De geheimzinnige bende EVENTJES LACHEN. BRIEVEN UIT FRANKRIJK. r 1 mbr* UIT ONZE OOST. KUNST EN KENNIS. Het 5e Internationale Katholiekencongres te Oxford. FEUILLETON. Een noodmaatregel voor - Overheidspersoneel. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Accijns op gedistilleerd. De Prins op 27 Augustus naar Hoogeveen. R. K. Overheidspersoneel. LUCHTVERKEER. De luchtroute Londen— AmsterdamHannoverBerlijn De haven van Semarang gesloten. a Dr. Royaards bij het Hofstad-tooneel Tentoonstelling te Dordrecht, De Tentoonstelling voor Schoen en Leder-industrie te Waalwijk. i'/* - 4 De ontruiming van het Ruhrgebied gaat geleidelijk voort. Gevreesd Wordt, dat een algemeene uitsluiting in de bouwvakken niet kan worden voorkomen. - Fransche postbeambten verklaren zich solidair met de stakende bankbeambten. Aanslag op den gouverneur van Martinique. In menig opzicht heeft het 5e Int. Kath. Congres te Oxford een ander karakter ge dragen dan die der vorige jaren. De aandacht der congresbezoekers werd niet uitsluitend samengetrokken op de bij eenkomsten van de I. K. A. en de door haar uitgenoodigde sprekers zij werd verdeeld over de werkzaamheden van deze Katholieke liga en de conferentie van afgevaardigden, ge Iijktijdig samen gekomen om de samenwer king tusschen de bestaande internationale Katholieke organisaties te bespreken. Dit heeft schade gedaan aan het eigenlijke congres, waar zelfs de meest belangrijke rap porten over vraagstukken van nationaliteit en'Rassen voor een gering aantal toehoor ders werden' uitgebracht. Maken wij een uitzondering voor de ope ningszitting, onder leiding van kardinaal Bourne, Aarts-Bisschop van Westminster, waar de gebruikelijke toespraken van welkom werden gehouden en de afgevaardigden uit verschillende landen, den groet van hun vaderland overbrachten. Alvorens óp enkele punten van dit congres Zelf in te gaan, dienen wij dan ook aan die ne ven-vergaderingen onze aandacht te wijden. f De voorzitter van deze gecombineerde zit tingen, waaraan behalve de I.' K. A.de In ternationale Katholieke inlichtingsdienst on der leiding van Dr. Monti te Rome en de Int. Studievereeniging te Freiburg deelnamen, heeft kort en bondig het doel dezer bijeen komsten uiteengezet. Om Europa, zeide de bekende Jesuiten- pater Martondale, te redden uit den droeven staat van' onrust en verwarring, waarin het sedert den oorlog verkeert en waartegen het te vergeefs strijdt, is het noodzakelijk de Katholieke oplossing te brengen voor deze internationale rampen. Maar om dat geneesmiddel met succes te doen werken, dienen de Katholieke krach ten vereenigd te worden in een internatio nale organisatie, een nieuwe federatie, die de bestaande of te scheppen nationale organi saties zal omvatten en in het bijzonder de 3 groote internationale vereenigingen die te Oxford zijn bijeengekomen, jt Ongetwijfeld is dit doel niet alleen prij zenswaardig maar ook noodzakelijk in de huidige tijdsomstandigheden. En de in begin sel tot stand gekomen federatie, waarvan de nadere uitwerking aan- een bevoegde commis sie is opgedragen, verdient ten volle onze waardeering. I Alleen vragen wij ons af, of het noodig was en de plaats wel gekozen, een nieuw lichaam te creeëren, waar de I. K. A. de internationale vereeniging van Katholieken, eenzelfde program bezit, eenzelfde doel nastreeft en reeds vele jaren nuttigen arbeid heeft gele verd. 1 Wij voor ons> en Frankrijk stond aan onze Zijde, hadden gaarne gezien dat het raderwerk van de I. K. A. benut was geworden, om op breedere schaal de samenwerking der Katho lieken te bevorderen. Zeker, de I. K. A. is niet volmaakt, heeft niet volkomen aan den opzet beantwoord, is te beperkt in haar wijze van werken, is voor alles nog jong. Maar reorganisatie en uitbrei ding van dit lichaam zou mogelijk zijn geweest en een geheel nieuwe organisatie overbodig hebben gemaakt, die niet alleen groote gel delijke offers zal Vragen, doch eveneens ja ren noodig zal hebben om vruchtbaar te ar beiden. Het heeft echter niet zoo mogen zijn. Een nieuwe federatie zal het daglicht zien, waarin het bureau van Dr. Monti te Rome een groote rol zal spelen. Dit eenmaal vaststaande, kunnen wij niet anders dan wenschen dat dit lichaam eens groot en krachtig moge