V erkeersonge vallen. Voor Kees Voor de Juliaantjes, r DE SPAARNEBANK Een autotocht. Aanrijding op de Parklaan. Te Schoten. Aanrijding. Aanhouding. Steekpartij. Valsch alarm* „De Vrije Hengel". Kapelaan J. A. J. van Rooij. De geruischlooze bestrating. Het bezoek van H. M. de Koningin. A. J. M1— Niets buitensteken! Geen Orgebespellng. Comité „Stormramp 1925". Haarlem. riet R. K. Esperantocongres te Parijs. De Excursie van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kafttoor- en Winkel bedienden „St. Francisc. van Assisie" De Tweede Excursie naar Apeldoorn Gevonden dieren en voorwerpen. BURGERLIJKE STAND. 103i/i6 103i/16 45 23o 352 36o 143«/le 144 88 437/g 451/g e15/^ Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. WEENEN 36— 35.— LONDEN 12.06 12.053/g STOCKHOLM 36.85 66.7o kopenhagfn 2-483/ie ROME 1 1 DE STORMRAMP. een finsche bark door aan varing IN 10 MINUTEN GEZONKEN. De kapitein gedood. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. BLOEMENDAAL'. ZANDVOORT. IJMUIDEN. LAATSTE NIEUWS. Belangrijk schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken. Bij 't zwemmen verdronken. Het einde van de financiëele controle in Oostenrijk. Tentoonstelling voor gezond* heidszorg, enz. te Düsseldorf. Weer een treinbotsing in Frankrijk. R.-K. Congres te Stuttgart. De toestand in Syrië. De schuldigen aan den moord op den Sirdar. MARKTNIEUWS. Me» schrijft ons t Wat is het toch gezellig en prettig, als een reisgezelschap dames en heeren een dagje uitgaat onder goede leiding, want dikwijls ge beurt het dat een reisje of een uitstapje mis lukt door gebrek aan een goeden leidsman. Toen wij dan ook 19 Augustus op de Groote Markt aankwamen, trof het onze bij zondere aandacht, dat de heer Ruygrok, de chauffeur, zich dan ook niet onbetuigd gela ten had om het geheel een.vroolijk aanzien te geven, daar hij z'n geheele auto van binnen met dahlia's had getooid, zoodat het inte rieur van den wagen er werkelijk aangenaam en gezellig uitzag. De echtgenoote van den heer Ruygrok ver raste ons nog, met een aai dig borst bou- quetje, hetwelk wij allen opstaken. Zoo vertrokken wij met een matigen gang van Haarlem naar Amsterdam. Daar aange komen reedjde heer Ruygrok ons kalm en rus tig door de drukke en smalle straten der Stad en vandaar langs de Vechtstreek naar Utrecht waardoor ons al het bezienswaardige onder .het rijden werd bezichtigd, tot dat wij door Utrecht heen op weg naar Breukelen gingen, waar wij bij aankomst eerst in vrcolijke stem ming de lunch gebruikten. Vandaar gingen wij naar de Groote Orchideeën kweekerij van Nederland behoo- rende aan den Wel Éd. Geb. Heer Matthes, welke ons aangenaam en op een prettige wijze het een en ander betreffende de kweekerij vertelde, zoodat wij voldaan weer vertrokken, en ons verder in handen van den chauffeur stelden die ons naar de Bildt bracht en wel naar het mooie groote Buiten van „Vollen- hove" eigenaar de Weled. Geb. Heer :M. Marwijk Rooy, waar wij weder prachtige collectie's bloemenzagen, terwijl wij rondge leid werden door den tuinbaas Schut. Zoo vertrokken wij ook daar voldaan om naar Baam te gaan, waar ons het heerlijke en schoone Canrtonspark wachtte en de Rijks- Botanische tuin, welke beide ook de moeite w»ard zijn om te bezichtigen en een ieder aan te raden. Vandaar ging het naar ons laatste bezoek en wel den prachtigen particulieren dieren tuin van Wel Ed. Heer P. Blauw te 's Graven land Buiten, genaamd, Gooilust, waarook veel bezienswaardigheden te aanschouwen waren, vooral daar den heer Scholten, park opzichter, aldaar ons rondleidde en het een en ander ver- tel(Je' Zoo reden wij na nog eerst thee te hebben gedronken in een vroolijke stemming op Haarlem aan waar wij bij aankomst na hulde gebracht te hebben aan onzen leider den heer Hoek die zich hiervoor geheel belang loos ter beschikking had gesteld en den bekwamen chauffeur den heer Ruygrok af scheid namen om thuis nog eens met welge vallen terug te zien op dezen prettigen en wei- besteden dag. Wij kunnen dan ook een ieder raden, die in de gelegenheid is deze wondervolle autotocht te gaan maken voor dat de mooie dagen voorbij zijn, zich bijtijds op te geven aan den heer Hoek welke zich hiervoor ge heel belangloos beschikbaar stelt. Schoterweg 198. Schoten. Zaterdagmorgen half