Uïlïftt EVENTJES LACHEN/ BINNENLANDSCH NIEUWS. KERK EN SCHOOL. LANDB. EN VISSCHERIJ LEGER EN VLOOT, MARKTNIEUWS. Er bestaat hoötp, dat de staking der Fransche bankbeambten spoedig zal zijn geëindigd. De Duitsche werkgevers in de bouwvakken kondigen tegen 29 dezer een uitsluiting over geheel Duitschland aan. Een speciaal politie-corps wordt door de Engelsche regeering in dienst gesteld ter be strijding van het communisme. President Coolidge bekrachtigt de over- senkomst met België. Onder de Ratfio-berichtenHet Stinnes-concert heeft de „Deutsch All- gemeine Zeitung" verkocht. Actie voor prijsverlaging in Duitschland. In den Piraeus hebben zich nieuwe pestgevallen voorgedaan. De staking der Fransche bankemployés. De loonen van het Duitsche spoorwegpersoneel. De „Deutsche Allgemeine Zeitung Een grafmonument voor Ebert. De haven van Danzig. Een actie voor verlaging der prijzen in Duitschland. De pestgevallen in den Piraeus. De oorlog in Marokko. HANDEL EN NIJVERHEID. Minister van Karnebeek. Mr. H. Bijleveld. Dure straatlantaarns. Het Waschmiddelenbesluit. LUCHTVERKEER. Nieuwe vliegtuigvormen. Groente- en Fruitvervoer per vliegmachine. Raparlier. f t De bedevaarten naar de C an isius-sted e. Pater S. Erlemann. t De verhoogde theebelasting. Onze zuivelpositie in 1924. Vang- en lijmbanden tegen het ongedierte op onze boomen. Gêheimzinnigheden bij de Hoogere Krijgsschool. De communistische propaganda r in F rankxijk. De Parijsche politie heeft een communis tisch propaganda-c antrum ontdekt in de Librairie Communiste Internationale, waar een bijeenkomst van buitenlandsche com munisten werdg elxroden. De in beslag ge nomen documenten maken het mogelijk de geheime organisaties onder de buitenland sche arbeiders te "ontdekken. De huiszoekingen zullen worden voortge zet, de agitatoren over de grens gezet. Oe opstand in Syrië. Sedert 21 Juli zijn zes- tot zevenhonderd onzer soldaten in de oude citadel van Soeëida, de hoofilstad van het gebied der Droesen, geblokkeerd, zoo schrijft de „Echo de Paris' Men meüdde dat zij voor 49 dagen levensmiddelen hadden. Doch hebben zij die werkelijk sedert het feitelijke garnizoen aangevuld is met elementen uit naburige posten, met vluchtelingen uit de eerste ftulpcolonne, die werd verslagen, en met eenige Fransche bewoners der stad, onder wie drie vrouwen? In elk geval zijn reeds dertig dagen verstreken. De twee eerste colonnes, die te hunner hulp zijn gesneld, zijn verslagen, o.a. de colonne van generaal Michaud, in treurige omstandigheden, waar omtrent nog eenig licht moet worden ver schaft. Wat is er sedert dien gedaan om de be legerden te redden? De Droesen hebben tlechts eenige duizenden slecht gewapende strijders onder de wapenen. Indi Sarrail er niet in slaagt ze klein te krijgen met de 3000 of ÏO.OCO mannen, die hij op zijn ge- heele effectief (21.000 man) op de been kan brengen, is het te vreezen, dat hij niet alleen tegenover een. op/stand der Droesen, maar ook tegenover een Arabischen opstand komt te staan, die heel wat ernstiger zou zijn. Wat beteekent het stilzwijgen van den „proconsul" Sarrail? De Framsche bladen maken inmiddels melding vatn het ook door ons gepubliceerde bericht uit de „Times" dat de stad zou zijn ontzet, maar voegen er aan toe dat er in Frankrijk jgeen oficiëele bevestiging van is ontvangen. De striking der Fransche bankemployés'. Er schijnt thans kans te bestaan, dat het geschil tusschen de directies en het personeel der groente banken door arbitrage zal wor den opgelost. Er zijn officieuse onderhan delingen jjaande om een invloedrijk lid van den Consoil d'Etat te bewegen zich met deze arbitrage te belasten, bijgestaan door eerl financier, die door beide partijen iii gemeen schappelijk overleg zou worden gekozen. De brief van kardinaal Dubois, aartsbis schop van Parijs, wiens bemiddeling door een delegatie van stakers was verzocht, en waarin de kardinaal, ofschoon aandringend op een spoedige bijlegging van het conflict in 's lands belang, de eischen van de em ployés niet buitensporig noemde, heeft in de vergadering der stakers, waar hij werd voor gelegen, grooten indruk gemaakt, niet alleen op de katholieke stakers, doch ook op de C. G. T.