irrtiNEiM Brand te Dedemsvaart. H. van Kol f Ned. R. K. Huisvestingscomité. H. M. de Koningin-Moeder. „Herwonnen Levenskrachtte Almelo. Vakbond Muziekinsturments- makers en stemmers. LUCHTVERKEER. Vliegongeval in Berlijn. NA DE STORMRAMP FINANCIËN MARKTNIEUWS KUNST EN KENNIS ORDE EN ARBEID Bij het zwemmen verdronken. offerbussen geledigd. Zatermiddag zag de ka pelaan van de St. Vitus-kerk te Bussum ter wijl hij in die kerk in den biechtstoel zat, dat de 16-jarige J. K. aan een der offerbus- scn zat te morrelen. Hij hield den jongen aan en leverde hem aan de politie over. Da jongen bekende, na eenig ondervragen, dal hij in de laatste weken de offerbussen ha\ geledigd in de kerken'te Naarden en te Hil versum en in de beide kerken te Bussurr, Te Dedemsvaart is Zondagnacht door on bekende oorzaak het boerderijtje, bewoond door P, v. 't Zand, tot den grond toe afge brand. De bewoners moesten door uit de ramen te klimmen, zich in veiligheid stel len. Het aanwezige kleinvee kon gered worden. Alles was laag verzekerd. Belga seint nog, dat de heer Van Kol, wiens overlijden wij gisteren meldden, dood ean zijn schrijftafel werd gevonden. De Hoofdraad der St. Vincentiusvereeni- ,'ing heeft als zijn vertegenwoordiger in het Hoofdbestuur van het Ned. R.-K. Huisves tingscomité aangewezen Jhr. Mr. F. J. M. van Nispen tot Sevenaer, te Delft. Uit Soestdijk wordt gemeld, dat II. M. de Koningin-Moeder tot in de maand October ten Paleize aldaar zal verblijven. H. M. zal niet, zooals andere jaren, eerst een buiten- iandsche reis gaan maken, doch direct van Soestdijk naar haar paleis te Den Haag gaan. Uit Almelo wordt gemeld: Onder den vo- rigen burgemeester, D. R. Wyckerbeld Bis dom. werd telken jare vergunning verleend op één Zondag speldjes te verkoopen ten bate van „Herwonnen Levenskracht". Onder het optreden van den nieuwen bur gemeester, Mr. M. Sichterman, werd vergun ning daartoe geweigerd op grond, dat de verkoop niet was in het belang der Zondags heiliging. Deze weigering gaf in de jongste raads zitting het lid, den heer H. J. M. Kok, R.-K., aanleiding tot het stellen eener motie, waar in de handeling van B. en W, wérd af gekeurd. Op de inleiding van den heer Kok volgde een uitvoerig, soms heftig debat. Wethouder Ter Steegd, R.-K., gaf in over weging voor dit jaar alsnog vergunning te verleenen; dan kon dc motie achterwege blijven. De motie kwam dan ook niet in stemming, wijl de burgemeester verklaarde, dat hij de zaak nog eens in de vergadering van B. en W. ter sprake zou brengen. Thans is alsnog door B. en W. vergunning verleend en zal de verkoop gehouden wor den op Zondag 30 dezer. De Nat. Vakbond vén Muziekinstrument- makers en -stemmers hield 22 Augustus 1.1. zijn 11e jaarvergadering te Utrecht. Uit de verslagen van secretaris, penningmeester en andere functionarissen bleek, dat de Bond zich mocht verheugen over de uitbrei ding van het ledental, den aangroei van het reservefonds en de Hoeneming van zijn in vloed op het bedrijfsterrein. De voorstellen tot uitreiking van een be wijs van bekwaamheid aan daarvoor in aan merking komende stemmers, technici en re parateurs, werden aangehouden tot de vol gende jaarvergadering. Evenwel werden be langrijke besluiten genomen in zake vakkun dige voorlichting door verbetering van het Vaktechnisch maandblad, door lichtbéelden- jeries en door excursies. De