EVENTJES LACHEN. De geheimzinnige bende Binnenlandsch Nieuws NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Woensdag 26 Augustus 1925 HET JAARVERSLAG VAN DEN R. K. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND OVER 1924. Aangenomen wordt, dat de besprekingen tusschen Caiilaux en Churchili langer zullen duren dan aanvankelijk werd verwacht. Muiterij op Fransche slagschepen. De Fransche antwoord-nota zal eerst Vrijdag worden gepubliceerd. Onder de Radio-berichten: Tusschen Caiilaux en Churchill is geen over eenstemming bereikt. De staking van het Fransche bankpersoneel ver loopt. Beëindiging van het conflict in de Belgische metaalnijverheid in zicht. Geen overeensetmming tusschen Caiilaux en Churchill. De zeeliedenstaking te Londen. De opstand der Droezen. De staking van het Fransche bankpersoneel. De voorgenomen demonstratie in Parijs tegen de Poolsche ambassade. Actie in Frankrijk tegen Buitenlandsche communisten. De Fransche antwoordnota. De ontruiming. Het conflict in de Belgische metaalnijverheid. Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. De herdenking van Hugo de Groot. De overtocht aan het Katerveer bij Zwolle. De medische controle bij Telegrafie en Telefonie. De loonraad bij de Nederl. Spoorwegen. Het Vredespaleis. De Koninginnedag te Amsterdam. FEUILLETON. t Gisteren zou Caiilaux met financiers uit de City confereeren, alvorens zijn onder handelingen met Churchill voort te zetten. Ernstige brand te Mon treal. Gisteravond zijn een blok flatwoningen en 20 woonhuizen door brand vernield. De omvang der schade is onbekend. Omtrent slachtoffers wordt niets gemeld. Wij wilden in dit laatste artikel nog eens wijzen op eenige andere punten uit dit ver slag. Op de eerste plaats wenschen wij dan eens naar voren te brengen de verschillende commissies die er zijn in den R.K. Nederl. B. en T.-bond, te weten n.l. de Onderwijs commissie, aan wie de verzorging van ge heel het Landbouw- en Tuinbouwouderwijs is toevertrouwd; de Zuivelcommissie, die alle belangen heeft te behartigen van allen, die betrokken zijn bij melkproductie en zui velbereiding; de Tuinbouwcommissie, die in alle zaken bijzonder den tuinbouw en den tuinders betreffende actief heeft te zijn. Voorts werken in dienzelfden geest de Bie tenbouwers-commissie, de ontginningscom missie de Verzekeringscommissie, en de Perscommissie, almede de Nederl. Belgi sche Commissie voor Economische samen werking. Dan is er nog een bijzondere com missie inzake het Pachtvraagstuk, terwijl als bijlage XIII het Jaarverslag is opgeno men van den Algemeënen R.K. Landbouw- bedrijfsraad. Waar wij echter nog eens heel bijzonder op wilden wijzen, dat is op de verhouding van onzen R.K. Nederl. B. en T.-bond tot de andere niet-katholieke Centrale organi saties, n.l. de Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond in Nederland en het Koninkl. Ne derl, Landbouwcomité. Met deze twee Centrale organisaties werden (en worden nog steeds) geregeld' bijeenkomsten gehou den en de aangelegenheden van maatschap pelijk belaig steeds besproken, bijv. de af sluiting van handelsverdragen, zomertijd, toepassing Jachtwet 1923, onderzoek naar de mogelijkheid van een internationale re geling betreffende het mond- en klauwzeer etc., etc. Wij wilden op deze verhouding eens heel bijzonder wijzen omreden nog zooveel ka tholieke boeren en tuinders lid zijn van de neutrale organisatie, daar zij meenen, dat de eigen katholieke organisatie niets doet. Dit dwaze idee kan niet genoeg bestreden worden omreden het oorzaak is, dat vele katholieken onder de dorpsmenschen ,deze meening vasthouden en er een aanleiding in vinden om zich neutraal te organiseeren De diepe grond is dan dikwijls, dat zij te genover een liberalen' pachtheer niet goed durven zeggen dat zij lid zijn eener katho lieke organisatie, terwijl voor veel anderen het dikwijls tot de, „bon-ton" behoort om lid te zijn bijv. van een Holl, Maatschappij van Landbouw, terwijl dan zooals wij boven schreven voor de buitenwereld dat neutrale lidmaatschap wordt gehand haafd onder het gezegde; organisatie voert niks uit." Het was juist om bovenstaande reden, dat wij eens extra