VAN Athleiiek. Tweede Blad Maandag 24 Augustus De overwinnaar te midden zijner ouders. Prins Hendrik toonde veel be langstelling en was zoowel bij de start als finish aanwezig. Paulen start toch in Amerika. De Wereldkampioenschappen Wielrennen. Des wegwedstrijden op de Veluwe. Het leidende peloton passeert de hoofdcontrole „Woeste Hoeve". G. Eysker, Haarlem, wint den Tienkamp van de A. A. B. fiet moment waarop de,: Belg Hoevenaers tiet eerst door de finish gaat. Het voetbalseizoen is begonnen. Haarlem speelde gisteren tegen de Zwa luwenploeg, welke Zondag 6 September in Antwerpen uitkomt. De thuisclub verloor met 7-0. Moment uit den wedstrijd. Klaasse's niet uitkomen te Eindhoven. De Prins Hendrikwedstrijd (2e gedeelte) te Arnhem. De stayers kampioenswedstrijden. De vier finalisten die gisteren in het Stadion reden. Van 1. naar r.: Grassin (wereldkampioen), Linart, Sérès en Snoek. Voetbal. De Zwemwedstrijden van „De Delft". Verschillende mooie sprongen wer den uitgevoerd. De heer Ockhuizen (zweefduik roet stand rugwaarts). MOTORWIELRIJDEN. Motorraces te Alkmaar.' DAMMEN. WIELRENNEN. H. S. C.Excelsior. De gangmakers die een niet gering aandeel hebben in de prestaties der stayers. Van 1. naar r. Pasquier Jr. (Snoek), Sauge (Sérès), Didier (Grassin), Pasquier Sr. (Linart). Amateurs-juniores Macmnes toi en met 500 c.M.3. inhoud (6 baanronden 3, 9 K. M.) Ie serie 3 deelnemers 1. F. L. S. v. d. Heij den, Leiden (Sarolea) tijd 3.31 3 5 2.P. J. Hamilton, Den Haag (Sarolea) 3.45 4 5 3. C. Juffemans, Den Haag (Sarolea) 3.51 2 5 2e serie 2 deelnemers 1. J. G. v. d. Korst, Haarlem (She/f. Henderson)tijd 4.21 3 5 2. T. J. Junge, Haarlem (B. S. A.) 4.26 2 5 3e serie 2 deelnemers Z. J. E. A. van Vilsteren, Den Haag (F. N.) tijd 3 55 3/5 2. H. v. d. Aar, Haarlem (Triumph) 4.14 3 5. Amateurs, seniores. Klasse B. tot en met 350 c.M. 3. inhoud (6 baanronden 3,9 K. M.) Ie serie, 3 deelnemers 1. J. Achtien, Den Haag (A. J. S,), tijd 3.26 2. F. P. van Rumpt, Haarlem (Th. Henderson) 3.37 3. E. W. Raangs, Groningen (Royal Em- field) 3.53 4/5. 2e serie, 3 deelnemers 1. B. H. Ruhsingh, Musselkanaal (Omega) tijd 3.23 1 5 2. J. H Rijk, Den Haag (Simplex,) 3.27 3 5; 3. A. Dreefs, Leiden (A. J. S.) 3.28 4 5. 3e serie, 3 deelnemers 1. M. Flinterman, Den Haag (F. N.) tijd 3.16 2/52. H. W. Be verdam, Hengelo (B. S. A.), 3.20 1 5 3. H lem, de le plaats bereikte met 5217.845 punt en de volgende prestaties: 100 M. 11.8 sec., verspringen met aanloop 6.05 M., kogel- stooten 10.63 M. hoogspringen met aan loop 1.46 M., 400 M. 54.8 sec., 110 M. horden 20.8 sec., discuswerpen 32.92 M., polsstok hoogspringen 2.50 M., speerwerpen 40.50 M. en 1500 M. 4. min. 54.9 sec. Neemt men in aanmerking, dat Eysker vrijwel niet speciaal getraind had en de tegenstand van het meerendeel der candi- daten gering was, dan mag men het resultaat succesvol noemen, al vajt niet te ontkennen, dat naast enkele uitstekende prestaties op de 400 M. en 1500 M. er verschillende nog voor belangrijke verbetering vatbaar zijn (100 M., kogelstooten, 110 M. horden, discuswerpen, polsstokhoogspringen). Met dat al wenschen we Ëysker van harte geluk, er bij voegend, dat we er op rekenen, dat hij in 1926 minstens 5 punten meer be haalt. Het resultaat was: 1. G. Eysker, Haar lem, 5217.845 punt (clubrecord), 2. Selman, A. V. 1923, 4801.53 punt, 3. A. Haitsma, A. VV. 1923, 4351.575 punt. Ter vergelijking laten we hier de presta ties van Osborn in 1924 te Antwerpen volgen: 100 M. 11.2 sec; verspringen met aanloop 6.92 M.; kogelstooten 11.435 sec., hoogsprin gen met aanloop 1.97 M.; 400 M. 53.2 sec,; 110 M., horden 16 sec.: discuswerpen 43.