Toeback 5?AARNE-Pank Dit nummer bestaat uit 20 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Bewaar geen bedragen van beteekenis zelf. Het geld dat in Uw brandkast ligt werkt niet. Laat Dw overtollig kasgeld geld verdienen door het a deposito te geven bij Dw Bank. Voor de Juliaantjes. Voor Kees Leekepreeken. ruui iui o Verduistering bij de Papier fabrieken te Velsen. 30ct.per half ons Zaterdag 22 Augustus 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16126 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telèfoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 Agenda 23 Augustus Agenda 24 Augustus De Bibliotheken der St. Vincen- *iusvereenigingen zijn geopend: DE STORMRAMP. De straatcollecte te Velsen. Geheime distillaties. Het verduisterde bedrag loopt in de duizenden. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. Personalia. Examen Hoofdacte. NA DE STORMRAMP. Klachtenbus. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. SPORT EN WEDSTRIJDEN. HAARLEMSGHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58 Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen aanbod-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents, bij vooruitbetaling. Vraag- regels 60 cents per plaatsing: f QfsfM Levenslange geneele ongeschiktheid toi werken door f 7Cfl bh een on ge va. mei f OCfl bij verlies van een hand, f 10R I OUUU.- verlies van beide armen beide beenen of beide oogen 1 I DU.' doodeMiken afloop I ^3U. -en voet of een oog I ILO. duim of Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden racde- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL bij verlies van een f Cf| wijsvinger 1 «JU.' bij een breuk van f40-, bij verlies van een been of arm andere vinger. - T 10i VAN STANDEN EN KLASSEN. Dezer dagen ontving ik een keurig ge- Schreven brief met de volgende vleiende inleiding: ,,'t Zal volmaakt overbodig zijn, u te verzekeren, dat uwe „Leekepreeken" zich week aan week mogen verheugen in de zeer bijzondere belangstelling van 'n wijden lezerskring." Na een soortgelijke aanspraak volgt gewoonlijk een geweldig „maar" met een stortvloed van op- of aan merkingen, met ontboezemingen en onthul lingen van zeer persoonlijken aard, vruch teloos en nutteloos, zoowel voor dengene, die ze neerschreef, als voor den geadres seerde. Mijn laatste briefschrijver is van een ander gehalte. Hij veronderstelt te recht dat de Leekepreeker van tijd tot tijd uit zijn lezerskring „beleefde verzoe ken" ontvangt om aan een of ander impor tant maatschappelijk verschijnsel eens een gekruid episteltje te wijden. En die veron derstelling geeft hem moed om met „gepas- ten eerbied" mijn aandacht voor een be paald onderwerp te vragen. Had mijn vriendelijke correspondent het hierbij gelaten, ik zou het hier onvermeld hebben gelaten en zijn verzoek al of niet zonder meer hebben ingewilligd. Maar zijn onderwerp toelichtend is hij zelf in zulk een uitvoerige beschouwing vervallen, dat het een preek op zich zelf lijkt. Wat mijn briefschrijver bezwaart en waarover'hij eens een mal'che preek ver langt is het standsverschil in de maatschap pij. Dat acht hij uit den booze, terwijl hij niet begrijpt, hoe Katholieken dat voortbe staan van klassen en rangen kunnen be vorderen. Het onderwerp is in onzen zooge naamd democrafischen tiid zeker actueel genoeg voor een bespreking in deze ru briek. En nu heeft onze inzender het mi) gemakkelijk gemaakt door zelf Üe zaak van éénen kant te belichter.. Hij stelt zich na melijk op het standpunt, dat het stands verschil er niet moést zijn en dat de Ka tholieken krachtens hun leer er niet toe moesten meewerken hef in stand te houden. Als man van ontwikkeling en beschikkend over een goede pen, geeft hij daarvoor tal van argumenten aan. Van den kant des te genstanders heeft hij, wat men noemt, het onderwerp uitgeput. Wat kan ik nu beter