J FINLAND. Verkeersongevallen. Dinsdag 25 Augustus 1925 49ste Jaargang No. 16128 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De post en de pornografie. Het Land derDuizend Meren Finsche houtzagerij. Fabriek van de N. V. Gutzeit <k Co. Een modern, Finsch fabrieksbedrijf. De Woikka Spi ritusfabriek. Agenda 26 Augustus PLAATSELIJK COMITé STORMRAMP 1925. A. F Bijvoet t De heer J. J. Kuiper, voorzitter van de Coöp. Haarlemsche Groenten- en Bloembollenveiling, welke dit jaar zijn 25-jarig bestaan viert. De heer Kuiper heeft zich gedurende dezen tijd zeer verdienstelijk gemaakt voor de vereeniging. HET BEZOEK VAN H. M. DE KONINGIN. Gedenk morgen de Stormramp collecte. J. J. WEBER -ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koniugstraat 10 Haarlem* Telegraphisch Weerbericht De abonnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adrerfentlên 35 cents per rtfeS Bij contract belangrijke kortlngi Advertentiën tusscben den teks| als ingezonden mededeeling. 60 et* per regel op de le Pagina s 75 et* per regeL Vraag- en aanbod-adver» tantiën 1—4 regels 60 ct per plaat» sing: elke regel meer 15 cL, br vooruitbetaling. Uljs abonnes op dit bia.d zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden f O tl fin levenslange geheele ongeschiktheid toi werken doot f 7Cf| Ègfen ongevallen verzekerd voor eender volgende uitkeeringen verlies van beide armen beide beenen of beide oogen 1 «JU." dij een ongevai mei f OCfj Dij verlies van een hand. f IOC dij verhes van een f Cfl doodelijken afloop &ÜU> ten voet of een oog i Li}." duim of wijsvinger 1 3U." bij een breuk van f l ft bij verlies van* 1 been of arm andere vinger Eenige maanden geleden hefeben wij er de aandacht op gevestigd,, dat het in tegenstel ling met vroeger eeuwen in ons land heel wat gunstiger gesteld staat met het uitgeven, in voeren en verspreiden van pornografische geschriften dan in de ons omringende lan den. Waren wij vroeger de groote vuilnisbak van Europa, toen hier alles kon gedrukt ■worden, wat elders verboden was, vooral se- idert den oorlog steken Duitschland, België 'en Frankrijk, om van verder liggende landen maar te zwijgen, ons ten deze de loef af. Wij hebben er toen op gewezen, dat onze postad ministratie vaak loffelijke pogingen doet om Ben invoer van pornografische boeken en tijd schriften, welke vooral uit Duitschland dreigt, Êegen te gaan, zulks op grond van voorbeel den, die ons uit het zuiden des lands waren neegedeeld. Dat echter ten deze nog bij lange na niet wordt gedaan, wat wel mogelijk is, blijkt wel uit de volgende mededeeling, welke wij vin den in het „Nieuwsblad voor den Boekhan del", waarin onder den titel: „De post en de ontuchtige lectuur", deze beschouwing voor komt: De vraag mag worden gesteld: waarom treedt de Nederlandsche postadministratie geheel anders op tegen de ontuchtige lectuur dan de postadministratie in Nederlandsch Oost-Indië? Artikel 18, tweede lid, 1, van het Postver drag van Madrid bepaalt, dat de verzending per post van stukken vair onzedelijken aard verboden is, terwijl hetzeirde artikel, sub 3, voorschrijft dat de bedoelde stukken moeten worden vernietigd door de zorg der postad ministratie welke de aanwezigheid dier stuk ken opmerkt. De Indische postadministratie houdt zich strikt aan deze bepaling, is zeer actief, en oefent streng toezicht op de door haar ont vangen zendingen, en aan de Indische dag bladpers zond zij een daarop betrekking heb bend communiqué van den volgenden inhoud: „De internationale bepalingen leggen aan de postadministraties van de tot de wereld- postvereeniging toegetreden landen de ver plichting op om de verspreiding van stukken van onzedelijken aard tegen te gaan; de post dienst hier te lande is dus niet slechts be voegd, doch zelfs verplicht uit het buitenland afkomstige