aftredende bestuursleden werden her kozen, terwijl gekozen werden de heeren N'ietvelt, te Amsterdam en van Setten, te Eindhoven. Een hartelijke afscheidsovatie werd gebracht aan den heer Löllner, te Am- ncm, welke pl.m. 10 jaren d^ functie van Bondspenningmeester had vervuld. Als plaats voor de volgende jaarvergadering •verd Rotterdam aangewezen. Op het vliegveld Staaken te Berlijn is een vliegtuig in brand gevlogen. De vliegenier kwam om. 31 Augustus Lieidadigheidsdag. De Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft het volgende schrijven tot de "Commissarissen der Koningingericht in de verschillende provinciën: „Nu de ramp van 10 Augustus j.l. voor de slachtoffers zware geldelijke nadeelen meebrengt en de gansche bevolking zich opmaakt om deze gezamenlijk te dragen, heeft H. M. de Koningin den wensch uitge sproken, dat aan de gemeentebesturen, in overweging zal worden gegeven, den aan staanden verjaardag van H. M. zooveel doenlijk zonder kosten te vieren. De bedoe ling zou niet zijn den dag ongemerkt te iaten voorbijgaan, maar om de uitgaven te beperken of achterwege te laten, en wat anders voor de viering besteed zou worden te bestemmen tot leniging van den nood in de geteisterde streken. In verband met dit laatste heeft H. M. tevens 'het denkbeeld geopperd, den 31sten Augustus te maken tot een liefdadigheidsdag voor alle Nederlanders, zoowel hier te lande als in het buitenland. Terwijl ik wat het tweede punt aangaat, mij ook met het Nationaal Steun-comité in verbinding stel, meen ik deze beide denk beelden aan U H. E. G. ter overweging te mogen aanbevelen. U zoudt de aandacht der gemeentebesturen daarop kunnen ves tigen. het aan hun beleid overlatende of en in hoeverre zij daaraan uitvoering willen geven." In verband met bovenstaand schrijven, richt het Dagelijksch Bestuur van het Na tionaal Steun-comité „De Stormrampden volgenden oproep tot het Nederlandsche Volk: De 31ste Augustus, de dag waarop H. M. onze geëerbiedigde Koningin haar geboor tedag viert, is een feestdag voor het Neder landsche volk. Diep bewogen door de nationale ramp die over ons is gekomen en die enkele pro vinciën zoo wreed heeft getroffen, vol deer nis met de slachtoffers, heeft H. M. aan onzen Minister van Binnenlnndsche Zaken den wensch te kennen gegeven, dat juist die dag tot een bijzondere weldadigheidsdag bestempeld zou worden, getuigende, dat ook onder deze omstandigheden zij, die zooveel moeten lijden, niet vergeten worden. Aan ons te bewijzen, dat wij de betee- kenis van de Hooge gedachte van onze Vorstin beseffen, aan ons te toonen, dat Hare roepstem niet vergeefsch geweest is! En hoe kunnen wij dal beter doen dan door Haar wensch in vervulling te brengen? Zeker, het Nationaal Steun-Comité is dankbaar dat zoovelen zich beijveren gelden te verzamelen. Het begrijpt ook dat reeds niet weinigen hun penningen, groot of klein, geofferd hebben. Maar het zou zoo gaarne tot H. M. willen zeggen: „Het Volk heeft aan Uw verzoek voldaan, het Volk wil met U, dat de dag van 31 Augustus 1925 geboekt worde als een Weldadigheidsdag bij uitne mendheid!" Daarom roept het Nationaal Steun-Comité allen tot samenwerking op! Laten zij, die op dien dag een bijzondere gave willen af zonderen, die inzenden aan den penning meester of aan welk Comité ook, met het bijschrift „Weldadigheidsdag". Moge de opbrengst aanzienlijk