trekjes"^ GEMENGD NIEUWS. ELCK WAT W!LS. y-- 'goSCFmaatregelen. RINNENLANDSCH NIEUWS. Het legadf-Sonnaville Voor Alkmaar. UIT ONZE OOST. Uitbreiding van het aantal bezoldigde R. K. Geestelijken in Néd.-Oost-Indié. Een roekelooze schutter. De gevaarlijke Muiderstraatweg Geen vertrouwbare autobus. j Door een krankzinnige gedood. Een bejaarde weldoenster. Oplichting van een firma te Rotterdam. Het gesloten winkeltje. Auto-ongeluk. Brand te Coevorden. Nachtelijke vechtpartijen te Groningen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Gymri. en Schermvereeniging „Concordia" te Haarlem. WIELRENNEN. H. S. V. De Kampioen. Jubileum-Wedstrijd Jan Tulleken. Haarlemsche Zwem- en Poloclub „De Waterratten." No. 414. Verschillende Gemeenten hebben al sirtds lang de bepaling, dat geen steun verleend twordt aan werkloozen, die nalaten zich tegen werkloosheid te verzekeren. Een zeer goede en eigenlijk logische maatregel. Het is toch niet meer can billijk, dat de arbeiders doen iwat mogelijk is om zich zelf.te helpen en eerst wanneer dat niet meer mogelijk is, een beroep op anderen doen. Die gedachte schijnt dan ook steeds meer docr te dringen. Sinds de laatste weken ont ving ik uit twee Gemeenten een circulaire waaruit blijkt, dat die Gemeente als voor waarde voor verdere hulp stelt, dat de arbei ders zich zelf tegen werkloosheid verzekeren. I De eene was afkomstig uit de Gemeente 'Hoeven, de andere uit Heemstede. Deze .laatste heeft voojjdeze gewesten wel zooveel 'beteekenis/ dat zij hier een plaatsje mag vin den en ter navolging mag worden aanbevolen. Aan de Werknemers in de gemeente Heemstede. „Met het oog op den naderenden winter tornen wij tot met den ernstigen raad tot aansluiting bij eene vak-of andere vereeniging, waaraan eene werkloozenkas verbonden is. Het komt ons noodzakelijk voor, dat" aan 'het eind van iedere week elke arbeider, naast de gewone uitgaven voor het gezin, iets af zondert van zijn weekloon als contributie en premie voor de werkloozenkas.. Wie lid is van eene Vereer.iging met daar aan verbonden werkloozenkas en geregeld zijn contributie betaalt, verkrijgt aanspraak en recht op eene geldelijke uitkeering bij werkloosheid en is daardoor niet dadelijk aangewezen op onderstand van het armbe stuur van de een of andere kerkelijke ge meente of van het burgerlijk armbestuur, doch kan zelf zijn gezih van het allernoodig- ste voorzien. Het is onze bedoeling om aan'hen, die zich niet aansluiten bij eene vak-of andere vereeniging met werkloozenkas, geen gere- gelden steun toe te zeggen of uit te betalen. Wij geven U dan ook ernstig in overweging U zoo spoedig mogelijk te verzekeren en ree kenen er op dat dit is geschied vóór 1 Sep tember aanstaande. Wie zonder geldige redenen 1opzette lijk nalaat, verzuimt of weigert om zich aan te sluiten, zal niet in aanmerking kunnen komen voor eventueele arbeidsbemiddeling of werkverschaffing. Ten slotte deelen wij U mede, dat ter Secretarie (le Afdeeling) iederen werkdag tusschen negen uur voormiddags en half 'één namiddags inlichtingen omtrent dit on derwerp verkregen kunnen worden." B. en W. van Heemstede. CIJFERS OVER DE VAKBEWEGING. De Gids, het orgaan van het Christelijk Vakverbond (C. N. V.) geeft de loop van het ledental aan over het 2e kwartaal 1925, waaruit blijkt, dat het aantal leden op 1 April jj. bedroeg 50721 en op 1 Juli 50430 aldus een teruggang van 291 leden. HET OVERHEIDSPERSONEEL. Volgens „De Gids" heeft de Christelijke Postbond met 23 tegen 19 stemmen beslo ten tot afscheiding van het C. N. V. In tegenstelling daarvan staat op de agenda yan den Bond van Chr. Politieambtenaren een voorstel tot aansluiting bij deze Centrale. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. Volgens de gegevens verstrekt door den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering waren van de 247724 tegen werkloosheid ver zekerde arbeiders in totaal 17316 personen ge heel en 5323 gedeeltelijk werkloos. Het per centage is dus 7 en 2,1. In de overeenkomsti ge maand van 1924 was het percentage resp. 6,3 en 2,1 WADDINXVEEN EN DE HULPACTIE, Het Dagelij kscn Bestuur der gemeente Waddinxveen heeft aan den Raad voorge steld een bedrag uit de gemeentekas te geven voor het verwoeste gebied aan het Nationaal Steuncomité. Bij de bespreking van dit voorstel werd o.a. opgemerkt, dat in deze het Rijk een taak heeft te vervullen, aoch dat de Regeering een en ander blijkbaar aan de particuliere milddadigheid wenscht over te laten, terwijl wethouder Herfst, naar aanlei ding van het bericht betreffende de opheffing van de lokaalspoorlijn tusschen Alkmaar en Broek op Langendijk ter sprake bracht den aanleg van de spoorlijn