De Wereldkampioenschappen op den weg. de wereldkampioenschappen WIELRIJDEN. Dg strijd achter groote motoren. Grassin wereldkampioen. Snoek een schitterende tweede. HOEVENAARS, DE BELG, WINT. De derde en vierde plaats voor de Hollanders. Schitterend rijden van Muller. HONKBAL. De competitie. AjaxQuick 16—17. CRICKET. Flamings Junioren Tournooi. L t. A De Engelsche wedstrijden. Varia. VOETBAL1. De eindstrijd. De apotheose. Het groote gebeuren is daar. Linart, Sères, Grassin en Snoek zullen elkaar bekampen om d engroo- ten titel. Straks daveren de motoren weer over de baan en zullen de lichte renners elke vezel van hun krachtige, lenige lijven inspannen om te rijden, rijden, rijden. De hoogste belooning jagen zij na, den wereld titel. Heeft Snoek eenige kans? Wij ge- looven, behoudens pech van één der andere mededingers,, dat zijn kans gering zal zijn. Hoe het ook zij, de strijd zal het aanschou wen waard zijn. Het enthousiasme zal lel uitslaan. Het Stadion is bijna geheel uitver kocht. Het weerzal het zich goed houden? Loodzwarte wolken stapelen zich opeen en langzaam worden de zwarte massa's door den wind voortgedreven. Een enkele druppel valt reeds neer. De laatste middag en regen, laten wij het beste er van hopen. Eenigo kleine wedstrijden, welke door on belangrijkheid tegenover den grooten strijd afsteken, zullen eerst worden verreden. Eenige sprints voor amateurs, een premie- strijd voor beroepsrenners, een tandemwed strijd vullen het programma aan. Een vroolijk gezicht is het, die warreling van kleuren. Proefcirkelende renners in alle kleuren, groen en paars met alle mogelijke tusschenkleuren, tollen rond om straks, als het er op aankomt, met verdubbelde snel- fceidheid, met opieerègeklemde kaken hun ov erwinningswil uit te vieren. Een vroolijke, gespannen verwachting, nog verhoogd door de schetterende muziek van de postharmonie, hangt er boven t Stadion. Druk worden de kaosen besproken. Wie wie? Op de tribune mea-kten wij o. a. op den prince de Ligne, don Franschen en Duit- schen gezant en den burgemeester van Hil versum. Dan het begin van het voor-programma. Volstaan wij met de uitslagen te vermelden. De sprintwedstrijden .voor amateurs had den tot resultaat: le serie: 1. Chr. F. Fol; 2. D. Appel; 3. S. de Beer. 2e serie: R. Brilman; 2. Th. Slesker. 3e serie: 1. J. v. d. Lip; 2. J. C. Lamens; 3 S. Hoevens. In den premiewedstrijd voor berocpsrijders over 4 K.M. (10 ronden) wonnen achtereen volgens: G. Bontekoe, P. Lexe, E. Engelen. J. v. d. Berg en P. Kolles een premie, ter wijl Kolles d enwedstr d won voor Wiersma en Aandcwiel. In de beslissing sprintwedstrijd voor ama teurs werd Brilman 1, Tol 2 en*v. d. Lip 3. Hierna volgde een wedstrijd met tandem- gangmaking tusschen J. Anspach, F. Emous en J. Ooms over 20 ronden (8 K.M.). Bij den start was de volgorde: 1. J. Ooms, 2. Emous. 3. Anspach. Bij het overnemen, dat over het algemeen slecht gebeurde, kreeg Anspach den kop, die verreweg het beste reed. Af en toe pakte hij het wiel van zijn tegenstander en liet zijn gangmaker los. De laatste 200 meter, toen Ooms reeds eenige meters vóór was, liet hij zijn gangmaker weer los en wist met een felle sprint Ooms met een wiel te verslaan. Tijd was 10 minuten 57 3 5 seconden. De groote strijd. Met applaus worden de renners ontvangen. Linart, Sérès en Snoek rijden een eererondje, onder de tonen van de muziek. Een vliegmachine cirkelt boven het Stadion. Het publiek juicht. Photo's wor den genomen, de gangmakers en renners worden gefilmd. De strijd. Wie zal winnen, wie? Om drie uur zeven en twintig klinkt het startschot. Linart achter Pasquier Sr. den kop gevolgd door Snoek achter Pasquier Jr., Sérès achter Sauge en Grassin achter Di- dier. Na een enkele ronde echter passeeren Sérès en Grassin reeds Snoek, die het voor- loopig nog kalm aan doet. Oogenblikkelijk wordt het tempo snel opgevoerd. Snoek is na een achttal ronden een halve baan op den leider achter. Met een onderling verschil van een 40 meter volgen de renners elkaar. Na 15 ronden begint Grassin te jagen, zoo* doende Sérès noodzakende Linart te pas seeren. Snoek houdt het tempo vooralsnog ge makkelijk bij. Het publiek juicht. Het belooft ren feilen strijd te worden. Twintig, dertig ronden zijn verreden. Snoek gaat jagen. Alle renners bevinden zich nu binnen een kwart baan. Ver'andering komt er echter nog niet In den stand. Soms is de onderlinge afstand niet meer dan een tiental meters. Vijftig ronden.... strijd. Grassin zet een enorme spurt in.... op Séres afeen razend tempo. Door onverstandig rijden van Didier raakt Grassin echter los, waardoor hij 1 ronde verliest. Plotseling weer een