f750. Het bc zo 3k der Koninklijke Familie aanHaarlem. st^HËPi haariem in viaggentooi. - Een enthousiaste ontvangst. - Geestdriftige begroetingen. - De huide der Haarlemsche vereenigingen bij de Parklaan. - De verwelkoming op het Stadhuis. - De grootsche kinderhulcfe mmm f*fV; Telefoon No. 13866 {3 lijnen^ Vrijdag 28 Augustus 1925 rostrekeruag No. 5970. DAGBLAD VOOR NOORD- ÈN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16131 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Haarlem in feesttooi. De Koraalmuziek. De Cariilonbespeling. Het concert op de Groote Markt. De aankomst der Ko ninklijke Familie. De aubade der kinderen. - m De versiering in het Bavodorp. De Kruistochtstraat in feesttooi, met de vele vlaggetjes. I De versiering in het Bavodorp. De Nagtzaambrug met baar groote masten. J. J. WEBER ZOON NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT De iSoMemènlspnjs bedraagt roor Haarlem en Agentschappen: Per week0.25 Per kwartaal 325 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. jj Advertentiên 35 cents per refet Bij contract belangrijke korting: Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct» per regel op de le Pagina# 15 ct» per regeL Vraag- en aanbod-adver» tE»tiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct.» bil rooruitbetaling. -epenln^eVOi^e je ver2.ekerul®svoorwaarcien t 9 F fa H Levenslange geheele ongeschiktheid tot werKen door tegen ongevallen verzekerd voor eender volgende uitkeeringen I Olsllü.- verlies van beide armen beide beenen ol of beide oogen bi) een ongevai met f ORfl 0I' verlles v®n £en ilanu' f 19^» doodelii ken afloop I «3 U» 'en voet of een oog: bij verlies van een f Cfl ^bij een breuk van f ft bij verlies van eeo duim of wijsvinger 1 «U. been of arm 1 'tU". sndere vinger Voor Haarlem is het heden ,',de" dag van groot feest, de bekroning van dagenlangen ar beid en. veel zorgen, het bezoek der Konink lijke Familie aan Haarlem. Reeds zeven jaren is het geleden sinds H.M. de Koningin een. bezoek aan onze stad bracht en was toen, ook door allerlei omstandighe den, de ontvangst een echt Ifhrtelijke, het be zoek van vandaag heeft er niet voor onderge daan en Haarlem heeft haar aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje nogmaals op ondub belzinnige wijze getoond in een geestdriftige en grootsche ontvangst en hulde Rappe handen hebben Haarlem in de laat- #te dagen geheel van aanzien doen verande ren. Geen enkel stadsdeel heeft zich aan de hulde onttrokken, die werd voorbereid. In de laatste oogenblikken had men zjch voor het weder bevreesd gemaakt, doch die vrees bleek gelukkig ongegrond. De regen had opgehouden en alles was ter ontvangst bereid. De eerepoorten prijken in rijken bloemen pracht, op talrijke plaatsen wappert de drie kleur; Haarlem is in afwachting. Men kan het al dadelijk zien op de stra len en pleinen, dat er iets bijzonders gaat ge beuren. Den geheelen dag is het feest en het eit dat talrijke bankinstellingen en kantoren hun bureaux hebben gesloten is mede oor zaak, dat het op straat drukker is dan an ders. Zoo begint de vroege morgen als een goede inzet voor den feestdag die goed belooft te zullen slagen. De muziekvereeniging „Harmonie Crescen do" die zich onder de bekwame leiding yan den heer H. W. Hofmeester in onze stad reeds bij talrijke gelegenheden heeft bekend gemaakt opent de feestelijkheden met koraal muziek van den toren der Groote Kerk. Het programma dat de spelers van hun hooge standplaats uitvoeren, wordt geopend met het Wilhelmus en besloten met het Wier. Neerlandsc-h Bloed. Een geheel vreemd en toch ongemeen mooi effect verwekt de uitvoering der nummers, waar de tonen van den hoogen toren over de stad waaien en het is opmerkelijk dat te mid