-isten. Intmsschen echter duurt de staking voort. Mera weet, dat de stakers de inbeslag neming der banken hebben geëischt en zich ter 'beschikking der regeering hebben gesteld om onder de uitsluitende controle van den staat te zorgen, dat het succes der leening verzekerd wordt. De stakers blijven beweren, dat er geen enkele desertie in hun gelederen heeft plaats gevonden, terwijl de bankdirecties verklaren, dat in de provincie de werkwilli gen dagelijks toenemen. In Parijs echter blijft het bij „geïsoleerde" gevallen. Een feit is intusschen, dat verscheidene banken hebben medegedeeld, dat de eisch van het personeel in zake een verhooging van den duurtetoeslag in welwillende overweging zal worden genomen. Het stakingscomité heeft afgezien van zijn gedurfde voornemen om voor de stakers ondersteuning uit de Rijkswerkloozenkas te verlangen. Het heeft den minister van ar- aeid, Durafour, doen weten, dat de stakers den strijd zullen voortzetten met behulp van de gelden, welke nog steeds van parti culiere zijde blijven toestroomen. Het gemeenteraadslid Raymond Laurent leeft een brief gericht aan den voorzitter van den gemeenteraad en den president van den Conseil Général van de Seine, waar- n hij aandringt op het bijeenkomen van de besturen der beide lichamen om over het conflict te beraadslagen zooals de ge meentebesturen van Lyon en Marseille reeds hebben gedaan. De wet tegen de „Schund"-litteratuur. Het schijnt, dat het thans ernst wordt in Duitschland met de bestrijding van de z.g.n. ,.Schund"-litteratuur, anders gezegd de vuil schrijverij. Een wetsontwerp, om de jeugd tegen deze gevaarlijke producten te behoeden, is thans bij den Rijksdag ingediend. Bij deze wet wordt al die lectuur verboden, die voor de i commissie met het onderzoek en de beoor deeling belast op de zwarte lijst zijn ge plaatst. Deze commissies hebben zich aan bijzondere voorschriften te houden. Er wordt een voorzitter benoemd, die zal geassisteerd worden door een deskundige voor kunst en een voor letterkunde, een uit den boek- en kunsthandel, uit de Jeugdorganisatie en uit de volksontwikkeling. Een boek kan slechts dan verboden worden, wanneer vier van de vijf commissieleden zich daarvoor uitspreken. Volgens 7 is de minister van binnenland- sche zaken gemachtigd den uitvoer in be paalde gevallen te verbieden. Uitsluiting in de Duitsche bouwvakken. De organisatie van werkgevers in de bouw vakken heeft Donderdagavond besloten op 29 Augustus a.s. alle Duitsche bouwvakarbei ders in geheel Duitschland uit te sluiten. De rijksminister van Arbeid heeft weliswaar nóg getracht de partijen tot elkaar te bren gen. doch er bestaat weinig kans op een schikking. De aanstaande besprekingen tus schen Caillaux en Churchill. De „Morningpost" verneemt, dat bij de a.s. besprekingen met Caillaux over de schuldenquaestie Churchill het voorstel zal handhaven, dat Frankrijk jaarlijks betalin gen doet van twintig millioen pond sterling gedurende zestig jaren. Verwacht wordt, dat Caillaux een bedrag van dertien millioen zal voorstellen. De Britsche deskundigen ver trouwen er op, dat voor het eind der vol gende week een regeling zal zijn verkregen. Het veiligheidsact. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat Duitschland, zoorda het definitieve antwoord betreffende het vciligheidspact zal zijn bin nengekomen, met de verdere besprekingen een begin zal kunnen maken. Een commissie van politieke en juridische deskundigen uit Engeland, Frankrijk. België en Duitschland zou reeds met de uitwerking van een ont- werp-pact kunnen beginnen. Briand, Cham berlain en Vander velde zouden dan na af loop van de zitting te Genève een ontmoe ting met Stresemann kunnen hebben, hetzij te Brussel of elders. De bestrijding van het com munisme in Engeland. De „Daily Mail" verneemt, dat de mi nister van Binnenlandsche Zaken een be sluit heeft genomen ten gunste van de spoedige aanwerving van een corps politie agenten, als een der stappen, die noodig worden geacht om het publiek te bescher men tegen de gevolgen van de roerigheid der communistische elementen. Een Inlernatinale Vrijhande- laarsconferéntie. Den 8en en 9en September zal te