worden, om de „Pax Christi in regno Christi" over geheel de wereld meer en meer te doen toe nemen. HET DRIEMANSCHAP. ,,Ter dood veroordeeld", lachte zenuw achtig de graaf de Tournel, terwijl hij in zijn kamer op en neer wandelde. „Het lijkt dwaasheid en toch schijnt het bittere ernst. Maar ik geef den strijd niet gewon nen en zal mij verdedigen met alle macht, die in mij is." Op dit oogenblik werd er bescheiden op de deur getikt. De graaf schrikte on willekeurig, doch daarna glimlachte hij om zijn eigen vrees. „Het is immers Ferdinand", zeide hij tot zich zelf en daarna riep hij „binnen Inderdaad was het Ferdinand, de lijf knecht van den graaf, die zijn meester zen kaartje op een zilveren presenteer blad overreikte. De edelman las den naam op het kaartje en zeide toen: „Maar laat mijnheer toch hier komen, Ferdinand, en onthoud, dat ik verder voor niemand thuis ben, wie er ook moge ko men". De bediende boog en kort daarop trad Een andere vraag is of de I. K. A. daar naast nog langer reden van bestaan zal heb ben. Wij meenen dat te moeten betwijfelen, al is tot opheffing niet besloten, al is zelfs Paray le Monial als plaats voor een volgend congres in overweging genomen. Op den langen duur is de I. K. A. bestemd te verdwijnen, als de nieuwe federatie, waarin de Engelsche en Amerikaansche invloeden Zich krachtig doen gelden, tot stand zal zijn gekomen. Wachten wij intusschen dit resultaat af. Het kon niet anders of dit bewustzijn van mogelijke overbodigheid in de toekomst druk te loom op de zittingen van het I. K. A. con gres. En toch had menig rapport beter ver diend. Wij herinneren slechts aan de besprekingen van Dr. Ryan en Prof. Ebers over het vraag stuk der nationaliteiten en der minderheden in de verschillende landen. Dr. Mack uit Luxemburg heeft geestdriftig gesproken over nationalisme en naastenliefde, al bleef hij meer in het Rijk der Christelijke idealen, dan in praktische werkelijkheid. Mgr. Dr. Pfeiffer deed een rapport hooren van het Joden-vraagstuk, opgesteld door den onlangs gestorven Bisschop van Raschau, Mgr. Fischer-Colbrie. Daarin werd aange toond hoe de Katholieken de verplichting hebben ook jegens de Joden rechtvaardigheid en naastenliefde te beoefenen, en de hulp der Joden moeten gebruiken om het volk te beschermen tegen verderfelijke invloeden van materieelen en geestelijken aard. Pater Day, S. J. leider van het „Catholic Guild of Israël" wees op de noodzakelijkheid de Joden terug te voeren tot het Christendom en in een levendig debat kwam de wenschelijkheid tot uiting, in de groote steden speciale pries ters aan te wijzen om dit Joden-vraagstuk nader tot oplossing te brengen. Het zou ons te ver voeren afzonderlijk de verschillende rapporten te bespreker^in deze dagen uitgebracht. Eveneens moeten wij stil zwijgend voorbijgaan de sectie-vergaderingen, gewijd aan de Katholieke pers, de koophandel de vrouwenbeweging en het „Esperanto." Indien wij tot één conclusie zijn gekomen bij het aanhooren der verschillende inlichtingen uit meer dan 20 landen, dan is het deze, dat ons kleine Holland in vele opzichten vooraan staat in de samenwerking onder Katholieken van één land. Zeker waar het geldt de Katholieke pers, neemt Nederland een allereerste plaats in. Deze overtuiging trouwens is ook levendig bij zeer velen in andere landen, die ons heb ben gesproken over hun persoonlijke onder vindingen, tijdens het Eucharistisch Congres in Nederland opgedaan. Het Congres is ten einde. En al hebben gemengde gevoelens ons te Oxford in deze dagen vaak bezield, al zijn wij niet geheel vol daan over de bereikte resultaten, opnieuw"' is gebleken, hoe, bij groote meeningsverschil- len, de Katholieken van alle landen toch vóór alles dit ééne ter harte gaat samen te werken om de belangen van ons H. Geloof zoo goed mogelijk te dienen, zelfs als daarvoor zware en soms persoonlijke offers worden gevraagd, In dit teeken is de hoop gerechtvaardigd dat de nieuwe federatie aan haar doel zal be antwoorden. Niet in een naam, hetzij deze is I. K. A., hetzij „Federatie Catholica," hetzij „Union d' Etudes" is de beteekenis geleden. Alleen in de overtuiging dat de Katholieke internationale samenwerking noodig is, om het Rijk van Christus op aarde uit te breiden. In