den van het gewoel en het drukke verkeer van het stadsleven toch menigeen blijft staan luisteren. Ongemerkt heeft de koraalmuziek veie toehoorders. f Te half 9 aangevangen is de uitvoering te 9 uur afgeloopen en dan neemt de beiaardier, de heer H. W. Hofmeester zijn verheven plaats bij het klokkenspel in en dan gaan de Klokkentonen het lied inzetten dcf Verder nog doordringt. De heer Hofmeester weet het carillon van de Groote Kerk te bespelen en de machtige bronzen klanken verkondigen de vrepgde van den dag. Het zijn bijna alle vaderlandsche .liederen, die de beiaardier voor zijn carillonbespeling heeft genomen en het was een goede keuze want zij zijn juist in staat de goede stemming voor het feest van Vaderlandsche vreugde cp te wekken. Middelerwijl is de politie-muziekvereeni- ging onder leiding van den directeur den heer Reinier van ',t Hoff op de Groote Markt verschenen en heeft daar plaats genomen. Allengs is 't drukker geworden op straat cn naarmate het uur vordert wordt het vol ler. Dan komt eerst de echte levendige druk te, die alles vroolijk maakt en alles in goede entourage in feestgloed zet. Nauwelijks zijn de laatste tonen van het carillon verstomd, of de politiemuziekver- eeniging zet het Wilhelmus in. Het is een lijvig programma, dat het corps afwerkt en men luistert er met genoegen naar, want onder leiding van Reinier van 't Hoff, is het tot een gedegen corps van goede blazers gevormd. Geen wonder dan ook dat de uitvoering de algemeene belangstelling heeft en men toont waardeering te hebben, voor wat wordt uit gevoerd. De forsche ton'en klinken mooi over het groote plein en we hebben tijd de vaardig heid der blazers te bewonderen. Het was een goede gedachte reeds dadelijk in den ochtend door die uitvoeringen glans aan het feest te geven en het was duidelijk merkbaar, dat dit in den smaak viel. Maar het glanspunt van den dag zou ko men cn naarmate het uur van de aar.komst der Koninklijke Familie nadert, concentreert zich dc belangstelling op het punt van aan komst, het Stationsplein. Enorm is de menigte, die steeds aangroeit; achter de afzetting, die wordt geformeerd door politie en de groep Haarlem der Neder- landsche Padvindersvereeniging verdringen zich dc dichte rijen en steeds nog grooter wordt het aaptal. Langs den geheelen weg, Kruisweg Kruisstraat, Barteljorisstraat en Groote Markt groeit de belangstelling. Nabij den ingang van het station, aan de zijde van den Jansweg heeft de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" plaats ge nomen, onder leiding van den directeur, den heer Lieven Duvosel. Intusschcn begeven de officieele personen zich naar het perron, dat door de Haarlem- sche politie over een groote ruimte is af gezet. Het station zelf prijkt in sobere versie ring; op het perron staat de eerewacht ge reed van de leden van de Compagnie Haar lem van het Landstormcorps „Kennemer- land" van den Bijzonderen Vrijwilligen Land storm, Commandant de reserve-kapitein A. Kluijver. Op dc perrons is het niet minder druk. Onder de officieele personen die de Ko ninklijke Familie afwachten zien wij den Commissaris der Koningin in Noord-Holland Jhr. mr. dr. A. Rëeli, de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk; en dc com missaris van politie, de heer H. Tenc- kinck. De trein is goed op tijd, want nau-vyelijks is de wijzer van de groote stationsklok tot het oogenblik van aankomst genaderd, of de trein uit Apeldoorn, die 10.47 moet aanko men en waaraan het Koninklijk rijtuig is ge haakt, wordt zichtbaar. Er gaat een beweging van spanning door de wachtenden. De eerewacht staat in de houding. Alles is gereed. Als de trein is binnengeloopen stijgt de Koninklijke familie en het gevolg uit. H. M. ziet er welvarend uit, is