BOLDOOT OoGEN GEMENGD NIEUWS» RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS VRAGENBUS. KERK EN SCHOOL1. INGEZONDEN. SPORT EN SPEL. antie DAMMEN. ZEILEN» MARKTNIEUWS. REN Zijn vaste waschtafels onroerend goed Diefstal van confectie-goederen De derde paedagogische weeh. De tentoonstelling voor de Schoen- en lederindustrie te Waalwijk. Boekbespreking. Conserveeren van hout. RINNENLANDSCH NIEUWS. Tweede Kamerverkiezingen. De rijwielbelasting over de maand Juli. Stemplicht. Kiezersdie niet hebben gestemd. VERKEER EN POSTERIJEN. Verdwijnende lokaalspoorlijn. Z. Em. Kardinaal van Rossum, R. K. Universiteit. HANDEL EN NIJVERHEID. De keurloonen voor bevroren vleesch. VOETBAL. E. D. O. m ZWEMMEN. UIT DE PERS. De Middenstand en de komende wetgevende periode. moet ge hebben en houdon voor hetgeen pm U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte ERGGERLIJKE BALDADIGHEID. i Tegen twee inwoners van Biggekerkc JZeeland) is proces-verbaal opgemaakt we gens ergerlijke baldadigheid. Zij hebben een 6-jarig jongentje opgenomen en het als 't ware voor kaatsbal gebruikt. Het kind kwam jmet het hoofd op de sfeenen te vallen en >verd daardoor bloedènd verwond. GEMOEDELIJKE TOESTANDEN. Een ingezetene van Amstelveen wilde Dinsdag burgemeester Colijn gaarne spre ken, aldus de Tel., in verband met het feit, dat een particuliere nachtwaker een door hem des nachts aangehouden persoon nief aan de politie had kunnen overgeven, daar het politiebureau nog gesloten was, omdat,... de inspecteur met vacantic was. Toen de bovenbedoelde Amstelveensche burger te lefonisch wilde vragen wanneer de burge meester even fe spreken was, werd hem geantwoord, dat zulks niet mogelijk was, daar de burgemeester per auto naar Bor- culo was. Toen de vrager zich dan gaarne met den wethouder wilde tevreden stellen, die op het oogenblik loco-burgemeester was, vernam hij, dat ook dat niet gaan zou, want burgemeester, secretaris, wethouders en de geheele overige vroedschap waren gezamelijk per auto naar Oost-Nederland afgereisd. Ziedaar een der gevallen, waarin de ge meentewet niet voorziet. Wel zegt art, 77, daf bij ongesteldheid, afwezigheid of ont stentenis van den burgemeester, deze ver vangen moet worden door een wethouder, door B. en W. aan te wijzen, en dat, bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van alle wethouders, hef oudste lid in ja ren van den raad, dat aanwezig is, als bur gemeester optreedt, tenzij de raad een an der lid met de vervanging belast, maar aan de mogelijkheid van een collectief uit stapje van volledig dagelijksch bestuur, plus vroedschap, heeff de wetgever blijk baar niet gedacht. GEVAARLIJKE MESSENWERPERIJ. Toen de .schoenmakersknecht van den }eer D. aan de Javastraat te Arnhem met zijn mes kunststukken uithaalde, door dit geopend in den vloer te werpen, schoof het scherpe voorwerp mis en kwam terecht in het been van denjongen man, die ernstig getroffen werd. Het slachtoffer moest in-het ziekenhuis worden opgenomen, Waarschijn- I lijk zal het been geamputeerd moefen wor- den. Over deze kwestie is voor den kanton rechter te 's-Gravenhage een rechtstrijd aanhangig geweest. Iemand had een huis laten bouwen en lafer had hij daarin vaste waschtafels "zelf aangebracht hij was n.l. loodgieter van beroep. Toen het huis êeni- gen tijd geleden verkocht was, heeft hij die waschtafels medegenomen, bewerende dat ze tot zijn meubilair behoorden. De nieuwe eigenaar meende echfer dat zij als behoo- rende tot het huis vast goed waren. De kantonrechter heeft toen beslist, dat als de waschtafels op zoodanige wijze tegen den muur waren geplaafst dat zij zonder dien muur te beschadigen en zonder eenig pleis terwerk te verbreken, konden worden ver wijderd, ze bij het meubilair gerekend kon den worden en dat ze in het omgekeerde geval als vast goed waren te beschouwen. Daar partijen het over 't al of niet vasf- zitten van de onderwerpelijke voorwerpen aan den muur niet eens waren, zal de kan tonrechter zich daaromtrent door getuigen lafen voorlichten. Bij het uitvoeren van bouwwerken zal men dus ook rekening moeten houden met de vraag of men de genoemde meubelen