wilden wijzen op de ge- regeWe samenwerking tusschen de drie Centrale organisatie in zaken vang emeen- «chappelijk belang. En daarom mogen wij ook wel eens wijzen op de Commissies, die tot nu toe uit deze drie Centrale Land bouworganisaties zijn samengesteld, te we ten: de Commissie inzake Varkensfokkerij, die tot taak heeft een onderzoek in te stel len naar de in ons land voorkomende var kensrassen, naar de voeding, de verpleging en de mesting der varkens, ten einde te kunnen nagaan op welke wijze in de var kensfokkerij, -houdere en -mesterij verbe tering kan worden gebracht; voorts de Commissie inzake Belastingwezen, die een leiddraad heeft, vastgesteld ter berekening van de zuivere opbrengst uit het land bouwbedrijf in .verband met de bepalingen der Wet op de Inkomstenbelasting; voorts de Commissie „Bestrijding der Veeziekten" IV. (slot. die tot taak heeft Communistische propa ganda in Frankrijkl De Fransche bladen melden, dat ook in een rapport samen te de communistische vergadering te Marseille, stellen waarin; a. een beknopte en popu- Zaterdag j.L, na welker afloop zulk een laire uiteenzetting wordt gegeven omtrent ernstige botsing met de politie plaats had, aard en wezen van de rundvee-tuberculose, drie matrozen het woord hebben gevoerd de wenschelijkheid en noodzakelijkheid van om „de klachten van de matrozen der de bestrijding van deze besmettelijke ziekte Middellandsche Zee-vloot" over te brengen, met betrekking tot de rentabiliteit van de Men betwijfelt echter, of het „echte" rundveehouderij en de volksgezondheid; matrozen zijn en geen Communistische b. de wijze waarop de' algemeene regelen agenten, worden aangegeven Waardoor de rundvee- j tuberculose door onderlinge sainenwerking van de veehouders en hunne organisaties kan worden bestreden, eventueel met in achtneming van de plaatselijke en geweste lijke omstandigheden nader worden uitge werkt; en ten slotte de Commissie „Coöpe- ratiewet" wier taak het was de bestudeerign van het ontwerp van wet én de memorie van toelichting van de Staatscommissie voor de herziening van de wet op de Coö peratieve vereenigingen (ingesteld bij Kon. besluit van 8 Juli 1919) en van het ontwerp van wet, houdende wettelijke regeling op nieuw van de Coöperatieve vereenigingen. Hiermede willen wij onze artikelen over dit verslag eindigen. Zijn wij volledig geweest? 't .uijkt er niet op. Maar een boekwerk van bijna 400 pagi na's laat zich in 4 artikelen zoo maar niet behandelen. Wij hebben echter deze bespreking van dit zoo hoogst interessante verslag ook in deze courant willen geven om daardoor de aandacht er eens op te vestigen. Wat toch is het geval? Een vraag, die wij willen beantwoorden met een andere vraag n.l. hoevelen kennen hun organisatie? En het verwijt, dat in de ze vraag'ligt, betreft niet alleen onze Room- sche boeren en tuinders. We durven dat ge rust uit te strekken ook tot onze Roomsche vrouwen, arbeiders en middenstanders. Inderdaad, hoevelen, kennen hun organisa tie? Hoevelen weten wat een organisatie doet voor hun belangen en werkt voor hun welzijn? En juist omdat velen dat niet we ten en ook niet de minste moeite doen om het te weten te komen, juist daarom blijven zij buiten de katholieke organisaties, ont houden dezen hun moreelen en finantieelen steun, ofwel zij trekken naar het neutrale kamp, waar dan ('t is wonderbaar) volgens die menschen altijd zoo verbazend veel meer gedaan wordt, afgezien van het feit, dat het voor vele katholieken nog eenigs- zins „deftig" staat, lid te zijn van een neu trale organisatie. Met het gevolg? Dat de eigen katholieke vereeniging maar moet roeien met de riemen die ze heeft en maar „de Roomsche moet zien, dat ze d'r komt. Dat alles verzwakt zoo. onze kracht in het openbare leven. En toch, als velen hun organisatie eens beter kenden, zij zouden er met evenveel vuur en ijver lid van zijn als nu van hun neutrale. Welnu, het antwoord op de vraag; Wat heb ik aan mijn katholieke organisatie? Wat doet deze voor mij? dat antwoord vindt men in het jaarverslag en zeer zeker in éen dergelijk uitgebreid jaarverslagals het onderhavige. Wij hopen dan ook, dat velen zich dit jaarverslag zullen