Wec- nen de Internationale Vrijhandelaarscón- ferentie bijeenkomen, waar de voornaamste landen van Europa, ook Nederland, met name de Vereen. „Het Vrije Ruilverkeer", vertegenwoordigd zullen zijn. De agenda bevat de volgende onder werpen: In hoeverre/ kan de crisis in Centraal Europa worden overwonnen door vrijhan del, of een stelsel, dat vrijhandel benadert? De behoefte aan kapitaal en crediet, de hooge interestbasis en het brengen van ver betering hierin door een liberaal stelsel van ruilverkeer.. Werkloosheid en vrij ruilverkeer. De voordeelen en nadeelen van het in het leven roepen van industriën, ge dreven op zuiver nationalen grondslag. We derinvoering en verbetering van het stelsel van crediet en handel. Vrijhandel en we reldvrede.. De conferentie zal tot in bizonderheden den invloed van den economischen oorlog op de productiekosten, de prijzen der levens middelen, loonen en salarissen, de arbeids markt, contracten, de gcederenconsumptie, de accumulatie en verkrijging van kapitaal, crediet. concurrentievermogen, technische en cultureele ontwikkeling, enz., nagaan. De oorlog in Marokko. Naar de „Katin" uit Fez verneemt heeft de operatic tegen de Tsoels den Franschen slechts twee dooden en een twintigtal ge wonden gekost. Officieele berichten melden uit Tetoean dat de Riffs Donderdagmiddag om vijf uur met kanonnen en machinegeweren een aan val op Alhucemas hebben gedaan, dat krachtig antwoordde en het vijandelijke ge schut vernietigde. De Spaansche verliezen bedroegen 20 dooden. Spaansche oorlogsschepen hebben zich ter plaatse begeven. Het vijandelijk vuur heeft vrij veel schade aangericht. De toestand in China. De Engelsche bladen wijzen op den ernst van den toestand, ontstaan door het jongste besluit van de roode regeering te Kanton tegen de Britten, en betoogen de noodzake lijkheid van een verstandig, krachtig en snel handelen vanwege Groot-Britannië. Coolidge keurt de overeenkomst met België goed. President Coolidge, die te Northampton verblijft, heeft de schuldovereenkomst met België geteekend, die uit Swampscott daar heen was gebracht. De overeenkomst be hoeft nog de goedkeuring van het Congres. De door het V. v. V. te Marseille aange kondigde solidariteitsstaking van 24 uur met de bankbedienden is Donderdag inder daad doorgegaan. Bijkans alle beroepen had den es. zich bij aangesloten. De gemeentediensten waren stopgezet, behakc die van den burgerlijken stand, be grafenissen en brandweer. De postbeamb ten, havenarbeiders, trams, autobussen, taxi' allen staakten. De café's in de bin nenstad openden slechts met een klein per soneel, doch de terrassen waren gesuppri meerd. De leden van de bioscoop-orkest jes, de kappers, de slagers deden mee. Zoo dat de stad volkomen dood was. Er werden tal van openluchtvergaderin gen gehouden, waarin de houding der direc teuren werd gelaakt en vertrouwen in de regeering werd uitgesproken. De onderhandelingen van de directie der Duitsche riiksspoorwegmaatschappij met dc vertegenwoordigers der vakvereenigingen omtrent de looneiscben werden Donderdag middag voortgezet. De vertegenwoordiger der maatschappij verklaarde, dat deze na een herhaald nauwkeurig onderzoek van alle omstandigheden niet in "staat was een algemeene loonsverhooging toe te staan. Hij deed het voorstel in overleg met de vakvereenigingen loonsverhoogingen vast te stellen voor die streken, waar de loonen der spoorwegarbeiders in wanverhouding staan tot de loonen der met hen te verge lijken fabrieksarbeiders. Bovendien hand haafde hij de toezegging nopens de verhoo ging van de loonen der rangeerders en der in het bedrijf en bij het verkeer werkzame arbeiders. De directie meende voor deze verhooging iets meer dan 20 millioen mark te kunnen aanwenden, zonder dat tot de verhooging der tarieven behoefde te worden overgegaan. De vakvereenigingen weigerden elke ver dere bespreking op dezen grondslag. De tot het Hugo-Stinnes-concern behoo- rende „Deutsche Allgemeine Zeitungis verkocht en wel aan een consortium onder leiding van een zekeren dr. August Weber en den groothandelaar in papier Salinger van de firma Salinger Lippman. Men ge looft evenwel, dat deze beide heeren slechts de