II t Verkeersongevallen. mi. Maandag Augustus DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16133 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad 31 Augustus. Agenda I September Luxor Theater. Begrafenis F. C. Pahud de Mortanges. Hinderwet. 0. In m Deelnemers van een 2e gehouden excursie uit Haarlem, onder leiding van den lieer Elligens. voor het hoofdgebouw van het sanatorium Berg en Bosch te Apeldoorn. In het midden Dr. Jongemans. Douchebaden. De Kinderhulde op het Nagtzaam- plein. STADSSCHOUWBURG. Gevonden dieren en voorwerpen. Waarschijnlijk een flauwe grap? Een interessante lezing. Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Redding uit zee. KONINGINNEDAG. De verbinding tusschen stad en buitenwijken. VRAGEN VAN DEN HEER VAN LIEMT. De Melkbrug voor het rij verkeer gesloten. De aUe^iemenfsprijs bedéaagt root PJ^rlem en Agentschappen: Pet week0.25 Ps kwartaal 3.25 .'ranco per post per kwartaal bij voor-itbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. LEMSCHE COURA Advertentiën 35 cent» per regel. Bij contract belangrijke korting Advertentiên tusschen den teasl als ingehouden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina s 75 eb per regcL Vraag- en aaabod-adver* tejitiën 14 regels 60 ct. per plaaU »ing: elke regel meer 15 ct., bv rooruitbetaling. de verzeker mes voor waarden f Qfjflfl levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Rf| hij een ongevai mei f OJjf) bij verlies van een hand, f IOC bij der volgende uitkeeringen I üv'llU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 3U. doodelij ken afloop een voet of een oog:* du Alle abonne sopdit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een J— 1~"" verües van een f50. duim of wijsvinger bij een breuk van fSO bij verlies van eo A and been of arm andere vinger Nog hooren wij de juichtonen naklinken, waarmee de burgerij van Noord-Holland's hoofdstad en velen, van buiten gekomen, de Koninklijke familie hebben toegejubeld, nog zijn wij onder den verschen indruk van het wel geslaagde bezoek van de Koningin, zoo dat meer nog dan anders op dezen jaardag van de Vorstin vele vriendelijke gedachten uit deze streek gaan naar de Hooge Vrouwe, die met zooveel beleid Haar volk bestuurt. Het blijft in dezen tijd een opmerkenswaar dig verschijnsel, een gekroond hoofd met eerbied en liefde van een volk te zien om ringd. Talrijke kronen, waaronder de mach tigste, hebben wij meer dan eenig ge slacht sinds 1918 in het stof zien vallen. En waar de monarchie gespaard bleef, is de aanhankelijkheid voor het Vorstenhuis er na de ontwaking uit den oorlogsroes niet op vooruitgegaan. Wanneer wij niet ver van ons een Koningspaar een reis naar de Indische landen zien ondernemen om door de viering van den zilveren bruiloft een half roode re geering niet in verlegenheid te brengen en geen ongewenschte conflicten te scheppen, dan mogen wij ons gelukkig noemen, dat de felste partijstrijd nog niet in staat is geweest het Koningschap in Nederland te ondergra ven. Zeker, het gaat op de eerste plaats niet om den persoon van den Vorst. Meer dan een eeuw van traditie heeft een wettig gezag ste vig gegrondvest en onder dat erfelijke ko ningschap is ons land en volk sinds 1813 onaf gebroken voortgegaan op den weg van voor spoed en vooruitgang, zóó, dat het nu staat in welvaart en beschaving aan de spits en benijd wordt van alle kanten; zóó, dat onze mannen naar alle landen en in alle functies worden geroepen, om orde te herstellen, het recht te bedeelen, twisten te beslechten, door raad en voorlichting te helpen de groote wereldproblemen tot een oplossing te bren gen. Nederland behoeft bij een terugblik op zulk een schoonen opgang geen spijt te hebben van zijn voorkeur voor den monar chalen regeeringsvorm. Maar geen stelsel houdt stand, wanneer onwaardigen