Wmlè KERK EN SCHOOL. Pater Dehon en zijn werk. GEMENGD NIEUWS. Kerkdiefstallen. Brand op een boerderij niiüw Een geheimzinnig geval. Moedige meisjes. In aansluiting op ons bericht omtrent het overlijden van den Hoog Eerw. Pater L. Dehon, stichter der congr. der pries- )ers van het H. Hart. doet men ons thans inkele bijzonderheden toekomen over de uitbreiding, die de congregatie kreeg ge durende het acht en veertig jarig bestaan Van haar eersten Generaal. Pater Dehon's zonen wonen thans over 'de heele wereld verspreid. Ze geven les in colleges, verzorgen de opleiding van riesters, bedienen kerken, wijden naar et voorbeeld van hun stichfer hun beste rachten aan sociale werken, in opvoe dingsgestichten, door het geven van volks missies en retraiten, en nemen een goede jplaats in onder de missioneerende congre gaties. In Europa telt de congregatie vier DRUK BEZOEK AAN BORCULO. De slachtoffers trachten door den verkoop van prentbriefkaarten van 't drukke bezoek partij te trekken. EEN REGENMAKER. Op een ouden boortp ren in California heeft een meteoroloog een apparaat geplaatst om het weer in de omgeving te r- (elen. yK JE. 1.KUIDSKAMER, inzending van den heer Herwaarden op de bloemententoonstelling, in Huize „Peking" te Ba.rn gehouden. provincies: de Fransch-Belgische, de Duif- sche, de Nederlandsch en Italiaansche, ter wijl enkele huizen in Spanje rechtstreeks van het generale bestuur afhangen. De Fransch-Belgische provincie heeft haar huizen te Sant-Quentin, Leuven Quevy, Brugelette. Parijs; scholen te: Terveuren, Clairfontain. Blaugies, Lanaeken en Domois De Duitsche vindt haar huizen verspreidt over Pru'sen, Beieren, Oostenrijk, Tsecho- Slowakije. Tirol en Luxemburg. Haar eerste opleidingsschool staat op Nederlandsch grondgebied en wel te Sittard. De Italiaansche provincie is nog niet heel oud, toch heeff ook zij reeds haar opleidingshuizen te Albino (Juvenaat), Al- bissola (Novicaat), Bologna (Scholasticaat). Bovendien een huis te Rome; Viale Maz- zini 14, waar tevens de procura generalis apud Sanctam Sedem gevestigd is Hard wordt er gewerkt om het verlangen van Zijne Heiligheid Paus Benedicfus XV z.g„ „het stichten eener internationale basiliek van het H. Hart" te verwezenlijken De provincie die het hardst vooruitgaat en pater Dehon ook hef meest beloofde, is de Nederlandsche. Hier heeft de congregatie huizen te: Berg op Zoom (het oudste, dat 6 December van dit jaar zijn vijf en twin tig-jarig bestaan viert), waar de toekom stige leden der congregatie hun humaniora maken. Asten: noviciaat; Liesbosch: Scho lasticaat. Heer: Opvoedingsgesticht voor jongens. Kerken te Maastricht en te De Rips en De Twist in de Peel. In Rotterdam en Amsterdam werken de paters aan het ziel- lenheid van verwaarloosde jongens, als direc teur van het Franciscus-Liefdewerk In Rot terdam is ook de missieprocuur gevestigd. Pater Dehon's groote verlangen was het zijn congregatie een mooie plaats te doen innemen bij het streven naar missionecring der volkeren. Nu bij zijn dood werken zijn paters en broeders: m 7uropa: in Finland en Zweden (Ned. Paters Finland Mgr. dr. Buckx), Noorwegen en Denemarken (Duit sche provincie). Vroeger werkte de congre gatie ook in Rusland, maar het Tsarenregiem wees haar buiten de grenzen. In Amerika in N.-Brazilië (Ned. provincie), Zuid-Brazilië en Noord-Amerika (Duitsche en Fransche paters), in Afrika vinden alle provincies een arbeidsveld in het vicariaat van Stanley-falls (Belgisch Congo), overste Mgr. Grison. Gariep (Z.-Afrika wordt bediend door Duitsche pa ter onder bestuur van Mgr. Demont. De apostolische van Adamaua (Karperoen) was vroeger toegewezen aan de Duitsche provin- cie.prefectuur', thans werken er Fransche paters onder Mgr. Plissonneau, Azië. is pas door de congregatie betreden. In 1923 werd aan de Ned provincie de prefectuur van Z.- Sumatra (Bengkoelen) ter bewerking aange wezen en werd Mgr. H. Smeets tot eerste apostolisch .prefect benoemd. Wondersnel heeft het teere plantje, waar voor Pater Dehon z.g. zoo veel gebeden, ge leden en gewerkt heeft, zich ontwikkeld. Voor hem moet dit wel een der grootste bewijzen geweest zijn, dat God met welge vallen neerzag op zijn werk. Moge hij thans, in den hemel van het H. Hart verkrijgen, dat zijn congregatie blijve voortgaan op de we gen. die hij haar toonde en voor haar voor bereidde. Te Bussum is in de Maria- keyk een offerbusje ontvreemd en getracht twee andere open te breken. Het verdwenen bus je was pas geleegd, zoodat de •buit niet groot is. Ook te Naarden is in de R.