HM 1 V erkeersonge vallen. Ernstig ongeluk te Zandvoort. 3.25 Maandag 24 Augustus 1925 49ste Jaargang No. 16127 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Te veel eerbied. H. H. Van Kol t Agenda 25 Augustus Duitsche Douanetarief. Wm^ÊÊÊBSS. Dc nieuwe St. Franciscus-scliool te Velseroord, weike op 1 September a.s. "officieel zal worden geopend. Een knaapje in de Hoofd vaart verdronken. Ernstig ongeval bij een heiwerk. Een knaapje door den trein verpletterd. STORMRAMP 1925. De aanvaring van een Finsche bark op de Noordzee. iKlil Aan den Zijlweg gaat een der laatste stukken speelterrein voor de jeugd in die omgeving verdwijnen, door nieuwen bouw. aansluitende aan den bestaanden bouw van Rosenhagbe. Op onze foto ziet inen de schutting om het uieuwc bouwterrein, een voorbeeld van intensieve reclame, zooals in onze stad aan den openbaren weg nog nooit vertoond is. De verduistering bij de Papierfabrieken te Velsen. De dader heeft bekend. Hinderwet. Nederlandsche Journalisten bij den Finschen zaakgelastigde te 's Hage. Aanrijding te Lisse, Verbeteringen op het Kennemer- piein. Aanvaring. De drukte in het hollenbedrijf. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht DE STORMRAMP. Subregent van het Seminarie Hageveld. Concert niet doorgegaan. Afsluiting rijverkeer. Het Koninklijk bezoek. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal Franco per post per kwartaal bij ■rOOT-'itbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE Advertentiën 35 senT« tve* Bij contract belangrijk* eortisfii Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct, per regel op de 1« Pagina s 75 ct. per regeL Vraag- en aanbod-adver. tsntiën 1—4 regels 60 ct per plaats «ing: elke regel meer 15 ct, bi Tooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden t ^flfifi - levenslange geheeie ongeschiktheid jtegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 dUUU. verlies van beide armen, beide beene tot werken dooi f 7Cf| beenen of beidé oogen 1 «JU. doodelijken afloop Dij een ongeva. mei f' ORfl Dl' ver'ies van 1 ZeSb. en voet of een band, f IOC Dij verlies van een f Cfl een oog lZd." duim of wijsvinger 1 JU. bij een breuk van f40-, bij verlies van een been of arm andere vinger Dat er in deze dagen een overdreven eerbied voor de wet valt waar te nemen, Zï*i wel niemand durven beweren. En toch schijnt dit in het thans hangende conflict in de metaalnijverheid het geval te zijn. Er heeft een uitvoerige correspondentie plaats gehad tusschen de verschillende werkliedenorganisaties en de patroonsver- tenigingen, vereenigd in den Metaalbond; er lijn in allerlei vak- en dagbladen beschou wingen aan het meeningsverschil gewijd. Maar wie. zooals wij, geheel onbevooroor deeld buiten den strijd staat en de zaken objectief bekijkt, wordt liet hoe langer hoe moeilijker te begrijpen, dat een zoo een voudige kwestie tot een zoo ingewikkeld juridisch probleem word* opgeblazen, straks wellicht aanleiding tot een betreurenswaar- digen strijd wordt. Wij noemen de zaak eenvoudig. Immers, waar gaat het om? Werkgevers in de metaalindustrie hebben aan den Minister van Arbeid vergunning voor overwerk gevraagd tn verkregen. En nu zegt de Metaalbond tot Je georganiseerde werknemers: wanneer de Minister vergunning tot overwerk geeft, dan 7«:jt gij ook verplicht over te werken. Wan neer gij dat niet doet, dan plaatst gij u buiten de wet, zijt revolutionnair! Gij eischt boven dien een medezeggenschap in het bedrijf, welke u niet toekomt; en wanneer wij u dezen eersten stap ongehinderd laten zetten, geven wij onze geheeie