IO PEN OoGIN S. J. DE GOEDE S. J. DE GOEDE Stoom wasscherij „DE LELIE" Kloosterstraat 68 Wielrijders Electriciteit Glaswerk H. J. van der Meer UIT DE PERS. De Ministerwisseling aan Arbeid. SPORT EN WEDSTRIJDEN, ATHLETIEK. HollandWest-Duitschland III. HONKBAL. De competitie. DUIVENSPORT. Haarl. Concours-commissie. UIT DEN OMTREK. WIJKEROOG. BEVERWIJK. HEEMSKERK VELSEROORD IJMUIDEN. AALSMEER. BENNEBROEK. VIJFHUIZEN. HILLEGOM. HILLEGOM. HAARLEMMERMEER. HALFWEG VRAGENBUS. meat ge hebben en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURAHT VOORHOUT. KUNST EN KENNIS. LAATSTE NIEUWS. Een dreigbrief. Aardbevingen. De pleizierboot in de haven van Newport. Mac Millon niet naar de Noordpool. De openingsrede van Briand in de Volkenbondsvergadering. De Amerikaansche-Betgische schuld-overeenkomst. De Franschen in Syrië. Frankrijk en Italië s sckulden aan Amerika. ADVERTENTIËN. Simon Petrus Stolwijk Margaretha Rijkhof SPECIALE AFDEELINQ GORDIJNWASSCHERIJ Haverschmidt Klaje. OAGEI.iJKS STIJGENDE RUBBERPRIJZEN ZIJLSTRAAT II en 13 (bij de brug) - Telefoon 13039. ALLERGOEDKOOPST bij: ZIJLSTRAAT 11 en 13 (bij de brug) - Telefoon 13039. NETTE JONGENS gevraagd, 14 a 15 jari ge leeftijd. - Zaan)and- se he Zilversmederij, Leidscheplein 44, Haar lem. SCHAGCHELSTR. 7, RIJWIELBANDEN oude lage prijzen. i Voor de wasscherij gevraagd een tevens gevraagd (Ook zij die over 4 dagen per week beschikken komen hiervoor in aanmerking). Zich te vervoegen: GEVRAAGD Wordt voor direct gevraagd tegen j Nov. in klein deft, gezin R.-K een FLINK MEISJE of JUFFROUW (ongehuwd) voor koken en het huishouden van 2 tot 7.30 uur, tc Heemstede, grens Haarlem. Br. met volledige inlichtingen en verlangd salaris onder No. 17189 Bur. van dit blad. Keuken-Werkmeisje en een dag-tweede-Meisje NET R.-K. MEISJE STRIJKSTER TIJDELIJKE ONDERWIJZER(ES) NET MEISJE Net Dienstmeisje Nette Loopjongen JONGEN Electr. Metaal bankw. GEVRAAGD R.-K. Buitenmeisje GEVRAAGD TE KOOP TE KOOP Brusseïsche Dames hondjes TE KOOP !De „R.-K. Vakbeweging'' schrijft: Met het optreden der nieuwe regeering /krijgt het departement van Arbeid zijn twee den chef. Voor den opvolger van minister Aalberse is het in zekeren zin een nadeel, dat zijn (ambtsvoorganger als sociaal werker een klin kenden naam had en in de gelegenheid was zijn naam aan tal van sociale weten en maat regelen te verbinden. Want de heer Aalberse beschikt niet al leen over groote bekwaamheid en werk kracht, doch hij heeft in de eerste vier jaren van zijn bewind de omstandigheden volop mee gehad. Natuurlijk is het en blijft het zijne bijzon dere verdienste, dat hij de omstandigheden ten bate der arbeidende massa ten volle heeft uitgenut en zich daaraan met al zijn kennen en kunnen heeft gegeven. De tegenwind, waarmede hij de drie laat ste jaren van zijn bewind te kampen had, kunnen aan die verdiensten niets afdoen, ze feitelijk alleen maar verhoogen, omdat het den minister is gelukt zijn werk uit de hoog conjunctuur zoo goed als ongeschonden door den stormwind van den economischen terug slag heen te dragen. Ofschoon evenmin als alle menschenwerk volmaakt, mag het resultaat van zijn zeven jarig bewind er zijn. Het heeft zijn naam gehandhaafd en be vestigd! Maar nogeens, dat heeft voor zijn opvol ger het nadeel, dat het hem reeds a priori hooge eischen stelt. Zal minister Kooien daaraan kunnen vol doen? In zooverre het van hem persoon lijk afhangt, schijnt ons dat geen vraag, wijl hij op het punt van bekwaamheid en werk kracht zeker niet gemakkelijk te overtref fen is, evenmin als in vastgeraden doortas tendheid. Zal hij al deze waardevolle eigenschappen .benutten, zooals zijn ambtsvoorganger en in dezelfde richting? Dit is eigenlijk de vraag waar het op aan komt! Daaraan wordt getwijfeld begrijpelijk, omdat de heer Aalberse nu eenmaal 'n vol ler sociaal verled enhad doch onzes in