dit opzicht kunnen wij met voldoening op ons verblijf in het wonderschoone Oxford terugzien. Mr. P. v. S. Oxford, 16 Aug. 1925. is verkocht, heeft daarvoor 3 miïïïoenmark' in contanten betaald. Medegedeeld wordt, dat verkoop op de redactioneele leiding geen invloed zal hebben. Het conflict in de Duitsche bouwvakken. Naar de „B. Z.sam M." meldt, heeft de werkgeversbond in het bouwbedrijf zijn leden reeds medegedeeld, dat de voorgenomen uitsluiting van alle bouwvakarbeiders1 in Duitschland op Vrijdag a.s. zal plaats hebben. Te Berlijn hebben hier en daar reeds con flictenplaats gehad tusschen stakers en werk willigen, De politie heeft beschermende maatregelen genomen. De onderhandelingen tusschen werkgevers en arbeiders in het bouwbedrijf, met het doel, een einde te maken aan de reeds weken durende staking en de algemeene uitsluiting van het personeel over geheel Duitschland te verhinderen, hebben geen resultaat gehad. De organisaties der arbeiders bleven er op aandringen, dat de loonen aanzienlijk zouden worden verhoogd. De werkgevers verklaarden, dat dit on mogelijk was, vooral met het oog op de plannen der rijksregeering om tot een ver laging van den levensstandaard te komen. Indien thans de loonen der bouwvak arbeiders worden verhoogd, zou dit de poli tiek der regeering in den weg staan. Tenslotte verklaarden de patroons, dat de verantwoordelijkheid voor de mislukking der onderhandelingen geheel op de vak organisaties rustte. Naar alle waarschijnlijkheid zullen thans op 29 Aug. de arbeiders worden uitgesloten. Een ontmoeting tusschen Baldwin en Briand te Genève. Naar uit betrouwbare bron wordt bericht, bestaat de mogelijkheid, dat Baldwin zich tij dens de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond uit Aken naar Genève zal be geven om daar Briand te ontmoeten. De staking der Fransche bankbeambten. De staking der bankemployés doet haar invloed gelden op de postbeambten, onder wie de agitatie toeneemt. De minister van handel heeft een circulaire tot de verschil lende diensten gericht, waarin hij de plich ten der beambten tegenover den staat in herinnering brengt en verklaart dat de natio nale solidariteit vóór de vaksolidariteit dient te gaan. Toch hebben reeds postbeambten hier en daar gestaakt. Zoo weigeren zij b.v. de wissels ter betaling aan te bieden, welke de banken tengevolge der staking niet kunnen innen. De postbeambten beweren dat de posterijen de bankdirecteuren niet moeten helpen bij het bestrijden der staking. De Kamers van Koophandel overwegen om, indien de staking voortduurt, een tijde lijke organisatie tot het innen van wissels te stichten. Een delegatie van postbeambten heeft aangedrongen op wijzigingen in het stelsel der loonen, welke de minister, naar hij ver klaarde, onmogelijk kan aanvaarden. Het a.s. congres der vakorganisatie zal Zich met de kwestie der staking bezig hou den. Het centrale stakingscomité van de C.G.T. heeft zijn voorstel om een algemeene soli- dariteitsstaking ten gunste der bankem ployés af te kondigen, opgeschort, doch de C.G.T. heeft, in afwachting der gebeurte nissen, een beroep op de Parijsche arbeiders gedaan om één dag loon af te staan aan de stakingskas der bankemployés. De minister van Arbeid zou Zaterdag een nieuw onderhoud met de bankdirecteuren hebben, die voortgaan de voornaamste ei- schen der stakers af te,wijzen. Het Zweedsche bezoek aan Finland. De koning en de koningin van Zweden Zijn volgens een Wolffbericht Zaterdag te Helsingfors aangekomen en door den pre sident van Finland ontvangen. Stilstand in den Britschen handel te Kanton. Berichten uit Hongkong wijzen er op dat de Britsche handel ten gevolge van den boy cot van Britsche schepen te Kanton thans ge heel stil staat. De oorlog in Marokko. De algemeene toestand aan het heele front is zeer gunstig. In de streek van Wezzan patrouilleerde een lichte groep in de richting Ain Babhassen, 8 K.M- ten Westen van Is- soeal, zonder tegenstand te ontmoeten. In het centrum is de weg Tissa—Taoenat thans veilig. On het Oosten vestigden de troepen zich in de veroverde stellingen, zij organiseer den het be zette gebied en deden verkennin gen naar El Hadar, Oekhar en de Boven- Leben. De toestand in Syrië. Generaal Sarrail meldt, dat de Droezen 