macht als werk gevers kwijt. Nu is het niet te ontkennen, dat van de zijde der socialisten, speciaal door den heer Stenhuis. in den aanvang een uittartende houding is aangenomen, waartegen het op treden der christelijke organisaties scherp afstak. Maar het Zaterdag gepubliceerde antwoord van den socialistischen „Algemec- nen Nederlandschen Metaalbewerkersbond" •.ingt een toontje lager, plaatst zich op zake lijk .standpunt en verklaart zich tot nader overleg bereid. Zoodat thans feitelijk alle werkliedenorganisaties op hetzelfde stand punt zijn komen te staan, dat n.m. de Ar beidswet in het thans bestaande meenings verschil geen beslissing geven kan. Merkwaardigerwijze'had een blad als „De Standaard", dat toch waarlijk niet voor revo lutionnair en eenzijdig „Arbeiterfreundlich" kan doorgaan, reeds Vrijdag j.l. geschreven: Als de overheid volgens deze wet een vergunning tot overwerk geeft, dan is de werkgever niet gehouden van de vergunning gebruik te maken. Zij is geen gebod: gij zult overwerken. Maar ik gee'f u de vrijheid om te doen overwerken. Of de werkgever nu menschen vindt, bereid om dit overwerk te verrichten is toch een zaak, waarmede de •verheid zich niet inlaat. En daarom begrijpen wij waarlijk niet, hoe nèn kan meenen, dat er hier bij de arbei- lers of de vakorganisaties een verzet is tegen de wet, en hoe men kan meenen, dat zij door het overwerken te weigeren, zich boven de wet stellen. Zoo is het precies en wij begrijpen dan ook „iet, hoe de Metaalbond, die over zulke goede, ook juridische kracljten beschikt, zich op een onhoudbaar standpunt heeft kunnen stellen. De Arbeidswet verplicht nic- nand te werken; zij bepaalt slechts, dat men aiet langer dan 48 uren per week mag .aten werken en dat onder bepaalde om standigheden, vergunning kan worden ge geven om een paar uur langer te werken. Dat de werkgever, die van deze vergunning geen gebruik maakt de wet overtreedt, of dat een arbeider, die ondanks de vergun ning niet langer dan 48 uur wil werken „zich boven de wet stelt", is dan ook niet vol te houden. Het schijnt, dat deze eenvoudige waarheid eindelijk begint door te dringen. In het Zondagochtendblad van de N. Rott. Courant wordt dit onhoudbaar standpunt dan ook losgelaten en een uitweg gezocht in een andere wet. Wanneer, zegt het liberale orgaan, in de collectieve arbeidsovereen komst in zake overwerk, zooals in de metaal nijverheid het geval is, geen regeling getrof fen is, dan zat bij een overeenkomstig de be palingen der arbeidswet regelmatig verkre gen overwerkvergunning niet uit deze wet relve het gebod tot naleving van den maat regel van den werkgever moeten worden ifgeleid, doch veeleer uit een bepaling als artikel 1639b van het burgerlijk wetboek, dat luidt: „De arbeider is verplicht zich te houden aan de voorschriften omtrent het verrichten van den arbeid alsmede aan die, welke strekken ter bevordering van de goede orde in de onderneming des werkgevers, hem door of namens den werkgever binnen de perken van wet of verordening, van overeen komst of reglement, gegeven." Hiermee wordt de zaak opeens op een geheel ander terrein gebracht en het oor spronkelijke standpunt van den Metaalbond losgelaten. Want we! blijft de N. Rott. Ct. ook in het bovengenoemde artikel beweren, dat het hier gaat om een machtsstrijd, om „de medezeggenschap in het bedrijf, maar argumenten zijn daarvoor niet aan te voeren. Immers, wanneer men terecht toegeeft, dat de Arbeidswet met hare mogelijkheid van overwerkvergunningen geen gebod lot naleving van de door den werk gever voorgeschreven maat