ziens zonder voldoende grond. In de tweede kamer heeft de heer Koo ien veel aandacht aan de sociale verzeke ring gewijd, ook in den Centralen Raad van Beroep werkte hij daaraan reeds jaren en in den Loonraad voor het spoorwegbedrijf nam hij als voorzitter in den regel een dik wijls beslissend standpunt in, dat van ge- avanceerden rechtvaardigheidszin getuigt. Bovendien is de heer Kooien het tegen deel van enghartigheid; hij is begaafd met 'n scherpen bik op de werkelijkheid en op de wereldvcrhoudigen en men kan dus volko men verzekerd zijn, dat hij de beteekenis vap zijn hoogen post volstrekt niet misver staat. Wel wordt hierop van bepaalde kanten gehoopt en gespeculeerd. In het orgaan van Maas' Fabrikanten- verbond wordt de minister reeds voorge houden, dat' hij breken moet met de goed willende theoretici aan wier hoofd zich de heer Aalberse stelde, want het moet nu uit zijn met de beschadiging van ons produc tie-apparaat. De kluisters, onze nijverheid te onzaliger ure met beminnelijke luchthartigheid aan gelegd, moeten worden afgenomen, enz. Dit soort inblazingen dienen als begroe ting van den nieuwe minister van Arbeid. 't Zal daar heel erg tegenvallen, daar zijn we volkomen zeker van! De minister heeft trouwens al een open bare gelegenheid de gemeenschappelijke maaltijd aan het einde van den Katholie kendag aangegrepen, om al dit soort illusies te vernietigen. Hij heeft nadrukkelijk geprotesteerd te gen zijn plaasing in den „behoudenden" hoek en niet onduidelijk te kennen gegeven, dat van hem een frisch democratisch bewind kan worden verwacht. 't Is trouwens niet denkbaar, dat een Katholiek minister het katholieke verkie zingsprogram naast zich zou neerleggen. Daartoe is zeker de heer Kooien niet be- reid. Zoodat, hoe jammer ook voor Maas Fa- brikantenverbond, kan worden verwacht, dat de nieuwe minister het regiem van zijn ambtsvoorganger zal voortzetten. De vrees eenerzijds en de hoop ander zijds op een wending in conservatieve rich ting, is naar onze overtuiging absoluut over bodig en doelloos. Met meer reden mag van den heer Koo ien worden verwacht, dat hij de eischen van den modernen tijd onbevangen en wel willend tegemoet treedt. Over enkele maanden zullen wij daar omtrent zekerheid hebben. niet Het hoogspringen bracht een wachte Hollandsche overwinning. De lange Paulus, die het Discuswerpen en Hordenloopen won, nam ook aan het als gastvrouwe op en vereenigde genoodig ^Hoogspringen aeel, Hier viel bij echter te gen. Of hij te veel voor z'n rekening ge nomen had? De Hollandsche jongens The- sing en- Bührmann sprongen best; zij wer den 1 en 2 met 1.80 M, en 1.75 M. Thesing egaliseerde het Ned. record. Als hij dezen winter zijn stijl perfectioneert, achten wij hem in staat, volgend jaar dit 6 jaar oude record van Wim Best eindelijk eens te doen verdwijnen, 3 was Paulus met 1.70 M. en 4 Potmeier met 1.65 M. 1500 M, Hier werd J. Zeegers vervangen door du Hen, Direct na het schot bleef het viertal in snel tempo kort bij elkaar, Rot teveel in 2e, du Hen in 4e positie. Coupee ren in de bochten was hierdoor zeer goed mogelijk. Geen der loopers maakte zich echter hieraan schuldig, wat sympathiek aan deed. Ook bij de 2e ronde, eveneens snel geloopen, bleef de stand dezelfde. Toen kwam du Hen naar voren, voerde al leen strijd met de beide Duitschers, toen Rotteveel afzakte en buiten strijd raakte. Borst aan borst vocht du Hen met Hohe, gaf wat hij kon een volle ronde lang. Ieder stond paf. Als hij maar wat over had voor den eindspurt! En dat had de Dordtenaar gelukkig. Hohe, moe gevochten, kon niet meer en moest zich door den taaieren Hol lander laten passeeren, Bravo, du Hen. Je hebt veel goed ge maakt! 