het schragen. We kunnen den persoon niet scheiden van het symbool, het welk hij verwezenlijkt. Wanneer Nederland dan ook roemt in de zegeningen van het con- stutioneele Koningschap, dan prijst het daarmee tevens de draagster van de Kroon, die haar plicht, haar taak, haar tijd en haar volk zoo uitnemend begrijpt. Niet in een en kel Koninklijk gebaar, niet in breedsprake- righeid zoekt Wilhelmina haar kracht, maar in de daad, in medeleven en medevoelen met haar volk. De geschiedenis der laatste kwarteeuw biedt overvloedig gelegenheid om daarvan te getuigen- Nog de jongste nationale ramp, de wervel storm, welke een deel van ons land zoo deer lijk teisterde, dreef de Landsvrouwe onmid dellijk naar het terrein van verwoesting, waar zij als een moeder onder lijdende kinderen rondging, troostend, opbeurend, helpend. En het was weer daar in Borculo en Zeeland als vroeger bij groote branden en watersnood: toen de Koningin haar hartelijke belangstel ling had getoond, was het, alsof het lijden lichter viel. Zoo getuigen allen, die de be volking tijdens de ramp en na het koninklijk bezoek hebben gadegeslagen. En door dit spontane, maar eenvoudige optreden, door die troost en hulp, zoo geheel volgens Ne- derlandschen aard, heeft de Vorstin het hart van haar volk gewonnen en zal de aanhan kelijkheid niet licht worden uitgeroeid. Vandaag gaat dan op Koninginne-verjaar- dag opnieuw de bede: Domine, salvam fac! omhoog. Maar dat wij het niet hierbij laten. Zelf heelt de Vorstin ditmaal de wijze aangege ven, waarop zij haar geboortedag het liefst gevierd ziet, door n.m. geen geld te besteden voor uiterlijk feestbetoon, maar, wat wij over hebben, te bestemmen voor de slachtoffers van den storm. Laat dan 31 Augustus op nieuw een aanleiding zijn om de gaven voor het geteisterde Gelderland en Brabant te doen stroomen. Het zal het beste bewijs zijn an onze aanhankelijkheid aan de Koningin, eze daad van echte vaderlandsliefde. Gem. Concertgebouw. Lange Begijnestr. Henri ter Hall s nieuwste revue ,,'t Kan Verkeeren' 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert 2 tot 3 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran cis cps Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 2—5 en vaa 7—10 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Mar tb averee nig in g. Bloemholstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 ,iur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag vaD 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter" tot Mevr. Coebergh, Gcd. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iedcren Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgeveL DE CONCERTEN IN HET GEM. CON CERTGEBOUW. B. en W. schrijven aan den raad Volgens het bepaalde bij art. 3 der verorde ning o.a. op het gebruik van het orgel in de gemeentelijke concertzaal, is de regeling van de voor het publiek in het winterseizoen toegankelijk te stellen concerten aan ons Col lege opgedragen, doch heeft Uw College de vaststelling van de toegangsprijzen aan zich gehouden. Zooals uit het hierbij overgelegd voorstel van den Stads-Organist blijkt, is het gemid deld bezoek van 500 personen per concert in het afgeloopen seizoen bevredigend te noe men, al moge daarmede niet zijn bereikt, dat alle kosten, ten laste van de concerten te brengen, uit de baten kunnen worden be taald. Aangezien de gevolgde organisatie der concerten door het publiek op prijs wordt gesteld, zijn wij met den Stads-Organist van meening, dat de toegangsprijzen vooralsnog uniform dienen te zijn en op een bedrag van 25 cent per persoon (programma JO cent) be haoren te worden vastgesteld, waarbij niet is inbegrepen het bedrag aan belasting. Wij geven Uw College in overweging daar toe te besluiten en het daarvoor benoodigd crediet te weten f 600.voor solisten f 900,voor zaal- huur, f 150.voor auteursrechten, f 60. Voor electriciteitsVerbruik. Te samen f 1710, benevens een bedrag van f 480.f 40. per concert ten bate van de exploitatie der concertzaal voor gebruik van het orgel, dus in totaal f 2. 