zendingen drukwerken, waarvan vermoed wordt, dat zij stukken van onzede lijken aard bevatten, te openen en te onder zoeken. „Het is niet mogelijk in het algemeen aan te geven, welke tijdschriften of uitgaven on der de stukken van onzedelijken aard te rangschikken Zijn, daarom wordt ieder ver dacht nummer bij het hoofdbestuur der pos terijen afzonderlijk beoordeeld, waarna zoo noodig tot vernietiging wordt overgegaan. Overeenkomstig de ter zake bestaande inter nationale bepalingen wordj in een dergelijk geval steeds de postadministratie, waaronder het kantoor van afzending behoort, ingelicht, ten einde den afzender met het lot van zijn zending in kennis te kunnen stellen en even tueel een strafvervolging te kunnen uitlok ken." Terwijl de Indische postadministratie de haar ter handhaving opgedragen voorschrif ten getrouw blijkt na te komen, schijnt de Nederlandsche postadministratie eene an dere gedragslijn te volgen. Het is ons bekend, dat deze laatste administratie verscheidene malen de hierboven bedoelde inlichtingen omtrent in beslag genomen zendingen van de Indische administratie heeft ontvangen, ter wijl zij toch voortgaat, de aldus aangeduide zendingen in ontvangst te nemen en te ver zenden. Men mag zich afvragen, waarom zij dat doet? Heeft de postadministratie wél het recht, tegen te houden wat haar gezonden wordt, doch mist zij het recht, vast te hou den wat haar ter verzending wordt aange boden? Inlichtingen welke wij verkregen, wettigen de meening, dat bij de Nederland sche postadministratie deze opvatting inder daad bestaat, en wanneer dat juist is, zou eene poging der Posterijen, om aan dezen dwazen toestand een eind te maken, slechts met instemming kunnen worden begroet. Nederland is bij bet Postverdrag van Ma drid immers aangesloten voor beide diensten, voor dien in Indië, en voor dien in het moe derland, en het is toch te dwaas, dat deze beide diensten zich aldus als partij en weder partij tegenover elkander zouden moeten stellen, met het gevolg, dat eene beslomme ring ontstaat, welke het bereiken van bet beoogde doel slechts kan bemoeilijken. Naar aanleiding van bovenstaande hebben Wij in de kringen der post-administratie eens geïnformeerd. Toegegeven werd, dat, vooral wat betreft de groote kantoren, het hier medegedeelde in hoofdzaak juist is. Er zijn omtrent de ver zending van drukwerk allerlei bepalingen, waaraan men zich practisch niet houden kan. Er kunnen nu en dan steekproeven worden genomen, maar dat is dan ook het uiterste. Wanneer men in Indië de internationale be palingen omtrent het weren van pornografi sche geschriften beter na, komt dan hier te lande, is dat enkel hieraan toe te schrijven, dat de postadministratie in Insulinde zooveel minder te doen heeft. Wij behoeven niet te zeggen, dat dit ant woord allerminst bevredigend is. Wij begrij pen, dat er vooral aan de drukke kantoren nu en dan ook onder drukwerk boeken en 'llustraties kunnen doorglippen, welke voor vernietiging in aanmerking komen. Maar dat mag geen regel zijn; er behoort bij de be trokken ambtenaren zooiets als een flair te bestaan, welke ongeoorloofde stukken on middellijk doet herkennen. En het gaat toch zeker niet aan, om, wanneer uit Ned.-Indië bepaalde aanwijzingen op dit stuk worden ge geven, deze ter zijde te leggen onder het motto: „daar hebben wij geen tijd voor!" of om een of ander nietswaardig formalisme? In den zoo .hoog noodigen strijd tegen de schande-lectuur kunnen de posteriien nuttig werk verrichten. Zij hebben daartoe krach tens het Postverdrag bovendien den plicht. Wanneer men kans ziet in Indië en krachtens onze ervaring ook in het zuiden des lands, cngewenschte buitenlandsche boeken en tijd schriften te weren, dan moet dat ook op de groote postkantoren van ons land kunnen. Schakelen deze kantoren zich zelf uit, dan ■worden de beste strijdarsënalen gemist. Wie van onze Kamerleden wil den nieuwen Minister van Waterstaat hierover eens in- terpelleeren? De zaak is het alleszins waardl VII. Van Uleaborg gaat de reis in snel tem po naar het zuiden, naar Helsingfors, waar van we 700 K.M. zijn verwijderd. 