MEM GD Voorkeur aan het Nederlandsch fabrikaat. Frankeermachines. Invoerrecht op vleesch. Een noodmaatregel voor Overheidspersoneel. T uberculose-bestrijding. UIT ONZE OOST.. De afscheidsreceptie van Minister Weiter. ORDE EN ARBEID. Het conflict in de metaal industrie. KERK. EN SCHOOL. R. K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. NA DE STORMRAMP. Een gevaarlijk individu gepakt. LEGER EN VLOOT. MARK TNIEUWS. De „Soemba" te water gelaten. KUNST EN KENNIS. Mgr. Schaepman. De zon-eclips van 1926. VISSCHERIJ.' Een ministerieel schrijven. De minister van Binnenlandsche' Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebesturen sen circulaire gezonden, waarin wordt me- legedeeld, dat de Rijkscommissie-Werkver- ruiming den minister heeft doen weten, dat zij herhaaldelijk heeft kunnen vaststellen, dat aan het rondschrijven van den minister van Binnenlandsche Zaken. betreffende voorkeur van Nederlandsch fabrikaat, ge volg wordt gegeven. Toch is aan de commissie gebleken, aldus de minister, dat er nog gemeentebesturen zijn, die hoewel zij in het algemeen bij het «opdracht geven van belangrijke bestellingen nauwgezet rekening houden met de belan gen der Nederiandsche nijverheid, over het hoofd schijnen te zien, dat zij ook de werk gelegenheid hier te lande kunnen bevorde ren door de noodige steenkolen (speciaal anthraciet) en gietctikes van de Nederiand sche mijnen te betrekken. De commissie heeft, in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leverings voorwaarden. waarnaar de levering van ko len en anthraciet werd aanbesteed, speciale producten van buitenlandsche oorsprong werden verlangd, niet omdat speciaal daar aan de voorkeur werd gegeven, maar omdat deze leveringsvoorwaarden dateerden uit den tijd, dat minder dan thans met de be langen van de Nederiandsche Nijverheid werd rekening gehouden en dat verzuimd was, de betreffende bepaling in de leve ringsvoorwaarden, in verband met de ge wijzigde omstandigheden, te veranderen. Ter voldoening aan het verzoek door de Rijkscommissie aan den minister gedaan, vestigt de minister hierop de aandacht der gemeentebesturen. Aangezien het uit een oogpunt van werk verruiming ook van belang is, dat zooveel mogelijk steenkolen en cokes van Neder iandsche mijnen worden betrokken, noodigt de minister de gemeentebesturen uit, dat hiermede bij het doen van bestellingen re kening wordt gehouden en dat, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan niet tot bestelling van buitenlandsche pro ducten worde overgegaan, alvorens de Rijkscommissie Werkverruiming is gehoord. Door de daartoe door den directeur ge neraal P. en T. gemachtigde personen en firma's kan voortaan voor de frankeering van hunne stukken worden gebruik ge maakt van een frankeermachine. De door middel van zoodanige machine gefrankeer de stukken zijn voorzien van twee stem pelafdrukken, daarvan de eene, welke van helroode kleur is, bevat het woord Neder land, de vermelding van het bedrag van hef betaalde port, alsmede het nummer van de frankeermachine en de andere aan geeft den datum van terpostbezorging. De stempelafdrukken behooren te worden aangebracht op de omslagen, c.q. op de stukken zelf. Stempelafdrukken, welke zijn gesteld op losse stukken papier, alsmede onduidelijke stempelafdrukken zijn niet geldig voor frankeering. De stempelafdrukken moeten blijkens den afdruk van den dagteekeningstempel zijn aangebracht op den dag van terpost bezorging. De door middel van een frankeermachi ne gefrankeerde stukken moeten op de adreszijde zijn voorzien van een gedrukte aanwijzing, aangevende den naam en het adres van den gebruiker. Frankeering gedeeltelijk door middel van een frankeermachine en gedeeltelijk door middel van frankeerzegels is geoor loofd. a Door middel van een frankeermachine gefrankeerde sfukken mogen niet in de brievenbussen worden geworpen; zij moe ten door of vanwege den gebruiker wor den afgegeven aan een door den betrokken directeur aan te wijzen loket, c.q. bijkan toor. De door middel van een frankeermachi ne gefrankeerde stukken worden ten kan tore, van afzending niet voorzien van een afdruk van den dagteekeningsfempel. De minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de vaststel ling van de prijscourant ter berekening van het invoerrecht op versch.of gekoeld vleesch in haar vergadering van 24 Augus tus 1925, bedoelde prijscourant heeft vast gesteld als volgt; Rund- en kalfsvleesch, versch of gekoeld 10 K. G. 100.— Paardenvleesch, versch of gekoeld, 100 K.G. 55.