regelen geeft, dan komt men op het eenig juiste terrein, waarop deze zaak be slist moet worden, n.m. volgens het burgerlijk recht. En nu moet de N. R. Ct. zoo,goed als ieder ander weten, dat het aangehaalde artikel van het burgerlijk wetboek den arbeider verplicht alle billijke en wettige voorschriften binnen fabriek of werkplaats na te leven en zich verder te houden aan de voor het bedrijf geldende arbeidsovereen komst. Wanneer nu zooals in het metaal bedrijf het geval blijkt te zijn in de arbeidsovereenkomst geen grenzen van overwerk zijn gesteld, dan zullen werk gevers en werknemers daarbij voor zoover het overschrijding van den wettelijkcn arbeidsduur betreft, door overleg tot overeenstemming moeten trachten te komen. En hiermee is de zaak tot haarjuiste proporties terug gebracht. 't Is te betreuren, dat in dezen tijd, nu er alle reden is om den bedrijfsvrede te bewaren en te trachten door minzaam ovzr- leg tusschen werkgever en werknemer, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren, geheel onnoodig de gevaarlijke gezagskwestie wordt gesteld, waar van een eisch van mede zeggenschap in het geheel geen sprake is. Het if dan ook te hopen, dat partijen in het conflict deze niet aan de orde zijnde beginselvraag laten voor wat ze is en zullen trachten om over de voorwaarden, waaronder van de toegestane overwerkvergunning in het metaalbedrijf zal worden gebruik gemaakt, tot overeenstemming te komen door gemeen schappelijk overleg. Bm-j Te Aywaile bij Luik is Zaterdag, 73 jaar oud, overleden de heer H. H, van Kol, oud lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Zooals we meldden, had de heer v. K. enkele dagen geleden bij een auto-botsing een rib gebroken. Zaterdagmiddag overleed hij aan de gevolgen daarvan. Dc heer Van Kol werd 23 Mei 1852 te Eindhoven geboren, studeerde aan de Poly technische school te Delft en was cenigen tijd als ingenieur in Ned.-Indië werkzaam. Na zijn terugkeer in het land begon hij er zijn politieke loopbaan. De heer Van Kol is oud lid der Tweede Kamer' cn was de Indische specialiteit der S. D. A. P.-Iractic. Van 16 September 1913 tot 19 Mei 1922 was hij lid der Eerste Kamer. Op 19 September 1923 werd hij wederom tot Eerste Kamerlid her kozen. Eenigen tijd geleden nam hij uit die functie ontslag. Sociëteit „St. Bavo". Tooneelclub Vrou wenbond kwart over .8 uur Rechts kundig Bureau half 9 Bestuur Gra- fischen Bond 8 uur. Koudenhorn. Vertrek boot naar Mar ken half 9 uur. Brongebouw Concert H. O. V. 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2634 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen fdr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en nitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dag? en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 1—2, Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uilge nomen Zaterdag, Zon- eD Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged'. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgeveL Het gewijzigde Duitsche douanetarief, Het knaapje was geheel verminkt. Een halt uui later heeft men op de spoorbaan nog een schoentje gevonden waarin een ge deelte van het. voetje, dat afgereden was, zich nog bevond. De oorzaak is bij onderzoek als volgt vastgesteld. De nabijheid der woningen hebben de kin deren. vertrouwd doen worden mei het ge vaar, Een tweetal broertjes van het knaapje waren onder de prikkeldraad afscheiding langs de spoorbaan doorgekropen. Ze z:jn toen de rails overgestoken en hebben hun broertje toegeroepen hen te volgen. Dit heeft het knaapje gedaan, maar