öl Meter; polsstokhoogspringen 3.50 M.; speer- werpen 46.69 M.; 1500 M. 4 min. 50 sec. als Stern eens falen mocht, dan is de talent volle Haarlem-doelman wel weer goed ge noeg om mee te doen. Nu is er dacht men? een betere. Maas en Reder vormden een ferm, stevig, doortastend backstel, waarvan Maas wel j wat in snelheid mag hebben mgeboet, maar I niettemin nog buitengewone capaciteiten heeft, die hem in de eerste klasse immer ten stade komen. Wat hij te weinig loopt, loopt Reder te veel. fn de half-linie was Torringa niet al te best op dreef. Van Daa- len en Dik konden daarentegen beter met. de glibberige aanval der Zwaluwen over weg, al speelde de gladde bal hen vaak par ten, Van het vijftal voorwaartsen viel de nieuweling Reitsma het meest op, maar de gene die Fiviers ontdekt heeft, had 't toch beslist bij het verkeerde eind. Deze jonge ling, die uit de binnenlanden van Limburg schijnt te zijn aangerukt is voer de eerste klasse in alle opzichten onbruikbaar, omdat hij de finesses van het spel blijkbaar niet bij intuïtie snapt en dat kun je nooit leeren. Bieshaar sjouwde als immer, maar mee liep 't hem niet. Op de rechtsbinnenplaats werd Schotsman geprobeerd, maar dit bleek achteraf verkeerd uit te pakken. Houtkooper had het tegen van Haeren met eere, neen, dat begrijp ik niet. Straks, zichtbaar moeilijk wat lichaamskracht aan ging, maar door snelheid en baltechniek bleef hij schier immer de baas. De wedstrijd, kalm en waardig door Vrugt volgens de nieuwere regels gefloten, begon Zooals we reeds meldden, schorste het N. A. U.-Bestuur na de conferentie, welke op den dag na den BelgiëHolland-wed strijd volgde, Paulen voor den tijd van 6 weken, eindigend op 19 September a.s. Onze meening daaromtrent gaven we reeds. Het N. A. U.-Bestuur is blijven zwij- jgen, ondanks het feit, dat Paulen officieel (i-1 het laatste nummer van ,,de Sport" zijn ipeccavi deed, eerlijk verklarend, wat hij maar zijn meening misdeed en daarvoor mpenlijk zijn verontschuldigingen aanbie dend. Naar aanleiding hiervan en naar het [feit, dat ook uit den boezem van de N. A. [U.-ieiding een protest tegen den te zwaren straf geuit was, vergaderde het N. A. U.- fBestuur andermaal met het resultaat dat friet het beruchte 54 besloten werd, de 'schorsing te handhaven. Voor Paulen was 'deze zaak met het N. A. U.-Bestuur hierdoor afgedaan, zal ze wel blijven rusten tot de 'e. k. algemeene vergadering, waar men op deze kwestie wel zal terugkomen. 1 Telegraphisch stelde Paulen zich daarop 'in verbinding met zijn Amerikaansche vrien den en verzocht, den wedstrijd uit te stellen (tot 20 September, den dag na de opheffing «er schorsing. Het antwoord luidde, dat dit niet moge- sterdamsche Roodbroeken inloopen. 