Gcuda-Alphen aan den Rijn. Daarmede zija millioenen gemoeid, terwijl spr. voorzag dat eerlang ook deze spoorweg zou moeten worden opgeheven. De noodlijdende plaatsen, meent spr., zou den met één gave van Rijkswege geholpen kunnen worden, als het Rijk er voor beschik baar stelde /wat nu zal moeten worden be steed aan den spoorweg in deze omgeving. Het geld zou dan, volgens hem, zeker ook heel wat nuttiger worden besteed. De wethouder Visser wees er nog op dat door den spoorweg Gouda-Boskoop- Alphen zeer veel hectaren kostbaar bouwland voor goed verloren gaan en aan den landbouw worden onttrokken, terwijl men anderzijds de landbouwers zou noodzaken hun gras land om te zetten in bouwland. Uit het bovenstaande blijkt wel dat men te Waddinxveen de komst van den spoor weg van Gouda naar Alphen aan den Rijn nog niet met gejuich begroet. Intusschen is het voorstel om een bedrag uit de gemeentekas disponibel te stellen voor het verwoeste gebied aangenomen. De gemeenteraad van Alkmaar heeft be sloten tot aanvaarding van een legaat van wijlen den heer P de Sonnaville, gewoond hebbend te Ce: ag en aldaar overleden op 1 Juli }.L, wi.. legaat bestaat uit: het cahier met beschrijving van de heer lijkheid Kranenbroek, gemeente Heilo en plattegrond van 1816 teekening van het kas teel en teekening van den bouwval. het ivoren doosje met zilveren medaille aan doctor P. de Sonnaville, maire .van Alk maar, geschonken door de stad Haarlem bij gelegenheid van het vierde eeuwfeest der typografische uitvinding en de zilveren 'vroedschapspenning van mr. A. Baert, heer van Kranenbroek, burgemeester van Alkmaar overleden den 13en Januari 1706; het antiek koperen bord met familiewapen der de Sonnaville's, vier schilderstukken in olieverf, zijnde het portret van den dijkgraaf doctor P, de Sonnaville, oud-maire van Alk maar van zijn echtgenoote Johanna de Leeuw, van hunnen zoon Johannes Antonius en van dc Grootmoeder, vervaardigd in 1810: een schilderijtje, voorstellende een gezicht uit den tuin van het huis de Sonnaville in de Langestraaf te Alkmaar op den toren van het gesticht. Naar de „Morgen" verneemt, heeft het Hoofdbestuur der Ind. Missie-Vereeniging zich voor eenigen tijd tot den Minister van Koloniën gewend met het verzoek de Missie van Borneo, die het dringend noodig heeft, te hulp te willen komen door het aantal be zoldigde geestelijken van den derden rang (d.w.z. die onder de inlanders werkzaam zijn), dat voor geheel Ned. ïndië slechts veertien bedraagt, van wie geen enkele op Borneo, met vier voor genoemde Missie te willen uitbreiden. Dit verzoek is daarop omadvies aan de Indische Regeering verzonden. Zijnerzijds heeft reeds vroeger de Apost. Vicaris van Borneo, Mgr. P. Bos, een verzoek om bezoldiging voor zeven, en als dat niet kon dan voor vier geestelijken van den derden rang tot de Indische Regeering gericht, welke daarover met Den Haag in overleg zou treden. De Indische Regeering (de Gouv. Generaal, voorgelicht door den Directeur van Onder wijs en Eeredienst en den Raad van Ned.- Indië) zal het echter zeer waarschijnlijk niet aandurven om bij den Volksraad een voor stel in te dienen tot uitbreiding van het or ganiek getal der geestelijken. De Volksraad is n.l. in meerderheid niet vóór de Missie. Het is bekend, dat de Indische Regeering rekening houdende met de vroeger in den Volksraad geuite meeningen zich op het standpunt gesteld heeft, dat in afwachting van de oplossing van het vraagstuk der fi nancieels scheiding tusschen Kerk en Staat op de afdoening waarvan door de linksche partijen in den Volksraad werd aangedrongen, geen uitbreidingen van het bezoldigd per soneel noch voor den Katholieken, noch voor den Protestantschen Eeredienst, door haar in overweging zullen worden genomen. In Indië valt dus zoo goed als zeker even min van de Regeering als van den Volksraad eenige medewerking te verwachten om tot uitbreiding te komen van het getal der be zoldigde geestelijken. Onder die omstandigheden is niet uitge sloten, dat bij de behandeling van de Indische begrooting in de Tweede Kamer door eenige leden der Katholieke Kamerfractie zal wor den voorgesteld, de bezoldiging voor vier •geestelijken van den derden rang voor Bor neo alsnog op die begrooting op te nemen, terwijl eventueel in het algemeen zou worden voorgesteld, hét organiek getal bezoldigde R. K. geestelijken, dat thans 37 bedraagt 1 van den eersten rang, 22 van den tweeden rang en 14 van den derden rang) te verhoogen tot een kleine 200, d.w.z. 1 op 5, naar rato van den aanwas der R. K. bevolking. Een werkman van de Cokesfabriek te Maastricht die langs den kapt van het Bas- si n zat te kijken, naar een schipper die met een