Voor Kees. Voor de Juliaantjes. V erkeersongevallen. Radio-Omroep 1 75 ct. DE SPAARNEBANK Verslering van de Anegang: Het aanbieden van bloemen. Barbiers en Kappers. Pro Juventute» Gymnastiekvereemging Bato. Een conilict bij de Steen werf. Het vertrek van kapelaan J. A. J. van Rooy. Ligtenten op de forten te Spaarndam. Stormramp 1925. Een comité te Spaarndam. Liefdadigheidsvoorstelling. Collecte te Overveen. Een comité te Heemstede, Weldadigheidsconcert. De collecte te Bloemendaal. De H. O. V. Besprekingen met de Raads commissie. Simultaantournee J. W. van Dartelen. DE STORMRAMP. Jubileum. In de sloot gereden. Examen hoofdacte. Gegund. Ernstige val. Personalia. Het raadslid Mevr. P. J. Willekes Macdonald. Vereeniging „Haerlem". Hypothecaire Obligatielening. BURGERLIJKE STAND. Middelbaar Onderwijs, SCHOTEN. ioo5/8 '0211/xe 53 i/i 10 ri/, 88Vg Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59.15 11.75 11.35 36.- 12.06 66.75 59 35 47.35 48.15 2.49 9.48 RADIO LUIDSPREKERS per week. omplete 3 Iampstoestelien vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. LAATSTE NIEUWS. 300-Jarig bestaan van Hoogeveen. De duurte in Duitschland. Ontruiming door de Fransche bezetting. W. H. H, M. van de LOO M. G. J. A. JANZEN SLUITING GEMEENTELIJKE INSTELLINGEN. De Anegang vereeniging heeft besloten lot een origineele versiering van de Ane- gang- In de straat zullen worden aangebracht eranjedoeken, welke vanaf het midden der straat naar de huizen zullen worden geleid. Daartusschen worden electrische lichtslin- gers aangebracht. Elk lampje zal met een oranje lampion omhangen worden. Overeen komstig den wensch van de Koningin wordt de versiering zoo sober mogelijk gemaakt. Desondanks zal zij blijken bijzonder te vol doen. De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat ingezetenen, die het voornemen mochten hebben aan Hare Ma jesteit de Koningin tijdens de rijtoeren in deze gemeente op Vrijdag 28 dezer bloe men aan te bieden, van dat voornemen te voren tijdig schriftelijk mededeeling hebben te doen aan den Burgemeester voornoemd. Naar aanleiding van een door de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging van Personeel in het Kappersbedrijf, aan de organisatie der patroons in dit bedrijf ge daan verzoek, om ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan onze stad, op Vrijdag 28 Augustus a.s. de kappersza ken te sluiten, kreeg de vereeniging ten ant woord, dat geadviseerd zal worden om de kapperszaken dien dag te 12 uur des mid dags te sluiten. Concert Stationsplein. Bij gelegenheid van het Koninklijk bezoek ftp Vrijdag 28 Augustus a,s,, zal des avonds van 8 tot ÏOK uur een concert worden ge geven op het Stationsplein. De heer Ant. Meijer, eigenaar van hotel Royal" en de N.V. Rutten's Bierbrouwerijen hebben door belangrijke bijdragen de Kruis straatKruiswegvereeniging in de gelegenheid gesteld om een muziektent op het Stations plein te plaatsen. Het Stationsplein, dat versierd wordt met medewerking van de gemeente, zal in de komende feestdagen een bijzonder feestlijk aanzien hebben. Vorig bedrag 481.55 Ingekomen: Q. S. .I,,...,.,..,,,,,,,,,,...! it 1 B. \y0.50 N'. N. om de 500 vol te maken 1. W. H. tot welslagen mijner studiën 1. Het overschot van den uitgaans dag van den Vriendenkring „Ons Genoeg te Beverwijk 1.92 N. N. om genezing zijner zuster te verkrijgen 1. Van een familielid uit Heemstede voor zegen in het huisgezin.. 4. waarde voor de gemeente. Vroegere pogin gen om hiertoe te geraken zijn altijd mis lukt. Waar bijna niemand in deze gemeente een flinken tuin heeft, is het van veel be lang, dat herstellenden een ruime, frissche gelegenheid krijgen, om in de open lucht te vertoeven. Van de Vereeniging „Pro Juventute" in het arrondissement Haarlem is het jaarver slag over 1924 verschenen. We ontkenen aan dat verslag, dat aan verscheidenen woorden van dank brengt, het volgende Totaal 491.97 De laatste acht gulden komen natuurlijk t>ok. Daaroe geven wij morgen nog de ge legenheid. I Aangelokt door het mooie weer