«PP\EM6D"=: ®3xf1IE.UWS Het derde Paedagogisch Congres. De ministers, die tot lid van de Kamer toerden gekozen. Intrekking van crisiswetten. VERKEER EN POSTERIJEN. De winterdienst. UIT ONZE OOST. De Merbaboe in werking. HANDEL EN NIJVERHEID. Eieren naar Engeland. KERK EN SCHOOL. Prof. dr. Al. Slijpen. KUNST EN KENNIS. De watersnood in 1809 Boekbespreking. LANDB. EN VISSCHERIJ Een vleiend oordeel over de Hollandsche Bloembollen cultuur. NA DE STORMRAMP. De wederopbouw van Borcuto. Het herstel binnen zes maanden ver wacht. Dood gevallen. Ernstig auto-ongeluk bij Roosteren. Een kindje verdronken. Brand te Baexem bij Roermond. Door een trein overreden en gedood. De brand in „De Vijf" te Doetinchem. Cholera in Rotterdam? Auto-ongeluk in Den Haag. Brand te 's-Gravenhage. Ketelontploffing te Geldrop. Een onfeilbaar absoluut geheugen. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. jDe school Tan voorlichting bij beroepskeuze. Op de derde R.-K. Paedagogische Week te Tilburg betoogde professor Roels, dat voor- jal voor ons, katholieken, voor wie de mensch meer is dan een geperfectioneerd ap paraat, beroepsvoorlichting noodzakelijk is. Er bestaan reeds 11 gemeentelijke en 30 par ticuliere instellingen, waarvan 16 katholieke. Het wordt nu tijd voorlichting te geven aan de voorlichters. De beroepskeue is daarbij een zaak van opvoeding in de eerste plaats. Slechts een katholiek instituut kan vodr ons daarom voorlichting geven. Een Roomsch- Katholieke school voor beroepskeue-voor- 'lichting zal er komen. De Raad van Be heer en het Centraal Zielkundig Bureau, op gericht in 1918, het eerste vaste zelfstandige Beroepskeuze-bureau, heeft besloten tot stichting over te gaan van een R.-K. School voor Beroepskeuze en aan spreker is opge dragen een concept-programma samen te 'stellen. Aan de eerste dergelijke school in Europa, wellicht in de wereld, zal worden gedoceerd ten eerste vraagstukken van paedagogie in verband met de wijsbegeerte en levensbe schouwing, vooral in zooverre deze de be roepskeuze raken; ten tweede beroepskeuze en beroepsleer; ten derde psychologische be- ropskeuze, voorlichting en medisch advies; ten vierde hedendaagsche opvoeding en on- derwijswezen, in zooverre van belang voor de beroepskeuze; ten vijfde economie en techniek der practische hulpmiddelen. De cursus zal zijn tweejaarlijksch en door deskundigen te Utrecht worden gegeven op 4C Zaterdagen van 2 tot 6 uur. De bedoeling is op 1 October a.s. de school te openen. Voor toelating lijkt een opleiding H. B. S. vierde klas of als onderwijzer voldoende. Naar het Corr. Bur. mededeelt, zullen de ministers, die bij de jongste verkiezingen fot Kamerlid werden benoemd, hun geloofd- brieven niet inzenden. Aangezien volgens de Kieswet deze inzending moet plaats hebben binnen twee maanden na hun be noemd-verklaring, zal in begin September de voorzitter van het Centraal Stembureau in hun plaats opvolgers moeten aanwijzen Een wets-ontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Een wets-ontwerp is bij de Tweede Ka- ,ner ingediend, tot intrekking van de vol gende wetten: wet van 4 September, houdende bepalin gen, strekkende cm den rechter de gele genheid te gev endadelijke uitwinning te voorkomen naar aanleiding van geldelijke moeilijkheden ten gevolge van de tegen woordige buitengewone omstandigheden; wet van 11 Juni 1915, tot toelating "in de tegenwoordige buitengewone omstandig heden van voorloopige hechtenis wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerst omschreven misdrijf; wet van 29 Juli 1916 tot verlenging en herstel van in de merkenwet genoemde ter mijnen; distributiewet 1916; schepenvorderingswet 1917, gelijk deze wet nader si gewijzigd; wet van 1 Sept. 1917, houdende bijzon dere maatregelen ten aanzien van het goe derenverkeer met het buitenland, gelijk de ze wet nader is gewijzigd; wet van 12 Januarie 1918 tot vaststelling van bepalingen in het belang van den om loop van 's Rijks munten; wet van 23 Februari 1918, houdende be palingen betreffende het slachten van paar den, runderen, schapen en varkens, gelijk deze wet nader is gewijzigd; wet van 23 April 1918 betreffende nade re uitbreiding van den landstorm* scheurwet 1918; crisisenquetewet 1918; wet van 7 December 1918, tot verzeke ring van de dienstvaardigheid van spoorwe gen, waarop uitsluitend met beperkte snel heid wordt vervoerd, in buitengewone om standigheden; werkeloosheidsverzekeringsnoodwet 1919; Rekening