't Wordt een interessante kamp! Haarlem schreef als volgt in: 200 M.: Jac. Boot, F. Lamp, A. v. Welse- nes, D. Nooy, J. Verhagen en G. Rinkel. 800 M.: G. Hillebrand, E. Sweerts, C. Saves, J. Reyenga. 5000 M.: A. Klaasse, E. Sweerts, G. Hil lebrand. 400 M. horden: J. Reyenga, G. Rinkel, G. Eysker. 1500 M. wandelen: G. Hillebrand, M. Pie- lage, S. v. Musscher. 4 X 400 M. estafette: 2 ploegen. Polstokhoogspringen: S. v. Duyn, A. Hart man, P. v. d. Klinkenberg, G. Borkent, R. Verwers. Discuswerpen: G. Eysker, H. Bruining, A. Hartman, A. Kaan, F. Lamp. Kogelstooten: G. Eysker, H. Bruining, F. Lamp, A. Hartman, A. Kaan, A. v. Wel- senes. Hink-stap-sprong: S. v. Musscher, A. v. Welsenes, P. v. d. Klinkenberg, R. Verwers, J. Walters, R. Rooda. Het ongeveer 30 personen groote gezel schap vertrekt Zondagmorgen naar Arnhem. De heer J. Admiraal neemt de spierverzor- ging weer op zich en dit is maar goed ook, want er zal heel wat van de jongens gevergd worden. Dat zij er in moge slagen het club kampioenschap van Nederland te verove ren, ten 2e male thans, 't Zou de kroon op het werk zijn! Op het keurig ingerichte A. F. C.-terrein waar de laatste jaren steeds officieel het seizoen wordt ingeluid met de wedstrijden om den A.R.O.L.-beker, vond gisteren bo vengenoemde wedstrijd plaats voor de eer ste ronde. R. C. H., dat vorig jaar op zoo fraaie wij ze den beker won, is ditmaal al heel spoe dig uitgebekerd, want het heeft geen kans gezien, de eerste ronde tegen V. V. A. te overleven; met 32 werd verloren. Reeds om 1 uur fluit scheidsrechter van Gessel aantreden en stellen de ploegen zich als volgt op: R. C. H. Erdtsieck Kuyt. Hazevoet. Geutskens. Krom. Müller. Koning, v. Dam. Nachtegeller. Ruys brug man. Verkerz, Steur, Wassenaar, Dulfer, v. Wil- ligenburg. Reelik. van Dijk. van Ech. Darfen, Bruins, V. V. A. Spanjaard. Direct na den aftrap iaat het zich aanzien, dat V. V. A. er alles op zal zetten om te winnen, want met groot enthousiasme wordt aangepakt. R. C. H. daarentegen neemt de R. C. H. - V. V. A. 2-3. Als bewijs voor een alzijdige lichaams ontwikkeling, moge het met goed resultaat volbrengen van den Tienkamp gelden. De waarde er van werd het eerst in Amerika erkend. De laatste 10 jaar propageert men den Declaton vooral ook in de Skandina- vische landen. Daar het volbrengen buiten gewoon hooge eischen stelt, onderwerpen zich slechts enkelen aan den krachtproef. Als mooiste propaganda voor onze athleiiek komt de Tienkamp in de 1ste plaats in aanmerking voor het Olympische Programma; we vinden haar voor het eerst op het Programma der Olympische Spelen in 1912 te Stockholm, waar het den Ameri kaan Thorpe gelukte ruim 8400 punten te vergaren. Niemand bereikte na hem tot op heden een dergelijk resultaat. Hij werd gedisqualificeerd en winnaar werd de Zweed Wieslander met ruim 7700 punten. Dater door de deelnemers in Stockholm enorm veel gepresteerd werd, moge blijken uit het feit, dat de no. 1 tot en met 7 allen meer dan t 7000 punten verzamelden. Veel geringer waren de resultaten in 1920 in Antwerpen. Het weer werkte hier buitengewoon tegen. No. 1 werd de Noor Lovland met 6804.35 punt. Beter ging het in 1924 