verzamel den zich Zondagmorgen op het Stationsplein niet alleen de ongeveer 100 deelnemers(sters) voor het uitstapje naar Hilversum, maar voegden zich hierbij nog vele ouders der adspirantjes, die zoo gaarne mede wilden genieten van het mooie dat de heide rondom Hilversum, thans in vollen bloei, oplevert. Het gezelschap steeg hiermede tot bijna 150 deeelnemers(sters). Dat er een vroolijke stemming inzat, bewees al spoedig, toen de trein zich in beweging zette. In Hilversum trok de lange stoet in rijen van 4 de belang stelling van de ingezetenen. In het Plant soen aangekomen, werd het gezelschap op de gevoelige plaat vereeuwigd, waarna onder het zingen van verschillende turnliederen naar het theehuis „In de dennen" werd ge marcheerd. Onder het nuttigen van eenige versnaperingen zong een artist op niet on verdienstelijke wijze eenige aVia's, waarvoor hij een dankbaar applaus ook van de velé toeristen, aldaar aanwezig, mocht ontvangen. De heide werd vervolgens opgezocht, en voor wie haar om dezen tijd van het jaar kent met haar paarsche kleed, kan zich indenken, dat jong en oud dubbel genoten. Tusschen de verschillende spelen en wedstrijden, waarvoor versnaperingen als prijs waren medegenomen, werden bosjes heide gesneden, voor vader en moeder of oudere familieleden. Prettig was het dat het weer zonnig bleef en onder vroolijk gezang werd de terug tocht naar het station door de bosschen ondernomen. Bato kan op een genoeglijken dag terugzien De steenlossers staken. Gistermorgen is een conflict uitgebroken fusschen de directie van de Steenwerf aan het N. B. Spaarne en 14 steenlossers. Reeds vorige week hebben bedoelde lossers een dag gestaakt, omdat door het moeilijker los sen van de steenen, veroorzaakt door een ongewone opstapeling, één man meer was gevraagd. Nadat dit aanvankelijk was ge weigerd, willigde de directie het verzoek toch in, zoodat de staking opgeheven werd. Zaterdag j.L kwam er een nieuwe schuit met steenen aan. De directie van de Steen- werf wenschte toen de steenen gelost te hebben onder een anderen voorman, dan waaronder de vorige lading was gelost. Nadat de lossers Zaterdagmiddag hadden vergaderd, onder leiding van de Feder'atie van Bouwvakarbeiders, werd besloten, de ze eisch niet in te willigen en in staking te gaan. Na een gisterenavond gehouden ver gadering werd' een voorstel aan de directie gedaan om de bestaande Schotensche en Haarlemsche ploegen tot één te vereenigen doch met denzelfden voorman. Dit werd van de hand gewezen. Hedenmiddag heeft een vergadering plaats gehad van de Patroonsvereeniging. De los sing heeft inmiddels plaats door fabrieks- personeel. Ter gelegenheid van het vertrek van ka pelaan J. A. J. v. Rooy naar Rotterdam, zullen het Patronaat en de St. Jozcf-veree- siging gezamenlijk hem in het patronaats gebouw, aan de Koningsteinstraat, Donder dag a.s., des avonds 9 uur, een afscheids avond aanbieden. Vorig bedrag 985.69 1 Ingekomen: G S. Ingekomen bij Mcj. Kamerbeek van een colporteur N. N. ter eere van de H. Maagd uit dankbaarheid Ingekomen bij mej. Beccari: Van Maria V N. N. voor de Juliaantjes 1.- 1.- 1 0.84 1.— Totaal 990.53 De Genie heeft aan het gemeentebestuur van Spaarndam vergunning verleend om op het fort Noord ligtenten te plaatsen van het Witte Kruis, teneinde daarin op den dag In het verslagjaar werden ons wederom door het O.M. de verschillende processen- verbaal in handen gesteld voor onderzoek en advies. In totaal betrof dat 108 minder jarigen, onder wie 101 jongens en 7 meisjes. Ter vergelijking worde vermeld, dat het totaal aantal in 1923 bedroeg 119, in 1922 112 en in 1921 105. De feiten waaraan men zich schuldig maakte, zijn als volgt te onderscheiden Diefstal 91, verduistering 6, heling 4, vernieling 3, openbare schennis der eerbaar heid 2, ontucht .2 maal. Voor 75 minderjarigen kon een niet ver volgen worden gevraagd, terwijl voor 13 moest worden geadviseerd, om wel tot strafrechterlijke vervolgen tegen de betrokke nen over te gaan. In drie gevallen werd tot voorwaardelijke gevangenisstraf geadviseerd, terwijl 8 maal een ter beschikking stelling werd aanbevolen en 2 maal een voorwaarde lijke ter beschikking stelling. Van reeds 10 bij ons bekende minder jarigen bereikte ons opnieuw een proces verbaal. 