Verkeersongevallen GEMEENTERAAD De Bibliotheken der St. Vincen- «iusvereenigingen zijn geopend: NAAR DE MISSIE. R. K. GYMN. VEREENIGING „HERCULES." Het Koninklijk bezoek. Proclamatie. Tevredenheidsbetuiging van den Burgemeester aan het geheele politiekorps. Telegraphisch Weerbericht Plaatselijk Comité „Stormramp 1925." DE STORMRAMP. GEMEENTEZAKEN. Geen orgelbespeling Groote Kerk op 3 September. 1, Nieuwe Groenmarkt 22, alléén Woens dag half 8—9. 2. Hagestraat 49. Gesloten gedurende de maanden Augustus en September. Uit het St. Lucia-gesticht te Bennebroek is heden een zestal zusters naar de missie van Sumatra vertrokken. Deze zijn de Eerw. Zusters Nicasia (mej. E. HoogenboOm, uit Hekendorp), overste, Barbara (mej. M. Hogeboom, uit Rijnzaterwoude), Hermine- gilde (mej. E. Hamers, uit Amsterdam), Cortona (mej. M. Willems, uit Rotterdam), Charitas, (meje. Th. Hensi, uit Utrecht) en Fernanda (mej. A. v. Egmond, uit Lei- muiden. Het afscheid is gisteravond in intiemen kring gevierd. De R. K. Gymn. Ver. Hercules te Over- veen, zal in het vervolg haar oefeningen houden op Woensdagavond. De oefeningsuren voor adspiranten zijn van 8)48 uur en voor de heeren leden van 89)4. toer was door bovenstaande directie op de film vereeuwigd zoodat men des avonds nog eens de ochtend-gebeurtenis en stemming kon bewonderen. Nauwelijks was H. M. op de film vertrok ken of reeds bewees het uitzenden van een Zware luchtkanonnade dat men bezig was het opgestelde vuurwerk in gebruik te nemen. Het programma vermeldde niet minder dan 44 numm. Mooi was het vuurwerk zeer zeker en verschillende numm. waaronder wij vooral noemen de groote florentynsche zon omgeven door dubbele kransen van brillantvuur, waarin gekleurd kruis was van kleur veran derd en eindigend met kanonslagen, als mede hst groot japansch vlindertrant, de aigrette, gevormd door groote pracht- branders welke trillende vuren veroorzaken en waaruit duizenden goudkleurige vlinders fladderen en de slotdecoratie bijzonder fraai te noemen waren. Dit laatste bestond o.m. uit de beeltenis van H. M- de Koningin met bengaalsche vuren, geflankeerd door de woorden „Zij leve" in blokletters van magnesium vuren, en verder een groote brillantster om het portret geflankeerd, door vredespalmtak- ken in jasminvuur. Het was jammer dat de wind geen rekening hield met al deze vurig heid, want al was hij zwak en onmerkbaar toch bevatte ie nog genoeg kracht om de af werpende rookmassa's kalm voor het geheel te drijven, zoodat jammer genoeg van het laatste vooral, een flink deel van het effect verloren ging. Gelukkig heeft men nog van het resteerende effect-deel kunnen genieten en mag men zich toch nog verheugen, dat het weer zich van zulk een goede zijde heeft leeren kennen, dat wij thans kunnen neer schrijven, dat de slotavond van Koningin nedag in alle opzichten geslaagd mag heeten. Tenslotte willen wij nog even vermel den, dat op de gereserveerde tribune had plaats genomen de burgemeester de heer C. Maarschalk met zijn echtgenoote, en ver der de leden van het Hoofdbestuur der Vereeniging Koninginnedag, met hunne dames. Na afloop hield het Jazz Band Don't Cry" vele feestvierenden nog tot 2 uur bezig door prettige muziek ten gehoore te brengen, waarvan men naar verkiezing gebruik kon maken. Aan de ingezetenen van Haarlem is de volgende proclamatie door den burgemeester gericht: Hare Majesteit heeft mij heden bij her haling en met nadruk de verzekering ge geven getroffen te zijn door de geestdrift volle, schitterende ontvangst van Uwe zijde. Ik acht mij gelukkig U daarvan de me- dedeeling te doen en daaraan te mogen toevoegen de betuiging van mijne bijzondere erkentelijkheid aan alle besturen, corpora- tiën, commissiën, particulieren en takken van dienst, die zoo krachtig hebben mede gewerkt tot het bereiken van een waardige ontvangst aan Hare Majesteit en Hoogst- derzelver Gemaal en Dochter. De Burgemeester heeft als bewijs zijner tevredenheid over het optreden der politie op den 28sten dezer aan den Commissaris van Politie den volgenden brief gezonden: Nu het bezoek van H. M. de Koningin aan deze gemeente heeft plaats gehad en voor dien dag voor het politiekorps een zeer zware taak was weggelegd, gevoel ik mij gedrongen u te doen weten, dat het korps in zijn geheel heeft beantwoord aan de ver wachtingen, die ik er van had. De orde is den géheelen dag op uitste kende wijze gehandhaafd, Voor dit