aanschaffen om het dan ook eens door te lezen en het aan een of anderen „zwakken broeder" ter lezing te geven. Laten wij eindigen met een hartelijk woord van dank aan de hooggeachte redac tie van dit blad, die ons zoo bereidwillig de plaatsruimte voor deze artikelen heeft afgestaan, H, J. GANZEBOOM Gevallen van muiterij op de Fransche vloot. Draadloos wordt gemeld, dat de bemanning van het Fransche slagschip „Courbet", dat thans te Napels ligt, tengevolge van hun klachten over het slechte voedsel en het verbod, om aan land te gaan, het werk neer legden, doch het hervatten, nadat comman dant Luneai hun had toegesproken. Vier der muiters zullen deze week voor den krijgs raad terechtstaan. Een soortgelijke gebeurtenis heeft op het slagschip „Paris" plaats gehad, waarbij twee leden der bemanning voor den krijgs raad hebben terechtgestaan. Beide slagschepen behooren tot de Mid dellandsche Zeevloot. De Fransche antwoord nota. De Fransche ambassadeur heeft Maandag middag bij de overhandiging der antwoord nota aan Stresemann verklaard, dat de Fran sche regeering er prijs op zou stellen, dat de nota eerst Vrijdag zou worden gepubliceerd, omdat Painlevé, die op het oogenblik niet te Parijs vertoeft en eerst Donderdag terug keert, gaarne zelf de pers omtrent de nota zou inlichten. Stresemann verklaarde hiermede accoord te gaan. In politieke kringen is men verontwaardigd over dit „uitvluchtje" van de Fransche re geering. Men wijst er op, dat Briarid, die de nota zelf heeft opgesteid, toch even goed de pers kon inlichten en vermoedt, dat er iets anders achter steekt. De ontruiming. Naar officieel uit Dusseldorf wordt ge meld, heeft de rest der Fransche troepen deze stad Dinsdagochtend verlaten. De Duitsche Dag te Wee- nen. De Duitsche Dag te Weenen, bedoeld als een protestbetooging tegen het Zionisten congres, welks verbod Maandag 1.1. leidde tot de vermelde ongeregeldheden, heeft Za terdag plaats gehad en had een volkomen kalm verloop. Na redevoeringen van verschil lende sprekers en het aannemen eener reso lutie tegen het congres trokken de duizenden deelnemers onder het zingen van nationale liederen door de Ringstrasse naar de Karl- olatz, v/aar de stoet om 7 uur, nadat tot slot iet Deutschlaridlied was gezongen, werd ontbonden. De dood van den Let- landschen minister Meie- rowitsj. Omtrent het automobielongeluk, waar van de Letlandsche minister van buiten- landsche zaken Meierowitsj het slachtoffer is geworden, geven de Duitsche bladen nog de volgende bizonderheden Zaterdag deed de minister met zijn vrouw en kinderen van Toekoem uit een auto tochtje. Bij een bocht in den weg, die hier een scherpe helling maakt, geraakte de wagen uit de richting, sloeg om en stortte van de helling. De minister bekwam ern stige verwondingen aan hoofd en hals en bleef bewusteloos liggen, terwijl zijn vrouw en kinderen er met lichte kwetsuren afkwamen. De chauffeur, die licht gewond werd, ging onmidaelijk hulp halen uit het dichtsbij- zijnde dorp, dat ca. 2 km van de plaats van het onheil verwijderd was. De genees- heeren kanden slechts den ^ood van den minister constateeren. Het li k is naar Riga overgebracht. Dreigende algemeene sta king in Polen. Te Warschau dreigt een algemeene staking. De besprekingen inzake de staking der metaalbewerkers hebben niet tot be vredigende resultaten geleid. Er wordt thans in de vakbonden een stemmiig gehouden over de vraag, of ter ondersteuning der metaalbewerkers al of niet de algemeene staking zal worden afgekondigd. Een aardschok op Sicilië. Draadloos wordt gemeld, dat Dinsdag ochtend in Catania een ernstige aardschok werd gevoeld. Een aantal gebouwen werd beschadigd. Van de bevolking maakte zich een paniek meester, doch niemand werd getroffen. Fransch-Spaansche verbinding is tot stand gekomen). Vercfer is de post van Ain Matoef geravi tailleerd door een gemengde afdeeling, die door' een gecombineerde actie van artillerie en cavalerie den geheelen omtrek zuiverde. Twee duizend*gezinnen zijn in het gebied van de Toels met hun kudden teruggekeerd. De helft van de stam heeft zich thans onder worpen. Soldaten bij een schiet oefening gedood. Zeven negersoldaten