2 van hen behoorden tot de 69 in 1921 niet vervolgden, 3 tot de 79 in 1922 niet vervolgden en 3 tot de 75 in 1923 niet vervolgden, van wie de eene in 1922 een voorw. tuchtschoolstraf was opgelegd, en de andere eveneens in 1922 zonder toepassing van straf aan zijn ouders was teruggegeven. Wat de onder ons toezicht gestelde voor waardelijk veroordeelden betreft, van de 15, die reeds in een dusdanig verband tot ons stonden, liep inmiddels de proeftijd van 3 af, en dat met een gunstig verloop. Bij de 12 nog onder ons resteerenden kwamen 4 nieuwe gevallen voor, zoodat het totaal aan tal 16 bedroeg. Van de 5 onder ons gestelde regeerings- pupillen bereikten 2 in den loop van het jaar den meerderjarigen leeftijd, zoodat voor hen het regeeringsverband eindigde, zonder dat zich verder moeilijkheden voordeden. Opnieuw werden door ons aanvaard 3 uit een R.O.G. ontslagenen, onder wie 2 jongens en 1 meisje, terwijl bovendien 1 ter beschikking v^in de Regeering gestelde minderjarigen bij ministerieel besluit aan onze zorgen werd toevertrouwd, en als zoo danig door ons in gezinsverpleging werd gedaan. In totaal hadden we dus 7 regeerings- pupillen, van wie 2 in gezinsverpleging. Verder bleef nog 1 jongen onder ons staan, over wie onze vereeniging als voogdes was aangewezen. Zijn gedrag gaf geen aan leiding tot klagen. Bovendien zij nog vermeld, dat wij in het afgeloopen jaar ook weer herhaaldelijk onze bemoeiingen uitstrekten over verschillende pupillen, ten aanzien van wie onze raad was ingeroepen, hetzij door de ouders zelf, of anderszins, of op wie onze aandacht was ge vestigd door den Voogdijraad hier ter stede. Het aantal werkende leden, zoowel in Haarlem als in de andere plaatsen van het Arrondissement bleef 54 enkelen bedankten weliswaar, maar daar tegenover traden er nieuwe toe, terwijl daarentegen met genoegen kon worden geconstateerd, dat we een voor uitgang hadden te boeken bij onze contri- bueerende leden, wier aantal steeg van 118 tot 135. Een hartelijk woord van bijzonderen dank worde hier gewijd aan beide rubrieken, aan de eerste, voor de zoo gewaarde zorgen, door hen aan onze pupillen besteed, aan de tweede voor hun hoogst noodzakelijke bijdrage tot het in stand houden van onze vereeniging en ons werk. Uw bestuur zou hiermee kunnen eindigen, ware een enkele beschouwing van finan- tieelen aard niet geijkt. Een punt dat tot dankbaarheid stemt, is de steun, die van Gemeentewege wordt ondervonden. Haarlem, Bloemendaal, Wormerveer, Heemstede, Hille- gom, Schoten en Zandvoort blijven belang stellen in het werk van Pro Juventute en zetten die belangstelling o.a. om in daad werkelijken, geldelijken steun, zonder weiken het bestaan van Uwe vereeniging niet alleen bedreigd, maar onmogelijk zpude zijn. Want gelijk uit de bij dit verslag opgenomen cijfers blijkt, gaat het finantiëel voortdurend achter uit. Onze, naast gemeentelijke subsidies, wellicht meest hechte steun, het aanzienlijk bedrag als gevolg van den hiervoor reeds gememoreerden feestavond geïnd, vermindert gestaag. Van een bedrag van ruim 2300. is nog slechts 1790.03 V, over en in zooverre doet het op de balans voorkomende cijfer van 84.99 ti zonderling aan. Uit boek houdkundig oogpunt is dit laatste cijfer juist en houdt verband met het ook hier- voren genoemde systeem om de kampkosten afzonderlijk te administreeren en te boeken. Doch wat als winst te boek staat, doet prac- tisch gesproken de kamprekening iets hooger zijn, dan anders het geval geweest ware. Onze begrooting voor het loopende dienst jaar stemt intusschen zeer somber, daar zij met een debetcijfer van bijkans 1300. sluit. Het hoofdmotief daarvan is gelegen in de verplegingskosten van Regeering- en Voogdijpupillen. Pro Juventute kan die verpleging uit den aard der zaak weigeren, maar de