MEMGD gfl I E.UWS Fietsen Puroi KERK EN SCHOOL. Naar de Missie*. Mgr. Meuwese. De E.E. P.P. Augustijnen te Nijmegen. ORDE EN ARBEID De kwestie in het metaalbedrijf. LANDB. EN VISSCHERIJ Beukenootjes en eikels. HANDEL EN NIJVERHEID. De drooglegging der Zuiderzee en onze visscherij. Nationale Hanzebond van Sigarenwinkeliers. Handeldrijven door ambtenaren. RECHTSZAKEN. Onkiesche verkiezingsactie. Ontrouwe ambtenaren. LEGER EN VLOOT. Legerorder omtrent woning beurzen. NA DE STORMRAMP. Een comité te Parijs. De deelneming van H. M. de Koningin. De collectedag te Amsterdam. De hulpverleening te Zeeland en Langenboom. Het geheimzinnig geval te Amsterdam. Inbraak in een R. K. Kerk. Verdronken. Werk en woningen voor Drentsche werkloozen. Brand te Rotterdam. Door den electrischen stroom gedood. Ingezonden mededeelingen 60 cents per regel. Verduistering van f 8000. Brandstichting door straat jongens. Een gevaarlijk trio. Oudheden gevonden. Van kwaad tot erger. Het drama te Kootwijk. Knaapje verdronken. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Naar de „Msb." verneemt, zullen binnen kort 10 Hollandsche Jesuieten naar de mis sie vertrekken: één pater F. Willemse, naar Madagascar, waar de Fransche Paters een uitgestrekt missiegebied bewerken; de ne gen overigen naar de missie van Java. Als een bijzonderheid zij vermeld, dat twee van hen bestemd zijn voor het nieuw op te richten filosofie-college te Djokja karta, pater H. Muilen, sinds jaren profes sor in het filosofie-college der Paters Ju- suiten te Oudenbosch, en pater Th. Cocx, onlangs teruggekeerd uit Rome, waar hij zich door speciale studies voor het profes soraat in de filosofie heeft voorbereid. Met hen vertrekken nog twee priesters voor het eigenlijke missie-w erk, de paters H. van Offeren en C. Ruijgrok, twee schola stieken voor he' onderwijs aan de Javaan se' e jeugd, de Fraters fi. Snijders en C Teppema en drie novicen, voor het Javaan- sche noviciaat te Djokjakarta, de Fraters F. Dirks, G. Schoonhoff en P. Zoetmulder Mgr Atoys. Meuwese uit Den Bosch, Vica ris-Generaal van het Boisdom Harrisburg, vertrekt 1 September weder naar Amerika. (St. Janski.) Tot Prior van het nieuwe Augustijnen klooster te Nijmegen is gekozenn Pater Ful- gentius Franke Mag. S. Theol.; tot sub-prior P. Maxomus Harm; tot Procurator P. Regens Thomas v. d. Vloodt; tot Magister der /ratres professi P. Augustinus van Delden. (Gelderl) Het antwoord van den modernen bond. De algemeene Nederlandsche Metaalbe- serkersbond heeft aan den Metaalbond het volgende schrijven gericht: „Uw geëerd schrijven d.d, 11 Augustus j.l. heeft een punt van ernstige bespreking in ons bestuur uitgemaakt. In antwoord op uw verzoek, een duidelijke verklaring te willen geven, ter zake van de, door u be doelde principiëele kwestie, deelen wij u het volgende mede: Ons bestuur kan zich niet vereenigen met het standpunt, dat met betrekking tot de. vraag, of in een of meer ondernemingen »an onze industrie langer, dan 58 uren per week zou worden gewerkt, een beslissing van de regeering bindend zou zijn. Uw oordeel, dat de vakvereeniging zich niet zou mogen verzetten tegen verkregen overwerkvergunningen, vooral omdat zij daarmede een 'macht zou vormen, die zich boven de regeering stelt, is geheel onjuist, zooals trouwens het uitgangspunt van ge heel uw gedachtengang te dezer zake on juist is. Uw standpunt zou juist zijn, indien in de Arbeidswet 1919 stond omschreven, hoelang er gewerkt moet worden. De wet bepaalt in al haar artikelen maximum-grenzen zon der meer. Elke ondernemer is vrij, om kor ter dan den wettelijk vastgestelden tijd te laten werken en in dit geval handelt hij niet, noch naar de letter, noch naar den geest, in strijd met de wet en stelt zich evenmin boven de regeering. Wanneer de vakvereeniging zich dus nief kan vereenigen met een, door een ministe rieel besluit verhoogden maximum-arbeids duur is er evenmin sprake van „een macht boven de regeering te vormen". Maar ook geheel afgezien van het boven staande, kan ons bestuur er niet aan mede werken, den minister van Arbeid of diens hoogste ambtenaar te laten beslissen, hoe lang de arbeiders in onze industrie moeten werken. Zoo goed als het loonvraagstuk, moet ook het vraagstuk van den arbeidsduur, dat bovendien met het loonvraagstuk in uiterst nauw verband staat, een zaak van overleg tusschen werkgevers zijn en blijven. Tot dat overleg verklaren wij ons als steeds gaarne Jereid. De mogelijkheid, om ten aanzien van de uniforme regeling in de metaalnijverheid met uw bond tot overeenstemming te ko