doen dan hem zelf eerst aan het woord te laten? Hier volgt het dan: Er wordt, ook onder ons Katholieken, Veel geboomd over „standen" en „klas sen". Ieder onzer wordt, naar gelang van geboorte of werkkring, geacht te kunnen worden ingedeeld bij eene bepaalde cate gorie van menschen, die te zam:n een ze keren „stand" vormen. Zoo heeft men hoo- gere en lagere, zelfs geringe en zeer ge ringe „standen". Men oreert hoogst ernstig over „stande- scholen", over „stands-verschillen", over „stands-wijken en stands-buurten" over „stands-clubs en stands-conversatie'over menschen van „standing", et cetera! Men leest 'n advertentie, waarin 'n zelf bewuste bakvisch uit den gegoed en of deft i g e n „sfand'r opname verzoekt in eene club van tennis-spelende mede-schep sels, vóór alles voldoende aan dezelfde qualiteit! Wie 'n huwelijk beneden z'n „stand" sluit, begaat eene halve misdaad. Ook zal raer er voortdurend op bedacht zijn, „z'n stand op te houden." Zich inlaten met luitjes „beneden z'n stand" zij een iegelijk uit den booze. En echter: nóch uit de Openbaring, nóch uit de Traditie is me ooit gebleken, dat de Heer eene opzettelijke vcrdeeling Zijner re delijke aardsche schepselen in klassen of categoriëen gewild of verordineerd heeft! Integendeel. Ik ken eene dame, die t zeer afkeurens waardig waagstuk bestaan heeft, een hu welijk „beneden haar stand" aan te gaan. Helaas! 't is me niet mogen gelukken, het wezen diei „mésalliance" uit te' vinden- Ook tracht ik vruchteloos te achterhalen, waarom ik als eenvoudig steeg- (men zegt ook wel: „volksbuurt"- of nog liever „ach terbuurt"), bewoner in maatschappelijk en zedelijk opzicht zooveel minderwaardiger, in „stand" zooveel geringer ben dan de eerste de besfe couponnetjes-knippende villa-bewoner, die z'n welvaart en z'n „stand" voornamelijk fe danken heeft gehad aan /de arbeidzaamheid zijner voorouders of aan God-weet-welke practijken. Aandrang om zulke personen niet dan met eerbiedigen schroom te naderen, heb ik nimmer gevoeld! Enkele maanden geleden raakte ik heel toevallig ns verzeild in 'n gezelschap van ras-echte „stands"-menschen Ik kan niet zeggen, dat dit feit me eene gewaarwording van intense verrukking schonk. Ook stonden de gesprekken niet op zóó'n hoog peil, dat ik ze met m'n „laagste- stands-intellect" n'c^ volgen kon. Zelfs betrapte ik de heeren op het ver kondigen van diverse onnauwkeurigheden, betrekking hebbend op kunst en weten schap. Toch werd me op ondubbelzinnige wijze duidelijk gemaakt, dat ik in dien kring van uitverkorenen niet op mijn plaats was. Niet dat er op m'n gedrag iets aan te merken viel (ik weet me, ondanks m'n „stand", steeds correct en hoffelijk te be- toonen!) maar „de stand" nietwaar? Men zoude zich kunnen compromitteeren! 't Is een feit. dat ik al heel spoedig op m'n eentje stond! En echter: de Heere Jezus schroomde niet, intiem te verkeeren met zondaars en tollenaars. De rijke jongeling was Hem geen haar meer waard dan de eenvoudige vis- scher Petrus, aan wien Hij 't bestuur Zijner Kerk en méér nog loevertrouwdei Zou ook Hem.' indien Hij eens toegang verzocht tot eene Katholieke club van „sfanding"-lui, zou dan ook Hem, den een- voudigen timmermanszoon met eelt in de handen, worden beduid, dat zijn „stand geene toelating duldde tot dit elegante milieu? Waarom lachen wij altijd zoo om t toch lang niet dwaze of onlogische „kastenstel sel" der Brahmanen? Bij ons is 't nog hon derdmaal erger! Maar aan de Tafel des Heeren zijn we allen gelijk! Er bestaat geen communiebank uitsluitend voor de hoogere standen! Maar in den Zetel van Boete zijn we allen ge lijk: Er bestaat geen biechtstoel, speciaal ge reserveerd voor de geringen en de allerge- ringsten: wij stamelen ons „peccavi" op de zelfde zondaarsbank! Zelfs in 't hiernamaals schijnt, voor onze eeuwige bestemming, het gehalte onzer deugden fwaarder te wegen dan dat van onzen „stand". Ik schrijf dit epistel zonder eenige ver bittering. Ik ben geenszins „geëmancipeerd", of hoe dat fraais meer moog' heeten! 