acht had aan de Paxklaan bij den Jansweg een aanrijding met de tram plaats. Een wagen, bespannen met een paard, kwam van het Phoenix- terrein de Parklaan afrijden terwijl de tram naderde en reed te laat over de rails, met het gevolg dat het paard vóór de tram kwam te vallen, waardoor het ernstig de ichterpooten verwondde, zoodat het naar den stal moest worden gebracht. Ook be kwam de koetsier een ontvelling aan de hand. De bestuurder van de tram had geen schuld, aangezien hij bijtijds een signaal had gegeven. Vrijdagnamiddag omstreeks 5 uur had op den hoek Schoterweg—Kleverlaan, een aanrijding plaats, tusschen een zware vracht auto, komende langs den Schoterweg, uit Noordelijke richting, en een motorfiets met zijs >an komende vanaf de Kleverlarn. Resultaat motor deerlijk gehavend, binnen gebracht in autogarage en herstelplaats van den heer Dielemans, aan den Schoterweg. Vracht-auto beschadigd 2 spaken van rechter voorwiel behoeven vernieuwing. Zaterdagmorgen om ongeveer elf uur had In de Groote Houtstraat een aanrijding plaats tusschen een 15-jarigen fietrijder en een auto. De fiets werd totaal vernield. Het ongeval ontstond, doordat de jongen een wenk van den verkeersagent bij het Verwulft niet opmerkende, doorreed. De iongen kwam met den schrik vrij. Auto ongeval te Wijk aan Duin. Op den Zeeweg geraakte plotseling de stuurinrichting defect van de autobus van v. G. De bus vloog tegen een partijtje hout op, dat langs den weg was opgestapeld. Ge lukkig had de autobus geen passagiers, zoo dat het ongeval gelukkig goed afliep. Benoemingen. Naar wij vernemen zijn onze stadgenoo- ten, de neomisten A. C. D. Andreoli en H, van Spanje, benoemd resp. tot kapelaan te Hoofddorp en tot kapelaan te Assendelft. Door de recherche is aangehouden de 24- jarige slagersknecht J. v. O., verdacht van verduistering van een bedrag van 360 ten nadeele van zijn patroon v. W. In het logement aan de Korte Hofstraat no. 2 ontstond gisterenavond om ongeveer half acht twist tusschen een 45-jarigen be zoeker en zijn stiefzoon. De stiefzoon trok zijn knipmes en trachtte zijn vader in den rug te steken. Door diens afweren met de hand, werd hij hieraan gewond. Hij moest in het St. Elisabeths Gasthuis, worden ver bonden. De dader is op de vlucht geslagen, fcr Wordt naar hem gezocht. Om 9 uur gisterenavond werd brand ge meld in de Huishoudschool op den Kleine Houtweg. De brandweer rukte uit, doch moest erva ren dat het een loos alarm was. Een .jon gen had gealarmeerd daar hij meende rook te zien komen uit de school. Gisteren hield bovengenoemd vischcollege een onderlingen wedstrijd op witvisch in de 'Ringvaart tusschen Vijfhuizen en Nieuwen- brug. Gezamenlijk werd des morgens om 4.30 naar den waterkant gewandeld. De volgende heeren behaalden een prijs: le pr. Reybroek, 2e pr. Eykhof, 3e pr. v. Luik Sr.. 4e pr. Hessen, 5e pr. Wensveen, 6e pr. Hillebrand, 7e pr. Tervelle, 8e pr, Timmermans, 9e pr. A. Russ. Een karper werd gevangen van 36 c.M. Er werd dien morgen gevischt op boven- maatsche visch en een karper moet 40 c.M. zijn om die te behouden; een zeide: dat 'karper behoorde onder de witvisch; een ander meende van niet.. Zoo zullen visch- colleges goed doen, op de vergaderingen waarop een wedstrijd besproken wordt, uit te maken, waarop gevischt moet worden. Z, D. H. de Bisschop van Haarlem heeft bnoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Fa milie) den WelEerw. Heer J. A. J. van Rooij, kapelaan, van de parochie van O. L. Vr. Rozenkrans en Dominicus, alhier. De pa rochianen van de parochie aan het Spaarne zullen deze benoeming met leedwezen ver nemen, daar kapelaan Van Rooij, die sinds 1918 hier was, zich in den loop der jaren zeer gezien heeft weten te maken. Van ver schillende vereenigingen was hij directeur of adviseur. Zoo was hij directeur van het jon genspatronaat van O. L. Vrouw, directeur der St. Jozefs-vereeniging, directeur van de Maria-congregatie voor jongens. Verder was hij adviseur van de A. R. K. A. en van de Vereeniging van Overheidspersoneel ,,St. Paulus" en secretaris van de gezamenlijke adviseurs van R. K. Haarlemsche vereenigin gen. In al deze functies heeft kapelaan aa Rooy zich zeer verdienstelijk gemaakt en met ijver gaf hij zich aan zijn taak. Ongaarne ziet men hem dan ook gaan. Het