gekleed in lichtgroenen, zijden mantel, met geplis- seerderj kraag, een lichtgrijze zomerhoed, gegarneerd met donkerrood fluweelen band en met laag tot op de schouders afhangende donkerbruine veer. Z. K. H. draagt dp admiraalsuniform. H. M. de Koningin wordt ontvangen door den Commissaris der Koningin, Jhr. Boreel v. Hogelanden, kamerheer van H. M. en v. Lennep, lid v. Gedeputeerde Staten. Het nichtje van den burgemeester, jonge juffrouw Keesje Maarschalk biedt Hare Ma jesteit een bouquet bloemen aan en het zoontje van wethouder Slingenberg, Max Slingenberg, biedt bloemen aan aan Prinses Juliana, die ze vriendelijk dankend in ont vangst neemt. Dan begeeft het gezelschap, nadat H. M. de troepen heeft geinspecteerd, zich naar den ingang van het station. Het gevolg der Koninklijke Familie bestaat uit de volgende personen: Mevrouw G. C. Gravin Van Lijnden van Sandenburg, geb. Baronesse Van Nagel, Grootmeesteres; Baronesse A. R. A. H. M. O. Van Hêeckeren van Keil, Hofdame; Me juffrouw A. E. Oosterlee, Gouvernante van H. K. H, Prinses Juliana, J. H. F. Graaf Du Monceau, Grootmeester; R. F. C. Baron Ben- tinck, Eerste Stalmeester; F. M. L. Baron Van Geen'. Kamerheer en Particulier Secre taris; C. Baron De Vos van Steenwijk, luite- tenant ter zee, fe kl., adjudant van H. M. de Koningin; Jonkheer C. E. J. M. Verhijen, eerste luitenant, ordonnans officier; Jonk heer W. Laman Trip, kapitein-adjudant van Z. K. H den Prins; Jonkheer Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. kamerheer in bui tengewonen dienst; Jonkheer Mr, D. E. van Lennep, kamerheer in buitengewonen dienst. Als de Koninklijke Familie uit het Station treedt, gaat er uit de duizendkoppige menig te een enthousiast hoerageroep op. H.M. en de Prinses beantwoorden die ova tie met vriendelijk gewuif. Dan zet de Kon. Liedertafel het Oude Wil helmus in de bewerking van Lieven Duvosel in. Het is een mooi moment, deze ontvangst. Als het lied is uitgezongen en de Koninklij ke Familie in de rijtuigen heeft plaats geno men, laait de geestdrift weer op. Het is het volle enthousiasme, dat hier tot uiting komt. De stoet zet zich in beweging, men passeert het Stationsplein, waar over al de Koninklijke Familie hartelijke begroe tingen in ontvangst heeft te n:iren. Dan keert de stoet naar den Kruisweg en rijdt onder de fraaie welkpmstpoort door. Langs' den Kruisweg is het een en al drukte. Leuk doen het de vlaggen daar, overal harte lijke en gulle ovaties en zoo gaat het tot de Parklaan, waar de vereenigingen uit Haar lem, die dit wenschten, een hulde brengen. Fn dat het er niet weinige waren, die aan die hulde wilden deelnemen getuige het aan tal. Niet minder dan 39 waren daar in rijen opgesteld. Van elke vereenigir.g vier afge vaardigden met banier of vaandel. De Pad vinders en Padvinsters sluiten ie rijen en formeeren een keurig geheel. D'e volgende vereenigingen hebben zich daar vertegenwoordigd: '1. Afdecling Haarlem Ned. R.-K. Volks bond; 2. Kon. Liedertafel Zang en Vriend schap; 3. Haarlemsche Mcisjesvendel „Oranje". 4. Kindcr-Oranjebond „Prinses Ju liana in het Amstcrdamsche kwartier; 5. Haarl. Chr. Besturenbond; 6. Liedertafel Haarlem's Zanggenot; 7. Haarl. Tooneelvcr- eeniging „Jacob van Lennep". 8. Chr. Nat. Werkmansbond; 9. Nationale Christen Ge heelonthouders Vereeniging, 10. Afd. Haarlem R.-K. Landarbeiders; 11. Afd. Haarlem R-K. Bond van Overheidspersoneel „St. Paulus"; 12. Afd. Haarlem R.-K. Esperantistenclub; 13 Rederijkerskamer: „J. A. Alberdingk Thijm" 14. Ned. Vereeniging van Oudstrijders voor Lee- en Landmacht uit O. Indië: „Het Vader land Getrouw"; 15. Afdeeling Haarlem Kruis- verbond; 16. Koninkl. Letterl. Vereeniging „J. J. Cremer 17. R.