'k Maak ook geenerlei aanspraak op den naam „intellectueel", 't Laat me verder persoonlijk volkomen koud, of men mij be geert in te deelen bij de minderwaardigste afdeeling van den „tiers état", of dat men mij nog eens kans geeff, een trapje hooger op de ,sfands"-ladder te stijgen. Voor mij is in de, Kath. Maatschappijleer, eenvoudig geen plaats voor rangen of „standen". Ik geloof me voor deze materie afdoende te kunnen beroepen op Bijbel en Overlevering, 't Spreekt vanzelf, dat ook de socialistische term „klassenstrijd" voor mij niets positiefs inhoudt, zelfs volstrekt zinledig is. Wel weet ik, dat de opzettelijke verdee ling der burgerschap in streng-gescheiden „klassen", „kasten" of „standen" volmaakt indruischt tegen de ordonnantiën Gods, en velen, volgens mijn meening té recht, grieft en verbittert. Eene onderscheiding in „arbeidersstand „handeldrijvenden stand", „doceerenden stand", etc. zou er nog mee door kunneni maar wanneer men gaat spreken over hoogste, hoogere, lagere, laagste en gerin gere standen of klassen, dan wordt de wei nig vleiende, schrijnende en hatelijke be- teekenis van 't adjectief op volle kracht gevoeld! Waarom dat hatelijke „stands"-bewusï- zijn zelfs v reeds aangekweekt bij onze jeugd (stande-scholon!) Waarom iri de groote ste den bijv. geen algemeene Kath. Jongelieden- vereenigingen opgericht, waar, arm en rijk, arbeider en student, dienstmaagd en jonk vrouw als „broeders en zusters in Chris tus" met elkander omgaan, zich stichtend aan elkanders voorbeeld, elkander opwek kend tot de Imitatione Christi? Ware dit niet een daad van waarachtig Christendom? Wat bii de Protestantsche Christenen en de Oud-Katholieken kan, is hij óns toch niet onmogelijk? Er er bestaan toch ook geen moraal-phitosophische bezwaren te gen? Ware de stichting van een zoodanige ver- eeniging niet de eenig juiste, de eenig lo- gischte methode, om den „klassenstrijd" op vreedzame wijze te beslechten, den niet te verdoezelen standenhaal op te lossen in solied wederzijdsch vertrouwen? Beseft men dan niet, dat het „stands"-geharrewar de positie onzer Katholieken in den lande op den duur noodeloos verzwakken moet? Eén in de Politiek! Jawel! Eén in de Kerk! Prachtig! Maar in de Maatschappij, in het leven, op den weg naar de eeuwigheid allemaal netjes verpakt in heilige „stands "-kluisjes, met 'n grimmigen schildwacht er voor: Hoed u voor „mengelwerk"!! Is het ,.stands"-probleem niet eenvoudig weg volledig op te lossen door 't al le scherp uitgedrukte „stands"-verschil gelei delijk aan een"oudig-weg op te heffen? Waar beter te beginnen dan bij de jeugd, de rijpere jeugd vooral, de jonge menschen der „stürm und drêmg-periode." Trek ze bij elkander in ééne a 1 g e m e e- n e Kath. Jongeliedenvereeniging, hoog en laag, arm en rijk, en ze zullen doof blijven voor den lokzang van den rooien klassen strijd-prediker Om het klassenstrijd-beginsel en daarmee ook 't socialisme zelf volkomen waardeloos, een logen, een ijl begrip te maken, moeten wij beginnen, met in ons kamp het „stands"- of „klassenbewustzijn volledig weg te wer pen. Hoe? Door onze menschen, onze jonge men schen vooral, met elkaar te leeren omgaan als waarachtige „broeders en zusters" in Christus, den Zoon van den Timmerman, door ze elkaar te leeren verdragen en waardeeren, door ze te leeren begrijpen, dat de „stand' van den menscb voor God en voor den waren Christen slechts kan worden bepaald volgens den „stand" zijner kennis, ontwikkeling, en innerlijke bescha ving, volgens het gehalte zijner deugden, volgens zijne vorderingen op het pad der volmaaktheid! 