ga ZijnEerw. wel in zijn nieuwe standplaats. In zijn plaats is benoemd de WelEerw. heer J. F. A. Bots, kapelaan aan de parochie van den H. Bonifatius, te Dordrecht. Naar wij vernemen is het thans vrij zeker dat de asphalteeringswerken aan de Kleine Houtstraat, de Viaducten bij het station on het gedeelte tusschen Kruisstraat en Bartel- jorisstraat, in de eerste helft van September aanbesteed worden. Naar wij vernemen is besloten tot ver siering van de Anegang. Vorig bedrag473.05 N. N. ter eere van de H. Antonius 1. Van Piet en Jan v. H. te Zandvoort 1.50 Ter eere van de H.H, Harten van Jezus, Maria en Joseph om meer dan 500 vol te maxen, van N. N. 5.1 Totaal 481.55 Hoe gevaarlijk het is in een tramwagen aan de mastzijde iets buiten te steken, on dervond Zaterdagavond jongejuffrouw M. W, wonende van Breestraat, te A'dam. Deze jonge dame oud 15 jaar had met haar broer tje eenige prettige dagen bij familie te Zandvoort doorgebracht en ging met de tram van 6.38 n.m. wederom naar huis. Even voor Sloterdijk werd zij een weinig onwel en stak het hoofd buiten het raam aan de verkeerde zijde van den tramwagen, met t ge volg, dat zij op ene gegeven moment met haar hoofd in aaraking kwam met 'n aldaar staand waarschuwingsbord. In bewusteloozen toe stand werd zij naar binnen gehaald en te Sloterdijk \yerd geneeskundige hulp ingeroe pen, Dokter B., constateerde een lichte her senschudding. Zij werd naar Amsterdam vervoerd en aldaar door den geneeskundi gen dienst naar het gasthuis vervoerd. In verband met de voorbereidingen voor het feestconcert in de Groot# of St. Bavo- kerk op 28 Augustus a.s., vervallen de kos- telooze toegankelijke orgelbespelingen op Dinsdag, 25 Augustus 1925, des middags en op Donderdag, 27 Augustus d.a,v. des avonds Vorig bedragf 971.44 D. J. D. tot zekere intentie0.25 Bij mevr. v. d. Vangst kwam in tot beterschap van een zieke moeder 0.50 N. N. te Heemstede 2.50 Ter eere van den H. Antonius voor herstel van een zieke moeder.... 1. Nogmaals ter eere van de H. H. Harten van Jezus, Maria en Joseph om méér dan duizend vol te ma ken van N, N10. Totaal 985.69 COMMISSIE VOOR R. K. LICH, OPVOEDING. Men verzoekt ons te berichten dat he denavond half 9 een zeer belangrijke ver gadering wordt gehouden in de school aan de N. Gracht, waarvoor aller opkomst dringend wordt verzocht. Tot en met hedenmorgen is bij den Penningmeester van het Plaatselijk Comité „Stormramp 1925" binnengekomen: Zaterdag 22 Augustus; Van P. V-, Haarlem10'.— Opbrengst collecte bij de orgel bespeling in de Groote of St, Bavokerk, Donderdag 20 Aug 118.19 Maandag 24 Aug: Van R. D., Haarlem 10. Totaal van de inschrijvig van Haarlem's Dagblad 7084.52 7222.71 Saldo vorige verantwoording 329.90 Totaal 7552.61 Omtrent het R.-K. Esperanto congres te Parijs schrijft men ons: Het congres werd gehouden van 13 tot 16 Augustus en het moet gezegd, het is in alle onzichten geslaagd. In het geheel namen er 23 Hollanders aan 't Congres deel. Donder dag 13 Aug. werden wij door het plaatselijk comité aan het groote station met zijn 28 perrons hartelijk ontvangen. Onder hen was de Weleerw. Pastro Ramboux, wien zeker de eer toekomt, dat alles geregeld en op den juist aangegeven tijd plaats vond. Na 'n verfrissching na een zoo langen, reis, ging men naar het congresgebouw, 't welk prach tig versierd was. Om 4 uur plechtige ope ning van het Congres door Pastro Ram boux, waarna alle afgevaardigden uit de verschillende landen hun groeten brachten aan het Congres. Te 6 uur plechtig Lof en zegening van het nieuwe vaandel. Door de Esperantisten wer den verschillende liederen gezonden. Vrijdag bezoek aan de Notre Dame, 8 uur H. Mis, preek in Esperanto en gezongen door de congressisten. Dadeliik hierna be zoek aan de Kathedraal. Een schiterend gebouw. Prachtig waren de ramen, het orgel en preekstoel, de toren 68 meter hoog. De klok, omgeven door prachtig beeldhouw werk, terwijl 37 kapellen de kerk omringen. Te 10 uur generale vergadering in het congres-gebouw. Nu' kreeg men de rappor ten van alle vertegenwoordigde naties be treffende dag, week en maandbladen, boek- weren en geschriften. Groot, zeer groot was het getal. Te 12 uur gezamenlijke maaltijd. Te 1 uw rijtoer met automobielen door Parijs;, o.a. werd bezocht de drukkerij Bonne