190.te onzer beschikking te stellen. Opgemerkt zij dat de bedragen van f 900. en f 480.uit de exploitatie der gemeentelij ke concertzaal in de gemeentekas terugvloei en. De kosten voor concertbureau en adver tentiên zijn uit de inkomsten der concerten te voldoen. Misschien is het als afkoeling bedoeld in deze Augustusmaand (we hebben er de laatste dagen evenwel geen behoetfe aan dat de wintersportfilm ons naar St. Mortiz en Cha- monix verplaatst. Wat er van zij, de opnamen in het Alpenland zijn schitterend, vooral die van het ski-springen, welke interessante sport we door middel van het „langzaamwerkenk" apparaat in al zijn geledingen krijgen te zien. Een aardige twee-acter en het „Luxor- nieuws voltooien het vóór-programma. Po lygoon, onze Haarlemsche filmfabriek, had er voor gezorgd, dat het Koninklijk bezoek aan onze stad reeds op den avond van den- zelfden dag op het doek verscheen. Eem be wonderenswaardige activiteit met uitste kende resultaten. Het hoofdnummer brengt ons de avon turen van Harold Lloyd. Een aaneenschake ling van de grootst mogelijke nonsens, waar om evenwel daverend gelachen is. Zijn avon turen beginnen boven op het ijzeren ge- geraamte van een wolkenkrabber en zetten zich voort in den trein, op de boot en in de „Far West," totdat hij zelfs in een politieke vergadering terecht komt, waar zijn gehoor zich in den letterlijken zin van het woord van straatsteen-argumenten bedient. Daarbij is de nonchalance, waarmede deze filmheld zijn bravourstukjes uithaalt, kostelijk om te zien. Wie een paar uurtjes lachen wil ga deze week maar naar het Luxor theater. Op de begraafplaats „Westerveld" werd Zaterdagmiddag ter aarde besteld het stof felijk overschot van wijlen den heer F. C. Pahud de Mortanges, die bij het ongeluk te Kamperveen zoo noodlottig om het leven is gekomen. Op de begraafplaats was zeer veel be langstelling. Aan de groeve werd het woord gevoerd door een zwager van den overledene, den heer W. Lamting, die in gevoelvolle woor den den overledene herdacht. De heer H Boissevain, mede-firmant van den overledene, sprak namens het personeel woorden van dank, voor wat de thans over ledene voor het personeel gedaan heeft en herdacht de aangename samenwerking, wel ke stefeds tusschen den heer Pahud de Mor tanges en hem zelf bestaan had. Nog werd het woord gevoerd door den heer Lohman, baron van Heeckercn van Wöliën en een neef van den overledene, de le luitenant Pahud de Mortanges, waarna de heer W. F. Pahud de Mortanges, broe der van den overledene, voor den betoonde deelneming dankte. B. en W. van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van heden aan de Sinclair Union Petroleum Company te Amsterdam, vergunning is verleend tot op richting van eon ondergrondsche benzine bewaarplaats met een inhoud van 2000 Li ter en een Bowserpompinstallatie in het perceel aan de Smedestraat no. 37, kad. sectie C no. 6070. HET BADSEIZOEN TE ZANDVOORT' Men schrijft ons uit Zandvoort Nu het hoogzeizoen zoo goed als beëin digd is en onze badgasten en kampeerders zich gaan gereed maken tot vertrek en ons misschien een weedziens tot het volgend jaar toeroepen, komt het mij voor ook de méér officicële personen die hiertoe geroepen zijn om ook het volgend jaar de entree der gasten te veraangenamen in zoo'n mate, dat niet een deel ten slotte zegt, ik kom nooit meer terug, want dan zou de taak zijn naar de oorzaak hiervan te zoeken, een oorzaak die soms vlak voor het grijpen ligt. Mogen wij over, de resultaten van dit seizoen te vreden zijn Wij zouden zoo zeggen van ja. Vele vreemdelingen