vereeniging zoude daardoor zich zelve in verzuim stellen. En daarom meent zij de consequenties van haar bedrijf in gelatenheid te moeten aanvaarden, in het vertrouwen, dat te eeniger tijd het zonder twijfel bestaand begrip, dat tegenover ver pleging dienovereenkomstige onderstand be hoort te staan tot zijn recht, d.i. tot volle ver goeding van de geldelijke lasten zal komen want onze vereeniging heeft de weldadig heidszin van het zich opoffering troostend publiek ook van noode, om ook eens de zonnige kant van het leven daar te doen zien, waar de groote verwarmer zich zoo heel zelden doet gevoelen. En juist, omdat uw bestuur èn van de wenschelijkheid èn van de noodzakelijkheid daarvan zich doordrongen gevoelt, worde zijn verslag besloten met den alouden ,maar daarom even noodwendigen als dringenden oproep om steun en nog eens steun De balans over 1924 sluit met een eind bedrag van 3.616.29 en de winstre kening met 3.660.08, terwijl de begrooting voor 1925 geraamd is op 6.448.56. vol ijver zijn functie vervult, Hij heeft zich steeds trouw en ijverig getoond in zijn werk zaamheden. Deze dag zal voor hem wel niet onopge merkt voorbijgaan en het zal aan blijken van belangstelling niet ontbreken. Op instigatie van den Burgemeester heeft zich te Spaarndam een Comité samengesteld bestaande uit den Burgemeester als voor zitter en als leden: de Raadsleden den se cretaris, den Prdikant, den Zeereerw. heer Pastoor en den Dokter, met het doel om gelden in te zamelen tot steun van de ge teisterde streken in het Oosten des lands. De ingezetenen kunnen er op voorbereid zijn, dat reeds dezer dagen een collecte langs de huizen zal worden gehouden. Men schrijft ons: De Haarlemsche Tooneelvereenging „To- nevo" heeft op haar laatsten repetitieavond het bestuursvoorstel, een voorstelling te ge ven ten bate van de slachtoffers der storm ramp onder applaus aangenomen. Ofschoon in studie was het Indisch Tooneelstuk „Een zaam", van Jan Fabricius, is dit terstond ge staakt tot het instudeeren van een blijspel. Opgevoerd wordt op Zaterdag 12 Sept. ,.Een dag vol dwaasheid," klucht in 4 bedrij ven. De vereeniging mocht van verschillende zijde reeds instemming met haar plan ont vangen. Zij heeft tevens de noodige stappen gedaan dit stuk ook op Woensdag 16 Sept. en Donderdag 17 Sept. op te voeren, voor welke beide avonden de heer Herman Smits zijn Schouwburgzaal nagenoeg belangloos af stond. Een verzoek wordt aan B. en W. ge zonden om voor deze drie weldadigheids avonden vrijstelling van Stedelijke Belasting te verkrijgen. Het woord is nu aan het Haar lemsche publiek om deze avonden te doén slagen en een flink saldo aan het comité te kunnen zenden. De Haarlemsche Tooneelver- eeniging „Tonevo" is, nadat zij verleden jaar den eersten prijs in de alhier gehouden Too- neelwedstrijd mocht behalen, in Haarlem geen onbekende meer. De collecte te Overveen ten voordeele van de slachtoffers bij de stormramp zal morgen plaats hebben. Men bericht ons dat te Heemstede een comité gevormd is voor een op 31 Augustus e. k. te houden collecte voor de getroffenen door de Stormramp. Deze collecte zal alleen langs de huizen gehouden worden, waarvoor een circulaire zal worden rondgebracht. Het comité bestaat uit: Jhr. J. P. W, v. Doorn, burgemeester van Heemstede, voor zitter: Ds. H. v. Oyen, secretaris; Mevr. C. Th. H. Chabot, penningm.; H. A. V. Ijzer mans, pastoor, Ds. H. Asper, B. Goldschme- ding, J. S. Mirandolle, Mevr. A. F. Wald- kötterBenner en Mevr. A. E v. d. Berg Boerrigter. Het concert der H. O. V. in de tent in den Hout op Donderdag, 27 Augustus a.s., heeft niet plaats, zulks in verband met de door die orkestvereeniging te geven muziek uitvoering in het Brongebouw op dien dag ten behoeve van het plaatselijk Comité „Stormramp 1925". Gisteren werd te Bloemendaal de col lecte gehouden voor de slachtoffers van de stormramp, De opbrengst te Bloemendaal, waarbij niet zijn begrepen Overveen en Vogelenzang bedroeg 1502. Gisteren had een vergadering plaats tus schen het bestuur van