Presse". Te 5 uur des avonds vergadering, waarna om 7 uur gemeenschappelijke avondmaaltijd. Te 8 uur gezellige avond in de zaal „Peuple Francais' Zaterdag 9 uur Plechtige H. Mis in de con gres-kerk. Te 10 uur vergadering; Rapporten van de Heeren P. Heilker voor Nederland, dok ter A. Halbedl. voor Oostenrijk en Hamaide voor België. Te 12 uur gezamenlijke maaltijd, te 1 uur excursie naar Versailles, Zondag Plechtige H. Mis in de congres- kerk te 9 uur; om 10 uur slotvergadering, rapporten van Pastro Ramfcoux voor Frank rijk en de Heer Slavek Cecek voor Polen, alsmede alle andere landen, welke schrif telijk hunne rapporten hadden ingediend met bericht van verhindering. Verkiezing van plaats voor het volgende congres, (ver moedelijk België), Te 12 uur gezamenlijke maaltijd met toasten. Dan te twee uur processie naar de Basiliek van het Heilig Hart van Jezus, waarna plechtige sluiting en opdracht aan het H. Hart van Jezus. Gedurende deze plechtig heid, welke door een stampvolle kerk werd bijgewoond, zong men verschillende liederen, onder welke het reeds genoemde la Angela saluto van G. Hoogeveen. Indien men den indruk van dit congres mag weergeven, dan mag men zeggen: het was verbluffend en grootsch, medewerking van geestelijke zoo wel als van wereldlijke overheden, geen rflis- icrstanden onder zooveel vreemdelingen, onder wie Engelschen, Italianen, Duitschers Franschen, Hongaren, Nederlanders. Oosten rijkers en Polen. Esperanto heeft zijn bestaan en onmisbaarheid opnieuw bewezen. Zooals we reeds gemeld hebben was op initiatief van de afdeeling Leiden een ge- zamelijke Excursie uitgeschreven, naar het Wandelbosch „Groenendaal" en laten we er onmiddellijk aan toevoegen, dat deze excursie uitstekend geslaagd mag heeten. Aanwezig waren de afdeeling Amsterdam, Leiden, Haarlem en Hillegom. De Bonds voorzitter de heer Hamersveld, sprak op een echte propagandistische wijze het welkomstwoorddaarna had van half twee tot half drie een Boschwandeling plaats. Van half drie tot ongeveer 4 uur had een gezellig samenzijn plaats, in het Restaurant. Ondanks de neerstromende regen heerschte ereen vroolijke en opgewekte stemming. Voordrachten, muziek, etc., werden gehouden en allen waren hiermede zeer ingenomen. Om 5 uur had de bezichtiging plaats van het Seminarie „Hageveld". Met aandacht werd alles gevolgd. De bondsvoorzitter Hamersveld bracht een bij zonder woord van dank, aan de afdeeling Leiden, doch ook wenschte spr. zijn dank te- betuigen aan de afdeeling Haarlem, waar van geconstateerd kan worden, dat zij begint te herleven, hetgeen moed geeft, om met geestdrift de afdeeling Haarlem weer groot te maken. De opkomst van Haarlem was buitengewoon groot, evenals van de andere afdeelingen. Nog lang, en daar zijn wij verzekerd van, zal deze excursie in het geheugen blijven. Degenen die deze Excursie niet medegemaakt hebben, zullen zeker spijt hebben, als zij vernemen, hoe aangenaam en gezellig deze excursie is geweest. Zondagmorgen vertrok onder leiding van den heer Elligens, een 32 excursisten naar Apeldoorn. Op het perron, was namens het bestuur van het PI. Comité, de heer de Graaf tegenwoordig, die het gezelschap een aange name en tevens leerzame excursie toewensch- te. De excursie is evenals de vorige uitste kend geslaagd. De auto-tocht was met het zeldzaam weer in Apeldoorn verrukkelijk. De lunch in het Hotel „Zeelandia" liet men zich goed sma ken, en alles was in orde. De wandeling naar Berg en Bosch en het bezoek aan het Sanatorium was voor de Ex- cursisten zeer interessant. De thee werd door Dr. Jongemans aangeboden. De leider de heer Elligens sprak Dr. Jongemans en het gezel schap toe. Het was spr's vurige wensch dat de excursisten alle propagandisten zouden worden van „Herwonnen Levenskracht." Onder leiding van den aministrateur, den Heer Hauser, werd het Sanatorium bezich tigd. Met aandacht en groote bewondering werd alles gade geslagen. Na de bezichtiging werd de Juliana-toren bezocht enz. Ongeveer half negen, ging het Gezelschap huiswaarts. In de hal van het Sta tion Haarlem, betuigde het gezelschap den leider, den heer Elligens zijn hartelijken dank voor de aangename excursie. Voorts maken wij er nog gewag van dat aan de Haarlemsche patiënten een bezoek werd gebracht J. V. d. Pol, Vooruitgangstraat 113rd., broche J. J. Huyer, M. v. Heemskerkstr. 