisjes van 13 tot 16 jaar bij C. Rozenbroek en tonkruiden voor jongens van 13 tot 16 bij J. Dam. Namiddag 1 uur Harddraverij voor paarden en hitten op de Marquettelaan, alleen voor paarden, welke nimmer op de baan geloopen hebben. De harddraverij zal worden opgeluisterd met muziek. Des avonds half zeven uitreiking der prijzen op het Raadhuis: K. S. A, Tijdens de feesten op 26 en 27 Augustus zal in dc K. S. A, alhier de film vertoond worden: „Hoe ik mijn kind gedood heb", Ernstig ongeval, Gisteravond was een jonge man van 20 jaar aan 't varkens lossen van een schuit, gelegen aan den Gouwe- sluischen weg alhier. Terwijl hij in het ruim afdaalde, viel een zwaar luik op zijn hoofd. Hij werd bewusteloos bij den groentehande laar Bos binnengedragen. De Gemeentearts dc Gr., trachtte den man bij kennis te bren gen, doch tot op heden nog zonder succes, De man is sedert korten tijd getrouwd. 1 De tweede dag heeft een ontzettende drukte op onze plaats gebracht, Vooral des avonds was de drukte enorm. Voor de ring- rijderij van de Ver. „De Prins" bestond groo- te belangstelling. Er waren 25 paren. De wedstrijden hadden een ordelijk verloop en waren vooral tegen 't einde spannend. f Behalve den wisselbekeri uitgeloofd door den heer Kuyer, eigenaar van Hotel ,,De Prins" waren de volgende prijzen beschik baar gesteld: Dames: le pr. eetservies. 2e pr. kapstok, 3e palm in pot,, 4e Fruitschaal, 5e kaas stolp, 6e watersïel, 7e 12 theelepeltjes. Heeren: le pr Stel groentenlepels en soeplepel, 2e Schoorsteengarnituur, 3e schil derij, 4e beeld, 5e barometer, 6e electr. sche merlampje, 7e tabakspot. Mooiste wagen: inktstel; Mooist versierde paard: Rookstandaard. De uitslag was: Dames, 1. Mej. M. Hom mes, 2. mej. E. v. Riessen, 3. G. Schoo, 4. j Vriesekoop, 5. M. Schippe, 6. M. Dikstaal, 7. Kley. Heeren: 1. Fr. Redeker, 2. Th. Rensen, 3. M. Rutte, 4. A, Klomp, 5. J. v. d. Sluis, 6. H. H. Meyer, 7. G. Zwaan. Mooist versierde paard: H. Schipper. Mooist versierde rijtuig: Boissevain, De heer Fr. Redeker legde dus beslag op den fraaien wisselbeker. In Hotel de Prins werden de prijzen met een toepasselijk woord van dern heer Vis uitgereikt. De ballonwedstrijd was een attractie voor de jeugd. Het uitreiken der ballons vlot te het niet erg, waardoor enkele kinderen wat ongeduldig werden en de ballons reeds loslieten. Op een gegeven moment gingen onder luid hoera 900 ballons de lucht in. Dat was een aardig moment. Het duurde maar kort. Ze dreven weg in Zuidelijke richting en werden al kleiner en kleiner tot er niets meer van te zien was. Voor de ringrijderij voor jongens en meis jes bestond eveneens groote belangstelling. Er waren 82 deelnemers die in vier groe pen werden verdeeld. De uitslag luidde: Jongens van 1012 jaar: I. Johan Meyer, 2. Jan Kuyer, 3. J. Hesse- ling, 4. Henk Luiting, 5. Ant. Zalm, 6. J. Ra makers. Jongens van 1214 jaar: 1. Martin Meyer, 2. Klaas v. d. Wal, 3. Nico Zeegers 3d. Cor Grinwis, 4e Albert Mey, 4d. Cor Steenman. Meisjes 1214 jaar: 1. Grietje Bruin; 2. B. liger, 2. Corry Port, 3. Willy Nuijes, 4, An nie Brandjes, 5. Clara Zalm, 6. AH Melcherd. Meisjes 1214 jaar: 1. Guige Bruin; 2. B. Jelgenhuis. 3. Mina Vermeer, 4. Joh. Zand berg. Uitslag verlichting: 1, Jac. Qroot. bloemist, 2. L. W. Kuyer, 3. .C Ruyzenaars, muziek handel. Fakkeloptocht: 1. Hesseling, 2, J. T. Groot, 3, Berghuis. schede en Lonnekër en 3UU te ilTburg) VUD h. voedings- en genotmiddelen (waaronder plm. 1450 sigarenindustrie) 3300; i. kantoorpersoneel (benevens pl. m. 350 vrouwen) 2000; in totaal 28600. Bovendien stonden bij bovengenoemde or genen ingeschreven 23000 andere mannelijk werkzoekenden, die tot de meer ongeschool de beroepen moeten worden gerekend en waarvan zeer velen onregelmatig of nu en dan los werk verrichtend, niet steeds onder de geheel werkloozen kunnen worden ge