1. Cornelius, Duitschland, 4 min. 15 sec., 2 du Hen, Holland 4 min. 16.4 sec.; 3. Hohe, Duitschland; 4. Rotteveel, Holland. Bij het Speerwerpen kregen onze jongens een lesje, vooral van Dr, Schlünder, be kend uit Essen. Vóór het werpen besteed de hij buitengewone zorg aan zijn greep; maakte gebruik van magnesium, droeg de speer met middel- en wijsvinger achter het omwoelsel. Zijn aanloop was buitengewoon zeker en dank zij een soort wisselsprong vóór het werpen trok hij van dien aanloop zooveel mogelijk profijt. Heel mooi was bij hem te zien, dat eerst de romp en daarna pas de arm de werpbeweging in zet terwijl het opmerkelijk was, dat hij zeer zuiver wierp, recht vooruit en vrij vlak, waardoor de speer mooi doorliep en alle worpen on geveer binnen één M2, neerkwamen. Hauer, die hinkte en blijkens lidteekens op den bovenarm gewond geweest is, was meer een krachttype. Zijn werpen maakte niet zoo'n grootschen indruk. Knol had het ongeluk bij het proefwerpen zijn eigen speer te breken. Schild was er niet zoo goed in als te Antwerpen. 1. Hauer, Duitschland 54.70 M.; 2. Dr. Schlünder, Duitschland 53.90 M., 3. Schild, Holland 48,30 M. en 4, Knol, Holland 46.01 Meter. 800 M. Ufer nam in snellen sprint den kop, gevolgd door Bolten, Klötz em Visser. Direct ontwikkelde zich een strijd tusschen hem en Bolten, waarbij de Hollander het loodje moest leggen, afzakte en naar de 4e plaats verhuisde in het 2e rechte stuk. Ufer ging onbedreigd vóór. Visêer kwam opzet ten en zooals du Hen vocht met Hohe, zoo deed hij het een volle ronde met Klötz, 't Was bewonderenswaardig voor onzen Fijenoord-man, die zich geheel gaf voor z'n land. Had de Duitscher hem in den eindspurt opzettelijk of niet opzettelijk naar buiten gedrongen, waardoor passeeren onmogelijk werd, we hadden het nog niet geweten. Nu moest hij achter blijven. Bolten liep intus- schen zijn baan uit, meer niet: 1. Ufer, DuitscHland, 2 min. 0.8 sec. 2. Klötz, Duitschland, 2 min, 1.2 sec. 3. Visser, Hol land. 4, Bolten, Holland, ver achter. De door Visser gemaakten tijd van even 2 min. 1 sec, was zeer fraai. In ons land werd deze alleen gemaakt door Paulen en eenmaal door Mcnns. De Rotterdammer maakte een uitstekenden indruk en wettig de als debutant zijn keuze in de Nationale Ploeg, Als laatste nummer kwam toen de 4 maal 100 M. estafette. Voor Broos werd als plaatsvervanger aangewezen G. Eijsker, Haarlem, zoodat aanvankelijk 3 Haarlemmen- schen (Boot, Eijsker, Lamp) met v. d. Berge de Hollandsche kleuren zouden verdedigen, Helaas moest Boot, die zich niet wel voel de na het verspringen, op het laatste oogenblik bedanken. Zijn mede-springer Hannes de Boer viel in. 't Eigenaardige was, dat van de 2 aangewezen aanwezige reserves geen van beiden in viel, onzes in ziens terecht. De T. C. zij echter voortaan voorzichtiger, ook met het aanwijzen der reserves! Meende men aanvankelijk, dat onze ploeg kans van winnen had, na al deze wijziging kwam er twijfel. Otto en de Boer (buiten baan ongelukkigerwijs) startten. Beiden gin gen gelijk op. Het overgeven aan Mast en Eysker was goed. De laatste, die nimmer met Hannes oefende nam het zekere, min der snelle voor het onzekere, wat zeer ver standig was. Riskeeren was onverantwoor delijk geweest. Gerrit „trok" met geweldige passen goed door de bochten. Ook het vol gend overgeven aan Schüller, den geweldi ge en Lamp was uitmuntend. De snelle Duitscher liep in. Frits voelde hem komen, wilde sneller, verviel weer in zijn oude, korte passen en raakte achter. Het over geven aan Esser lukte minder snel. v, d. Berge vertrok te vroeg en was voor Lamp bijna niet meer behaalbaar. Met inspanning van alle krachten gooide Frits zich voor over, mikte het stokje in Rinus' hand en struikelde.... maar de overgave was, dank zij Frits' verstandig loopen net vóór de vlag gelukt. De 3 M. achterstand liep v. d. Berge direct langs den bocht in, passeerde on houdbaar. Holland had de estafette gewon nen! 1. Holand 43.4 sec.; 2. Duitschland 43.5 seconden. Het Duitsche Volkslied