optreden betuig ik het gansche korps mijn volle tevredenheid en heb ik besloten als blijk mijner waardeering ieder, die op dien dag heeft dienst gedaan, een extra vrijen dag toe te staan. Haarlem, 29 Augustus 1925. De Burgemeester, (get.) MAARSCHALK. leverde een aardig gezicht op. Verder was aan verschillende huizen een gevelverlich ting aangebracht. Hoe later op den avond het werd, hoe vroolijker en uitbundiger de stemming werd. Hospartijen vonden elk oogenblik plaats en om mee te komen moest men zich veelal met de menschenmassa laten meeslepen, an ders was er geen doorkomen aan. De feestpret werd gelukkig door geen on aangename voorvallen verstoord. Men was wel uitgelaten, doch dat hinderde niet. Voor een enkel keertje mag men wel eens uit bundig vro olijk zijn. Groote drukte heerschte ook rondom het Brongebouw en die nam steeds toe. Ook hier weer hossende menschen en op de smalle gedeelten van het pad rondom het Bronge bouw was het dringen, om te passeeren. Het was op sommige oogenblikken zoo vol, dat men niet vóór of achteruit kon. Werkelijk heerschte de echt vroolijke, ongekunstelde feeststemming, welke er steeds op Koningin- nefeest heerscht. Dat het weer zich den heelen dag zoo schitterend heeft gehouden, is een niet-onbe- langrijke factor geweest voor het slagen der festiviteiten. De traditioneele Oranjezon laat toch nooit de Oranjeklanten in den steek. HET CONCERT OP DE GROOTE MARKT. De muziekvereeniging, „Laurens Janszoon Coster," directeur de heer J. A. Meng, gaf vanaf half 9 tot half 11 een concert op de Groote Markt. De drukte was wederom overweldigend. Duizenden en duizenden bewogen zich in 'n deinende massa rondom de muziek. Het lui de geschreeuw van de feestvierenden, klonk soms boven de muziek uit. De forsche tonen klonken evenwel mooi over de Groote Markt en de blazers gaven van hun vaardigheid blijk. De uitvoering had dan ook de algemeene belangstelling en men toonde waardeering voor hetgeen werd uitgevoerd. De heer Meng had eer van zijn werk. Het programma van dit concert werd mooi uitgevoerd. Na afloop van het concert was de Groote Markt spoedig leeg, daar de avondfeesten en het vuurwerk de aandacht vroegen. Concert op het Stationsplein. Ongeveer terzelfder tijd als het concert op de Groote Markt, was een concert op het Stationsplein in de speciaal gebouwde muziektent. De .Bavaria" kapel, oftewel „de Moffen" deden hun uiterste best en het tal rijke publiek toonde zich zeer ingenomen met het gebodene. Jammer dat soms veel muziek verloren ging door het lawaai van tram en trein In ieder geval viel het con cert zeer in den smaak. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand, Hoogste barometerstand 771.3 m.M. te Rennes. Laagste barometerstand 741.4 m.M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 29 tot den avond van 30 Augustus: Matige westelijke wind gedeeltelijk be wolkt, weinig of geen regen, zelfde tempe ratuur. dat het taschje gevonden was, en de juf frouw werd het nu spoedig overhandigd. 01 zij blij was! Wij ontvingen van het Plaatselijk Comité „Stormramp 1925" de volgende mededee- lingen: Tot en met hedenmorgen is bij den penningmeester van het Plaatselijk Comité binnengekomen: Zaterdag 29 Augustus: R. Z-5.- J. S., Overveen 60. De drukte in den middag. Als er oog meer menschen op de been Sadden kunnen zijn, waren ze gekomen, dat i» zeker. Wat was het enorm druk in de binnen- irtad en juist in de binnenstad concentreerde zich alles. Het begon al oogenblikkelijk na de aubade en zoo duurde het denganschen middag door. 't Was ook niet te verwonderen, want Idle zaken, die konden, waren gesloten; het personeel van bankinstellingen en kantoren Lad vrijaf en zoo kpn ieder aan de feesti- Sriteiten deelnemen. En deze drukte overtrof bijna die van •He andere Koninginnefeesten uit Haarlem. Na de rijtoer van de Koninklijke Familie lagen de buitenwijken der stad stil en ver laten, als op een snikheeten zomernamid dag, maar in de binnenstad was het een en fel geweld en lawaai, vroolijkheid en uitge latenheid, zingen, joelen, schreeuwen, flui ten, soms zelfs zoo, dat hooren en zien Merging. Voetje voor voetje ging het door de hoofdstraten en op de Markt en niet dan jnet heel veel moeite konden auto's zich Ifcen doorgang door de menigte banen en •fietsers konden niet anders doen dan af stappen om met het rijwiel in de hand te probeeren een veilig heenkomen te zoeken, wat ook niet