stroomannen zijn van den eigenlijken kooper, die zich voorloopig nog niet bekend maakt. Andermaal duikt het vroeger al eens tegengesproken gerucht op, dat de Pruisische regeèring er bij betrokken zou zijn. Het is nog niet geheel duidelijk of men ditmaal aan het gerucht meer geloof mag hechten dan de vorige maal. Zeker is, dat de Pruisische regeering zich niet financieel bij het blad heeft geïnteresseerd. Het is echter niet uitgesloten, dat zij met het be doelde consortium een overeenkomst heeft gesloten, waardoor de „Deutsche All gemeine Zeitung" langs een omwegje offici eus orgaan en spreekbuis van de Pruisische regeering zou worden. Zooals men weet was het blad vroeger, vóór het door Stinnes werd verkocht, onder den titel „Norddcut- sche Allgemeine Zeitung" het officieus or gaan van de rijksregeering. De nieuwe eigenaar is niet voornemens dc richting van het blad te wijzigen. De rijksregeering heeft aan den beeldhou wer Peter Behrens te Frankfort a.d. Main opdracht gegeven een grafmonument voor den eersten Duiischen rijkspresident Friedrich Ebert, op het kerkhof te Hei delberg te vervaardigen. De commissie, welke door den Volken bondsraad is belast met het doen van voor stellen omtrent de vaststelling der grenzen van de haven van Danzig in verhand met den Poolschen postdienst, spreekt in haar rapport, dat zij aan de leden van den Raad heeft doen toekomen, de meening uit, dat de haven met het oog op den postdienst niet alleen die gedeelten moet omvatten, waar zich de technische onderdeden der bedrijven bevinden, maar ook die, waar de economische onderdeden zijn gevestigd, ten einde den dienst te garandeeren voor de handelshuizen, de reederijen, de banken, enz., die hun voornaamste afdedingen niet kunnen vestigen op de kaden of in de entrepots. Het Poolsche postgebied zal dus worden bepaald tot die gedeelten der stad Danzig, waar een voldoende aantal instel lingen bestaan, welker werkzaamheid in verband staat met de outillage van de haven. Vertegenwoordigers van de werkgevers organisaties en van het Rijksverbond der Duitsche industrie hebben Donderdag met vertegenwoordigers van dc rijksregeering geconfereerd over de mogelijkheid om een actie tot algemeene prijsverlaging te be ginnen. Na uitvoerige debatten werd een motie aangenomen, waarin de werkgeversorgani saties zich nadrukkelijk bereid verklaren de pogingen van den rijkskanselier om tot een algemeene prijsverlaging te komen, te on dersteunen. Zij zijn echter van meening, dat niet alleen de industrie, maar ook de landbouw daartoe dient te helpen en dat in het bijzonder de tusschenhandel dient te worden uitgeschakeld. De Grieksche legatie meldt, dat blijkens mededeeling van den Griekschen minister van gezondheid in den Piraeus 5 gevallen van pest zijn geconstateerd, waarvan 3 me! doodelijken afloop. Drie gevallen werden voorts geconstateerd op schepen afkomstig uit Alexandrië. De noodige maatregelen zijn genomen. Maarschalk Pétain is te Algeciras aange komen, waar hij een onderhoud had met Primo de Rivera. Te Algeciras geïnterviewd door een re dacteur van de „Intransigeant" verklaarde Primo de Rivera, dat de Spanjaarden in overleg met de Franschen gelijktijdig een groöte operatie zouden verrichten. Hij is overtuigd, daf Abd-el-Krim vóór den win ter bedwongen zal zijn en dat het Riffijn- sche gevaar zal worden onderdrukt. pier, waartusschen gekartelde kaarten. Wan neer deze vangband om den stam is beves tigd, blijkt spoedig, dat de aldaar passee- rende insecten, rupsen, enz. tusschen de kartels van het karton hun winterkwartier hebben gekozen. Begin November wordt de band weggenomen en de levende inhoud onschadelijk gemaakt. De uitwerking van lijmbanden is eveneens doeltreffend; het on gedierte blijft aan de lijmmassa kleven of., keert fijdig terug. Alvorens de banden aan te brengen, dient de stam aldaar ietwat glad geschrapt, daar anders de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat de rupsen enz. tusschen de schorsschubben onder den band door nog een weg naar boven zouden kunnen vinden. Niet alleen de vruchtboomen, doch eveneens andere boomgewassen komen in aanmerking j voor deze banden. Ze zijn in iederen