's Middags 12 uur vertrok onze trein over Trammerfors naar de Finsche hoofdstad. In eerstgenoemde plaats brachten we nog een dag door en den volgenden morgen wa ren we terug op ons uitgangspunt. Wat de eindindruk is van de rondreis door Finland, die 12 Juli was begonnen en op 25 d.a.v. eindigde? Er bestaat een groot verschil tussohen reizen en gereisd worden. De reis was ontegenzeggelijk zeer interes sant. Maar voor ons was het meer een rol prent, die men passief aan zich ziet voorbij trekken. We hadden niet te zoeken, te vragen. Alles was gereed en tot in onder- aeelen geregeld, keurig, onberispelijk. Maar juist dat was oorzaak, dat er iets verloren ging. Iets, dat je zelf opbouwt, waarbij ini tiatief, overleg en tact noodig is. Waardoor als vanzelf het onverwachte en ongedachte een rol gaat spelen, het avontuur, dat plaats vindt ondanks de vernuftigste regeling, de meest zorgvolle voorbereidingen Zie, dat was op onze rondreis geheel uitgesloten. Alles liep op rolletjes, de perfecte organi satie liet geen ruimte voor verrassing o£ te leurstelling. Van Finland kan niet gezegd worden dat het een land is, waar de tourist alles vindt, wat hij ontmoet in die landen, waar het hotelwezen zich aanpaste aan de moderne eischen. Er zijn goede hotels, zindelijk en met ruime slaapkamers, waar evenwel het moderne comfort ontbreekt. Niet voor iedereen zal dit als een bezwaar gelden. Integendeel, het primitieve heeft 'ook iets aantrekkelijks. Reist men per trein door Finland, dan valt het op, dat de treinen, die met hout worden gestookt, een belangrijk geringere snelheid hebben dan de onze. Voegt men daarbij de lange rusttijden op de stations, dan kan men veilig aannemen, dat de ge middelde snelheid per uur ongeveer 25 K. M. bedraagt. Is voor den zakenman het lan ge oponthoud bij een station niet zoo aan genaam wegens het tijdverlies, dat er mee gepaard gaat, de tourist vindt het een aan gename verpoozing. Wij verlieten gewoon lijk den coupé, om op of bij het station een kijkje te nemen, of een verversching te ge bruiken. Intusschen, de tocht was knap in elkaar gezet. In die weinige dagen is met den tijd gewoekerd. Wij hebben een beeld gekregen van Finland s ongemeten woud-rijkdom, het meren-schoon, de industrie, die in een tijdsbestek van tien jaren geheel en al is gemoderniseerd en op het oogenblik kan wedijveren met de eerste, gelijksoortige Europeesche bedrijven. Om nog te zwijgen van Finland's enor- men rijkdom aan graniet, dat weliswaar be nut wordt voor huizenbouw, maar waarvan op heden nog niet de groote profijten wor den getrokken, die er uit te halen zijn. Fin land staat vooraan wat uitvoer van graniet betreft, maar een industrie in dit artikel heeft zich nog niet ontwikkeld. Een rijk land, met onbegrensde ontwik kelingsmogelijkheden! Ziedaar de eindin druk. Men mag intusschen bij deze beschou wingen niet uit het oog verliezen, dat Fin land een Staat in opkomst is, met een ge schiedenis van onafgebroken strijd en on rust, die een regelmatige ontwikkeling in den weg stond, één lange worsteling, die eeuwen duurde, voor zelfstandigheid en on afhankelijkheid. En hier is een aanknoo- Die strijd uit het verleden leeft ook nog onder de Finsche bevolking voort, en open baart zich in een krachtig streven naar eco nomische en geestelijke onafhankelijkheid. Finland's absolute onafhankelijkheid da teert nog slechts van enkele jaren her: Svinhufoud, wien onder invloed der ge beurtenissen in Rusland, het hoogste ge zag was