en dagjesmenschen heb ben onze badplaats bezocht. Ook vele bad gasten waren er, veel meer dan verleden jaa- Maar hoe komt het dan dat vele inwoners geen kans hebben gezien zelfs maar een kamer in het z.g.n. hoogseizoen te verhuren en opmerkelijk is het juist bij de minder gesitueerden die vorige jaren, omdat zij aan merkelijk lager in huurprijs kunnen zijn meestal het eerst verhuurd hadden. (Zou de dit zijn oorzaak niet terug vinden in het kampeeren Zouden dan de kampeerders die steeds in aantal toenemen niet een groot deel bevat hebben van hen, die andere jaren juist deze woningen betrokken Be- teekent dit voor Zandvoort zelve niet een groot financieel nadeel. Is dit niet iets dat herziening behoeft? Ook het vrije strand leven behoeft voor wat bepalingen betreft., voorziening. Er zal meer nog dan dit jaar dienen gelet niet zoozeer op het bedrag wat er uit te halen is, maar of iedere tent wel be antwoord aan de gestelde eischen, of het aantal en soort personen wel toelaatbaar is enz. enz. Er diene zeker voor gewaakt, door meer of strenger toezicht het vrije strand leven niet te vrij wordt uitgemeten zoo zelfs dit z.g. vrije strandleven zich uitbreidt over het geheele gepachte gedeelte. Is het niet juister te voorkomen dan te genezen doch dit niet alleen maar als men bepalingen maakt en deze worden niet stipt nageleefd waarom maakt men ze dan. Wie zal ons zeg gen, hoeveel ergernis hierdoor gegeven is geworden, hoevelen die juist om die on-- gewenschte tooneeltjes onze badplaats gaan schuwen, want laat men nu niet meenen dat men alleen de aanwezig zijnde badgasten, het badleven diene te veraangenamen zoo als zij, of althans een deel dat zou wenschen, want ook onder de dagjesmenschen zullen er zijn, die als zij na een dagje aan de zee genoten hebben ook plannen willen maken eens hier langer te vertoeven, dit niet zullen doen als het hun onmogelijk wordt. Als men hooren moet het is gewoonweg niet doenlijk Zijn kinderen alleen naar het strand te sturen, of je durft gewoonweg niet." Ook met deze menschen en hunne principes heeft men re kening te houden, en deze te eerbiedigen, en dat alles kan. Men kan b.v. bij decaan- staande strandverpachting, op straffe van boete desnoods, den pachter bepalingen op leggen om mede te helpen uitvoering te geven aan de verschillende strandbepalingen. Ook hieraan zal een financieel belang vast zitten. Men kan zich wel eens afvragen, als men dat lieve leventje zoo eens gade slaat, waar moet het heen langs het geheele strand wordt naar willekeur gebaad en ge zwommen, terwijl men nergens geen reke ning mee houdt. Onder de geplaatste waar schuwingsborden van „gevaarlijk, baden en zwemmen" plaatst men gerust zijn fiets de kleeren worden aan de paal gehangen en men gaat in zee, alsof er geen bepalingen zijn. Ook van uit de badstoelen. Waar blijven zij, die de strandexploitatie hebben. Er wordt van de badkoets als het ware geen gebruik meer gemaakt het zal een reden voor de exploitanten zijn, uit te zien naar verminde ring van exploitatie kosten. Nu wordt er wel gezegd ja, de vreemdelingen brengen dit alles mede, maar is dit een motiveering? Geldt dan niet meer het Hollandsch spreek woord ,,'s Lands wijs, 's Lands eer, en zouden wij ons in het buitenland vertoevend, niet moeten houden, aan gestelde bepalingen en gewoonten Welnu, laten de daarvoor aangewezen autoriteiten dit alles eens ernstig overwegen in het belang der badplaats. Laat men het den badgasten zoo aangenaam mogelijk ma ken, dit is plicht. Maar dan op gepaste wijze en zoo, dat niemand hierin aanleiding vindt, om Zandvoort voor altijd vaarwel te zeggen. Laat men kunst te genieten geven. Nog eens laat men alles doen voor den bloei der badplaats. Zoo zal veel in het belang der bad plaats kunnen worden gedaan, zal veel kun nen worden weggenomen, wat