de Haarlemsche Or kest Vereeniging en de Raadscommissie. Het bestuur der H. O. V. was voltallig aanwezig, terwijl de voorzitter der raadscommissie, Mr, J. N. J. E. Heerkens Thijssen met ver lof was. Voorzitter der -ommissie was de heer W. A. J. v. d. Kamp. Verschillende besprekingen werden gehouden, o.a, over het laatste conflict in de H. O. V. Eveneens werl de finantieele toestand der H. O. V. be sproken. Hedenmorgen had een conferentie plaats met den burgemeester. Men acht het beter voorioopig nog niets over de oplossing bekend te maken, Vrijdagavond j.l. simultaneerde de heer J. W. van Dartelen uit Haarlem te Roosendaal (N.-B.) in de Damvereeniging „D.I.O.", kam pioen van de Zuidelijke 2de klasse. Door 13 spelers werd aan deze seance deelgenomen, waarvan de simultaanspeler na 1 uur spelen 10 partijen had gewonnen en 3 partijen verloren tegen de heeren L. Ver munt, W. F. Lentz en W. van Aart. Het gedetailleerd verslag van deze simul taantournee is als volgt: gesp.gew.rem.verl.gem. Deventer 19 17 2 0 95 Nijmegen 25 15 3 7 66 's Bosch 15 6 7 2 63 Eindhoven 18 12 2 4 72 Breda 24 11 8 5 63 Roosendaal 13 10 0 3 77 Vorig bedrag 2062.91% Ingekomen: Fam. B0.75 G. S1.— N. N. ter eere van den H. Antonius 2. N.'N2.50 N. N1— AO.50 Donderdag 27 Augustus a.s. hoopt de heer G, Klumper den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar als stoker in dienst kwam bij 6 de E.N.E.T. Thans is hij sinds 11 jaar als U verschillende patiënten in te laten verblij- j schakelbordwachter in dienst bij de N. Z. H. dragen aan den heer H. Rijkenberg, aanne- ven. Dit is iets van buitengewoon öroote T. M„ in welke afdeeling hij nog steeds mer te Alkmaar, voor 30.710. Totaal 114 71 22 21 72 Door het bestuur van den Noord-Brabant- schen Dambond was een zilveren lauwertak beschikbaar gesteld voor de Vereeniging wel ke tegen den beer van Dartelen het beste re sultaat zou behalen. Hiervoor komen in aan merking de Damvereenigingen „Steeds Be ter" uit 's Hertogenbosch en „D.E.S.I.D." uit Geertruidenberg, welke vereenigingen beide met drie harer sterkste pelers aan deze si multaanseance deelnamen en beide 3 van de 6 punten behaalde. Het bestuur van den N.B. Dambond zal nu te beslisen hebben welke van beide vereenigingen oer den lauwertak in aanmerking komt. De heer van Dartelen had vooral in Noord Brabant geen gemakkelijken taak. Hier werd voornamelijk door geoefende clubspelers deelgenomen, .welke allen hun uitersten best deden om voor hunne vereeniging een zoo goed mogelijk resultaat te behalen. Zondagmiddag reed een chauffeur door een verkeerde wending in de sloot aan de Kaslaujelaan te Zwanenburg. Met een be- modderd hoofd en kleeren wist hij zich uit de sloot te werken. De motor werd niet" beschadigd. De examens zijn geëindigd. Van de 137 mannelijken candidaten.slaagden 69, van de vrouwelijke 31. 14 Candidaten hadden zich teruggetrok ken. Het bouwen van een R. K. school te Noord-Scharwoude, onder architectuur van j de firma Willem Robbers, alhier, is opgc- Totaal 2070.66/4 Gisterenmiddag om ongeveer half twee had in de Antoniusschool aan den Zijlsingel een vrij ernstig ongeluk plaats, dat in zijn gevolgen echter tamelijk goed afliep. In het patronaatsgebouw van genoemde school waren de heer Hoekstra en zijn knecht H. J. Zoet, bezig schilderwerk te verrichten. Juist toen zij beiden de ladder beklommen hadden, gleed deze uit en s'loé- gen zij tegen den grond. De knecht bleef bewusteloos liggen en werd in dien toestand naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd. Hier bleek, dat een pols gebroken was. Zijn toestand is thans redelijk wel. De heer Hoekstra bekwam geen letsel. Voor het examen nijverheidsonderwijs, slaagde te 's-Gravenhage, de -heer H. P. Kloos, alhier. Naar wij vernemen, is het raadslid, mevr. P. J. Willekes MacdonaldReynvaan, - ern stig ziek. Zij is lijdende aan longaandoening en pleuris en is ter verpleging opgenomen in het Diaconessenhuis. Onmiddellijk levens gevaar is niet aanwezig. Verschenen is het jaarverslag van de vereeniging „Haerlem" over 19241925. Het zou dwaas zijn, alles te willen behou den, een stad is nu eenmaal geen museum en het kan voorkomen, dat het volstrekt onmogelijk is te bewaren. Toch moet iedere stadgenoot het betreu ren, wanneer er opnieuw een historische gevel verdwijnt of gemoderniseerd wordt en het is daartegen, dat de Vereeniging „Haerlem" waakt. Ons is echter gebleken, in de bijna 25 jaren, dat wij bestaan, met hoevele moei lijkheden, vaak onwil en tegenwerking wij te kampen hebben. Reikt de overheid ons hierbij niet de hand, dan staan wij machteloos, niet en kel, omdat de midelen ons ontbreken, want zonder geldelijke offers is vaak niets te bereiken, maar ook de macht. Een monumentenverordening, waarvan het vorige jaar reeds sprake was en die in tal van gemeenten gunstig werkt, zou onzen arbeid krachtig steunen, en zoo hebben wij, in samenwerking met Dc Oud heidkundige Bond, Hendrick de Keijser, Heemschut en Dr, Jan Kali, den Directeur van het Rijksbureau voor de Monumenten zorg, op 27 Februari een adres fot den Raad gericht; krachtig werd daarin voor zulk een verordening gepleit, doch de Raad heelt in zijn vergadering van 23 April op een afwijzend advies van Bur gemeester en Wethouders met 16 tegen 13 stemmen eveneens afwijzend besloten. Dit besl. heeft ons niet alleen verwonderd, maar ook in booge mat'e verdroten. Ver wonderd, omdaf een dergelijke verordening geen enkele uitgaaf van de Gemeente Vor dert, bovendien thans dringend noodig is. Wij zouden willen vragen, wanneer is het oogenblik dan gekomen? Waxineer er nog meer is verdwenen én roekëloós bedorven? Het bezwaar, waarvan het advies spreekt dat deze verordening het eigendomsrecht aantast, zal toch over eenigen tijd evenzeer gelden. Gewaardeerd wordt dc verleening van 2.000 subsidie 'aan „De Hollandsche Mo len" als bijdrage voor aankoop van den molen ,,De Adriaan". Zelf heeft de veree niging daarvoor 500 geschonken. Gememoreerd wordt het behoud van oude gevels e.d., door de goede zorgen der vereeniging. Dank wordt gebracht aan den archivaris den heer H. E. Knappert, voor zijn steun aan de vereeniging. Verscheidene geschenken ontving dc ver eeniging in het afgeloopen jaar. Het aan tal leden bedraagt thans 385. Ten laste van het „Kloster der Carmeli- terinnen Unsrer Lieben Frau vom Berge Carmel" te KölnLindenthal wordt uitge geven een 8 pet, zes-jarige eerste hypothe caire obligatie-leening, groot 100.000, in stukken van 1000 cn 500. De leening wordt gesloten met goedkeu ring en aanbeveling van den Heiligen Stoel. En door dc ruime jnkomsten van het klooster èn door de meer dan vijfvoudige dekking zijn interest en aflossingen van deze leening ten volle gedekt, De aflossing der leening geschiedt a pari door middel van vijf éénjaarlijksche uitlo tingen van 20.000. De eerste uitloting vindt plaats in dc, maand Augustus 1927. De inschrijving op deze leening is o.m. ook opengesteld bij dc firma Petrie en Co. hier ter stede. Geboren: 22 Aug,: d. v. C. H. Swartde Bruijne. d. van M. M. de KortePiazza. z. van E, J. Brakelv. Halst, 23 Aug.: z. van H. v. d. ReepKorstanje, d. van E, PaanakkerBoon. Ondertrouwd: 25 Aug.: G, L. Verbruggen en A. E. Faber. A. A. Walma en E. A. Bijker. W. Jager Gerlings en M. J. S, A. Lützow.W, H. H. M. v. d. Loo en Mi G. J. A. Janzen. Overleden: 24 Aug.: H. E. Baai;Lempke," 50 j., M v Hcemskerkstraat. L. Jansen Lozie, 73 j., Gasthuisvest. 25 Aug.: M. R. T. MartensOnel, 50 j„ Kamperlaan. Verschenen is het verslag omtrent den toestand van het middelbaar onderwijs in de gemeente Haarlem, voor het jaar 1924. Aan dit verslag ontleenen wij, dat voor* de eerste H B, S. met 5-jarigen cursus op 31 December 1923, ingeschreven waren 315 lerlingen, waarvan 64 meisjes; op 31 De cember 1924, 277 leerlingen, waarvan 46 meisjes. Voor de tweede H. B, S. met 5- jarigen cursus waren op 1 Januari 1924 inge schreven 199 leerlingen, waarvan 41 meis jes; op 1 Januari 1925, 189 leerlingen, waar van 40 meisjes. Voor de H. B, S. met 5-;arigen cursus mei gewijzigd leerplan waren op 1 