houdende met het dienaangaan de van verschillende zijden geuite verlan gen zegt de regeering in haar toelichting meent de regeering niet langer te moe ten wachten met het doen van stappen ten einde te komen tot opheffin van die maatre gelen, waarvan een langer voortbestaan geen reden heeft. Een stelselmatige intrek king van alle nog van kracht zijnde crisis- wetten op het huidige oogenblik zou ver der gaan dan met het oog op de daarmede verbonden belangen geraden zou zijn. De winterdienstregeling op de Neder- fandsche Spoorwegen zal 4 October in werking treden. Lichte aardschokken waargenomen Aneta meldt uit Kedoe; De Merbaboe werkt. Zware rookzuilen worden waarge nomen en lichte aardschokken gevoeld. In de afgeloopen week zijn naar Enge land uitgevoerd 1.918.800 eieren. Phof. dr. Al. Slijpen S. J., hooglceraar aan de Universiteit te Nijmegen, verblijft j sinds eenige dagen in het St. Antonius- gasfhuis te Utrecht. De hoogleeraar, die 'lijdt aan suikerziekte, is onder observatie van dr. Boekelman. Pater Albert Weiss O.P. t Een groot geleerde en Apologeet. Naar Kipa meldt is de groote geleerde en apologeet pater Albert Maria Weiss O.P., magister in de theologie en eere-pro- fessor van de universiteit van Freiburg, volgens een officieel bericht van de villa St. Hyazinth te Freiburg in den nacht van .15 op 16 Augustus overUd/w» Met pater Weiss is een internationaal zeer bekend sieraad der katholieke weten schap, een ware miles Chrisfi, die de orde der Dominicanen, waaraan hij behoorde en de universiteit van Freiburg, waar hij 30 jaar lang werkte tot grooten roem strekt, heengegaan. Mr. M. Rijke schrijft in de N. Crt.: In het laatste maandblad van „Gemeen televen" mij van bevriende zijde ter le zing gezonden, brengt de heer Haaxittan hulde aan de offervaardigheid van ons volk betoond bij den watersnood in 1825. Treffender nog is wat geschied is in 1809. Vóór mij ligt de Koninklijke Courant van Maandag, den 27ste van Lentemaand van 1809, inhoudende onder meer hef ver volg van de opgave van „het gecollecteerde voor de noodlijdenden door den waters nood, zoo bij inschrijving in de registers als hetgeen in de kisten is gevonden en met open schalen ingezameld, waaronder begrepen de gelden van den bededag." Volgt een lijst van steden, dorpen, heer lijkheden, baljuwage's, rigter- en schout- ambten en de Koninklijke Militaire School te H&ndtholredijk, Iedereen gaf, geld of enkele dagen trac- tement. Het montant bedroeg 834.000. In 1825 zal het bedrag wellicht grooter zijn geweest maar hoe groot dit ook moge geweest zijn, het ingezamelde montant van 1809 spreekt meer tot het gemoed. In 1825 was het Vereenigd Koninkrijk een bloeiende staat, die de ijverzucht van Engeland opwekte; de geliefde vorst had den steun der Heilige Alliantie; aan oor logvoeren werd niet meer gedacht en men kon dus veilig offeren voor den strijd te gen de natuurelementen. In 1809 daarentegen stond het land aan den rand van den afgrond, zoowel in poli- tieken als in economischer, zin. Hetzelfde bovenvermelde nummer van de Koninklijke Courant bevat het invoe- ringsbesluit van „de Code Napoléon inge- rigt voor het Koninkrijk Holland", de ju ridische voorhoede van d« inlijving. Door h^t continentale stelsel en door Engeland's beslag op de Koloniën was de handel ver lamd en had de algeiheene verarming 'nare intrede gedaan in het eenmaal zoo welva rend land. En toch, toen in lentemaand de dijken waren doorgebroken, offerde geheel het volk als in de rijke dagen van weleer. Het groote gevoel van saamhoorigheid in den nood had zich niet verloochend. Aandoen lijk en verheffend tevens! Mr. F. A. BIJVOET. DIRECTE VOLKSWETGEVING. REFEREN DUM EN VOLKSINITIATIEF RECHT. H. J. Paris, Amsterdam 1925. In dit lijvig boekdeel wordt het democra tisch instituut „directe volkswetgeving" in haar dubbelen vorm van referendum en volksinitiatiefrecht aan een grondig critisch onderzoek onderworpen. De schrijver is bij dit onderzoek uitge gaan van de bestudeering van het ontstaan en de werking der directe volkswetgeving in Zwitserland. Het feitenmateriaal hetwelk hij daarbij heeft behandeld, is groot. Daar na beschouwt bij het vraagstuk van Neder- landsch standpunt en stelt zich de vraag, of invoering van het referendum in ons land al dan niet gewenscht is. Mr. Bijvoet komt tot een conclusie, die ontkennend luidt, inzonderheid op grond van het feit, dat het referendum niet ligt in de ontwik kelingslijn van het