thans velen een aanstoot en ergernis is. DAHLIATENTOONSTELLING. De Afdeeling Haarlem der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw én Plantkunde houdt op 12 en 13 September in de beneden zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw eene belangrijke Dahliatentoonstelling. Gezien de belangrijke Dahliacultuur, die we in en om Haarlem aantreffen, de vele mooie, nieuwe aanwinsten van de laatste ja ren en de populariteit, die deze bloem ge niet, zal deze tentoonstelling zeker een suc ces worden. Een commissie, bestaande uit de heeren C. van Blankensteijn J. F. Bekker, W. v. d. Hoek en Joh. Hogensteijn, Bennebroek, staat het bestuur der afdeeling terzijde, om een programma voor deze tentoonstelling samen te stellen. Gevraagd zullen worden, groepen van één ras, groeDen, samengesteld ui verschillende rassen en Bindwerk van Dahlia's. Inzendin gen van andere plantengroepen worden slechts toegelaten voor zoover de plaats ruimte dit toelaat. Het bestuur beschikt over een vrij belang rijk bedrag om het den inzenders, met het oog op de te behalen prijzen, zoo aantrekke lijk mogelijk te maken. De inzending is vrij. DE BOLLENDIEFSTALLEN TE NIEUW VENNEP. Hieromtrent meldt men ons nog In de loop der vorige week werden op het land van den landbouwer-teelder Izak de Kooher nabij den Lisserweg alhier, ontvreemd 18 zakken bollen, ter waarde van plm. 5 a 600 gulden. Deze bollen waren aldaar geteeld voor den heer Vink te Voor schoten. Er werd aangifte gedaan bij de politie te Nieuw-Vennep. Deze vermoedde, dat de bollen wel des nachts zouden worden vervoerd, zoodat zij eenige nachten in die omgeving op surveillance ging. Zondagmorgen, ongeveer half vier, zagen zij in het duister twee personen per rijwiel naderen, welke zij aanriep, halt te houden. De personen kozen echter het hazenpad en ontdeden zich onderweg van hun rijwiel met drie zakken bollen. Zondagavond werd bij zijn ouders gearresteerd een zekere A. A. B., alhier. Door zijn bekentenis werd even eens gearresteerd A. S., eveneens alhier woonachtig. 7 Zakken bollen werden in een kippen hok verstopt, bij hen in beslag genomen, terwijl een zak bollen bij den vader van S. in beslag werd genomen. Aan het actief optreden der beide politie agenten (Rijks- en gemeentepolitie) te Nieuw- Vennep, is het te danken, dat deze zeer belangrijke diefstallen tot klaarheid werden gebracht. Beide beklaagden blijken heel wat op hun kerfstok te hebben. Door A. A. B. werd een volledige bekentenis afgelegd, wat niet het geval is met A. S.. Niettemin is voldoende bewijs bijeen gebracht, zoodat zijn ontkenning weinig zal baten. De heler is voorloopig op vrije voeten. Beide verdachten zijn naar Haarlem over gebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. In het Douchebadhuis aan het Hofdijkplein zijn in de afgeloopen week 581 baden ge nomen. In de afgeloopen week zijn in het Douche badhuis aan den Koudenhorn 346 baden ge- In het Douchebadhuis aan het Leidsche- plein zijn in de afgeloopen week 651 baden genomen. In het Douchebadhuis aan den Schoter singel zijn in de afgeloopen week 878 baden genomen. In aansluiting op wat wij reeds meldden omtrent bovenstaande kinderhulde, deelen wij nog mede, dat de kinderen, die uit de Emostraat vertrokken naar het Teylerplein zich daar aansloten bij den Kinderbond „Prinses Juliana". Met het Vaandel voorop toog de stoet van ruim 400 kinderen, ge tooid met vlaggetjes, in een opgewekte stemming naar de plaats, waar de kinder hulde gebracht zou worden. Door de dames Cato van Engelen, dochter van den voor zitter van „Prinses Juliana" en Roos Ruijgrok dochter van den vaandrig, werden prachtige bloemen aan H. M. de Konigin en Prinses Juliana aangeboden, waarbij de jongedames Velden assisteerden. De Koningin en Prin ses Juliana dankten de dames op hartelijke