wezen; dan zal dat ongetwijfeld voor onze Lands vrouwe de meest welkome hulde zijn, die Haar gebracht kan worden! Het Dagelijksch Bestuur: Jhr. J. H. Röell, Voorzitter. Dr. N. M. Josephus Jitta, Secretaris. F. J. M. v. Ogtrop, Penningmeester, Heerengracht 312, Amsterdam. Postrekening No. 49414. Mr. A. E. J. Baron van Voorst Voorst, Commissaris der Konin gin in Noord-Brabant. Mr. S. Baron van Heemstra, Com missaris der Koningin in Gelder land. De ruïne der Ned. Herv. Kerk. Uit Borculo wordt gemeld, dat Zaterdag middag ten Stadhuize aldaar, confereerden, de heeren dr. Jitta, mr. van Ogtrop, de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Brabant, de leden van het Algemeen Steuncomité, de heeren baron van Heem stra, commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland; H. P. J. Bloemers, bur gemeester van Rheden, en ir. Kuysten, aan gaande den herbouw. De besprekingen wa ren geheim. Zondag was het bezoek weer zeer druk. Er werd voor het laatst „in grooten stijl" gecollecteerd langs de straten. Op enkele belangrijke punten zal er nog gelegenheid blijven giften te schenken. Naar verluidt, is het plan, de kerkruïne als herinnering'te laten staan, nog zeer vaag. De kerkvoogdij is van meening, dat de kerk op dezelfde plek herbouwd moet worden. Ondertusschen is over den herbouw nog niets vastgesteld. Eenige dagen na de ramp kwam dr. J. Kalff, directeur van het Rijksbureau voor Monumenten, de schade opnemen. De kerk staat n.l. op de lijst der monumenten. En teekeningen voor de restauratie er van be staan, die in 1913 vervaardigd zijn. Over eenige dagen hoopt het kerkbestuur een bespreking te hebben met ds. mr. Bar- tels, namens de kerkvoogdijen in Neder land en den raad van beheer der Synode. Inmiddels verneemt de „Tel.", dat een ar chitect de kosten van den herbouw der kerk en van den toren volgens'teekening in 1913 op 70,000 becijferde. Steun uit Antwerpen. Te Antwerpen is een bijeenkomst gehou den, om middelen te beramen, om de slacht offers van de geteisterde gebieden te steu nen. Er heeft zich een comité gevormd. Er zal een liefdadigheidsfeest georganiseerd worden in het begin van October. De lijst van de leden van het comité zal weldra bekend worden gemaakt. Verscheidene Antwerpenaren, die in 1914 in Nederland gastvrij ontvangen zijn, zullen ongetwijfeld thans de Hollanders gedenken, en den oproep van het comité met giften beantwoorden. De wederopbouw van Zeeland en Langenboom. De ,,'s Hert. Ct." deelt mee: Omtrent de besprekingen, welke door het Provinciaal Comité voor hulpverleening bij rampen gehouden zijn met de steun-comité's te Zeeland en Langenboom, vernemen wij het volgende: Besloten is dat zoo spoedig mogelijk zal worden begonnen met den opbouw van de verwoeste woningen en dat onder leiding van den Bosschen architect den heer Dan ser de teekeningen enz. zullen worden ge reed gemaakt, terwijl de heer Danser voor lichting zal geven omtrent het herstel, op dat dit zoo spoedig mogelijk zal kunnen plaats vinden. Daarna zal nader overleg worden gepleegd omtrent het geheel op nieuw optrekken van woningen. De. slacht offers, die thans in noodwoningen zitten, hebhen te kennen gegepen dat zij daar wenschen te bliiven totdat *ii een nieuwe woning hebben. ALKMAAR, 22 Aug. Eierenveiling. Aan voer 87.500 kippen- en 4000 eenden-. Prij zen kippen- f 55/60 Kg. f 7.708.50, 60/64 