werd ingezet, door allen staande aangehoord, 't Drong tot ons door, dat we tevreden mochten zijn met de 14 punten achterstand, tevreden met een hoopvol einde na een slecht begin. Na afloop trad de N. A. U, in Metropole den, officials en deelnemers aan den maal tijd waar het zeer gezellig toe ging. De voorzitter, kapitein Scharro hield een zeer. toegejuichte speech over de betee kenis van de sport voor de internationale verbroedering, over de Olympische spelen te Amsterdam in 1928 en reikte den heer Gerz, den voorzitter van het Westduitsche Spielverbond, een zilveren beker, als aan denken aan dezen dag, over. Ook de heer Gerz overhandigde enkele herinneringstee kenen aan de H.H. Scharro, v. Leeuwen en de Wolf, Tevens had de N. A. U. voorzitter een legpenning in ontvangst te nemen van den secretaris van de Nijmecgsche Vereeni- ging voor Vreemde!. Verkeer. Te vroeg reeds was het uur van scheiden daar en na de gebruikelijke wisseling der ,,stecknadeln' moesten we onze Duitsche sportvrienden vaarwel zeggen en keerden allen tevreden huiswaarts. Het programma van Zaterdag a.s. luidt: Eerste Klasse: QuickAjax. Tweede Klasse. Concordia IIBI. Wit II. D. D .V.—Z. R. C. I. Bij het eigenaardige verloop van honk balcompetitie zal het bij den wedstrijd QuickAjax niet aan spanning ontbreken. Immers tot nu toe hebben vier van de vijf eerste klasse clubs nog een kans op het kampioenschap. Wint Quick tegen de Ajaxicden, dan zijn deze uitgespeeld en wordt de strijd voor Haarlem en BI. Wit nog een tikje zwaarder. Een overwinning van Ajax echter brengt deze club ineens veel verder daar ze dan in aanmerking komt voor den beslissingswedstrijd, die hoogstwaarschijnlijk gespeeld zal moeten worden, In de tweede afdceling is van den strijd tusschen de twee zwakke teams Concordia II en BI. Wit II weinig te verspelen; veel puntenverschi! zal er waarschijnlijk niet zijn. In de ontmoeting D, D. V.Z. R. C. zul len zoo goed als zeker de gasten wel met de overwinning gaan strijken. Bovengenoemde commissie, waarbij aan gesloten de Postduiven-Vereeniging De Snelvlieger, De Luchtgids, H. A. K., De Luchtpost, De Ooievaar, Columba, Het Cen trum, allen te Haarlem, „Pleinis" te Zand- voort, „De Reisduif" te Schoten en de „Ge vleugelde Vrienden" te Heemstede, organi seerde Zondag j.l. buiten hare gewone we- kelijksche concoursen een weldadigheids- vlucht, ten bate van de ramp van Borculo, waarvoor de helft van de inleg gereser veerd zou worden. Deze vlucht vond plaats vanaf Roosendaal, afstand 95 K.M., inge schreven 572 duiven, loslating 7 uur 52 min. De prijzen werden als volgt behaald; B, Iloogreef le, 35e; J. F. Bonke 2e; J. W. Radsma 5e, 14e, 27e, 109e; R. Slot 4e, 41e, 60e, 72e, 80e, 111e; P. Lindeman 5e, 47e, 97e; A. J. Timmermans 6e, 30e, 37e, 42e, 69e, 106e; P. Leurs 7e; H. Fikkert Jr. 8e, 15e, 2Ge, 36e; J. Schaap 9e, 89e, 99e; J. Philippo 10, 53e, 88e, 101e; M. Meslle, 12e, 28e; A. v. d. Pol 13e; P. J. v. Daalen 16e, 85e, 110e; J. C, v. Leuven 17e; P. v. Ton geren 18e, 19e, 44e, 52e, 62e; H, Roosdorp 21e, 64e, 105e; L. Gimbrere 22e; J. J. Petrie 23e, 76e, 77e, 94e, 102e; H. Willemse 24e, 29e, 34e, 75e; J. Vollebregt 25e, 37e; T. Tjeertjes 26e, 31e; J. H. v. d. Broeke 32e, 39e, 43e, 54e, 90é; A. Verdonschot 33e, 4$e; P. Kruyver 38e, 48e, 92e: P. J. M, v. Tete- ring 40e, 115e; W. v. Kampen 45e; L. v. Bragt Ed. v. Breé 49e, M. Burger 50e, 78e, 82e; H. C. Heesemans 51e; P. Kobes 55e; J, H. Stappers 56e, 81e, 95e; A. J. Kloek 58e; J. de Graaf 59e; J. J. Lasschuit 61e, 79e, 91e; W. Vroolijk 63e; S. Schrama 65e; G. H. Stouten 66e; P. Witkop 67e, 100e; J. J. Doeglas 6Se; J. Hommers 70e; W. Spoor 71e, 96e; C. de Koning 73e; J. J. Keur 74e; P. Spoelstra 83e; F. W. Kuyken 84e; A. v. d. Pol 86c; II, Holsken S7c, 93e; J J. v. d, Meer 98e, 104e; A. v. Zadel 103e; A. Brunsting 107e; R. N. Ileiloo 