aanval., ditmaal van Séres op Linart, juichend, brul lend staat het publiek op. Voort schuift Sérès. In een razend tempo passeert hij Linart. Een oogenblik raakt Linart los, waar van Snoek, die een veertigtal meters achter- aankomt, gebruik maakt en zijn tempo zoo danig opvoert, dat ook hij Linart passeert. Eenige ronden later doet Grassin het kunstje na. Linart schijnt een inzinking te hebben. Achtereenvolgens wordt hij eenige malen door allen gelapt2 ronden achterstand na 75 ronden. Grassin suist in een vliegende vaart rond. Hij passeert Snoek en Sérès in een formidabele spurt en haalt zijn achter stand weer in. Stand is na 75 ronden: 1, Sérès, 2. Snoek, 3. Grassin en 4 Linart (2 ronden). Het rijden van Linart is een groote teleurstelling. Snoek houdt zich uitstekend. Het publiek is in extase. Weer wordt Linart gelapt.... na 90 ronden. Donderend draaien de motoren rond. Grassin jaagt en jaagt, De drie rivalen jagen elkaar thans op. In de 114e ronde eindelijk de aanval van Grassin op Snoek. Een kort duel onder luide aanmoedigingen van het publiek en Grassin blijft overwinnaar. Dan op Sérès af, een felle aanval.... een kort duel en Gras sin wordt teruggewezen. Nogmaals een aanval.... weer afgeslagen.... dan het groote moment. Grassin rijdt Sérès los. In de 122e ronde. Dit kost hem een ronde achterstand. Ook Snoek lapt Sérès. Spoedig daarop de tweede lap door Grassin. Linart is thans 7 ronden achter. Dé 50 K. M. zijn afgelegd in 40 minuten en 59 1/5 sec. Snoek tracht Sérès eveneens voor de tweede maal te passeeren, doch wordt teruggewezen. De wereldtitel wordt op meer dan schitte rende wijze verreden. Het rijden van Gras- sin is meer dan formidabel. In de 105e ronde wordt Snoek door hem gepasseerd. Dan weer een aanval op Sérès welke wordf afgeslagen. .Nogmaals een aanval en thans met succes. Gelijktijdig laat Sérès los, woedend op zijn gangmaker, hetgeen hij met levendige gebaren net publiek dui delijk maakt. Hij weigert herhaaldelijk weer achter zijn gangmaker te gaan, totdat hij eindelijk na een achterstand van 8 ronden weer aanzet. Het publiek juicht. De volgorde is dan na 160 ronden: 1. Gras- tin, 2. Snoek; (1 ronde); 3. Sérès (9 ron- len) en 4 Linart (10 ronden). Als nog 75 ronden te verrijden zijn wordt Snoek ten fweede malé door Gras sin gepasseerd. Linart en Sérès hebben dan een achterstand van 13 en 12 ronden. In de 190ste ronden wordt Linart weder om door Sérès losgereden. Zijn achterstand wordt 20 ronden. Grassin jaagt weer achter Snoek heen, die er thans eveneens een ra zend snel tempo in heeft. De recordtijd over 80 K. M, is reed^ verbeterd. Telkens als Grassin te dicht Snoek benadert, loopt laatstgenoemde uit, zoodat Grassin geen kans krijgt fot een aanval over te gaan. Snoek passeert in een schitterenden stijl Linart en Sérès. De laatste spant zich ab soluut niet meer in, opzittend foert hij rond. Linart schijnt finaal uitgereden te zijn. Nog 10 ronden. Snoek legt er een extra schepje op om zijn achterstand zoo klein mogelijk te maken. Hij passeerf Linart, terwijl ijh Sérès na een korten vinnigen strijd weer los rijdt, Grassin geen kans meer gevende hem aan te vallen. Zoo komt het einde. Grassin overwinnaar met een voorsprong van 2 ronden en 250 meter op Snoek. Sérès heeft een achterstand van 21 ronden en Linarf van 24 ronden. Donderende toejuichingen weerklonken. Grassin-Snoek. Hun schitterend rijden ver goedde de minder aangename voorwedstrij den. Bloemen.... muziek en eererondjes.... dan is het einde van het groote sporteve nement daar. Wat nu te zeggen over het rijden der ren ners, Uit bovenstaande blijkt genoegzaam, hoe het verloop van den strijd is geweest. Het rijden van Linart was een buitengewoon groote tegenvaller. Hij kón niet harder, on danks zijn willen. De anderen gingen te snel voor hem. Merkwaardig is zijn falen na zoo veel jaren, waarin hij uitblonk. Evenals Moeskops moest hij thans ervaren, dat óf de jongere krachten veel sneller zijn geworden, ófwel hun rennerscapaciteiten aan 't ver minderen zijn. Pech kwam niet voor, alles verliep in volmaakte conditie. Het rijden van Sérès was uitstekend, doch ook hij moest de meerderheid van Grassin erkennen. Dat hij het wijt aan slecht rijden van zijn gangmaker, verandert weinig aan zijn nederlaag. Twee maal werd hij losgereden, eens door den nieuwen wereldkampioen en eens door Snoek. Grassin heeft zich geheel gegeven. Na zijn aanvankelijk falen, waardoor hij een ronde achterstand kreeg, hetgeen evenwel hoofdza kelijk aan zijn gangmaker lag, herstelde hij zich schitterend en onderhield regelmatig een razend tempo, waarbij Linart scheen stil te staan. Aan het einde van den