men, achten wij nog altijd aanwezig en voor besprekingen ten aanzien hiervan stel len wij ons gaarne beschikbaar." goeding voor de bedrijven niet valt te re kenen. Het IJselmeer wordt voor de binnen scheepvaart veel gevaarlijker, dan nu de Zuiderzee is. Door vervuiling van het water zal het IJselmeer als vischterrein niets hebben te beteekenen. Het probleem der ontwatering van de om liggende provincies wordt door de droog- teslg^ng n'et opgelost. het probleem van overbevolking en werk loosheid wordt door deze onderneming even min opgelost. De vodselvoorziening, en vooral in oor logstijd zal dor dezen maatregel eer ver slechteren dan verbeteren. We worden beroofd van een gezond, smakelijk, voedzaam volksartikel, dat niets kost en gelijk staat met vleesch. De Zuiderzee is door haar geringe diepte ongeschikt voor groote stocmvisscherijen. Reederijen of maatschappijen hebben daar geen reden van bestaan. Zuid irzeevisschers zijn allen kleine, zelfstandige menschen, die nooit staken en flinke zeevaarders kweeketi: eenzelfde slag menschen als de kleine land bouwers, die op een boerderijtje met hard werken vooruit trachten te komen, welk bedrijf door de regeering wel wordt ge steund. Door de drooglegging van de Zuider zee worden we, wat de vischvoorziening betreft geheel afhankelijk van de Noordzee, die in oorlogstijd versperd is door de mij nen en waar in vredestijd de stakingen niet van de iuchl zijn. Het droogmaken van de Zuiderzee is en blijft een gevaarlijke onderneming, die voor heel Nederland de noodlottigste gevolgen kan hebben. Van de Veluwe schrijft men aan de „Zutfensche' Crt.": Beukennootjes komen er dit jaar heel weinig, doch eikels veel. Zoo wordt het aloude gezegde: „Een goed eikel jaar is een slecht beukjaar", wederom be waarheid. Onder titel: „De Drooglegging der Zuider zee een ramp voor Nederland", is bij de Gebr. Mooij te Harderwijk een bochure uit gegeven, waarin de schrijver de heer L. den Helder, de volgende stellingen verde digt: De haring schiet in de Zuiderzee kuit en men vernietigt, door de zee droog te leggen, deze broedplaatsen, wat vèr-strekkende nadeelige gevolgen kan hebben ook v.oor de Nocrdzeevisscherij. De Zuiderzee verschaft een groot kwam- tum versche gezouten haring aan ons volk tegen zeer lagen prijs. Voor de volksvoe ding is dit van veel belang. Voor de ansjovis is de Zuiderzee even eens de broedplaats. Deze wordt uitgeroeid door de drooglegging. We berooven ons van een beurs-artikel, dat alleen Nederland in deze kwaliteit op de markt brengt. De Zuiderzee is de broedplaats van gar nalen, waarvan vele menschen en dieren (waaronder ook visschen) moeten bestaan. Ook voor de Noordzeevisch is de garnaal het hoofdvoedsel. Na het leggen van den afsluitdijk is ge durende de zomermaanden het grootste deel van Nederland verstoken van versche visch. Alle steden, als Rotterdam, Den Haag, enz. langs de Noordzeekust worden voorzien van versche schol enz. Het ach terland, dat nu van de Zuiderzee uit wordt bediend met levende bot en paling, heeft niets. De teelplaats van bot is de Zuiderzee. Paling en bot kunnen, de vetten kleibodem niet missen om tot ontwikkeling te komen. De Zuiderzee is de teelplaats van spie ring, bliek, pietvisch, enz. enz., vischsoor- 'en, waarop mensch en dier en vooral het pluimgedierte is aangewezen De mosselvisscherijen worden met den on dergang bedreigd. Alleen door de N,-Weste lijker. polder te maken en den afsluitdijk van Wieringen naar Piaam niet te leggen, schept men de kans, dat zich om de Noord een andere kleibank vormt, waar de mossel opnieuw kan groeien. Duizenden visschers en eigenaars van ne- renbedrijven worden broodeloos gemaakt, die nu door de Zuiderzee hun bestaan heb ben. Uil de besprekingen van de Tweede Kamer is wel gebleken, dal een behoorlijke uitkeering voor schip en want en een ver- De Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers hield onder voorzitterschap van den heer P. J. Hol uit Utrecht zijn zevende jaarvergade ring te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen. In zijn openingswoord wees-de voorzitter, mede in verband met de malaise in het be drijf, op het groote nut van organisatie, in aansluiting waarop hij er zijn leedwezen over uitsprak dat nog zoovele R. K. Sigarenwin keliers verkeerd d.w.z. neutraal of in 't ge heel niet georganiseerd zijn, vooral in het zuiden des lands. Spr. wakte de leden op tot krachtige propaganda ter uitbreiding van het ledental De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester en van den administrateur van het orgaan „Ons Dekblad" werdeo goed gekeurd. Uit deze verslagen bleek, dat de Bond er financiëel goed voorstaat. De begrooting 19251926 werd goedge keurd. De contributie werd voorloopig weer op zés gulden per jaar bepaald. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. G. Erftemeijer, Amsterdam, en Th. Foster, Zwolle, werden bij acclamatie herko zen. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan betreffende de gevoerde actie tegen het prijsbederf in sigaretten en betreffende het contract met H.H Sigarenfabrikanten en in gestelde studie-commissie, waarin de Bond vertegenwoordigd is door den heer Th. Fos ter. Aangenomen werd de volgende motie: De Nat Hanzebond van Sigarenwinkeliers in jaarvergadering bijeen: gehoord de vele klachten over de inge korte winstmarge op het artikel sigaretten: betreurt dal de verhoogde tabaks-accijns op sigaretten geheel door den winkelier moet worden betaald en draagt het hoofdbe stuur op met de sigarettenfabrikanten te on derhandelen om daarin verandering te bren gen. Besproken werd het in den handel bren gen van K. S. A.-sigaren ten bate van het Centraa I Bureau der K. S. A. te Leiden, welk punt werd ingeleid door den heer Chr. Jansen, directeur van het Centraal Hanzebu- reau in het Bisdom Haarlem. Besloten werd den Bond te doen vertegenwoordigen ter conferentie door den heer Chr. Jansen te houden met den directeur van het Centraal Bureau der K S. Af en vertegenwoordigers van hel syndicaat, dat deze sigaren in den handel gebracht heeft. (Deze conferentie op 18 Aug te Utrecht gehouden, heeft nog geen direct resultaat opgeleverd), Algemeen zag men in dezen handel eene benadeeling van den reëelen handel in sigaren. Naar aanleiding van een voorstel-Utrecht werd besloten, zoo de Staatscommissie in haar rapport aan de Regeering mocht advi- seeren de banderole-belasting te handhaven ernstige aandacht te wijden aan het euvel van het beneden banderolleprijs verkoopen. Tevens zal de minister dan nog eens ge wezen worden op het feit, dat vooral in het i Zuiden des lands in café's en kleine winkels van het platteland honderdduizenden sigaren ongebanderolleerd verkocht worden Op voorstel der afd. Utrecht werd het hoofdbestuur gemachtigd 'n commissie te be noemen, die zal hebben na te gaan, welke financieele voordeelen mogelijk voor de le den van den Bond te behalen zijn. Tot den minister zal het verzoek worden gericht er de ambtenaren op te wijzen, dat winkeliers niet meer lastig gevallen mogen worden als er banderolles los om de siga ren of kistjes zitten, doch dat de betrokken fabrikanten hiervoor aansprakelijk gesteld moeten worden. In verband met het streven van vele win keliers om het vergunningsrecht hooger te stellen ter verbetering van het vak, daar het aantal sigarenwinkeliers in óns land veel te groot is, sprak de vergadering zich uit voor beperking van het vergunningsrecht uitsluitend tot bonafide winkeliers. Hierna volgde sluiting dezer geanimeerde jaarvergadering. In de „Mededeelingen" der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, wordt een beschouwing gewijd aan bovenstaand onderwerp, hetwelk speciaal in de kringen van den middenstand veel aan dacht pleegt te trekken. Handeldrijven door ambtenaren is bij de wet niet verboden. In het algemeen is het den ambtenaren derhalve geoorloofd, naast zijn betrekking het een of ander bedrijf uit j te oefenen. Voor enkele gevallen heeft de wet echter uitzonderingen gemaakt, zoo b.v. ten aanzien van onderwijzers. Men is er daarbij van uitgegaan, dat onderwijzers en ouders vrij en onafhankelijk tegenover elkaar moeten staan, omdat het niet goed zou zijn, als de onderwijzer een andere houding zou aannemen tegenover het kind van een goeden klant dan tegenover een willekeurig ander kind. Behalve dergelijke wettelijke bepalingen, kunnen er ook zijn bepalingen, voorkomende in verordeningen of dienstreglementen of in arbeidscontracten. Groote geneigdheid bij de overheidslichamen, om dergelijke bepalingen te maken, bestaat er iet. De overheid, zoo redeneert men zeer terecht heeft niet het recht de vrijheid van het individu aan ban den te leggen, als dit niet noodzakelijk is. Bovendien brengt de handhaving van een dergelijk verbod zulke eigenaardige en groote moeilijkheden met zich, dat men ook uit dien hoofde huiverig is maatregelen te nemen. De vraag komt derhalve zoo te staan: Wanneer is de toestand zóó, dat de over heid èn gerechtigd én verplicht is maatrege len te nemen tegen het handeldrijven door ambtenaren? Criteria zijn ten deze: „het dienstbelang" en „het mogelijk