in Parijs, waar zich 41 deelnemers uit 24 Verschillende 'anden aan den proef onderwierpen. Hier rtam de eerr/te Nederlander deel, nl, Hanny de Key- zer, die een alleszins gunstig resultaat be reikte, door zich met goede prestaties no. 10 te plaatsen. Het programma moest in 2 dagen verwerkt wiVden, nl. le dag 100 M,, verspringen met aanloop, kogelstooten. hoogspringen en 400 M. 2e dag: 110 M. horden, discuswerpen, polsstokhoogspringen, speerwerpen en 1500 Meter. Na den lsten dag leidden Klumberg, Nor ton en Osborn. Aan het eind van den 2eii dag zag Klumberg zich echter de overwin ning ontgaan na een slechten 1500 Meter, !L,!16 sec-; L werd Oosborn, met 7710.775 punt (Olympische telling). Om de beoefening te propageeren, was het de werkzame Amst. Athletiek Bond, die het initiatief nam, om bij voldoende deename een Tienkamp te doen voerwerken. 6 Amsterdammers gaven zich op, 2 Haarlem- mers G. Eysker en S. van Duyn werd even eens toegestaan buiten mededinging deel te nemen. Het programma werd in 3 avonden verwerkt, nl. 5. 12, en 19 Augustus. Het resultaat was, dat O. Evsker, Haar- lijk was, doch dat men speciaal voor Pau len geneigd was, een nieuwen wedstrijd te organiseeren op 20 September. Voor Europa zullen daar dan waarschijnlijk uit komen: Houben en Dr. Peltzer, Duitschland; Ch. Hoff, Zweden; Peterson, Denemarken; Paulen, Holland; Martin, Zwitserland. Met den meesten ernst traint Paulen zich momenteel op den Rijswijkschen sintelbaan, om begin September den grooten haring- vijver over te steken. Wij verheugen ons voor Paulen met deze Oplossing, doch twijfelen niet, of dit muisje tal nog wel een staartje hebben. Intusschen, Adje, succes! Om mogelijke verkeerde gevolgtrekkin gen te voorkomen, deelen wij mede, dat Klaasse voor het 2e gedeelte der Nationale kampioenschappen, welke Zondag 23 Augus tus te Eindhoven werden gehouden, niet heeft ingeschreven. Wel noodigde het Phi- lips-Bestuur, na sluiting der inschrijving, Klaasse telegraphisch uit, toch te komen, doch gezien de impasse te Nijmegen tegen W. Duitschland, prefereerde Arie verstan dig een week rust, ten einde daardoor weer geheel fit te zijn op 30 Augustus te Arn hem (2e gedeelte Prins-Hendrik Beker). On danks deze mededeeling aan de organisato ren te Eindhoven, ontving Klaasse toch een startkaart voor de kampioenschappen, hoe- 'wel hij dus in het geheel niet ingeschreven had! Vandaar deze toelichting. A.s. Zondag, 30 Augustus, organiseert het Arnhemsche D. I. bovengenoemden wed strijd niet op het Eendracht-veld, zooals in 1924, doch op het Vitesse-terrein Mönni- kenhuizen. Hoewel dit veld beter gelegen is, voor tien wij technische moeilijkheden op dit slechts 240 M. lange baantje, b.v. bij de 400 M. Horden. Mocht de H. A. V. Haarlem er den 19en Juli aan den Schoterweg in slagen met flin- ken voorsprong het le gedee'rie te winnen, geen wonder, dat onze jongens er alles op zullen zetten, ten einde de beker ook in 1925 te behouden. Aan een voorspelling durven wij ons echter niet wagen, doch dat het zal spannen, is zeker. Het programma is voor de Haarlemmers minder gunstig; de A, V. 1923 en Blauw- Wit hebben intusschen niet stil gezeten; het laatste