't Is mofSeliik, dat de inhoud van het be grip „stand" hoogst verkeerdelijk door mij wordt ingezien, 't Is ook mogelijk, dat de in onze Maatschappij angstvallig-volgebou- dene stands-separatie wiisf op een kern- gezonden toestand, die zelfs steun vindt in 'f woord Gods en de Traditie. Beleefd verzoek ik u, ter gelegener tiid eens 'n artikeltje te willen wijden aan dit onderwerp. In de eerste plaats zou het m.i. hoogelijk worden gewaardeerd, indien u wilde aantoonen. dat de „stands' -indeeling zooals wii( die kennen, en 't „stands -be- grio niet alleen redeliik is, maar ook deug delijk grond vindt in Onenbaring en Over levering, of in de rechtzinnig Katholieke moraal-philosophie. Vervolgens zou 't ongetwijfeld nuttig ziin, indien door u werd aangegeven, om welke gewichtige redenen de opzettelijke sfa,nds- senara*!p> in de Maatsehaopii. in de Katho lieke Maatsr.hannii voorat, behoort te wor den gehandhaafd niet alleen, maar ook met de uiterste nauwgezetheid doorgevoerd. Aldus "din briefschrijver Zeide ik te veel met de bewering, dat ik De werkzaamheden aan het terrein van den Kinderhuissingel. De verbetering van de brug nabij de Pieter Kiesstraat. door dit epistel af te drukken, de tegen standers van standsverschil de volle maat zou geven? Merkwaardig, dat mijn corres- pondenf al te voren aanneemt, dat ik het niet met hem eens ben en zal trachien al zijn argumenten omver te werpen! Ik laat hem en allen, die belang stellen in het onderwerp echter nog een weekje nieuws gierig wachten. Want de beschikbare plaats ruimte is voor vandaag verbruikt. Maar na mijn inschikkelijkheid tegenover iemand, die zich al bij voorbaat als mijn tegenstan der opwerpt vergunne men mij aan dit on derwerp twee beschouwingen te wijden en wel: 1. De R K. Kerk en het bestaan van klassen en standen; 2. het standsverschil als maatschappelijk verschijnsel, HOMO SAPIENS. Den Hout Namiddagconcert H. O. V. half drie uur. Rusthoek Middag- en avondconcert. Luxor-Theater Voorstelling 8 uur. Apotheken De Zondag- en Nachtdienst der apotheken wordt deze week waarge nomen door de firma C. G. Loomeijer en Zn. Barteljorisstraat 11 en Park Apo theek, Kleverparkweg 13. Sociëteit St. Bavo 8,4 uur Politieke Propagandaclub 8 uur Bevolkingsbu- reaui Luxor Theater Voorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke" Donderdag van 8-914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro. Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2—614 en 's avonds van half 8— half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag- ivond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaandé van den Ned R- K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor- verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.ra. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- eD Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orda St Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel 1. Nieuwe Groenmarkt 22, alléén Woens dag half 89, 2. Hagestraat 49. Gesloten gedurende de maanden Augustus en September. Vorig bedrag 962.44 N. N ter eere van t H. Hart.. 4. S. H5.— Totaal.... ƒ971.44 :-A Vorig bedrag J 957.9114 J. S2.50 J. A. P. H25 - E. S3.50 P. J. K2 N. N. Heemstede, tof voort planting van ons H. Geloof.. 2.50 H. Th. F2.50 N. N. ter eere van 't H. Hart 5.— Met z'n vieren 3.5ü Ingekomen bij het R. K. Huis vestingscomité: N. N. voor de getroffenen in Noord-Brabant 500. N. N. voor de getroffenen in Gelderland 500. Recfor K25. A. v. B-3.50 N. N„ Heemstede' 25. Totaal 2057.9114 De eerste versiering voor hel Koninklijk bezoek. De eerepoort aan de Nieuwe Gracht bil de Kruisstraat» De straatcollecte in de gemeente Velsen gehouden voor de getroffenen in Oost-Ne derland heeft het volgende resultaat gehad: Velsen 455.70 Wijkeroog 554,85 Driehuis 285,80 Santpoort 532.15 Jan Gijzenvaart 264.55 Velseroord 622.1614 IJmuiden 2500. Hedenavond zal op het Willemsplein een concert gegeven worden, waarbij alsnog zal worden