geweer jacht maakte op ratten, kreeg op eens de volle lading in het lichaam, zoodat hij in de hartstreek, linkerarm en bovenbeen werd getroffen. Hoewel de getroffene ver klaarde duidelijk gezien te hebben dat de schipper zijn geweer op hem richtte deelde deze laatste op 't politiebureau mede, dat het slechts een ongeluk was geweest. De ge troffene werd naar het hospitaal Calvariën- berg overgebracht. Voor den zooveelsten keer heeft de Mui derstraatweg een auto-ongeluk veroorzaakt, dat gelukkig nog goed is afgeloopen. De weg wordt verbeterd, en het gedeelte, dat nog senigszins „berijdbaar" is zit vol met kui len. Vrijdagavond kwam een autorijder op dezen weg tusschen de spoorbrug over het Merwedekanaal en het dorp Muideu met zijn auto in een diepen kuil terecht. Door den schok vloog het stuurrad van de stang af, waardóór de automobilist, wonende te Huizen, het stuur Kwijt raakte, en de wagen hals over kop in de Weespervaart terecht kwam. De bestuurder kon zich door de kap uit te snijden, redden, zoodat hij er nog goed afkwam. Maar opnieuw is weder de onhoudbare toestand van dezen weg gebleken Dezer dagen maakte een familie, bestaan de uit 8 personen uit Nieuwveen en omlig gende plaatsen per autobus een reis naar 's-Heerenberg in Gelderland. Gekomen even voorbij Utrecht, werd een vrouwelijke passagier zóó onwel, dat na ruim een uur op onthoud, zij nog niet tot bewustzijn was,meldt de„L.Ctt." Men reed kalm voort, tot eindelijk de plaats van bestemming werd bereikt, waar niet één, maar vier personen bewusteloos aankwamen. Dokter en verpleegster moesten hulp verleenen om de menschen weder tot bewustzijn te brengen, hetwelk na veel moei te gelukt is. Als vermoedelijke oorzaak van het onheil moeten de verstikkende gassen van de benzine, welke binnen den wagen uitwerkten, worden aangerekend, In het plaatsje Orsay bij Parijs heeft de daad van een krankzinnige het leven gekost aan den 49-jarigen veldwachter. Victor Buisson, een 84-jarige grijsaard, bewoonde in Orsay een verdieping van een klein huisje. Tot voor korten tijd was hij een der meest geziene burgers. Een tijd lang was hij zelfs gemeenteraadslid, doch bij de laatste verkiezingen had hij zich teruggetrok- ken.Vroeger was hij steeds een vriendelijke, goedhartige oude heer, doch den laatsten tijd begon zijn humeur minder prettig te worden en reeds herhaaldelijk had hij buren en voor bijgangers gedreigd, ze allen te zullen ver moorden. Toen hij nu dezer dagen deze bedreiging herhaalde en daarbij een geweer op een paar kinderen richtte, werd de veld wachter gewaarschuwd. Deze begaf zich, door twee gendarmes begeleid, naar het huis van Buisson. De veldwachter ging alleen naar boven, om hem te kalmeeren. Doch de grijsaard wilde hem niet toelaten en dreigde, hem te zullen vermoorden, ais hij niet maakte, dat hij wegkwam. Toen de veldwachter daarop toch binnendrong, voegde Buisson werkelijk de daad bij het woord. De veldwachter kreeg de volle laag in het gezicht en stortte stervend neer. De beide gendarmen storm den daarop de trap op en een van hen vuurde drie schoten op dén grijsaard af, die zich in zijn kamers terugtrok en de deur grendelde. Daarop werd hulp gehaald uit Versailles. Gendarmen en poütie-agenten begonnen een geregelde belegering, terwijl een dichte menigte het zeldzame schouwspel gadesloeg. Zelfs vrouwen en kinderen waren ooggetuigen en niemand scheen zich bewust te zijn van het gevaar, dat zou dreigen, als de Buisson wellicht opnieuw zou gaan schieten. Tegen den avond begon de bestorming. Gewapend met karabijnen, revolvers en traanverwekken- de gasbommen drongen de belegeraars lang zaam voorwaarts naar het geheel gesloten hüis, waarin geen beweging te bespeuren was. Niemand kon zeggen, of Buisson wel licht door de schoten van den gendarme was gewond, of dat hij achter een der ramen op de loer lag. Toen eindelijk de toegang was geforceerd, vond men echter geen held- haftigen verdediger, doch slechts een arm zalige, doodzieke, ljalfverlamde grijsaard, die huilde en smeekte hem toch geen kwaad te doen en hem niet te dooden. Toen men hem onderzocht, bleek, dat hij een schot in den buik had ontvangen. De ongelukkige bleek krankzinnig te zijn. Hij is naar het gevangenishospitaal gevoerd en een dokter, die hem daar onderzocht, heeft verklaard, dat hij naar alle waarschijnlijkheid aan de bekomen verwonding zal sterven. Op ruim 84-jarigen leeftijd is te Amster dam, naar de „Tijd" meldt, overleden, mej. Maria Regina Elisabeth Wattiau. Mejuffrouw Maria Wattiau was in Amster dam en niet alleen onder de katholieken een algemeen bekende persoonlijkheid. In de latere jaren kromde zich het tengere, kleine lichaam naar