rit bleek Gras sin aan een buitengewoon groot gevaar te zijn ontsnapt. Het bleek n.l. dat het frame van zijn rijwiel even boven de as finaal was doorgebroken. Hoelang hij hiermede gereden heeft is niet te zeggen, doch met moeten verscheidene ronden geweest zijn. Dat deze rit niet zijn laatste is geweest, is aan een hoogere macht te danken geweest. Snoek, de Hollandsche favoriet reed wat hij kon en deed het zonder zichtbare inspan ning. Enkele keeren paseerde hij Sérè», ter wijl dezen op vollen gang was. Hulde aan hem, die zoo onze kleuren wist te verdedi gen. Een achterstand van even 2 ronden zegt niets. Hij heeft zich gegeven tot het laatste toe, zelfs de laatste 10 ronden liep hij regel matig op Grassin. uit. Aanvankelijk paste hij de tactiek toe, zijn tegenstander niet al te veel strijd te leveren, waardoor hij dat voor deel verkreeg, dat de drie sterkste tegen standers achter elkaar kwamen te liggen. De strijd tusschen dezen gaf hem gelegenheid zich in te rijden. Na een zestigtal ronden be gon hij aan den strijd deel te nemen. Van toen af bezette hij de tweede plaats om die niet meer af te staan. Bravo Snoeks. Hij heeft getoond* een waardig vertegenwoordiger van ons land te zijir. Hoe snel er gereden is, toonen de gemaakte tijden aan. Drie records werden verbeterd. De tachtig kilometer werden afgelegd in 1 uur 4 minuten en 19 seconden (stadionrecord Schlebaum 1 uur 4 min. 53 1/5 sec.), de 90 kilometer in 1 uur 12 min. en 12 4/5 sec. (Mi- quel 1 uur 12 min. en 52 sec.) en de 100 K.M. in 1 uur 20 minuten 4/5 sec. (Blekemolen in 1 uur 20 min, 15 sec.) In een uur werd af gelegd 74 K.M. 460 meter. De overige ge maakte tijden zijn: 10 K.M. in 8 min. 33 3/5 sec. 20 K.M. in 16 min. 48 4/5 sec. 25 K.M. in 20 min. 54 1/5 9ec. 30 K.M. in 25 min. 40 K.M. in 33 min. 4 3/5 sec. 50 K.M. in 40 min. 59 1/5 sec. 60 K.M. in 48 min. 45 1/5 sec. 70 K.M. in 56 min. 31 2/5 sec. 75 K.M. in 1 uur en 24 sec. Zoo is thans deze groote sportgebeurtenis weer voorbij. En de resultaten mogen over het algemeen bevredigend worden genoemd. Uit elk land waren vertegenwoordigers ge komen om mede te dingen naar den zoo be geerden titel. Vooral het groote aantal sprin ters, waaronder alle beroemdheden uit de oude wereld was een exceptie. Meestal ontbreken er enkelen om de een of andere min of meer geldige reden. De uitslag bracht, zooals wij reeds schreven, een groote teleur stelling door het verliezen van Moeskops^ Doch in de andere categoriën behaalden wij mooie successen, Wat het sportieve element in,de gehouden wedstrijden betreft, hierover künnen wij met genoegen op de sprintwedstrijden terug zien. Fraai werd er gestreden, hier werd wer kelijk sport gegeven. Een combinatie van kracht en overleg moest hier de overwinning brengen. Onregelmatigheden kwamen niet voor. Anders is het evenwel gegaan met de wed strijden achter motorgangmaking. De voor wedstrijden werden ontsierd door opgeven of zelfs geheel wegblijven van de ingeschre venen, Dat renners opgeven als zij zien dat zij niet meer kunnen '/innen is een toestand die ab soluut onmogelijk moet gemaakt worden. Het gaat hier niet alleen om den titel, doch men moet ook moreel trachten te winnen. Dat het niet pleizierig is door één of an dere onvoorziene reden te verliezen, is voor iedereen duidelijk, doch juist dan door te zetten, teekent den krachtigsten rijder, den moreelen overwinnaar. Dat de sterkste Europeesche stayers gis terenmiddag in de finale kwamen, was meer geluk dan wijsheid. Immers een lek bandje in de voorwedstrijden en zij zouden het zoover niet gebracht hebben. Dat teekent deze wed strijden. Niet de sport staat hier op de eer ste plaats. De bijkomende omstandigheden zijn van veel te groot belang. Nooit zullen daarom deze wedstrijden het aantrekkelijke krijgen van een sprintweds'Aijd. Hoe het ook zij, thans is dit sportevene ment weer voorbij. De regeling bij alle wed strijden was subliem. Steeds werd bijna op de minuut af begonnen. Niemand kon een aan merking maken, welk een Nurks het ook mocht zijn. Hiervoor verdient de commissie een woord van hulde. Voor de pers was uitstekend gezorgd. Alle gewenschte inlichtingen Werden zoo mogelijk verstrekt, waarvoor «en woord van dank hier op zijn plaats is. /Van onzen specialen verslaggever.) Na de sprinters en stayers in het Stadion thans de wegkampioenschappen over onze schoone, bloeiende Veluwe. De Wielersport in haar meest populairen vorm. Hier niet de sprinters met hun overwegen de tactiek, welke meestal de kracht dér bee- nen oyerheerscht! Hier niet de bekende stay ers, die rondloopen met een gezicht of niet alleen de Stadionbaan doch half Amsterdam bovendien