Voor de Juliaantjes* Welkom. Voor Donderdag 27 Augustus 1925 49ste Jaargang No. 16130 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad /M.H. ADVERTEERDERS. Morgen (Vrijdag) zal de N. H. Cou rant, wegens het bezoek van H. M. 'de Koningin, om pl.m. half twee ver schijnen. Men wordt dus verzocht de adver- ientiën zoo vroeg mogelijk te willen Inzenden. DE ADMINISTRATIE. Ir Agenda 28 Augustus Het bezoek van H. M. de Koningin. Een aardig snapshot van de wedstrijden ringriiden te Santpoort. De Koninklijke rijtuigen. Posten der Reddingsbri gade. Het gevolg van H. M. Aanbieding bloemstukken. De nieuwe Burgemeester van Bennebroek. DE STORMRAMP. Te Schoten. Te Spaarndam. A. F. Bijvoet. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koniugstraat 10 Haarlem. De nieuwbenoemde professor in de philosophie aan het Seminarie te Warmond, de ZeerEerw. Zeergel. Heer J. Niekel. DE STORMRAMP. Ged. Staten van Noord- Holland en de subsidie- verleening door gemeenten Personalia. Telegraphisch Weerbericht DE GRONDEN AAN DEN ZEEWEG. Het raadsbesluit van Bloemen' daal goedgekeurd. GROOT RINGSTEEK- TOURNOOI TE SANTPOORT. He •Domnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: 0.25 iPer week Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij lyoormtbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. i Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. IIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiên 35 cents per rtge* Bij contract belangrijke korting» Advertentiên tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. 60 cfc per regel op de la Pagina» 15 ct per regel. Vraag- en aanbod-ad ver. tentiën 14 regels 60 ct per plaat. ling: elke regel meer 15 ct, bii vooruitbetaling. (Alle abonne's op dit blad zijn, uigevolge*oe verzekermgsvoorwaarden f 9[iJ){| levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Rfl bij legen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen uUUU.' verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen "U. do een ongeyai met f OEf] bij verlies van een hand, f IOC bij verhes van een f CO bij een breuk van f l n p-ï verlies van een doodeli)ken afloop 1 £<JU. een voet of een oog I^D.' duim of w,jsvmeer I DU.'been of arm I 4U'. ^ndCTe vdn^ Morgen is voor Haarlem een blijde dag. t)e komst van de Koninklijke familie is voor een stad altijd een heuglijke gebeurtenis, vooral, wanneer het bezoek niet toevalliger wijze, ter gelegenheid van een tentoonstel ling b.v, plaats heeft, maar officieel de stad en haar burgerij zelf geldt. Zulke bezoeken zijn uiteraard in ons land met zijn elfhonderd gemeenten zeldzaam. Daarom weet de stad, welke de Konink lijke familie te gast heeft, dit als een voor recht te waardeeren. Reeds verleden jaar, toen het plan was gerpaakt, dat H. M. de Koningin de hoofdsteden des lands zou be zoeken, was er sprake van, dat Haarlem de Landsvrouwe binnen zijn vesten zou ontvan gen. Het bezoek werd een jaar uitgesteld en morgen zal dan Haarlem's burgerij Koningin nedag vieren met de Vorstin Zelf in haar midden. Onwillekeurig gaan onze gedachten terug naar het laatste Koninklijk officieel bezoek op 22 November 1918. Al bijna zeven jaren liggen die woelige, a'ngstwekkende, zenuw- spannende winterdagen achter ons. Het stadhuis moest versterkt en verschanst wor den; er dreigde onraad en gevaar. Het spook der revolutie waarde rond. De roode .partij zon op omverwerping van het staats- igezag; op een breuk tusschen Nederland en rOranje. Maar onze dappere mannen waakten. Wie denkt niet met trotsch terug aan die •wakkere garde, waarin onze Roomsche mannen in het voorste gelid stonden, gereed om iedcren aanval op het wettig gezag te keeren; om te beschermen de orde, de tucht, de veiligheid, de