zal nog wel flink wat op de Am- HAARLEM - ZWALUWEN 0-7. Deze ouverture van het voetbalseizoen was niet zeer verheugend En wel om die redenen: de uitslag, de regen en de spelers. Zeven-nul is een wel Wat al te droevig begin, temeer, daar die zeven op regelmati ge wijze werd verkregen, even regelmatig als de nul die niet werd. En die regen, wel ke reeds in de eerste minuten de gansche gemeente het clubhuis in dreef, bedierf ver der door buien het spel en zelden was er een zonneschijn. Verder de spelers. Ik heb het immer betreurd bij elk nieuw seizoen een serie vreemde gezichten te zien en als die gezichten dan behooren aan spelers die er niet veel meer van terecht brengen dan rasechte Roodbroeken, dan spijt mjj dat des te meer. In dezen geweldigen strijd om zelfbehoud wordt wel wat al te veel van buiten geïmporteerd met voorbijgaan van eigen menschen. Zoo had~ Haarlem allereerst een nieuwen doelman. Hij liet er zeven door. Zij schenen niet alle onhoudbaar, maar wij verwijten zulks niemand. Doch dat voer dezen, Kaan het veld heeft moeten ruimen, Kaan een kee per die mogelijk feilen had, maar die Haar lem toch van jongs af aan heeft gediend en met een ongewoon snel tempo, dat allengs zakte. Reeds dadelijk bleken de Zwaluwen onder aanvoering van Tap en Warmsteker de sterkeren en het Haarlem-heiligdom kwam weldra in het nauw. Het werd echter goed verdedigd. De aanval der gasten was hierbij zeer actief, maar eindelijk kwamen ook de roodbroeken los, doch Quax stopte cenige schoten verdienstelijk. Weldra scoorden de Zwaluwen onhoud baar voor Stern en nog voor de rust voeg- den zij een tweede punt aan het eerste toe. De tweede helft kenmerkte zich door een constant offensief van den „vijand" en weldra werd de score verder opgevoerd. Haarlem presteerde toen werkelijk wei nig en werd volkomen verdiend, doch mo gelijk geflatteerd met zevennul docr de Zwaluwen geklopt. Van de tegenpartij zij met eere vermeld:* van Haeren, Visser, Wamsteker en Tap. De aanval was hun beste deel. De heeren Boeljon en Mutters woonden den wedstrijd bij. „Partir c'est mourir un peu". Ja, dit af scheid is waarlijk een weinig sterven. Vijf jaren achtereen heb ik het wel-en-wee van dierbaar Haarlem geboekstaafd. Zondag- aan-Zondag, hier en over de grens. En al heb ik nimmer geschroomd sterke dingen te zeggen, waar zulks noodig mocht worden geacht, ik kan niet anders getuigen dan dat dit vertrek van Rood-en-Blauw, van dezen historischen Schoten-grond, van dezen groo ten kring van vrienden en van lezers mij moeilijk is. Dat kon niet anders. En als ik dan straks in de verre Vereenig- de Staten als lid van de Universiteit van Philadelphia heb mee te juichen, omdat het ook daar de kleuren zijn! Met rood en blauw heb mee te zingen woorden als deze! We 'ask no other emblem Na other sign to view We only ask to see and cheer Our colors Red and Blue. Dan zullen mijn gedachten maar al te dikwijls dwalen naar: Je bent 't troetelkind van onze Stad We hebben met jou de meeste pret .gehad En we zweren je dus eeuwig trouw Aan 't geliefde Rood en Blauw. De kleuren, ja, ze zijn dezelfde. Ze wor den alleen maar niet gedragen door een Houtkooper, Bieshaar of