den grond, schuifelden de voeten nog maar moeizaam verdér, maar toch bleef haar onverzettelijke wil bij ochtend overdag en avond, zich wijden aan het be zoeken van lijdenden en armen, zich wijden aan het weldoen..De haastige Amsterdamsche tram bleef voor haar maar voor haar dan alléén wachten. De bestuurder wist hij deed een goed werk, deze vrouwe nog mede te voeren. Wij hebben deze bejaarde weldoenster, gaat het blad voort, vaak ontmoet, 's morgens vroeg, nadat we haar nog 's avonds laat stadswaarts hadden zien trekken, om hulp te zoeken, voor wie op haar rekenden. En dat waren er velen. Zij was een beschaafde, ontwikkelde, hoogstaande vrouw. In haar is in zekeren zin de wegbereid- ster te eeren van het Internationaal Eucha ristische Congres te Amsterdam. Immers reeds in de tachtiger jaren heeft zij met mad. Tamissier, die naar ons land kwam, krachtig geijverd om het eerste Internatio nale Eucharistische Congres in ons land te doen houden. Haar pogingen waren toen vergeefsch. Rijsel ontving ten slotte de eer. Zij had een mooi muzikaal talent. In jonge jaren was zij een gezochte persoonlijkheid om haar fraaie stem. Toen vóór een 32-tal jaren de ook reeds ontslapen adj. directrice van het Binnen Gasthuis, Zuster Maria Debrus, verkreeg, dat in 't gasthuis wekelijks het H. Misoffer met zang op Zon- en feest dagen kon worden opgedragen, vond zij in Maria Wattiau de organiste en leidster van het voortreffelijke dames koortje. Haar werkzaam, sociaal, liefdadig, bezig leven, vond erkenning in de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice." f 25.000 door een boekhouder verduisterd. De N.V. „Animala" handelmaatschappij in darmen en slachtproducten, gevestigd aan den Coolsingel, te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar boekhou der, ,H. W. G. V., een Duitscher, die vier en een half jaar bij haar in dienst is geweest, zich aan groote oplichting heeft schuldig ge maakt. Gebleken is, dat hij gedurende de laatste twee jaren iedere week een valsche kwitantie- van ongeveer f 200 schreef ten name van een gefingeerde firma, zoodat hij Zich op deze wijze een bedrag van ongeveer f 25000 heeft toegeëigend. Bij het verdere onderzoek zijn nog meer knoeierijen bij deze firma aan het licht ge komen. Door uitlatingen van een werkster zijn gearresteerd de 20-jarige expeditie knecht J. v. E., de 29-jarige L. K„ de 26- jarige J. W. en de 23-jarige P. V. De op lichting had echter met deze vier personen niets te maken, hetgeen men aanvankelijk wel vermoedde. Bij 'n huizoeking van 'n zekere R. in de Hugo de Grootstraat werden drie vaten darmen, ter waarde van f 3000 ge vonden. Voorts werd een partij linnengoed voilestof en rijwielen aangetroffen, welke al len dóór de vier bovengenoemde knechts ge stolen bleken. Het linnengoed was afkomstig van de firma B. en G. uit Amsterdam en was gestolen aan het Maasstation, te Rot terdam. Jacht op een winkelier. Omstreeks Paschen opende zekere J. W, een winkeltje in kruidenierswaren in de Van Ittersumstraat te Zwolle. De geringe belangstelling van de omgeving was oorzaak, dat het zaakje niet bepaald bloeide en in den loop van de vorige week verkocht J. W. den geheelen winkel-inventaris aan een collega en ook het huis verwisselde van eigenaar voor f 4300, waarvan W. f 1000 direct, als handgeld bij den koop opeischte. In den nacht van Donderdag op Vrijdag reden twee auto's voor het winkeltje, en hierop werd al het huisraad geladen. Vrijdag waren de gordijntjes voor den winkel ge sloten en de talrijke schuldeischèrs vonden den eigenaar gevlogen en met hem alle meu beltjes op contanten. Zaterdag sprak de rechtbank te Zwolle zijn faillissement uit. De curator, mr. dr. Stenfert Kroese, onder zocht Maandagmorgen den toestand en dienzelfden dag gelastte de rechtbank de in hechtenisneming van J. W. Dinsdag werd de vluchteling te Dedems- vaart aangehouden. Met een gemeente-veld wachter wachtend op de autobus, die hen naar Zwolle zou brengen, ging W. er plotse ling van door. Een'krachtige vervolging ont stond. De veldwachter Schaap liep hem achterna door de landerijen, terwijl veld wachter Holties zijn politiehond haalde en dezen op het spoor zette. Toén de hond de vluchteling een deel van de kleeren van het lijf gehaald had, gaf deze de poging, om te ontkomen op en werd hij naar Zwolle over gebracht en in het Huis van Bewaring opge sloten. Het bleek, dat hij nog twee gulden ip zijn bezit had. Tegenover „Sandwijck'' onder De Bilt, reed een Ford-auto, komend uit Utrecht in de richting De Bilt, terwijl uit De Bilt twee luxe-auto's achter elkaar in de richting Utrecht reden. Vóór „Sandwijck" gekomen, passeerde de achterste der beide luxe