van een infanterie- regiment te Rockford (Illinois) zijn gisteren gedood door het springen van éen houwit ser tijdens een oefening. De autoriteiten heb ben een onderzoek gelast. Een gedenkteeken voor Bryan. Het blad de „Philadelphia Record" heeft blijkens een draadloos bericht het initiatief genomen voor het vormen van een comité De besprekingen over de Fransche schuld aan Groot-Britannie. Na zijn conferentie met Churchill verklaar de Caiilaux, dat men had getracht de weder- zijdsche opvattingen nader tot elkaar te bren gen en hij voegde er bij „Ik ben optimis tisch gestemd." tot het bijeenbrengen van gelden voor een nationaal gedenkteeken voor William J. Bryan. De toestand in China. Gemeld wordt, dat de gevangen genomen zendelingen in Szetsjoean in den avond van 6 Aug. (den dag hunner gevangenneming) ongedeerd waren. Er worden maatregelen getroffen voor hun bevrijding. De zeeliedenstaking in Australië. Na breedvoerig te hebben beraadslaagd over de agitatie der communisten, besloot het kabinet een proclamatie uit te vaardigen, waarin ter kennis wordt gebracht, dag de bepaling der immigratiewet in toepassing zal worden gebracht, welke inhoudt, dat de regeering personen, die niet zijn geboren in Australië en die verantwoordelijk zijn voor het in de war sturen van het verkeer, kan deporteeren. Gebeurtenissen van zeer groot belang kunnen worden verwacht. Caiilaux zeide in een intervi-w tot de journalisten, dat hij opnieuw gepoogd had een toenadering tusschen het Britscjie en het Fransche standpunt tot stand te b.engen. Toen hem werd gevraagd, of hij hoop had dat overeenstemming zou worden bereikt, antwoordde hij: „Er zal geen overeenstem ming worden verkregen Ik zal naar Parijs gaan met nieuwe voorstellen en mijn colle ga's vragen: bekijk ze eehs. Dat is alles." Cajllaux keert Donderdag naar Parijs terug. De wilde staking der zeelieden is, naar de leiders der vakvereenigingen verklaren, zoo goed als geëindigd. Wel beweren de leiders der stakers, dat nog verscheidene schepen niet kunnen uitvaren ten gevolge van de slaking, doch het is gebleken, dat verschei dene van de schepen reeds zijn vertrokken. Uit Medjcl wordt gemeld, dat sultan Atrasj pasja, die aan het hoofd staat van de opstandige Droezen, verklaard heeft, dat de beweging, die begon wegens de weige ring van Frankrijk om de eischen der Droe zen in tew illigen zich thans heeft ontwikkeld tot een algemeenen opstand en dat de Droe zen niet langer onafhankelijkheid eischen voor hun eigen stam, doch voor geheel Sy rië, waarbij Frankrijk voortaan nog slechts een adviseerende rol zou moeten hebben, zooals Engeland ten opzichte van Irak. Gistermorgen werden 1500 rebellen uit het gebied der Djebel-Droezen op weg naar Da mascus door Fransche cavalerie en vliegtui gen aangevallen en met aanzienlijke ver liezen naar het gebied der Djebel-Droezen teruggedreven. De staking van bankpersoneel schijnt haar einde te naderen. De stakers zijn het moede, nog langer te wachten op een ca pitulatie van de bankdirecteuren, die wei geren toe te geven en er alleen in toestem men, geen represailles toe te passen we gens het feit van de staking of de actie der vakvereeniging. De minister van Ar beid is er, in weerwil van den krachtigen aandrang, dien hij heeff geoefend, niet in geslaagd, te verkrijgen, dat de stakers hun salaris ontvangen zonder aftrek voor de dagen, dat zij gestaakt hebben. De direc teuren hebben alleen beloofd, premies te verleenen voor overwer'r .dat de toestand, door de staking ontstaan, zal noodig ma ken. Desniettemin heeft het stakingscomité aan den minister toegezegd, aan een alge meene vergadering van de stakers te zul len voorstellen, pogingen te doen tot een verzoening. Het comité constateert een ontspanning en geeft uiting aan de hoop, .dat de bankdirecteuren ten lsotte toch nog de dagen, waarop is gestaakt zullen uitbe talen. De directeuren echter betoogen, dat zoo zij betaalden, dit zou neerkomen op het aanmoedigen van hun employes om later opnieuw tot staking over te gaan, in de overweging, dat zij persoonlijk geen ge vaar loopen. In weerwil van het verbod der politie 'gaat het bestuur der communistische par