75 Fransche gevangenen hebben vrijgelaten. Vrijdag is een militair vliegtuig, dat den post van Soeëida van leeftocht zou voorzien, boven de citadel in brand geraakt en in vlam men neergestort. De twee vliegers werden verkoold. Aanslag op den gouver neur van Martinique. Toen de gouverneur van Martinique zich aan boord van een schip begaf werden er vier schoten^op hem gelost. Hij werd ernstig ge wond. De man, die den moordaanslag pleegde, is een zoon van een lid van den algemeenen raad, die bij de verkiezingsincidenten op 24 Mei gedood werd. Hij had een revolver bij zich toen hij aangehouden werd. Volgens de jongste berichten is de toestand van den ge wonde bevredigend de geneesheeren wen schen zich evenwel nog niet uit te laten. toestaöcFin China. Uit Hongkong wordt gemeldt, dat generaal Hoeng Sjao Lan zich van Sjanghai naar Swatow heeft begeven om daar het congres bij te wonen dat ten doel heeft de samen werking tusschen de anti-bolsjewistische ele menten der zeven zuidelijke provincies te be vorderen. Men gelooft echter niet dat deze beweging voorloopig practisch resultaat zal hebben. Inmiddels hebben Chineezen en buitenlanders te Hongkong een anti-bolsje wistische organisatie gesticht. De slechte gezindheid tegen het bolsje wistische deel der plaatselijke arbeiderslei ders te Sjanghai bereikte haar hoogtepunt toen een groote menigte stakers, gewapend met stokken en messen en andere wapens een aanval deed op het bureau van de alge meene arbeidersvereniging van Sjanghai in de Chineesche stad. Aan beide zijden werden verschillende personen gewond en het heet dat een of twee bolsjewisten gedood zijn. De aanvallers klaagden, dat zij door de „rooden" bedrogen en bestolen waren. De Italiaansche consul-generaal te Kanton stelde de legatie op de hoogte van het uit Chineesche bron afkomstige bericht, dat roode vrijwilligers te Siifoeng 17 Augustus Vader Bianchi, een Italiaanschen katholieken zendeling gevangen hebben genomen. Naar „Het Volk" verneemt, heeft het departement van. Financiën van de regee- ring opdrachf gekregen om te becijferen wat een uitkeering aan alle ambtenaren van 14 dagen of een mqand extra-salaris zou kosten. Het blad herinnert in verband met dit bericht aan een communiqué van begin Juni waarin, de regeering als haar meening ten opzichte van een noodmaafre- gel voor de ambtenaren kenbaar maakte dat zij vóór de verkiezingen daartoe niet wilde overgaan, doch in September de onderhandelingen met de Centrale com missie van georganiseerd overleg zou her vatten. Maandag 14 September a.s, zal het zes honderdvijftig jaren geleden zijn, dat Flo- ris V aan Amsterdam het privilege van tolvrijheid verleende, Feitelijk valt de ju bileumsdatum van het 650-jarig bestaan van Amsterdam dus op dien dag. Daarom zullen de autoriteiten aan dien datum bij zondere aandacht schenken en heeft de Koningin doen aankondigen, dat zij Maan dag 14 September a.s., door het bezoeken van de historische tentoonstelling van haar belangstelling in het feest der hoofdstad zal doen blijken. Ter gelegenheid van dit bezoek zal H. M. tevens den kruiser Java die daar dan is gemeerd, inspecteeren. (Hdbl.) Wanneer de vermindering niet verleend wordt In 't Staatsblad is opgenomen het Kon. Besl. van 7 Augustus 1925, in zake het genieten van vermindering van den accijns op het gedistilleerd. Bij Kon. Besl. van 15 December 1917 werd nl. bepaald, dat de accijns van het door branders, distillateurs en handelaars uitgeslagen gedistilleerd, bedoeld bij 4 Van artikel 91 der wet van 20 Juni 1862 verminderd wordt met één ten honderd voor renteverlies en gevaar van onverhaal baarheid. Bij het eerst vermelde K. B. is thans bepaald, dat de vermindering niet geno ten wordt voor den accijns van gedistil leerd, dat onmiddellijk dan wel middellijk voor rekening van den brander, distillateur of handelaar wordt uitgevoerd naar het buitenland, met teruggaaf van den accijns op den voet van art. 1, letter b, van de wet van 18 Juli 1904. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 September 1925 en is niet van toe passing ten aanzien van den accijns van gedistilleerd; waarvan de aangifte ten uit voer, volgens art. 120 der Algemeene Wet van 26 Augustus 1822, vóór dien dag is ingeleverd. Prins Hehdrik is voornemens 27 dazer een bezoek- te brengen aan Hoogeveen, ter ge legenheid van de herdenking van het 300- jarig bestaan van deze gemeente. Hij zal des ochtends een bezoek brengen aan de landbouwtentoonstelling en! vervolgens aan de algemeene vergadering van de Schippers- vereeniging .Schuttevaer", Dezer dagen werd te 's Gravenhage door de R.-K.- Centrale van Burgerlijk Overheids personeel een vergadering gehouden, welke in hoofdzaak werd belegd om de vraag onder de oogen te zien, of namens de R.-K. Cen trale bij de sub-commissie benoemd uit de Centrale Commissie voor Ambtenaarszaken, voorstellen zouden worden ingediend, be treffende de thans geldende salarisregeling voor het rijkspersoneel. Na uitvoerige besprekingen werd besloten het door de R.-K. Centrale ingenomen stand punt' te blijven handhaven. Zooals bekend, werd bij de onder de vo rige regeeringsperiodc gevoerde salarisactic er op aangedrongen, het Bezoldigingsbesluit 1920 te handhaven, met dien verstande, dat wanneer overeenstemming zou worden be reikt op een salariskorting van 5 voor gêfurwcfen en 7K voor ongehuwden, zoo als eertijds mede door het comité van tien tot grondslag was genomen, de Katholieke Centrale haar medewerking daartoe zou ver- leenen. Wat de actie van het oogenblik betreft, werd besloten het standpunt te blijven in nemen, dat nog dit jaar een uitkeering in eens zal moeten plaats vinden. Verder besloot de Centrale, na het be kend worden der troonrede, opnieuw in ver gadering bijeen te komen, teneinde even tueel maatregelen te nemen, waardoor èn Regeering èn Kamerleden met de eischen van het Katholiek Overheidspersoneel opnieuw zouden worden in kennis gesteld. VOORKEUR NEDERLANDSCH FABRI KAAT BIJ OVERHEIDSOPDRACHTEN. De Rijkscommissie werkverruiming heeft den minister van binnenlandsche zaken en landbouw medegedeeld, dat zij herhaaldelijk heeft kunnen vaststellen, dat aan het mi nisterieel rondschrijven betreffende het voorkeur geven aan Nederlandsch fabrikaat gevolgd wordt gegeven. Toch is het der commissie gebleken, dat cr nog gemeentebesturen zijn, die, alhoewel zij in het algemeen bij het opdracht geven van belangrijke bestellingen nauwgezet re kening houden met de belangen der Neder- landsche nijverheid, over het hoofd schij nen te zien, dat zij ook de werkgelegenheid hier te lande kunnen bevorderen door de noodige steenkolen (speciaal anthraciet) en gietcokes van Nederlandsche mijnen te be trekken. De commissie heeft in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leveringsvoor waarden waarnaar delevering van kolen en anthraciet werd aanbesteed, speciale producten van buitenlandschen oorsprong werden verlangd, niet omdat speciaal de voorkeur daaraan werd gegeven, maar om dat deze leveringsvoorwaarden dateerden uit een tijd, dat minder dan thans met de belangen der Nederlandsche nijverheid werd rekening gehouden en dat verzuimd was de betreffende bepaling in de leveringsvoor waarden in verband met de gewijzigde om standigheden te veranderen. Aangezien het uit een oogpunt van werk verruiming ook van belang is, dat zooveel mogelijk steenkolen en cokes van Neder landsche mijnen worden betrokken, heeft de minister van binnenlandsche zaken en landbouw de gemeentebesturen uitge- noodigd, wel te willen bevorderen, dat hier mede bij het doen van bestellingen rekening worde gehouden omdat, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan, niet tot bestelling van buitenlandsche producten worde overgegaan, alvorens de rijkscom missie werkverruiming is gehoord. VACANTIE EN GELOOFSBRIEVEN. Het Haagsche Corresp. Bureau meldt: Naar wij vernemen, hebben een aantal benoemde Tweede Kamer-leden de ver- eischte stukken nog niet bij de Tweede Ka mer ingezonden, hoewel de 5e September, zijnde de dag waarop uiterlijk de voor de nieuwe zittingsperiode benoemde leden dier Tweede Kamer hun geloofsbrieven moeten inzenden, niet ver meer is. MINISTER JHR. MR. DE GEER AFWEZIG. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw jhr. mr de Geer is van 22 dezer tot 1 September a.s. met verlof afwezig. Geen verandering in de exploitatie. Te 's-Hage is een belangrijke bespreking gehouden tusschen de drie luchtvaart maat schappijen, die de luchtroute LondenAm sterdamHannoverBerlijn exploiteeren, t.w, de Imperial Airways Ltd.. de Deutscher Aero Lloyd en de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij. De laatste maatschappij werd gemachtigd te verklaren, dat alle geruchten omtrent veranderingen in de exploitatie van deze lijn, die gedurende verscheidene jaren reeds met zooveel succes door hen geëx ploiteerd wordt, ongegrond zijn. Het gevolg van deze bespreking za'l bo vendien zijn, dat belangrijke verbeteringen en uitbreiding van de lijn verwacht kunnen worden, tpn dienste van het publiek, dat per vliegtuig reist. Een Aneta-bericht uit Semarang meldt, dat de vloot van bet prauwenveer te Sema rang tengevolge van onoordeelkundige be handeling door ongeschoold tijdelijk perso neel dermate is beschadigd, dat de directie in overleg met de groote suikerafschepers besloot, de prauwen voorloopig op te leg gen voor reparaties, wélke noodig zijn daar de grootste suikerverschepingen in-Septem ber te verwachten zijn. De ter reede lig gende schepen zullen worden afgeholpen. Na Maandag worden geen vrachtschepen meer geholpen. Het vervoer van passagiers en post gaat door. Nader wordt nog geseind, dat de toestand ernstiger is, dan hij zich liet aanzien. De haven zal worden gesloten en de vracht schepen worden naar andere havens op Java gedirigeerd. .-«.j-iie—1 Als regisseur en acteur. Naar de „Tel." verneemt, zal Dr. Willem Royaards, directeur in ruste der Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" (dit gezelschap heeft voor onbepaalde tijd zijn voorstellingen WAT HIJ ER OP GEVONDEN HAD. „Laat die lamme visschen nou nog maar eens probeeren ongestraft m'n aas op te" vreten!" OOK DAT NOG! Sjaak kwam thuis, doodziek en misselijk als een hond. Hij had gewed, dat hij een kist kwatta achter elkaar l»on opeten, wat hij dan ook gedaan had. „Sjaak, wat scheelt er aan?" vroeg Roosje, zijn vrouw. „Oh, oh, Roos, Sjaak gaat dood ik ben zoo misselijk!" „Weet je wat je doet, Sjaak? Kleed je uit, kruip lekker onder de wol en dan zal. Roosje een fijn kopje chocla voor je klaar.- maken. EEN ONDEUGD. Een klein meisje stocd voor een tuinhek in afwachtende houding. „Wilt u even het hek voor mij open doen, alstublieft?" vroeg ze, toen een vriendelijke oude heer voorbijkwam. „Zeker wel, kindlief, en na het open gemaakt te hebben: „Waarom heb je het zelf niet gedaan? Je bent toch groot ge noeg er voor?" „Ja, mijnheer," antwoordde het kind, maar de verf is nog niet droog ziet u." TE LAAT. Een reiziger aan een spoorwegstation, die zijn kaartje reeds genomen had, liep ijlings naar het bureau terug en vroeg aan den bureaulist, of deze zich niet vergist had, daar het geld niet uitkwam, dat hij den reiziger had teruggegeven. „Volstrekt niet was het barsche antwoord, „en dat had gij dan maar moeten zeggen, toen gij het ont vangen hebt. Nu is het te laat!" „Zoo," zei de reiziger, „nu, ik kan mij daarin wel schikken, gij hebt mij tien gulden te v'T gegeven!" geschorst), in de eerste helft van het komen» de speelseizoen zijn medewerking als regis, seur en als acteur vefleenen bij het Veree nigd Rotterdamsch-Hofstad-Tocneel, dir. Cor van der Lugt Melsert. In eene tot het jonge Fransche repertoire behoorende „comedie" zal Dr. Royaards bij bedoeld gezelschap nevens den heer en me vrouw van der Lugt Melsert in een der drie hoofdrollen optreden terwijl hij zich op ver zoek van den heer Cor dan der Lugt Melsert zoowel met de zorg voor de regie als met die voor de vertaling heeft willen belasten. De titel van het stuk, dat in een der groote Parijsche Boulevarq-Theaters reeds maanden lang avond aan avond voor stamp volle zalen met ongekend succes wordt opge voerd, zal binnenkort vermeld kunnen won den. Vertegenwoordiging van vele groepen. De te Dordrecht van 22 tot en met 30 October a.s. in het gebouw „Kunstmin" te houden tentoonstelling op het gebied van scheepvaart, handel en nijverheid zal de na volgende groepen omvatten: groote scheep vaart, scheepvaart op de binnenwateren, 'motor- en zeilvaart, scheepsbouw, scheeps werven en baggei materieel, stoom- ea scheepsmachines, bruggenbouw, haveninrich tingen, expeditie- en transportwezen assu- rantiebedrijf bij de scheepvaart, handel en nijverheid op scheepvaartgebied, proviandee ring van