misbruik der positie". Deze, aldus betoogt het orgaan, zullen echter bij den strijd tegen het behandelde euvel slechts bij uitzondering van dienst kunnen zijn, terwijl elk geval stuk voor stuk beoordeeld moet worden, waarbij men tel kens zal moeten bewijzen iets wat uiterst moeilijk zal zijn dat het dienstbelang inderdaad geschaad of misbruik van positie gemaakt is. Nauwkeurig toezien en het signaleeren van misstanden en misbruiken is daarom een taak, weike rust op de schou ders aller middenstanders, maar waarmede men het euvel niet afdoende zal kunnen bestrijden. Wil men het kwaad in den wortel aan tasten, dan zal eerst nagegaan moeten wor den, wat te laken is in het handeldrijven door ambtenaren, en daarna in hoeverre het verboden moet worden, terwijl daarna aan de orde komt, op welke wijze het euvel be streden moet worden. Dienaangaande bericht het orgaan niet over voldoende gegevens te beschikken, zoo dat het eerste werk moet wezen, deze te verzamelen. Vandaar, dat het blad conclu deert: ,,le. dat er, alvorens een actie onder nomen kan worden, allereerst een onderzoek ingesteld worde naar den omvang van het handeldrijven door ambtenaren in het district onzer Kamer; •,,2e. mocht blijken, dat het euvel veel voudig voorkwam, dan zou de overheid er op gewezen moeten worden; ,,a, dat het economisch onjuist is, het aan tal middenstanders nog grooter te maken, dan het alreeds is, waarom alle door de overheid getroffen of te treffen regelingen, vooral die op maatschappelijk terrein, welke dit aantal kustmatig zouden vermeerderen, zoo spoedig mogelijk gewijzigd zouden moe ten worden; ,,b. dat het veelvuldig voorkomen van het hebben van nevenbedrijven in een bepaalden tak van dienst er op wijst, dat allicht niet voldoende van de arbeidskracht van de be trokkenen profijt wordt getrokken; ,,oe. steeds zal de publieke opinie bewerkt moeten worden, door op het onwenschelijke en dikwijls nadeelige van het handeldrijven door ambtenaren te wijzen." Tot zoover het orgaan der Leidsche Ka mer, naar den uitslag van welks onderzoe kingen op dit stuk ongetwijfeld menigeen nieuwsgierig zal wezen. In den verkiezingstijd plakte E, v. d. K. te Beesterzwaag biljetten op grafsteenen van het kerkhof in het naburige Boornbergum. De kantonrechter heeft hem thans daarom veroordeeld tot 10 boete of 10 dagan hechtenis. Bedrog met een familiegraf. Voor de Vacantiekamer der Rechtbank te Maastricht stonden terecht de 48-jarige L. H. W., voormalig directeur der begraaf plaats, en de 43-jarige R. N., bewaarder op die begraafplaats. Beiden hadden zich te verantwoorden ter zake van oplichting van den 86-jarigen generaal Hanckar, wonende te 's-Gravenhage. Het langdurige getuigen verhoor, dat veel tijd in beslag nam, bracht uit, dat de generaal in September 1921 op het kerkhof met beide beklaagden een ge sprek heeft gehad, waarin hij verzocht het familiegraf met nog twee grafplaatsen te ver- grooten. De prijs voor die vergrooting werd op f 350 gesteld en het werk zou binnen 14 dagen klaar zijn. Na verloop van dien tijd meldde de bewaarder N., dat alles volgens wensch was in orde gemaakt, doch in plaats van f 350 kostte het f 375, omdat er zooveel beton was verbruikt. Later bleek, dat de zuster van den gene raal in 1908 die verandering al had laten aan brengen door den metselaar L. Th. voor de som van f 108, zoodat er absoluut niets werd gedaan, waarvoor f 375 werd gevraagd. N. heeft later een cheque groot f 375 ontvangen en W. heeft die verzilverd, zelf twee derde deel van het geld in den zak gestoken en N. de rest gegeven. Beide beklaagden trachtten thans de schuld op elkaar te werpen, ofschoon W. bij den rechter-commissaris had bekend en het geld reeds had terugbetaald. Het O.M., waargenomen door mr. Ko- deritsch, was van oordeel, dat beide be klaagden onder een hoedje hebben gespeeld. Spr. kwalificeerde de daad als laag en ge meen. Ter zake van oplichting eischte spr. tegen W. acht en tegen N. vijf maanden ge vangenisstraf. De invrijheidstelling van W. door diens verdediger gevraagd, werd door de recht bank geweigerd. De uitspraak werd bepaald op 2 September. DE OPKOMSTPUCHT TER STEMBUS. De kantonrechter te Zuidbroek (Gron.) heeft een aantal kiezers uit verschillende gemeenten, die zonder geldige reden hun kiesplicht op 1 Juli j.l. niet hebben vervuld, ieder tot 0.50 boete of 1 dag hechtenis veroordeeld. In den bundel Legerorders 1925 komt de vol-gende kennisgeving voor: Teneinde te bevorderen, dat bij overplaat sing de belangen van het Rijk, zoowel als die van de overgeplaatste personen, zooveel