tij door met het plan tot het organiseeren van een straatbetooging op Vrijdag tegen de Poolsche ambassade o.n te protesteeren tegen de executie- te Warschau van drie Poolsche communisten, die wegens moord veroordeeld Zijn. De communisten doen een beroep op de socialisten om aan de betooging deel te nemen. De politie kon digt strenge maatregelen aan De politie gaat voort met het uit het land zetten van buitenlandsche communis ten. Maandag- zijn negen Bulgaren over d grens gezet, vandaag zijn vijf Georgiërs te ruggestuurd-; Voortaan zal elke vreemde ling, die actief aan de Fransche communis tische organisatie deelneemt, uit het land wordeip gezet. De rijksregeering heeft gisteren een ka binetsraad gehouden, ter bespreking van de Fransche antwoordnota inzake de veilig- heidsquaestie. 2oowel de toon als de inhoud van deze nota schijnen in de Wilhelmstrasse een gunstigen indruk te hebben gemaakt. Het verluidt tenminste, dat de rijksregee ring het antwoord van Briünd als een ge- schikten grondslag voor onderhandelingen beschouwt. De zoogenaamde sanctiesteden Dussel dorf, Duisburg en Ruhrort zijn geheel ont ruimd. Gisterenmorgen hebben de laatste Belgische troepen Duisburg verlaten. Naar alle waarschijnlijkheid komt weldra een einde aan het groote conflict in de me taalnijverheid. Er bestaat inderdaad eenige zekerheid, dat de patroons het socialistisch bemiddelingsvoorstel zullen aanvaarden. Weliswaar moeten de stakers zich tegen hedennacht over het voorstel uitspreken al vorens het wordt onderworpen aan het oor deel der patroons, maar de goedkeuring der arbeiders laat nauwelijks twijfel. Het voorstel der socialistische centrale behelst, dat een loonsvermindering van 2Yi percent zal worden toegepast gedurende de eerste zes dagen na de werhervatting, daarna worden de loonen op het peil van vóór de staking teruggebracht en gestabiliseerd tot einde Maart 1926. DE LASTIGE KLAN1. Fruithandelaar. „Wat zeit u, vindt u die kruisbessen vuil? Maar denkt u dan, dat ik die dingen van 15 cent 'n pond nog eerst kan gaan wasschen en d'r haar netjes in n scheiding legge?" (Passing Show.) ZE HADDEN HET NIET. „Er is een arme ma».i aan de deur, die 'ijri been verloren heeft. Professor (verstrooid): Zeg hem maar, dot wij het niet hebben." DE SLECHTE TIJDING. Postbode: „Slechte tijding, vriend. Hier is een rouwbrief voor je. Geadresseerde (op den brief kijken 1): „Mijn arme broer is gestorven. Ik ken z a hand altijd direct. DE BULDOG. Leonora en Henri wandelden samen en kwamen tegenover 'n kwaadaardigen buldog te staan. Henri's houding liet op dat oogenblik al les te wenschen en toen ze eindelijk veilg voorbij het dier gekomen waren, zei Leonora verwijtend: „Maar Henri! En je hebt me nog wel ge zegd, dat je den dood voor mij zou trotsec- ren." „Zeker," antwoordde Henri, „en dat meende ik ook wel degelijk. Maar die bul» dog was niet dood." Volgens de Engelsche bladen zullen de be sprekingen tusschen Caiilaux en Churchill waarschijnlijk langer duren dan gisteren ge zegd werd. Eerst werd gezegd, dat Caiilaux reeds Woensdagavond zou teruggaan, nu verluidt, dat wellicht ook Donderdag onder handeld zal worden. De „Daily Telegraph" ziet hierin een goed teeken, omdat zooais vanzelf spreekt de onderhandelingen zekeren tijd vereischen en korte besprekingen slechts tot oppervlakkig heid leiden. Echter bestaat blijkbaar de vrees,een resultaat hebben geleid dat beide landen ook ditmaal niet tot een re sultaat zullen komen. Dit blijkt in het bij zonder duidelijk uit de overal herhaalde be wering, dat Engeland niet op volledige be taling heeft gestaan en dat het zich zelfs dade lijk na den wapenstilstand bereid verklaarde alle schulden te schrappen, als Amerika hier toe maar had willen medewerken. Toch.schij nen Maandag eenige vorderingen te zijn ge maakt. De „Daily Telegraph" houdt bijv. een lange beschouwing over de minimum- eischen van Engeland en in het bijzonder over de verdeeling der door Frankrijk te verrich ten betalingen. Het blad beweert te weten, dat Engeland een Fransche betaling van 12 millioen pond sterling verlangd heeft en daar bij nog nominaal 6 millioen uit de betalin gen ingevolge het plan-Dawes