Januari 1924 ingeschreven 385 leerlingen waarvan 118 meisjes en op 31 December 1924, 349 leer lingen, waarvan 109 meisjes. Voor de Middelbare School voor Meisjes met 5-ja rigen cursus waren op 1 Januari 1924, 118 en #p 31 December 1924, 128 leerlingen inge schreven. Voor de avondschool voor handels onderwijs waren op 31 December 1923, 340 en op 3i December 1924, 327 leerlingen inge schreven. Voor de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, waren op 31 December 1923, 267 en op 31 December 1924, 197 leer lingen ingeschreven. Betreffende de Handelsavondschool van der. Haarlcx' -chen Bond van R K. Jongens patronaten te Haarlem, vermeldt het ver slag het volgende: Het aantal leerlingen op 1 Januari 1924 bedroeg 102, verdeeld over 5 klassen. Gedurende het tijdvak JanuariApril ver lieten 10 leerlingen de school. Het totaal aantal leerlingen eind April 1924 was 92, Bij het gehouden overgangsexamen „wer den 65 leerlingen wel en 10 niet bevorderd naar een hoogere klas. Bij het eindexamen slaagden 15 leerlingen üit het 5e leerjaar, 1 leerling werd afge wezen. Voor den cursus 19241925 werden toe gelaten 102 leerlingen waaronder 42 nieuwe. Gedurende het tijdvak SeptemberDecem ber verlieten 6 leerlingen de school, ter wijl 3 leerlingen werden toegelaten. Het aantal leerlingen op 31 December bedroeg 99. HET COMITÉ STORMRAMP. Op initiatief van B. en W. van Schoten had gisterenavond in de raadzaal eene bijeenkomst plaats van elf uitgenoodigde organisaties in de gemeente. Allen hadden aan het verzoek van B. en W. gehoor ge geven. De afgevaardigden van de volgende organisaties waren aanwezig: „Het Witte Kruis", Vereen. Koninginnedag, Schotensche Winkeliersvereeniging, R.-K, Volksbond, R.-K. Kiesvereeniging, S, D. A. P., A.-R. Kiesvereeniging, Chr. Hist. Kiesvereenigng, Vrijz. Dem. Bond, Onderw. Genootschap en Land- en Tuinbouwbond. Onder presidium van Wethouder Chr. Wolff, werd deze ver gadering geopend. De heer J. Klein, wethou der en de heer A. F. J. M. Lommelaars, w.u. gemeente-secretaris, waren mede aanwezig. De voorzitter sprak een woord van wel kom en zette het doel van de bijeenkomst uiteen, n.l. op initiatie! van B. en W. te geraken tot een comité, dat zich ten doel stelt, gelden te verzamelen tot steun aan de getroffenen bij de stormramp in het Oos ten van ons land. Na verschillende besprekingen werd be sloten tot het houden van een collecte langs de huizen. Uit iedere aanwezige orga nisatie werd een afgevaardigde benoemd in hef Comité van uitvoering, waarvan B, en W. de leiding zullen behouden. De regeling van de diverse werkzaamheden werd ge steld in handen van de heeren A. Lomme laars, secretaris, H. v. Leeuwen en P. van Gessel. De collecte zal a.s. Zaterdagmiddag wor den gehouden in gesloten bussen, welke zullen worden voorzien van een desbetref fend kenmerk. Op Oud-Schoten zal deze collecte reeds des morgens aanvangen. Het comité sprak de hoop uit, dat deze inzameling het volle vertrouwen zal genieten van alle ingezete nen, gezien dat alle richtingen zich voordit doel offervaardig toonen. Door de organisa ties zullen voldoende collectanten worden geleverd. Verder zullen per raambiljetten de ingezetenen nog op deze collecte worden attent gemaakt. De beurs opende heden prijshoudend. Amsterdam - Vaz Diaz 2000 M. dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amrferd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags). Daventry 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ooit 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. DraadL Omroep) 105® M. dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert. Parijs Eiifêltores 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel, 8.35 Galaconcert. Daventry. 8.20 Kwartet en Tooneel Daarna Jaszband. H. D. O. 8.10 Christel. Radio Om roep. Zie verder bovenstaande opgave. V K HEDEN 5% Nederland 1919 1005/8 6% Nederland 1923 '°31/16 1031/,6 iV, Nederl. 1917 9715/ie 9715/i6 7% N.-I. 1921 A.. 10211/xe 6% N.