-K. Voetbalvereeniging „Victrix 18. Afd. Haarlem van Chr. Politie- Ambtenaren in Nederland: „Sursum Corda", 19. Protestantsche Chr. Bond vap Spoor- en Tramwegpersoneel; 20. Ned. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel: „St. Raphael"; 21. Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders: „St. Bonifacius"; 22. Afd. Haarlem en Omstre ken Koninkl. Ned. Bond van Oud-Onderoffi cieren; 23. R.-K. Propagandaclub; 24. Vrijwil lige Burgerwacht Haarlem; 25. R.-K. Miuden- standsvereeniging; 26. R.-K. Reddingsbrigade Geheelonthoudersvereeniging: „St, Francis- cus", 27. Haarl. Jongemannenver. „Prediker 12 la"; 28. Chr. Jongevrouwenbond; 29. R.-K. Politiebond; „St Michaël".; 30 Ned, R.-K. Grafische Bond; 31. Vereeniging tot verhoo ging van 's lands weerbaarheid: „Voor Va derland en Konink32. Gymnastiekafd. „Turnlust" der Jongemannenvereeniging „Prediker 12 la"; 33. Haarl. Zwem- en Po loclub „H. V. G. B."; 34. Schietvereeniging; „Generaal van Merlen",' 35. Gymnastiekver- eeniging „Ursus"; 36. Afdeeling Haarlem „Pa trimonium"; 37. Schietvereeniging: Voor Va derland en Koning"; 38. Christelijke Orato rium Vereefliging; 39. Nederl. Christel Vrou wenhond. Hiervan waren niet opgekomen; 2. Zang en Vriendschap; 13. Rederijkers Kamer Al- berdinck Thijs; 21. R.-K. Bond en Trans portarbeiders; 25. R.-K. Middenstandsver- eeniging; 33. Haarlemsche Zwem- en Polo club en 37. Schietvereeniging voor Vader land en Koning. Het is een groot getal en de banieren in zoo verscheidene kleuren en vormen geven er een ongewoon cachet aan. Dan rijdt de stoet weer verder de Kruis- brug over, onder de kolossale eerepoort door, langs Kruisstraat, Barteljorisstraat en overal staat het vol belangstellenden en als de stoet de Groote Markt opdraait, wacht daar een geweldige ovatie. De geestdrift breekt los en H. M. en de Prinses wuiven en knikken vriendelijk naar alle zijden. Z. K. H. de Prins salueert. Het politiemuziekkorps heeft het „Wien- neerlands Bloed" ingezet en de tonen klinken machtig over het plein. Zóó moest de ontvangst wezen. stemtorstemmen ,Leve de Koningin" geroe pen. Vervolgens werden aan de Koninklijke fa milie eenige ververschingen aangeboden. Als de hooge gasten gezeten zijn, neemt de burgemeester, de heer C. Maarschalk, het woord en spreekt de volgende rede uit: Majesteit, Namens den Gemeenteraad van Noord- holland's hoofdstad, heet ik Uwe Majesteit eerbiedig welkom binnen onze veste, wel kom ook in dit historisch gebouw, waarin reeds eeuwen geleden in zoo donkere tijden de bemoedigende stem van Uwen roem- ruchten Voorvader dankbaar werd gehoord! En ik behoef Uwe Majesteit wel niet te zeggen hoezéer wij het waardeeren, dat Z. K. H. Prins Hendrik en H. K. H. Prinses Juliana U heden vergezellen! Werd met groote vreugde door de bur gerij vernomen, dat het Uwe Majesteit had behaagd gevolg te geven aan onze uitnoo- diging om Haarlem met een bezoek te ver eeren, die blijdschap over Uwe komst is bezegeld door den wedijver van^ de inge zetenen om Uwe Majesteit een hartelijke en warme ontvangst te bereiden, al moest ge ëerbiedigd worden Uw uitdrukkelijke wensch om Uw bezoek een eenvoudig ka rakter te doen behouden. Die vreugde blijkt voorts uit de toe- Met dien geest bezield, blijken de bur gers van heden, voortbouwende op wat de voorouders wrochten, zich aan het nieuwe te kunnen aanpassen. Tijdelijken tegenspoed ongeacht weten zij hunne oude roemrijke stad nieuwe welvaart en aanzien te verschaffen; aldus tegelijk haar en het Vaderland dienende. De spreekwoordelijke trouw van Haarlem, in het roemrijk verleden met het bloed ha- rer zonen en dochteren bezegeld, vervult elkeen hier met gerechtvaardigden trots. Het zal hun tevens een aansporing zijn om evenals tot dusver, onverdroten voort te arbeiden aan, wat God geve, zal