wijze, en drukten haar de hand. Voorts valt nog te melden, dat de Veree niging „Koninginnedag", door den voor zitter, den heer J. H. v. Engelen, verwel komd werd. De aankomst van de Koninklij ke familie in het Amsterdamsche kwartier werd aangekondigd door trompetgeschal van herauten, die plaats hadden genomen op de Amsterdamsche poort. Dit was wer kelijk een aardig idee. OP HOL. Vrijdag schrokken op den Sloterweg twee paarden, bespannen voor een wagen en be stuurd door een knecht van den landbouwer S., voor een passeerende auto. De paarden gingen er van door en rukten dt tuigen stuki waarna ze tot staan werden gebracht. De bestuurder kwam er betrekkelijk nogal goed IN HEEMSTEDE. Zaterdagmiddag reed J. W. B., wonende te Hillegom per motorrijwiel vanaf het Wilhelminaplein den Cloosterweg op. Het 4-jarig dochtertje van Van K., wonende Cloosterweg, stak plotseling dwars den Cloosterweg over, waardoor het voor het motorrijwiel kwam. B. week nog zooveel mogelijk naar links uit om een aanrijding te voorkomen, doch kon niet meer voor komen, dat het kind kwam te vallen en be wusteloos bleef liggen- kind bleek een hoofdwonde te hebben bekomen, welke door dr, Von Szente werd verbonden. De toestand van het kind werd nite gevaarlijk geacht. De politie onderzoekt deze zaak. HET MILLIOEN. De Coöperatieve Haarlemsche Bloembol len- en Groentenveiling te Haarlem heeft in de afgeloopen week het omzetcijfer van een millioen gulden aan bloembollen verkocht op de droge veiling, overschreden. Verleden jaar werd dit cijfer pas bereikt in October meldt „Kweekersblad". Een vroolijke kunstavond voor Borculo. De eenigen tijd geleden aangekondigde vroolijke kunst-avond te geven door Nap en Fientje de la Mar plus Margie Morris heeft gisteravond plaats gehad. Nap de la Mar opende het programma met een inleiding, die naast veel vroolijke onzin een oratio pro domo bevatte waarin hij zichzelf niet zoo kwaad afschilderde als het publiek in den laatsten tijd wel meende. Verstandige menschen weten echter wel beter. Niettemin heeft hij aan den tegenwoordigen directeur moeten beloven dat al hetgeen hij voordroeg, den toets der critiek volkomen kon doorstaan. Gelukkig heeft hij zich zoo goed en kwaad als het ging aan zijn belofte ge houden en in de avond van welker opbrengst een gedeelte voor geteisterd Borculo werd afgestaan, een werkelijk vroolijke avond ge worden. Zoo als reeds gezegd werkten hier toe ook mede Margie Morris en Fientje de la Mar, de eerste in haar Engelsch-Hollandsch en de laatste in haar Fransch-Hollandsch re pertoire, alsmede met Nap de la Mar in twee één-acters. Voor een zoper-avond kan men de zaal goed, voor een liefdadigheidsavond evenwél slecht bezet noemen. Dit neemt evenwel niet weg, dat het publiek het gebodene wist te waardeeren en zich gul toonde met het geven van applaus. Als clou van den avond was aangekondigd een voordracht van Otto Zeegers genaamd „De Cycloon." Hoewel de auteur de schil dering van dit drama hetwelk zich in een gedeelte van óns land heeft afgespeeld, op een passende en prijzenswaardige manier heeft weergegeven, vonden wij toch dat het in de sfeer waarin het werd gegeven niet voldoende tot zijn recht kwam. Fientje de la Mar scheen echter met haar declamatie wel veler gemoed geroerd te heb ben, getuige het langdurig applaus dat zij in ontvangst had te nemen. Margie Morris bleek bij al haar voordrach ten met haar geest nog steeds in Engeland te zweven, hetgeen echter geen kwaad doet aan hetgeen zij op een sympathieke wijze ten ge- hoore weet te brengen. In een reclame-drama (vergissen wij ons niet, dan is het Amster damsche import van den nieuwen tijd) wisten Nap en Fientje de la Mar samen, verschillen de i^clame zinnen tot een komische-drama, bedoeld als één-acter op het tooneel te ver werken, tot groot pleizier van hen