Tekelenburg en geen Jan van den Berg zit meer naast je, j om je wat aan te vuren. Er is maar één Haarlem, dat ik sterkte wensch. Het ga haar well H. ROOZEN. zaken wat kalmer op en een serie gevaar lijke Amsterdamsche aanvallen volgt. Al spoedig wordt de bal door Verkesz voor doel geplaats, Erdtsieck grijpt mii en na een kleine schermutseling is het 10. Spoedig daarna weer een snelle aanval, een hard schot, en de bal vliegt over Erdt sieck's handen in het doel.. 20. R. C. H. wordt dan wat sterker en meer dere malen moet de invaller-doelman Span jaard er bij te pas komen. Kort voor het verstrijken der eerste helft komt Nachtegel ler vrij voor doel. We denken hem te zien schieten, doch hij geeft over aan van Dam die den achterstand verkleint. Met 21 voor V. V. A. gaat rust in. Na de rust is R. C. H. vrijwel geregeld sterker, doch het komt niet tot doelpunten. Brugman geeft vele voorzetten, doch meestal iets te scherp, zoodat de V. V. A.-keeper steeds kan redden. Als Kuyt eenmaal een bal verkeerd beoordeelt, profiteert Wasse naar daarvan, die no. 3 scoort, onhoudbaar voor Erdtsieck. R. C. H. stelt alles in het werk om nog op te halen, doch het blijft bij een tweede doelpunt, dat Nachtegeller kort voor het einde voor R. C. H. scoort. Op vrij gelukkige wijze komt V. V. A. dan tenslotte met een 32 overwinning in de volgende ronde. Zij nog vermeld, dat de wedstrijd onder de nieuwe spelregels werd gespeeld, hetgeen niet van zoo grooten invloed leek. Aan de wedstrijden te Alkmaar werd deel genomen door enkele leden van de Motor club Haarlem. Door de voortdurende regen was de baan in het Sportpark zeer glad. Aanvankelijk ging alles goed doch toen na de onderbreking voor een stortbui weer werd begonnen hadden er enkele valpartijen plaats. De wedstrijdcommissie besloot toen er een einde aan te maken. De uitslagen zijn. Bieze, Amsterdam (New Imperial) 3.33 1/5. 4e serie, 2 deelnemers 1. J. F. van Riesen, Den Haag (F. N.) tijd 3.21 3 5 2. G. Stuut, Groningen (A. J. S.) 3.22 2/5. Klasse C. Amateurs seniores. Inhoud tot en met 500 c.M.3. (6 baanronden 3.9 K. M.). le serie, 3 deelnemers 1. H. Rubingh, 3.47 2 5 2. E. W. Raangs, 3.50 1/5 3. H. Bieze, 3.55 1/5. 2e serie, 3 deelnemers 1. H. W. Beverdam- 3.40 1/5 2. v. Rumpt, 4.04 4/5 3. J. H. Rijk gevallen. 3e serie 1. G. Stuut2. Achtien (v. Riesen gevallen/I DE A.S. WEDSTRIJDEN OM HET WE. RELDKAMPIOENSCHAP TE AMSTER- DAM. Naar wij vernemen bestaan bij het be. stuur van den Nederl. Dambond planner tot het houden van een wedstrijd om he wereldkampioenschap te Amsterdam in 1926. Van Fransche zijde is men er wel mee ingenomen en bereid deze plannen zooveel mogelijk te steunen. De uitslag van Zondag gehouden wed-, strijd over één ronde Boekenrode afstan pl.m. 12 K.M. was als volgt: Amateurs en nieuwelingen: 1. G. Valleg- gia, 2. G. Makkelie, 3. C. de Nijs, 4. W.' v. Dok. Veteranen: 1. W. Sleutel, 2. F. de Nijs, 3. J. v. Tol. Niet tegensaande den sterken wind werd er nog een goede tijd gemaakt, n.l. 20 mi nuten. Na afloop werden door den kamp rechter, den heer J. F. Itter de prijzen met een toepasselijk woord aan de winners uit gereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5