bij het over steken der rails is het gestruikeld vlak voor de naderende locomotief De machinist kon niet anders, dan op het laatste moment alle remmen aanzetten Het ongeluk was echter niet te voorkomen. De omstanders, die totaal niets van het zooals dit onlangs door de Duitsche Volles- vertegenwoordiging is aangenomen, zal op 1 October a.s. in werking treden. Echter zullen van kracht worden: op 1 September a.s. dc invoerrechten voor granen, mout, vee, versch vleesch, producten van meelfabrieken en suiker; op 16 October ais. de invoerrechten op wijn, aangezien op dat tijdstip het Duitsch- Spaansche handelsverdrag buiten werK.ng treedt. Ook de. invoerrechten, opgenomen onder post 869b. voor ijzerlegeeringen (Ferroman- gan, Ferrochrom, enz.) zullen voorloopig jpiet worden opgeheven. Zaterdagmiddag is het ruim 134-jarig jon getje van den arbeider K. van Grootveld, wonende aan den Hoofdweg nabij den Ben- nebroekerweg aldaar, in de Hoofdvaart ge raakt. Toen de'moeder het ongeval bemerkte, begaf zij zich gekleed te water en bracht het kind op het droge. Maar reeds bleek, dat dc levensgeesten geweken waren. De ontboden geneesheer, dokter S., uit Nieuw-Vennep, kon slechts den dood con- stateeren De arbeider J. v. B., wonende te Hoofd dorp, en in dienst bij den heer v. d. Fleuvel, aannemer van heiwerken, te Hoofddorp, was Zaterdagmorgen in het Oosteinde te Aals meer bij een heistelling werkzaam. Toen hij in de fundeering stond, kwam een ijzeren ring-van een heipaal, die reeds in de stelling stond, naar beneden gevallen, met het gevolg, dat deze op het hoofd van den arbeider terecht kwam. Met een diepe, ernstige hoofdwond werd de man onder ge neeskundige behandeling gesteld en naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is rede lijk wel. Zondagmiddag is te Zandvoort een tra gisch ongeluk gebeurd. Te half twee is bij het binnen komen van een trein een knaapje van 314 jaar gedood nabij den overweg van de spoorbaan in Plan Noord. De boomen waren neergelaten en de wachtenden, die er voor stonden, hebben niets van het ongeluk zien gebeuren, voor de machinist het lijkje tusschen de raderen van zijn machine vandaan haalde. De ma chinist remde zoo plotseling, dat de trein in eens stilstond en later de remmen moes ten worden losgemaakt. Nog wisten de omstanders niet wat de oorzaak was. toen de machinist van zijn machine stappend het lijkje te voorschijn haalde. ongeluk hadden zien gebeuren waren diep onder den indruk. In haar overspannen toestand wilde de moeder, den machinist te lijf gaan. Volgens ooggetuigen heeft hij geen schuld. De doktoren Wiemer en Tichelaar waren terstond ter plaatse. Het lijkje werd met den trein naar het station meegenomen en later oer brancard vertier vervoerd om geschouwd te worden. DE STORMRAMP 1925. De te Zandvoort gehouden ommetocht van de Zandvoortsche Reddingsbrigade en de Zandvoortsche Muziekkapel op Zater dag j.l. heeft in totaal 333 opgebracht. Er was veel belangstelling en vooral de red dingswagen had veel bekijks De firma Adr. Kurvers, kunst- en plaat- handel, en lijstenmakerij, Smedestraat 13, stelt zich voor, voor ae noodlijdenden van de stormramp, het op ivoor geschilderd por tret van H.M. de Koningin, gevat in zilve ren lijst, in leder etui, aan den hoogst bie dende te verkoopen en daarvan de winst af te dragen aan het plaatselijk comité. De in schrijving tot verhooging van hel bod is vanaf Dinsdag a.s. 12 uur tot en met Vrijdag 5 uur nam. (De waarde van het medaillon is 125.De inschrijving is onderteekend door den heer Tenckinck, comm. van Poli tie. Het