toegekend, wist op 6 December 1917, de Finsche onafhankelijkheid tot een voldongen feit te maken. Daaraan was echter heel wat voorafge gaan. Eeuwenlang was Finland met Zweden verbonden. De Zweedsch-Russische oorlog, die in 1809 met den vrede van Frederiks- kooper dan bij ons, wat hoofdzakelijk zijn oorzaak vindt in den lagen stand van de Finsche mark, die op 't oogenblik 614 cent waard is. Finland is drooggelegd. Men kan er bier krijgen, dat ongeveer 2 pCt. alcohol bevat. Naast koffie en thee wordt veel gebruik gemaakt van mineraalwater en melk, die ook bij de bereiding van allerlei gerechten een groote rol speelt. Toch zou het verkeerd zijn te meenen, dat in Finland met de drooglegging alle al cohol uit het land is verdwenen. Clandes- stien is overal alcohol te krijgen en even als in Amerika heeft ook hier de drank smokkelarij een bedenkelijken omvang aan- bamn eindigde, maakte Finland voor goed van Zweden los. Gedurende al die eeuwen had de Zweed- sche invloed in Finland zeer sterk doorge werkt. Nog heden ten dage wordt in' een groot gedeelte des lartds Zweedsch gespro ken, vooral in het zuid-westelijk gedeelte. Na 1809 maakte Finland deel uit van Rusland. Wat van Zweedsche zijde geduld en aanvaard was, kon en zou niet gelden van Rusland. De oostersche naburen kon den geen genade vinden in dc oogen der Finnen en de yustificafie, op alle mogelijke manieren beproefd, was bij voorbaat ge doemd schipbreuk te leiden Dit was oorzaak, dat het nationaal besef opleefde en vaardig werd, bijzonder bij hef jongere geslacht. In studenten-kringen rijp ten plannen tot gewapend verzet. Bij het uitbreken van den wereldoorlog werden de omstandigheden voor Finland gunstiger en de hoop leefde op, dat men eindelijk het Russische juk, dat een eeuw reeds gedrukt had, zou kunnen afschudden. Men voelde, dat Rusland, weliswaar naar buiten krachtig, maar inwendig beursch, niet in staat zou zijn den strijd, waarin het betrokken was geworden, tot een goed einde te brengen. De Russische troepen, die overal in Finland aanwezig waren, en een buitengewone waakzaamheid aan den dag legden, om elke uiting van nationaal besef bij de geboorte den kop in te drukken, maakten het den Finnen onmogelijk zich voor te bereiden op eigen verweer. Toen evenwel de Maart-revolutie van 1917 plot seling het tsaristische rijk deed ineenstor ten, was voor Finland het oogenblik geko men handelend op te treden. Het .jongere geslacht had in de Jagers beweging een organisatie in het leven* ge roepen, welke samenwerkte met de weer baarheidscorpsen en die, gesteund door Duitsche troepen, slaagden er in den Rus- sischen overweldiger te verdrijven. Het was de Finsche generaal, baron Manner- heim, kortelings uit bet Russische leger te ruggekeerd, die in dit proces naar vrijheid en onafhankelijkheid een leidende rol heeft gespeeld. Als staatsvorm koos Finland de republiek. Dr. Relander is de tegenwoordi ge president. Hij is de tweede die deze functie bekleedt; de eerste was K. J. Stahlberg, die zich tijdens de Russische overheersching, als een warmvoelend va derlander had doen kennen. De geschiedenis zal leeren, nu Finland zijn lot zelf in handen heeft genomen, of het de kracht bezit als drager en leider van de cultuur op te treden. - Een moeilijkheid voor den vreemdeling, die Finland bereist, is de taal. Noch het Finsch, noch bet Zweedsch zijn te verstaan hoewel de laatste, taal vele stammen bevat die men in onze taal terugvindt. Het Finsch, dat lidwoorden noch voorzetsels kent en sifi pingspunt te vinden voor de groote sympa thie, die in Finland voor Holland bestaat. De Finnen zien in den strijd, dien ook Holland voor zijn onafhankelijkheid gestre den heeft, hoewel die in een geheel andc tijlperk viel, overeenkomst. En het was frappant, hoe goed ze met onze geschiede nis op