EVENTJES LACHEN irtltMElM ^EflöD NA DE STORMRAMP De toestand in China. De vulkanische uitbarsting in Griekenland. Fransche persstemmen over de Belgische schuldenregellng met de V.S. Half September zal een Fransche delegatie tot regeling van de Ameri- kaansche schuld vertrekken. Gedeeltelijke staking in de textiel-industrie in centraal en Oostelijk Bohemië. Finland ontvangt bezoek van den koning en de koningin van Zweden. Onder de Radio-berichten: Heden wordt het Fransche antwoord inzake Ie veiligheid overhandigd. Toenemende werkloosheid in Duitschland. Duitschiand zal dit jaar geen verzoek meer doen, om tot den Volkenbond le worden toegelaten. Het gevolg van een duizeling Dreigend melkconflict. Brand te Leiden. Een inbraak te Delft. KUNST EN KENNIS, Net bijtijds. Geraamten gevonden te Utrecht. Een luchtballon. ZIJN TEGEMOETKOMING. Het bericht der belangrijke Fransche over winning heeft zich snel langs het front ver spreid. De stammen der Mesmoeda al Berif en der Beni Mesgoeilda, die reeds op weg waren zich te onderwerpen, hebben de be sprekingen ijverig hervat. Van alle zijden boden de Tsoels in massa hun onderwerping aan, die onder zekere voorwaarden werd aanvaard. De Franschen bezetten in het land de hooge toppen als de Djebel el Amessef en de diepe ravijnen tot aan de uiterste noordgrens van het land der Tsoels. Tal van groepen tegenstanders hebben de wapens neergelegd. De groote stam der Branes knoopte eveneens besprekingen aan. De Marokkaansche partijgangers namen op uit stekende wijze aan de operatie deel. De Chineesche Kamer van Koophandel en de Japansche scheepvaartbelangen heb ben heden een overeenkomst getroffen, vol gens welke de Chineesche zeelieden het werk op de Japansche schepen hervatten. De uitbarsting van den vulkaan op het eiland Santerin duurt voort. Het nieuwe ei land, dat bij de oude vulkanische eilanden verrezen is, wordt voortdurend grooter. De aardschokken, gisteren te Athene ge registreerd, zijn ook in andere deelen van Griekenland gevoeld. „Geloof me, mijnheer, ik kan niet leven „zonder uw dochter!" „Wel, wel da's erg*, heel erg, maar ik zal 't goed met je maken ik betaal je begrafenis!" Staking en uitsluiting. De „Tribuna" meldt uit Napels, dat ten gevolge van een staking in de constructie werkplaatsen aldaar ca. 6000 arbeiders zijn uitgesloten. Hevige aardbeving gere gistreerd. De seismografen van het observatorium Bendani hebben Woensdagmorgen een uiterst hevige aardbeving geconstateerd op een afstand van ca. 9500 km. De punten van de wijzers der toestellen braken tengevolge van de kracht der trillingen. Bestrijding der alcohol- smokkelarij in Finland. In Helsingfors is door vertegenwoordigers van elf staten op grond van een besluit der in 1924 gehouden conferentie van deskun digen een conventie onderteekend nopens de bestrijding der smokkelarij van alcohol houdende dranken. De vertegenwoordigers van Duitschland en Rusland eischten wijziging der bepalin gen omtrent het alcoholgehalte van wijnen tot 18% van het gewicht, waarmee de an dere staten zich vereenigden. Het speciale verdrag tusschen Estlandt Finland en de Sovjet-Unie betreffende he, douanegebied aan de Finsche Golf blijft on gewijzigd. Het Duitsche voorbehoud inzake de uit breiding van het gebied der douanebewaking werd teruggenomen. Zweedsch koninklijk be zoek aan Finland. De koning en de koningin van Zweden begeven zich heden, begeleid door een vloot- eskader, naar Finland, pm president Re- lander een officieel bezoek te brengen. In het gevolg bevindt zich de Zweedsche minister van buitenl. zaken Unden. De oorlog in Marokko. Uit Tanger wordt aan de „Daily Tele graph" gemeld, dat een mededeeling van generaal Primo de Rivera het bericht be vestigt, dat Abd el Krim volledige autonomie voor het Rifgebied en de Jeballa-stammen kan krijgen, doch onder algemeene souve- reiniteit van den Sultan. Deze souvereiniteit in de Spaansche zone is slechts formeel wat de administratieve, economische en binnen- landsche politieke aangelegenheden