Nederlandsche volk. Ofschoon de schrijver over het gemeen telijk referendum geen definitief oordeel uitspreekt, zoo schijnt hij niet afkeerig te zijn van prof. Kranenberg's denkbeeld: in voering van referendum, onder voorwaarde, dat het gecombineerd wordt met decentra lisatie van wetgeving. Zij die grondig de directe volkswetgeving willen bestudeeren, vinden in het door wrochte boek van Mr. Bijvoet, datgene wat zij daartoe noodig hebben. In het Amerikaansch tuinbouwblad The Florists' Exchange lezen we onder den titel „The Health of Holland's Bulbs" (Dc gezondheid der Hollandsche bloembollen) het verslag van een onderzoek, dat de heer R. F. Elliott, van Pittsburg, naar den beweerden ziektetoestand onzer bloembol- heeft ingesteld. Zooals bekend is, hebben de Vereenigde Staten wegens „plantenziektekundige be zwaren" met ingang van het volgend jaar een invoerverbod gelegd op narcisbollen. Het betreft bij deze bollen geen planten ziekte, doch dierlijke parasieten, welker aanwezigheid zeer door de Yankees ge vreesd wordt, n.l. de narcisvlieg en de aaltjes worm. In Mei van dit jaar heeft nu de heer Elliott te Sassenheim, Lisse en Hillegom talrijke narcissenvelden nauwkeurig gein- specteerd. Hierover rapporteert deze Amerikaan het volgende: „Ik stelde het onderzoek strikt onpar tijdig in. Meermalen was het zelfs den eigenaren der bollenvelden totaal onbe kend, dat ik op hun gronden aanwezig was. Bovendien wenschte ik geheel mijn eigen weg te volgen, daar ik vreesde, dat ik door rondleiding eventueel opzettelijk op een dwaalspoor zou kunnen worden gebracht. Ik heb gedurende dien tijd geen enkele narcis aangetroffen, welke sporen toonde van de aanwezigheid van narcis- vlieg of aalfjesworm en bevond dat in deze bloembollenvclden een netheid heerscht als zelfs in geen enkele Ameri- kaanscbe kweekerij kan worden geconsta teerd. Hun culfuurmethoden zijn de beste, die ik ooit leerde kennen. Mijn bevinding van dit onderzoek is, dat ik er grondig van overtuigd ben, dat er nooit sprake kan zijn geweest van een noemenswaardig gevaar van besmetting door bollen uit Holland. De Hollandsche kweekerijen zijn beslist de netste der wereld. Wat het vakpeil betreft, daarmede kan dat der Amerikanen in egen enkel op zicht de vergelijking doorstaan. De Hollandsche bestrijding van planten ziekten, enz. is zoo volmaakt en zoo nauwgezet, dat hef gevaar van besmetting buitengewoon klein is en iedere invoerin- spectie nadien eigenlijk overbodig kan worden geacht. Het feit, dat de Plantenziektekundige Laboratoria in Holland slechts met zeer jfroote moeite voor hun proeven de be- noodigde zieke of aangetaste bollen bij een kunnen brengen, is een ander over tuigend bewijs van de gezondheid der bloemboller. In Augustus 1924, werden er door den directeur van het Phvtooafnolo- gisch Laboratorium te Lisse zelfs In een advertentie in het Weekblad voor Bloem bollencultuur zieke bollen te koop ge vraagd voor proefnemingen. Ten einde de proefnemingen onafgebroken voort te kun nen zetten, kweeken deze laboratoria langs kunstmatigen weg zieke bollen. Mij werd medegedeeld, dat het Hollandsche gouvernement zelfs voor dat doel zieke bollen importeerde uit Washington." .Een medewerker van het Persbureau Vaz Dias heeft een bezoek gebracht aan de ver woeste streken in den Achterhoek en deelt o.a. nog het volgende mede: Heden, Woensdag, komt het hoofd van den Rijksgebouwendienst, de heer I. C. E. Baron van Lynden met een staf ingenieurs om het bouwbureau te installeeren. De Rijksbouw meester, de heer G. B. Bremer, vertoefde met den architect Westerhout reeds te Borculo in verband met de inrichting van dit buréau Twee belangrijke kwesties houden thans de autoriteiten, nu deze de zaken rustig kunnen overzien, bezig. Dc eerste kwestie is: Hoe veel zal de werkelijke schade bedragen, en de tweede: Hoelang zal het duren eer Borculo weer geheel zal zijn hersteld? Wat de eerste kwestie betreft, daarom trent loopen de meeningen nogal uiteen. Men weet dat de burgemeester van Borculo bij den .eersten aanblik der verwoesting, de schade op meer dan drie millioen gulden raamde. De bekende Amsterdamsche architect, de heer Cuypers, die met een aannemer uit de hoofdstad de verwoestingen in oogenschouw nam, verklaarde echter aan den burgemees ter, dat, hoewel het onmogelijk was thans reeds een eenigszins bindende raming te ge ven, hij niet kon aannemen, dat men met het door den Burgemeester genoemde be drag van drie millioen