mo gelijk worden behartigd, en het hiervoor van nut kan zijn te weten, dat op verschillende plaatsen voor het verkrijgen van een woning van gemeentewgee hulp wordt verleend, wordt de aandacht gevestigd op het bestaan van gemeentelijke woningbeurzen. Dergelijke wniongbeuizen bestaan thans reeds in de gemeenten (garnizoenen): Am sterdam, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Middelburg, Tilburg en Utrecht. (De Gem. Woning Ct.) Heb bet uitstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal de wereld het weten, indien gij niet adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. Te Parijs heeft zich een comité gevormd tot steunverleening aan dc door de ra.np van Borculo getroffenen. Eere-voorzitter is de Nederlandsche gezant jhr. dr. Loudon, voorzitter de lieer B. J. van Gelder, secre- j taris de heer H. v. Dam (secretaris der I Ned, K. v. K.), penningmeester de heer H, Spakler, oud-consul-generaal der Neder landen. Het comité heeft den landgenoo- ten te Parijs een circulaire doen toekomen waarin het fot geven opwekt Uit het geteisterde Zeeland in N.-B. wordt gemeld: De burgemeester alhier, maakt bekend, dat hem door H. M. de Koningin bij Haar vertrek uit deze gemeente op 18 Augustus is opgedragen aan de door de stormramp op 10 Augustus getroffen Zeelandsche be volking Haar hartelijke deelneming te be tuigen in het groote leed, dat over die bevolking in een zoo kort tijdsbestek van ongeveer vijf minuten is gekomen. Op de Vrijdag, op verzoek van het Am- sterdamsch Comité gehouden vergadering werd een Dames-Comité gevormd voor hef organiseeren van een algemeenen collecte dag, op Woensdag 2 September a.s. Vrijdag vergaderde, naar het „Huisgezin" meldt, ten raadhuize der gemeente Zeeland het provinciaal comité tot hulpverleening bij rampen met het dagelijksch besfuur der hulpcomité's van Zeeland en Escharen. Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant werd in den breede gesproken over de verwoestingen, werden plannen ontworpen hoe het beste en zoo spoedig mogelijk den menschen wederom een dak boven hun hoofd te bezorgen. Getracht zal worden en er zal uif alle macht aan gewerkt worden vóór den winter hiermede klaar te zijn. Maar dit kan alleen het geval zijn als er maar geld binnenkomt! Voor den opbouw en de restauratie zal de centrale regeling plaats hebben van uil' het gemeentehuis van Zeeland. Hier zal zit ting houden de heer H. Dantzer Jr., privé- architect, wien de goedkeuring is opgedra gen van teekeningen en alles wat den we deropbouw aanbelangt. Voor inlichtingen diene men zich dan ook te wenden tot het gemeentehuis, zoo noo- dig zal worden overgegaan tot centraal inkoopen van materialen, om hierna tot beschikbaarstelling er van over te gaan, daar gebleken is, dat er firma's zijn, die van den toestand profiteeren en reeds nu de materiaalprijzen omhoog hebben ge voerd. Het eerst zal begonnen worden met de restauratie der huizen welke het minst ge leden hebben. Voor de bewoners der geheel verwoeste huizen worden noodwoningen opgericht, die binnen zeer korten tijd zullen betrokken worden. Deze bewoners hebben te kennen gegeven in deze te zullen blijven wonen, totdat het nieuwe huis klaar is. Eerst dan ook zal met den wederop bouw worden begonnen, als de beschadig de huizen zijn gerestaureerd, Op de vraag van het Roode Kruis of het zenden van goederen gewenscht is, werd besloten dankbaar van het aanbod gebruik te maken en verzocht bedden, beddegoed, kleeren en schoeisel vooral voor kinderen te zenden. Omtrent het geheimzinnig geval dat zich afgespeeld heeft in de Lassusstraat in de Hoofdstad, vernemen wij nog, dat bij nader onderzoek van het restant van het bedwel mingsmiddel gebleken is, dat dit van betrek kelijk lichten aard was. Het schijnt een mid del te zijn, dat bij operaties aangewend wordt alvorens een zwaarder verdoovingsmiddel den patiënt wordt toegediend. Met dat al ligt de bedoeling van den medicus in het duister, want indien hij de vrouw uit den weg wilde ruimen, waarom paste hij dan niet een ander middel toe Het onderzoek heeft nog iets eigenaardigs uitgewezen. En dat is, dat de dokter de be wuste dame te middernacht eveneens een be zoek heeft gebracht. Toen hebben zij samen zitten praten en heeft hij haar een glas port ingeschonken. Daar de vrouw hem niet ve - trouwde dronk zij het glas niet op, maar zet te het weg. Ook zijn de verdere handelingen van den dader eenigszins nader gepreciseerd. Hij vluchtte te kwart vóór drie het perceel Las susstraat 5 uit met achterlating van zijn col bertjas. In