tuin- bouwhandel verkrijgbaar.' Het Zwitsersche gezantschap deelt het volgende mede; In opdracht van hunne regeeringen heb ben gisteren de Zwitsersche gezant en de tijdelijke zaakgelastigde van Denemarken gemeenschappelijk stappen gedaan bij jhr. Van Karnebeek, den Minister van Buiten landsche Zaken, ten einde hem te verzoeken het voorzitterschap te willen aanvaarden van de Permanente Commissie van Coficiliatie van vijt leden, als. bedoeld in het conciliatie- verdrag dat 6 Juni 1924 tusschen Zwitserland en Denemarken werd gesloten. Jhr, van Karnebeek heeft zich bereid ver klaard deze functie te aanvaarden. Volgens art. 2 van net verdrag, dat 18 Mei j.l. van kracht is geworden, benoemen de Deensche en Zwitsersche regeeringen drie leden van deze commissie in gemeen overleg. H. M. de Koningin heeft met ingang van 15 September 1925 aan mr. H. Bijleveld op de meest eervolle wijze ontslag verleend, als Hofraad, raadadviseur van H. M.'s Huis, als lid en secretaris van den Raad van Beroep voor het personeel van de Koninklijke Hof houding, en als lid van de comptabele com missie der Koninklijke Hofhouding, onder dankbetuiging voor de, in deze functies aan het Koninklijke Huis bewezen diensten. Meer dan f 8000 per paal. Naar de Tel. verneemt, zal in de eerst volgende vergadering van de commissie voor de Publieke Werken te Amsterdam de voordracht in behandeling komen, waarbij een crediet wordt aangevraagd voor de uitvoering van de vier monumentale Dam- lantaarns, die op de hoeken van het Dam plein zullen verrijzen. Er is hiermede een bedrag van 34.000 gemoeid. Zooals men weet, had men aanvankelijk niet verwacht, dat de uitvoering van het bekroonde ontwerp van den architect A. J. Kramer, zoo kostbaar zou zijn. Maar monu mentaliteit is zelden goedkoop. Verschenen is het Kon. Besluit van 4 Aug. j.l., waarbij de artikelen 14 en 15 der Waren wet van toepassing woden verklaard op waschmiddelen. Bij de tenuitvoerlegging van dit bbesluit wordt verstaan onder; Zeep, het product, verkregen door het verzeepen van vetten en/of vetzuren, dat als karakteristiek bestanddeel de alkali- zouten der hoogere vetzuren bevat en al of niet met eenige verzeepte hars kan zijn ver meng 1 en al of niet kan zijn uitgezouten; Zachte zeep, alle zeep, die niet ver kocht wordt in den vorm van stukken, schilvers, vlokken, poeder of vloeistof; Harde zeep, alle zeep, die verkocht wordt in den vorm van stukken, schilfers, vlokken of poeder; alles voor den handel bestemd. Dit besluit treedt in werking den 20sten Februari 1926. Men is in Engeland bezig proeven te ne men met een toestel, dat wordt aangekon digd als „een nieuw Brifsch vliegtuig" waarin een oorspronkelijk idee wordt be lichaamd. Men verwacht er van dat het den vliegtuigbouw in een andere richting zal stuwen. In plaats van de motoren op of tusschen de vleugels te zetten, waar ze luchfweerstand maken, plaatst men ze in het omhulsel, van waar hun kracht met nieuwe, lichte constructies wordt overge bracht naar de luchtschroeven tusschen de vleugels. Men is nog slechts aan de eerste proefnemingen toe, maar wie mef eenige nauwkeurigheid de ontwikkeling van den vliegtuigbouw heeft gevolgd zal weten, dat de Duifschers reeds een zes jaar geleden een toestel van dezen aard hebben ontwor pen, dat echter blijkbaar nief heeft voldaan omdat men er sedert niet' veel yen heeft vernomen.. Deze methode verschaft uiter aard gelegenheid in een vliegtuig (het moet een omvangrijk toesfel zijn) een centrale machinekamer in te richten, waar de motor of motoren onder de hoede zijn van een mecanicien Aangezien de mecanicien of machinist kUine afwijkingen in het loopen der machines terstond kan zien en redres- seeren, wordt Het gevaar van noodlandin gen, voortvloeiend uit moforen, die in het ongereede geraken, bij deze constructie- wijzè van vliegtuigen aanmerkelijk verkleind. Men vergast de Engelschen reeds op geest driftige beschrijvingen van de nieuwe ma chine, die vergezeld gaan van schoone toe komstmuziek. Men voorspelt kolossale multi- dekkers met zes of meer moforen in hun machinekamers, ontwikkelend duizenden paardekr&chten en het toestel in staat stel lend snel naar gróote hoogten te