die het ge noegen hadden den avond door hun tegen woordigheid een steeds beter resultaat te hebben bezorgd. Het laatste nummer „Een proef van ta lent," was een prul wat den inhoud betreft, doch kon er als aanvulling voor een vroolij- ken avond wel mee door. Daar, zooals is aangekondigd, ee n gedeelte van de opbrengst voor Borculo is bestemd, hopen we dat de recette nog al is meegevallen Terug te bekomen bij:J. Bovenkamp, KI. Houtstraat 93, kinderarmband; H. Mieke, K. Margarethastraat lOrood, beursje: Politiebu reau, Smedestraat, bal en ceintuur, gewicht, riiwielpomp, damesring; M. Meiiers, Rolland- straat 1, broche; S. Rosenhart, Smedestr. 16, ceintuur; Brugwachter, Langebrug, sjaal; J. Wernis, Zoetestraat 21, doos met „tombola'; W. v. d. Meij, Korte Dijk 3, smoushondje; A. de Beer, Kruistochtstraat 56, halsband; J. Klaus, Brouwersstraat 134, halskettinkje en medaillon; A, v. d. Bosch, Doelstraat 32, herdershond; J. de Kloe, L. Hofstraat 1 rood zw. dameshandschoenen; Boot, Linschoten- straat 12, herdershond, Fauna; van Duilem, Baljuwslaan 19, witgele hond, idem; J. van Veen, Vrouwehekstraat 15, hondenpenning; Kok, Leidscheplein 12, grijze dameshand schoenen; E. Roest, L. Annastraat 12C, horloge; M. Ronscher, Arnoldslaan 7, Bloe mendaal, dameshorloge; J. v. Amitie, Spaarn oogstraat 21, damesarmbandhorloge: C. Lub bers, Heerensingel 67rood, oliejekker; Ha- kier, Haitsma Mulierstraat 4, Schoten, jasje; A, de Beer, Kruistochtstraat 56, donkergrijs poesje; A. Zweers, Rozenprieelstraat 43, kousen; M. v. Opzeeland, Zijlstraat 28, R.-K kerkboekje; Dijkstra-, Eindenhoutstraat 3, witte poes, Fauna; Oerlemans, Gortesteeg 26, zw.-witte poes, idem; Marsch, Ursula- straat 10a, zwarte poes, idem; Jansen. Schee- perstraat 50, witgrijze poes, idem; Heidstra. Schoterweg 170, witte poes, idem; Kabel, K. Hofstraat 3rood, grijze poes, idem; v. Zanen, Baan 17, j)r.-witte poes, idem; P. Roosplaat, Zomervaart 1B, grijze muts; H. Kruishaar, Korte Begijnestraat 24, manchetknoop; P- Vink, Brouwersstraat 134, portemonnaie; F. Gigengack, N, Groenmarkt 7, portemonnaie met knoopjes; J van Wilsum, Spaansche- vaartstraat 44, petje; Zuidertuindorplaan 2, Overveen, portemonnaie m. inhoud; A. Dijk man, Drossestraat 14, idem; J. Pieters, Veld- laan 3, Aerdenhout, rijwielbel.merk; J. Rij broek, 2e ZuidooHerstraat 57, voetbalschoe nen; mej, de Wit, Brouwersstraat 7b, sleutel; G. Akkers, Amsterd. Vaart 11 rood. Haar- lemmerliede c.s., kinderschoentje; M. Molen kamp, Teylerstraat 43, idem; R. v. Balen, Delftstraat 24rood, nekspeld; J. Scherpen- huizen, Coltermanstraat 4rood, damestaschje met inhoud; -A. Stappers, Haitsma Mulier straat 78, Schoten, actetasch met inhoud; J. v d. Hout. Regulierstraat 18, vulpotlood; J. de Ronde, Vooruitgangstraat 77, vulpenhou der; C. Mooyman, de Keystraat 8rood, auto- wiel; J v. Tongeren, Burretstraat 16. gonje- zak; J. ter Haak, Gasthuisstr. 12, vrouwen zak met inhoud. Aan het strand te Zandvoort zijn een aan tal flesschen aangespoeld. In enkele daar van bevond zich een briefje. De heer Van den Broek, die een paar van die briefjes vond in een flesch, heeft ze op het politie bureau gedeponeerd. Het eene vermeldde: Batavea, vergaan, alle menschen verloren. De naam Batavta doet aan jongenswerk denken Het andere gaf als opchrift: Kapi tein van de Norway, vergaan, allen verloren. Dit lijkt op een ernstiger bericht. Maar dat tegelijkertijd twee van zulke berichten in flesschen aanspoelen is wat al Dinsdag 8 September, des avonds 8 uuf, wordt in de groote zaal van gebouw „St. Bavo" een lezing met lichtbeelden gegeven door den Weleerw. Zeergel. Heer dr. Jac, N. M. Bruning, apostolisch missionaris van Trans-Jordanië (Palestina) over „Dè vier Patriarchale Basilieken te Rome' Om het bijzonder karakter van dezen avond willen we er gaarne de