— Gedurende September 1925 zal mitsdien het invoerrecht voor de hierboven bedoel de vleeschsoorten bedragen 10 percent van de hiervoor vermelde waarden. Naar het „Volk" verneemt, heeft het de partement van financiën van de regeering opdracht gekregen om te becijferen wat een uitkeering aan alle ambtenaren van 14 dagen of een maand extra-salaris zou kosfen. Wij herinneren in verband met dit bericht aan een communiqué van begin Juni waarin de regeering als haar meening ten opzichte van een noodmaatregel voor de ambtenaren kenbaar maakte, dat zij vóór de verkiezingen daartoe niet wil overgaan, doch in September de onderhan delingen met de Cenfrale commissie van georganiseerd overleg zou hervatten. Aanvulling der voorwaarden waaronder Rijkssubsidie wordt verleend. Samenwerking in Commissies. Als eene vereeniging, die de tuberculose bestrijding ingevolge hare statuten heeft ter hand genomen en die door het Rijk wordt gesubsidieerd, om eene of andere reden teir opzichte van die bestrijding niet alle deelen van de bevolking, waarover zij volgens hare statuten haar werkkring zou moeten uitstrekken, kan bereiken, dan kan zij door den Minister worden verplicht ten opzichte van de tuberculosebestrijding sa men te werken in eene commissie met eene andere vereeniging of met andere vereêni- gingen, die volgens hare statuten de tuber culosebestrijding beoefent of beoefenen ..n die haar werkingssfeer ook uitstrekt of uit strekken over dezelfde bevolking als de eerstgenoemde vereeniging, maar die de hierboven bedoelde deelen wel bereikt of bereiken, en is de gesubsidieerde vereeni ging verplicht het Rijkssubsidie ter beschik king te stellen van de commissie, met de bedoeling, dat het aan de geheele bevolking ten goede komt. De commissie wordt samengesteld uit één of meer afgevaardigden van iedere vereeni ging, die te zamen een voorzitter (niet-af- gevaardigde) kiezen. De samenstelling der commissie wordt onderworpen aan de goedkeuring van den Minister. De vereenigingen laten alsdan de geheele tuberculosebestrijding in het gebied, dat zij bestrijken, aan de commissie over. De afscheidsreceptie van den heer .Weiter was, naar uit Batavia gemeld wordt, zeer druk bezocht. De geheele Raad van Ned.- Indië, alle departementshoofden, verschillen de 'nooge regeeringsambtenaren, alle voor aanstaande personen uit den handel, scheep vaart en financieele wereld, benevens vele particulieren waren aanwezig. De Metaalbond bereid tot overleg met de R.-K. Christelijke en Neutrale vakorganisaties; niet met de modernen. De.verschillende organisaties in de me taal-industrie hebben Dinsdagmorgen een brief ontvangen van de werkgeversvereni ging „De Metaalbond", die geteekend is door den heer J. Goedkoop, den voorzitter. Naar men weet heefj de Metaalbond op het uur loon bij het verrichten van over- ties medegedeeld, dat zij, alvorens met haar in onderhandeling te treden over het han gende conflict, een verklaring eischte, waarin de vakorganisaties zich vereenigen zouden met het door den Metaalbond in genomen standpunt, dat de vakverenigingen zich niet verzetten mogen tegen het uitvoe ren van door den minister van Arbeid ver leende overwerkvergunningen. De R.-K. Metaalbewerkersbond ant woordde op dit schrijven, dat hij, hoewel zich niet in het algemeen tegen het verrich- j ten van overwerk verzettende, meende te moeten volhouden dat daarover tusschen werkgevers en werknemers overleg diende j te worden gepleegd. In verband vooral met dikwijls plaats hebbende verlagingen van het uur loon bij het verrichten van over werk, meende de Bond zeker niet de beslis sing over het al of niet verrichten van over- j werk zonder meer aan de regeering of een regeeringsambtenaar te kunnen overlaten, gelijk de Metaalbond dit eischte. In het thans door de werknemersorgani saties ontvangen schrijven lezen wij o.m.: „Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer waaruit wij opmaken, dat u zich niet aan sluit bij het standpunt, bij de besprekingen j over het conflict te Rotterdam ingenomen door den modernen bond, daar u aan uwe medewerking tot beëindiging van dat con flict geen principiëelen eisch in verband met den werktijd verbindt. Zooals wij in onzen brief van 11 Augus tus j.l. schreven, zijn wij derhalve thans be- reid, ten spoedigste met uwe organisatie in overleg te treden, ten einde te trachten het conflict tot oplossing te brengen. Waar de door u in uw schrijven voorge stelde wijze van behandeling in zake werk tijdverlenging niet in rechtstreeksch verband staat met het conflict te Rotterdam, ach ten wij het beter, ten einde de zaak niet te vertroebelen, deze aangelegenheid in dezen j brief niet te behandelen. Een gelijkluidend schrijven als het boven staande werd gezonden aan den Chr. Me taalbewerkersbond te Leiden. Geen wettelijke verplichting. In het schrijven van het Hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond te Am sterdam, zegt de Metaalbond, vooreerst mede te deelen. dat door de werkgevers geenszins beweerd is, dat de vakverfeenigin- gen wettelijk verplicht zouden zijn, in de toepassing van een verleende algemeene overwerkvergunning te berusten. Het