wagens plotseling en in volle vaart den eersten en noodzaakte zoodoende den chauffeur van den Ford, nog verder naar rechts uit te wijken, zoodat een botsing met een ver naar voren op het wandelpad staanden telefoon paal onvermijdelijk waS. De paal kwam door den schok schuin in den grond te staan, maar voorkwam tevens grootere ongelukken, meldt het „U. D." Van de drie fietsers, welke ter plaatse links van het wandelpad reden, werden er twee, een dame en een heer, door het rechtervoorwiel van den Ford gegrepen en tegen den grond gesmakt. De dame liep verwondingen op aan het been en de heer aan den arm. Beiden zijn naar Utrecht vervoerd. Van de fietsen zaten de voorwielen geheel in elkaar. De Ford, een wagen van de heeren Kraak en Krol uit Utrecht, was nogal gehavend. De vooras was totaal verbogen en spatschermen en lamp stuk. De chauffeur liep verwondingen op aan de hand, wijl hij döor den schok met 't bovenlichaam door de voorruit vloog. De passeerende auto is doorgereden. Men tracht dezen op te sporen. Door dc politie is proces-verbaal opgemaakt. Heden heeft te Coevorden een felle brand gewoed, welke enorm veel schade heeft aan gericht. Het vuur werd het eerste ontdekt in het manufacturenmagazijn „De Bijenkorf", waar het ten gevolge van de groote hoeveel heid brandbare stoffen enorm vlug om zich heen greep, zoodat het perceel in minder dan geen tijd in lichte laaie stond en het vuur zich meedeelde aan het daarnaast gelegen café van den heer Meyboom, terwijl tevens een siga renmagazijn vlam vatte. Het geheel had zulk een verrassénd snel verloop, dat, ondanks de blusschingspogingen, binnen een uur al de genoemde perceelen volkomen vernietigd waren, terwijl tevens groote schade werd aan gericht aan de, aan de noordzijde gelegen woning van den heer Raspe en aan een pak huis van den heer Bulthuis, welke perceelen evenwel konden behouden worden. Uit Groningen wordt genjeld, dat de nacht van 28 op 29 Aug. daar bijzonder rumoerig is geweest. De viering vah den gedenkdag van Groningens ontzet heeft geleid tot tal van vechtpartijen, o.m. in de Oude Boteringe- straat. Een boerenknecht uit Doezum, ge naamd R. v. d. Kloet, werd aangevallen door een belhamel, die hem een groote snij- wonde op het achterhoofd toebracht, waar door een slagader werd getroffen,. E-éen later werd in de Heerestraat de politie-agent Van der Heiden bij het scheiden van ruziemakers ernstig aan het hoofd ver wond. Hij werd naar den politiepost aan de Zuidersingelstraat vervoerd. De daders zijn bekend. Dat „Concordia" met haar tijd medegaat, en zich niet enkel bepaalt tot het beoefenen der gymnastiek, maar zooveel mogelijk allo takken van sport beoefent, daarvan is het organiseeren van een zwemfeest wel een. sprekend bewijs. Dit zwemfeest zal worden gehouden op Zondag 6 September a.s. in de Gem. Bad- en Zweminrichting aan de Kleverlaan, aanvang 2 uur. Een zeer uitgebreid programma is vast gesteld. De jongste adspiranten zoowel meisjes als jongens zullen elkander bekampen op 25 M. schoolslag, de oude adspiranten op 25 M. vrije slag. De dames en heeren krijgen 50 M. te zwemmen, waarvan 25 M. vrije slag en 25 M, op den rug. Ook staat nog een gemengde estafette voor dames en hee ren, ploegen van 2 dames en 2 heeren op het programma. De adspiranten krijgen nog een binderniswedstrijd. Indien de Haarl. Zwembond hiertegen geen bezwaar mocht hebben zal er ook nog gezwommen worden 50 M. vrije slag, waarvoor de deelname vrij is. Tot slot worden wiji vergast op een num mer schoonspringen voor dames en heeren. Aan enkele Haarleifische zwemvereenigin- gen is medewerking gevraagd voor diverse attracties. Het programma bevat du» voor elk wat wils. Als nu het weer medewerkt, belooft het een schitterende propaganda- dag te worden. Het tweede gedeelte der dual-meet met Olympia te Zaandam, welke was vastgesteld tc Zaandam op Zondag 27 Septemer a.s,, zal in verband met de te houden athletielc- kampio'enschappen van het K. N. G. V,, welke thans eveneens op 27 Sept. zullen tehouden worden, waarschijnlijk thans op 20 eptember plaats vinden. Zondag 30 Augustus werd een 40 K.M1 rit gehouden voor alle leden. Een twaalfta. renners kwamen onder matige belangstelling aan den start n.m. P. Kossen, W. de Vos, J. v. Avezaath, J. v. d. Vossen, T. Zweeris, A. v. Bree, C. Kulk, J. Jansen, M. Kottman, C. Sluyter, M. v. Gelder en J. Ouwerkerk. Waar onze leden Schijvejiaar, Walters en Metz in diverse open ritten uitkwamen, D. J. Zweeris, W. v. A. Beeke, H. Zweeris en A. v. Valentijn door kleine ongevallen nog steeds niet konden rijden kon de opkomst nogal be vredigend genoemd worden. Direct na de start werd een flink tempo onderhouden on