Kg. f8.30—8.70, bruine f 8.80—9.60, een den- f 7.50 per 100 stuks. ALKMAAR, 24 Aug. Varkens. Ter markt waren aangevoerd 817 varkens. Vette golden f 0.92—0.98, zouters f 0.83—0.97, Londen- sche f 0.72—0.75 per. Kg. ROTTERDAM, 22 Augustus. Binnenland- sche granen. Tarwe wederom zeer ruim aan geboden. In alle soorten lager, naar qualiteit, van f 13—1375. Rogge lager, f 11—12. Gerst lager, Chevallier f 12—13, Winter f 11.50 12.25. Haver ruim aangeboden, moeilijk te plaatsen, f 11—12. Erwten, kleine groene, puike, onveranderd overigens lager f 13— 18. Schokkers veel te ruim aangeboden en door te hoog besteedde prijzen op het land meerendeel onverkocht. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 2022, idem zaai- f 2224 mosterdzaad geel blauw maanzaad f 5052 karwijzaad f 2627. koolzaad f 2730, kanariezaad f zonne bloempitten f 1718, buitenlandsche boek weit f 13.75. Vlas. Aangevoerd 7500 kg. Holl. geel f 1.25 1.40, kg. wit Zeeuwsch f 2500 kg. Gr Groningsch onverkocht. Aardappelen. Westlandsche Poters f 1.25 2, Zeeuwsche bonte f 33.50,idem blauwe f 33.50, id. eigenheimers f 22.60, Briel- sche eigenheimers f 2.303, Blauwpitten f 2.803.50, Blauwe Eigenheimers f 2.503 per H.L. Ajuin. Aanvoer gering. Groote f 2.80, kleine f 3.60 per 50 K.G. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 8.25 —9.50. Vee. Ter markt waren aangevoerd 446 vette runderen, 254 vette en graskalveren, 901 schapen of lammeren, 894 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le qual. f 1.17%1.25, 2e qual. f 1.07%—1.— 3e qual. f 0:950.85, ossen le qual. f 1.15 1.22% 2e qual. f 1.05—0.95, 3e qual. f 0.85 0.75, kalveren le qual. f 1.701.95, 2e qual. f 1,501.25,3e qual. f 1.100.90, scha pen le qual. f 0.951.05, 2e qual. f 0.85 0.75, 3e qual. f 0.65, lammeren f 1.051.20, varkens le qual. f 0.930.95, 2e qual. f 0.91 0.88, 3e qual. f 0.810.80, exportvarkens f 0.740.80, alles per kg. Ver vee en vette kalveren in alle qualitei- ten matig verhandeld, prijzen voor 2e en 3e soorten eenigszins lager dan vorige week. Schapen en lammeren bij redelijken aanvoer iets williger verhandeld. Varkens in alle qualiteiten met minder handel tot iets lagere prijzen dan vorige week. TER AAR, 22 Aug. 1925. Veilingbe- richt van de R.K. Tuindersvereeniging „St. Phocas." Na affrek van veilingskosten. Extra snijboonen 2.07; mooie snijboonen 1.78; snijboonen I 1.10; snijboonen II 0.30; snijboonen III 0.19; snijboonen steken 0.14; Prins. b. z. dr. 1.27; Prins, b. z, dr. 0.75; w. pronkb. 0.33; dubb. st. pr. 0.38; spekboonen 1.08, alles p. 10 k.g. Augurken: per 25 k.g. Fijn I 6.65; F. B. I 3.25; Bast I 1.40; Grof I 1.25; G. Grof 0.40; Stippel 0.25; Fijn Stippel 0.30; K.K. 0.20 TER AAR, 22 Aug. 1925. Veilingbe- richt van de R.K. Tuindersvereeniging „God zij met ons". 13 zakken extra snij boonen 2.25; 40 zak mooie snijboonen 2.00; 150 zak snijboonen I E25; 66 zak snijboonen II 0.90; 3 zak snijboonen III 0.25; 151 zak snijboonen, stek 0.15; 30 zak Prins b. z. dr. I 1.40; 10 zak Prins, b. z. dr. II 0.80 per 10 k.g. Augurken, per 25 k.g. 16 manden Fijn I 7.25; 26 manden F. B. I 3.60; 120 manden Bast I 1.45; 560 manden Grof I 1.40; 132 manden Stip pel I. 0,30; 64 manden K. K. 0.2ji - Zaterdagmiddag is in Moordrecht de 14- jarige B. bij het zwemmen midden in den Hollandschen IJssel verdronken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6