klitbmen en daar enorme snelheden te bereiken, pas sagiers, posf en vracht vervoerend op lan ge non-stop-tochten tusschen Engeland en Australië. Blnnén 2 uur van de Kanaal-eilanden op de Londensche markt. Er zal, naar uit Londen gemeld wordt, een luchtdienst geopend worden tusschen de Kanaal-eilanden en Londen, ten einde groenten en fruit binnen twee uur op de Londensche markt te brengen. Vrijdag ontving de Pander Vliegtuigenfa- briek uit Dantzig een. telegram, waarin wordt gemeld dat het vliegtuig H. N, C. O. tegen de boogspanningslciding aanvloog, Waardoor Raparlier doodelijk werd ge wond. Raparlier, de bekende Belgische vlieger, die reeds eenige jaren in Holland woont, was Woensdag 19 Augustus met een klein vliegtuig uit Rotterdam vertrokken met bestemming voor Lithauen en Rusland. Ver moedelijk heeft het ongeval bij de landing plaats gehad. Donderdag kwam in Nijmegen de eerste officieele processie aan ter vcreering van den H. Canisius. Het was de processie uit Noord-Holland, welke op de terugreis van Kevelaer Nijmegen aandeed, In de H. Canisiuskerk aan de Molenstraat werd een plechtig Lof gecelebreerd. De ZeerEerw. pater Appelman S.J., kapelaan der H. Canisiuskerk, propageert voorname lijk de bedevaarten naar de Canisius- stede. Te Sittard is overleden in het klooster der E.E. Priesters van het H. Hart, de Zeer Eerw. pater Suitberlus Erlemann. Sinds1896, het jaar zijner priesterwijding, was de overledene, die den leeftijd van 73 jaren bereikte, werkzaam in het klooster te Leyenbroek-Sittard. De heer F. H. de Koek te Leeuwarden deelt in de „Econ.-Statische Berichten mee, dat na het verhoogde recht op thee (de hooging bedraagt 20Ü percent of 50 cent per IC G.) tegenover een verbruik van 850 ton in de maanden vóór de invoering der hoo gere rechten, een tegenwoordig verbruik staat van ongeveer 725 ton, een verminde ling van niet minder dan 15 percent. De regeering verwachtte indertijd van een verhooging van de invoerrechten op thee tot 1 per K G. een hoogere bate voor de schatkist van 7 millioen gulden. Dit cijfer wordt tot tegen de 5 millioen teruggebracht, doordat de rechten in stede van tot het vier voudige slechts 'ot het drievoudige der be staande verhoogd werden. Op basis van 't te genwoordige verbruik blijven de hoogere in komsten beperkt tot ongeveer 3% millioen gulden of ongeveer 1 millioen minder dan de raming. Volgens het verslag over den landbouw in 1924 bedroeg de totale waarde van de in 1924 uitgevoerde zuivel 201.415.000 tegen 144.028.000 in 1923 en 136.327.000 in 1922. De uitvoer van versche melk nam in 1924 sterk toe en bedroeg voor volle melk 24.561 ton tegen 4507 ton in 1923. Aan boter werd in 1924 uitgevoerd 34.7 millioen K.G.i waarmee de uitvoer van 1923 weer wordt benaderd. De waarde was bijna 70 millioen gulden tegen 41 millioen in 1923. De waarde van de uitgevoerde kaas be droeg ruim 74 millioen gulden of bijna 20 millioen meer dan in 1923, GROOTE MANNEN. J-lij: „Wagner wie is Wagner?" Zij; „Maar weet jij dat niet? Dat is die meneer, die dat liedje in mekaar gezet heeft, dat ze gezongen hebben op onz bruiloft!" Hij; „Ooooo! is dat die knul!" De nazomer, de vroege herfst zijn voor velerlei ongedierte het tijdstip, waarin de aanstalten gemaakt borden voor over wintering. Rupsen zoeken een schuilplaats om zich te verpoppen. Late vlinders leggen nog hun eieren. De meest gezochte schuilplaatsen zijn wel. de kloven en holten tusschen de schors- schubben van onze boomen, vandaar dat het er in deze periode langs de boomstammen een drukke opwaartsche trek van velerlei insecten is waar te nemen. Een zeer doeltreffend bestrijdingsmiddel tegen dit ongedierte zijn de lijm- en vang- banden, welke in dezen tijd onder om den boomstam worden aangebracht. De vang- banden bestaan uit een strook geolied pa- Onder het opschrift „Geheimzinnigheden bij de Hoogere Krijgsschool" is dezer dagen een door andere bladen overgenomen ar tikel verschenen m een der Haagsche bladen nopens de toelating tot de H. IC S. in 1925, waarin o. m. de rechtvaardigheid zelfs de goede trouw van bedoelde toelating in besprek \yerd gebracht. Van de pieest bevoegde zijnde deelt men aan het Ned. Corr. Bureau