als roerend of onroerend wil beschouwd zien; men kan dat zelf bepalen door de wijze van bevestiging aan de muren, Voor de Vacantiekamer te Amsterdam werd Woensdag een serie uitgebreide dief stallen van confectiegoederen ten nadeele van de firma Hollenkamp behandeld. Ver schillende personen, in totaal acht, stonden ter zake diefstal, verduistering en heling terecht, De eerste was een chef-verkoop per, die toegaf voor een bedrag van 1000 aan goederen te hebben weggenomen. Deze goederen, meestal confectie-costuums, ver kocht hij aan verschillende personen tegen belachelijk lage prijzen. Een gedeelte van de koopers was dan ook als getuigen ge dagvaard. Uit waf zij vertelden bleek,, dat een bedrag van 25 a 30 voor een cos- tuum betaald werd. De beklaagde bekende volkomen. Het O. M,, waargenomen door mr. Rel- lingh had een waardeerend woord voor het politie-onderzoek en zeide in aanmerking te willen nemen, dat de knoeierijen mogelijk werden gemaakt. Over deze beklaagde had jpr. vrij gunstige rapporten ontvangen. Verschillende omstandigheden tegen elkaar opwegende, vroeg het O, M. ter zake dief stal en verduistering in dienstbetrekking gepleegd een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden. 1 De verdediger Mr. van Wesselius vestigde de aandacht op het feit dat er bij de firma Hollenkamp nief de minste controle werd uitgeoefend. Bovendien werd het salaris van beid, verschillende keeren verminderd. Het slot van zijn pleidooi vroeg pl. voorwaar delijke veroordeeling. De tweede beklaagde, een winkelbedien de, stond eveneens terecht wegens diefstal 'en verduistering. Aanvankelijk had hij bij de' politie ontkend, doch lafer toegegeven, Het O. M, eischte tegen hem eveneens 1 ;jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De andere zes hoorden wegens heling en een hunner wegens gewoonte-heling resp. tegen zich cischen 9 maanden, 1 jaar 4 maanden, 1 jaar, 5 maanden en 7 maanden. De laatste beklaagde werd onmiddellijk 'gevangen genomen. In totaal werd in deze zaak ongeveer ze ventig maal een getuige gehoord. De uitspraak werd bepaald op 1 Sept. Op de Dinsdag te Tilburg gehouden bij eenkomst der Derde Paedagogische Week, ■werd door den heer G. D. Zegers, amb tenaar van het Centraal Zielkundig Be roepskantoor te Utrecht, een redevoering gehouden over: De R K. plaatselijke en nationale or. janisatie der beroepskeuze-voorlichting in practisch en technisch opzicht en hunne respectieve verhouding tot de openbare. Het geheel van zijn redevoering samen- rattend, kwam de spreker tot de volgende postulata: 1. Jeugdorganisatie en onderwijs dienen actief deel te nemen, zoowel in de nationale als plaatselijke leiding der beroepskeuze voorlichting. 'z. Langs de jeugdorganisatie, parjacfpaal, plaatselijk, districts, diocesaan en interdio cesaan, geschiede de organisatie. 3e. De, parochiale commissies vormen de plaatselijke commissies, die evenals de dis trictscommissies, zich aansluiten bij het Centraal Zielkundig Beroepskantoor, 4. De plaatselijke en districts-commis- sies oriënteeren zich op de plaatselijke om standigheden, door gegevens opleidingsmo gelijkheden plaatselijke, kennis der bedrij ven en beroepen, die plaatselijk of gewes telijk voorkomen. Zij vinden bij hun werk de volgende hulp middelen: het vraaggesprek, de school, het geneeskundig onderzoek, en worden, wat 't psychotechnisch onderzoek betreft, geoutil leerd door het Centraal Bureau met onder zoekingsmateriaal, dat plaatselijk practisch aan te wenden is en slechts gericht is op de hoofdeigenschappen. Daarnaast worden zij door het Centraal Bureau geoutilleerd door gegevens van meer algemeene practische beteekenis, de eischen der beroepen en opleidingsmogelijk heden en meer technische kwesties de or ganisatie betreffend, terwijl zij in het Cen traal Bureau het middel vinden om bij voorkomende moeilijkheden, van welken aard ook, in- en voorlichting te verkrijgen. Binnenkort zal ter oriëntatie van leden der plaatselijke commissies door het Cen traal Bureau begonnen worden met het in stellen van 'een leesportefeuiilen ter circu latie onder de aangesloten commissies, waarin naast vaklitteratuur uit binnen- en buitenland, door verschillende toegevoegde gegevens telkens documentatie zal worden verschaft. 