schrijven vervolgt dan: Het door ons ingenomen standpunt grondt zich op de volgende overweging; Wanneer een werkgever op economische gronden het noodig acht, zijn geheele on derneming gedurende zekeren tijd langer dan 48 uur te laten werken, is hij niet be voegd daartoe zelfstandig over te gaan, doch is hij verplicht daartoe vergunning te vragen aan den betrokken regeerings-amb- tenaar. Slechts indien de regeering van oordeel is. dat de economische omstandig heden langer werken noodzakelijk maken, wordt de vergunning verleend. De regee ring houdt bij haar beoordeeling rekening met motieven van algemeen maatschappe lijk belang, dus ook met de belangen van zoowel werknemers als werkgevers. Bovendien hebben de Vakvereenigingen ten allen tijde het recht, haar inzicht in de zaak aan de regeering kenbaar te maken. Indien nu de regeering, na de zaak grondig bekeken te hebben van oordeel is, dat een vtergunning verleend moet worden en dienovereenkomstig handelt, is het, naar de meening vein den Metaalbond, ontoelaat baar (niet op wettelijken, doch op practi- sche en economische gronden), dat de Vak vereenigingen zich niettemin aan de beslis sing van de regeering niets gelegen laten liggen en weigeren aan de uitvoering van de vergunning mede te werken. Zoodoende zouden de Vakvereenigingen naar de meening van den Metaalbond, zich pratcisch wel degelijk boven de regeering steilen. Voorts willen wij, gaat het schrijven voort het volgende in herinnering brengen; Bij de besprekingen over het conflict te Rotterdam hebt u aan uwe medewerking tot beëindiging van dat conflict de voor waarde verbonden, dat de Metaalbond met de Vakvereenigingen terstond een regeling moest treffen, krachtens welke zoo spoe dig mogelijk zou worden teruggekeerd tot de 48-urigt werkweek. U hebt op die voor waarde de bedreiging doen volgen dat, in dien de Metaalbond daarin niet toestemde, uwe organisatie tegen de uitvoering van iedere algemeene overwerkvergunning dien strijd zou aanbinden en op 1 October a.s. overal zou weigeren haar leden langer dan 48 uur te laten werken, wat ook de beslis sing van de regecring mocht zijn. Zooals u zich herinneren zult, verklaar de de Metaalbond de oplossing van het conflict langs dezen weg onmogelijk. De Metaalbond acht geen enkel verband tusschen uwe voorwaarde en het conflict te Rotterdam aanwezig, en is niet bereid, deze kwestie in samephang met dat conflict onder de oogen te zien. „Het zijn de bovengenoemde door u ge stelde ovorwaarden", besluit 't schrijven, „die de onderhandelingen over de oplossing van het conflict hebben doen afbreken." Aan het hoofdbestuur van den Nederl. Neutralen Bond van Metaalbewerkers en Arbeiders in aanverwante Vakken te Am sterdam, schrijft de Metaalbond ten slotte: Wij ontvingen uw schrijven van 18 dezer en moeten beginnen met u attent te maken op twee onjuistheden, daarin voorkomende. Vooreerst hebben wij in onzen brief van 11 Augustus j.l. geen enkelen eisch gesteld. Wij hebben slechts ons standpunt te ken nen gegeven tegenover den principieelen eisch, die van de zijde der vakvereenigingen werd gesteld n.l. dat de oplossing van het hangende conflV alleen kon worden ver kregen, indien de Metaalbond terstond met de vakvereenigingen een regeling maakte omtrent spoedigen terugkeer tot de 48-urige werkweek. Voorts maken wij u opmerkzaam, dat de Metaalbond geenszins in de Landelijke Re geling de normale werkweek op 56 uur heeft gesteld. In die regeling, die een interne regeling is, bevattende de minimum arbeidsvoor waarden, waaraan de leden van den Me taalbond moeten voldoen, wordt van een normalen arbeidstijd niet gesproken. U hebt ten onrechte den termijn van 56 uur per week, welke als langste termijn wordt ge- noemd, gedurende welken de Metaalbond i nog toestaat dat voor overuren geen toeslag j op het uurloon wordt gegeven, aangezien j voor een door den Metaalbond vastgestelde 1 normale werkweek. Uw geheele betoog over het zedelijk recht van den Metaalbond verliest door deze onjuistheden zijn beteekenis. Gelijk aan de R.-K. en Chr. organisaties geschreven is, meldt de Metaalbond ook aan de Neutrale organisatie bereid te zijn ten spoedigste met haar in overleg te treden, ten einde het conflict tot oplossing te bren gen, een en ander omdat ook de Neutrale Bond geen principiëele eisch in verband met den werktijd stelde. et is al meerdere keeren gebeurd, dat we in de verschillende bladen de aandacht vroe gen voor de School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam, welke onder bescher ming staat van de H.Teresia en Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop yan Haarlem als be schermheer heeft, en .toch is het een feit, dat velen nog nooit van het bestaan van deze school hoorden. Het doel van deze school is R. K. vrouwen en meisjes op te leiden tot christelijke maat