rangschikt Van deze categorie waren er ingeschreven te Amsterdam 6350, te Rotterdam 3650, te 's Giavenhage 1750, te Utrecht 1550, te Dord recht 400, te Schiedam 1050, te Arnhem 500, Haarlem 300, in totaal 15550 of plm. 67 Ingeschreven waren van beide bovenver melde groepen: Op 9 Aug. 1924 Op 27 Juni 1925 Oo 11 Juli 1925 Op 25 Juli 1925 28517 en 27281 pers 26260 en 23700 pers 26740 en 24000 pers 27580 en 23000 pers. De lijn Miinchen—-Amsterdam geopend. Woensdag is de luchtdienst Miinchen EssenAmsterdam, wo'ke geëxploiteerd wordt door de Wereld-Verkeers-Maat- schappij in samenwerking met de Lucht vaartmaatschappij „Roergebied", officieel geopend. De vliegtijd van Miinchen naar Amsterdam zal ongeveer 514 uur bedragen. De Amerikaansche millionair, de heer Harold Vanderbilt, heeft zich de luxe ge permitteerd een speciaal vliegtoestel aan te schaffen, dat hij denkt te gebruiken voor zaken en pleizierreizen. Het is uiterst luxueus ingericht en het model is verre van alledaagsch. de constructie is van hout en metaal; het interieur biedt plaats voor vijf personen en de noodige bagage. De motor is een 450 paards Napier Lion, welke het toestel een hooge snelheid veroorlooft. De schroef is achter de motor aangebracht en is dus een voortstuwer. Op Zaterdag 3 Augustus j.l. waTen bij 198 organen der openbare arbeidsbemiddeling in gemeenten met 5000 of meer inwoners als werkzoekende mannen ingeschreven (hetgeen niet steeds beteekent werkloos) de aantallen achter de hieronder vermelde beroepsgroe pen vermeld: a. bewerking van diamant 1140 b. bouwbedrijven (waaronder 775 metse laars bijna allen in de groote gemeenten; 825 schilders wdarvan -400 in Amsterdam en Rotterdam; 237$ timmerlieden waar van 1675 in de vier groote gemeenten; 1775 opperlieden en 2525 grondwerkers) 11100 c. bewerking van stroo, hout, kurk (Am sterdam 500, 'sGravenhage 125, Rotterdam 200, Zaandam 65) 1300; d. vervaardiging van kleeding en reiniging (Amsterdam 200, 's Gravenhage 85, Gronin gen 45, Rotterdam 150. Utrecht 60) 700; e. bewerking enz. van Ieder (waarvan plm. 250 in Noord-Brabant, de overigen in het Noorden, grootendeels in de groote gemeen ten) 650; f. bewerking van metalen en scheepsbouw (waaronder 1275 te Rotterdam, 2975 te Am sterdam, 515 te 'sGravenhage, 400 te Utrecht en 150 te Dordrecht) 6800; g. textielnijverheid (waarvan 100 te En- Het standpunt der R. K. organisatie. In zijn antwoord op het schrijven van den Metaalbond geeft de Ned R. K. Metaalbe- werkersbond de volgende uiteenzetting van haar standpunt: I. In het algemeen zijn we niet tegen noodzakelijk overwerken. II. De vraag of er overgewerkt moet worden, behoort te zijn een kwestie van overleg tusschen werkgevers- en werkne mersorganisaties III. In dit raam bezien achten wij het onjuist een systeem te aanvaarden, waar bij de beslissing over de vraag of er over gewerkt zal worden, in handen gelegd wordt van de regeering of een regeerings- ambtenaar. IV. Gelet op bovenstaande behoort o.i. vóórdat 'n aanvrage tot het verkrijgen van een algemeene overwerkvergunning gericht wordt tot de autoriteiten, overleg gepleegd te worden door de betrokken organisaties, V. Leidt dit overleg niet tot overeen stemming, dan kan de werkgever (organi satie) zich wenden tot de autoriteiten. VI. Is een der partijen het met de beslis sing der autoriteiten niet eens, dan wordt de kwestie ter beslissing voorgelegd aan een door partijen paritatisch samengestelde com missie. Deze commisie kiest zich een on partijdig voorzitter. De beslissing van deze commissie is voor beide partijen bindend. VII. Wanneer de loonvraag of andere ar beidsvoorwaarden aan het overwerken wor den verbonden, of indien de verleende over werkvergunning gesaboteerd wordt, behoudt onze organisatie zich het recht voor, zich daartegen met alle middelen, waarover zij beschikt te