gulden zal uitkomen. Andere deskundigen uit de bouwwereld waren echter optimistischer. Zij meenden dat de herstellingen met twee millioen gulden ruim betaald konden worden. Wat de tweede kwestie betreft, wordt al gemeen aangenomen, dat binnen zes maan den alles weer zal zijn opgebouwd. Een veer tigtal houten noodwoningen, die door de „Padox" worden neergezet, zullen binnen enkele dagen gereed zijn. Burgemeester De Muralt hoopt, dat het door hem gelanceerde denkbeeld om van verschillende gemeenten arbeiderswoningen inplaats van geld cadeau te krijgen, door ve le gemeentebesturen zal worden overgeno men. Voor twintigduizend gulden kunnen ge makkelijk drie arbeiderswoningen, gebouwd worden en de gemeenten, die daarvoor het geld beschikbaar stellen, zullen dan tevens arbeiders uit hun eigen gemeenten de daar aan verbonden werken kunnen laten uitvoe ren, zoodat zij tegelijkertijd eigen werkloos heid bestrijden. De Burgemeester is voorne mens in de gevels van de geschonken huizen de namen te vermelden van de Burgemees ters der gemeenten, die de huizen hebben aangeboden. Op 31 Augustus, den verjaardag van H. M de Koningin, zal de gemeente Borculo voor vreemdelingen worden afgesloten. Des mid dags zal op de markt tusschen de puinhoo- pen een muziekuitvoering worden gegeven, en daarna zal de burgemeester een toespraak tot de bevolking houden. De burgemeester heeft verder zijn collega's in de omliggende gemeenten verzocht, om op dezen dag in hun gemeenten een specialen kerkdienst te doen houden. Het Haagsche Anetakantoor meldt nog: Het gemeentebestuur van Borculo wil trach ten ten behoeve van de verschillende tech nische diensten bij den weder-opbouw van de verwoeste stad kosteloos enkele personen- en vrachtauto's, hetzij met of zonder chauf feur, gedurende enkele maanden ter beschik king te krijgen. Het verzoekt aanbiedingen bij den burgemeester ten raadhuize te willen indienen. Op hel terrein van de Ijzergieterij is Dinsdagmiddag de ongehuwde werkman v. Z., wonende te Middelburg, die werk ver richtte in dienst van de N. V. Hollandsche Constructiewerkplaatsen te Leiden, welke werkzaamheden juist Dinsdag zouden afloo- pen, van een ruim 8 M. hoog dak gevallen op een ijzeren kraan en toen op den grond. Even later overleed de jongeman. Eén doode en één zwaargewonde. Een tweetal heeren uit Echt, dat Dinsdag avond omstreeks 10 uur met een auto van Maaseyck huiswaarts keerde, geraakte voorbij Roosteren met den auto van den weg, waardoor de wagen kantelde en beide inzittenden eruit werden geslingerd. De heer Weeda werd op slag gedood, de andere inzittende, de heer Kuipers, werd zwaar gewond opgenomen. Men vreest voor zijn leven. Dinsdagavond kwam het 3-jarig jongetje van den heer Bosscher, wonende aan den Helperwestsingel (Helpman), thuis met de mededeeling, dat zijn broertje weg was. Het vermoeden rees, dat het bijna 2-jarig broertje in een onbewaakt oogenblik te water was geraakt. Een buurman begon te dreggen in een naburige tochtsloot en haal de vrij spoedig het vermiste kind op. De levensgeesten waren reeds geweken. Hub. Cuypers met moeite gered. Door onbekende oorzaak is Dinsdag brand uitgebroken in de bakkerij van de Wed. Coe- nenCuypers te Baexem. Het geheele ge bouw, benevens de aangrenzende woning werd in asch gelegd. Een en ander is ver zekerd. De componist Hub. Cuypers, die op be zoek was bij zijn zuster in Baexem (bij Roermond), werd door den brand overval len, en kon slechts met groote moeite gered worden. Dinsdagmiddag is op het stationserhpla- cement te Goes de 16-jarige J. Knuist bij het oversteken van de lijn door een aanko menden trein gegrepen. Hem werden beide beenen afgereden. Een uur later is hij in het St. Joanna-gesticht overledo». Ruim een ton schade. De schade aan de electromotorenlabriek „De Vijf" te Doetinchem, is door de des kundigen geschat op 100.000 a 120.000. Het onderzoek naar de oorzaak der ramp heeft uitgemaakt, dat de schoorsteen bij de fabriek het eerst door den bliksem is ge troffen en dat het hemelvuur is overgespron gen op een stoomketel en zoo in de fabriek, waar de ontlading plaats greep. In een pand aan den Schiedamschedijk, te Rotterdam, is, naar de „Msb." meldt, een vermoedelijk geval van cholera geconsta teerd. De stoker A. v. L., die met het Ne derlandsche stoomschip „Maas" den tienden Augustus te Rotterdam was aangekomen uit Luleaborg, (Finland), is in het pand ziek ge worden. De geneesheer meende aanvankelijk met