terzake het vol gende mede; Inderdaad zijn twee officieren alsnog toe gelaten tot het volgen van de studiën aan de H. K. S. Deze officieren hadden wel aan het examen Voldaan, doch waren met geplaatst in verband met het aantal open gestelde plaatsen. De belangen van de toekomstige aanvul ling van het dienstvak van den generalen staf en van de vervulling van dc plaatsen bij de staven in het gemobiliseerde leger, brachten mede, dat het aantal voor de op leiding open te stellen plaatsen, gelet op de daarvoor beschikbare gelden en op de opleidingscapaciteit op de H. K. S. werd uitgebreid. Van verzet aanteekenen door een van de eerst niet geplaatste candidaten_ is_ geen sprake geweest, evenmin is eenige invloed te dezer zake geoefend bij het legerbestuur, terwijl uiteraard de in het artikel als mo gelijk geopperde of althans naar voren gebrachte gedachte dat de examencom missie op eenigerlei wijze bij deze aange legenheid betrokken zou zijn geweest, als te eenenmale uitgesloten ter zijde moet worden gelegd, alleen reeds, omdat zij met den ie dezer zake door den vorigen minister van Oorlog na overleg met de autoriteiten genomen maatregel niet gekend is. LEIDEN, 21 Aug. Vee. 91 stieren 165—371; 115 kalf- en melkkoeien 225 460; 183 varekoeien 170—315; 207 vette ossen en koeien j 275630. 0.701.22 p. k.g. schoon; 28 graskalveren 70145; 43 vette kalveren J 50160, 0.451.65 p. k.g. schoon; 46 nuchtere kalveren 922; 376 vette schapen 3854, 1.401.76 p, k.g. schoon; 560 weideschapen 3042; 711 varkens voor Londen 855, 0.64 0.70 p. k.g. schoon; 580 biggen 8—15. Kaas. Aanvoer 130 partijen. Prijzen; Goudsche le s6466; 2e s. 58 62 Leidsche le s. 62—65; 2e s. 54 60. - Handel vlug. AMSTERDAM, 21 Aug. Aardappelen (Bericht van den makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwsche Bonte 3.80, id blauwe 3.j0 —3.70, id. Eigenheimers 2.502.60, ld. blauwe Eigenheimers 3 203,25; IJpol- der Eigenheimers 3.50; id- blauwe Eigen- heimers 4.20; Hillegommer Zandaaidap- pelen 4.50-5.00 p. h.l. AMSTERDAM, 21 Aug. (Bericht v.h Gem. Veilinggeb. expl. De Jong en Koene.) Yellow Transperant extra 0.540.86, idem I 0.380.50, idem II 0.320.34, Glad stone extra 0.450.54, idem I 0.40— 0.50, Keswick I 0,240.30, idem II 0.18—0.22, Zoete appelen 0.16—0.24, Claps favorite extra 0.70—0.90, idem I f 0,46—0.60; Dirkjesperen J 0.20—0.30; Goudballen f 0.20—0.32, Suikerperen 0.22 —0.32. Tïosjesperen 0.12—0.16, Tresbes sen 0.600.70 Pruimen, Victoria 0.60 0.7Ö, Belle de Louvain 0.550.64, blau we 0.480.56, Reine Claudes 0.55 0.65, Friesche pruimen 0.500.60, dubbe le witte 0.70—0.80, alles per k.g. Suiker meloenen 0.550.65, Nelmeioenén, groot f 0.70—0.75, klein 0.300.45, Perziken I 0.16—0.24, idem II 0.07—0.12, p. st. Tomaten I 1216, II 811, Spercie- boonen enkel 14—26, dubbel 914, Snijboonen .20—26, Augurken, fijn fijn 40—50, fijn 30—40, basterd 20—24, grof' 1014, per 100 k.g. Bloemkool I 30—42, idem II f 16—24, Komkommers geel I 6—7, idem II 3—4,50 p. 100 stuks. Peen f 14—22, idem H 9—12 p. 100 bos. Sia 2.50—4.00, Andijvie 1.80—2.90 per 100 'k.g. Postelein 1.00—1.15 per mand. Uien 1.852.10 per baal van 25 k.g. Zand-Tigenheimers 5.005,80, drielingen 4.006.50 per 100 kg. Bloemen. Chrysanthemums 2235, AAN DEN VERKEERDEN KANT. Een patiënt uit een krankzinnigengesticht staat al een heelen tijd bij het hek naar een arbeider te kijken, die aan den buitenkant hard aan het graven is. Eindelijk vraagt du man aan den binnenkant van T hek: „Zeg, hoeveel krijg je daar nou voor?" „Een gulden per dag," antwoordt de ar» beider. „Nou, maar dan sta jij aan den verkeer» den kant van 't hek," verzekert de krank» zinnige. WAT HIJ ER VAN WIST. Vrouw (minachtend) „Wat^ welen jullie mannen nu van dameskleeren!" Echtgenoot (bitter); „De prijs!" VERONTRUSTEND. Patroon (tot volontair); „Dat gaaf zoo niet langer, jij bijt op alle potlooden, kluift heele penhouders op, likt aan je pennen.... ik heb je toch zeker niet met den kost aan genomen?" Am. Anjers 58, Chabot Anjers 2— 4.50, Dalias 2—4.20, Gladiolen 1.50 3, Hadiey 5—8, Golden Ophelia 3— 4.20, Ophelia 34.50, Sunburst 2.50 4, Keizerin 34 per 100 stuks. Lelies Ora- tum 1013, Japansche Lelies 1012 per 100 kelk. Snijgroen 37.50 per 100 rank. ALKMAAR, 31 Aug. Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 162.000 k.g Fabriekskaars, kleine 62, commiss/e 65 middelbare boerenkaas, kleine 61, commissie 62, middelbare Handel goed. BEEMSTER, 12 Aug. „Afslag vereeni- ging Beemster, Purmerend en Omstreken". Zak aardappelen 1.231.53 per zak van 25 K.G., zak slaboonen 1.152.20 per zak van 15 K.G.; Perziken 8.1011.70 per 100 stuks; Pruimen 0.45—0.76 per K.G.; Komkommers 35.80 per 100; Tomaten 0.180.20 per K.G.; Bloemkool 16.10 30.80 .per 100; Roode Kool 2.705.per 100; "Pbstelein 0,120.14; Andijvie 2.70 3.60 per 100 krop; Selderij 2.80 per 100 bös; RHabarber f i. 10 pér 100 bosch;1. Uien f.45 per 25'K.G.' Appels: Godlin Res wiek 0.10—0.17 per K.G.; Tulpappel, roode 0.27-0.44 per K.G Peren Clapp's Favorite 0.34—64; Seigneur d'Esperen 0.430.54 per K. G.; Suiker» peer 0.300.37 per K.G. TER AAR, 20 Aug. 1925. R. K. Tuinders» vereeniging „St. Phocas". Na aftrek van veilingskosten: Extra Snijboonen 1.78, A idem 1.36, Snijboonen le soort 0.92, id. 2e 0.85, id. stek 0.15, Prins.b. z. dr, le soort 1.27, id, 2e 0.75, m. dr. 1:41# Spekboonen 1.32, w. pronkb. 0.52, alles per 10 K.G. Augurken; Fijn, 1ste soort 8.20, F. B. le soort 4.25, Bast, 1ste srf> f 1.30, Grof 1ste s. 1.40, G, Grof. 0.50, iSiippel 0.40, K. K. 0-20, alles per mand van 25 K.G. TER AAR, 20 Aug. R. K. luindersver. God Zij met Ons". 30 zak Snijboonen 1.37, 707 zak Snijboonen 0.84, 140 zak Snijboonen 2de soort 0.65, 4 zak id. 3de s.t 0.35, 24 zak id. stek 0.14, 46 zak Prins.b. z. dr. 1ste s. J 1.20, 17 zak id. 2de s. 0.45, 26 zak Spekboonen 1.25, 14 zak w, pronkb. 0.55, alles per 10 K.G, Augurken: 13 manden Fijn 1ste s. 8.10, 31 manden F. G. 1ste s. 4.30, 100 manden Bast. lste s. f 1.85, 433 manden Grof lste s. J 1.55, 73 manden Stippel 0.50, 83 K. K, 0,20, alles per 25 K.G. BOVENKARSPEL, Station, 20 Aug. -- Aardappelen, Koks, Due en Ninetyfold f 2.402.55, Schotse 2.102.45, Kleine f 3_503.85, Ronde 2.903.05, lBauwe 2.452.60 p. b. Aanvoer 2250 b. Kriel f 0 450.75 p. b. Aanvoer 1535 b. Uien, droote gele 2.70—3.10, Drielingen 4.80 —5.30, Nep 8.30—8.60 p. b. Aanvoer 150 b Bloemkool le s. 35.10—53.20, 2e s. 20.90—36.70, 3e s. 1—8.40 per 100 st. Aanvoer 5300 st. Roode kool 1.40—3.50 per 100 kg. Aanvoer 52.600 kg. Gele kool f 2.60—4.20 per 100 kg. Aanvoer 13.700 kg. Witte kool 1—2 er 100 kg. Aanvoer 24.200 kg. Slaboonen 0.952.05 er 15 kg. Aan- voer SC zak. Augurken 0.240.47 pet kg. Aanvoer 540 kg. ENKHUIZEN, 20 Aug. Aardappelen. -- Blauwe 245—2.80 per baal. LEEUWARDEN. 21 Aug. Vee. Aange voerd 206 stieren 175—580, 10 ossen, 241 vette koeien 230480, per kg. ƒ0.90 1.16; 450 melk- en kalfkoeien 220 490; 60 vetfe kalveren 45—10114; 25 pinken 110—210; 993 graskalveren 45 —125* 146 nuchtere kalveren J 717; 17b vette schapen 35-55; 200 weideschapen f 3045; 210 lammeren 2030; 995 vette varkens 58175, per kg. 0.78-0.99; 73 magere varkens f 25—58; 640 vette biggen f 25—50; 309 kleine biggen 9—15; 15 paarden, 45 bokken. De handel in gebruiksvee en vette koeien was kalm, er. in stieren aanvanke lijk goed, doch bij afloop stugger. Graskal» veren stug. Vette kalveren waren duur en in nuchteren weinig handel. Varkens prijs houdend cn wolvee stug. Zouters noteerden 0.780.88, en var kens voor Londen 0.700.74 per kg. Eieren. Aanvoer 21.000 kipeieren, 7,509.50, 300 eendeieren prijzen 7.50 —9 per 100 stuks. KENNEMERLAND, 21 Aug. R. K- Coop. Tuindersvereeniging „Kennemerland Fnjs» r.oteering. Bessen rood 7580 per K.C.. Frambozen 6595 per K.G., 1 omaten 20— 30 per K.G., Perziken per stuk 812, Capu- cijners witte 1621 per K.G., Capucijners bruine 15—20 per K.G., Raspers 14—21 per K. G„ Aardappelen 57 per K.G., tuin- boonen 15—22 per K.G., Snijboonen 13—27 per K. G„ Spercieboonen zonder dr. 13 18 per K.G., id. m. dr. 11—16 per K.G., id. tros 15—21, id. dikke 8—15 per K. G., Rhei- nische spekhoonen 1116 per K.G., Spinazie 1—2.35 p. m. van 20 K.G., sla 90—2.25 per 50 stuks, Andijvie 45—75 per kist, Rhabarhei 5_q per bos, Peen 12—20 per bos, Kom- kommers 36, Selderie 48 per bos Pieter* selie 24, Bloemkool 1022,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6