de hoogte waren. Figuren als. Wil lem van Oranje, Egmond en Hoorne, De Ruyter en Tromp zijn in Finland geen on bekenden. Herhaaldelijk kwam dit tot uiting in de tafelreden, die we in onderscheidene plaatsen bij feestmaaltijden hebben aange hoord vijftien naamvallen heeft, is absoluut on verstaanbaar en het eenige wat men er van behoudt is het zangerige en rhytmische. Bijna overal echter kan men zich met Duitsch redden en in raidden-Finland, .dat export naar Engeland en Amerika heeft, wordt veel en uitmuntend Engelsch ge sproken. Fransch hoort men zelden. Moeilijker wordt het wanneer men in een hotel het bedienende personeel het een of ander aan het verstand moet brengen. Gemeenlijk moet dan het gebaar aanvullen wat het woord niet vermag uit te drukken. Het leven in Finland is beduidend goed- genomen. Juist dezer dagen is in Helsing fors een conferentie gehouden ter bestrij ding van dit euvel. Elf staten waren daarbij vertegenwoordigd. Het eten is er uitmuntend. Iets typisch is de z.g. smorgasbord, een groote tafel, waarop de grootste verscheidenheid van gerechten voorkomt; men zou 't kunnen noemen een uitgebreid hors d'oeuvre. De eigenaardigheid van deze tafel is. dat ieder zelf uitzoekt wat hij wenscht. Men neemt zelf een bord, mes en vork, kiest datgene wat men belieft en neemt daarna aan een der kleine tafeltjes plaats om het te ver orberen. De volgende gangen worden rond gediend. Bij de frukost [ontbijt) zijn meestal meelspijzen aanwezig (grutjes, ha vermout, enz.) De boter is er van uitne mende kwaliteit. Ondanks zijn industrie, moet Finland toch als een landbouwstaat beschouwd worden. De veestapel telt op het oogenblik 1.200.000 stuks. Het vee graast bij en in de wouden. Zelden ziet men koeien, alleen het gerinkel van de belletjes, waarmee ze omhangen zijn verraadt hare aanwezigheid. Boter is voor Finland een belangrijk export-artikel. EUG. DE BY. Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche Inkoop- Combinatie half 9 uur Bevolkings- Bureau 8 uur Viool onderwijs 3 uur Bestuur Vrouwenbond 3 uur Bestuur Overheidspersoneel half 8 uur Jeugdcommissie Mariabond bisdom Haarlem 10 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 8934 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen B'loem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« ■- St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de ledeh, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgeveL Aanrijdingen. Tc Zuid-Schalkwijk werd door een boe renwagen een verfkar aangereden, waar door deze laatste in de sloot terecht kwam en al de potten verf verloren gingen. Aan de Liebrug werd Zondagmiddag een plezierauto, waarin 25 personen waren ge zeten, door een luxe auto aangereden. De plezierauto zwenkte en kwam in de tram baan terecht. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het Plaatselijk Comité „Stormramp 1925" meldt ons het volgende: Tot en met hedenmorgen is binnengekomen bij den- Penningmeester van het Plaatselijk Comité .Stormramp 1925": Van het Personeel van de N. V. Chemische Wasscherij, Ververij Machinale Tapijtreiniging Haver- schmidt Klaie, Haarlem124.30 Van het Personeel Gemeente In casso- en Ophaaldienst te Haarlem 60. J. F., Aerdenhout100. J. F. F.. Aerdenhout 10. T. S,, Haarlem 250. N. N„ Haarlemr500. 