vrijheid, welke onder de re geering van het Oranjehuis en niet het minst onder het zegenrijk bewind van H. M. Ko ningin Wilhelmina het kostbaar bezit van ideze stille, lage landen zijn geweest. Wie denkt niet even terug aan den on- bluschbaren geestdrift, waarmee de residen tie na het mislukte roode avontuur de dier bare Landsvrouwe toejubelde en opnieuw ijzlechtig getuigenis aflegde van haar aanhan kelijkheid en trouw. Datzelfde verlangen bestond toen in alle deelen van Nederland,- overal wilde men toen vóór Oranje getuigen. En het blijft een der mooiste bladzijden uit Haarlem's historie, dat Sint Bavo's stad de eerste was, waar H, M. de Koningin zich buiten Hare residentie ver toonde. Terecht heeft onze burgerij dat op gevat als een belooning voor onbezweken i trouw in moeilijke dagen. Noord-Holland's I hoofdstad, waarin en waar rondom zooveel revolutionaire plannen waren gesmeed, mocht (onder de eerste steden zijn, welke den Ko ninklijken dank in ontvangst zou nemen. Een historische dag is die 22ste Novem ber geweest. In één aangehouden daver van geestdrift heeft Haarlem's trouwe burgerij haar Koningin meer dan twee volle middag uren toegejuicht, zóó, dat de Landsvrouwe zelfs geen gelegenheid had om het volk toe te spreken, maar enkel boven de scharen uit te roepen: „Leve het Vaderland." En dan de zegetocht naar het station, toen van het Koninklijk rijtuig de paarden wer den afgespannen en militairen en burgers zelf de vorstelijke koets door de straten trok ken! Dat bezoek leeft thans nog in alle bur gers en burgeressen van Haarlem en van al len uit den wijden omtrek, die dezen triomf tocht hebben meegemaakt. I We zijn nu zeven jiren later, bijkans. Onder de wijze regeering van H. M. Konin gin Wilhelmina hebben wij kwade dagen doorworsteld. Nog is het vlotte leven van vóór den grooten oorlog niet weergekeerd. De economische malaise drukt nog op onze industrie, op onzen handeldrijvenden mid denstand vooral en bijgevolg ook op de vele werkers, wier dagelijksch brood van een ge zonden handel en een bloeiende nijverheid af- 'hankelijk is. Wij willen dit heden voor onze Vorstin Jniet verzwijgen. Haarlem is niet de welvaren- de, luxe stad, waarvoor velen haar nog aan- zien. Het zal goed zijn wanneer het gemecn- tebestuur gelegenheid vindt om de Vorstin, 'Die altijd en overal zulk een warm hart voor Haar land en volk toont, op de bekende oor zaken van Haarlem's stilstand, achteruitgang wellicht straks, te wijzen. Intusschen, zijn de economische omstandig heden onzer stad al niet zeer bemoedigend, aan onze feestvreugde op den dag van mor gen zal dit en mag dit geen schade doen. Eenvoudig volgens den uitdrukkelijken wensch van H. M. zelf zal de ontvangst zijn. Maar daarom, des te hartelijker! Ver schillende buurtvereenigingen hebben zich niet kunnen intoomen en geven openlijk blijk van hun vreugde over de komst van de Ko ninklijke familie. Laat de geheele burgerij |zich daarbij aansluiten, door het uitsteken der nationale driekleur, door een hartelijke, gulle vreugde, door het betoonen van vurig enthousiasme, wanneer het Koninklijk gezin zich in ons midden bevindt, opdat de 28ste Augustus 1925 opnieuw voor Haarlem's histo rie worde een onvergetelijke dag! KONINKLIJK BEZOEK AAN HAARLEM, waarvoor wij verwijzen naar het program ma elders in dit nummer. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89/4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, 'Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan 'net Bu reau Bl.weg 309 Overveen fdr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothoek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleeneh van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedesfraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Cocbergh, Gcd. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen^wit schild aan den huisgevel. Morgen is dus de dag van het Koninklijk bezoek aan Haarlem. Ter oriënteering van onze lezers laten wij hieronder nog eens het programma der feestelijkheden volgen, als mede de weg der vastgestelde rijtoeren der Koninklijke familie. Chronologisch overzicht der feestelijk heden. Voormiddag's 8.309.00: Koraalmuziek van den toren der Groote Kerk. 9.009.30 uur Carillonbespeling van de Groote Kerk. 9.3010.30: Concert op de Groote Markt door de Politie Muziekvereeniging. 10.47 Aankomst der Koninklijke Familie aan het station. Huldebetooging van Haar- lemsche vereenigingen. 11.00 uur Aankomst der Koninklijke be zoekers op de Groote Markt. 11.00—11.30 uur Ontvangst der Koninklijke Familie door het Gemeentebestuur in de oude raadszaal. 11.3011.45 uur Aubade van 4000 school kinderen. 11.4512.00 uur Défilé der kinderen voor H.M. de Koningin. f2.0012.15 uur Rijtoer naar het huis van den Commissaris der Koningin, 's Namiddags 1.452.00 uur: Rijtoer naar de groote Kerk. 2.003.00 uur Feestconcert in de Groote Kerk. 3.004.00 Groote rijtoer der Koninklijke Bezoekers. 4.08 uur Vertrek der Koninklijke Familie van het Station. 3.004.30 uur Concert op de Groote Markt door de Muziekver. „Harmonie-Erescendo" 3.004.30 uur Concert op het Nagtzaam- plein door de Muziekver. ,,L. J. Coster." 7.3,0 uur Militaire Taptoe op de Gr. Markt 8.0011.00 uur: Groote avondfeesten in den tuin van het Brongebouw. 11.00 uur Groot vuurwerk. 10.002.00 uur Bal in de zaal van het Brongebouw. 8.3010.30 uur Concert op de Groote Markt door de Muziekver. „L. J. Koster." De rijtoeren. Ie rijtoer Onmiddellijk na aankomst aan het station des voormiddags te on geveer kwart voor elf uur langs het stations plein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat naar het Raadhuis Groote Markt. 2e rijtoer Van het Raadhuis, te ongeveer 12 uur, langs de Zijlstraat, Zijlvest, Wil- helminastraat, Wilsonplein, Raamsingel, Van Edenstraat, Julianas'traat, Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Nieu we Gracht, tot het huis van den Commissaris der Koningin. 3e rijtoer Van de Nieuwe Gracht (huis Commissaris der Koningin) te ongeveer 1.45 uur langs de Kruisstraat, Smedestraat, Groote Markt, Riviervischmarkt, Klokhuis plein tot Oude Groenmarkt (ingang Kerk). 4e rijtoer van de Oude Groenmarkt (kerk) te ongeveer 2.45 uur langs de Lange Veerstraat, Anegang, Gr. Houstraat, Gr. Markt, Koningstraat, Gierstr., Gr. Houtstr., Plein, Dreef, Florapark, Wagenweg, Haze- paterslaan. Dreef, Paviljoenslaan, Kleine Houtweg, Kampervest, Turfmarkt, Spaarne, Melkbrug, Hoogstaat, Spaarnwouderstr., Amsterdamsche'Brug, Amsterdamstr., Nagt- zaamplein, Nagtzaambrug, Kruistochtstr., Graaf von Wiedstr., Zwaardstr., Patriarch- str., Zomervaart, Zuiderbrug, Schalkwijker straat, Schalkwij kerbrug, Antoniestraat, Lange brug, Eendjesbrug, Turfmarkt, Spaarne, Donkere Spaarne, Koudenhorn, Zandersbrug, Hooimarkt, Friesche Varkens- markt, Vrouwebrug, Kloppersingel, Vrouwe- hekstraat, Rozenhagestraat, Schoterweg, Kle verlaan, Kleverparkweg, Ostadestraat, Schotersingel, Schoterbrug, Kenaupark N. en O.Z., Zijhuizen, NieuweGracht noord zijde, Hooimarkt, Parklaan, Jansweg, Sta tionsplein naar het Station. Het tramverkeer. Op de Ceintuurlijn zal het tramverkeer stopgezet worden van 10 uur v.m. tot half 1 n.m. en van half 3 tot 4 uur n.m. Tusschen de halte station en halte Pro veniershuis op de lijn SchotenHeemstede wordt de dienst stopgezet van 10 uur v.m. tot 12.15 n.m. De diénst StationBloemendaal blijft ge handhaafd. Hedenmorgen te half 12, zijn aan het goe derenstation van de Westergraéht, zes Ko- ninklijke rijtuigen en 17 