cholorine te doen te hebben, doch toen de zieke naar het ziekenhuis aan den Berg weg was overgebracht, constateerde men daar een vermoedelijk geval van cholera. Met zekerheid kon de ziekte nog niet wor den vastgesteld dit zal op Rijkslabo ratorium te Utrecht worden uitgemaakt maar er werd toch reden te over gevonden, om het betreffende pand in observatie te nemen en alle maatregelen te nemen voor de ontsmetting. Geen der. bewoners -mocht het pand verlaten. Dinsdagavond zou worden vastgesteld of de menschen in quarantaine zouden worden gebracht. EEN^ ERNSTIG GEWONDE. Op de Stadhouderslaan te 's-Hage heeft Woensdagochtend, een vrij ernstig ongeval plaats gehad. Een taxi-auto waarin zich een heer bevond, reed in verband met het sprin gen van een der voorbanden tegen een paal van de electrische tramgeleiding. Door den geweldigen schok werd de taxi zeer ernstig beschadigd, terwijl zoowel de chauffeur als de inzittende heer gewond werden. Deze laatste was er erg aan toe. Hij bekwam be halve een snijwonde over de wang, een slag- aderwond aan den linkerpols. De chauffeur kreeg enkel schaafwonden aan het gelaat. De politie stelt een onderzoek naar de juiste toedracht en de oorzaak van het ongeval in Bij onderzoek is gebleken, dat de chauf feur voor een hond wilde uitwijken en bij die manoeuvre de taxi waarschijnlijk te snel draaide met het gevolg, dat een der banden sprong en de auto tegen den paal opreed. Niettemin werd de hond overreden en ge dood. Dinsdag omstreeks kwart voor twaalven brak brand uit in den sigarenwinkel van den heer J. C. Overtoom, gelegen in perceel 79 van de Brandtstraat, hoek Scheeperstraat te 's-Hage. Het vuur bleek te zijn ontstaan in de aan de zijde van de Scheepersstraat ge legen étalage. De vlammen werden nog aange wakkerd, doordat eenige personen uit het toegesnelde publiek de ruiten insloegen, zoo dat de winkelruimte nagenoeg geheel uit brandde. De brandweer was spoedig ter plaatse, welke het vuur wist te beperken, zoodat na betrekkelijk korten tijd de brand was ge- fa luscht. A'les is verzekerd. Naar de oorzaak werd?» door de politie een onderzoek ingesteld. Het blusschingswerk werd ondanks het nachtelijk uur door vele nieuwsgierigen gade geslagen. AANZIENLIJKE SCHADE IN DE ,.SER- VA"-RIJWIELENFABRIEK. Onder een geweldigen knal, die ver in den omtrek werd gehoord, ontplofte Dinsdag avond in de „Serva"-rijwielenfabriek te Geldrop (N.B.) een acetyleengasketel. Deze explosie richtte aanzienlijke materieele scha de aan in de fabriek, waar nagenoeg alle ruiten werden vernield, terwijl een binnen muur totaal werd omgeslagen. Persoonlijke Ongelukken van ernstigen aard kwamen' niet voor. Alleen bekwam zek- kere Van Rooy uit Woensel, die het appa raat bediende, lichte brandwonden aan het gelaat en de handen, terwijl zijn haar eenigs zins verschroeid werd. Overigens liep dit ongeluk vrij goed af. Een werkman, die vlak in de buurt stond, toen de ontploffing plaats greep, is gelukkig nog net bijtijds den dans ontsprongen. Op het hooren van den hevigen knal waren vele nieuwsgierigen komen toegesneld, zoo dat er aanstonds een levendige drukte ron dom de fabriek heerschte. De „Utrechtsche Courant" vertelt:* Toen korten tijd geleden prof. dr. F. J. M. A. Roels, hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte en directeur van het Psychologisch laboratorium dei Rijksuniversiteit te Utrecht met eenige stu denten het St. Hendricusgesticht voor Blin den te Grave bezocht, ontmoette hij daar een jongen, die, zooals dat wel meer ge beurde, wanneer er gasten waren, gevraagd werd, eens een beetje te „kalenderen", zooals hij had zelf noemt. Het was de 21-jarige Jan T., geboren 10 Januari 1904, blind vanaf den tijd toen hij 6 maanden oud was. In 1910 werd hij opgenomen in het St. Hendricusgesicht voor Blinden te Grave in Noord-Brabant, waar hij momenteel nog vertoeft. Waaruit dat „kalenderen" precies bestaat, en tot welk een ongekende grenzen Jan inderdaad alles wat met den kalender in verband staat, onfeilbaar weet, kwam prof, Roels toen nog niet te weten, doch wel kreeg hij in de gaten.dat deze nerveuze, in menig opzicht achterlijke jongen, beschikte over een gave, zooals hij dat van andere phenomenen nog nimmer had gehoord of gezien. Daarom werd Jan onlangs naar Utrecht gebracht en in het laboratorium door prof, Roels en zijne assistenten gedurende ver scheidene dagen nauwkeurig onderzocht en gecontroleerd. Wij hadden met den professor een