1044.30 Saldo vorige verantwoording 7552.61 Totaal 8596.91 Verdere giften worden ingewacht bij den Penningmeester van het Plaatselijk Comité, den heer T. H KONING, Directeur der Am- sterdamsche Bank, Bijkantoor GROOTE HOUTSTRAAT 95, Gironummer 31186. Men gelieve te vermelden: ,Voor de Stormramp". Natuurlijk kan men zijn bijdrage, hoe klein ook, storten aan de kas. Na een langdurige ziekte is Maandag ten zijnen huize op „Schoonoord" te Overveen, in den ouderdom van 71 jaar overleden, de heer Anthonius Franciscus Bijvoet, oudste firmant der firma Gebroeders Bijvoet. De heer Bijvoet was op het gebied van bloembollencultuur een vooraanstaand fi guur, vooral op het gebied van kweeken van bolgewassen voor tentoonstellingen, ge tuige de verscheidene gouden medailles door hem behaald, zoowel in binnen- als buitenland. Als jury-lid voor de beoordee ling op verschillende bloemententoonstel lingen, was de heer Bijvoet een der eerst aangewezenen, om de prijzen naar zijn oor deel aan de beste inzendingen toe te ken nen. Zijn heengaan zal in het bloemisten vak zeer zeker betreurd worden. Van 1901 tot 1923 was de heer Byvoet lid van den raad der gemeente Bloemendaal. door de R.-K. Kiesvereenigin^ afgevaardigd. Hij hoorde niet tot de veel-sprekersin den raad, maar nam een werkzaam aandeel in de verschillende commissies, waar zijn adviezen steeds zeer gewaardeerd werden. Al behoorde de heer Bijvoet dan ook niet tot hen, die veel spraken, hij mocht gere kend worden onder hen, wiens woord men gaarne hoorde en wiens raadgevingen men gaarne opvolgde. Als ijverig raadslid, die zelden of nooit de zittingen verzuimde, be hartigde hij steeds naar best vermogen de belangen der gemeente. Zijn niet-herkiezing als raadslid in 1923 ten gevolge van ontstane moeilijkheden in de R.-K. Kiesvereeniging wekte dan ook veel beroering en gaarne had men het volijverige raadslid in den raad be houden. De daartoe aangewende pogingen slaagden echter niet. Hij was nu eerste plaatsvervanger op de katholieke lijst. De begrafenis zal plaats hebben op Don derdag 27 Augustus, omstreeks 10 uur v.m. op het R.-K. Kerkhof te Overveen. DE VERSIERING. Men verzoekt ons opname van hit vol- g. ode; Woensdag zal een o gin worden gemaakt mei de versiering der Gierstiaat en zullen er vlaggen geplaatst worden, om de ande re, rood-wit-blauw en oranje. Zeer jammer is het, dat er nog acht bewoners niet heb ben willen meedoen en deze dus overge slagen zullen moeten worden. Het Bestuur verzocht nogmaals beleefd aan de bewoners der straat, vooral ook na 8 uur de étalagelampen te laten branden in verband met de treurige straatverlich ting en geen groote vlaggen uit te steken, daar dit hoogstwaarschijnlijk aan de offi- cieele straatversiering een minder effect zal geven. Evenals in andere straten zal de versiering tot en mït 31 Augustus blij- Een sympathiek denkbeeld. De directie van het café-restaurant „Brinkraann" en de firma Kreymborg. bei den Groote Markt, hebben welwillend haar verdiepingen aan de Markt-zijde afgestaan aan het plaatselijk Stormramp-comité, op Vrijdag a.s. Tijdens het bezoek van H.M. de Konin gin is het daar een verrukkelijk zitje. Het comité heeft gemeend, deze plaatsen te moeten verhuren als volgt: Boven de zaak Kreymborg, 5.per plaats. Boven Brinkmann, vóór 2.p. plaats. Balcon „De Kroon" 2.50 per plaats. Er worden niet meer kaarten uitgegeven dan er plaatsen zijn. Kaarten voor alle plaatsen zijn uitsluitend van nu af verkrijg baar bij den chef van café Brinkmann, dus ook de plaatsen van Kreymbqrg. De ingang op Vrijdag voor houders van kaarten is voor alle plaatsen, óók die van Kreymborg, door de garage van Brinkmann, ingang Smedestraat. Er is slechts een beperkt aantal plaatsen beschikbaar. --- Al zoo herhaalde malen hebben we mett sympathie gelezen en gehoord van al die spontane hulpacties, die in alle deelen van ons vaderland en daar niet alleen, zelfs ook daarbuiten, in het leven werden geroe pen, om de nooden te lenigen van een deel onzer vaderlanders, die zoo wreed door de verwoestende stormramp werden getroffen. Was 't niet telkens weer met vreugde, dat we lazen, dat weer groote sommen werden bijeengebracht, dat collectes werden gehou den, weldadigheidsavonden werden gege ven, steunlijsten hooge bedragen konden vermelden. Zoo ging 't goed, dachten