108e; P. v. Koningsbruggen 112e, 114e; P. H. Boeree 113e. De eerste duif bereikte haar hok te 9 uur 37 min., de laatste prijswinner te 9 uur 57 miMet eenige vrijwillige bijdragen zal een bedrag van 31.68 afgedragen worden aan een van de comité's voor Borculo. DE RECLAMEFEESTEN. Donderdag was het de laatste dag van de reclamefeesten. Om zes uur werd op het feestterrein een wedstrijd gehouden in mastldimmen, waar voor veel belangstelling was. We laten hier onder de namen der prijswinnaars volgen: Bauw, Duin, Groeneveld, C. v. Dijk, W' kelaan, A, Redeker, Stapper, Hendrikse_ d.Velde, W. Rozemeyer, J. Redeker. v. Ga meren, Zuurbier, De Waard, J. Pel, Boot G. Rooymans, C. Rooymans, v. Barre en J. K'11" per. Tot slot van de feesten op het feestterrein weer concert met openlucht-bioscoop. Bij den heer Jac, Groot zijn reeds een vijftig nummertjes van ballons terug ontvan gen. Het is eigenaardig dat men hieruit zien Win- v. kan hoe de wind is gedraaid. De ballons ver- trokken in zuidelijke richting. Bij de inge stuurde nummers zijn er uit Zist, maar ook uit Lutkewierum (Friesland) en uit Akkrum, eveneens Friesland. Wie de prijswinnaars zijn is natuurlijk nog niet bekend. Intusschen kan de winke- liersvereeniging met genoegen op de afge- loopen dagen terug zien. i Gevonden voorwerpen, Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: regenjas, zakje met inhoud, penning, Duitsche her dershond, notitieboekje met vreemd geld, huissleutel, rijwielplaatje, gummieschoen, zil veren beursje. De gemeente-ontvanger. Door B. en W. is de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van gemeente-ontvanger: 1. Chr. E. Sepp, te Amsterdam; 2. J. A. Modderman, alhier. St. Jozef Harmonie. De St. Jozef- Harmonie gaf Donderdagavond in den tuin vam de Eerw. Zusters aan de Peperstraat een welgeslaagd concert, De Eerw. Zusters waren zeer ingenomen met de goede muziek van onze Harmonie, wat bleek uit het har telijk dankwoord, gesproken door de Eerw. Moeder Overste. Schoorsteenbrandje. Door het stoken van hout, waardoor het aanwezige roet vuurvatte, ontstond bij P., aan den Groeten Houtweg, een schoorsteenbrandje, dat door de politie spoedig werd gebluscbt. Schouw. Woensdag 9 September zal de gewone schouw gehouden worden over de voor het algemeen verkeer openstaande wegen, straten en voetpaden, alsmede over de beken en waterleidingen met de bijbe- hoorende kunstwerken in deze gemeente. Fiets gestolen. De heer P. G. H. alhier, had even zijn fiets voor de Spaarnebank te Beverwijk geplaatst, doch toen hij terug kwam, was de fiets verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. Mishandeling. J. B. te Haarlem deed bij de politie aangifte mishandeld te zijn door R. I., eveneens uit Haarlem. De politie stelt een onderzoek in. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen tc bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen: matrozen muts, nummerbord van auto, hondenhals band met penning, gouden trouwring. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende .gevonden voorwerpen: huis sleutel, gouden horloge, heerenrijwiel, be lastingplaatje, ring met sleutels, portemon- naie met inhoud, broche, beursje met in houd, moersleutel, kinderborstrokje, da meshorloge, hond, belastingplaatje. Personalia. Voor het examen Fransch L, O. slaagde te Utrecht mej. H. M. E. Wil- leman, alhier. Burger!, stand, Getrouwd; H, Rietveld en A. A. Reijdon, Opmerkelijk is het hoeveel vreemde arbeiders, hoofdzakelijk uit Gelderland, den laatsten tijd de Meer inkomen om hier werk te zoeken. Nu de oogst handen vol werk geeft, gelukt het dikwijls een tijdje een baas te vinden. Maar allen zijn niet zoo gelukkig, want blijkbaar overtreft het aan bod de vraag, zoodat dan na enkele da gen vruchteloos zoeken, teleurgesteld weer naar huis tcrugkeeren. Men hoort nog al eens de opmerking, dat het