van hen is en wier kracht op de baan ook weer voor een groot deel afhan kelijk is van het rijden van hun gang maker. Neen, hier de renners van den weg. Hier de mannen op wier gezichten men een taaie v&stbradenheid leest en volharding, welke hen in staat kan stellen een wedstrijd op den weg te winnen. Deze renners, die bij een defect aan hun machine niet een reservekarretje hebben klaarstaan, die tijdens den rit allerhande moeilijheden moeten overwinnen, deze ren ners hebben het meest onze sympathie. Ze waren er in Apeldoorn van vele naties. Franschen, Duitschers, Engelschen, Denen en ze! fs deEgyptenaar Mohamed Madkour ont brak niet. Ze waren gesloten in de veelkleurige tin ten hunner naties en schaarden zich aan den start, wachtende op het signaal van ver trek, dat door niemand minder dan Z. K. H. Prins Hendrik zou worden gegeven. We zijn hier niet verwend voor zoover het de Koninklijke belangstelling bij onze sportfestijnen betreft en het deed onze spor tieve harten goed den Prins zoowel bij den start als finish aan te treffen. En zelfs bij het keerpunt op de Veluwe volgde Z. K, H. den strijd met zeer veel belangstelling. En alles zonder de minste drukte of officieel gewemel. Zijne Hoogheid onderhield zich zoowel met den één als den ander, nu en dan zelfs bijna op de teenen getrapt door drukdoende journalisten en fotograven of ook ijverige officials. In deze sfeer van gemoedelijkheid kwam het vertreksignaal bijna onopgemerkt, want voordat iemand zich eigenlijk goed en wel rekenschap had gegeven van wat er alzoo gebeurde, klonk het schot en waren de vcel- kleurig getinte knapen om den hoek verdwe nen, gevolgd door een lange file van auto's, waaronder de Roode Kruiswagen en zelfs de Fordvrachtbak voor defecte machinetjes niet ontbrak. De volgende renners hadden den strijd aangebonden: België; Hoevenaers, Verbist, Van.Hasselt, Francois, Denemarken; Hanssen en Maanson. Duitschland: Zeisner, Schmidt, Kinzen, Reitberger. Egypte: Mohamed Madkour. Engeland: Temme Southall, Wilson. Wyld. Frankrijk: Leducq, Blanchonnet, Bocher. Hongarije: Bouska, Jerzsabek, Ladanyi, Schmidt. Italië: Balla, Ferrato, Cevini, Negrini. Nederland: Maas, Muller, G. v. d, Berg, v. d. Aar. Oostenrijk: Haug, Polen. Lange. Zwitserland: Blattmann, Suter, Lehner. Het aantal bedraagt dus 36. Het 183 K.M. lange traject werd als volgt verreden: ROUTE Afstand naar elke plaats. K.M, 5.2 7.1 16.7 20.5 21.8 24.9 33.1 36.8 46.5 47.4 51.6 55.8 72.6 76.1 83.7 91.2 99.3 106.9 110.4 127.2 131.4 135.6 136.5 146.2 149.9 158.1 161.2 162.5 166.3 175.9 177.8 183 N. W. B.) Apeldoorn Jachtlaan Hoog-Soeren W.W. 205 Nieuw-Millingen Oud-Millingen W.W. 1606 Stroe Harskamp Otterloo W.W. 2460 W.W. 2559 Schelmscheweg Apeldoornscheweg Beekbergen Uchelen Hoenderloo Controlepost Hoenderloo Uchelen Beekbergen Apeldoornscheweg Schelmscheweg W.W. 2459 W.W. 2460 Otterloo Harskamp Stroe W.W. 1606 Oud-Millingen Nieuw-Millingen WfW. 205 Hoog-Soeren Apeldoorn (W.W. beteekent Wegwijzer A. - Het weer is schitterend. Tengevolge van de s nachts gevallen regen zijn de wegen aanvankelijk absoluut stofvrij. De zon houdt zich voorloopig schuil, terwijl de wind niet heel sterk is. In een 40 K. M. gangetje blijven de ren ners voorloopig dicht bijeen. Niemand denkt nog aan een poging tot uitloopen. De be'angstelling langs den weg, vooral in de bebouwde gedeelten, is zeer groot en overal treffen we auto's, motorfietsen en rijwielen langs den kanf om het kleu rige troepje te zien passeeren. Zijn ze eenmaal voorbij dan trekt men overijld door binnenwegen om het peleton op zijn route zooveel mogelijk te kunnen volgen. De Hongaar Landangi krijgt het eerst bandenpech, doch is spoedig weer bij de leiders. Mohamed, die steeds iets bijzonders op zijn programma heeft, slaat spoedig een verkeerden weg in, doch maakt al weer even vlug rechtsomkeert om dan, freew heelend van de hoogte, de achtervolging in te zetten. Niettemin is hij spoedig weer bij. De Hollanders rijden kranig en hangen sfeeds aan het wiel der leidende Franschen of Belgen. Onder Hoenderlo komt het eerste inci dent van beteekenis. De Hongaarsche kam- Pjpen Bouska komt dusdanig te vallen dat zijn rijwiel gedeeltelijk wordt vernield. Zijn landgenooten kunnen niet helpen en Bous ka is hiermede uit den sfrijd. Inmiddels is het veld nog bijna eheel bij een.