schepen, uitrustingen, enz., vis- scherij, vereenigingswezen bij de scheep vaart. De opzet van deze tentoonstelling is zoo, dat deze niet alleen de belangstelling zal hebben van de Dordrechtenaren, maar ook die van menig landgenoot buiten Dordt, om dat daar duidelijk zal worden gedemonstreerd wat het tegenwoordige Dordrecht beteekent op het gebied van scheepvaart, handel en nij verheid. Vrijdag is de Internationale Tentoonstelling voor Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk geopend Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, minister van A. H. en N. hield de openingsrede. \g. De ontruiming van het Ruhrgebied. Alle gezinnen der bezettingsautoriteiten hebben Dusseldorf reeds verlaten en de parti culiere woningen zijn nagenoeg alle terug gegeven. Alleen de kazernes en groote ge bouwen zijn nog bezet. De controle der bezetting eindigt blijkens een officieele mededeeling op 25 Augustus te midernacht. Op 26 Aug. wordt een plechtig gemeen teraadszitting gehouden naar aanleiding van de ontruiming. De loonactie van het Duit sche spoorwegpersoneel. De Zaterdagmorgen bijeengekomen ver tegenwoordigers der groote organisatie van spoorwegpersoneel hebben tot het rijksdept. tan arbeid een schrijven gericht, waarin zij, onder verwijzing naar het afbreken der onder handelingen nopens de loonsverhooging bij de rijksspoorwegen de minister van arbeid verzoeken zoo spoedig mogelijk een scheids rechter te benoemen. Ze behouden zich het recht voor dezen Scheidsrechter hun eischen mondeling mede te deelen. De strijd tegen de duurte in Duitschland. Naar gemeld wordt is de rijkskanselier stellig voornemens, om te trachten een alge meene verlaging der prijzen door te voeren. In den loop der volgende week zal een kabi netsraad worden gehouden, waarin des betreffende definitieve besluiten zullen wor den genomen. De „Deutsche Allg. Ztg." Het consortium, waaraan de „D. A. Z." een heer de kamer binnen, wiens geheele optreden den Engelschen edelman verried. „Gij zijt mij welkom, sir Nibblington", zeide de graaf, hem de hand reikend, „gij zijt mij meer dan. welkom, gij komt alsof ik u had geroepen." „Ei zoo, mijn waarde Tournel", ant woordde de ander, zich lui-achterover in een fauteuil werpend, „kan ik u van dienst zijn, hebt gij wat voor mij te doen." „Ik wilde uw raad inwinnen." „Bah, hoe gewoon, ik meende, dat gij nu eens iets voor mij had, oiti de verveling van mij weg te drijven." „Dat heb ik, Nibblington, luister goed, want vAt ik u thans ga mededeelen is zoo buitengewoon, dat het zelfs u belang zal inboezemen," „Gij maakt me al nieuwsgierig", zeide de ander geeuwend, „vertel op." „Ik ben ter dood veroordeeld." „Watblief," riep de jonge Engelsche lord, kom spot nu niet." „Neen, het is hooge ernst, mijn vriend, het doodvonnis is mij geteekend." „Och wat," antwoordde Nibblington, „zeker de een of andere dwaze dokter, die u heeft wijsgemaakt, dat gij een kwaal hebt; waaraan gij onvermijdelijk over eenigc jaren zult sterven. Maak u niet on gerust, hoor. Ik sterf ook binnen een paar jaar, enkel en alleen aan verveling." „Gij laat mij niet uitspreken Nibblington, ik bedoelde het veel erger. Ik zeide u im mers, dat mijn doodvonnis mij reeds werd I toegezonden. Lees, hier is het." De lord nam een klein papier aan in den vorm van een driehoek en verslond de woorden, die het briefje bevatte met zijn oogen. Toen bekeek hij het nog eens van alle kanten en zeide: „En gij meent, dat dit ernst is?" „Heilige ernst, mijn vriend." „Maar bestaat er dan geen politie om u te beschermen, zijn er geen rechters om den moordenaar tc straffen." „Machtiger dan Justitie en Politie is het eedgenootschap, waardoor ik ben ter dood veroordeeld. Geloof mij de schurken heb ben reeds meerdere personen hun driekant briefje gezonden en allen, die het ontvin gen, zijn vermoord. Dat lot wacht ook mij." „Ho, ho, maar gij geeft de moed toch niet verloren, wil ik hopen, gij zult toch uw leven trachten te redden." „Zeker, maar de kans om daarin te sla gen is al zeer gering." „Gij moet de zaak niet verkeerd inzien, mijn waarde en al uw geestdrift gebrui ken, om aan de schurken te ontkomen. Zie het klinkt u vreemd in de ooren maar wilt gij wel gelooven, dat ik u zou kunnen be nijden. Gij hebt nu tenminste