of als alter natief een betaling van 15 millioen zonder een aandeel in de betalingen op grond van het plan-Dawes. Dit voorstel zou echter niet tot Het stoffelijk overschot van ex-koning Konstan- tij n. Zooals men weet is ex-koning Konstan- tijn van Griekenland destijds in Italië, waar heen hij, na verbannen te zijn, was getogen, overleden en in Napels begraven. Thans wordt gemeld, dat de republikein- sche regeering te Athene heeft verklaard er geen bezwaar tegen te hebben dat het stof felijk overschot van den ex-koning naar Tatoi bij Athene zal worden overgebracht om daar te worden bijgezet in het Koninklijk familie graf. De oorlog in Marokko. Een bericht uit Fez meldt, dat verschillen de kaids en stamhoofden naar het hoofd kwartier van Abd-el-Krim zijn vertrokken, die hen daar zou vasthouden in verband met het zwak verzet tegen de Fransche troepen bij de jongste operaties in het bergland van Sar- sar en in het dal van de Loekkos (waar de Op de laatst gehoudën algemeene verga dering te Breda werd onderstaande motie met algmeene stemmen aangenomen en be sloten deze ter kennis te brengen van de regeering en van de Kath. Staatspartij en te publiceeren in de pers. MOTIE. De Nederlandsche R. K. Bond voor Groo te Gezinnen, gevestigd te Nijmegen, in alge meene vergadering bijeen te Breda op 18 Juli 1925; Gelet op het feit, dat bij de jongste no velle op het wetsontwerp Weeldebelasting door den Minister van Financiën de vroeger voorgestelde kinderaftrek uit de Rijksin komstenbelasting, werd verminderd van 300 tot 200 per kind; Overwegende dat door deze wijziging de verbetering in belastingdruk zich beperkt tot de inkomens beneden 3000. dat overigens als een gevolg van de toe gepaste progressie de voorgestelde 'kinder aftrek in vergelijking met den bestaan- den aftrek voor de groote gezinnen van luttele beteekenis is; dat de laatst voorgestelde maatregelen een hoogere opbrengst aan Rijksinkomsten- belasting verzekert van 4.5 millioen gul den voor een zeer groot deel komende ten laste van de groote gezinnen; dat er geen termen werden gevonden om gelijktijdig de opbrengst aan Verdedigings belasting II te verhoogen door herziening van het tarief dezer belasting; dat er alzoo blijkbaar de voorkeur aan is gegeven om de hooge inkomens te ont zien boven het voorstaan van de belangen der groote gezinnen; dat mitsdien de ingediende ontwerpen Weeldebelasting - beloven veeleer een ver- i zwaring dan een verlichting van belasting druk voor de groote gezinnen teweeg te brengen; dat onder deze omstandigheden door den Bond geen prijs wordt gesteld op handha ving van het ingediende ontwerp Weelde belasting, zooals het werd gewijzigd; dat de ontwerpen Weeldebelasting ha de - aangebrachte wijziging geacht worden niettus niet te doen plaats hebben. meer te liggen in de lijn van een Christen lijk Kabinet, hetwelk zich mede tot taak heeft gesteld de grocte-gezinsbelangen te bevorderen; draagt het hoofdbestuur op zich te wen den tot de regeering, met eerbiedig ver zoek het ontwerp Weeldebelasting, zooais het thans voor behandeling gereed ligt, door den minister van Financiën te doen wijzigen in dien geest, dat op meer rede lijke wijze worde tegemoet gekomen aan de rechtmatige verlangens der groote gezinnen. Gaat over tot de orde van den dag. Een tocht naar Loevesteyn. Naar het Corr. Bur. verneemt zal een groot aanfal leden van het comité voor dc nationale Grotius-herdenking zich op Za terdag 29 Augustus naar Loevesteyn bege ven, ten einde met de buitenlandsche e:i andere gasten het kasteel, waar Grotius heeft gevangen gezeten, te bezichtigen. Op den terugtocht zal te Gorinchem worder aangelegd, waar het comité ten stadhuizc door het gemeentebestuur zal worden ont vangen en waar verschillende beziens waardigheden zullen worden bezichtigd. De boot voor deze excursie is welwillend door de N.V. Stoomboofreederij Fop Smit Co. ter beschikking van het comité ge« steld. 