schappelijke werksters, die door hun arbeid huisgezin en maatschappij daadwerkelijke hulp willen verleenen. De leerlingen van de school zijn zij, die ge durende twee volle jaren den geheelen cursus volgen na langeren tijd practisch werken, na eindexamen van de school te hebben afge legd, na het schrijven van een klein proef schrift, wordt een diploma uitgereikt,dat recht geeft op verschillende sociale betrekkingen, als armbezoekster, woninginspectrice, jeugdleidster, reclasseeringsbeambte, beambte bij de kinderbescherming, fabrieksopzich- teres. Maar dit is niet het eenige doel van deze school. Het gebied, dat zij tracht te bestrijken is veel grooter in breeder kringen wil zij nut afwerpen. De ziekenverpleging en het onderwijs heb ben beide een maatschappelijken kant; voor de verpleegsters en de onderwijzeressen worden ook verschillende cursussen gegeven, zoodat zij beter voor haar taak berekend zullen zijn. Het vereenigingsleven zoowel op maat schappelijk als op charitatief gebied vraagt een intenser leven alken de geneigdheid is niet meer voldoende vee) kennis is daarvoor noodig men komt in aanraking met allerlei andere vereenigingen, rechtskwesties, soci ale problemen zijn aan de orde van den dag, de boekhouding vraagt door de subsidiekwes ties groote zorg. Daar is kennis en routine voor noodig, een goed bestuurslid, een goede werkster, een goed propagandiste te zijn. Ook daarin helpt de school voor maatschap pelijk werk het is niet noodig, dat men hier voor de school gedurende twee jaar geheel volgt enkele cursussen zijn daarvoor vol doende. Maar er is nog een geheel andere groep van meisjes die de school zouden kunnen bezoeken. En dat zijn degenen, die na het ver laten van den schooltijd zich zelf een eindont- wikkeling geven. Wanneer in vroeger jaren de jonge meisjes, na het beëindigen van haar schooltijd, haar opvoeding wilden voltooien, dan werd een toevlucht genomen tot de verschillende pen sionaten, waar het aanleeren van de vreemde talen,wat liefhebberijen in letterkunde, kunst geschiedenis en teekenen hoofdzaak was. De tegenwoordige tijd neemt daar geen genoe gen mee. Vele pensionaten hebben hun leer programma dan ook al reeds gewijzigd, maar aan datgene wat we in onzen tijd zoo dringend noodig hebben, aan flinke, goed onderlegde sociaalvoelende jonge vrouwen kunnen zij ons niet helpen. Wanneer een jong meisje na het beëeindigen van haar schooltijd een jaar naar het buitenland gaat om haar talen te te keren spreken, en zij komt dan op de school voor maatschappelijk werk haar op voeding voltooien, dan zal zij zeker klaar zijn voor het volle leven. Zij behoeft ook al weer den geheelen cursus niet te volgen, maar kiest zich datgene uit, wat haar aantrekt en wat voor haar belangrijk is. Een volgende groep meisjes, die van de school kunnen profiteeren, zijn zij, die zich willen ontwikkelen voor eigen gezin. Er wordt wel eens geklaagd, dat de kinderen tegen woordig lastig en moeilijk op te voeden zijn. Zeker,dat is waar. Maar wat weten de mees te jongevrouwen, juist in dien moeilijken tijd van ziel-en opvoedkunde De meesten denken deze bij uitstek moeilijke kennis mee te krijgen op den dag van haar huwelijk. Maar dit is waarlijk niet het geval. Heel dikwijls worden de kinderen in het begin verkeerd aangepakt en geleidze heeten lastig, brutaal en ongezeglijk als men ein delijk na schade en schande wijs geworden is, en inziet wat men zelf verknoeide. En dan is er niet veel meer aan te veranderen. Hoe moeilijk is het vaak niet de eerste baby te helpen hoe verkeerd staan de handen dikwijls niet, als man of jonge kinderen ziek worden, en de jonge vrouw, zonder moeder's hulp er alleen voorstaat. Hoe lastig is het niet om de kinderen, die nog niet naar school gaan, bezig te houden. Ook voor deze groep meisjes zijn er ver schillende cursussen aan de school voor Maatschappelijk werk, waardoor ze flinke, handige vrouwen voor haar gezin worden. Maar ook voor degenen, die graag geeste lijk werk in hun leven doen, is er op de school een opleiding. In zijn Nieuwjaars-toespraak wees Z. D. H. de Bisschop van Haarlem erop, dat het werk in de verschillende parochies zoo uitgebreid wordt, dat H. H. Geestelijken het allen niet afkunnen, en dat ze geholpen dienen te worden door z.g. leeken apostelen, d.w.z., mannen en vrouwen die huisbezoek in de verschillende wijken verrichten. Volgens persoonlijke mededeeling van Z. D. H. is in de parochies van de stad Haarlem, waar zulke leeken apostelen werkzaam zijn, veel beter op de Katholieken gestemd bij de laatste ver kiezingen dan elders. Wat doen dan die leeken apostelen Even als de zusters van Maatschappelijk werk de doktoren voorafgaan, huisbezoek doen, de patiënten leeren kennen, en daardoor de dok ter in staat stellen, den menschen vlugger en doeltreffender te helpen, zoo ook zal de