altijd even gemakkelijk ging. Iedereen, die van zulk een drukte profiteeren kon, Uet zulk een schitterende gelegenheid natuurlijk niet voorbijgaan en zoo was het soms de grootste mengelmoes van kooplie den en andere personen, die een goed dag geld wilde maken. Alles was op handwa gens te koop. Orgels waren er in overvloed, groot en klein, oud en nieuw. sommige erbarmelijk valsch, maar dat hinderde niet, iwant in de feeststemming luisterde men er toch niet naar. Er was muziek en daarmee fcasta! Dan acrobaten, jongleurs, athleten, boeienkoningen, zelfs de degenslikker ont brak niet.Jongens met apen, kinderen met marmotjes, 't was een groote mengelmoes en daardoor heen de zingende en juichende troepen. Zoo ging het den heelen middag. Op de Groote Markt speelde „Harmonie Crescendo" en het was aan een kant zeer lammer, dat er zoo heel veel van de mooie muziek in het gewoel verloren moest gaan, maar het ging nu eenmaal moeilijk om zulk een uitgelaten menigte het zwijgen op te leggen. Maar jammer bleef het, dat maar heel weinigen van de muziek konden ge nieten. En die ervan wilden genieten hadden zich vlak bij de tent een plaatsje kunnen veroveren. Verderaf op de Markt gingen de klan ken in het lawaai verloren. Het was zoo een heelen middag van feest en zoo zien we Haarlem slechts ééns in 't jaar, op Koninginnedag En dan daarbij te rekenen de schitterende versiering, niet 't minst van de Groote 'darkt en het prachtig helder zomerweer, lat alles moest samenwerken om een mid- iag als deze te doen slagen. Tegen den etenstijd, zes uur. half zeven werd het allengs minder, en dit was gauw nerkbaar, doch heel lang zou het niet du- en, want na hoogstens een uur tijds zou illes weer het toooeel van de grootste Irukte worden. Alles bijeengenomen een middag vol rroolijldieid, vol jool en uitgelatenheid in -en rijk versierde stad met schiterend weer :n veel muziek. Wat kon men meer verlangen voor een Loninginnefeest! In verband met het reeds vergevorderde rur werd de rijtoer van H.M. beduidend in- ekort. (Voor beschrijving hiervan verwij- en wij naar het stuk elders in ons blad). )e bocht geschiedde bij de Johan de Breuk- traat, waar in plaats van naar het Noorden Je tocht naar het Zuiden werd genomen. Zoo werd het Frans Halsplein genomen ia Schoterbrirf naar het Staten-Bolwerk, 'iaduct, Schotfefsingel en Kenaupark gere- en. Van hier werd de tocht voortgezet ooals was afgesproken. Vertrek van Hare Majesteit. Ruim 4 uur bereikte de Koninklijke fa- -ïilie het station. Men was reeds eenige mi- uten te laat. Op het perron onderhield Hare Majesteit icb nog eenigen tijd met den burgemeester n den gemeente-secretaris. Nadat Hare lajesteit in den trein gestapt was, onder- eld zij zich nog verder met den burge- leester en betuigde hem baar hartelijken ank voor de aan Haar bereidde ontvangst H. M. nam vervolgens afscheid van Z. K. i. den Prins, die met den trein van 4.18 aar Den Haag vertrok. De trein met de Koninklijke Familie ver rok eenigen tijd te laat. De feestelijkheden in het Bavo-dorp. Terwijl nog een ieder ter ruste lag, was i feestcommissie in den vroegen morgen -uk in de weer, om de laatste hand te leg- :n aaa de versiering en aan het opbouwen in een Muziek-tent in de Emostraat. De feestcommissie heeft eer van haar rrk. Nog nimmer hebben we zoo een ge- ildige drukte in het Bavo^dorp kunnen nsch ouwen. Het was alles bijeengenomen in het Bavo- rp komen en gaan van lange rijen bezoe- 65.— Saldo vorige verantwoording 22.282.13. Totaal 22.347,13, Vorig bedrag 2179,4614. C. W., Medemblik 1.— V. D, H23.65. Ingekomen bij het bijkantoor te Beverwijk van N. Br. Wijk-aan-Duin X. IJ. Z4.50. Totaal 2208.6134 B. en W. stellen voor, van D. E. L. v. d. Arend gratis te aanvaarden eenige percee- len aan de Kamperstraat, te zamen groot 1,69 A. B. en W. stellen voor, te benoemen aan het Gymnasium, met ingang van 1 Septem ber a.s., tot definitief leeraar in de natuur kunde den heer Ir. B'. Wigersma en tot tijde lijk leeraar in de geschiedenis, voor den cur sus 19251926, den heer J. v. Arkel. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdagmiddag 3 Septem ber a.s, vervalt, zulks in verband met een op Vrijdagavond, 4 September a.s. te geven concert vanwege het Plaatselijk Comifé „Stormramp 1925." A. de Goede. A. Thomas. Ch. Gounod. C. Saint Saens G. Rosini. G. Puccini. A. PonchielK,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2