27rd., ceintuur; D. v. Koperen, Schaapman- straat 1, regenjasceintuur L. v. d. Vlies, Fr. Varkensmarkt 20, pak damesonder goederen F. H. v. Peperen, L. Raam straat 29e, geld Kennel Fauna, Parklaan, gele hond C. Jansen, Beeksteeg 21, schip- pershond D. Luyten, Omvalspoort 4zw., schildershemd Broekman, Leidscheplein 25, witte poes Fauna Politiebureau, Smede- straat, stucadoorslaken J. v. d. Leer, Busken Huetstr. 13, rijwielpomp Tekelen- burg, Leidschevaartweg 117, Heemstede, idem P. v. Bruggen, Spaarnwouderstr. 51, portemonnaie met gaspenningen N. Brou wer, Schermerstraat 7 rood j hondenpenmng; W. Handgraaf, Pastoorstraat 17, potlood (E- versharp) C. de Npbel, Zijlstraat 89, porte feuille met portretten A. de Zwart, Lombok straat 30, Schoten, rijwielbel.merk C. v. Ber- kum, Leidschestraat 33rd., idem J. Pas sen, Zuid Brauwersstraat 1, idem A. Arend, Damstraat 20, reticule Loerakker, Zuid Brouwerstr. 25, rijwielPolitibureau, Smede- straat, Rozenkrans S. Veenstra, Dr. Leyds- straat 22, Schoten, schoentjeJ. John, Lombardsteeg 6, taschjePolitiebureau, Smedestraat, damestaschje met rozenkrans enz. en een rubber taschje Lugtenburg, Z.B. Spaarne 110, bos veters Politiebureau, Smedestraat, zweep. Ondertrouwd: 22 Aug. T. J. Kloet en M. H. J. Hoomans. Geboren: 19 Aug. dochter van W. Hoogen- dijk—v. Steijnen. 20 Aug. zoon van T. M. A. M. Kuling—Vertregt. dochter van E. A. M. v. d. BoogaardMeijbaum. 21 Aug. zoon van M. S. M. Boerrigter—Hetem. dochter van C. F. H. Ströning—Swart. zoon van A. UittenbogaardAdriaansen. 22 Aug. zoon van J. C. Bierenbroodspot Vonk. dochter van J. van 't Zelfdev, d. Bent. dochter van M. E. de JongeWag ner, zoon van A. WassenaarPapenburg. 23 Aug. dochter van A. BreukelSliggers. zoon van T. Scholten-pGaijaard. 24 Aug. zoon van M. M. Fennis—Schalkwijk, dochter van M. A. C. Zwaneveld—Perrij. Overleden: 20 Aug. J. v. Horick, 74 jaar, Oranjeboomstraat. 21 Aug. J. A. Janssen Prins, 43 jaar, Hazepaterslaan. 22 Aug. T, W. Prins—v. d, Spek, 61 jaar, Karei van V K HEDEN 5% Nederland 1919 1003/4 1003/4 6% Nederland 1923 1031/ie 4Y, NederL 1917 9713/16 9713/16 7% N.-I. 1921 A... 1023/4 IO33/4 6% N.-L 1923 D... Oude Vaart 671/4 dito Gem. Eigend. 631/4 Mij „Nederland" 156i/8 Scheepvaart-Unie 1441/2 1441/2 Rotterd. Lloyd 137 1721/2 171 Oude Boot 65 V2 66 Holl. Stoomboot 183/4 H. V. A. 543 540 Java Cultuur Jurgens gew. 1335/g 134 Koloniale Bank 178 177 F dische Bank 1413/g Uil/4 Cert Handel Mij- '377/le 1371/ Resc. dito 1371/4 137i/4 Phoenix 921/2 Geconsolideerde 158 158 Kon. Olie 3791/2 374 1211/2 1231/2 Marine comm. 99/l6 91/? - Vorstenlanden 156 154 149 149 C-mp. Merc. Arg. 7 Poerworedjo 114 400 400 Senembah 480 489 Deli Batavia A'dam Rubber 2941/2 2911/2 Serbadjadi 278 1593/4 159 Wai Sumatra 2471/2 Dordtsche Petr. 3561/4 Southern Rails 10Ü1/2 IOII/2 Wabash Comm. Maxwell De beurs opende heden prijshoudend. 24 AUGUSTUS. EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN 59.10 59.06 PARIJS 11.75 11.69 BRUS6EL 11.31 11.271/2 58 59.90 OSLO 4 6.9 0 47.70 BAZEL iisi'i 48.25 48.12i/2 NEW-YORK 2.481/2 9.10 9.26 Manderstraat. 23 Aug. A. H„ dochter van G, C. Kemper, 4 d., Gasthuisvest. W. G. Roosenhart, 18 jaar, Smedestraat. Vorig bedrag 2057.91 N. N1-50 E, W. Pz., ter eere van Maria 1.00 A. J. V. en J. P. V. ter eere van de H. Theresia f 2.50 Totaal2062,91 X In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft op de Noordzee, 200 mijl van IJmui- den, een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen den stoomtreiler „Christina Ca- tharina IJm. 13" van de Visscherij Mij. Aneta en de Finsche driemastbark „Ijeri- mai", uit Mariehamn waardoor de laat ste aan stuurboord midscheeps werd ge raakt en binnen 10 minuten zonk. De bemanning had zich in de sloep be geven en wilde zich van het zinkende schip verwijderen, wat evenwel niet mo gelijk was door de zuiging, waardoor ten slotte de boot omsloeg en allen te water geraakten, De IJm. 13 had inmiddels een boot uitgezet en wist de 12 schipbreuke lingen op te pikken, benevens het lijk van den kapitein die door een vallende ra was getroffen en gedood, In den nacht van Zaterdag op Zondag kwam de „Christina Catharina" te IJmui- den binnen met de 12 geredden van de Tjerimai" aan