5. Het komt er bij den momenteelen stand van het vraagstuk het meest op aan, den beroepskeuze-adviseur te scholen. De school voor beroepskeuze is het hoofdpunt van ons program voor de toekomst. Wanneer deze postulata gerealiseerd worden, dan gaat de R. K. Beroepskeuze voorlichting een goede toekomst tegemoet, tot heil van de ons allen zoo dierbare schooljeugd, aldus is het besluit van den inleider. De Minister van A. H, en N., mr, dr. Koo ien zal a.s. Zaterdag ten 12'A uur de Ten toonstelling officieel openen. De Commissaris der Koningin in Noord- Brabant, baron Van Voorst tot Voorst zal me<jle tegenwoordig zijn. Het programma van den feestdag van den jubileerenden Bond van Schoenfabrikanten is vastgesteld als volgt: Op Maandag 24 Augustus a.s. ten 934 uur IT. Mis in de parochiekerk van St. Jan te Waalwijk, daarna gezamenlijk bezoek aan de tentoonstelling, Om 1 uur wordt recep tie gehouden en des namiddags ten 3 uur feestvergadering, waarin als feestredenaar optreedt Dr. Kortenhorst, ten 6 uur feest diner aan de leden aangeboden. De afdeeling WaalwijkTilburg van den Europeeschen Werkmeestersbond zal op Wo.ensdag 26 Augustus een bezoek brengen aan de tentoonstelling. Bijdragen voor de Geschiedenis van het Bisdom Haarlem. 43ste deel, aflevering 2. 33e degelijke historicus Dr. J. F. M. Sterck laat in deze aflevering volgen, zijn vervolg van het boekje „Amstelredams Eer ende Opcomen door de denckwaardighe Miraklen aldaar geschied Ao 1345". Deze belangwekkende bijdrage is ver lucht door meerdere' afbeeldingen. „Roomsche Mysteriën ontdekt" is de titel van een bijdrage van Dr. Hensen. Het bevat interessante mededeelingen over de groote vereering van St, Nicolaas, den patroon der Hoofdstad, in vroeger tijden. De WelEerw. heer H, J, v. d. Poel brengt ons een vervolg van zijn „Statie Bodegra venZwammerdam na de reformatie." Pastoor J. C. v. d. Loos biedt ons in deze aflevering „Kerkelijk Uitgeest" aan, wat een deel is van zijn „Geschiedenis van Uitgeest", dat ook afzonderlijk is ver schenen," „Technische Rundschau" vermeldt een nieuw middel tot conserveeren van hout. Men heeft nl. in arseenhoudende petroleum een stof ontdekt, die, zonder dat er inge wikkelde toestellen noodig zijn hout uit stekend beschermt tegen vocht en andere inwerkingen. Men gebruikt het beste petro- leuin-parafine, dat bij ong. 40 gr, C. amelt en voegt daaraan toe een arseenverbinding, phenarsaronchloride, diphenylchloroarsine, phenarsarinoxyde, die door de olie tot op zekeren graad wordt opgelost. Bij ongeveer 100 gr. C. wordt dan geïmpregneerd; men gebruikt daarbij groote open pannen of kuipen, waarin zich het hout bij atmosphe- rischen druk met de vloeistof drenkt. Bij verrichte proefnemingen bleek, dat het aldus behandelde hout het beste weer stand bood tegen de inwerking van zee water. Het allermerkwaardigste was echter, dat na 4' jaar er in arseen gedrenkt hout geen enkele houtworm te vinden was. Het onderzoek naar aldus behandelde dwars liggers bij de sporen is nog niet geëindigd, maar doet eveneens gunstige resultaten ver wachten. De vloeistof kan ook op het hout gesmeerd of er in gespoten worden. Vr. Wat is de kortste weg van Haarlem naar Ermelo en hoeveel K.M, is dat? Antw. Haarlem, Heemstede, Hoolddorp Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn, Waverveen, Vinkeveen, Baambrugge Loenersloot, Vreeland, Kortenhoef, 's-Gra- veland, Hilversum, Hooge Vuursche, Baarn Eembrug, Veenhuizen, Nijkerk, Putten, Ermelo, is 94.8 K. M. Vr.: Wat si de kortste weg van Bever wijk naar Borculo en hoeveel K. M. is dit? Antw.: Beverwijk, Velsen, (langs Noord- Zeekanaal), Hembrug naar Amsterdam, Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, Ankeveen, 's-Graveland, Hilversum Hooge Vuursche, Baarn, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoe velaken, Voorthuizen, Oud Miligen, Nieuw Milligen, Apeldoorn, Voorst, Zutphen, io- chem, Borculo. Afstand 163.2 K. M. Vr. Wat is de kortste weg van Haarlem naar Maarheeze en hoeveel K.M.? Antw. Haarlem, Benneboek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Warmonder hek, Leiden, Groenendijk, Hazerswoude, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht, Vlist, Schoonhoven, Nieuwpoort, Goudriaan, Slin- geland, Schelluinen, Gorinchem, Woudri- chem, Rijswijk, Giessen, Neer Andel, Op Andel, Veen, Spijk, Wijk, Aalburg, Heus- den, Herpt, Haarsteeg, Vlijmen, 's-Bosch, St, Michielsgestel, Schijndel, Sf. Oedenro- de, Son, Woensel, Eindhoven, Geldrop, Heeze, Liende, Maarheeze. Afst. 173.4 K.M. Vr. Wat is de kortste weg van Heemste de naar Hillegersberg per fiets en hoeveel K.M.? Antw. Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Warmond, Warmonder hek, Leiden, Zegwaard, Katwijk, Berkel, Bergschenhoek, Hilligersberg, 50,5 K.M. Vr Wat is de kortste weg van: 1, Nieuw-Vennep naar Wormer over §Jo- t»". en hoeveel K.M.? 2. Van Nieuw-Vennep naar Heemskerk? 3. Van Ilpendam naar Nieuw-Vennep? Antw. 1. Nieuw-Vennep, Hillegom, Ben nebroek, Haarlem, Spaarndam, Assendelft, Krommenie, Wormerveer, Wormer. Afstand 34.7 K.M. 2. Nieuw-Vennep, Haarlem, Schoten, Santpoort, Velsen, Beverwijk, Assumerhek, Heemskerk. Afst. 29.9 K.M. 3. Ilpendam, 't Schouw, Buiksloot, Tol huis, Amsterdam, Halfweg, de Lijnden, Hoofddorp, Venneperdam, Nieuw-Vennep. Afstand 37.5 K.M. Vr. van J. P. M., te H. over een mspas. Uw verloopen pas is niet meer geldig en kan dus ook niet als bewijs van Neder landerschap voor een reis naar Belgie die nen. U moet een bewijs van Nederlander schap aanvragen. Vr. Kunt u mij mededeelen, of he. ge oorloofd is, om op de vertrekkende boot met familie toegelaten te worden tot IJ- nmiden? Is er nog een vergunning voor noodig? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden? Het schip heet Joh, de Wit en vaart 29 Aug. naar Qost-Indië. Antw, Gewoonlijk wordt familieleden wel toegestaan, de vertrekkenden tot IJ- muiden te vergezellen. Daarvoor moet u zich wenden tot dengene, bij wien pas sage genomen is. Vr. Mijn dochter is bij een familie m Be trekking als hulp in de huishouding en naai ster, van des morgens half 9 tot des avonds 8 uur. Des Zaterdags tot half 3. Zondags om de 14 dagen moet zij van 9 tot ongeveer 3 uur aanwezig zijn. Zij is nu ongeveer een jaar in dienst en vroeg dezer dagen om vacantie. Zij meende hier recht op te hebben, temeer omdat de aanwezige dienstbode pas 10 da gen met vacantie was geweest. Het verzoek van mijn dochter werd echter niet ingewil ligd. Mevrouw beschouwde een dergelijke vraag als iets ongehoords. Bij de indienstne ming is over vacantie niet gesproken. Heeft mijn dochter recht op vacantie? Zoo ja, hoe lang ongeveer? Wat te doen, indien mevrouw blijfc weigeren? Antw. Uw dochter heeft geen recht op vacantie. In verband met liet bij de Tweede Ka mer ontvangen schrijven resp. van de hee- mr. D. A. P. N. Kooien, ir. M. C E. Bon- gaerts, mr. V. H. Rutgers en mr. J. Schok king, houdende mededeeling van elk hunner, dat hij ontslag neemt als lid van de Tweede Kamer, zijn in deze vacatures tot lid der Tweede Kamer benoemd ver klaard resp. de heeren H. J. Borghols re 's-Gravenhage, Jhr. mr, C. J. M. KU0S de Beerenbrouck te 's-Gravenhage, M. Jongebreur te Veenendaal en dr. J. In. de Visser te 's-Gravenhage. Opbrengst ruim 1 ton. De opbrengst van de Rijwielbelasting over de maand Juli beliep 160.542, te gen 225.702 in Juni. Gedurende de eer ste zeven maanden van dit jaar bedroeg de geheele opbrengst dezer belasting 6.419.424 Van 29 Augustus 1924 af, den dag waar op zij werd ingevoerd, tot en met 31 De cember d.a.v., bracht de rijwielbelasting 5.300.031 op (dit is een bedrag voor 1.766.677 rijwielen). De opbrengst over de eerste zeven maanden van 1925 is dus betaald voor 2.139,808 rijwielen. Te Stavenisse (Zeeland) is tegen 270 per sonen, die op 1 Juli niet ter stembus kwa men proces-verbaal opgemaakt. Naar het Persbureau V. D, mededeelt, heeft de burgemeester van Amsterdam, uit voering gegeven aan het bepaalde'bij de Kieswet, door degenen aan te schrijven, die niet voldaan hebben aan hun kiezersplicht. De betrokkenen hebben een formulier ont vangen, waarin zij moeten verklaren wat de reden is, dat zij hun kiesplicht niet