zijn hemdsmouwen is hij over schuttingen geklommen. Aan een achter raam van een der huizen in de De Lairesse- straat klopte hij aan. De bewoner, die met zijn echtgenoote sliep, werd wakker en vroeg door de hor, die in het raam stond, wat de nachtelijke bezoeker wenschte. Deze ver klaarde toen, dat hij twist met zijn vrouw had gehad en over de tuinschuttingen ge vlucht was, daar ze hem bedreigde. De be woner van de De Lairessestraat liet hem door en de dader vlood weg door de voor deur. Vervolgens begaf hij zich naar een garage en huurde een auto. Doch het toeval wilde, dat «ze wagen spoedig een aanrijding kreeg en defect geraakte. De medicus kocht toen van den chauffeur voor een goeden prijs z'n chauffeurspak en pet en was spoedig in. de duisternis verdwenen. Men heeft zijn spoor dien geheelen dag vrijwel kunnen volgen. Zoo bracht hij den nacht volgende op dien van het drama, door in een logement op de Martelaarsgracht. Een zijner familieleden ontving kort daar op een schrijven, waarin hij mededeelde zich in het IJ te zullen verdrinken. Op last van den commissaris van het bu reau Overtoom, heeft men ter plaatse ge dregd, doch er werd niets gevonden. Niets vermist. In den nacht van 19 op 20 Augustus in in gebroken in de parochiekerk van den H. Cor- nelis te Heerlerheide, meldt het Limb. Dbl." De dieven hebben zich waarschijnlijk laten opsluiten, 's Nachts hebben ze een offer blok, links aan den hoofdingang, losge rukt, maar de zware Lipssloten hebben ze niet kunnen forceeren. Er wordt niets vermist. Van de daders tot nog toe geen spoor. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Vrijdagmorgen was de 13-jarige zoon van den peurder K. te Dordrecht, toen zijn vader van zijn nachtelijke vischvangst thuis was gekomen, naar het bootje van zijn vader gegaan, liggende in de Voorstraatshaven, om, zooals hij wel meer had gedaan, de ge vangen paling te halen. Toen het kind wat lang wegbleef is de moeder naar de boot gegaan, waar zij haar zoontje met zijn broek hangende aan de booj verdronken vond. Het vente leed aan toevallen en is ver moedelijk bij het aan boord gaan ongesteld geworden. Zooals bekend, heeft de N.V Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, tal van werklooze veenarbeiders in de gelegenheid gesteld, om in haar fabrieken werk te vinden. Reeds zijn daartoe bijna honderd gezinnen naar Eindhoven vertrokken. Aan den rand van de ktad verrijst een nie.uwe woning stichting van groote gerieflijke woningen, het meerendeel berekend op gezinnen van 8 a 10 of nog meer kinderen. Een honderdtal huizen voor Drentsche gezinnen wordt daar gesticht, het meerendeel is al onder de kap. De bouwkosten bedragen gemiddeld 4000 met 15 subsidie, die de regeering hierop verleent. Deze Regeerings subsidie is gelijk aan 1 jaar ondersteuning in Drente. Wij hebben hier een voorbeeld, hoe in Nederland een groote industrie, in samenwerking met de regeering, armoede en werkloosheid is sommige provincies kan verlichten, Binnen enkele maanden zullen ruim 1000 a 1200 Drentenaren verhuisd zijn en een nieuw leven beginnen in Brabant, gehuis vest in ruime, frissche woningen, met twee kamers beneden, benevens keuken, bijkeuken en schuur en boven drie of vier gescheiden slaapkamers. Hiervan zijn 30 gezinnen reeds in Eindhoven gevestigd, de mannen voor het ruwere werk in de Philipsfabrie-ken, de meisjes en jongens voor arbeid, waarbij het meer op handigheid aankomt. Gezinnen die in Drente geschikt bevonden werden voor de Philipsfabrieken, krijgen met hun huisraad vrij vervoer naar Eind hoven. Hier kunnen zij op gemakkelijke afbetalingsvoorwaarden nog de benoodigde houten ledikanten met strooma trassen ver krijgen. Een gezin van tien personen in Emmen, dat moest bestaan van het inkomen van den oudsten zoon, zijnde 4.50 per week en wonende in een hut van 3 bij 4 M., 2.20 M. hoog en als eenige lichtbron een venster van 60 bij 80 cM., zal de volgende maand in Eindhoven wonen, dan zullen alle leden daarvan, de huisvrouw natuurlijk uitge zonderd, werk vinden in de Gloeilampen- fabricage en zij zullen wonen in een huis met een totaalinhoud van 319.7 M3. Een moeilijk blusschingswerk. Zondagavond tegen zeven uur werd brand ontdekt in het soüsterrain van het kolossale gebouw van de N.V. Textiel Algemeene In dustrie te Rotterdam, gelegen hoek Aal- brechtkade en Grofhandstraat. Dikke rookwolken stegen uit het beneden gedeelte van het gebouw op. Voorbijgangers die dit bemerkten, waarschuwden onmid dellijk de brandweer, die na korten tijd ter plaatse verscheen, Inmiddels was door enkele