lee- kenapostel door huisbezoek de menschen leeren kennen, zien welke geestelijke nooden er zijn, de afvalligen opsporen, waardoor de parochie-geestelijke vlugger het werk zal kupnen verrichten. De voornaamste cursussen, die aan de school gegeven worden zijn eigen geestelijke vorming, Godsdienstleer, Ziel- en Opvoed kunde, Katholieke Zeden- en Gezinsleer, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde, So ciologie Recht, Hygiene, Ziekenverpleging in het huisgezin, Verbandleer, Boekhouden, Tuinbouw, Handenarbeid, Speelgoed ma ken, Houtslojd, Kunstgeschiedenis. Voor iedere groep van leerlingen wordt dus een aparte combinatie gemaakt, naarmate ze noodig hebben. Ook kunnen enkele losse cursussen gevolgd worden. De nieuwe cursus begint op 16 September. Verdere inlichtingen zijn te bekomen bij de Directrice, mej. F. Haye, Amstel 5, Am sterdam. NED. R. K. HUISVEST1NGS-CQMITE Ingekomen giften voor de slacht offers van de stormramp. De totale ontvangsten door het Ned. R.- K. Huisvestings-Comité tot dusver ontvan gen bedragen 84565.87. Volgens de aanwijzingen der schenkers zijn hiervan bestemd: Voor de slachtoffers in het bisdom 2406.59, voor de slachtof fers in Noord-Brabant 64988.78, voor Bor- culo 1134, voor alle geteisterde streken 15011.50, voor speciale doeleinden 1025, De eerste bewoners van het „Cycloon-park" te Borculo. De daklooze inwoners te Borculo be trekken, naar gemeld wordt, geleidelijk de woningen in het z.g. „Villapark Cycloon bijna een twintigtal gezinnen is reeds ge holpen. Op de lijst der huisvestingscom missie staan intuschen 60 a 70 namen van aanvragers. Niet alle woningen worden op genoemd terrein gebouwd, ook staan er eenige afzonderlijk op particulieren grond. Natuurlijk zal het comité het liefst de wo ningen op een centraal punt zien. De nog niet geholpen gezinnen leven zoo goed en kwaad als het kan in hun ruïnes. Maar er zijn er onder, die gevaarlijk wor den door haar gescheurde muren. De commissie voor voedselvoorziening heeft de verstrekking van levensmiddelen in natura uit de gezonden voorraden beëin digd. Een 15-tal gezinnen, wier verzorgers door de ramp buiten staat zijn te werken, wordt gesteund door verstrekking van bons voor levensmiddelen. Ondertusschen vertoonen de straten een levendig beeld. Allerwege wordt geklopt en gehamerd, een druk vrachtautoverkeer heeft plaats, waartusschen zich de boerenkarren, die puin wegvoeren, bewegen. Komt het voor, dat een vrachtauto, met balken be laden, bij den ingang van een nauwe straat blijft steken, dan is in een oogenblik een file van voertuigen gevormd. Gelukkig weet de politie dergelijke stagnaties spoedig te verhelpen. Van de militairen bemerkt men overdag weinig, zij zijn thans druk bezig de wegen buiten de kom vrij te maken v,an gevallen boomen. Voorloopig geen invordering van belasting. In antwoord op een verzoek van den burgemeester van Borculo heeft de minister van Financiën goed gevonden, dat ten aan zien van hen, die door de stormramp aan zienlijke schade hebben geleden, voors hands geen maatregelen tot invordering van de personeele belasting en van de inkom stenbelastingen enz. moeten worden geno men. Prins Hendrik te Borculo. Dinsdagmiddag ruim 3 uur kwam Prins Hendrik met gevolg te Borculo aan om de verwoestingen in oogenschouw te nemen. Op het Gemeentehuis werd de Prins ont vangen door den burgemeester jhr. de Mu- ralt, die aan Z. K. H. verschillende autori teiten, notabelen en de voorzitters der on derscheidene commissies voorstelde. Nadat de thee was gebruikt, maakte de Prins onder begeleiding van den burgemeester en den gemeente-architect, den heer Ten Raa; een rondgang door 't verwoeste stadje. Het Groene Kruis en de Stormramp. Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende: Zooals bekend is, heeft de A N. V. „Het Groene Kruis" ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van het Nederiandsche Gróe- rfè Kruis eene Commissie ingesteld, welke zich ten doel stelt, een fonds bijeen te bren gen voor de ondersteuning van invaliede en hulpbehoevende oudwijkverpleegsters. Nu echter de stormramp in het Oosten plotse ling zoo groote schade en ellende heeft ver oorzaakt, meent de Commissie dat alle lief dadigheid van ons volk voorloopig gecon centreerd behoort te worden op de slacht offers van deze catastrophe. Daarom heeft ze besloten, de collecte voor het genoemde Steunfonds voor Wijk verpleegsters een paar maanden te moeten uitstellen, overtuigd, dat ook later velen zullen willen medewerken tot dit zoo noo dige en schoone doel, dat zich de Groene Kruis-Commissie heeft gesteld- Wij kunnen hier nog aan toevoegen, dat de voorzitter der A. N. V. „Het Groene Kruis" daags, nadat de stormramp bekend werd een bezoek aan Borculo bracht en er alle hulp toezegde, die men noodig oor deelde en die verleend kon worden. Deze week zijn