hebben vervuld. Mocht binnen drie dagen geen behoor lijke verantwoording volgen, dan zal de bur gemeester overgaan tot de vervolging bij de wet bepaald. Naar het „Vad." verneemt, zal het vol gend jaar, wanneer het garantie-voorste] met de betrokken gemeentebesturen af loopt, de locaalspoorlijn tusschen Alkmaar en Broek op Langendijk worden opgehev- ven. De diensten zijn nu reeds belangrijk ingekrompen als gevolg van de zware con currentie in het personenvervoer van de autobussen. De Prefect der Congregatie van de Pro paganda fide, Z. Em. W. Kardinaal Van Rossum, die eenigen tijd geleden wegens ge zondheidsredenen 3c Eeuwige Stad vex'liet, om een kuur te volgen in Kalrsbad, is, naar „De Tijd" verneemt, door de geneesheeren onderzocht en zóó goed bevonden, dat de kuur aanzienlijk kon worden verkort en Z. Em. Maandag j.l. reeds naar Ingenbohl in Zwitserland mocht vertrekken. Degenen, die met Z. Em. correspoeideeren, doen het best hun brieven niet naar Rome te zenden, doch aan het adres van de Kreuzschwestern te Ingenbohl, Zwitserland, waar de Kardinaal-Prefect verblijft. Naar wij vernemen zal op Dinsdag 15 September a.s. de ZeerEerw. Hooggel. Pater prof. Mag, G. de Langen Wendels O.P., rec tor magnificus der R.-K. Universiteit te Nij megen, dit ambt overdragen aan zijn op volger den ZeerEerw. Pater prof. mr. dr. Ch. Raaymakers S.J. In vele gemeenten 8 a 9 cent per K.G, De Ned. Bond van Importeurs en Gros siers in bevroren vleesch en vet heeff een adres gericht tot den Minister van Arbeid, om te wijzen op de omstandigheid, dat bij den invoer van bevroren vleesch een keur loon van 5 cent per kilo moet worden vol daan. Ondanks de sterk toegenomen invoer is dit bedrag door den minister herhaaldelijk „een zuivere 'retributie genoemd niet ver laagd, In 1924, toen de invoer bedroeg 97,682.000 K.G, beliep het keurloon een to taal van ruw geschat 1.375.000. Adressante is van meening, dat de keur loonen, thans te zeer drukken op den ver koopprijs van bevroren vleesch, zoodat in dien tot verlaging werd overgegaan, hieruit tevens verlaging der vleeschprijzen zou kun nen voortvloeien. En dit wordt in het be lang geacht van de verbruikers. Om deze redenen verzoekt de vereeniging den minister het daarheen te willen leiden, dat het keurloon zijn karakter van retribu tie herkrijgt. In een tweede adres, eveneens gericht tot den Minister van Arbeid, wijst de vereeni ging op het feit, dat door het gering aantal „Eerste kantoren" voor vleeschkeuring en de hooge keurloonen in vele gemeenten ge vraagd, het bevroren vleesch belast wordt met 8 a 9 cent keurloon per K.G. Adressante verzoekt, dat bij invoer in een gemeente, welke geen „eerste kantoor" is, niet voor de tweede maal keurloon zal wor den geheven. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. KATHOLIEKE VROUWEN EN MEISJES! Waarom moet gij U zedig kleeden? te. Omdat gij, door U onzedig te klee den Uw schaamtegevoel afstompt en zoo Uw eigen zuiverheid in gevaar brengt; 2e, Omdat gij door onzedige kleeding de zuiverheid der mannen, vooral der jonge mannen in gevaar brengf; 3e. Omdat gij door onzedige kleeding de oorzaak kunt worden van ontrouw in het huwelijk; 3e. Omdat gij door onzedige kleeding de losheid van zeden in het algemeen helpt bevorderen; 3e. Omdat gij door onzedige kleeding een slecht voorbeeld geeft aan de kinde ren, vooral aan de meisjes, die U zullen navolgen. Hoe kleedt gij U zedig? Door te zorgen dat Uwe kleeding ge heel gesloten zij aan den hals, mef mou wen minstens tot aan de ellebogen, dat Uwe rokken lang genoeg zijn en het dra gen van doorzichtige kleeding vermaden worde. Hoe steunt gij onze actie tegen de onzedige kleeding? Ie. Door zelf zedige kleeding te dragen; 2e. Door te zorgen, daf Uwe kinderen vooral de meisjes, en verdere huisgenooten zedig gekleed zijn en door invloed uit te oefenen op haar, die gij in Uw huis ont vangt, 3e. Door invloed uit te oefenen op mo demagazijnen en naaisters; 4e. Door lid te worden van Voor Eer en Deugd en door een geldelijke bijdrage te sturen aan hef Bureau van Voor Eer en Deugd te Roermond, om de versprei ding van dit vlugschrift te bekostigen, 5e. Door Uwe modellen te kiezen uit het katholieke modeblad De Mode van den Dag en dit blad fe steunen door het nemen van een abonnement en door aan beveling. Wat wij U vragen is hetzelfde, wat de Kerkelijke Overheid in alle landen in den laatsten tijd, niet het minste H.H.D.D. Hoogwaardigheden de Bisschoppen van Nederland, overtuigd als Ze zijn, daf de heerschende mode de onzedelijkheid op schrikbarende wijze in de hand werkf, van U verlangt. Het Dagclijksch Bestuur der Nationale Vereeniging VOOR EER EN DEUGD. Nu de competitie binnenkort weer begint, zijn wij eens gaan kijken hoe het er uit ziet op het E.D.O.