boord, benevens het lijk van den kapitein. De „Christina Cathari na" kreeg een ingedrukten boeg. Na aankomst te IJmuiden werden de Finsche zeelieden in het Koning Willems huis ondergebracht, terwijl 't lijk van den gezagvoerder naar de Algemeene Begraaf plaats werd overgebracht. De „Tjerimai" was in ballast op reis van Londen naar Mariehamn, waar het schip thuis hoorde. Het was oorspronke lijk een Hollandsch schip, een Oost-Indië- vaarder, in 1883 te Amsterdam gebouwd op de scheepswerf van den heer F. J. Meursing. Het was 1012 registerton groot. De schepelingen hebben bij deze ramp alles verloren. DE KILOMETERVRETERS. Door de politie werden Zondag 20 auto mobilisten bekeurd terzake overtreding van de maximumsnelheid. Vechterbazen. Zaterdagavond ontstond ruzie tusschen H. en S. op de Breestraat, Ze begonnen met de vuisten ie werken, zoodat de politie tusschenbeide kwam en dc vechtlustigen naar het bureau overbracht Hondenbelasting. Het kohier van de hondenbelasting voor het dienstjaar 1925 vermeldt 1707 aanslagen tot een totaal bedrag van f 4831.50. Verreweg de meeste belastingplichtigen Zijn f 3.verschuldigd en hoewel dit be drag niet al te be'zwarend mag worden ge noemd en de uiterste termijn, waarop deze kleine som had moeten zijn betaald reeds op 25 Juli 1925 verstreken was, blijken nog meer dan 1100 personen hun belasting niet te hebben betaald. Het gevolg hiervan zal natuurlijk zijn, dat vanwege den gemeente-ontvanger weldra een waarschuwing zal worden verzonden, zoo noodig gevolgd door een aanmaning en dwangbevelen, waarvan de totale kosten minstens f 0.80 beloopen. In vroegere jaren waren vele ingezetenen gewoon hun hondenbelasting tegelijk te betalen met hun aanslag in den hoofdelijken omslag, hetgeen geschieden kon te Hoofd dorp ten kantore van den gemeente-ont vanger en op verschillende andere plaatsen waar deze apart zitting hield. Nu is dit alles anders geworden en moet de plaatselijke belasting naar het inkomen tege lijk met den aanslag in de rijksinkomsten belasting worden betaald op het kantoor van den rijksontvanger of de plaatsen, waar deze zitting houdt, doch de hondenbelasting kan alleen in Hoofddorp worden betaald in het kantoorgebouw naast het raadhuis op Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. De gymnastiekuitvoering. Naar wij vernemen, heeft het R. K. Fanfarekorps „Hoofddorp," directeur de heer L. Thuis, zich bereid verklaard om geheel belangeloos de gymnastiek- en athletiekwedstrijden, wel ke door de gymnastiekvereeniging „Hoofd dorp" op Maandag 31 Augustus a.s. op het gemeentelijk sportterrein alhier zullen wor den gehouden, met muziek op te luisteren. Dit vriendelijke aanbod is door het bestuur van de gymnastiekvereeniging natuurlijk dankbaar aanvaard. De asphalteering der wegen. On langs werd er melding van gemaakt, dat het voornemen bestond den Spaarnwouderweg, die voor het leggen van transportbuizen was opengebroken, van Zwanenburg bij Halfweg af, tot aan de Sloterbrug nabij de Badhoeve laan te asphalteeren. Naar thans wordt ge meld, zal aan dit voornemen voorloopig wel geen uitvoering worden gegeven, omdat verschillende omstandigheden daartoe geleid hebben. De asphalteering nabij Halfweg is nu over een gezamenlijken afstand van ongeveer één kilometer gereed gekomen. Zij Zal aldaar nog een kleine uitbreiding van 200 a 300 meter ondergaan, maar daarbij zal het dan ook vooreerst wel worden gelaten. Waterleiding. Naar wij vernemen is een gedeelte van de villa op den hoek van de'n Kruisweg en den Nieuweweg te Hoofd dorp vanwege het provinciaal waterleidiu bedrijf tot administratiegebouw ingericht- De heer D. A. v. d. Plas, technisch-ambte- naar van genoemd bedrijf voorheen te Cas tricum, heeft daarin z'n intrek genomen. Met de voorbereidende werkzaamheden worden zulke goede vorderingen gemaakt, dat de aanbesteding van het belangrijke werk spoedig te verwachten is. Wanneer geen onvoorziene omstandig heden de tenuitvoerlegging in den weg staan, zal wellicht in het voorjaar van 1926 Hoofd dorp aan hét P. W. N. kunnen worden aan- gèsloteii. Jubilea's. De heer J. v. d. Vosse, con ducteur bij de Nederlandsche spoorwegen te Hoofddorp hoopt op 29 Augustus a.s. den dag Je herdenken dat hij 25 jaren bij ge noemde maatschappij is werkzaam geweest. De