paarden aangeko men, welke werden ondergebracht bij de Amsjerdamsche Rijtuig Maatschappij aan het Plein. Deze maatschappij zorgt ook voor rijtuigen voor den burgemeester en voor den commissaris van politie. Door dames en heerenleden der Reddings brigade voor Drenkelingen,zullen tijdens het Koninklijk bezoek, de navolgende post ten betrokken worden: Van 10 tot 11 uur bij de Kruisbrug; van 11.30 tot 1.45 op de Nieuwe Gracht: tus schen 2 uur en 3.45 bij de Groote Houtbrug, Langebrug, Melkbrug, Koudenhorn, Vrou webrug, Kruisbrug en Jansbrug. Het bestuur der Brigade richt tot het pu bliek het dringend verzoek, Brigadeleden, kenbaar aan een witten armband, met groe ne letters H. R. B., zoo noodig, snel door tocht te verleenen. De versiering der Groote Markt. De Grpote Markt komt er keurig be te staan. Als middelpunt der stad zal ze een der glanspunten der versiering vormen. De decoratie bestaat uit een paalversie- ring. In het geheel zijn op het binnenplein 18 palen van 9 M. hoogte aangebracht, terwijl de drie electrische lichtpalen in de versie ring zijn inbegrepen en het is wel eigenaar dig, op zoodanige wijze, dat deze leelijke sta-in-den-weg niet meer domineeren. Boven aan den top ziet men een goudge- bronsde decoratieve figuur van metaal, daaronder wapperen vroolijke oranjewim pels. Dan komen de bloemkorven, van wit lat werk, waardoor oranjecarton schijnt. De korven zijn gevuld met groen en oranje- bloemen. Ruim 2 M, hieronder de kleurige schilden. Aan de zijde van het Stadhuis, hooger dan de andere, in het midden het Nederlandsch Wapen, dan links omgaand in volgorde de volgende wapens, n.I. van Prinses .Juliana, West-Indië, Heemstede, Schoten, Gronin gen, Noord-Holland, Overijsel, Zuid-Holland, het stadswapen van Haarlem, Drenthe, Friesland, Zeeland, Oost-Indië, Noord-Bra bant, Gelderland, Limburg, Bloemendaal, Haarlemmerliede, Koningin-Moeder, Prins Hendrik. De velen, die deze wapens staan te be kijken en ze niet thuis kunnen brengen, heb ben nu hieraan een goede handleiding. Deze wapens zijn gevat in een trofee van guirlandes, gedekt met een grooten oranje- strik. Ten slotte de zeer groote bloembakken beneden, welke tevens dienen tot verster king der palen, die wanneer er wind komt, heel wat te verduren hebben. Ook deze bloembakken zijn van wit lat werk vervaardigd. Zij bevatten tal van prachtige levende bloemen en planten, die deze paalversiering geheel en al afmaken. Deze palen, welke een keurige versiering op haarzelve vormen, zijn onderling weer verbonden met frissche guirlandes van spar- regroen, welke aan weerszijden van iederen paal bevallig los afhangen. De guirlandes zijn omwoeld met oranje doek, terwijl zij zijn opgesmukt met groote oranje en witte rozen, tusschen twee palen twaalf, in totaal 240. Het geheel maakt een sierlijken, deftigen indruk, der Groote Markt, het Centrum der Stad waardig. Des avonds is de geheele versiering afge zet met electrische lichtlijnen, lampen op iederen halven meter aangebracht. Bij de toegangen der tram moest de ver siering worden afgebroken. In het midden de muziekkiosk der Ge meente, ook met bloemen en planten rijk versierd. Alzoo een keurig geheel, dat een feeste- lijken aanblik heeft. Het timmerwerk werd geleverd door de firma G. Metselaar en Zn.; de decoratie door Piet Mossinkoff; de wim pels, vlaggendoek enz. door de firma's Kreymborg en I. C. Haan; de electrische aanleg door Heringa en Wüthrich; de bloe men en planten door de gemeente Haarlem, welwillend verstrekt; de metalen recoratie- spitsen door H. Koning Zoon, de rozen en strikken door P. L. Engelenberg, fabriek van kunstbloemen. Het Groote Markt Comité heeft vooral van de Gemeente groote en goede medewer king verkregen. De directeur ven den