maximumsneiheidsbord, aan de Vijfhuizerdijk niet op zijn plaats staaf. En met recht. liet was beter geweest, als het ongeveer 100 M, verder naar de Nieuwe Brug genlaatst was. Nu zijn de auto- en motorri'ders, voordat ze het bord opmer ken en hun gang verminderd hebben, zoo wat midden in het dorp. Personalia. Voor het examen Fransch L. O., slaagde te Utrecht mej. M. Wanjou, alhier. De cokesprijzen. Wij vernemen uit goede bron, dat vanaf heden de prijs der cokes is vastgesteld op 50 ct. per ILL. Het is een mooie gelegenheid dus, om thans zijn wintervoorraad op te doen, De waterleiding. Het bekend worden der nieuwe tarieven voor het gebruik van water der Gemeentelijke waterleiding zal zich niet lang meer lalen wachten. In ver schillende gebouwen is de binnenleiding reeds gereed of wordt er aan gewerkt, zoo dat voor den winter het bedrijf in werking kan worden gesteld. Het water is van bui tengewone kwaliteit cn de proeven zijn naar wensch geslaagd. Vermist. De heer S wonende aan de Weerlaan, alhier, is Zondagmiddag vertrok ken en sinds dien nog niet teruggekeerd. Weg opgebroken. Voor de ondergrond- sche telefqonleiding is men druk bezig met het opbreken de wegen. Met het oog op de drukte van het bedrijf is het nu juist niet de meest gewenschie tijd voor dat werk. Er wordt echter met grooten spoed aan ge arbeid. Burgerlijke Stand van 1820 Aug. 1925. Geboren: Dirkje, d. van L .Hennink en J. G, van Aken. Arie Lambertus, z. van J. C, Bax en C. Guldemeester. Reindert, z. van G. Elsenga en N. van Tuin. Ma ria Theodora d, van Ph. Philipse en W. van der Hulst. Ondertrouwd: Hendrik van Meurs, 32 j. en Geertruida Maria Vertegaal, 27 jaar. Getrouwd: Pieter den Breejen, 30 j. en Nieske de Boer, 23 jaar. Jacobus Petrus Cornelis Gerardus Hetem, 25 en Wilhel- mina van der Tol, 23 j. Jacob de Klui ver, 25 j. en Hendrika Luijten, 23 j. Vingers afgekneld. De arbeider A, B., wonende alhier, die werkzaam was bij een dorschmachine, had Woensdag het ongeluk met zijn hand tusschen de raderen van de machine te komen, waardoor twee zijner vingers gedeeltelijk werden afgerukt. Ge neeskundige hulp moes* worden ingeroepen. Overgeplaatst, De heer D. A. v. d. Plas, technisch ambtenaar van het provinciaal waterleidingnet is van Castricum overge plaatst naar Hoofddorp. Wedvlucht. Bii de gehouden wedvlucht door de Postduivenvereniging ,,De Lucht post" was de uitslag: van af Cimay (Bel gië), afstand 264.4 K.M. 1 3 6 A. Maas, 2 15 Chr. Westmaas, 4 13 16 K. Visser, 5 7 9 10 14 Joh. Tjalma, 8 H, v. d. Doel, 11 12 R. Kwaak, 17 J. Speijker, 18 19 J. de Heij en Co. Losgelaten te 7 uur; aankomst le duif 11 u. 40 m. 25 sec.; 19e duif 1 u. 48 m. 52 sec. Bij de gehouden wedvlucht door de Post duivenvereniging „De Postduif" van af Chymai (België) afstand 264.4 K.M., was de uitslag: 1 5 pr. J. P. Tienstra, 2 3 4 en 6e pr. W. J. Cornelissen, 7 en 8e pr. F. A. de Leeuw. H. S. C. Bij den gehouden Sprintrit door de H. S. C. „de Bataaf", over een afstand van 750 M., was de uitslag: 1. W. Ooms, 2. A, Scheltus, 3. L. Buis, 4. P, Koene. brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte DE SPELDJESDAG VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT." Op verzoek herinneren wij gaarne nog eens aan den speldiesdag van „Herwonnen Le venskracht" die Zondag a.s. zal worden ge houden. Men deelde ons mede, dat nog vele jongedames voor den verkoop der speldjes noodig zijn. Waar het hier zulk een schoon doel geldt is het onnoodig een aansporing te geven om alle krachten in te spannen, om het succes van a.s. Zondag te verzeke ren. Met aller hulp zal de speldjesdag slagen. ARABISCHE CHIRURGIE. Een arts te Omdurman (Soedan) vertelt: Er is hier een zeer dikwijls voorkomende ziekte, welke optreedt als gevolg van een doornsteek in c en voet, die langzaam be gint te zweren, waardoor de patiënt bet gebruik van zijn been verliest en