postbode A. Jansen te Hoofddorp zal op 1 September a.s. 25 jaren in dienst zijn bij de Ned. posterijen. Opbrengst collecte. De opbrengst van de door het fanfarekorps „Hoofddorp," bij gelegenheid van z'n rondgang door het dorp, gehouden collecte bedroeg in totaal f 96.50. Een mooi resultaat, als men in aan merking neemt dat er nog een gedeelte van het dorp in bewerking genomen moet wor den. Een forensenkwestie. Een alhier wonend gedelegeerd commissaris van een naamlooze vennootschap, gevestigd te Zaan dam, was in laatstgenoemde gemeente over de belastingjaren 1921'22, 1922'23 en 1923'24 als forens aangeslagen, op grond, aldus schrijft de „Gemeentestem", dat hij op meer dan 90 dagen van elk der ge noemde belastingjaren de beschikking zou hebben gehad over een vaste inrichting tot persoonlijke uitoefening van een be trekking. Nadat Ged. Staten van Noordholland deze aanslagen hadden vernietigd, kwam het gemeentebestuur van Zaandam in beroep bij de Kroon, aanvoerende dat de aan geslagene, vroeger eenig firmant eener ven nootschap onder firma, welke in Jan. 1921 was omgezet in een naamlooze vennootschap, sindsdien (ingevolge art. 8 der statuten) optrad als gedelegeerd commissaris dezer naamlooze vennootschap j dat hij, hoewel drie kantoorbedienden tot directeuren wer den benoemd, steeds de leider der zaken bleef, hetgeen o.a. ook blijkt uit de ver schillende bepalingen in de statuten, volgens welke de werkzaamheden van de direc teuren geregeld worden in overleg met den gedelegeerden commissaris, terwijl de aangeslagene steeds de contracten voor in- en verkoop behandelde dat hij volgens verkregen inlichtingen als gedelegeerd com missaris een zelfde vast salaris als de direc teuren genoot, van 6000 's jaars dat hij mitsdien geacht moet worden op meer dan 90 dagen van elk der genoemde be lastingjaren de beschikking te hebben ge had over een vaste inrichtingtot persoon lijke uitoefening van een betrekking. Bij Kon. besluit is nu het beroep echter ongegrond verklaard, op de enkele over weging, dat de aangeslagene weliswaar ge durende de genoemde belastingjaren ge- daéegeerd commissaris der bedoelde naam looze vennootschap geen aanleiding geven om aan te nemen, dat hij in deze hoedanig heid de beschikking zou hebben gehad over het te Zaandam gelegen kantoor der vennootschap. Ook niet prettig. Een gast, die hier in een hotel vertoefde, werd aangehouden, daar zijn opsporing gevraagd was. Den vol genden morgen bleek echter, dat die op roep tot aanhouding vervallen was. Hij kon toen het kleine hotel weer voor het groo te verwisselen. Jong in 't vak. Door den jachtopziener van Keulen is proces-verbaal opgemaakt te gen den jeugdigen K. wegens strooperij in het duin. De vader van den knaap liep de laatste weken reeds een tiental proces-ver balen op daarvoor. EEN ONGEVAL, DAT GOED AFLIEP. Dc 16-jarige A. L. uit Landsmeer, ge raakte Zondagmiddag van de pier op de steenblokken en zonk een oogenblik weg. De moeder ging haar zoon na, en bezeerde haar beide beenen. ue moeder kon zich zelf weer in veiligheid brengen, terwijl de knaap uit zijn alles behalve benijdenswaar dige positie werd gered door G. J. E. De jongen had een wonde aan het hoofd be komen. Dr. v, Hazelen verzorgde de won den, waarop per Aikmaar-Packet de tocht naar huis kon worden ondernomen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbó'tfw, heeft aan de Commissarissen der Koningin een schrijven gericht, waaruit blijkt, dat de Koningin in verband met het feit, dat de gansche bevolking zich opmaakt om ge zamenlijk de geldelijke nadeelen van de stormramp te dragen, den wensch heeft uit gesproken, om aan gemeentebesturen in overweging te geven, den verjaardag der Ko ningin, zooveel doenlijk, zonder kosten t; vieren. De bedoeling is om wat anders vooi de viering besteed zou worden, te bestem men tot leniging van den nood in de geteis terde streken; in verband waarmee de Konin gin tevens het denkbeeld geopperd heeft, 31 Augustus te maken tot een liefdadigheidsdag voor alle Nederlanders, zoowel hier te lande als in 't buitenland. In verband met den wensch der Koningin heeft het Nationaal Steuncomité een oproep gericht tot het Ne derlandsche volk om dien dag bijzondere gaven te zenden met bijschrift: ..Weldadig- heidsdag". Het dagelijksch bestuur