we. En zoo zal 't ook goed gaan, maar we zijn er nog lang niet. Er is veel nood te lenigen en veel wat verwoest werd, te herstellen en daar is veel, zeer veel geld voor noodig. Maar geen nood, we komen er, want de liefdadigheidszin van den Hollander is be roemd. Moet er gegeven worden, hij geeft naar heel zijn vermogen. Nu al zooveel andere steden en dorpen aan de beurt geweest zijn, en hun aandeel, sommigen 'n schitterend aandeel, in de bij dragen hebben geschonken, wordt het ook de beurt voor Haarlem. Morgen zal vanwege het Plaatselijk Co mité hier ter stede, de groote collecte plaats hebben en laten we er voor zorgen onzen roem hoog te houden en laten wij ons in liefdadigheid door andere gemeenten niet laten overtreffen. Wanneer we allen, zonder één uitzonde ring geven naar onze draagkracht, dan zul len we verbaasd staan over het bedrag dat Haarlem wist te bereiken. En laten we nu niet aankomen met het gewone praatje, dat we al zooveel moeten geven en dat we al een bijdrage voor de slachtoffers hebben gezonden. Och, we kun-, nen nu toch wel eens een uitzondering ma ken. Elke gift, groot of klein, zal dankbaar worden aanvaard en Haarlem zal met haar collecte een schitterend figuur maken. Dus! We dekken er morgen om. Alle» onze gift voor de collecte klaar. Niemand mag weigeren. Gedenk morgen de stormramp-collecte! Dat is 't parool! Nader vernemen wij nog, dat er zich ruim voldoende collectanten (dames en heeren) hebben aangemeld voor de groote inzameling. Iedereen wordt derhalve in de gelegenheid gesteld zijn offertje, grooter of kleiner, al naar men te missen heeft, af te dragen voor onze ongelukkige medemen- schen in al de getroffen deelen van ons Het vol-ijverige muziekcorps der Stede lijke Politie zal het goede doel ondersteu nen, door morgen hier en daar 'in de stad. te concerteeren. Zoodoende worden wij, te midden van onze dagelijksche beslomme ringen nog eens herinnerd aan den vreese- lijken dag van 10 Augustus. Het Roode Kruis zal ons eveneens aan onzen plicht wan naastenliefde berinneren, door met een auto de stad te doorkruisen. Al deze middelen zullen tot ons spreken, maar bovenal dient ons eigen gemoed ons wat te zeggen. Wanneer wij morgen een en kele minuut ons zelf zouden kunnen verge ten, een enkele minuut denken aan de dui zenden, die buiten eigen schuld zoo zwaar werden getroffen, dan zal een zucht van verlichting ons ontsnappen, omdat wij zelf gelukkig gespaard bleven. Maar dan ook zal spontaan door ons gegeven worden, meer» meer, dan we eerst hadden gedacht. Barometerstand, 751 vooruit, 9 uur v, m* OPGAVE: j Medegedeeld door het Ned. Kon. Meteorolo gisch Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen vast' 25 Augustus. Hoogste barometerstand 766.8 m.M. te Haparanda. Laagste barometerstand 751.2 m.M. te De Bilt. Verwachting van den avond van 25 tot den avond van 26 Augustus: Zwakke tot matigen noordelijken tot wes telijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk nog enkele regen buien, aanvankelijk koeler. De versiering in de »ta*L- Bij het begin van den Kruisweg, op de» hoek KruiswegStationsplein en Rozen-*, straat zijn eenige masten geplaatst. Deze masten verschillen veel van de meer» malen gebruikte, daar zij slankeT en hoo» ger zijn- Een doelmatige versiering. De versiering van het stadhuis maakt m» groote vorderingen. De bekende versiering van groen en bloemen wordt weer aange bracht. Dit geeft aan het stadhuis weer het prettige aanzien zooaLs dat in de laatste jaren het geval was met Koninginnedag, na dat de leelijke gasverlichting verdwenen was. Ook is men begonnen met het opslaan van een tribune voor autoriteiten, vlak voor het verkoophuis Karthaus. Ook in andere) straten is men nu druk begonnen met de versiering. J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1