Damiaatjes over luiden. De opbrengst toch komt ten goede aan de missie's in Trans-Jordanië Deze missie's zijn werkzaam onder de ruwe Bedouïnenstammen en arbeiden daar nog slechts korten tijd. Eerst een jaar of zes geleden zijn ze daar begonnen door het Patriarchaat van Jeruzalem, dat ze nog on der haar jurisdictie heeft. De toegangsprijs voor den lichtbeelden- avond is laag gehouden en de kaarten zijn verkrijgbaar aan het gebouw „St. Bavo". Dr. Bruning is een prettig en vlot spreker, die zijn gehoor zeer weet te boeien en door zijn gedegen kennis van het door hem te behandelen onderwerp dit voor zijn toe hoorders zeer aantrekkelijk weet te maken. Waar ook het onderwerp zelf van veel belang is voor alle katholieken en de mis-» sie's van Trans-Jordanië, die zeer behoef tig zijn, eenige baten zoo goed kunnen ge- gebruiken, zal, naar we meenen, Roomsch Haarlem, dat zich steeds zoo mild betoont, zich ook nu niet onbetuigd laten en 8 Sep tember de groote zaal van „St. Bavo" tot in de uitsterste hoeken vullen. Barometerstand 9 uur v.m.: 768. Stilstand. OPGAVE: J. J. WEBER ZOON FABRIKANTEN OPTICIENS Koningstraat 10 Hoogste barometerstand 773.2 m. M. te Brest. Laagste barometerstand 32.71 m. M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 31 Aug. tot den avond van 1 Sept.; Zwakke tot matigen Westelijke tot Zuid westelijken wind, meest zwaarbewolkt, waarschijnlijk eenige regen in het Noorden, in het Zuiden, weinig of geen regen, iets te toevallig. Waarschijnlijk is het een zoo genaamde grap. Maar dan kan niet sterk ge noeg die lafheid veroordeeld worden. Wie weet hoeveel onrust zoo'n schrijven kan ge ven bij hen, wier familie op een boot van gelijkluidenden naam op de baren rond dobberen. Als grap bedoeld blijft het een laffe daad. Door den heer Krabshuis, hotelhouder ts Zandvoort, is een dame aldaar uit zee gered bij paal 69. Een taschje met geldswaarde is bij de redding verloren gegaan. Brieven en papieren werden later opgevischt. Het bleek de 42-jarige mevrouw G. K. W. te zijn en woonachtig te Amsterdam. Per auto is ze later naar Amsterdam overge bracht en ter beschikking gesteld van den heer hoofd-commissdris van politie aldaar. Aan een ongeluk behoeft niet gedacht tr worden. De verjaardag van H. M. de Koningin wordt hier ter siede vandaag niet officieel gevierd, in verband met de feestelijkheden, welke bij gelegenheid van het Koninklijk be zoek gehouden zijn. Van middag zouden zwemwedstrijden ge houden worden in het Noorder Spaarne en was er harddraverij op de Dreef. Van avond om 8 uur is er concert in de Groote Kerk. Dit is de reden, dat er dan geen concert op de Groote Markt kan zijn. Wel is er van 8 tot half 11 concert op het Sta» tionsplein door de Bavaria-kapel. Vanmiddag zou de H. O. V. van 35 een concert geven in den Hout. Alle openbare gebouwen, als provinciale griffie en stadhuis, zijn. vandaag gesloten. De carillonbespeling begon hedenmiddag met het Wilhelmus en andere vaderlandss^» liederen. Het raadslid, de heer Van Liemt heeft aai B. en W. de volgende vragen gesteld; Is het B. en W. bekend, dat de N.Z.H.T, genegen is, haar tramnet in Haarlem te re- organiseeren en uit te breiden? Zijn over deze plannen door B. en W. mei de N.Z.H.T. reeds onderhandelingen aange. knoopt? Zoo niet, achten B. en W. het dan met ondergeteekende wenschelijk, dit nu te be spoedigen, gezien de dringende noodzakelijk heid, bij de belangrijke uitbreiding der bui tenkwartieren, deze door een vlug en af doend verkeersmiddel èn onderling én met het centrum der stad te verbinden? In verband met uit te voeren onderhouds» werken aan de Melkbrug, zal deze geduren de het tijdvak van 31 Augustus tot en met 5 September a.s. voor het rijverkeer zijn afgesloten. Het voetgangersverkeer kan geregeld worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1