-K. Werk een offerbus opengebroken en leeggehaald. Donderdagmidag ontstond brand in een der grootste boer derijen bij Boxtel, „De Oor sprong" genaamd. tSal en schu ren brandden geheel uit, De ge- iheele oogst is verloren gegaan, •terwijl bovendien nog drie var- 'kens en een aantal kippen in de vlammen omkwamen. Verze kering dekt de schade. te Waalwijk. Kerkschennis Wereldkampioenschappen. In de Valeriuskliniek te Am sterdam is Woensdagnacht door een agent van politie en een nachtwaker een bewoonster van de Lassustraat gebracht. Beide mannen hadden haar gil lende voor haar woning gevon den. Zij bloedde uit haar mond en zij zeide, dat men gepoogd had haar te vergiftigen. Was dit reeds eenigszins geheimzin nig, de zaak werd nog geheim zinniger toen zij mededeelde hoe het zich had toegedragen. In haar woning zou een ge neesheer binnengedrongen zijn. Eenmaal binnen, begreep zij, dat hij haar zou vergiftigeij. Daarop ontstond een worste ling, waarbij zij aan den mond werd gewond. Tenslotte wist zij aan den greep van haar aanvaller te ontkomen en op straat te komen. Toen de ge neesheer-indringer begreep, dat de zaak voor hem verloren was, heeft hij de vlucht genomen. Tot zoover het verhaal van de gewonde dame. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld naar de waarheid van het verhaal. Het bleek dat inderdaad iemand door middel van een ladder het huis was binnengeko men en dat hij aan de achterzij de de woning weer moet heb ben verlaten. Echter, de persoon, door de dame aangeduid, is nog niet door de politie aangehouden. De dame zal zich vermoede lijk in den persoon vergist heb ben, of deze heeft zich voorge daan voor 't geen hij niet is. Al- thans is wel aan de politie ge bleken, dat zij niet den genees heer van den naam, die de dame heeft opgegeven, moet hebben. De werkelijke aanrander van de dame is voortvluchtig. Omtrent dit geheimzinnig ge val vernemen wij nog het vol gende: Een dokter hier ter stede had een betrekking met 'n geschei den vrouw in de Lassusstraat. Deze verhouding is bekend ge worden aan de echtgenoote van den geneesheer. Het gevolg daarvan is ge weest dat de geneesheer eenige weken geleden een poging heeft gedaan zich met vergif van het leven te berooven. Deze poging is toen mislukt. De man her- Stelde. /- Woensdagnacht is de dokter naar de Lassusstraat gegaan. Deze straat, die loopt van de Valeriusstraat naar de De Lai- ressestraat. is zeer stil. Van een bouwwerk heeft hij een ladder genomen. Hij heeft die tegen het perceel gezet waar de dame woont. Hij kon daardoor op de eerst etage ko men, waar de slaapkamer is ge legen van de vrouw. Eenmaal binnen heeft hij toen vermoedelijk gepoogd deze vrouw van het leven te beroo ven door haar in den mond een injectie te geven met ver gif- De slapende vrouw werd wakker op het oogenblik, toen hij tot de daad zou overgaan. Zij heeft toen van zich afgesla gen en werd daarbij waarschijn lijk door het injectiespuitje aan den mond gewond. De vrouw is vervolgens gil lend het huis uitgeloopen. Daar werd zij gevonden door een agent van politie, die haar met een nachtwaker naar de Vale riuskliniek bracht. De dame is daar nog en moet nog steeds erg overspannen zijn. Door de politie wordt naar den geneesheer gezocht, die poorloos is verdwenen. Toen te Boekelo, gemeente Lonneker, een tweetal meisjes labij het Hof te Boekelo aan het bramen plukken waren, werd een hier door een mans persoon aangesproken. De man, die minder goede bedoelingen scheen te hebben, ging op een gegeven oogenblik over tot handtastelijkheden. De jonge dame gaf evenwel flink partij en toen op haar hulpgeroep haar vriendin toe schoot, werd de aanrander, die reeds eenige vuistslagen in het gezicht had geïncasseerd, onge makkelijk afgerost. Tenslotte nam hij de vlucht. De politie, die met het geval in kennis is gesteld, is thans op zoek naar dezen heldhaftigen aanrander, wiens signalement ^ekend is. KERKSCHENNIS. De kerk van St. Liduina te Hilligcriberg, waai is ingebroken. Gelukkig weerstond het tabernakel dtn aanslag der onverlaten. DE INTERNATIONALE TENTOONSTELLING VOOR DE SCHOEN- EN LEDERINDU STRIE TE WAALWIJK is heden geopend. Een overzicht van de gebouwen en het fraai aangelegde middenterrein. (Luchtfoto K. L. M.) KERKSCHENNIS. De ijzeren collectekist, die werd opengetro- ken; 't geld der armen werd gestolen. HET CANISIUS-COLLEGE TE NIJMEGEN, welks 25-jarig bestaan feestelijk werd herdacht. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN op de Stadion-baan. Links: Snoek, de Hollandsche stayer, die zich door zijn overwinning van Woensdag in de finale plaatste. Rechts: de Franschman Serès, een zeer ernstig concurrent voor het wereldkampioenschap. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE APELDOORN. De aankmst van Z. Prins Hendrik ter opening der expositie. K. H. DRUK BEZOEK AAN BORCULO, dat nu een brandpunt is van toeristen verkeer. Groep kijkers aan den ingang der kerk. HET SPOORWEGONGE LUK TE AMIENS, waar- bi) 10 passagiers gedood, 60 zwaar gewond werden. De verkruimelde waggons LANDBOUWTENTOONSTELLING TE APELDOORN. Een inzendiö koeien van de koninklijke boerderij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8