-terrein en wat er geko men is van de plannen, besproken op de laatste ledenvergadering. Daar is weer een stukje werk verricht door de E.D.O,-leden en -donateurs daf er mag zijn, Naast de be staande tribune is nog een zelfde gekomen en beide netjes geschilderd zijn werkelijk een verfraaiing van het terrein. Het aan tal tribuneplaatsen is daardoor weer met circa 350 vermeerderd. Verder is qr aan den kant bij het zwemschool een st'aanfri- bune verrezen, plaats biedende aan onge veer 1000 personen. De andere ruimte wordt aangevuld met lage staantribunes. De voorzifter deelde mee, dat nu wel 6000 menschen geborgen kunnen worden. Een kranig stuk werk is geweest den smallen kant langs de lengte van 't veld te verbree- den. De schuine kant werd recht gemoakt, iemand die daar verstand van heeft, weet' dat dit een heel werk is. En nu het terrein zelf. Hoewel het nog geen schitterend veld is. is het toch heel wat verbeterd. Doordat E.D.O. in den zomer geen thuiswedstrijden heeft gespeeld, heeft het gras gelegenheid gekregen om flink te groeien en door de rech.Cmaking van den slootkant kon er nog een mefer over schieten voor verbreeding van het terrein. De oude afrastering is ver dwenen en frissche witte stevige palen ge ven het geheel een aardig aanzien, De netten achter het doel zijn verdwenen en worden vervangen door gaas. Wie dat alles tof stand hebben gebracht? Neen, namen noemen we niet, daar zijn we te huiverig voor. Allicht konden wij eenige vergeten. Genoeg zij, dat de leden en donateurs die dat volbracht hebben, den dan der vereeni ging verdienen en dat de vereeniging trofsch kan zijn op haar lejjen en haar naam E(endracht) D(oet) O(verwinnen). De opening vindt plaats op 30 Augustus en wel met een wedstrijd tegen H, F. C. De re serve's zullen ook dien dag uitkomen tegen V.l.O.S. De nieuwe Haagsche 2de klasser. Zelfs de vcferanen komen in het veld tegen de V.l.O.S.-veteranen. Het volgende elftal zal dit seizoen de Edo-kleuren verdedigen. Meenhorst, Kuil, Boeré, Perucal, J. v, d. Laan, C. v. d. Laan, S. Swart, D. Tanis, Steffens, Perucal, C. v. d. Hurk. DE NIEUWE HAARL. COURANT BEKER. Op de laatst gehouden bijeenkomst van de N. H. Ct. bekercommissie, is besloten de wedstrijden voor dit zilveren kleinood ditmaal ts organiseeren na het seizoen 1925/1926, waarschijnlijk in April of Mei van het volgende jaar. Reeds nu dringen wij er bij de vereeni gingen op aan, vooral met deze ontmoetingen rekening willen houden. Niet alleen de clubs uit Haarlem en onmiddellijke omgeving doch ook de verenigingen uit Hillegom, Lisse, Noordwijkerhout, Beverwijk, Zaan dam, Wormerveer enz. De wedstrijden om den N. Haarl, C.ourant- Beker zullen een waardig slot vormen van het komende seizoen en er wordt gerekend op een zeer groote deelname. Natuurlijk zal de commissie t. z. t. nadere mededeelingen verstrekken, doch wij meen den er in het belang der vereenigingen goed aan te doen het bovenstaande reeds nu te publiceeren- A R. K. DAMCLUB „DAMLUST." Het R.K. damleven gaat in den laatsten tijd met rassche schreden vooruit. Thans is in den Rotterdamschen Districtsbord wederom een R.K. Damclub opgericht on der den naam van „Damlust". Dit is in 2 maanden tijd 2 vereenigingen, n.l. „Semper Avanti" en „Damlust". Een schitterend suc ces! DE HOLLANDSCHE ZESMETERS TE OSTENDE. Het Hollandsche zesmeter jacht „De Ruyter", is er na feilen strijd met de „Laender", eveneens Holland, in geslaagd beslag te leggen op de Coupe du R. IJ. C. O. De Belgische deelnemers speelden geen