betreft. De buiteniandsche politiek van Marokko is echter in handen van den Sultan en zijn Fransche adviseurs in Rabat. Bovendien is de vrijheid der buiteniandsche politiek door de bestaande internationale overeenkomsten be perkt. Wanneer Abd el Krim vrede sluit, zal hij weliswaar in zijn eigen gebied be- stuursvrijheid krijgen, doch hij kan geen eigen buiteniandsche politiek voeren, maar moet met de bestaande overeenkomsten rekening houden. Het verluidt, dat hij invoerrechten wil invoeren, doch daar de bestaande verdragen internationaal zijn, is het Frankrijk en Spanje niet eens veroorloofd eigenmachtig tot wijzigingen over te gaan. Een Amerikaan in handen, van Chineesche bandieten De Amerikaansche dr. Howard, die 23 Juli door bandieten werd ontvoerd, verblijft, naar thans definitief is vastgesteld, in het kamp der bandieten veertig mijlen stroom opwaarts van Toechau-Hsien. Naar gemeld wordt, verkeert hij in goeden gezondheids toestanden geniet hij een goede behandeling. Troepen hebben het kamp omsingeld. Ge loofd wordt, dat de bandieten niet kunnen ontsnappen. De Fransche pers over de schuldregeling van Belgie fnet de V.S. De Fransche bladen achten de overeen- temming tusschen de Ver. Staten en België inzake de betaling eer schuld bevredigend. De „Petit Pan'sien" gelooft dat het resul taat ongetwijfeld de Fransch-Amerikaan- sche onderhandelingen zal vergemakkelij ken, daar Frankrijk en Belsië zich in finan cieel opzicht tegenover de Ver. Staten in een gelijksoortigen toestand bevinden. De „Oeuvre" is van oordeel dat er voor de Fransche schuld evenals voor de Belgische een onderscheid moet worden gemaakt tus schen de bijdragen, die vóór en na den wa penstilstand zijn geleend, en dat met het betaüngsvermogen van Frankrijk rekening dient te worden gehouden. Indien de terug betaling van Frankrijk aan Engeland en Amerika in dezelfde verhouding als die van België aan Amerika moest geschieden, zou Frankrijk jaarlijks meer dan 41'2 milliard francs d.w.z. meer dan 12 van zijn be grooting moeten betalen, hetgeen een onmo gelijkheid is. De „Matin" gelooft niet dat België zijn geheele schuld zal behoeven te betalen. Ame rika wilde slechts, dat elke debiteur zijn schuld zou erkennen en een poging deed om haar te betalen. Het gevoel kan pas mee spreken als de zaken zijn afgehandeld. Even als voor België zullen de Ver. Staten reke ning houden met het betalingsvermogen yan Frankrijk. De staking der Fransche bankemployés. De brievenbestellers-, het personeel van de irams en de abottoirs, alsmede het civiele personeel van het militair magazijn te Mar seille hebben den arbeid neergelegd en zich solidair met de stakende bankbedienden ver klaard. De Fransche delegatie naar Amerika. De minister van financiën Melton ver klaart, dat de commissie ter regeling der Fransche schuld aan Amerika omstreeks 15 Sept. uit Frankrijk naar de Ver. Staten zal Vertrekken. De Engelsche steenkool productie. De steenkoolproductie in Groot-Britan- nië was in het tweede kwartaal van dit jaar geringer dan in eenige kwartaal sedert 1921. Vergeleken met het jaar te voren wa ren 96000 arbeiders minder te werk gesteld, terwijl de naar het buitenland verscheepte tteenkool slechts 17 miilioen ton bedroeg .egen 20 3/4 miilioen in het tweede kwartaal yan 1924. Koning Feisoel. Volgens de Londensche bladen baart de toestand van Feisoel, den koning van Irak, die, zooals men weet, naar Engeland is ge- romen om zich daar onder behandeling te stellen van een specialist, thans ernstige be- torgdheid. Een bloedonderzoek zal moeten uitmaken, wat koning Feisoel precies scheelt, doch vaststaat dat hij zich aan een ernstige iperatie zal moeten onderwerpen. Uit de Boheemsche tex tielindustrie. De aangekondigde opzegging der arbei ders in de textielfabrieken in centraal en oostelijk Bohemen heeft beweging doen ont staan onder de 47.000 arbeiders van 300 on dernemingen. Reeds hebben 10.000 arbei ders het werk neergelegd. GEZOND VERSTAND. Lceraar: „Bakker, weet jij me ook