van hel Nationaal Steuncomité bracht Zaterdag eer bezoek aan eenige geteisterde gemeenten ir Gelderland, terwijl deze week bezocht wor den de geteisterde gemeenten in Noord- Brabant. SCHOONHOVEN, 24 Aug, Gisteravond omstreeks 8 uur, is de 18-jarige Mooiboer uit Maastricht, die hier in betrekking was, bij het zwemmen in de Lek tusschen de Kribben verdronken. De tandarts van Dam, die hem vergezelde, had, toen hij M. zag zinken, om hulp geroepen, doch toen deze gearriveerd was en M. met een dreg was opgehaald, bleek hij reeds dood te zijn. WEENEN, 24 Aug. De Oostenrijksche regeering verwacht van de vergadering van den Volkenbond, welke de volgende maand te Genève wsrdt gehouden, de opheffing van de financieel* controle, daar bijna al de eischen van den Volkenbond vervuld zijn. In ieder geval zal de financieele con trole belangrijk ingekrompen kunnen wor den. Te Genève zal worden beslist of Mr. Zimmerman verder zal worden belast met de financieele controle. De Oostenrijksche regeering zal tot de vergadering van den Volkenbond het verzoek richten, Mr. Zinv merman tegen 't einde van 1925 terug i' roepen. Uit Düsseldorf wordt gemeld: Voor de tentoonstelling voor Gezondheidszorg, so ciale maatregelen en lichamelijke oefening, welke volgend jaar te Düsseldorf wordt ge houden, bestaat groote belangstelling, zoo wel in Duitschland als in 't buitenland. Het Intern. Roode Kruis is voornemens een eigen afdeeling op de tentoonstelling in te richten, welke ongeveer 1000 M2. groot zal zijn. Met den bouw der gebouwen vorder) men flink. Tijdens de tentoonstelling zal 'r rijksgezondheidsweek worden gehóuden. PARIJS, 24 Aug. Nabij Sens ten Z.O. van Parijs in het departement Yonne, zijr 2 sneltreinen op elkaar gebotst. Er zijn dooden en gewonden. De botsing tusschen de beide sneltreinen was zeer hevig. De locomotief van den aanrijdenden trein verpletterde den bagage, wagen en de laatste rijtuigen van den an deren trein. Tot nu toe zijn 3 lijken ge vonden, Een 20-lal gewonden werd uit den verongelukten trein gehaald. STUTTGART, 23 Aug. Het R.K. Con gres is heden geopend in tegenwoordigheid van Marx en den nuntius Pacelli. LONDEN, 24 Aug. Uit Damascus wordt gemeld dat de Fransche verliezen tengevol ge van den opstand der Drusen in Syrië veel ernstiger zijn dan in de oflicieele com- muniqué's werd gemeld. Naar schatting wer den meer dan 2000 Franschen gedood, waaronder 23 Fransche officieren. De Drusen hebben 11 kanonnen, 30 ma. chinegeweren en veel munitie veroverd, Verscheidene vliegtuigen werden neerge schoten. Gemeld wordt dat de guerilla- oorlog voortduurt. De Franschen hebben reeds 5000 man versterkingen gezonden en de volgende week worden opnieuw 700n man verwacht. CAïRO, 23 Aug. Zeven van de acht ver» dachten zijn schuldig verklaard aan der moord op den Sirdar Sir Lee Sach op 1? Nov. j.l. te Caïro. Ze zijn van morgen op gehangen. HET SPOORWEGONGELUK BIJ SENS. PARIJS, 24 Aug. Tot nu toe zijn 5 lijken te voorschijn gebracht uit de overblijfselen van de in elkaar gereden wagons van den verongelukten trein bij Sens. Het aantal ge wonden bedraagt 25. HET ANTWOORD INZAKE HET VEILIGHEIDSPACT. BERLIJN, 24 Aug, De Fransche gezant te Berlijn, De Margerie, zal vanmiddag te 5 uur het Fransche antwoord inzake het Veiligheidspact aan den minister van bui- tenlandsche zaken, Stresemann, overhandi gen. MEDEMBLIK, 21 Aug. R.-K. Marktver- eeniging „St, Jozef", Aardappelen: grootf muizen 2.202.40; kleine idem 2.80— 3.35 per halve H.L.; slaboonen 1.101.20. snijboonen 1.151.40 per zakje. „Alslagvereeniging Becmster, Purmeren* en Omstreken", Zaterdag 22 Aug. Aan< voer 31668 manden augurken; middel 0.21 31, basterd 0.350.38 gr. fijn 0.05, stek 0.100.12, bommen 0.080.15 per mand van 6 Kg. ALPHEN AAN DEN RIJN, 21 Aug. N. V, Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn". Doperwten 23; heerenboonen 816; snijboonen 1018; spekboonen 1015; aardappelen 4.40; tomaten 22; augurken fijn 58, grof 1214, dubbel grof 2.10 3.60; peren 60; appelen 844; uien 6 per 100 Kg.; rabarber 1215; peen 6llf andijvie 22,70 per 100 bos; kropsla I 1,702.50; komkommers I 46; meloe nen 1658; perziken 10 per 100 stuks 6775 Eieren. Kippeneieren 89,30; eendeiv eieren 7,207.90 hm 100 stuksj.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2