tenslotte wegkwijnt. Geen behandeling baat en er blijft niets anders over, dan het been te amputeejen. Voordat we hier kwamen, verrichtten de Arabieren deze amputatie op de volgende wijze: De patiënt werd in huis gebracht en de zieke voet moest hij door een gat steken, hetwelk men in den muur van het huis had gemaakt. Een goed vriend stond buiten dat huis en; met een van zijn gewone sabels, welke dc j bericht. dat Frankrijk en Italië van de Arabier altijd bij zich heeft, houwde hij met Amerikaansche regeering bericht hébben één slag het zieke been ai. De wond werd ontvangen, dat het van het verkrijgen van Vr.: Wat is de kortste weg van Bennen broek naar Nootdorp en hoeveel K. M.? Antw.: Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sas' senbeim, Warmond, Warmonderhek, Lei. den, Voorschoten, Veur, LeidschendaM Nootdorp is 41.9 K.M. Vr.: Kunt U mij ook zeggen, welke d meest bezienswaardige plaatsen en gabon wen zijn, in Den Haag en of de gebouwen alle dagen te bezichtigen zijn? In welke sfraten zijn deze gebouwen gelegen? Antw.: Beantwoording dezer vraag zou te veel plaatsruimte vergen. Schaf u een gids van Den Haag aan. Vr.: I. Gaat de bootdienst Amsterdam Zwolle ook op werkdagen? II. Zoo ja, wel ke dagen? III. Hoe laat vertrekt de dag boot van Amsterdam naar Zwolle? Antw.: De bootdienst Amsterdam- Zwolle vertrekt dagelijks, behalve 's-Zon- dags, des avonds 9 uur van Amsterdam. Vr.: Welke is de kortste weg van Haarlem naar Nijmegen? Antw.: Haarlem, Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, Kudelstaart, de Kwakel, Uit hoorn. Mijdrecht. Wilnis, Oudhuizen. Rui* viel, Breukelen, Maarssen, Utrecht, de Bildt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leer- sum, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Andelst, Loenen, Lent, Nij megen. Afstand 121.7 K.M. AMERSFOORT, 21 Augustus. Een inwo- ncr van Amersfoort ontving eenige dagen geleden een dreigbrief uit Den Haag, waar in gelast werd een flink bedrag te storten per aanget. brief. Op last der politie te Amersfoort is in Den Haag aangehouden de zwerver A, J. S. uit Brabant geboortig. Hij is naar Amersfoort overgebracht en zal ter beschikking der Justitie te Utrecht worden gesteld, SAN-JUANj 20 Aug. Een aardschok werd Woensdagmorgen gevoerd in Porto. Rico. Zij duurde 2 minuten. Er wordt geen schade gemeld. NEWPORT, 20 Aug. Er wordt een ernstig onderzoek ingesteld voor bet vast stellen der verantwoordelijkheid voor de ontploffing in de haven van Newport. Tot nu toe zijn 37 personen als gevolg hiervan om 't leven gekomen; 12 andere slachtoffers vechten nog met den dood; 4 personen wor den nog vermist, WASHINGTON, 20 Aug. Mae-Milkm heeft zijn voornemen cm dit jaar nog een Poolexpeditie te ondernemen, opgegeven in verband met de slechte weertoestanden. Hij en zijn onderzoekers zullen hun onderzoe kingen van uit Groenland voortzetten. Volgens berichten uit Genève, bestaat de mogelijkheid, dat op Maandagmorgen 7 September a.s. de openingsrede uit te spre ken door den Franschen minister van bui- tenlandsche zaken Aristi-we Briand ter gele genheid van de Volkenbond svergacerin£ per radio zal worden verspreid. Verschil lende Europeesche omroepstations zouden aan - die verspreiding door wederuitgcvlhg meewerken, WASHINGTON, 21 Aug. President Coolidge heeft de Amerikaansch-Belgische overeenkomst in zake de fundeering der Belgische schulden geteekend. De overeen komst moet door het Congres worden be krachtigd. BERLIJN, 21 Aug. De correspondent van de „Voss. Zeilung" heeft een onderhoud gehad met Sultan Atrash-Pasja in di:ns hoofdkwartier te Mosihels. Over de onder handelingen met de Franschen ter beëindi ging van den opstand, verklaarde de Suhan: als de Franschen de Druscn durven aan ral len, zal heel Syrië in opstand komen. Wi; hebben slechts één devies: beter nog te sterven, dan te leven als