blijken te zijn een gelukkige en voorspoedige toe komst, zóó voor haar als voor ons dierbaar Vaderland. Na deze ovatie begeeft het gezelschap zich naar het bordes tot het in ontvangst ne men van de ontzaglijke kinderhulde. Nadat H.M. uit de raadzaal kwam bood Mej. .Ellen Wesstra H.M. een bouquet oranje rozen aan. De Koninklijke Standaard werd boven het baldakijn geheschen. Reeds lang voor het aangegeven oogenblik is het middenterrein van dc Groote Markt ■K gfjp MMÉBgS Zóó kwam de echte gulle hartelijkheid naar voren. Als het lied is verstomd, breken de toe juichingen weer los en steeds buigend gaat de Koninklijke Familie de Stadhuistrappen op. In de hal van het stadhuis biedt mevr. Maarschalk, de cchtgenoote van den burge meester, aan de Koningin en de Prinses bloe men aan in de kleuren van het Haarlemsch Wapen, rood en wit. In de hal zijn ter ontvangst aanwezig B. en W. van Haarlem, behalve wethouder Rei- nalda, verder de gemeente-secretaris mr. Th. A. Wesstra. H. M. werd rondgeleid door den Burge meester, de Prins door Weth. Slingenberg en Z. K. H. Prinses Juliana door wethouder Heerkens Thijssen, De leden van het dagelijksch bestuur der vereeniging Koninginnedag, die mede aanwe zig zijn, n.l. de heeren mr. Th. A. Wesstra. Mr. P. Fuhri Snethlage, Ed. A. van Bilder- beek en R. Fontein worden aan H. M. voor gesteld, waarna het gezelschap zich door de hal naar de oude raadzaal begeeft. Daar zijn de zetels voor de Koninklijke familie, het gevolg en voor het College van B. en W, geplaatst, daar tegenover de stoe len voor de raadsleden, die als volgt zijn ge groepeerd, te rekenen vanaf den uitgang: de heer W. A. J. v. d. Kamp; de heer M. de Braai; de heer J. H. Visser; de heer A. G. Boes; de heer J. Miezerus; mevr. H. P. J. M. F. van T ooij-Ranshuisen; mej. M, C. Berdenis van Berlekom; Vincent Loosjes; Dr. G. Adrian; de heer J. Visser; de heer W. J. B. van Liemt; de heer H. J. L. Klein Schiphorst; de heer G. Wolzak Hzn;. de heer M. L. A. Klein; de heer A. de Boer; Dr. C. H. Kuenen; de heer J. Ph. H. Cast-V im; de heer W. Roodenburg en de heer F. Keesen. De leden der sociaal-derrocratische raads fractie benevens de heer Pi oer zijn afwezig. Mevr. Willekes MacDonald is wegens on gesteldheid verhinderd. De raadsleden en de leden van, het Hoofd bestuur van „Koninginnedag" werden aan H. M. voorgesteld. Door c'e raadsleden wordt hierna met juichingen van zoo heel velen op Uw weg yan het station naar hier, die allen, dank baar Uwe Majesteit herstel-J te weten van het letsel, dat Haar onlangs in den vreemde overkwam, hebben willen getuigen van, hunne gevoelens van aanhankelijkheid en trouw aan hun geliefd Vorstenhuis. De Haarlemsche Burgerij, zich langzaam herstellend van den druk der laatste jaren, al ervaart zij nog steeds de schommelingen die zich in sommige takken van nijverheid voordoen, gevoelt zich heden, uu Haar Koningin in haar midden is, vóór alles kinderen van één Vaderland, onderdanen van Uwe Majesteit en acht zich gelukkig thans in de gelegenheid te zijn uiting te geven aan hare verknochtheid aan het Huis van Oranje! Want nog altijd is waar, wat de oude toondichter zong: „Geen Vorst en Volk zoo nauw verwant, als Nassau is met Nederland!" Majesteit, namens de burgerij dank ik U voor Uw bezoek en ik meen dien dank niet beter te kunnen uiten dan met dc bede, die nu en altijd in ons aller harten leeft: God zegene en behoede Uwe Majesteit, God spare Haar HuisI De rede wordt door H. M. als volgt be antwoord; Mijnheer de Burgemeester, Het hartelijk welkom ons opnieuw in Haarlem en ditmaal ook onzer dochteren al- zijds bereid, heeft ons ten zeerste getroffen. Ik vind het nogmaals bevestigd in Uwe woorden namens den Raad tot mij gericht en breng U daarvoor