- Door de veeltallige heuvels in deze streek is het tempo beduidend verminderd en bedraagt niet meer dan 35 K.M. Bij de controle Woeste Hoeve wordt de snelheid weer wat opgevoerd. De Hollander van der Aar raakt fenge- volge van kramp eenige 100 M. achter, doch weet zich tenslotte weer bij te wer ken, ondanks het feit dat de Franschen en kele malen hebben getracht er tusschen uit te trekken. Inmiddels is Muller tengevolge van ban denpech uit het peloton verdwenen en doet voorloopig vruchtelooze pogin gen om weer bij te komen, Onder Arnhem gelukt hem dit. Maas, de eeuwige pechvogel, wien het tot nog toe voor den wind ging, komt op den straatweg naar Ede leelijk te vallen over den Deen Maansstm en moet met een verbonden arm de ziekenauto opzoeken, waarin eveneens Maansson kan plaats ne men. Beider rijwielen zijn totaal vernield. Intusschen mag Muller het genot van tot de leiders te behooren slechts een luttel aantal minuten smaken, want spoedig krijgt hij zijn tweede lekke band en kan weer omwisselen. Het hoofdpeloton, vervolgt tegen den wind in een matig tempo den strijd, Schitterend is vanuit onze wagen den aanblik op de renners die tegen de heuvels optornen. Tengevolge van het herhaaldelk demar- reeren der Franschen, komt het veld nu ge heel uiteen te liggen. Niemand ziet echter kans een behoorlij ken voorsprong te nemen, zoodat tenslotte de zaak weer bij elkaar komt. Dan gaat het op Otterlo af. Nog slechts een 40 K.M. en nog is absoluut niets te voorspellen, 't Begint er zelfs aardig op te gelijken dat het geheele peloton tegelijk in Apeldoorn zal arriveeren. In de Harskamp nog even een valpartij zonder nadeelige geolgen. Dan gaat het door de heide naar Stroe waar men nog slechts een kleine 25 K.M. van het einddoel is verwijderd. De renners gaan nu langs den Amers- foortschen straatweg, meerendeels berg af. Vandaar dat het tempo weer aanmerkelijk wordt opgevoerd en soms zelfs de 50 K.M. nadert. Muller is ook zijn tweede bandenpech glansrijk te boven gekomen en zit weer in de voorste gelederen. Nog trachten eerst een Deen en daarna de Franschen er tusschcnuit te komen, doch het ligt voer de hand dat dit thans niet meer lukt. De sprint zal moeten beslissen! Daar naderen er om den scherpen bocht een twintigtal. aBijna alle naties zitten dicht opeen. Zoo dicht zelfs, dat helaas Muller er de dupe van wordt. Op een 40-tal meters voor de eindstreep zien we deze koene Hollander plotseling vallen. Op dat moment hield hij het wiel van oevenaars. Ontzettend jam mer voor dezen flinken jongeman die er alles op zette om zijn succes zoo groot mo gelijk te doen zijn. Dan vliegt Hoevenaers het eerst door de finish op den voet gevolgd door den Franschman Bocher en de beide Holland- ders v. d. Berg en v. d. Aar. De groote strijd is gestreden. En terwijl men de overwinnaars bejubelt, sluipt Muller te voet tusschen de menigte door, geen oog voor hetgeen om hem heen geschiedt, slechts denkend aan zijn tita nenkamp en het ivreede noodlot. De officieele uitslag is: 1. Hoevenaers, Belgie, 5 uur 34 min. 9 sec.; 2. Bocher, Frankrijk, Vt wiel; 3. v. d. Berg, Holland; 4. v. d. Aar, idem, gering verschil. Bij Bloemink, het kwartier der officials, ontving Hoevenaers uit handen van den heer Viruly het U. C. I. maillot en de gou den medaille. Muller kreeg omdat hij als Hollander het best had gereden, een zilveren beker. Verdiend! Dubbel en dwars. v. d. Berg, de best geplaatste Holander, ontving eveneens een prijs. Het verloop van den strijd geschiedde uiterst regelmatig. Geen wanklank werd hieromtrent vernomen en het feit dat zelfs de op dit gebied verwende Franschen en Belgen absoluut niets hadden aan te mer ken, spreekt voor zichzelf. 's Morgens lang voor de start was de ijverige heer Zeegers-Vetckens, alle controle posten af geweest. Aan hem een woord van hulde voor de keurige regeling langs den weg. Uitermate spannend was de wedstrijd al leen gedurende de laatste oogenblikken bij de sprint. Was het omdat men het heuvelachtige land vreesde dan wel dat men eikaars kracht niet durfde meten, Wij weten het niet. Hoevenaers won ten slotte de sprint. Zijn snelle eindpurt gaf den doorslag, doch an ders had ook een Franschman, Deen, Hol lander of Zwitser het eerst over den streep kunnen gaan. Een feit is het dat onze Hollandsche jon gens zich bij deze keurtroep van buitenland- sche deelnemers schitterend hebben aange past. Temeer komt dit uit wanneer men be denkt dat b.v. de Belgen en Frénschen ge regeld hun wegwedstrijden hebben en daar door in dezen tak van sport veel meer rou tine kunnen bezitten. Wij Hollanders kunnen met onze verte genwoordigers 'meer dan tevreden zijn. Ook op den weg beginnen we een kun stig woordje mee te spreken. Hulde aan den overwinnaar, doch even eens hulde aan v. d. Berg en v. d. Aar en last not least vooral aan de kranige Muller die meer volbracht dan alle deelnemers, Hoevenaars incluis. Ook Mohamed is binnengekomen. La chend heelt hij er zich gedurende heel het parcours in vergenoegd, de leiders op eeni- gen afstand te volgen, en op cenigen afstand ook arriveerde hij aan de finish. Toen was Mohamed blijkbaar kwaad. Met een onmiskenbare zelfbewustheid smeet hij zijn lichte karretje tegen den grond, inspecteerde het rijwiel daarna zorg vuldig of er niets gebroken was en vertrok vervolgens met het rijwiel op de schouders. Dit was Mohamed's laatste optreden in deze lage landen. JAN B. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. De Landen klasseering. Het resultaat der landen klasseering luidt: Sprintwedstrijden profs: Zwitserland 5 p. Frankrijk 3 14 p. Sprintwedstrijden amateurs: Nederland 5 3 1 9 p. Wegwedstrijd: België 5 p.; Frankrijk 3 p.; Nederland 1 p. Stayers: Frankrijk 5 1 6 p.; Neder land 3 p. Totaal resultaat: 1 en 2: Frankrijk en Ne derland, elk 13 p.; 3 en 4: België en Zwit serland elk 5 p. Voor het definitieve bezit van den beker luidt de bepaling, dat het land, dat ha 10 jaar de meeste punt'en heeft behaald, eige naar zal zijn. De stand luidt thans: 1922 1923 1924 1925 Totaal 1 Frankrijk 1 11 18 13 43 2 Nederland 8 9 5 13 35 3 Zwitserland 3 10 6 5 24 4 Engeland 15 1 16 5 België 6 5 5 16 6 Italië -—31—6 7 Australië 3 3 8 Duitschland 1 1 De toekenning der punten is aldus be paald, dat voor ieder onderdeel der kam pioenschappen voor den winnaar vijf pun ten, voor No. 2 drie punten en voor No. 3 één punt wordt toegekend. Eerste klasse. Aan spanning heeft het dezen wedstrijd niet ontbroken. Vooreerst ging het om Ajax's laatste kans op het kampioenschap welke kans thans verkeken is en dan was het verloop der cijfers zóó, dat de uitslag tot op het laatst twijfelachtig bleef. Aanvankelijk gaat het spel gelijkelijk op Ajax noteert één run in de eerste inning, ter wijl Quick met een nul aan den kant gaat. De tweede inning levert beide clubs een punt op, doch dan komt Ajax opzetten en bereikt niet minder dan 6 maal het thuishonk. Quick daarentegen laat het voorloopig bij 't ééne behaalde puntje. De vijfde innjng gaat in met een 91 voorsprong voor de Ajaxie- den. Dan is het Quick welletjes. In twee innings komen precies een dozijn spelers thuis, waartegen Ajax zich met 2 runs te vreden stelt, zoodat thans Quick de leidende partij is. (1311). Als Ajax dan in de 7de inning echter 5 runs maakt en Quick geen, dan zijn de rollen weer omgekeerd en leidt Ajax met 1613. Doch hierbij blijft het voor de Ajaxieden de laatste innings blijven puntloos. Quick daarentegen spant zich nog eens extra in en de 4 behaalde punten geven deze club tenslotte de overwinning en daarmee een kans te meer op den kampioenstitel. De stand is nu zoo, dat de eindstrijd waar schijnlijk gestreden wordt tusschen Quick en Haarlem. Om tot deze conclusie te kun nen komen hebben we twee dingen veron dersteld ten eerste, dat het aftakelende Bl.- Wit-team door Quick geklopt wordt en ver volgens, wat van meer beteekenis is, dat Quick het op zijn beurt moet afleggen tegen een volledig opgekomen Haarlem met Storm op de werpplaats en Parson en Vrugt op hun plaats achter eerste- en thuishonk. Daarna heeft dan de finale plaats tusschen Haarlem en Quick, welke wedstrijd zeker wel het summum van spanning zal bereiken. Ziezoo, op papier is de zaak nu geregeld. Aan de zwarthemden de taak onze voorspel ling niet te beschamen. De competitiestand eerste klasse, gesp. gew. verl. punten gemïdd. Quick 6 4 2 9 1.33 BI. Wit 7 4 3 8 1.14 Haarlem 7 4 3 8 1.14 Ajax 8 4 4 8 1. Concordia 8 2 6 4 0.50 Tweede klasse. Dat Z.R.C. zich de sterkere zou toonen in de ontmoeting met D.D.V. was te verwachten doch dat het voormalige zwakke Concordia II de BI. Wit-reserven met 473 zou verplet teren lag minder voor de hand. BI. Wit is wel aan 't sukkelen, èn het eerste èn het tweede team. (Eerste dag). Op dezen dag hadden een tweetal wedstrij den plaats. Den Haag speelde tegen Am sterdam en Haarlem tegen een tweede (Haagsch team), dat evenwel buiten mede dinging meedeed. Dit elftal, dat voor Rot terdam inviel, bestond bijna geheel uit Phoenixspelers. i Over het geheel hadden de gastheeren pech, daar het Haagsche team, dat van Amster dam won, van verdere deelname uitgesloten werd, wegens het opnemen van teveel spelers boven de 18 jaar. Het andere elftal won van Haarlem, waarvan hieronder een verslagje volgt.ré Haarlem kwam nu door de disqualificatie der Hagenaars in de finale tegen Amsterdam. Ook nu werd gewonnen. Onze jeugdige Haarlemsche vertegenwoordigers brachten het er dus goed af en door ieder werd een medaille veroverd, die onder een geestige speech door Mr. J. Koeleman werd uitge reikt. Gedurende deze twee dagen werd goede sport te zien gegeven en met het organi- seeren