gecollecteerd. Bovendien is bij den burgemeester nog een bedrag ingekomen van 1228,7914, zoo dat in totaal kon worden afgedragen aan het Comité 6244.22. In enkele bladen zijn dezer dagen berich ten verschenen omtrent geheime distillatie inrichtingen, welke in Haarlem en omgeving ontdekt zouden zijn. Zoo zou dezer dagen bij een handelaar in Haarlem een inval zijn gedaan. Bij onze informatie hi,erover bij den commissaris van politie deelde deze ons mede, dat die berichten alle oude zaken betreffen, welke reeds maanden geleden door de politie behandeld zijn en toen ook uitvoerig in de bladen vermeld zijn gewor den. Van een inval dezer dagen in een ge heime branderij is dan ook in het geheel geen sprake. Door de politic te Velsen is aangehou den en naar Haarlem overgebracht de kan toorbediende E. D., verdacht van verduiste ring in dienslbedrijf. E. D. was gedurende 22 jaar jn dienst van de Vereenigde Ko ninklijke Nederl. Papierfabrieken, ten na- deele waarvan de verduistering is gepleegd. Hij genoot het volste vertrouwen van zijn directie. De verduistering is aan het licht gekomen, doordat de persoon in kwestie met verlof was en zijn plaatsvervanger de fraude ontdekte. Hoe groot het verduister de bedrag is, is nog niet vast komen te staan maar zeker is„ dat het in de duizen den loopt. De zaak is bij den rechter-com- missaris in Onderzoek. In verband met het Koninklijk bezoek is men vanwege Openbare Werken begonnen met het nazien en repareeren van de bestra ting van verschillende wegen, waarlangs de Koninklijke familie zich op haar rijtoeren zal begeven. Voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte N. e. slaggde te 's Gravenhage de heer C. B. van Vliet, alhier. ^HAARLEM, 20 Aug. Geëxamineerd 7 mann. candidaten. Geslaagd de heeren: A. W. M. Plaat, Haarlem; J. J. Kool, Amster dam; F. B. Veringa, Haarlem; H. F. M. Wes- sel, Amsterdam. Vorig bedrag 456.55 N. N1-50 A. J2.- Van een oude bekende uit Heem stede ter eere van het God delijk Hart van Jezus en tot beterschap van Kees 2.50 S. 5.— E, v. M. 0.75 S. H0.75 M. R K0.60 B. W. 0.40 Familie H. ter eere van de H. Theresia 1. N. N. ter eere van 't H. Harf.1. S. Bouilleur (Frankrijk) 10 Fransche francs. Van 6 chocoladedrinkers te Wijk aan Duin 1. Tofaal 473.05 en 10 Francs. Op verzoek laten wij gaarne de inschrij ving geopend tot Dinsdag, daar velen gaar ne zouden zien dat de 500 vol zouden komen. Schrijven aan de burgemeesters in Gelderland. Door den commissaris der Koningin in de provincie Gelderland is het volgende schrij ven gezonden aan de burgemeesters in de provincie: „Zooals u bekend zal zijn, werd een ge deelte dezer proviricie op Maandag 10 Au gustus j.l. door een ontzettende ramp ge troffen. De materieele schade, daardoor ge leden, is niet te omschrijven. Veel zal noo- dig zijn, niet enkel om in de dringende noo- den en behoeften te kunnen voorzien, doch ook, om weldra weder te kunnen komen tot herstel en opbouw van wat geheel of gedeeltelijk verloren ging. Ik vertrouw, dat ook de ingezetenen uwer gemeente zich gedrongen zullen voe len, naar vermogen bijdragen te verleenen tot leniging van den nood. In verband daarmede moge ik u uitnoodi- gen, voor zooveel al niet bereids is geschied, het initiatief te nemen tot samenstelling van een comité, dat zich in uwe gemeente Een lezer klaagt et over, dat de verkeert regeling bij de Lepelstraat niet voldoet. Hij wijst er op, dat er wel bordjes betreffende de verkeersregeling staan, maar dat men daar niet op schijnt te ietten of ze met opzet negeert. Inzender vindt dat vooral daar ter plaatse erg gevaarlijk, omdat de passage daar vrij druk is en het vrij zeker tot ongelukken moet leider., indien door de wielrijders geen aandacht geschonken wordt aan de verkeersregeling. Inzender meent, dat wat meer politietoezicht, al is het maar voor korten tijd, verbetering kan