1 In Mei is het pontveer aan het Ka terveer opnieuw door de gemeente Zwolle verpacht, onder voorwaarde, dat de pon ten voorzien worden van moforische be weegkracht. Er bestaan bij het gemeente bestuur plannen, om een nieuwe pont met stoomvermogen aan te schaffen, zooals in bedrijf is aan het rijksveer over de Maas bij Drongelen. Het „Centrum1' verneemt, dat de be noeming van een controleerend arts bij de Telegrafie en Telefonie te Amsterdam, uit sluitend berust bij den Direcfeur-Generaal van P. T. T. ep niet, zooals onlangs ge meld werd, bij den Medischen Adviseuf van den Dienst te Utrecht. Wegens zijn benoeming tot Minister van Arbeid, heeft Mr. Dr. D. Kooien, bedankt als voorzifter van den Loonraad bij d# Ned. Spoorwegen. Het Vredespaleis in Den Haag, is thans weder te bezichtigen van 2 tot 4 uur in plaats van 1 tot half 3. Overeenkomstig den, door H. M. de Ko ningin uitgesproken wensch, om in verband met de stormramp haar verjaardag zooveel mogelijk zonder kosten te vieren, heeft de Vereeniging tot Veredeling van het Volks- het vuurwerk op den Amstel op 31 Augus- het vuurwerk op den Amtstel op 31 Augus- Ziedaar, de «fourael, wat ik u te vertellen heb en ik raad u werkelijk te vluchten, want bij God, Ik voelde, toen die dame bij mij was, dat dit alles hooge ernst moest zijn." Dc Tournel en zijn vriend hadden den jon- -gen baron niet onderbroken. Nu zeide eerste: „Ik dank u voor uwen raad, de Linar, maar gij begrijpt, ik zal dien niet opvolgen. Ik weet niet, wat die onbekende dame be wogen heeft, om mij te willen redden, ook niet hoe zij achter de geheimen komt van de Broeders des Verderfs, maar dot is eker, ik zal niet vluchten." „Maar dat is roekeloos," riep de Linar uit, „gelooft gij dan niet, dat de schurken u willen dooden?' „Ik ben daarvan geheel overtuigd, maar hun bedreiging jaagt mij geen vrees aan Hoor eens, de Linar, ik wil u in vertrouwen nemen. Luister, hoe ik met die Broeders in aanraking gekomen ben en gij zult. begrijpen, waarom ze mijn dood willen. Gij zult tevens hooren, hoe lord Nibblington en ik ons ver bonden hebben, niet te rusten voor en aleer de schurken, die zich onder dien naam ver bergen, ontmaskerd en onschadelijk gemaakt i zijn". Dé graaf vertelde nu zijn avontuur met het onbekende meisje, van de dreigbrieven, wel ke hij-had ontvangen en van de overeen komst, die hij en de lord gesloten hadden. „Het spreekt vanzelf, zoo eindigde hij, „dat wij u dit alles mededeelen, overtuigd, clat gij daarvan met niemand, niemand zult ipreken." „Daarop geef ik mijn woord als edelman," antwoordde baron de Linar, „maar ik ben jong en jiehoef voor niemand te zorgen, zeg, neem mij in uw verbond op, want ik wil u helpen de maatschappij van dien pest te verlossen." „Maar," zeide nu lord Nibblington, die al dien tijd zwijgend had toegeluisterd, „denk er aan, het al een strijd op leven en dood zijn." „Des te befer, wat gij beiden bestaat, durf ik ook Laten wij een driemanschap vormen en wederzijds zweren, dat wij niet zullen rusten eer de Broeders des Ver derfs onschadelijk gemaakt zijn," De baron zag zich door beide edellieden de handen toegestoken en zij zwoeren elkaar hun leven te wijden om de Broeders des Verderfs tegen te werken en te besfrijden. „Ik geloof," zeide de lord daarna, „dat wij reeds dezen nacht kunnen beginnen en met kans op succes. Als toch de inlichtin gen van de onbekende dame juist zijn, en wii mogen dit wel aannemen, dan zal dezen nacht nog een aanslag beproefd worden op u graaf. Beproeft men een aanslag, dan moef een der Broeders hiermede belast zijn en wij zullen dus traebten ons van hem meester te maken." „Ja zeker," antwoordde de Linar, „nu wij met ons drieën zijn, moet ons dit niet te moeilijk vallen." „Ik geloof," merkte nu de graaf op, „dat gij u de zaak wel waf te gemakkelijk gaat voorstellen. Vergeet niet, dat het tot heden niemand is gelukt op een dier schurken de hand te leggen." „Maar wij vergeet, dat voor zoover wij weten de polifie nimmer zoo ingelicht was als wij." „Ho, ho, alle slachtoffers ontvingen toch te voren hun doodvonnis en zij werden dan uitnemend bewaakt. „Maar,", zeide lord Nibblington, „zij wis ten niet waar en wanneer de slag zou vallen en dat weten wij nu wel." „Daf is zeker een groot verschil," sprak de Linar. „Ik geef het toe," antwoordde de graaf de Tournel, maar men mag niet als vast staande aannemen, dat mij de dolk of de kogel van