onder houd over dit onderwerp en bezitten thans dus wetenschappelijk volkomen gecontro leerde gegevens omtrent de geheugenkracht van den blinden jongen. Ziehier eenige voorbeelden zooals die door den Prof. geconstateerd en nagegaan zijn, (de data zijn willekeurig door ons op geschreven). Jan; wat is er den 5den Januari 1919 gebeurd? Jan herhaalt de vraag, zooals geestelijk achterlijken veelal doen en zegt dan: „Toen heeft het erg gesneeuwd. Het antwoord klopt volkomen. Wat gebeurde er do« 21en Januari 1918? Na herhaling der vraag zegt hij: Toen heeft een zangkoor bij ons een uitvoering gegeven. Wat den 21 Januari 1917? Toen vergat frater Alexius het Angelus voor te bidden. Wat den 21en Januari 1916? Toen heb ik 's morgens m'n schoenen niet gepoetst en heeft frater Isodorus op me gebromd. Wat den 21en Januari 1915? Niks bijzonders. Wat den 21en Januari 1914? Toen heeft het den geheelen dag ge regend tot 's middags half vijf. Wat den 21en Januari 1924? Toen kwam die en die (Jan noemt naam en voornaam) 's middags in het ge sticht. Wat den 21en Januari 1922? Toen was de Paus bijna dood. (Een voorbarig bericht had in de bladen gestaan, pas 1 dag later was de Paus gestorven.) Het gesticht bestaat sindt 1850. Wanneer men hem dat vraagt, weet Jan van alle patiënten, die er geweest zijn,, de data van hun komst en hun vertrek dit is nog veel sterker het jaar, de maand, den datum, den dag, het uur, het halve uur, ja, zelfs, het kwartier, waarop de menschen, die sinds 1850 in het gesticht gestorven zijn, overleden, _En dit alleen, doordat hem het één keer uit het archief van het gesticht is voorge lezen. Men heeft meerdere proeven met Jan ge nomen, hem bijv. zinlooze, lettergrepen als: „sif-pul, lif-bas, lan-nam, ling-dag-bud-nam- pul-bas-sif-cox" voorgezegd. blij kende ze in enkele seconden en ver geet ze niet, zoolang zijn geheugen even sterk blijft als het momenteel is. Hierbij heeft zich bovendien een bijzon derheid geopenbaard. Indien iemand met een sterk, normaal of zwak geheugen n.l. sigpul, eenige malen laat herhalen, zal het zgo. associatiebegrip, hem na eenigen tijd dwingen als men hem on verwacht alleen de zinlooze lettergreep „sif" wil laten herhalen er onwillekeurig „pul" achter te zeggen. Zegt men een andere combinatie voor, bijv. „sif-bas" dan herhaalt hij verkeerd en zegt „sif-pul". Dit associatiebegrip heeft Jan niet. Hij zal onmiddellijk als de nieuwe combinatie „sif- bas in zijn geheugen is doorgedrongen ook „sif-bas" herhalen en niet „sif-pul", hoewel hij dat even te voren zeer dikwijls herhaald heeft. Hoe de blinde jongen dit kan, is een nog grootendeels onopgelost raadsel. Hij is niet introspectief aangelegd, d.w.z. dat hij alles weet, omdat hij begrijpt wat hij zegt en daarom het verband onthoudt. Hij doet het met rekenen dat blijkt trouwens wel uit de voorbeelden.' Andere pheno menen door geleerden als Binet e. a. on derzocht hadden of wel alles speciaal uit hun hoofd geleerd, waren bijzonder mathe matisch aangelegd of hadden een speciaal partieel geheugen. Deze menschen stoflden dus betrekkelijk dicht bij den gewonen mensch, die dikwijls bijzonder goed gezichten of verzen ofwel voorletters of bijv. telefoonnummers kan onthouden. Jan onthoudt alles vanzelf, zonder dat hij er eenige moeite toe doet. Prof, Roels, vertelde ons-, hoewel hij geens zins wil beweren, Jiet raadsel te hebben op gelost, dat de jongen, die door zijn blindheid en weinige begrip van de dingen, hij kan niet lezen, niet schrijven (blindenschrift natuurlijk), is een slecht rekenaar, betee- kent physiek zeer weinig, kent in vele op zichten geen maat, in het geheel een uit muntend geheugen heeft. Doordat hij zijn belangstelling uiteraard slechts vestigt op het „kalenderen" wat hij dan ook zeer plei- zierig vindt, onhoudt hij de kleinste bij zonderheden op de meest gedetaileerde wijze. In' zeker opzicht is zijn wonderbaarlijk geheugen dan ook alleen toe te schrijven aan zijn buitengewone domheid op alle andere gebieden. Zoo is de aandacht van den blinden jon gen intuïtief uitsluitend gevestigd op het onthouden van gebeurtenissen met de data, zonder dat hij door een verschil wat de emotioneelheid van die gebeurtenissen be treft, wordt getroffen. Dat hij ten eenenmale de invloeden van de verstands- en wisselelementen mist, staat vast. i Hij mist het besef, dat wat hij kan, iets ongekends is, is eigenlijk nergens bruik baar voor, want kan alleen „kalenderen", wanneer men hem