medaillon is gedurende de inschrijf- dagen in de Etalage uitgestald. In aansluiting met hel bericht omtrent bo venstaande aanvaring, geplaatst elders in dit nummer, vernemen wij nader, dat de aanva ring heeft plaats gehad op 45 gr. 15 minuten Noorder Breedte en 4 graden 37 minuten Ooster lengte. De Finsche bark was in Hol- lnda gebouwd en afkomstig uit Maryhamn. Ze was ongeveer 1400 tonnen groot. De boot werd in het midden aangevaren, waardoor de neus van het Hollandsche visschersvaartuig geheel werd ingedrukt. Het is evenwel nog op eigen kracht naar IJmuiden kunnen stoomen. Het Hollandsche schip is eigendom van de Mij. Aneta te IJmuiden. De kapitein van het visschervaartuig die om het leven is geko men is genaamd Siegfried Sjolund. Hij is on geveer 40 jaa: oud en vader van 3 kinderen. De eerste stuurman van het Finsche vaartuig verklaarde, dat onmiddellijk na de aanvaring de geheeie bemanning in de reddingsbooten ging, doch tengevolge van de zuiging van het zinkende schip kapzeisden de booten en al len kwamen in het water. Ze werden allen door de bemanning van de stoomtrawler ge red, doch de kapitein bleek reeds overleden te zijn. De pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. Wij wendden ons om verdere inlichtingen tot de directie der Aneta Maatschappij, die ons zeer wel willend te woord stond. De schipper A. van Pel verklaarde^ het volgende: Wij zijn 14 Augustus 12 uur s-mid dags van IJmuiden vertrokken om te vis- schcn op de Noordzee en we hebben daar y. v. rse?»BSTS.VAM«STI.gSTg v; - -V gevischt tot 21 Augustus 11 uur 's-avonds op 55 graden 51 min. Noorder Breedte en 5 graden 40 min. Ooster lengte en stoomden daarna 60 mijl Zuidwaarts, om daar Zater dag nog te visschen en Zondag in IJmuiden aan te komen. Zaterdagmorgen 22 Aug. om 3.45 uur kwam een rood licht in het Zuid ten Westen in zicht, dat van een zeilschip bleek te zijn. Het ging vlak voor ons, waar door een aanvaring onvermijdelijk was- Ik liet op volle kracht achteruit stoomen; de machine werkte direct, doch de vaart was zoo groot, dat het Finsche vaartuig in het midden werd aangevaren en het schip bin nen tien minuten zonk Ik wist niet, wat voor schip het was en ook niet dat het zinken zou Ik hield direct op het schip aan en moest bijna op volle kracht loopen om het te krijgen Inmiddels was het schip voor den wind omgedraaid en lag Zuid-West. lak bij hoorden wij de menschen roepen en ik zag, dat het schip ging zinken. Binnen twee mi nuten was onze sloep uitgezet en naar het wrakhout gaande, zagen wij twee sloepen omgekeerd drijven met menschen erop. Onze sloep haalde eerst van dc eene sloep 6 menschen en daarna van de andere 5. Bij navraag bleek, dat nog twee man ont braken. Wij hoorden roepen onder de eer ste sloep. Eer dat mijn sloep er bij was. kwam er een man onderuit en werd in on ze sloep gezet. Na nogmaals gevraagd te hebben, hoe veel man ontbrak en wie. zeide de stuur man, dat alleèn de kapitein nog ontbrak. De sloepen werden gekeerd, docb er bleek geen mensch onder te zitten. Wij zijn toen zacht aan door het wrak hout gaan stoomen en zagen na ongeveer 5 minuten de kapitein drijven. Hij werd di rect aan boord gebracht. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer baten. Na onderzoek, of wij water maakten, zijn wij op gaan stoomen naar IJmuiden. Onze lekken waren alle ongeveer 1 meter boven de Waterlijn. De zee was kabbelig gewor den en wij maakten toen veel water. De pompen werkten goed en toen de lekken zooveel mogelijk gestopt waren zijn wij doorgestoomd naar IJmuiden, waar wij 23 Augustus, 's morgens 1 uur 30 min behou den aankwamen. Het Finsche schip kwam van Londen en was op weg naar Maryhamn. Naar wij vernemen heeft het parket Za terdagmiddag een huiszoeking gedaan ten huize van den 36-jarigen E. D., die. zooals men weet, Vrijdag is gearresteerd, in ver band met de verduistering aan de Kon. Ned. Papierfabrieken te Velsen. Verder vernemen wij, dat D heeft be kend. Het bedrag is" nog niet officieel vast ko men te staan, doch wij kunnen mededee- len, dat dit ruim 20.000 bedraagt, welk bedrag verduisterd is vanaf 1924. D. maakte den laatsten tijd buitensporige verteringen, wat vermoedelijk de oorzaak van een en ander was. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat van heden op' alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur, tot 7 September e.k. 's voórmiddags ten 11/4 uur, ter gemeente-secretarie (7e Af- deelmg) ter inzage *is nedergelegd het inge komen verzoekschrift met de bijlagen van de N. V. Schlatmann's Confectie- en Manu- facturenhandel „De Faam" om vergunning tot oprichting van en in bedrijfstelling van een electrische personenlift-installatie, ge dreven door een electromotor van 6 P.K. in het winkelgebouw in het perceel aan dc Lange Veerstraat no. 36 en 38, hoek Ane- gang. Van M. H. Groenendaal om vergunning tot oprichting van een drukkerij in het per ceel aan het Ripperdapark, waarbij elec- tromotoren worden gebezigd met een ge zamenlijk vermogen van 234 P.K. Zaterdag j.l. bood de zaakgelastigde van Finland ten zijnen huize, Nassauplein 29, Den Haag een diner aan aan de Nederland sche journalisten, die de reis naar Finland hebben meegemaakt. Het was een zeer sympathieke gedachte, die ook van de zijde der journalisten op hoogen prijs werd gesteld, deze bijeenkomst op Finschen bodem te doen plaats vinden. Bovendien werd op die manier tegemoetge komen aan een wensch van de journalisten zelf, om na de Finsche reis nog eenmaal sa men te komen en een avond na te praten over de interessante reis in het gastvrije en schoone Suomi. Tijdèns het diner werd het woord gevoerd door Z.Excellentie, die dankte voor de vele en mooie artikelen, welke in verschillende bladen reeds waren verschenen en hulde bracht aan de Nederlandsche pers. Deze ta felrede werd door enkele heeren beant woord. Er heerschte een genoeglijke en intieme stemming. Met lof werd gewag gemaakt van de mooie foto's, waarmede de Finsche artike len in de Nieuwe Haarlemsche Courant wa ren geïllustreerd. Zondagmorgen, toen de auto van de on derneming „The Mail", onbeheerd in het Vierkant stond, schoot hiervan de rem los. De bus reed achteruit en kwam in botsing met het hek der Jg. V. Lissesche Bankver.. waarvan een gedeelte niet meer op zijn plaats bleef. De auto bekwam eenige scha de. De rijweg vanaf het Kcnnemerplein naar dc Kenncmerbrug is aan de linkerzijde cir ca 214 Meter verbreed. Vooral op den hoek is dit een goede verbetering voor het druk ke rijverkeer. Voor de zeer vele voetgangers die daar passeeren is het echter geenszins een verbetering, vooral niet bij regen, om- Jat zich dan vele plassen verloonen Een behoorlijk trottoir van tegels, zou daar een goede verbetering zijn. Vrijdagavond ongeveer 9 uur waren twe- mannen aan het visschen in de Ringvaart, toen hün boot door een motorboot werd overvaren, Een der mannen wist zich op Wat de hooitijd is voor den boer, dat is de paktijd voor den bloemist. De buiten staander zou misschien meenen, dat de rooitijd nummer één is, doch dat is niet zoo. Wel is het dan natuurlijk druk, uiterst druk, doch thans zijn meer dan ooit alle hens aan dek, teneinde de