dezer matches werd door de Fla mingo's een verdienstelijk werd geleverd. Aan de organisatie betreffende logies voor de deelnemers ontbrak echter het een en ander. HAARLEM—DEN HAAG II. Healy Jr. was niet opgekomen, zoodat den eersten dag met 10 menschen werd gespeeld. Tegen Amsterdam werd het elftal door H. Bultman gecompleteerd. Den Haag wint den toss en kiest fieldem, zoodat Cleveringa enM/an den Berg openen op het bowlen van C. Bakker en H. Bors- boom. Het eerste wicket valt op 40, wanneer van den Berg den run out dood sterft door een pracht ingooi. Cleveringa scoort slechts 13 runs en wordt dan dubieus uitgegeven. De wickets vallen nu sneller. P. van den Berg en Hoomans houden weer stand en vooral dank zij een snelle, keurige 41 van Hoomans wordt een totaal van 140 bereikt. Mulder met 340 en C. Borsboom met 426 had den het beste gebowld. Op een totaal van 4 in de Haagsche innings zijn reeds een tweetal batsmen verdwenen, dank zij van den Berg, die na een prachtcatch even later een mooie ingooi met den run out dood van Wander be kroond ziet. Mulder houdt bij de Hagenaars stand, doch de andere wickets vallen regelmatig. Van 552 wordt het echter 6166, door een goede innings van Grenisering, die 84 runs scoorde. Van Baasbank neemt na Grenisering te hebben gevangen het wic ket van Mulder (40). De overigen leveren geèn moeilijkheden meer. De eindscore wordt 187. Haarlem wordt nog eens inge stuurd, doch op 81 voor 4 wordt gestopt. Den Haag II wint dus met 47 runs. De finale op den tweeden dag ging dus tusschen Haarlem en Amsterdam. Am sterdam bat eerst. De innings is voor de Haar lemmers voorspoedig, reeds op 65 zijn alle Amsterdamnïers aan den kant. Alleen Ove- rink (14) en Corneliss£n (11) boden eenigen tegenstand. Hoomans met. 624 en van Baasbank (310) namen de wickets. Voor Haarlem openen Cleveringa en van den Berg. Op 19 komt de scheiding, als Cle veringa door Kokosky gebowld wordt, van den Berg en Bultman vallen hierna als slacht offers. Hoomans en van der Togt spelen nu keurig verder. Op 65 (het Amsterdam- sche totaal) verricht Meijer den hattrick door in drie opeenvolgende ballen resp. v. d. Togt, v. d. Bergh en Bultman te bow len. De overige batsmen scoren niet veel en alleen de stand van het laatste wicket le vert nog een twintig runs op, dan wordt op 129 Hoomans door Van der Vlugt gebowld. Hij scoorde ruim de helft van het Haarlem sche totaal 69. Hoomans leverden in deze twee matches de beste battingprestatie, hetgeen zeker ver melding verdient, Nadat Hobles Zaterdag j.l. heel Engeland in beroering had gebracht, door dien dag met 91 not out te blijven, waren de daarop volgende Maandag duizenden naar het fraai gelegen plaatsje 'launton gekomen, om per soonlijk getuige te kunnen zijn van de be roemde honderd zes en twintigste century van den Surrey crack. Een Hobbs heeft de talrijke cricket-enthousiasten niet langer meer in spanning gelaten. Wel maakte hij de benoodigde negen runs op zeer voorzichtige wijze, doch zijn spel leek zeker en was vrij van zenuwen. Het publiek was opgetogen en. aanvoerder Feuder was de eerste die den grooten cricketer van dezen tijd complimen teerde. Dat Hobbs er daarna geen gras over zou laten groeien en reeds den volgenden/ dag het record van den beroemden cricketer) Dr. W. G. Grace zou breken, had niemandj verwacht en het feit, dat op dien gedenk-j waardigen Dinsdag slechts eenige honderden; getuige waren van Ho'b'b's zegepraal, spreekt) voor zich zelf. Intusschen behaalde Surrey een fraaie) overwinning op Somerset met 10 wickets,) waarvan de totalen als volgt luiden: Somerset 167 en 374 (J. C. W. Mac. Bryan! 109), Surrey 359 (Hobbs 101) en 183 voor O (Hobbs 101 not out, Sandsham 74 not out). Door deze overwinning bezetten de Londe- naars de tweede piaats met het fraaie gemid^ delde van 79.04. Het heeft maar weinig ge scheeld of Succes was er in geslaagd da kampioenen van het vorige jaar, de eerste) nederlaag toe te brengen. Nadat Yorkshire, dank zij Browne (7-62/ voor slechts 119 aan den kant was gezefy brachten de volgelingen van Gilligan het tot 87. (Roy Kilner 5-14), waarna de sterke bat-< tingploeg ten tweede male voor een beschei den totaal werden uitgegooid. Ditmaal werd het 239. Sussex had dus tot taak omi 264 runs te maken, noodig voor de overwin-) ning. Aanvankelijk leek het er op, dat dq' heeren hun pogingen met succes zouden be kroond zien, daar Bowley (105) en Coold (42) uitstekend cricket speelden. De rest van het 'battingteam faalde echter wanhopig eiij toen de laatste man door Macaulay gebowld werd, waren de Sussekbatmen nog 23 runs beneden het totaal hunner tegenstanders. A.s. Zaterdag