een paar lighallen voor tubercu loselijders te Borculo in bruikleen afgezon den, welke door welwillende medewerking van de Directie der Nederiandsche Spoor wegen niet allen gratis, maar ook voorbeel dig snel naar het zoo zwaar getroffen stadje zijn vervoerd. De toestand te Langenboom. Door de deskundige commissie zijn de R. K. kerk, de molen en tal van nog ten deele overeind gebleven woningen in Lan genboom, in Oventje enz. afgekeurd. De kerk moet geheel worden afgebroken; zoo ook de molen van 't Oventje en bedoelde huizen. De omvang der ramp wordt hierdoor dus weer grooter. De kerk en de molen zijn thans met hout en draad afgerasterd. De school te Langenboom zal gedeeltelijk worden afgebroken; het dak is thans geheel verwijderd en binnen korten tijd hoopt men met het bouwen te kunnen be ginnen. Ook te Langenboom zijn verschillende noodwoningen ingericht en worden nog da gelijks nieuwe bijgebouwd. Het huis van den heer Schoonwater is men geheel aan 't ver nieuwen; steenen, pannen, en verder benoo- digd materiaal zijn reeds aangevoerd. Met de kerk en klooster te Langenboom heeft men nog geen aanvang gemaakt. Wel is men op 't oogenblik aan 't werk met het stich ten van een tent, alwaar de Eerw. Paters tijdens de werkzaamheden verbonden aan de opbouwing van kerk en klooster zullen kunnen verblijven. Voorloopig wordt des Zondags en ook door de week de H. Mis gedaan in het Patronaat, dat bijna niets door den storm heeft geleden. Ook te Zeeland wordt druk gewerkt, meldt men aan de ,,'s-H. Crt." Over het werk der soldaten der Genietroepen is men uitstekend tevreden. Dagelijks worden groote autovrachten planken en verder be- noodigd materiaal aangevoerd, voor het bouwen van noodwoningen in de verwoeste streek. „Je geld of je leven!" Maandagmorgen in alle vroegte heeft in de boerderij van den landbouwer Groenen boom bij Rotterdam, een inbraak met ge weldpleging plaats gehad. Op een zolder kamertje sliep de dienstbode, de 28-jarige M, C., in een ledikant, terwijl in dezelfde kamer in een bedstede de 30-jarige dochter des huizes, T. Groenenboom, fer ruste lag. Te half zes werd de dienstbode plotse ling wakker en bemerkte zij, dat er een man in de kamer stond. Zoodra deze zag, dat hij ontdekt was, sprong hij op het bed toe, haalde een groot mes te voorschijn en schreeuwde1. „Je geld, of je leven, en houd je mond-" De man sleurde daarop het meis je uif bet bed en dreigde haar te zullen vermoorden als zij niet zei waar het geld van Groenenboom was. Het meisje verklaar de, dit niet te weten, waarop een hevige worsteling volgde. De dienstbode wist zien plotseling te verplaatsen in de-richting van de bedstede en daar de dochter te wekken,- doch de man beval, ook deze te blijven liggen, or anders haar te zullen vermoorden. De dienstbode sleepte hij mede de trap af, doch op de onderste trede wist zij zich los te rukken en te ontkomen. Zij vluchtte den koestal en de schuur door, waarna zij op het erf kwam, steeds achtervolgd door den man met1 't mes. Luidkeels schreeuwde zij om hulp, hetgeen de aandacht trok van den 23-jarigen arbei der C. J. v. d. B., die in den uin achter het huis aan her werk was. Te zamen met nog een knecht begonnen zij den man, die op de komst der knechts de vlucht had genomen, te achtervolgen over den Dordt- schen straatweg en den Groenen Hilledijk. Bij de Voorde verloren zii hem uit het oog. De beide knechts waarschuwden onmiddel lijk een agent van politie, die op De Dreef woont. Per fiets zette deze de achtervol ging voort. De dienstbode had bij de achtervolging ontdekt, dat de man tijdens de worsteling zijn broek gescheurd had. Er werd dus naar een man met een gescheurde broek gezocht. Inderdaad slaagde men er in, hem des middags op den Oostvarkenoordschenweg te arresteeren. Het bleek de 24-jarige smid J. A. v. H. uit IJseimonde te zijn, die den vorigen dag uit de strafgevangenis t'e Rotterdam was ontslagen, waar hij wegeqs diefstal met braak negen maanden gezeten had. De man werd overgebracht naar het bureau Nas- saukade. Aanvankelijk ontkende hij alle schuld, doch daarop legde hij, na een scherp verhoor' 'n volledige bekentenis af. Vroeger was hij bij de familie Groenen boom geweest en dus volledig met de situa tie op de hoogte. Des morgens had hij den tijd, dat Groenenboom de koeien molk, af gewacht, om het huis binnen te komen. Er wordt niets vermist Het Vnes is op het erf teruggevonden. Omtrent de inbraak met geweldpleging in de boerderij van den landbouwer Groe nenboom aan den Dordtsche straatweg 751, bij Rotterdam, verneemt de Tel. nog het volgende: De aangehoudene, J. A. van H„ had het vorige jaar, zooals gemeld, bij de familie Groenenboom gewerkt als boerenknecht. Al spoedig bleek, dat de man niets van het vak kende en na twee dagen werd hij reeds ontslagen. Den volgenden dag kwam hi) echter weer terug