rol. ZWEMMEN EN LIEFDADIGHEID, Zondag, 30 Augustus a.s., organiseert de Beverwijksche Zwemclub in samenwerking met de Haarlemsche Zwem- en Poloclub „H. V. G, B." een zwemfeest, ten bate der slachtoffers van den ramp te Borculo. De wedstrijden zullen gehouden worden in de Beverwijksche Zweminrichting aan het Noordzeekanaal- Waarschijnlijk zal een dual meet plaats hebben tusschen H. V. G. B, en A. Z. P. C. uit Amersfoort. BUITENLANDSCH ZWEMNIEUWS. Naar de .Zwemkroniek meldt koestert Arne Borg het plan om zich te gaan oefenen op de korte baan. Hij wil naar Budapest gaan om zich met Barany te trainen. Dezen amateur is alles mogelijk. Hij durfde laatst wel voor een reisje van Malmö naar Stock holm 2000 kronen te vragen. Bij de zwemwedstrijden te Malmö, waar aan de beste Duitsche zwemsters en zwem mers deelnamen verbeterde Berges (Darm stadt) het Duitsche record 500 M. vrije slag. Hij maakte 6.55.6. Arne Borg verbeterde later op dien 'afstand het wereldrecord door de 500 M. in 6.19 te zwemmen. (Oude re cord Borg 6.19.8). Door eenige Zweedsche vereenigingen is een klacht ingediend over de buitensporige eischen van Arne Borg en eën verzoek om hem niet langer als amateur te beschouwen. Hier volgen de Zweedsche kampioen schappen 1925 en hun tijden: 100 M. Arme Borg 1:01.3; 200 M. idem 2:22.4; 500 M. idem 7.07.3; 200 M. schoolslag Linders 2.58.2; 100 M. rug Johannson 1.21.9; Dames: 100 M, Aina Berg 1.20.2; 200 M. schoolslag: Petterson 3.27. „Met het optreden van het Ministerie- Colijn is aan de langdurige bewindsperiode van het Kabinet-Ruys de Beerenbrouck een einde gekomen en stellen de verwachtingen van ons volk zich in op de daden v->n nieu we mannen, die de groote verantwoordelijk heid van den regeeringslast in deze veelzins moeilijke tijden hebben durven aanvaarden," schrijft de heer Chr. Jansen onder boven staand opschrift in de „Nederlandsche Han ze", orgaan van den Ned. R.-K. Midden standsbond. De schrijver wijst er dan op, dat de pe riode, die in 1918 aanving en met de ver kiezingen van dit jaar werd beëindigd, er eene was van scherpe contrasten en van veel bewogenheid. De oorlogsbeëindiging, de revolutiebedrei ging en zoovele andere elementen vroegen op meer dan één moment buitengewone krachtsinspanning van de christenbewinds lieden in Nederland en zoo het succesvol sla gen op zulke berperelijke oogenblikken al geheel ons volk ten goede kwam, past toch ongetwijfeld ook den middenstand bij het afscheid der mannen van de laatste zeven jaren, een woord van groote, algemeene er kentelijkheid. Dan vervolgt de schrijver» Dit vooropstellende behoeft overigens al lerminst te worden verheeld, dat voor wat betreft het positief bevorderen van midden- standsbelangen er voor onze groepen niet bepaald overvloed van gelegenheid tot jui chen is geweest, nóch voor zoover dit be treft regeeringsinitiatief, nóch voor zoover dit juichen gevolg had kunnen zijn van be slissingen der volksvertegenwoordiging. Het enkel noemerr van tabaks- en bierac cijns, de bittere herinneringen aan veel luid ruchtigheid bij armelijke activiteit in de cri sis van het middenstandsbankwezen, de pijn lijke historie met „De Handelskamer" en bij het scheiden van de markt last not least! de vormen, waarin men een z.g. weeldebe lasting meende te kunnen gieten, zijn o.a. aanwijzingen voor wat wel eens genoemd is de sonvereine verwaarloozing van het klein bedrijf. Op de productie of wat men daaronder bij uitsluiting meende te mogen verstaan, op de verhouding tusschen patroons en arbeiders waarbij men al te veel zich vermeide in de, onwerkelijke voorstelling als zou dit vraag stuk binnen fabriek en grootonderneming ha re begrenzingen vinden, in het sluitend ma ken der begrooting met niet immer evenredi ge lastenverdeeling, culmineerde de regee- ringspolitiek van het laatste tijdvak. Daar zij grif toegegeven, dat hiermede bui ten twijfel eminente vraagstukken aan de orde kwamen, quaesties van de groote lij nen, die welkome gelegenheid boden tot het maken van constructies in massalen stijl, m.ar waarvan toch niet kan worden ont kend, dat zij meer dan eens het fijne mei chanisme der onderdeden pijnlijk