brengen. Een ander lezer klaagt nog eens over den slechten toestand van het troittoir op het Kennemerplein. Bij droog weer is het zand daar ter plaatse zoo droog, dat bij het minste uchtje groote sïofwolken op waaien, terwijl bij regenachtig weer alles in een modderpoel is herschapen. Thans, schrijft men ons, zijn de gemeente werklieden weer bezig „verbeteringen" aan te brengen. Men graaft den grond open en maakt hem weer dicht. Hoopjes keien lig gen opgestapeld. Zou er thans een behoorlijk trottoir komen of zijn de keien weer voor een ander doel? Ondanks de herhaalde klachten, schijnt er maar geen verbetering mogelijk te zijn En toch, laat men niet wan hopen, nietwaar, sinds de middeleeuwen zijn de wegen toch al heel veel verbeterd. Barometerstand 10 uur v.m.: 753. Stilstand. OPGAVE: zal belasten met het inzamelen van gelden. Voorts moge ik u verzoeken, te bevorde- ren, dat de ingekomen gelden ten spoedig, ste worden overgedragen aan het „Natio naal Comité 10 Augustus 1925," dat binnen kort in de dagbladen een oproep zal doen. Gaarne vernam ik, welk gevolg aan vo renstaande uitnoodiging door u werd ge geven." Borculo's herstel. Na het bezoek van den Commissaris werd een proclamatie uitgevaardigd, geteekend door den heer Baron van Heemstra en den heer A. F. Leeman in hun kwaliteit van voorzitter en secretaris van het Provinciaal steuncomité, waarin zii, die aan hun wo ningen herstellingen hebben doen aanbren gen, uitgenoodigd worden, tot Dinsdag 25 Aug. de kosten hiervan op te geven onder overlevering van bewijsstukken. Na 25 Aug. mogen geen herstellingen verricht worden zonder voorkennis van het Bouwbureau. Het verkeer op Zondag a.s. te Borcnlo. Op Zondag 23 Augustus zullen, omtrent het verkeer van, naar, en in Borcuio de vol gende bepalingen gelden: le. De binnenstad is geopend voor voet gangers in alle richtingen. Geen voertuigen, ook geen rijwielen aan de hand, of kinder wagens, worden toegelaten. Automobielen (geen motorrijwielen! heb ben tegen betaling toegang aan den Z. in gang. Zij moeten in colonne door de stad rijden, en in de richting Nettelhorst de stad verlaten. Halt houden, of de colonne ver laten is verboden. 2e.Toegang met voertuigen in de richting van de stad bestaat alleen langs de volgende wegen: NeedeBorcuio, EibergenGroen- loBorcuio, RuurloBurculo. Het verlaten der stad (of de bij de stad liggende auto parken) is alleen geoorloofd langs de vol gende wegen: BorcuioNettelhorst; Borcu ioGeesterenDiepenheim; Borcuio—Bar- chem. 3e. Het is verboden, binnen een afstand van drie K.M. van de stad auto's langs den weg te plaatsen of deze aldaar onbeheerd te laten staan. Buiten dezen kring en voor zooverre de weg* geheel geruimd en hersteld is, is zulks geoorloofd op eigen verant woording, doch steeds zooveel mogelijk rechts op den berm of op den weg; nim mer twee of meer naast elkaar, en steeds zoodanig, dat het verkeer met andere voet- tuigen en wielrijders geen kans heeft op belemmering. 4e. Voetgangers en wielrijders kunnen langs alle wegen de stad bereiken en ver laten. Rijwielen komen echter niet in de binnenstad. 5e. Het verkeer in de Burgemeester Bloe- merslaan is toegestaan voor voertuigen en wielrijders in de richting van de woning van den Burgemeester naar het Gemeente huis (dus van Zuid naar Noord). 6e. Het verkeer met voertuigen vanuit Diepenheim naar Borcuio zal geschieden over Neede; van Borcuio naar Diepenheim over GeesterenGeiselaar. 7e. Het verkeer door Lochem met voer- tuigen is alleen toegestaan in de richting NoordZuid; teruggaand verkeer zal ten Z. en O. van de stad geschieden. CLUBTOCHT. Verder houdt de Motorclub „Haarlem" een clubtocht voor leden en introducée 9 naar de wedstrijden in Alkmaar. Vertrek 11 uur van de „Poort"-garage. De leden heb ben weder toegang tot gereduceerden priji

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1