-L 1923 D... 103 103 45 Oude Vaart 67*/, dito Gem. Eigend Mij „Nederland" 1561/ a Scheepvaart-Unie 1443/4 1443/4 Rotterd. Lloyd '361/4 Paketvaart 173 173 Oude Boot 651/2 Holl. Stoomboot 38l/2 H V. A. 539i/2 Java Cultuur 32o 330 Jurgens gew 133 132 Koloniale Bank 176 175i/2 1 dische Bank 1411/2 140 CerL Handel Mij. 1373/4 1371/f Resc. dito 1371/. Phoenix '921/,' Geconsolideerde 158 156 Kon. Olie 3731/2 370 U. S. Steel 1233/4 Marine comm. 9»/i« Vorstenlanden 154 l53i/? Actions id. 149 1481/a 0 ,mp. Merc. Arg, 8 Poerworedjo 112.1/4 400 399 4861/2 4861/2 362 364 A'dam Rubber 292 291 Scrbadjadi 278 1583/4 158 Wai Sumatra 245 245 Dordtscbe Petr. 349 Southern Rail» 105 Union 144 Anaconda Wabasb 453/8 Comm. Maxwell 611/16 25 AUGUSTUS. EERi-TE KOERS BERLIJN f PARIJS p BRUSSEL WEENEN t LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO BAZEL i c i NEW-YORK ROME i i LATERE KOERS 59.69 11.28 12.051/, 66.7o 59.50 47.5o 48.10 2.481/8 9.371/, Biljartwedstrijd. Gisterenavond had in het café van den heer v. Egmond, Reitz- straat, tegenover de klompencentrale, de voortgezette biljartwedstrijd plaats. De belangstelling was groot en keurig spel werd geleverd, in het bizonder in de eerste afdeeling. De heer Boerwinkel be haalde de hoogste serie, n.l. 65 caramboles. In de eerste afdeeling was de heer H. Boer winkel len prijswinnaar, n.l. verguld zilve ren medaille; 2e prijs M. Abbink, kist si garen. In de 2e afdeeling le prijs de heer M, v, Leen, zilveren medaille; 2e prijs de heer D. Abbink, een flesch wijn. De uitreiking der prijzen had met een hartelijk speechje plaats. Nog enkele extra prijzen werden er aan toegevoegd. Nadien werd een biljartclub opgericht ,,'t Pleintje", waartoe achttien leden toe traden. HOOGEVEEN, 25 Augustus, Ter gelegen heid van het 300-jarig bestaan der gemeente, viert op 25, 26 en 27 Aug. Hoogeveen feets. De gemeente is in feestdosch gestoken. Vele vlaggen versieren de straten en de etalages en de winkels zijn met groen en bloemen versierd. Een 3-tal eerebogen is opgericht. Gisteravond werden in de kerken bidston den gehouden. Hedenmorgen om 8 uur, werd met plechtig klokgelui het feest geopend. Er was ondanks het trieste weer, veel volk op de been. Om 10 uur hedenmorgen had de officiëele opening van het feest plaats door den Burgemeester? die een herdenkingsrede uitsprak. BERLIJN, 25 Aug, Het antwoord op de Duitsche nota inzake het vciligheidspacf wordt heden in een zitting van het Kabine-: bespreken. Het zal zich heden bovendien bezighouden met de te nemen maatregelen tot vermindering van de duurte. BERLIJN, 25 October. 'De Fransche be zetting is hedenmorgen uit Dusséldorf ver trokken. Ook Duisburg wordt hedenjporger ontruimd, ofschoon daar nog een scheep. vaartcommissie van 40 man blijft. Ondertrouwd EN HAARLEM, 25 Aug. 1925.' BURGEMEESTER en WETHOU DERS van HAARLEM doen weten: a. dat met uitzondering van de hierna genoemde instellingen, de bureau's der Gemeente-Secretarie, het FRANS HALSMUSEUM en alle andere instellingen der gemeente, op VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1925 er op MAANDAG 31 AUGUSTUS 1921 d.a.v. den geheelen dag zullen zijn GESLOTEN; b. dat GEOPEND zijn op BEIDE VOORNOEMDE DAGEN: lo. het kantoor van het Havenwe zen aan den Koudenhorn; 2o. het gemeentelijk laboratorium voor pathologische bacteriolo gie (alleen des namiddags van 4 tot 5 uur); en 3o. de gemeentelijke zwem- en bad inrichtingen (alleen van 7Vi tot 10 uur des voormiddags). c. dat GEOPEND is ALLEEN OP 2? AUGUSTUS 1925: Het Bureau van den Burgerlijker Stand aan de Gedempte Oudi Gracht No. 18, voorzoover betrefi het doen van aangiften van geboor ten en van overlijden (UITSLUI- TEND DES VOORMIDDAGS VAh 9 TOT 10 UUR); d. dat op beide dagen: lo. NIET toegankelijk zijn de ge meentelijkc sportterreinen; 2o. het gemeentelijk electriciteits bedrijf voor spoedgevallen be reikbaar is per telefoon ondei No. 11946; er 3o. dat werkzaamheden als het op halen van vuilnis en- haardasch niet zullen plaats hebben. Haarlem, 25 Augustus 1925.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2