wordt op den Oval de ont moeting YorkshireSurrey gespeeld. Winnen, Sutcliffe c.s. ook dezen wedstrijd, dan zijn] zij officiëel kampioen. Surrey is evenwel op eigen terrein, dit seizoen nagenoeg onver slaanbaar, zoodat een record aantal toeschou wers getuige zal kunnen zijn van een zee: spannende ontmoeting tusschen beide rivaj len. Ook Lancashire is deze week door het be-i kende oog van den naald gekropen door iiv een wedstrijd met lage totalen op het 'kantje) af te winnen. Dank zij Hallows (65 not out) werd heti Lanes totaal in de eerste innings slechts 103. De betrekkelijk onbekende Derrbyshire- bowler Morton deed wonderen met den bal en nam 7 wickets voor slechts 51 runs. Der byshire werd daarna, dank zij Parkin (4-32) voor 98 aan den kant gezet, waarna het we derom Hallows (68) was die zijn county voor een debacle behoedde. Nu scoorde dè Lancs batsmen nog 219. Mac 'Donald, Parkin eni Watson 'hadden daarna weinig moeite on; Derbyshire voor slechts 127 uit te gooien* waardoor zij dus met 97 runs zegevierden. Ten slotte behaalde Kent een even fraaie! als onverwachte overwinning op Glouces tershire. Hier luiden de totalen: Gloucestershire 71 (Freeman 6-34) en 30Ql (Hammond 81). Kent 418 (Woolley 176, Collins 68), Het was zoo goed als uitverkocht, JiWtMn dion. Er waren vooreerst de op geen enkele» wedstrijd ontbrekende menschen, de stam-j gasten, dan diegenen, die ook ereissies ee» wielerwedstrijd bij wilde wonen, verder zij, die het als een plicht beschouwden een der gelijk evenement als de wereldkampioen schappen niet te mogen miskennen en dei wedstrijden met hun tegenwoordigheid ver eerden. Vaders met aankomende zoons, die! zij eenige uren op hun schouders mochten: dragen (wel te verstaan dat de vaders da zoons droegen). Opvallend was het ontbre^ ken van kinderwagens, Geen enkele werd ge-.j zien. Dit was toch buitengewoon opvallend) waar men in Amsterdam de liefelijke ge woonte heeft bij elke gebeurtenis van be< lang kinderwagens met inhoud mede t$ nemen. Het was druk en men was enthousiast,/ Men juichte en brulde, sprong overeind ep' liet zich met een plof weer neervallen. Het begon al toen de eerste motor op het veld gereden werd. De ras-echte weilersportlief^ hebber balkte zijn vreugde reeds uit. Zagen zij' of vermeenden zij maar een- slip van dn ochtendjapon eens renners te zien, dan vlo gen zij als ,door een veer bewogen, van hur( plaatsen op, dikwijls tot stomme verwonde ring van hun, die voor het eerst van hun le ven een wielrenner of gangmaakmotor zagen. Met een schok volgden zij dan de blikken van hun enthousiaste broeders en vroegen dan bedeesd om bijzonderheden. Binnen twee minuten was dan een volle dige levensbeschrijving met gekleurde platen gegeven, een waar prentenboek, met de be lofte dat zij straks wat zouden zien.... nou* 'n vliegenier was er nog maar een beestje bij. Veel dames waren ook tegenwoordig, di dikwijls met een naive vraag de gemoederen) in beweging brachten. Zoo zat er o.a. 'n )uf-l frouw, een Amsterdamsche naar haar lands taal te oordeelen, die vroeg: ,,Wat is hèt louty een mèn, met dat leere pakkie an." Een en-j kele slechts durfde er een grapje mee tefi maken, doch meest heerschte er een betee-/ kenisvol stilzwijgen. Wat een mensch, ze wis$ niet eens dat het een gangmaker was. Gedurende de wedstrijd was het gejuicH niet van de lucht. Zelfs de minst op de hoog te zijnde, menschen die voor het eerst van hun leven van lappen hoorden of anderë, sporttermen, deden mee. Het was geen hoe ra, wat men schreeuwde, „geen „hup jèn,'* slechts onverstaanbare klanken werden uit gestoten. v Snoek was de favoriet. Bij de minste po ging van Grassin om hem te naderen, bruldeif men de waarschuwingen uit. En de slanke) Snoek trapte.... trapte al maar door, al maar harder en deed het publiek in extase geraken. Men sprak over hem als over zijn hij nooit andeijs gedaan had. Het was een', Europeesche strijd, die op een vreedzame! wijze uitgestreden werd. Tanden op elkaar, j met een vasten wil werden 100 K.M. afge legd met een snelheid en een gemakkelijk heid alsof het een' peulschilletje was. Grassin; en Snoek, om die twee menschen draaide dgj wereld. Het was overweldigend. DE LIEFDADIGHEIDSWEDSTRIJD BELGIË—NEDERLAND. Het Belgische elftal. Naar de „Crt." meldt is het Belgische elf tal dat op 1 Sept. a.s. te Antwerpen tegen een Zwaluwen ploeg zal uitkomen, als volgt samengesteld: Doel: Debie; achter: Swaertenbroecks en' De Mol; midden: Augustus, Fierens en P, Braine; voor: R. Braine, Adams, Gillis, Thijs en Houet. Reserves zijn Caudron, De GrooL Aioriet, Claes en Grimmonorez-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6