brandweerlieden 't vuur aangetast met een slang op de fabrieksleiding. Daarna maakte de brandweer gebruik van drie stra len op de waterleiding. Daar de brand zich in den aanvang reeds zeer ernstig liet aan zien, werd ook een stoomspuit ontboden, doch deze behoefde gelukkig geen dienst te doen. In het benedengedeelte van het huis waren groote hoeveelheden jute en zakken op geslagen. Deze werden weggedragen, opdat men zoo dicht mogelijk bij den vuurhaard kon komen. Dit vorderde geruimen tijd, en eerst laat kwam men hiermede gereed. De schade is vrij aanzienlijk. Omtrent de oor zaak van den brand tast men nog in het duis ter. In een der in aanbouw zijnde huizen aan de Klooster Koolhof (Schaesbergerweg) te Heerlen gebeurde Vrijdagmiddag een droe vig ongeluk. De timmerman L. uit Kunrade welke in genoemd huis met nog enkele ar beiders werkzaam was, kwam in aanraking met een der electrische draden, welke pas in genoemd gebouw waren aangelegd. De elec trische stroom was van dien. aard, dat de ge troffene onmiddellijk dood was. Geestelijke en medische hulp was spoedig ter plaatse. De arme getroffene laat een vrouw met 3 kinde- Bij Wiel- en Motorrijden heeft men vaak veel last van schrijnen en door zit.en der huid. Om dit dadelijk te ver/achten en spoedig te genezen gebruikt men algemeen 30-^0 90 ct. Door1 een firma te Amsterdam is bij de politie aangifte gedaan dat een oud-kassier ter hare nadeele een bedrag van f 8000 heeft verduisterd. Nog in betrekking zijnde ont vreemde hij eenige bedragen, waarvan de firma echter geen aangifte deed. Wel werd de kassier ontslagen. Daarna ging hij even wel door op valsche kwitanties ten name der firma bedragen te innen. Daarvan alsmede der vorige verduisteringen is thans aangifte gedaan. In totaal betreft het een bedrag van f 8000. Door spelende straatjongens is Zaterdag middag brand veroorzaakt in een in het Be tondorp te Watergraafsmeer staande groote houten loods, behoorende aan de aannemers firma Harringsma, Mulder en Vlaswinkel, waarin naast verschillende aannemerswerk tuigen als 'n betonnenmolen e.d., ook ver schillende hoeveelheden benzine, petroleum en teer waren opgeslagen. Daardoor woedde het vuur in korten tijd met groote hevigheid en veroorzaakte ontzaggelijke rook-massa's, welke in de stad aan een ernstigen brand de den denken. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen, maar kon niet verhinderen, {dat de 1 loods geheel afbrandde. Ook een aangren zend huis bekwam eenige brandschade. Een drietal personen, die met een wagen met fruit door Rijsbergen kwamen, slopen de R.K. kerk binnen en braken daar enkele offerblokken open. Korten tijd later ontdekte de koster den diefstal, waarop onmiddellijk aangifte volg de. De dieven waren inmiddels verder ge trokken. Uit een villa, waar een kind alleen thuis was, stalen zij even later een melkkan. Toen ook hiervan aangifte volgde had de politie hen spoedig ontdekt. Zij werden aangehou den omjer de fruitmanden lagen allerlei in brekerswerktuigen. Het drietal is op transport gezet naar Breda. Bij de vergraving van het Koningsdiep zijn te Gorredijk (Friesl.) gevonden een oud zwaard van pl.m. 80 c.M. lengte, dagteeke- nende uit de vroege middeleeuwen, en een bronzen ridderspoor uit een nog ouder tijd perk. Ze zijn opgezonden naar het Friesch Museum. Een politieagent te Bussum wilde op den Huizerweg aldaar een wielrijder zonder licht aanhouden. Deze reed echter door, en werd eerst na een jacht tot stilstand gebracht. Toen bleek, dat de fiets niet van een belastingplaat je voorzien was en die in beslag genomen werd, volgde beleedigingen van den agent waardoor hel aantal vei balen tot vier steeg Dit was nog niet genoeg, want later op den avond werd de overtreder gesnapt, toen hij bezig was zijn in beslag genomen fiets op het politiebureau weg te halen. 't Eind van 't lied was opsluiting in een cel Omtrent de brandstichting te Kootwijk, waarvan de dader zich onder den trein wierp wordt nader vernomen, dat deze, een 17- jarige ex-kellner, uit wrok handelde en zoo wel in het hotel-pension 't Hilletje als in de aan denzelfden eigenaar toebehoorende boer derij „Het blauwe Paard" brand heeft ge sticht. Beide gebouwen zijn afgebrand. Donderdagmiddag viel het 5-jarigzoontje van de familie K., aan de Achterstraat te Hel der, te water. Het ventje speelde met twee zijner broertjes aan den walkant. De beide knapen liepen uit verbouwereerd heid naar huis. Toen men ter plaatse van het ongeval kwam, was het jongetje reeds ver dwenen. De 11-jarige Ko Schenkels dook eenige malen, doch