nu. Wij eischen een eigen koning of president als hoofd^ van naai leger, een eigen nationale regeering en een eigen koning of presiendt als hoofd van den Staat. De Franschen moeten tevreden zijn met hun functie als adviseur, zooals de Engelschen in Irak. De Sultan verklaarde verder nog, dat hij de voorwaarden, welke de Fransche gedelegeerden hebben meege deeld, volgens welke o.a. 5000 pst, schade loosstelling moet werden betaaid. zal af wijzen. De correspondent van dc oss. Zeit. zegt. dat de toestand ernstig is, daar het schijnt dat dc Sultan de macht in hander heeft. BERLIJN, 21 Aug. Uit New-York wordt daarna gereinigd met een gloeiend ijser. Inmiddels hebben de Arabieren ingezien, dat chirurgie van het Westen op eene min der barbaarsche manier te werk gaat. verdere leeningen afhangt van een regeling hunner schulden. In officiëele kripgen ie Washington ver luidt, dat de regeering besloten zou hebben, Frankrijk lot een regeling te dwingen door het stopzetten der credieten. ONDERTROUWD: on Gierstraat 77. Receptie 30 Augustus van 2 tol 4 uur Langedijkstraat 14. en toch prima rijwiel-buitenbanden m. diagonaal canvas a f 1.85, 28X114 bin nenbanden a f 0.90, Kinderwagenband, per meter 28 ct. Gasslang, per meter 24 ct. Pr. gepants. waterslang p- meter 55 ct. Pompslang, per meter 20 ct, Alle maten AUTO- EN MOTOR. BANDEN met 30 pCt. KORTING. Vindt U alleen bij: in ds grootst mogelijke verscheidenheid zooals; KELKJES, KAPJES, BALLONNETJES, SCHEMERLAMPJES, REUKLAMPJES, PLAFONNIERS gekleurd en elfen, hel en maf. Enz, Enz. Benevens alle andere electrische be- ncodxgdheden koopt u het 3de huis vanaf de Anegang. Zoolang de voorraad strekt Michelin-, Duniop- en andere eerste klas merken SPOTPRIJZEN, Sterke Buitenbanden, vanaf 1.75, 1,98 en 2.25. Binnenband, een jaar garantie 98 cent. Electrische Fietslantaarn 69 cent. Beste batterij 17 cent. Spatborden, per stel 59 cenf. Buili - V. T. - Radsone en Balaco elc. lampen. Electrische gloeilampen, alle kaars sterkte, 45 cent, aaRkomsndejongen een jilakster keukenm. en 2de meisje, die goed kan naaien. Br. met opgave van leeftijd enz. onder No. 9924 aan het bur. v. d. blad. Gevraagd in Park Duin en Daal te Bloemendaal, in gezin van drie perso nen een van 8 tot 5 uur. Brieven onder No. 8452 Bureau Haarlem's Dagblad. gevraagd te Heemstede, goed kunnen de werken en koken, in groot gezin, met huiselijk verkeer. Flink loon 2de Meisje aanwezig. Br. onder No ,25 aan het bureau van dit blad. HAARLEMSCHE BLOUSENFA.- BRIEK, Nassaulaan 1, vraagt voor di rect een flinke Loon f 16.00 per week. Aan de OPENB. LAGERE SCHOOL D te ZANDVOORT werdi gevraagd een cm 1 SEPTEMBER a.s. in functie te treden. Br. (geen stukken), vóór 25 Augus tus aan het hoofd der School, den heer H. VOLGER. Gevraagd een van 8.304 uur. Aanmelden BROU WERSKADE 47 rood. Boven. gevraagd, voor oag en nacht, tegen 15 September of 1 Oct. Loon 35 gld. per maand. Mevr. SELLES, Emmastraat 25 Amsterdam. GEVRAAGD: góed kunnende fietsen. Bij Fa. A. J.- DE JONG, Warmoesstraat 24. Brood- cn Banketbakkerij. Een firn. ke gevraagd, om in het vak opgeleid tt worden. ZIJLWEG 10, Overveen. NETTE LEERJONGEN gevraagd. Br. onder No. 9945 Bur. van dit blad. NET MEISJE voor Winkel en Huis houding. Brieven ónder No. 9940 Bur. j van dit blad. GEVRAAGD een net voor dag en nacht, in klein gezin. Mevr. PAAUW, Spaanschevaartstraat 115, Schoten. WOONHUIS, geschikt voor kantoor. In de binnenstad. Brieven onder No. 9947 Bureau van dit blad. prachtige Kinderwagen. Spotprijs 18 TETTERODESTRAAT 98. beste jonge Trekhond. Te bevragen bij D. BRUYN, Saenredamstraat 36 rood, Haarlem. te koop, jonge Griffonnetjes, Braban- ponnetjes. Zeldz. mooie diertjes, bekr. afstamm. E. DOES, Leidscheplein 41 zwart. Prima Eng. Hesrenrijwiel (werkfiets) 15. Moet weg. BAKKERSTRAAT 6C

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3