danks de vrij sterke tegenwind en was de verstandhouding onderling uitstekend. Na vele weglooppogingen moesten Jansen, v..Gelder en Ouwerkerk lossen en zetten de overige 9 renners gelijk de eindspurt in. Deze was uiterst spannend en fraai en was de uit slag 1ste P. Kossen, 2de J. v. d. Vossen, 3e C. Kulk, 4e A. v. Bree, 5e T. Zweeris, 6e J. v. Avezaath. A.s. Zondag start de club met D. J. Zweeris, J. v. d. Vossen, H. Walters, H. Schijvenaar, W. Metz en C. Kulk in de com petitie der T.W.V.H., terwijl dezelfdeploeg Zondag 13 September aan den Zeeweg tegen De Bataaf en Haarlem uitkomt. Zondag 11 Oct. gaat voor de tweede maal de V. d. Lem-beker waarvan De Kampioen houder is. Dinsdagavond heeft te 9 uur een buitenge wone vergadering plaats in hotel Spoorzicht het Clubgebouw, in verband met te houden besprekingen aangaande een autotocht naar de Jubileum-wedstrijden van J. Tullejcen in Amsterdam. Donderdag 3 September vindt in het Sta dion deze wedstrijd plaats 's-avonds om 8 uur, met medewerking van de volgende ren ners: Snoek, Schlebaum, Storm, Blekemolen, Leddij, Asberg, Anspach en van Boxel, ach ter groote motoren. Aan den Sprint- en Tandemwedstrijd ne men deel: Klaas van Nek, J. Willems, Ike- Stukgeloopen branderige door eelt of knellend schoenwerk pijnlijk ge worden voeten, verzacht er. geneest men met 3 -60-90 ct. laar, L. Didier, Kolles, Leenc, Bontekoe, J, Tulleken en een 20-tal amateurs, als Jaap^ Meier, wereldkamupiocn, Brilman, Lameng en andere. A. Z. neemt revanche doch verliest. „Waterratten kampioen 4 maal 25 M, wisselslag estafette. Ter gelegenheid van de Nationale Zwem* en Polö-wedslrijden, gehouden op 30 Au gustus door de Amsterdamsche Zwemclub togen een 65-tal supporters der H. Z. en P< C. „De Waterratten" met een 20-tal zWtm* sters en zwemmers met den trein van 12.09 in opgewekte stemming naar Amsterdam. Nai een gezellig reisje gingen zij naar het schit* terend gelegen zwembad van Obelt aan dent overkant van het Y, om aldaar de zwem* wedstrijden in oogcnschouw te nemen. Het programma deed den deelnemers weï een weinig schrikken, daar aan deze wed* strijden maar even 15 zwemverecnigingeni deel namen, en wel: De Amsterdamsche} Dameszwcmclub; De Amsterdamsche Zwem* club; De Delft, te Aaarlem; De-Waterratten^ te Haarlem; De Penquins; De Jonge Kam* pioen; Dolfijn; Maas, Rotterdam; Triton, urj Weesp; Nercus. Zaandijk; De Raagsché Zwem- en Poloclub; Onderlinge Dames* zwemclub; Amsterdamsche Zwem- en Polo*' club; Utrechtsche Zwemclub; Zwemverce-( niging Het Y. De jury bestond uit: Mevr, J. E. Triebelg Koens; C. Minnes Jr.; A. A. Bierlee; K* Meyer Ezn.; T. W. Bohlander; S, P. J. Bor-t sten. Tegen 2 uur werd deze wedstrijd geopend met 50 M. snelzwemmen, vrije slag, voort aspirant-leden Ned. Zwembond, waaraan! deelgenomen werd door 20 deelnemers. Inge* schreven was door A. Hoppe, De Delft, er! C. Visser, De Waterratten. Beiden hebben: hun uiterste best gedaan, doch wisten geeflj prijs te behalen, Aan 50 M, vrije slag Juniores deden me* de C. J'. Koetsveld, De Delft en C. J. dd Bruyn, Dc Waterratten. Ook deze heeren wisten geen prijs te behalen, hoewel C. J, Bruyn zijn tijd zelfs met 3 seconden ver* beterde, Aan dit nummer deden niet minder daj# 39 deelnemers mede. Nu volgde het zeer spannende numme# 4 X 25 M. wisselslag estafette aspiranten* Voor dit nummer hadden ingeschreven: NeJ reus, De Waterratten, A. Z. D. J. K. en 't^". De Waterratten waren vertegenwoordigd door: Cor Zeeman, rugslag; Herman JagerJ schoolslag, Jan vAi Hemsbergen, zijslagj Sietse van der Meer, vrije slag. Na een zeer spannende en steeds aanges moedigde race wisten de jonge Waterratten! beslag te leggen op den eersten prijs, een1 groote zilveren medaille, in den tijd van 2,572 min. A. Z. de tweede prijs in 3.23/5 nr. De zijslag-zwemmer kreeg een compliment; van het bestuur van A. Z. voor het buiten* gewoon mooi zwemmen der zeer moeilijkst zijslag. Zijn slag was waf men noemt af. Op de 100 M. vrije slag heeren, wist deï heer A. Liezenberg, van De Waterratten, op( den tweeden prijs beslag te leggen. No. 1, A. J, van Willigenburg van A. ZJ in 1.241 min.; 2. A. Liezenberg in 1.29 min* en 3 C, C. Leenheer, Triton, in 1.323 min* Daar alle schoonspringers en springstersi deel namen aan de Zwemwedstrijden bij H? P. C. hebben de heeren S. v. d. Meer en! J. v .Hembergen een demonstratie gegevens in schoonspringen, welke zeer in den smaalt viel, gezien het toejuichen der jonge sprin* gers. De zeer spannende 4 X 50 M. wisselslag estafette voor heeren, waarin ook de Water* ratten, te Utrecht het kampioenschap be* haalden, zegevierden ook hier weder. Nieti minder dan 7 vereenigingen kwamen in ditj! nummer