voorzichtig in de sfeer brengt waarin hij gewoon is te leven. Het onderzoek met dezen jongen is nog niet ten einde. Prof. Roels wil trachten duidelijke ver klaringen te kunnen geven over dit onfeil baar geheugen. Hij zal echter met den blinde enkele de monstraties geven en heden te Tilburg ter gelegenheid van de derde paedagogische week, welke daar gehouden wordt. TER AAR, 18 Aug. .1925. Veilingbericht van^ de R.K. Tuindersvereeniging „St. Pho- cas". Na aftrek van veilingskosten. Mooie snijboonen 1.50, snijboonen I 0.85; snijboonen II 0.61; snijboonen III 0.19; steksnijboonen 0.06; mooie pronk- boonen z. dr. 1.70; Prins b. z. dr. I 1.32; Prins b. z. dr. II 0.66; Prins b. z. 'dr. III 0.33; Prins, dik 0.61; spekboonen 0.94 w. pronkb. 0.56; dubb. st. pr. 0.61enk. st. pr. 0.61. Augurken: p. 25 k.g. Fijn I 8.25; F. B. I 4.10; Bast I f 2.—; Bast II 1.35; Grof I 2.-; G. Grof 1.35; Stip pel 0.50; K. K. 0.30. Veilingbericht van de R.K. Tuindersver eeniging „God zij met ons.". 111 zakken mooie snijboonen 1.60; 660 zak snijboonen I 0.88; 61 zak snijboonen II 0.60; 28 zak Prins. b. z. dr. I 1.40; 10 zak Prins. b. z. dr. II 0.65; 55 zak spekboonen 1.15. Augurk®* per 25 k.g. 2 manden Fijn I' 10.90; 17 manden Fijn II 9.20; 39 man den F. B. I 4.55; 123 manden Bast. I 2.35; 813 manden Grof I 2.163 man den Stippel 0.55; 267~ manden K. K. 0.85. BOVENKARSPEL, 19 Aug. Aangevoerd 1460 baal aardappelen, Koks en Due 2.10 —2.55; Schotse 2.10—2.35; kleine 3.60— 3.75; blauwe 2.50—3; bonte 2.80—2.95; aangevoerd 65 baal uien, groote gele 3.70 4.30; drielingen 4.10; nep 8 per baal; aangevoerd 12800 stuks bloemkool, le s. 36.90—57; 2e s. 23.70—45; 3e s. 0.75 6.40 per 100 stuks; aangevoerd 46900 kg, roode kool 1.402.80 per 100 kg.; aange voerd 7900 kg. gele kool 2.703.40 per 100 kg.; aangevoerd 15200 kg. wittekool 1.301.70 per 100 kg,; aangevoerd 195 zak slaboonen 0.951.35; aangevoerd 900 kg. augurken 0.240.46 per kg. ENKHUIZEN, 19 Aug. Zaden en peul vruchten, Wijker vale erwten 19.5025.50 vale erwten 2534; grauwe erwten 29 35 per hl. Bruin mosigrdzaad 4042 per 70 kg. Maanzaad 2425.50; karwij- zaad 13.50, beide per 50 kg. ENKHUIZEN, 19 Aug. Aardappelen. Blauwe 2.452,55 per baal. GELDERMALSEN, 19 Aug. Fruit. Ter veilingsvereeniging „Geldermalsen en Om streken" besteedde men voor: dunbasten 8 ct., clapp's favorite 1« 4-567 ct.; melk-i appelen le. s. 14 cf.; sijsjes 2035 ct.j, bloemmee le s. 1212% ct.; reine victoria" le s. 3354 ct., non sibbeling 32 ct., zure appelen gemengd 813 ct., gravesteiners lè s. 1721 ct., pippelingen 13% ct„ tomaten 14% ct., bloemzoet le s. 1%12 ct., zomer- zoet 13 ct., zomervijgen le s. 43 ct., trosjes peren 25 ct., bonne chreti&i Williams 23 ct., the queen le s. 3338 ct., zoete schijvers 5% ct., perzikappelen" 12 ct., Gemerensche zuren le s. 2531 ct., prontperen 20 ct„ beuréperen 2528 ct., witte pruimen 62 ct., blauwe pruimen 61 ct„ goudgeel 9 ct., wijn peren 5862 ct., roode calville le s. 18 ct., manks codlling le s, 18%20 ct., pondap- pelen le' s. 121314 ct„ candijzoet le s. 10'%11 ct., gemengde péren 15 ct., fijne hemdjes 14%16 ct., foppen 2031 ct., pa relappelen 31 ct., Eva appelen 813 ct., kul- peren le s. 39 ct„ present v. Engeland 12 ct, jutte peren 50 ct., Jan Lucas appelen le s. 12 ct., abrikoospruimen 48 ct., kortstelen 13%14 ct„ honderdmark le s. 912 ct., coxpomona le s. 22 ct., Wilhelm, appelen le s. 10 ct., groene pruimen 45 ct., moes appe len 1714 ct„ wetperen 28 ct., Fransche wijn peren 57—58 ct,, streepzuur le s. 13 ct., zo mer bergamotten 8% ct., he.ere peren 21 ct., tarwe appelen 8K> ct,, kaneelzuur 8 ct., Ju- liaantjes 41 ct.,goudballen le s. 35 ct., kei- ezr Alexander le s. 19% ct., perzikperen 18 ct. Gijsjannen le s. 9%10% ct., zomer schijvers le s. 7 ct., koningiinneperen 21 ct., wijnzuur 15 ct., beurre d'Amalis le s. 54 ct., citroen appelen le s. 20 ct., Bismarck ap pelen 9 ct., suikerperen le s. 2734 ct., diverse handperen 35 ct., diver e zoete ap pelen 8%15 ct., alles per Kg.; abrikozen 2 ct., perziken 4 ct., Williams duchesse 12 ct., clapps favorite 9 ct., beurré d'Amalis 12 ct., alles per stuk. Fabrieken: zuurzoel 2.80 per 100 Kg. AMSTERDAM, 19 Aug. Aardappelen (Bericht van den mak. Jacq. Knoop). Zeeuw sche Bonte f 3.754, Zeeuwsche Eigenhei mers f 2.502.60, Zeeuwsche Blauwe Eigen heimers f 33.10, Friesche Borgers f 2.50 2.60, Friesche Blauwe Borgers f 33.10, IJpolder Eigenheimers f 2.753, Blauwe Eigenheimers f3.50, Hiilegommer Zand aardappelen f 4.605 per Hl. AMSTERDAM, 19 Aug. Vee. Ter markt waren aangevoerd 260 vette kalveren, le kw. f 1.10—1.20, 2e kw. f 1—1.10, 3e kw, f 0.861 per Kg. levend gewicht43 nuch tere kalveren f 1625 per stuk 527 vette varkensvleeschvarkens en vette varkens Holl. le kw. f 1.101.11, enkele f 1.12, 2e kw. f 1.091.10. Slechte afloop. 