te zeg gen waarom Hannibal over de Alpen trok? Bakker: „Hij moest waarschijnlijk aan den anderen kant wezen, meneer." VOLTOOID VERLEDEN TIJD. De onderwijzer schrijft op het bord Het konijn graaft een hol. „Jan, lees dien zin eens in den verleden tijd." „Het konijn groef een hol." „Hoe lees ik nu dezen zin als het werk voltooid is?" „Hij kroop er in." HIJ MAAKTE ZICH NIET DIK, „Wat werk jij ijverig, Herman?" „Ja oom, ik werk wat ik kan." „Zoo en waarom doe je dat?" „Ja, dan kan ik later rijk worden en een automobiel koopen. ■„En jij, Flip, waarom voer je niets uit?" „Niet noodig, oom ik mag met Herman mee rijden." De voedselvoorziening van Borculo. Men schrijft ons uit Borculo: De voedselvoorziening van Borculo is nu weer tamelijk geregeld. De bakkers bakken weer. Echter in de eerste dagen na den stormramp was dat anders. Daarom mag nog wel even aan de vergetelheid ontrukt worden, hoe het toen gegaan is. De bakkers warén niet in staat om te bakken, omdat hun bakkerijen zware schade hadden, maar bovendien omdat de electrische kracht ont brak om hun machines te drijven. Door de Meelfabriek Holland is toen hulp geboden. Oorspronkelijk had de directie van deze fabriek een hoeveelheid meel aangeboden, dat in Borculo zou verbakken worden, maar toen aan een vertegenwoordiger dezer fa briek bleek dat de bakkers niet in staat waren dat meél behoorlijk te verwerken, zijn de 50 aangeboden balen meel naar Doesburg gezonden. De bakkers daar heb ben dat meel tot brood omgewerkt. Met lastauto's zijn toen de vorige week 2500 brooden naar Borculo vervoerd. Zeker komt aan de meelfabrieken Holland een v/oord van dank toe voor de werkelijk rui me wijze waarop zij de burgerij van Bor culo geholpen heetf. Nu door de jongste stormramp vele eigenaren schade hebben geleden aan hun eigendommen, verdient het de aandacht der betrokkenen, dat ingevolge artikel 53 der wet tot regeling der grondbelasting, onthef fing of vermindering van belasting, in even redigheid tot het geleden verlies, wordt toegestaan voor eigendommen, waarvan on voorziene rampen de opbrengst of het ge not met meer dan 20 ten honderd hebben doen verloren gaan. De verzoekschriften moeten ten tijde, dat het verlies van opbrengst of van genot kan worden opgenomen en begroot, onder over legging, van een duplicaat van het aansis- biljet, worden ingediend bij Gedeputeerde Staten der provincie, waarin de eigendom men zijn gelegen. Dankbetuiging van het Borcu- losche comité. Tet Huisvestingscomité te Borculo heeft het volgende communiqué verspreid: Het comité voor Huisvesting te Borculo voelt zich gedrongen allereerst de gemeente Deventer zeer hartelijk te bedanken voor de spoedige hulp, die zij ons ^verleende, door het aanbrengen van twee barakken, door tusschenschotten verdeeld in 13 woningen. Zij hoopt, dat meerdere gemeenten, die dit kunnen, dit voorbeeld zullen volgen, want er zijn nog veel daldoozen. Natuurlijk is het comité niet minder dankbaar voor de hulp, door andere gemeenten zoo bereid willig geschonken, maar de meest practische steun is, te zorgen voor onderdak, wat de gemeente Deventer zoo belangloos heeft ge daan. Namens het Huisvestingscomité, J. Kroot, pastoor. Ged. Staten van Friesland tegen bijdragen uit de gemeentekassen. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben, haar de „N. R. Crt." meldt, de beslui ten van de raden van Dantumadeel, Dkokum en Schiermonnikoog tot wijziging cftr be grooting over 1925 in verband met het be sluit dier raden tot het verleenen van steun uit de gemeentekas aan de getroffenen door de stormramp te Borculo enz. ter nadere overweging teruggezonden, op grond, dat, naar het oordeel van Ged. Staten, het niet op den weg van deze gemeentebesturen is gelegen om in dezen hulp te bieden uit de gemeentekassen en hier, naar hun oordeel, ook met het oog op de doelmatigste wijze van verkening van de hulp, veeleer een taak voor de individueele inwoners des rijks bestaat om steun te bieden aan de geteis terde streken. Ik: Waar komt u dan vandaan, als ik vra gen mag?" „Uit Philippine, in Zeeuwsch Vlaanderen." 