uit. Aangemoedigd door de vél supporters wisten de Waterratten weder als no. 1 aan te komen- Er werd in bijzonderenj stijl gezwommen. De algemeene opinie was dat A. Z, in de* zen wedstrijd revanche zou nemen, daar zij het nu al twee maal verloren hebben tegea! De Waterratten. Zij hadden echter geetfi succes. De tijden luiden; No. 1: De Waterratten in 2.282 min. mefH de zwemmers A. Liezenberg, D. H, Vrugt.j A. H de Bruyn en S. v. d. Meer. Bravoj heeren, gij hebt een schitterend stuk werkl geleverd. In no: 9 van het program: 5 X 50 M. vrijéi slag voor dames wisten de Waterratten-da-4 mes zich als no. 3 te plaatsen. Een zeer goeJ de prestatie, daar hier A. D. Z. le was in/ 3.20, het Y in 3.44 3/5 en de Waterratten itt; 3.52 min. Aan het nummer 100 M. schoolslag dederij mede M. Brandt, D. H. Vrugt, van üd Waterratten, verder waren er 14 deelneJ mers. No. 1 was D. H. Vrugt in 1.274 doch raoesfjj gediskwalificeerd worden, daar hij niet ge*| lijklij'dig met twee handen de startplaats raakte. Voor hem een groote teleurstelling.] Volgende keer beter, Kees. Nu werd no. Ijj A. H. van Senus van de Maas in 1.28 l/5j! no. 2; L. Korspershoek, Maas, in 1.292; noj 3: C. de Man U. Z. C. in 1.304. Na een zeer gezellige wandeling, gingenf alle supporters naar de prijsuitreiking, wel ke om 9 uur zou zijn in hotel Folmer. Het gebruikelijke late beginnen is ook iri Amsterdam bekend. Niet eerder dan bij IQ uur werden de prijzen onder donderende! hoera's uitgereikt. In opgewekte stemming en onder fret zin gen van het clublied' arriveerden allen, nai een zeer gezelligen dag te hebben gehad td 11 uur te Haarlem. „Mie Slons". Dc buren noemden haar stiekum onder elkaar zoo. Ze heette gewoon vrou,w Dalkmans. 'k Zou niet durven beweren, dat er in 't trapvormige achterom-steegie geen enkele vrouw meer te vinden was, die de naam slons niet verdiende. Maar vrouw Daikmans stond er dan in de buurt voor bekend. En dat wil voor 'n buurtje, als hier wordt bedoeld, nogal wat zeggen. De oude buurvrouw, die tegenover de fa milie Dalkmans woonde, durfde er iedere minuut van de dag 'n eed op te doen, dat ze Mie Slons nog nooit met 'n fatsoenlijk hoofd met haar had gezien; dat ze om de veertien dagen drie weken 'n nieuw flod derblo e*ic aan had, wat ze droeg tot er geen kleur meer aan te bekennen viel en 't dan in de vodden Smeet; dat ze alleen bij hooge uitzondering in 'n opgeknapte ka mer zat, wat nog niet wou zeggen: in 'n s c h o o n e kamer, want even goed kon je in dergelijke zeldzame gevallen nog wel 'n halve vuilnisbak vol smerigheid verzamelen, zonder in de hoekjes ati gaatjes le snuffelen. Als bij Mie Slons de „linnenkast" open ging, dan zag je 'n chaos van onopgevouwen kleedingstukken van allerlei slatf. Je v o r onderstelde althans, dat 't kleeding stukken waren. Heel dikwijls ging de linnenkast niet open, eerstens omdat 't haast geen zoeken was in die warwinkel, tweedens, omdat, als ze toevallig vond wat ze zocht, de gaten en scheuren en rafels haar toegrijnsden: ..Laat me maar liggen, je kunt niks met me be ginnen". En zoo was 't temet overal; in de hang kasten, in de laden, op zolder, in 't schuur tje; alles door-elkaar en niets op z'n plaats. -'t Manufacturenwinkeltje „De Vlijt", 'n paar minuten van 't steegje vandaan, had 's Zaterdagsavonds 'n goed klanje aan Mie. Ze kwam geregeld om kousen, sokken, ela stiekjes, veiligheidsspelden (vooral véél vei ligheidsspelden), ondergoed, veters, vrijgezel- lenknoopen enz. Er stond bij „De Vlijt" nog 'n ouwe kliek schuld van Mie en daarom kreeg ze niks meer op de pof, al probeerde ze 't nog wel eens. De eigenares van „De Vlijt", 'n weduwe, viel haar maar niet eens meer lastig om dat postje; ze wist, dat Mie toch altijd te kort kwam en als ze ging manen raakte ze haar wellicht ook voor de wekelijksche contante iokoopen nog kwijt. Een oud spreekwoord zegt; ,,'n Pronkster kan niet verpronken, wat 'n slons verslonst". En zoo was 't ook met Mie. Haar inkomen was steeds ontoereikend en ze was geregeld in conflictjes gewikkeld met huisbaas, bosbode, bakker, melkboer en op halers van afbetalingsmagazijnen. 