verzetten. Waar wij in bovenstaande punten ons standpunt in zake overwerken hebben uit eengezet, achten wij 'n bespreking daarover met u wel gewenscht. DE SOCIALE WETGEVING EN DE BE- DIENDEN. Den. 18en Augustus j.l. waren de besturen van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran- ciscus van Assisië" en van de Ned. Veree- niging van Christelijke Kantoor- en Han delsbedienden ter audiëntie bij Z. E den Minister van Arbeid. Uitvoerig werd het standpunt der orga nisaties uiteengezet, ten opzichte van de wenschen, welke in de kringen der bedien den worden gekoesterd ten opzichte van de sociale wetgeving waarbij zij zich ten ach ter gesteld gevoelen bij de meeste andere groepen van werknemers. Aangedrongen werd op spoedige invoe ring van de Rijkswettelijke regeling der winkelsluiting, ten opzichte waarvan de ge organiseerde Middenstand zich eveneens gunstig heeft geuit, en waardoor ook mo gelijk wordt gemaakt de invoering van de algemeene maatregelen van bestuur in zake de werktijden voor de winkelbedienden, terwijl ook aangedrongen werd op spoedi ge doorvoering van de arbeidswet voor de kanforen. Z. E. deed de toezegging, deze wenschen spoedig in overweging te zullen nemen. Van de verplaatsing der brigade Ko ninklijke Marechaussee van Wageningen naar Ede is voorloopig afgezien. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat de dienstplichtigen in opleiding tot officier, die op 5 October 1924 onder de wapenen zijn gekomen, slechts 11 maanden behoeven te dienen inplaats van 12, zoodat zij op 30 Aug. a. s. in het genot van groot verlof worden gesteld. Naar dc „Residentiebode" verneemt, zal het bevorderingsvraagstuk van de onderof ficieren nog dit jaar tot een einde gebracht worden. Reeds is voorgesteld de bevordering van de daarvoor in aanmerking komende sergeanten geleidelijk te doen plaats hebben. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- ên Beursberichten van 8.154.30 Amslerd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert le 8.35 u. (ook Zondags). Daventry 1600 1*1 dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O- (Hilvers. Draadl. Omroep),1050 M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert. Parijs Eifieltorei 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M, -«. dadelijk Concert en Lezing te 8.35. i J BIJZONDERHEDEN Doventry. 8.20 Radio Radiance, revu» (4de deel) - Populaire nummers. 9 uur Een half uur, aan de kade van Folkestone (o.a. de aankomst van de kanaalboot), daarna Jazz-band. H.D.O. 8.10 uur. Solistenconcert uit de Studio. Zie verder bovenstaande opgave. ONGELUKKEN i; BORCULO, 19 Aug. Hedenmorgen is de metselaar H. O. bij het pannenleggen op een dak, naar beneden gevallen. Hij is met ernstige verwondingen aan 't hoofd opgeno men. Heden is een genie-soldaat, tijdens het verrichten van herstellingswerken van het dak gevallen, waardoor hij bloedende hoofdwonden bekwam. Door de politie is alhier een berucht per soon uit Almelo aangehouden, die verdacht wordt le Borculo diefstallen te hebben ge pleegd. Bij zijn aanhouding was hij in 'f bezit van een aantal gouden ringen. Naar wij vernemen, zal de boterfabriek alhier begin volgende week weer in wer king worden gesteld. De schoorsteen die omgewaaid is. zal voorloopig worden ver» vangen. WEENEN, 20 Aug. Tegengesproken wordt dat de politie mitrailleurs heeft gebruikt bij het uiteendrijven der anti-semitische betoo» gingen. LONDEN, 20 Aug. Het observatorium te West-Bromwith heeft gisterenmiddag een hevige aardbeving geregistreerd op een af» stand van ongeveer 6000 mijl. SWANSEA, 20 Aug. Ten gevolge van stortregens na een hevig onweer is een gedeelte van de stad onder water gezet. De pompen van de brandweer trachtten het water weg te pompen, daar di.t dreigde de electr. centrale te overstroomen. GRENOBLE, 20 Aug, De bliksem is