en de landbouwer nam hem weer mee naar het land, doch zeide er bij, dat het voor het laatst was. Toen de man den daaropvolgenden dag echter weer verscheen, werd hij weggejaagd. Vermoe delijk heeft hij t'oen reeds gehoopt alleen gelaten te worden om zijn slag te slaan. Thans heeft hij gebruik gemaakt van de gelegenheid om terug te komen. Van H. wist, dat om zes uur het werkvolk op de hofstede komt, en dat het verleden jaar de gewoonte van Groenenboom was, reeds om halfvijf naar het land te gaan om te mel ken. G. had echter dit jaar met deze ge woonte gebroken en ging eerst om halfzes. Zoodoende had de inbreker, die waarschijn lijk reeds den geheelen nacht in de schuur was geweest men had n.l. midden in den nacht den hond hooren aanslaan slechts een half uur tijd om zijn slag te slaan. Toen hij Groenenboom en diens neef die ook op de hoeve slaapt, naar het land had zien gaan, dacht hij de dienstbode al leen thuis te vinden. Van het feit, dat mejuffrouw Groenen boom ook boven sliep, wist hij niets af. De voordeur kon hij gemakkelijk openwringen, waarna hij in de keuken kwam. Daar vond hij een groot broodmes, dat hij als wapen bij zich stak en vervolgens sloop hij de trap op naar de kamer van de dienstbode. Naar deze verhaalde, had ze al iemand de trap op hooren komen. Tot haar grooten .schrik zag ze plotseling de deur van haar kamertje opengaan en trad er een vreemde man bin nen. „Man, wat moet je hier?" gilde het meisje. De indringer legde haar echter het zwijgen op en zooals wij reeds meldden sleurde hij het meisje de trap af, tot zij beneden wist te ontkomen. „U kunt niet begrijpen, me neer," vertelde zij, „hoe ik geschrokken ben, nog nooit in mijn leven heb ik zóó hard ge- loopen en ik verzeker u, dat toen ik een maal los was,- hij mij nooit meer gekregen zou hebben, ook al waren de knechts niet gekomen. Maar." voegde ze er aan toe, ,,'t is gelukkig goed afgeloopen. Om zeven uur 's-morgens hadden ze hem al. Op Tuindorp hield hij zich achter een schuurtje verscho len. Ons knechtje herkende hem dadelijk." Toen het dappere meisje zag, dat de lens van den -fotograaf op haar gericht was, vluchtte ze met een: „Nee hoor, ik d'r niet op" de schuur in. De dader zal ter beschikking van de. ju» stitie worden gesteld een Hollandsch-Duitsche, uitgaande van de Ned.-Indische Sterrenkundige Vereeni ging, standplaats Benkoelen; een Hollandsche, uitgaande van de Kon. Academie van Wetenschappen, standplaats Pladjoe bij Palembang; een Engelsche, uitgaande van de Royal Astronomical Society te Londen stand plaats nog onzeker; een Amerikaansche, uitgaande van Swarthmore College, standplaats vermoede lijk Benkoelen; een Amerikaansche, uitgaande van het „Naval Observatory" fe Washington, stand plaats vermoedelijk Kepajang, boven Ben koelen; een Amerikaansche, uitgaande van Har vard University, standplaats nog onzeker- Op de werf van de N. V. Wilton's Ma chinefabriek en Scheepswerf te Rotterdam werd Maandagmorgen met goed gevolg te water gelaten het Flottieljevaartuig „Soem ba", gebouwd voor rekening van 't Depar tement van Marine. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn: lengte op de lastlijn 74 M.; breedte op bui tenkant spanten 11.5 M.; holte tot boven-, dek 6.3 M.; waterverplaatsing 1676 ton; machinevermogen 2175 I. P. K.; snelheid 15 mijlen. Het vaartuig is bewapend met 3 kanon nen van 15 cM. en 1 anti-luchtvaartkanon van 7.5 cM„ benevens met een viertal zware mitrailleurs. Onder leiding van den directeur van Scheepsbouw van het Ministerie van Marine werd het ontwerp vervaardigd. Het toezicht bij den bouw werd gevoerd door den inge nieur der Marine L. Troost. Wegens zijn reis naar Rome in verband met het jubilé-jaar zal Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman, president van het Groot-Semi- narie „Rijsenburg", té Driebergen, van 29 Augustus tot 27 September afwezig zijn. Druk wetenschappelijk bezoek. Naar de Loc. verneemt, zullen niet min der dan zes wetenschappelijke expedities ondernomen worden voor bestudeering van de in Sumatra volgend jaar zichtbare vol ledige zoneclips. De volgende hebben zich reeds aange meld: GRONINGEN, 25 Aug. Roode Tarwe 11—12.50, Witte tarwe 11—12.50, Roggf ƒ9—10.25, Wintergerst 10—11.50, Zomer- gerst/9.5010.90, Witte Haver/9.5010,25 Gele Haver 8.509.50,Zwarte Haver 9.5010.75, Blauwpeulerwten 917.50, 9.5010.90. Groene erwten 1116, Kool zaad 2027, Karwijzaad 20—26.75, Geel Mosterdzaad 2436, Kanariezaad 20 26.75, Buitenlandsche Rogge 13.5014 Voergerst 12.7513, Roode Mais ƒ12.50—» 13. ROTTERDAM, 25 Aug. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 245 'paarden, 59 veulens, 1 ezel,1187 magere runderen, 635 vette runderen, 239 vette kalveren, 425 nuchtere kalveren, 600 graskalveren, 250 schapen of lammeren, 63 varkens, 312 biggen, 13 bokken of geiten. Prijzen per Kg. koeien 37 40 42 Vi5562 65 ets., ossen 485460 ct., stieren 434754 ctd., kalveren 62% 72 87 90 ets. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien 320—490, kaifkoeien 350500, stieren 140500, pinken 150200, gras kalveren 60120, vaarzen 200250, paarden 200350, biggen 1224, id. per week 2.252.75, slachtpaarden 100— 200, hitten 130250, fok nuchtere kalveren 20—35, slacht id. 20—25, overloopers 3045, veulens 6080. COÖPERAT. TUINIERSVEREENIGING „GOUDA EN OMSTREKEN." Veiling van 24 Aug.- 1925. Tomaten A 8.50—10.30; id. B 6.20—8.60; id. C 6.30—7.40; id. CC ƒ2—4.20; id. kriel 0.10—1.90; id. bonken 5—7; id. rijp 7—9, per 100 pond; Snijboonen 11 26; id. sprot 0.70—7; Stokboonen 7 25; Stamboonen 4—16; Spekboonen 12.8018.70; Pronkboonen 3.307.90; Uien 4.40—6; Chalotten 7: Spinazie 8il; Postelein 4.40—11.60, per 100 K.G.; Komkommers ie s. 2.805.50; id. 2e s 1.70—2.60; id. 3e s. 0.80—1.20; id. gele 0.705.50; Bloemkool 146; Savoye kool 812; Roode kool 411; Andijvie le s. 1.102.90; id. 2e s. 0.40 1.10; Kropsla f 0.202.60, per 100 stuks; Wortelen 5.50—11.40; Rabarber 1.80 5.30; Peterselie 0.401.30; Selderie 11.50, per 100 bos; Perziken 0.04 0.18; Meloenen 0.210.72, per stuk; Eieren oer 100 sfuks 8.70. „AFSLAGVEREENIGING BEEMSTER, PURMEREND EN OMSTREKEN". Dinsdag, 25 Aug. 1925. Aardappelen 0.91 1.55; kl. Aardappelen 0.39, per zak (25 K.G.); Slaboonen 0.752.80; Snijboonen 1.504.05, per zak (15 K.G.); Bloemkool 13.20, per 100; Spinazie 0.80—1. per mnd. (5 K.G.); Andijvie 2.803, per 100 krop; Uien 1.35 per 25 K.G.; Appels: Codlin Keswick 0.12; Tulpappel, roode 0.35 per K. G.; Peren: Clapp's Favorite 0.51 per K.G. AMSTERDAM, 25 Aug. (De Jong Koene). Yellow Transparant extra f. 0.50 0.80, dem I f. 300.34, Gladstone extra f. 40f. 0.50, idem I f. 3440, Keswick I f. 0.240.30, idem II f. O.I8—0.22, Zoete appelen f 0.160.24, Zure appelen f 0.12 0.16, Clapp's favorite f 0.60f 0.76 (extra) idem I f 0.40f 0.54, Dirkjesperen f 0.18 0.28, Goudballen f 0.200.32, Suikerperen f 0.220.32, Trospesperen f 0.12—0.18, Trosbessen f 0.600.70, Pruimen Victo ria f 0.600 70, Belle de Louvain f 0.55 0.64, blauwe f o.480.56, Reine Claudes fÓ.5Ó0.60, Friesche pruimen f0.500.6 dubbele witte f 0.700.80, alles per Kg., Kar bonkels f.802.15, Suiker meloen en f 0.55 0.75, klein f 0.300.45, Netmeloenen groot f 0.700.75, Perziken I f 0.160.24, idem II f 0.070.12 per stuk, Tomaten I f 1216, idem II f 511, Spercieboonen enkel f 16 28, dubbel f 915, Snijboonen f 2026, Augurken fijn f 4050, id. fijn f 3040, id. basterd f 2024, id. grof f 1014, per 100 Kg.Bloemkool I f 3042, d II f 1524, Komkommers geel I f 45, ic e n II f 2.50 3.90, per 100 stuks Peen f 1423, idem II f 711, per 100 bos Sla f 3.505.50, An dijvie f 1.803.40 per 100 Postelein f 0.90 pet mand, Uien f 1.80:3.40 per 100 per baal van 25 Kg. Zandeigenheimers f 5 9.80, Drielingen f 47.50 per 100 Bloemen Chrysanthenums f 2235, Am. anjers f 59 Chabot anjers f 35, Da- lias f 2—4, Gladiolen f 24, Hadley f 710, Golden Ophelia f 35, Op'ielia f 34.50, Sunburst f 2.504, Keizerin f 34 per 10Ó stuks, Lelies Oratum f 1014, Japansche le lies f 1012 per 100 kelk, Snijgroen f 37.50 per 100 rank. IJMUIDEN, 25 Aug. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoomtreilers IJM. 417 (Derika VII) met 4229, IJM. 127 (Derika XIII) met 1837, IJM. 10 (Jacqueline Clasina) met 3192, IJM. 120 (J. T. Cremer) met 3790, IJM. 142 (Freia) met 3251, IJM. 180 (Holland IV) met 2 592, IJM. 90 (Stormvogel) met 2357, IJM. 48 (Verano) met 1271' en IJM. 72 (Caroline) met 2013 aan besomming. IJMUIDEN, 25 Aug. Heden waren aan de markt de vangzsten van 9 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt Tarbot 2.50 2.10 tongen 3.402.40 per kg.gr. schol 67,46, md. schol 57, zetschol 4737, kl. schol 2014, 12—*-5.50> scharren 22 per 50 kag vleet 6.201.45 per stuk makreel 19.5016, pieterman en poon 133.50, gr. schelvisch 3630, md. schelvisch 2623, k.m.d. schelvisch 12 8.50, kl. schelvisch 6.705.50, 2.70 per 50 kg. kabeljauw 6950 per 125 kg. gr. grullen 1912.50, kl. gullen 63.50, wijting 42.40 per 50 kg. IJMUIDEN, 25 Aug. In de week van 18 tot en met 24 dezer kwamen van de treil visscherij aan de markt 81 stoomtreilers, 1 Nederiandsche en 1 Deensche motor- kotter, 126 motor- en 15 zeilkustvaartuigen alsmede 8 open booten met een aanvoer van 746.250 kilogram tot een waarde van Van de IJslandvaart kwam slechts 1 Neder iandsche trawler binnen met een vangst van 56.143 kilogram en eene besomming van 12.132 Aan de drijfnetvisscherij werd deelgenomen door zeven zeilloggers en één Britschen stoomdrifter met een vangst van 84.878 kilogram en eene opbrengst van 25.761. De 53 van elders komende consignatie zendingen brachten 2488 op. De totaalomzet bedroeg deze week 216494 tegen 258.613 in de voorafgaande week.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6