mijn oprechten dank. Toen ik heden dezen historischen grond wederom betrad, herdacht ik dankbaar de vele bewijzen van trouw en aanhankelijk heid mii hier herhaaldelijk zoo ondubbel zinnig bewezen. Veel, wist ik, zou er sedert mijn vorige komst naar het uiterlijk veranderd zijn. Het doet goed op een dag als deze weder te ervaren, dat die verandering slechts ge tuigt van groei en vooruitgang en dat ach ter haar onveranderd staat dezelfde kloeke geest van trouw en volharding, die in het verleden velerlei beproeving doorstaan en Haarlem groot gemaakt heeft. volgestroomd met een dichte schare 'onger.s en meisjes onder geleide van onderwijzers cn onderwijzeressen. Ze greepeeren zich in een halven cirkel waarvoor de Muziekvereeniging „Harmonie Crescendo" heeft plaats genomen. Overal is 't stampvol, ieder heeft getracht zich ergens van een plaat-je te verzekeren. De afzetting wordt keurig onderhouden. Op het achtergedeelte van het plein, bij de ingangen der straten, voor dc ramen, op de balcons, op de daken, zelfs op den toren der Groote Kerk bevinden zich de kijkers en de menigte kan veilig op meerders duizenden worden geschat. Het is „het" groote gebeuren van den morgen. De aubade van 4000 schoolkinderen onder leiding van Jan de Nobel. Op de gereserveerde tribune merken wij tal van officieele persoonlijkheden uit de vooraanstaande kringen van Haarlem op. De Koninklijke Familie is met haar gevolg op de tribune voor het raadhuis gezeten. De dirigent beklimt zijn verheven gestoelte; de muziek geeft den toon aan en 't wordt even stil. Dan uit 4000 krachtige heldere kelen klinkt luid het volkslied op. Alle hoofden ont bloten zich en staande wordt het „Wilhelmus van Nassouwe" aangehoord. Telkens als een lied ten einde is geeft de Koninklijke Fqmilie het sein tot een hartelijk applaus. Het programma der aubade bevat een vijf tal nummers, n.l. „Wilhelmus van Nassouwe"; „Wij willen Holland houën"; „Hollandsch Liedje"; „Des Zomers" en het „Wien Neer landsch Bloed". De dirigent, die in het leiden van aubades doorkneed is leidt zijn jeugdige schare op uitstekende wijze en ondersteund door „Har monie Crescendo" golft het lied tot ver in het rond. Zoo was de aubade mooi. Keurig geregeld verliep alles, waardoor niets van het schoone verloren oehoefde te gaan. Onze Groote Markt met zijn oude kerk, de oude.gevels en het stadhuis is toch wel mooi ais men dat alles zoo eens rustig bekijken kan, zoo in al die kleuren en bloemenpracht. Te twaalf uur ongeveer is de aubade, die de levendige belangstelling en instemming Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Vooruit/ OPGAVE OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. heeft getrokken van allen, die ze aanhoor den, afgeloopen. Dan wordt de dirigent, de heer Jan de No bel en de heer Bern. J. te Kiefte, voorzitter van de commissie voor de Kinderfeesten bi) H. M. ontboden, die elk hunner op hartelijke wijze dankt voor het werk en de moeite die zij zich moesten getroosten voor dit goede welslagen der aubade. De afmarsch der kinderen geschiedt dan onder luid gejuich en de Koningin en de Prinses groeten de kleinen vriendelijk, die geestdriftig zwaaien. Het is een eenig gezicht en H. M. heeft et zelf schik in. Onder de forsche tonen van „Harmonie Crescendo" gaan de kinderen luide groetend langs het bordes. De Koningin wuift al maar door, de klei- nen hartelijk toeknikkend. Ze toont zich uiterst vriendelijk tegen dia groote scharen kinderen die haar spontaan komen groeten. Zoo verwijderen de kinder groepen zich van het plein en er komt weer beweging in de massa. Doch de afsluiting blijft gehandhaafd. De politie, die in groot aantal gedurende de geheele aubade reeds op het plein aanwe zig is, behoudt de orde volmaakt, zoodal