't Waren mosselvisschers; ze hadden geen rust, vóór ze t' ongelukkige Borculo hadden gezien. Woensdagmiddag werd de 62-jarige werk ster mej H. de Vrij, terwijl ze in de woning van een familielid in de Anjerstraat te Rot terdam, boven aan een trap stond, plotse ling door een duizeling bevangen. Ze viel achterover en bekwam een schedelbreuk. In het Ziekenhuis aan den Coolsingcl is lij aan de verwondingen overleden. Te Leiden dreigt een conflict tusschen de melkveehouders en de melkhandelaren. Woensdagavond vergaderden de melkvee houders, in verband met het afwijzend ant woord van den melkhandel inzake de ge vraagde melkprijsverhooging. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid met alle mogelijke middelen de gevraagde verhooging door te voeren. Besloten werd om zich in verbinding te stellen met de resp. afnemers, opdat dezen een persoonlijke regeling kunnen treffen met hun leveranciers. Eenige leden verklaarden zich bereid de melk op straat uit te venten. Heden, (Vrij dag) zullen de besturen nogmaals bijee» komen, en de zaken definitief vaststellen. Op het terrein van de gasfabriek te Lei den is Donderdagmorgen omstreeks 11 uur brand ontstaan in eed houten gebouwtje, vlak bij een gashouder. De brand ontstond door het springen van een peilglas bij de verwarming van teerolie. De vloeistof zette dadelijk het gebouwtje in vlammen, dat vrijwel geheel is afgebrand. Een arbeider, die in het gebouwtje werkzaam was, kon zich nog bijtijds in veiligheid brengen. De brandweer der lichtfabrieken was snel ter plaatse waardoor gevaar voor de omgeving vferd voorkomen en de brand tot het ge bouwtje beperkt is. Vijfhonderd gulden belooning. Donderdagnacht is door opensluiting en verbreking uit een woning op den Rotter- damscheweg te Delft, ontvreemd, een blank ijzeren geldkistje, inhoudende: een certifi caat Staatsleening Nederland 1918 5 groot 1000 no. 7543; een idem no. 314376; een idem groot 100, no. 413138; een idem groot 100, no. 413139; een idem groot 100, no. 428842; een brandveizekerings polis, een bedrag van 90 aan bankpapier en zilvergeld, een gouden heerenring met blauwen steen. Van dezen diefstal wordt een drietal mannen verdacht. Een belooning van 500 wordt uitgeloofd voor diegene, die zooda nige aanwijzing kan geven, die tot opspo ring van de daders en het ontvreemde lei den. Een controleur van den gecontroleerden particulieren nachtveiligheidsdienst ont- dekte Woensdagnacht om kwart vóór vie ren bij zijn inspectie in de zaak van de fir ma Lautenbach, technisch bureau en in ma- chineriën aan de Willem Buijtewechstraat te Rotterdam, dat er een glas-in-loodruit, toegang gevende tot het platte dak, uitge sneden was. In een der afdeelingen vond hij vervolgens verschillende laden uitgehaald. De man gaf dadelijk fluitsignalen, waarop een hoofdcontroleur van denzelfden dienst en de politie verscheen. De inbrekers, door den controleur op heeterdaad betrapt, heb ben de komst der politie niet afgewacht; zij zijn van het vier meter hooge dak gespron gen en in de duisternis verdwenen. Ver moedelijk hebben zij in de laden gezocht naar de sleutel van de brandkast. Een politiehond heeft eenigen tijd ter plaatse rondgesnuffeld zonder verder re sultaat. Er wordt niets vermist. Bij het leggen van kabels voor het nieuwe postkantoor te Utrecht heeft men in een gegraven geul een drietal geraamten ge vonden. Men meldt uit Terborg aan de Msb.: Donderdag zweefde boven onze plaats een luchtballon. De inzittenden waren dr. H. K. Cannegieter adj. directeur bij het Ned. Meteor. Instituut te De Bilt en twee medepassagiers. De ballon was voor het doen van weerkundige waarnemingen om 3.45 opgestegen te Utrecht en daalde ach ter Vulcaansoord alhier te 8.15 uur op een stoppelveld. Men was over den tocht zeer tevreden, ofschoon een dikke wolkenmassa, alvorens men Arnhem was gepasseerd, uitz£cht belemmerde, -■

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6