zonder resultaat. Eerst na eenige minuten gedregd te hebben, werd het jongetje boven gehaald. i De kunstmatige ademhaling, die onmiddel lijk door eenige doctoren werd toegepast, mocht niet meer baten. ALKMAAR, 22 Aug. Vee. Aanvoer 48 paarden f 150400, 44 koeien f 280456 52 nuchtere kalveren f 1430, 241 schaper f 4855, lammeren f 3048, 5 magere var kens f30—36, 179 biggen f 18—25, 5 bok ken en geiten f 816. Boter. Per K.G. f 0.95—1.25. Eieren. Per f00 stuks f 7.508.50. BOVENKARSPEL (Station), 22 Aug* Aangevoerd 225 balen uien, groote gelen f2.702.90, drielingen f4.705.20, nep f8.8010.40 per baal 32.400 stuks bloem kool, le soort f 26.9044.10, 2e soort f 16.30 —29.90, 3e soort f 1.50—7.30 per 100 stuks 90.700 Kg. roode kool f 1.20 —3.80, 9400 Kg. gele kool, f3.40—5.20, 22.800 Kg. witte kool, f 0.90—1.90 per 100 Kg. 30 zakken slaboonen f 1.202.80 per 15 Kg. 2000 Kg. augurken f 0.320.44 per Kilogram. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Aug. Groenten. (Weekbericht Langedijker Groen teveiling). De aanvoer was deze week van alle producten minder als de vorige week. Als gevolg hiervan zijn de prijzen iets opge- loopen. Roode kool bracht voor de kleine soorten op tot f 380 per wagon. De groote bleven goedkoop, zoo ongeveer f 100 per wagon. Gele kool bracht op tusschen de f 200 en f 450 per wagon. Witte kool bleef op f 100 200 per wagon staan. De bloemkool is deze week heel duur ge weest. Dinsdag werd al 0.50 per stuk be reikt maar Woensdag liep ze op tot ruim f 60 per 100 stuks. Daarna is het iets gezakt tot ongeveer f 55 per 100 stuks. In uien komt iets meer handel. De aanvoer wordt iets grooter. De prijs is f 6507 per 100 Kg. Slaboonen bleven op plm. f 10 per 100 Kg. staan. De totaal aanvoer was 72 wagons roode kool, 23 wagons gele kool, 27 wagons witte kool, 11 wagons aardappelen, 19280 Kg. uien, 6600 Kg. slaboonen, 1250 Kg. bieten. HOORN, 22 Aug. Granen. Rogge f 11 12, tarwe f 1213.75, gerst f 1314, haver f 1213.50, per 100 Kg. groene erwten f 1112, grauwe f 28—35, vale (gr.) f 3C 36, Wijker vale f 1825 bruine boonen f 30 per Hl. mosterdzaacf f 3739 per 70 Kg. karwijzaad f 13, maanzaad f,2426 per 50 Kg. HOORN, 22 Aug. Vee. Aanvoer 1 nuch ter kalf f20, 19 schrammen f2535, 146 biggen f 1424, 134 schapen f 4553, lam meren f 3445, 1 paard f 180. Handel vlug. AMSTERDAM, 22 Aug. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche bonte f 3.803.90, id. blauwe f3.40 3.50, eigenheimers f 2.502.75, id. blau we eigenheimers f 33.20, IJpolder eigen heimers f 3.50, id. blauwe eigenheimer? f 4.20, Hillegommer zandaardappelen f 5— 5.50 per Hl. ELST (Bet.) 21 Aug. Fruit. (Veiling V.V. O.B.) Div. zoete appels 1718, The Queen 27—45, Transparant de Croneel 1732, Zure streepjes 2025, Zigeunerinnen 45 72, Belle de Louvain 4156, dubbele witte pruimen 7683, Reine Claude 4657, Var- kenspruimen 1617, Wijnpruimen 4768, Catrienepruimen 3641, Ponds Seadling 5258, Pruimedanten 4245, G. ,-estei- ners 2829, Fransche suikerperen 3235, Dr. Jules Guyot 3645, Beurre Blaric 41 45, Calebasse de Tirlemont 3738, Beur re d'Amanlis 6575, Clapps favorite 57— 73, 2e soort 4049 ct. per Kg. Meloenen lste soort 7689, 2e soort 5660 ct. per st. IJMUIDEN, 22 Aug. Heden kwamen van de treilvisscherij aan den afslag de stoom- treilers IJ.M. 129 (Shamrock) met f 2156 IJ.M. 325 (Gloria) met f 1214 IJ.M. 136 (Clasina Luther) met f 1456 IJ.M. 44 (Ple jaden) met f 4841 IJ.M. 121 (Louisa) met f 1*494 IJ.M. 122 (Bertha) met f 1608 IJ.M. 340 (Java) met f 1212 IJ.M. 15 (Evelina) met f 3837 IJ.M. 103 (Dolfijn) met f 1384 IJ.M. 106 (Reiger) met f 1680 IJ.M. 157 (Maria van Hattum) met f 1863 IJ.M. 191 (Albatros) met f 1758 IJ.M. 323 (Walvisch) met f 1451 aan besomming. IJMUIDEN, 22 Aug. Heden waren aan de markt de vangsten van 13 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot f 2.20— 1.35 Tongen f 2.801.55 per kg. Griet f 60—28, Gr. Schol f 56—46, Md. Schol f 169.5072.10, Scharren f 174 per 50 k.g. Roggen f 259 per hoop Vleet f 1.8C 0.80 per stuk Makreel f 2215 Pieter man en Poon f 82.90, Gr. Schelvisch f 15 —8, KL Schelvisch f. 7—4.60—5.50—3.20 per 50 kg Kabeljouw f 6050 per 125 kg. Gr. Gullen f 1712, KI. Gullen f 4.402, Wijting f 42.90. IJMUIDEN, 22 Aug. De zeillogger K.W. 31 (Eendracht) is hier van de haringvangst terug gekomen met 12 last pekelharing. IJMUIDEN, 22 Aug. Van Boulogne s.Mer kwam hier heden de motorlogger K.W. 41 (De Hoop) binnen met 100 vaten èn los 2000 kg. zoutevisch 300 vaten pekelharing en 20 kisten versche harine.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8