een doel, gij kunt uw leven verdedigen, maar ik, ik weet niet, wat te doen. De vervloekte ziekte, die' Onze doktoren het spleen noe men heeft mij te pakken, ik verveel mij letterlijk dood. Wanneer men niets heeft om voor te leven, dan wordt het leven bepaald een last. Ja. men raadt mij wel aan, dat ik mij een levensdoel zql kiezen maar daarvoor ontbreekt mij alle energie. „Welnu," zeide thans de graaf, zijt gij mijn vriend?" „Zeker, gij weet, dat ik aan u verknocht ben." „Goed, help mij dan mijn leven verde digen en laten wij samen alles doen, om de schurken onschadelijk te maken,die reeds zc-oveel op hun geweten hebben.' „Maar hoe zullen wij dit doen, hoe ko men wij met hen in aanraking. „Wel dat zal misschien spoediger gebeu ren, dan mij lief is. Wilt gij mij helpen verdedigen." „Zeker mef lijf en ziel." „En als ik door de Broeders des Vcr- derfs gedood wordt, zult gij mij dan wre ken „Ik zweer het u vriend." „Welaan, laten wij dan een strijd op le ven en dood beginnen, tegen deze mannen, die voor niets terugdeinzen. Laten wij op onze beurt hen den oorlog verklaren." „Ja," riep lord Nibblington, „zoo heb ik tenminste een levensdoel, dood dus aan de Broeders des Verderfs, dood aan de onbe kenden, die u naar hef leven staan." „Goed," zeide de graaf de Tournel, „maar het zal ons zoo gemakkelijk niet vallen de maatschappij van die schurken te verlossen, want wij kennen hen niet en zij kennen mij wel." „Maar vertel mij toch alles, wat gij van hen weef." antwoordde de lord. „ik heb allerlei vreemde verhalen gehoord over hen, zeg mij wat daarvan waar kan zijn. „Luister dan. Als ik mij goed herinner is het nu bijna een jaar geleden, dat wij hier in Parijs voor het eerst hoorden van de Broeders des Verderfs, zooals zij zich zelf noemen. Inderdaad zij voeren dien naam niet fen onrechte, sedert hun ver schijnen verkeert men hier in gestage on rust. Hun eerste slachtoffer was een rijk bankier, dien zij een dreigbrief zonden, waarin hem geboden werd op zekere plaats honderd duizend francs voor hen te depo- neeren. De man ging met den dreigbrief naar de politie, hij werd scherp bewaakt en dén schurken stuurde hij het geld niet Toen ontving hij het driekante briefje met zijn doodvonnis. De politiebewaking werd verdubbeld, maar ondanks gcneime agen ten, die hem overal volgden, werd hij door den dood getroffen. De doktoren spraken van een hartverlamming, doch men merkfe eenige afwijkende verschijnselen op, die misschien op vergiftiging wezen. Van ver gift werd evenwel geen spocr gevonden en dus meende men den dood aan natuur lijke oorzaken te moeten toeschrijven. Deze vreeselijke geschiedenis heeft zich evenwel met een ander, een zes weken later, precies zoo herhaald en dus moet wel aan misdaad gedachf worden. Sedert dien hebben meerdere aanzien lijke personen een dreigbrief ontvangen en drie hunner, die den moed hadden er de politie mede in kennis te stellen, hebben moeten ervaren, dat de politie onmachtig was hem te beschermen. Geloof mij, meer personen, dan men vermoedt, hebben, om hun leven te redden, in stilfe hun geld ge offerd." „En men heeft u dus ook geld willen afzetten?" „Neen." antwoordde de graaf, „ik heb mij hun wraakzucht om den hals gehaald door hen in hun plannen te hinderen. Ik heb de vreemde geschiedenis nog aan nie mand verteld, maar gij zult haar vernemen. S oor ongeveer drie weken maakte ik een tocht in de omsfreken van Parijs. De avond overviel mij en alleen wandelde ik over den. straatweg, toen een vreeselijk gegil mijn oor trof. Ik snelde in de rich ting, vanwaar de kreten kwamen en ik zag op der. weg twee mannen, die een jong meisje in het rijtuig sleepten, waar tegen zij zich heftig verzette. Ik kwam toeloopen, trok mijn revolver en schoot die in de lucht af. De mannen bij het rijtuig hadden mij in de duisternis nog niet bemerkt, terwijl ik hen in het schijnsel der lantaarns wel zien kon. Hef schot verschrikte hen zeer en niet wetende met hoeveel tegenstanders zij te doen kregen, sprongen zij in het rij tuig en namen de vlucht. Het meisje bleef op den weg liggen. Ik zond de kerels nog eenige schoten na en bereikte spoedig het meisje, daf bewusteloos ter neer lag. „(Wordt vervolgdJ 1 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7