kisten te pakken en te doen verschepen. In de grootste bedrijven worden de kisten zelf gefabriceerd, doch de kleinere koopen ze van fabrieken of van de timmerlieden ter plaatse, die er hun vaste menschen voor hebben, die ze met een rapheid in elkaar slaan, dat het een lieve lust is om te zien, en die daarmee een dik. weekgeld verdienen. Op het veld is het nu niet druk. doch het meeste werk geschiedt binnenshuis. De meeste kisten worden dan per schip ver voerd naar de groote havens om vandaar naar verre landen te worden geëxpedieerd. Aan de haven te Hillegom bijv. wordt bijna dag en nacht gewerkt om den grooten toe- voer te kunnen verschepen, meest naar Rotterdam. Daar worden de vrachten over geladen in de groote zeeschepen. Amerika en de Skandinavische rijken zijn wel de grootste afnemers. Zoo heerscht ook nu nog in ue bollen streek een levendige drukte, een drukte, weike den buitenstaander in het geheel niet bevroedt en die velen een goed stuk brood verschaft. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Stilstand, OPGAVE: Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen van 24 Augustus. Hoogste barometerstand 767.5 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 750.6 m.M. te Lehavre. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 Augustus. Zwakke tot matigen oostelijke tot zui delijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt regenbuien, zelfde temperatuur. dc motorboot te trekken, doch de andere geraakte te water. Spoedig was hij evenwel op het droge gebracht. De boot was gekan teld. Eenigen tijd is nog gedregd naar het materiaal van de menschen. Met den schrik en een nat pak kwamen de visschers er af. Het ongeluk ontstond, doordat te laat met een lamp als waarschuwing werd ge zwaaid. Collecte te Vogelenzang. Men meld tons: Tot leniging van den nood in de door den storm geteisterde streken zal Dinsdag 25 Augustus a.s. een collecte gehouden worden. Het comité bestaat uit: Jonkvr. A. H. Barnaart. P. Draaisma. M. v Lierop, H. Mci- nesz. J. W. H. Schmidt, kapelaan, J. v. Snip- penberg, Mr. L. J. van Toulon van der Koog, H. J. Zondag, deken. Vanwege dc plaatselijke afdee- ling van het Roodc Kruis wordt van daag te Beverwijk een collecte gehouden voor de getroffenen in Oost-Nederland. Hedenavond zal de Harmoniekapel 'n rond gang maken, waarbij zal worden gecollec teerd. Een collecte gehouden op de sigarenfa- briek van Gebr. Majoor, bracht 110 op. Tot subregent van het seminarie Hage veld te Heemstede is benoemd de WelEerw. Heer C. J. Henning. leeraar aan genoemd seminarie. Wegens het ongunstige weer is gister middag het concert in de stadstent in Den Hout niet doorgegaan. Na het tweede num. uier zijn de musici huiswaarts gegaan. In verband met uit te voeren onderhouds werken aan de Langebrug is deze van heden af tot en met 27 Augustus a.s. voor het rij verkeer afgesloten. Het voetgangersverkeer over die brug kan geregeld worden. Voor het a.s. bezoek van H. M. de Konin gin worden verschillende toebereidselen gemaakt om de stad een feestelijk aanzien te geven. Vóór het stadhuis is men thans ook begonnen. Er wordt een tribune ge maakt, aansluitend aan de stadhuistrappen. Deze tribune wordt geflankeerd door twee vierkante kolommen, die in ora:/e-kleur ge schilderd zijn. De gevel boven den ingang wordt geheel in de bloemen gezet Bloem bakken worden aangebracht. Boven de groote trap is een baldakijn aangebracht. Op de Groote Markt worden weer de vier kante masten geplaatst, welke reeds meer malen dienst gedaan hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1