't Kwam tusschen genoemde heeren en Mie dikwels tot tur luide gedachtenwisse- ling, die 'n welkome afleiding bracht in t eentonige steegjesleven, en omdat Mie nog al eens gedwongen was, om van leveranciers te veranderen, namen deze voorstellingen in getal eer toe dan af. Haar man was 'n goeie sukkej, die weinig had in te brengen.'t Wanordelijke van't huis houden zag ie al niet eens meer; hij was nooit anders gewend geweest vanaf de eer ste dag van z'n huwelijk. Hij was 'n goed werkman en maakte beste weken, waarvan 'n knappe, ordelijke vrouw zeker nog wat zou kunnen besparen voor kwade dagen. Maar 't ging steeds bergaf en de man zeulde maar mee in t staag uit terende. gezinsleven. Ze hadden twee kinderen; 'n jongen en n meisje, die de namen Dirk en Coba droegen. Toen 't meisje van school ging kreeg ze 'n net dienstje voor halve dagen met de broodkost. Ze had 't recht naar d'r zin, omdat mevrouw goed voor d'r was en er nog wel es wat extra's aiviel. Maar lang duurde 't niet. Want moeder Dalkmans vond de verdien ste te gering, om de ergste gaten van 't ver vallen huishouden tc stoppen. Coba moest naar de fabriek. Daar kon ze, als ze flink „anpeesde", min stens zeven of acht gulden halen. Ze most bedenken, dat moeder al die jaren voor haar had gesjouwd. Coba griende d'r oogen dik; vader nam het voor haar op en zelfs Coba s mevrouw kwam er nog bij te pas. Maar moeder Dalkmans bleef koopig- onvermurwbaar. Coba ging naar de fabriek, huilend en wrokkig. Ze werd daar heel vroeg rijp, leerde aller lei gemeenigheid van 'n paar kameraads, die naast haar werkten, ging 's avonds met hen mee langs de straten en naar de muziek, om met jongens te dollen en 't genot van fatso'enlijke menschen te bederven. 't Duurde niet lang, of 't plezier werd verderop gezocht, in duistere paadjes en.... Afijn, ze kwam in de schande, zooals de buren en kennissen 't noemden. Ze trouwde op haar zeventiende jaar met 'n knul van negentien en werd natuurlijk iret zoo n slons als haar moeder, want ze had niets geleerd. Haar echtgenoot(l) was niet zóo'n goedzak als haar vader, 't Werd ruzie strijk en zet. Hij liet haar op 'n goeie dag zitten, smeer- de-nm naar 't buitenland.... en zij kon met haar kindje bij moeder in, waar dagelijks over en weer de verwijten tegen de vette wanden slingerden. Met Dirk ging 't even anders. Als schooljongen kon ie uren staan kijken voor 'n groote smederij. Dan genoot ie van dc omhoogzuigende vlammen, van de spette rende vonkenregens en zacht gegloeide brok ken ijzer, die tot hoefijzers of degelijke voorwerpen werden gesmeed. En 'n enkele keer, omdat ze 'm zoo n flinke, bedaarde jongen vonden, mocht ie wel eens helpen aangeven, of de hefboom van de snijmachine omlaag trekken, dat 't ijzer doormidden knapte als 'n spaander. Als ie maar aan de blaasbalg mocht staan, was id al gelukkig. En nog gelukkiger was ie toen de baas htm zeide, dat ie wel in de leer mocht komen als ie van school ging. 't Eerste half jaar moest ie dan met 'n gulden per week tevreden zijn. Die boodschap bracht ie natuurlijk hard loopend naar huis. ,,'n Gulden in dè week?" krulde moe der Dalkmans' neus verachtelijk. „Maar dan leert ie toch 'n vak" hielp vader verdedigen „op groote werkplaat sen moet je nog geld toegeven." Moeder Mie vermorzelde echter ook de toekomst-illusie van haar tweede kind. Ze bedankte er voor, om z'n smidspskken te betalen, die met 'n paar weken niet meer te dragen waren van de brandgaten; ze be dankte er voor, om 'n boom van 'n jongen te vreten te geven voor niks. De vader zuchtte. Coba zat te trillen. En Dirk jankte, zooals Coba toen had ge daan. „Mie Slons" bleef de baas. Dirk werd loopjongen voor zes gulden. Z'n „collega's" van andere winkels leer den hem de slimste maniertjes, om fooien te pikken, en hoe ie die 't best kon be steden. Sigaretten rooken kon Dirk al heel gauw als de beste en toen ie nog geen drie maan den „in 't vak" was, kende hij alle film helden en heldinnen uit z'n kop. Op 'n keer had ie geen centen voor 'n nieuw doosje sigaretten. „Nou" redeneerde hij „die twee dup pies ontvang ik vandaag nog wel aan looien en hij nam ze van 't kwitantie-geld. 't Liep erg tegen, want hij kreeg die dag bii niemand wat. Bij 't afrekenen kwam ie de twintig cent/ te kort. Hij maakte 'n smoesje, maar dej patroon keek 'm zóó pal in z'n oogen, dat? ie 'n kleur kreeg en bekende. Meneer zou 't voor deze keer nog dootf de vingers zien, maar 't moest niet méé» gebeuren. Alaar Dirk was zóó verslaafd geraakt aai! sigaretten en bioscope, dat hij er niet mee! buiten kon En 't ging nog eens als diej eerste keer. De patroon joeg hem weg. Hij kreeg gauwf wat anders en daar ging 't spoedig als voor* heen. Door 'n vriend liet ie zich ten laatste^ overhalen er met 'n zestig gulden van z'nt baas vandoor te gaan. De vriend wist weL raad om ergens anders aan de kost te ko* men, na eerst n paar fijne dagen er van genomen te hebben. De andere morgen had de Amsterdamschéf politie ze al te grazen. Ze gingen voor alle zekerheid in voorW arrest. Toen moeder Dalkmans, bijgenaamd Mie| Slons, het hoorde, begon ze te razen en tei tieren en zwoer, dat ze de diqf nooifj meer in d'r huis zou nemen G. N

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10