inge. slagen in het industrie-paleis, waarin een tentoonstelling voor toerisme en transport wezen wordt gehouden. Het gebouw vloog in brand en werd totaal vernield. De scha. de bedraagt ongeveer 10 millioen francs. De strafzaak tegen den 57-jarigen bank directeur J. G. J., gedetineerd te Arnhem, zal op Donderdag 24 September in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar wor» den behandeld. Geboren: Zoon van G. BOON en M. BOON-KERSSENS 19 Aug. 1925. Overtonweg 2. van den tegenwoordigen tijd. Weest dus ook zuinig in de huishouding. Dit kunt U het beste bereiken door Uwe goederen te laten stoomen en verven door De lessen der afdeeling B. (cursus tot opleiding voor de hoofdakte) be ginnen op Zaterdag 5 Sept a.s. Lesgeld 50 per jaar. Aa*nelding schriftelijk vóór 1 Sept. bij den Directeur, H. W. KORENSTRA, Molijnstraat 11. Haar lem. HAARLEM: bij Nationale Bank (E. van Tijn), Parklaan 65; A. J. Hooyen, Kamperstraat 5; J. Akkerman, Ged. Oude Gracht 37; B. Leeuwerke, Jans straat 23; te ZANDVOORT: bij J. Fesevur, Kostverlorenstraat 29; te IJMUIDEN: bij J. W. Braam, de Rijp- stAat 5, te SANTPOORT: bij G. J. Waasdijk, Jan Gijzenvaart 158; te HALFWEG; bij J. Krooman, Kerk straat 29; te HOOFDDORP: bij J. H. A. Anneveld, coiffeur; te AALSMEER: bij A. Mulder, Weteringstraat 3, Biedt zich aan net als keukenmeisje, of als meisje alleen met hulp van werkster, v.g.g.v. Br. on der No. 9867 Bur. van dit blad. Gevraagd voor den dag of voor dag en nacht ih klein gezin net niet boven de 17 jaar, bij v. d. BERG BEELEN, Kerklaan 129, Heemstede, Een in prima staat verkeerende Origi- neer Engelsch B. S. A. Heeren Rijwiel, voorzien van Torpedo remnaaf. Hoog model. Compleet met ketting-bescher mer. Bulli Electrische lamp, Lucas Bel. Prijs uiterst billijk. Te bevragen MID DENWEG 64, Schoten. gevraagd. N. GROENMARKT 8. tegen 1 Nov. in klein deft, gezin R.-K. keukenm. en 2de meisje, die goed kan naaien. Br. met opgave van leeftijd enz. onder No. 9924 aan het bur. v. d. blad. gevraagd te Heemstede, goed kunnen de werken en koken, in groot gezin, met huiselijk verkeer. Flink loon. 2de Meisje aanwezig. Br. onder No. 9925 aan het bureau van dit blad. Biedt zich aan een voor part. of vrachtauto, Brieven on der No, 9893 Bur, van dit blad. aangeboden, met vrije slaapkamer, m. huiselijk verkeer. Berging voor fiets. Geen beroeps kosthuis. Brieven onder No. 9931 Bur. van dit blad. een boerderij met flink woonhuis, leeg. staand, aan de Hoofdstraat en breed vaarwater gelegen. Uitstekend ge schikt voor zaak in melk, boter, kaas en eieren. Terstond te aanvaarden; 70 pCt. hypotheek kan verstrekt worden Tnlichtingen bij G. KROON, Hoofd R.-K. School. werkplaats of pakhuis, 85 M2. ANTHONTESTRAAT 45. Een beste Hit, 6 jaar oud en zeldzaam mak. Te bevragen bij P. BEENTJES, Pz. Wijkweg F 10, Heemskerk. 40 cent per pond; Kabeljauw 55 cent per pond. Vischhal, bank No. 6. Wed. OSENDORP. Rijwielen en Pathéfoons, ,r 2.per week. ALBERT DE VRIES, Spaarn- wouderstraat 128. Wegens vertr. zeer voordeelig mo dern ingericht huis te "koop. Terstond leeg te aanv. BRANDSTRAAT 4. een wagenas met beste knijpveeren en wielen, geschikt voor handkar. Prijs 12.50. v. ZILLEMSTRAAT 14, Scho- een transportrijwiel, met mand, in pri ma staat, 35, en een B. S. A. fiets, ook in goeden staat, 20 gld. GLIPPER- PAD 1, Heemstede. koopt niet in «rinkels waar onzede lijke oi N. Malthusiaansche artikelen worden verkocht oi voorhanden zijn. Koopt aan stationsboekenkasten op korte en range termijn voor Amb tenaren (en dergelijken met vaste po sitie, met of z. borg. Gem. conditiën. Br. onder tyo. 17137 aan het bur. v. d. blad. Te koop aangeboden, wegens plaatsge, brek een Belgische Herder, 2Yi jaar oud, zeer geschikt voor dressuur. W- F. LOERAKKER, 1ste Hoogewoerddv» straat 17.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3