een moordenaar zal treffen. Wie weet, wat de sluwe schurken thans ver zonnen hebben, om mij te dooden." „In ieder geval blijven wij bij u en gij zulf in het gevaar niet alleen staan," zeide de baron. „Dat is zoo," sprak nu de lord, „doch laten wii uw kamer doorzoeken en trachten op te sporen of de schurken misschien reeds iets in gereedheid gebracht hebben. Kunt gij uw bediende vertrouwen?" „Ferdirfand, o als mij zeiven, hij'groeide op als mijn speelkameraad. Zijn ouders wa ren bedienden van mijn vader. Hij is mij met hart en ziel toegedaan." „En uw overig bediendenpersoneel?" „Ik geloof hef wel, maar onmogelijk is het natuurlijk niet, dat daaronder iemand schuilt, die door de bende is omgekocht." „Welnu, laten wij dan eens logisch te werk gaan," zeide lord Nibblington. „De schurken kunnen u wel vergiftigen, maar nu gij gewaarschuwd zijt is dit gevaar te vermijden. Zij kur.nên een sluipmoordenaar op u afzenden, die met dolk of pisfool een eind aan uw leven zou trachten te maken. Dat zal evenwel niet gemakkelijk gaart. Op wat andere wijze zouden zij u nog kun nen vermoorden?" „Wie zal het zeggen," antwoordde de graaf, „laten wij evenwel in mijn slaapka mer een onderzoek instellen." De graaf ging zijne vrienden voor en in de slaapkamer begonnen deze nu alles aandachtig te beschouwen. Zij openden kas- fen, onderzochten het bed, keken of door de vensters ook iemand kon binnendringen, doch zagen daarvan de onmogelijkheid in en konden, hoe zij ook zochten, niets vin den, dat hun wantrouwen gaande maakte. „Hier is niets gebeurd en hoe zouden de „Broeders des Verderfs" ook hier hun heil- loos plan hebben kunnen voorbereiden», zeide baron de Linar, „neen, mijne over tuiging is het, dat zij hedennacht een sluip moordenaar op u af zullen zenden, doch wij zullen hem, hoop ik, zoo hartelijk ontvan- geq, daf het de schurken heugt." „Ja," stemde lord Nibblington toe, „wij moeten bij u blijven. Tournel en zij zullen met drie in plaats van met een tegenstan der te doen hebben," „Uw vriendschapstrouw treff me," ant woordde de graaf, „en daar wij gezworen hebben elkaar in leven en dood bij te sfaan sla ik uw hulp niet af. Het is evenwel waarschijnlijk, dat die Broeders des Ver derfs thans reeds mijn woning bewaken om mij te kunnen nagaan, Zij hebben u hier zien binnenkomen en om hen geen argwaan te doen vatten moeten ze u ook weder zien heen gaan. Ik stel dus voor dat gij beiden vertrekt, oih na eenigen tijd terug te keeren. Gij kunt dit doen door den tuin, want in den tuin muur is nog een achterpoortje dat nimmer gebruikt wordt en in het geheel niet in het oog valt. Ferdinand is geheel te ver trouwen, hij zal u daar op wachten en u weder hier heen geleiden, zonder dat ie mand daarvan iets behoeft te bemerken. Vindt gij dat goed?" Beide vrienden moesten erkennen, dat het plan uitstekend was en nadat de graaf hen verder aangeduid had, hoe zij het poortje konden bereiken, gingen zij met een stevigen handdruk heen. Graaf dc Tournel bleef alleen achter ea hij belde Ferdinand, die weldra, wist wat hem te doen stond. Hij begreep wel niet, waarom de twee heeren op zoo geheimzinnige ma nier in de vertrekken van zijn meester gebracht moesten worden, maar als een goed bediende vroeg hij geen redenen, doch verklaarde slechts dat alles zoo zou geschieden, als de graaf het bevolen had. Intusschen waren lord Nibblington en baron de Linar om bij mogelijke verspie ders geen argwaan op te wekken te za- men naar hun club gegaan, vanwaar dc eerste spoedig weder heen ging, terwijl de baron er nog een uurtje bleef. Zij hadden afgesproken waar zij elkaar, tegen dat het duister werd, weder zouden ontmoeten en tegen dien tijd waren zij beiden ter plaatse aanwezig in zeer eenvoudige klee ding. „Ik heb mijn revolver bij mij gestoken-", zeide de Linar. „Ik ben ook gewapend", antwoordde rlord Nibblington. terwijl zij voortliepen en. ik hoop vurig, dat er dezen nacht iets gebeuren moge. Gij kunt niet geloovea hoe opgewekt ik mii gevoel, nu wij een gewichtige en gevaarlijke taak aanvaard hebben. Het is toch maar waarheid, dat het gevaar iets verlokkends. heeft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5