Hout en Plantsoenen met zijn adjudant, den heer de Kruyf en tal van helpers staan het comi té in alles ter zijde. Ook voor de vleesch- hal werd een Rijksbijdrage verkregen. Ook de Groote Kerk en de Ver. Haerlem, steunden financiëel. Wanneer de electrische lichtjes banden zal de groote electrische stadsverlichting e- doofd worden. De versiering blijft tot en met 31 Augus tus. Ook Maandag is er concert op de Jr. Markt. Als nu het weder wil meewerken zal alles keurig verloopen. Naar wij vernemen, zal het gevolg van H M. de Koningin bij Hoogstderzelver be zoek aan de gemeente op 28 Augustus a.s. bestaan uit de volgende dames en heeren: Mevrouw G. C. Gravin Van Lijnden van Sandenburg, geb. Barones Van Nagel, Groot meesteres; Baronesse A. R. A. H. M. O. Van Heeckeren van Keil, Hofdame; Mejuffrouw A. E. Oosterlee, Gouvernante van H. K. H. Prinses Juliana, J. H. F. Graaf Du Monceau, Grootmeester; R. F. C.* Baron Bentinck, Eer ste, Stalmeester; F. M. u. Baron Van Geen, Kamerheer en Particulier Secretaris; C. Ba ron De Vos van Steenwijk, luitenant ter zee, le kl., adjudant van H. M. de Koningin; Jonkheer C. E. J. M. Verheijen, eerste luit- tenant, ordonnans officier; Jonkheer W. La- man Trip, kapitein-adjudant van Z. K. H. den Prins; Jonkheer Mr. J. W. G, Boreel van Hogelaneen, kamerheer in buitengewonen dienst; Jonkheer Mr. D. E. van Lennep, ka merheer in buitengewonen dienst. De versieringen. De stad begint nu werkelijk een feestelijk aanzien te krijgen. De Anegang is keurig versierd met oranjedoek en lampions, ter wijl een der winkels een mooie electrische lichtreclame heeft aangebracht. De Groote Houtstraat is geheel behangen met oranje wimpels en vlaggen, terwijl bij den ingang der Groote Houtstraat een mooie versiering is aangebracht in den vorm van een eere- poodl, Op het Stationsplein heeft de heer Meyer, eigenaar van hotel Royal een keu rige versiering laten aanbrengen in zijn ge vel. Tusschen zwart doek en oranje prijkt een borstbeeld van H. M. de Koningin, keu- rig met bloemen omringt. Aan de Kruisbrug heeft men behalve le eerepoort een groot aantal vlaggen, met oranje en de Haarlemsche kleuren beves tigd. Op de Groote Markt is een electrisc.ie verlichting aangebracht in den muur legen het kantoor van de Spaarnebank. Van de Groote Markt geven wij elders in dit num mer een duidelijke omschrijving. Het aanbieden van de verschillende bloemstukken aan H, M. de Koningin zal uitsluitend geschieden tijdens den middagrij toer, wijl daarvoor bij de andere rijtoeren geen gelegenheid bestaat. 9 Bij Kon. besluit van 24 Augustus is be noemd tot burgemeester van Bennebroek mr. K. J. G. baron van Hardenbroek. Naar wij vernemen, is de nieuwe burge meester geboren te Bunnik bij Zeist en is thans even 30 jaar oud. Hij is reserve-offi cier bij de cavalerie en is gedetacheerd ge weest bij het .Indische leger. Hij is meester in de rechten. De nieuwe burgemeester is gehuwd met freule Dedel woont thans te Bergam bacht. Vorig bedrag 2154.96H Maxchen en Santje 2.50 Van N. N. te S. 1.50 Van G. en N. ter eere van het H. Hart van Jezus op hoop van genezing 1. G. de Vries 1. G. 4.- N. N. 10— Gecollecteerd op een ver jaarpartij 2— Totaal 2176.96 K Het Plaatselijk-Comité, dat Maandagavond ten Raadhuize werd gevörmd, zal Zaterdag 29 Augustus een collecte langs de huizen doen houden. Een 72-tal mannen en vrou wen zullen dit werk belangloos verrichten. Om hun arbeid te vergemakkelijken is de gemeente in 18 wijken verdeeld, zoodat in elke wijk 4 collectanten loopen. Om 2 uur zal ieder met zijn werk gereed kunnen zijn. Waar het grootste deel der bevolking tot de arbeidende klasse behoort, en deze met het oog op den vrijen Zaterdagmiddag om 12 1 uur haar loon ontvangt heeft het Comité