geweld hebben aangedaan. Het kón wellicht niet anders en een en kele herinnering in deze richting heeft dan ook geenszins de bedoeling in waardeerinjj te kort te doen voor hen, die thans scheiden van hunne'posten van met de eerlijkste in tenties gepoogd te hebben in allesmoeilijk- ste omstandigheden „to make the best of it." Maar het worde dan toch toegestaan op dit oogenblik nu een nieuwe vierjarige wet gevende periode zal gaan aanvangen van een nieuwe Regeering en een nieuwe Volksver tegenwoordiging, open oog en durf van daad te vragen voor die middengroepen der be volking, die voor de volkskracht van elk land van zoo bijzondere beteekenis zijn. Het is daarvoor allereerst noodig, dat men zich los make van de veelvuldig maar niet temin volslagen onjuist gekoesterde meening, dat positieve bemoeiingen met den midden stand naar het kader der détail-vraagstuk ken verwezen zouden moeten worden. Nóch het aantal dergenen, die tot de mid dengroepen behooren, nóch de beteekenende getallen arbeiders en bedienden welke daar mede gelijkertijd gemoeid zijn, nóch de maat schappelijke en economische beteekenis van den handeldrijvenden en industrieelen mid denstand wettigen de verwijzing van de be trekkelijke vraagstukken naar een lager plan. Zoolang het gezond houden van het cen trum der maatschappelijke groepen onver woestbaar innitiatief ceteekent naast werk kracht en arbeidslust, zoolang de welvaart van den middenstand als graadmeter gelden mag voor nationalen voorspoed, zoolang ka rakter en zelfstandigheid winnen bij het be zit en den bloei van een stand met welkt vooruitgang de vooruitgang van zoovele an deren gemoeid is, zoolang mag en moet van Regeering en Parlement de volle aan dacht voor de middengroepeeringen ge vraagd worden. Die aandacht is dan ook bereids verzoch* in een adres, door den R.-K. Middenstands, bond aan den Raad van Ministers gericht en waarin bepaalde, specifieke en meest ac- tueele aangelegenheden, naar voren zijn ge bracht. Het spreekt intusschen vanzelf, dat tot deze détailverlangens de middenstandshope voor de eerstvolgende aera zich niet be perkt. Veeleer beteekenen de geregistreer de wenschen de uitdrukking van de sfeer, waarin naar men vertrouwt en verwacht de uitverkorenen van ons volk hunnen belang rijken arbeid zullen aanvangen en voortzet ten. Die sfeer zij er een van afzijdigheid van waarachtige bevordering der volkswelvaart in den breeden zin van het woord de mocratisch zoo men wil, doch zonder der exclusivistischen zin, welke sommigen een- zijdiglijk aan deze kostbare kwalificatie ple gen toe te kennen. De politiek van den laatsten tijd zou ver gelijkenderwijze lichtelijk middelpuntvliedend genoemd mogen worden, zij poge zich o, zonder schokken, zonder „geweldighe den" zonder experimenten! thans eeniger- mate middelpuntzoekend te oriënteeren. Als er in deze richting contact mag zijr met het Departement van Arbeid, dat óók dat van Handel en Nijverheid is, als der wijze volksvertegenwoordiging en midden stand aanrakingen mogen vinden, als het pogen tot het kennen begrijpen van schijn baar eenvoudige middenstandsbelangen zal mogen toenemen, dan kan met het vertrou wen het nieuwe bewind worden tegemoet gezien. PUJRMEREND, 19 Aug Afslagvereenigin» Beemster, Purmerend en Omstreken. Aard appelen 0.581,24; kl. Aardappelen 0.4C 0.62 per 25 Kg.; Slaboonen 0.90—2.45: Snijboonen 1,154.80 per 15 Kg.; Tujn- boonen 0.93 per 15 Kg.; Perziken 6.2G 12 per 100 stuks; Pruimen 0.560.77 per Kg.; Komkommers 4.295.70 per 100; Tomaten 0.16—0.23 per K.g; Bloemkool 1314.50 per 100; Roodc kool 3.10 per 100; Spinazie 0.600.85 per 5 Kg.; Pos telein 0.12 per Kg.; Andijvie 2.80— 3.20 per 100 krop; Rabarber 8.30ll.lt per 100 krop; Wortelen 7.8011.90 pet 100 bos; Uien 1.451.80 per 25 Kg.: 34165 mand Augurken. Middel f 0.310.39; Basterd 0.37—0.40; Grof fijn 1.85; Stek 0.100.14; Bommen 0.190.28 per mand van 6 Kg. Appels: Codlin Keswick 0.13 0.21; Tulpappel, roode, 0,29040; Yel low Transparant 0,61 per Kg. Peren; Beur- ré d'Amanlis 0.460,55; Seigneur d'Es- peren 0.41—0.55; Suikerpeer 0.310.34 per Kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7