alles rustig kan verloopen. Dan als de aubade afgeloopen is, komer. de Koninklijke rijtuigen weer voorgereden en. vertrekt het gezelschap om na een korten rij toer de lunch te gaan gebruiken ten huiz« van den commissaris der Koningin Jhr. Mr, Dr. A. Röell. Het is een ware zegetocht zoo door dc stad. Waar al die kijkers vandaan komen, is on begrijpelijk. Steeds overal staan ze langs den weg van den doortocht geschaard en zoo gaal het door de versierde straten, langs Zijlstraat, Zijlvest, Wilhelminastraat, Wilsonsplein, Raamsingel, van Eedenstraat, Juliana straat, Plein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Nieuwe Gracht. Overal de vlaggen uit. Ze geven een blijden aanblik en de spe- ciale versiering die elke straatversiering wist -an te brengen, trekt de bijzondere aan dacht. Zoo wordt langs heel den weg de sympathie van Haarlemsch Burgerij betoond met het Koninklijk Bezoek, zoo was de ontvangst schitterend. Ondanks het verzoek van Hare Majesteit de Koningin zelve, om zooveel mogelijk so berheid te betrachten, konden de vereeni gingen haar geestdrift niet beteugelen en ze wilden laten zien hoe een burgerij haar vorstin kan en moet ontvangen en wij geloo- ven zeer zeker, dat Hare Majesteit zeer er kentelijk geweest zal zijn voor al die uitbun dige echt waarachtige uitingen van sympa thie. Ook op de Nieuwe Gracht en daar niet het minst was de belangstelling enorm, toen de stoet ten huize van den Commissaris der Ko ningin arriveerde. Toen de stoet was aangekomen en de rij tuigen voor de hooge trappen stilstonden, steeg het gezelschap uit en bij het binnentre den werden door den zoon van den Commis saris der Koningin bloemen aangeboden aan Hare Majesteit en door diens dochtertje aan de Prinses. Officieele toespraken werden hier niet ge houden. Bij de lunch was rechts van Hare Majesteit gezeten Jhr. Roëll, Commissaris der Koningin; ter linkerzijde zat de heer C> Maarschalk, burgemeester van Haarlem. Tegenover Hare Majesteit Z. K. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana. Naast den Prins zat Mevrouw Röell en naast de Prinses Jhr. Boreel van Hogelanden, oud-bur gemeester van Haarlem, Kamerheer in Bui tengewonen Dienst. Verder namen aan de lunch deel Graaf Dumonceau, Opper-Ceremo- niemeester, de heer Joh. de Breuk, President Kerkvoogd der Ned. Herv. Gem., Jhr. van Lennep, Kamerheer in Buiten-gewonen Dienst, Jhr. Verheyen, Ordonnans-Officier, Jhr. La- man Trip, Adjudant van den Prins, Baron Bentinck, 1ste Stalmeester, de heer J. N. Hendrix, lid van Ged. Staten, Gravin van Lijnden van Sandenburg, Grootmeesteressen Jonkvr. Baronesse v. Heeckeren v. Keil, Hof dame, Mr. Bomans, lid van Ged. Staten, Ba ron de Vos van Steenwijk, adjudant der Ko ningin, Mr. Wesstra, Voorzitter der VereenU ging „Koninginnedag", Jhr. Röell, Baron van Geen, Particulier Secretaris der Koningin» Majoor de Reede, Garnizoens-Commandant, en Mej. Oosterlee, Gouvernante van de Prin ses. Na de lunch, te ongeveer kwart voor twee kwamen de rijtuigen weer voor en begaf de stoet zich langs Kruisstraat, Smedcstraat, Groote Markt, Riviervischmarkt. Klokhuis plein Oude Groenmarkt naar de Groote Kerk ter bijwoning van het feestconcert dat gehou den zou worden met medewerking van Mia Peltenburg, sopraan, de heer George Robert, orgel en een gemengd koor onder leiding van den heer George Robert. In de consistoriekamer werd de Koninklij ke familie ontvangen door den heer Joh. de Breuk en de andere leden van den Kerke- raad, waarna het concert een aanvang nam. De Kon. Familie heeft reeds in den mor gen een heerlijken indruk van onze Spaarne- stad gekregen en we gelooven wel, dat dif nog in de» oiiddag versterkt zou worden-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1