gemeend, de collecte voor de ge teisterde streken om 2 uur te doen aanvan gen. De beurzen zijn dan nog gevuld en men kan dan terecht de verwachting koes teren, dat allen zonder onderscheid een flinke gift in de daarvoor bestemde bus zullen werpen. Schotens inwoners zijn goedgeefsch, dat hebben zij meermalen getoond, als een be roep gedaan werd op hun financieëlen steun voor allerlei nuttige zaken. En waar bet hier geldt arme daklooze menschen weder aan have en goed te helpen, vertrouwt hst Comité, dat ook ditmaal de bevolking haar bekende liefdadigheid ruimschoots zal openbaren. Aan de inwoners van Spaarndam is de volgende circulaire gezonden: Zooals bekend is, is op 10 Augustus j.l. een deel van hel Oosten des Lands door een storm zwaar geteisterd. Ondergeteekenden, tot een steuncomité vereenigd, meenen, dat Spaarndam niet ten achter mag blijven in het verleenen van hulp in deze. Op Zaterdag 29 Augustus a. s. zal daarom tot genoemd doel in de geheele gemeente een inzameling van gelden plaats hebben. Het vertrouwen wordt uitgesproken, dat het beoep, dat alsdan op Uw medegevoel met onze getroffen landgenooten zai wor den gedaan door een milde bijdrage .al worden beantwoord. Het comité bestaat uit de heeren S. C. De Haas van Dorsser, wnd. Burgemeester, Voorzitter; M. Meijers, Wethouder; C. Sta pel Jr., Wethouder; A. J. van Breda, Raads lid; L. Gijzenberg, id.; Th. Jukes, id.; P. Kok Wzn., id.; C. Willems, id.; H. van Reijendam, Wnd. gemeentesecretaris, A. Snethlage, N. H. Predikant; J. A. Groen, Kapelaan; W. B. Smit, Arts. Onder groote belangstelling had heden morgen te Overveen de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer A. F. Bijvoet, die Maandag j.l. in den ouderdom van 71 jaar overleed. De plechtige H. Mis van Requiem werd in de parochiekerk te Overveen gecelebreerd door den Zeereerw. heer pastoor G. van Niekerk. Onder de zeer vele personen, die gedu rende den uitvaartdienst het kerkgebouw vulden, bevonden zich o.m. de burgemeester der gemeente Bloemendaal: Jhr. A. Bas Backer, de wethouders J. Laan en E. H. A. van Nederha-sselt, verschillende raadsleden, de gemeentesecretaris mr. dr. J F. Veeren, de heer E. H. Krelage, voorzitter der alge- meene vereeniging voor bloembollencultuur, de heeren G. J. v. d. Vliet en C. D. v. d. Vliet en verder verschillende bekende figu ren uit de kweekerskringen. Het zangkoor voerde op verdienstelijke wijze de 3 stemmige requiemmis van Perosi uit. De beaardingsplechtigheden werden even eens door pastoor v. Niekerk verricht. Ook op het kerkhof was de belangstelling groot. rmiimm. Barometerstand 9 uur v.m. 765. OPGAVE: Stilstand. Vorig bedrag 498.47 Nagekomen giften: Van N. N. te S. om de 500 vol te maker. 2. L. B. voor Kees 1. Totaal 501.47 Hiermede sluiten wij met de verantwoor ding van giften voor Kees. Wij verzoeken voortaan ALLE giften fe zenden aan de Directie van de Spaarnebank, Groote Hout straat, alhier. Ged Staten van Noord-Holland hebben een beslissing genomen, omtrent het verlee nen van subsidie door de gemeenten aan de slachtoffers van de stormramp. Zij hebben n.I. niet goedgekeurd de 'be sluiten van de gemeenteraden van Anna Paulowna en Nieuwer-Amstel, waarbij deze bedragen beschikbaar stelden tot leniging van de nooden, door de stormramp veroorzaakt. Ged. Staten hebben deze beslissing geno men op grond van het feit, dat hierbij geen gemeentebelang betrokken is. Voor het examen nijverheidsonderwijs akte, slaagde te s-Gravenhag» H, Lagerwcg alhier. Medegedeeld door het.Ned. Kon. Meteorolo- giscb Instituut te De Bildt Naar waarnemingen in den morgen var 27 Augustus 1925. Hoogste Barometerstand 769.0 m. M. te Clermont. Laagste Barometerstand 741.6 m. M. te Akureyri. en Verwachting van den avond van 27 Aug. tct den avond van 28 Aug. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot'Zuid- westelijken wind; gedeeltelijk bewolkt; wei nig of geen regen; iets warmer. Vorig bedrag 991.55 Nagekomen giften: Van N. N. te S1.5* Ingekomen bij Mej. Kamerbeek: Van W N2.5* Ingek. bij Mej. v. Kordelaar: Ter eere van de H. Theresia fot zekere intentie .w1.5C Van Katrientje 1. Ingek. bij de Juliana-Stichting: N. N. tot herstel van een zieke Vader 5._ N. Ni._ N. N. 2.50 Ingek. bij Mevr. Teeuwen: N. N. om voorspoed in zaken 'te verkrijgen 4._ Totaal 1010.53 Hiermede sluiten wij met de veranfwoon ding van giften voor ,,de Juliaantjes". Wij verzoeken voortaan ALLE giften te zenden aan een der onderstaande adressen: Mevr. Bar, Ruysdaelweg 7, Overveeni Mevr. Cobelens, Parklaan 31, St. Joseph: mej. Kordelaar, Assendelverstraat 43, S* Bavo; Joh. de Dooper; Mevr. Teeuwen» Schoterweg, Parochies Schoten; Mevr. v. d. Vangst, Gasthuissingel, Parochie O. L Vrouw Rozenkrans; Mej. T. Kamerbeek, Zijlstraat 95. Parochie St. Anfonius. Ged. Staten hebben goedgekeurd het be sluit van den gemeenteraad van Bloemen daal, genomen in de zitting van 16 Juni l.i omtrent de bebouwing van de gronden lang: den Zeeweg te Bloemendaal. De vroege morgen van den 26 Augustus belooft niet veel voor het feest, waarvoor geheel Santpoort zich gereed maakte. Het zou echter meevallen, want allengs- kens trokken de dreigende wolken weg, cLe zon, dat onmisbaar mooie, voor het welsla gen van een buitenfeest, wist door te bre ken en toen de jonkvrouwen en jonkers var de twintigste geuw zich gingen opmaken voor het steekspel, was 't bij uitstek geschikt weer. Toen wij om 12 uur in de „ambagtsheer- lyckheit, Sandpoord" arriveerden, heerschte er al een ongewone bedrijvigheid, vooral waarneembaar in de onmiddellijke nabijheid van de in feestkleed gestoken „Weyman", waar het centraal punt van het festijn was. Alvorens den kamp te beginnen, kwamen de jonkers hier een kleine hartsversterking nemen om, aldus gelouterd, een eerlijket strijd te beginnen. Op den Terrasweg stelde ruim 1 uur de fanfare „Wilhelmina' van Jan Gijzenvaart, die den geheelen dag het feest opluisterde, zich op Voorafgegaan door het bestuur en gevolgd door de 51 deelnemers, maakt* men aldus een rondgang door het dorp, naar de tot arena gepromoveerde Molen straat, waar het ringsteekspel zou plaat» hebben. Er werd gereden in drie series. De deel name is wel eens grooter geweest. De oor zaak hiervan moet worden gezocht in het feit, dat in Heemskerk, Spaarndam en Half weg eveneens feestelijkheden waren georga niseerd. Zeker is ook van invloed het feit, dat de boeren hoe langer hoe meer een fordje gaan verkiezen boven een paard en wagen, wat tot gevolg heeft, dat het heel moeilijk is om een wagentje te bemachtigen. Het is niet denkbeeldig dat dit de oor zaak kan worden dat het ringrijden hierdoor geheel zou verdwijnen en het zou daarom een verstandige daad van het bestuur der vereeniging zijn, als men zich het bezit van een aantal wagentjes verzekerde, die dan op den dag van het ringrijden tegen een billijke vergoeding kunnen worden verhuurd. Fanfares! Het eerste paar is in aantocht In mooie draf nadert het paard, maar dd jonkermist. No. 2.. een oogenblikje van spanning. Weer mis, klinkt het uit vele monden! No. Al niet beter. Daar nadert de vierde. Precies om 13 minuten over half twee is de eerste ring veroverd Nu volgen er meer. Steeds meer draven ze aan en telkens onder de vele toeschou wers, weer dat korte momentje van span ning. Zou die 'm hebben of niet! Zoo gaat het door tot over zessen, dan is de beslissing gevallen en uit gemaakt, dat van de heeren de heer Meijer, van Wij-,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1