'AMSTERDAM, 19 Aug. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koe ne). Yellow Transperant extra f 0.540.96, id. le soort f 0,380.50, id. 2e soort f 0.32 0.34, Gladstone extra f 0.460.54, idem le soort f 0.400.50, Keswick le soort f 0.24—0.30, id. 2e soort f 0.18—0.22, zoete Appelen f 0.160.24, Clap's Favorite extrr f 0.70—0.80, idem le soort f 0.46—0;60, Dirkjesperen f 0.200.30, Goudballen f 0.20 0.32, Suikerperen f 0.220.32. Bessen Prolefic f 0.800.86, trosbessen f 0.70— 0.80, Pruimen Victoria f 0.600.76, Belle de Louvain f 0.560.68, blauwe f 0.48 0.62, Reine Claudes f 0.600.70, Friesche pruimen f 0.70, dubbele witte f 0.700.84, alles per Kg. Suikermeloenen f 0.550.65, Netmeloenen groot f 0.700.75, klein f 0.30 0.45, Perziken le soort f 0.170.28, id. 2e soort f 0.080.14 per stuk. Tomaten le soort f 1.824, id. 2e soort f 1016, Sper- cieboonen enkel f 1426, dubbel f916, Snijboonen f 20—28, Augurken fijn fijr f45—55, fijn f32—40, basterd f 20—26, grof f 1015 per 100 Kg. Bloemkool le soort f30—42, idem 2e soort f 16—24, Komkom mers geel le soort f 79, id. 2e soort f 4 5.50, per 100 stuks. Peen f 2226, idem 2e soort f 912 per 100 bos. Sla f 2.50 4.50, Andijvie f 1.802.20 per 100 krop. Postelein f 1.101.35 per mand. Uien f 1.85 —2.10 per baal van 25 Kg. Zandeigenhei- mers f 59.20, Drielingen f 46.50 per 100 Kg. Bloemen. Chrysanthemums f 2235, Am. Anjers f 5—8, Chabot Anjers f 2—4.50, Dahlia's f 24.20, Gladiolen f 1.503,Had- ley f 5—8, Ophelia f 3—4.50, Golden Ophe lia f3—4,20, Sunburst f 2.50—4, Keizerin f 34 per 100 stuks. Lelies Oratum f 10— 13, Japansche lelies f 1012 per 100 kelk. Snijgroen f37.50 per 100 stuks. MEDEMBLIK, 18 Aug. 1925. R.-K. Markt- vereeniging „St. Jozef Aardappelen: Groote Muizen, wit, 2.202.30 per halve H.L. Kleine 3.40—3.50 per halve H.L. Kool: Bloemkool 2.60 per 100 stuks. Sla boonen 1.201.60 per zakje. Snijboonen 1.15—1.65 per zakje. ALPHEN AAN DEN RIJN, 19 Aug. N. V Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn Heerenboonen 918, snijboonen 10—16, pronkboonen 34, postelein 610 aardappelen 45, augurken, fijn ,f 57—60, id. basterd 36—40, id. grof 8, id. dukb. gr. 5.2Ö6.60, appelen 1218, uien 7.50—7.80, alles per 100 k.g.; rabarbet f 7—11, peen 9—11, andijvie 3—3.40, alles per 100 bos; kropsla I 2.302.60. komkommers 5.107, meloenen 12— 53, perziken 11, alles per 100 stuks. GOUDA, 20 Aug. Kaas. Aangevoerd 242 partijen. Handel matig, le kwal. 6265, 2e kwal. 5560; zwaardere rijksmerk 71; met rijksmerk le soort f 6568, idem 2e soort 5863. IJMUIDEN, 18 Aug. Van de IJslandvaarl kwamen heden binnen de stoomtreiler IJ M. 35 (Wilhelmina) met 400 kantjes zoute- visch en 15.000 k.g. stapelvisch, welke late; geveild zullen worden. IJMUIDEN, 18 Aug. Heden kwatlien van de treilvisscherij binnen de stoomtreilers IJ.M. 374 (Derika VIII) met 2648; IJ.M. 99 (Johanna Elisabeth) met 2290; IJ.M 326 (Hibernia) met 1730; IJ.M. 176 (Hoi- land II) met 2000; IJM. 331 (Holland VI' met 1704; IJM. 253 (Sumatra) met 3753; IJ.M. 5 (Inie) met 1790; IJM. 52 (Dor drecht) met 1428; IJ.M. 1 (Swift) met 2338; IJ.M. 93 (Dorothea) met f 2102; IJ.M. 94 (Peter D.) met 3263; IJ.M. 155 (Albert Groenl met 1892 en IJM. 28 (Walrus) met 2595 aan besomming. IJMUIDEN, 19 Aug. Heden waren aan dc markt de vangsten van 14 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt: Tarbot 2.15 I.70, tongen 3—1.50 per k.g.; griet 56— 27, gr. schol 59—38, midd. schol 50 35, zetschol 4128, kl. schol 22105, scharren 196 per 50 k.g.; roggen 19 9.50 per hoop; vleet 2.501.50 per stuk; makreel 2621, pieterman en poon 12— 2.90, gr. schelvisch 4740, midd. schel- visch 3630, kl.midd. schelvisch 2416, kl. schelvisch 13109.507, per 50 k.g.; kabeljauw f 7461 per .125 k.g. Gr. Gullen 21—19, kl. Gullen 7—4.60, Wij ting 53.20 per 50 k.g. IJMUIDEN, 19 Aug. De van dc haring- visscherij aangekomen zeillogger IJ.M. 217 (Ewald) besomde 8299, terwijl dc zeillog ger IJ.M, 248 (Plutos) heden binnen kwam met 11 last pekelharing. leb bet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN, P. ROCKEFELLER,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6