fNGEZONDEN.x Een Reorganisatieplan voor de Vereen „Koninginnedag." HAARLEMMERMEER. f HILLEGOM. HEEMSKERK DRIEHUIS. Kerkdieven. BEVERWIJK. VELSEROORD WIJKEROOG. VELSEN IJMUIDEN. SANTPOORT. HAARLEMMERMEER. SCHOTEN. VRAGEWBUSc Collecte voor de Stormramp. Het 'Stuur van de af deeling Haarlemmermeer m het Nederlandsche Roode Kruis heeft 1 zijn laatste gehouden vergadering beslo- :n het initiatief te nemen tot het houden van zn openbare collecte langs de huizen ten ehoeve van de vele gezinnen, die in Noord- rabant en Gelderland door den geweldigen :orm op 10 Augustus jj. zijn getroffen. Het is de bedoeling dat in de volgende •eek, bij voorkeur op Donderdag 3 Septem- er a.s. deze collecte zal worden gehouden '.et gesloten busjes. Ieder der leden zal de leiding nemen voor ;n gedeelte van deze gemeente en is bevoegd ch andere personen te assumeeren om deze ollecte te doen slagen en daarbij gebruik te laken van de diensten der jonge dames, ie zich ieder jaar bijzonder plegen te geven oor den verkoop van Emmabloempjes, Herijk van maten en gewichten. "oor den herijk van maten en gewichten zal oor den ijker, chef van dienst zitting worden houden te Nieuw-Vennep in een lokaal in de openbare lagere school op Vrijdag 4 Sept. 1925 van 10 tot 12 uur 1 van 1 tot 4 uur voor de bewoners van het orp Nieuw-Vennep, op Zaterdag 5 Sept. ,925. a. van 10 tot 12 uur voor die, wonende in 3 omgeving van Nieuw-Vennep, begrensd oor Bennebroekerweg, Hillegommerdijk enneperweg en Leimuiderdijk b. van 1 tot 4 uur voor die, wonende in het verige zuidelijke gedeelte van Haarlemmer- leer te Hoofddorp in de groote vergaderzaal an het hotel „de Landbouw" op Maandag September 1925 van 10 tot 2 uur en van 1 ot 4 uur voor de bewoners van het dorp Toofdddorp en die langs den Hoofweg (aan oeide zijden) op Dinsdag 8 Sept. 1925 van 10 tot 12 uur •n van 1 tot 4 uur voor die, wonende langs !en Nieuwemeerdijk, Meidoornweg en Slo- erweg op Woensdag 9 Sept. 1925 van 10 tot 2 en van I tot 4 uur voondie, wonende langs 'en Aalsmeerderdijk, Schinkeldijk, Aals- neerderweg, Badhoevelaan en Keizersweg op Donderdag 10 Sept. 1925 van 10 tot 12 n van 1 tot 4 uur, voor die wonende langs lajnderdijk, Nieuwerkerkerwqg, Akerdijk, Jweg, Cruquiusdijk en in het dorp Vijf huizen op Vrijdag 11 Sept. 1926, van 10 tot 12 en van 1 tot 4 uur voor die, wonende te Zwj- tenburgerdijk, Bennebroekerweg, Kruis weg, Vijfhuizerweg en Spaarnwouderweg. Koninginnefeest. Ter gelegenheid van iet Koninginnefeest te Nieuw-Vennep op Donderdag 3 September a.s. zal aan perso nen, die buiten deze gemeente wonen in geen geval vergunning worden verleend om met eenige negotie in het dorp te venten of met een kar standplaats in te nemen op of langs den openbaren weg. Gevonden en verloren voorwerpen. Ben horloge, een bos sleuteli, een belas- tin gplaatje, een mantelceintuur, een colliertje een rijwielslot. Komen aanvliegen een post duif. Verloren. Een regenjas, een pet, een tabaksdoos met inhoud. De begrafenis van oud-wethouder Jan Kooij. Onder groote belangstelling is gistermiddag op de algemeene begraaf plaats te Nieuw-Vennep het stoffelijk overschot van den heer Jan Kooij ter aarde besteld. Behalve de familie en vele ingezetenen vap het dorpje, waren ook aanwezig de burgemeester M.'^Slob en wethouder Knaap, alsmede een deputatie van het broederschap der Remonstranten uit Alke made. Roode Kruis. In de laatstgehouden vergadering van het bestuur van de aldeeling Haarlemmermeer van het Nederlandsche Roode Kruis zijn de functies als volgt ver deeld Mr. A. Slob, voorzitter Pastoor P. F. W. Soepnel, secretaris Dr. J. H. Nanninga, penningmeester als hun plaats- Vervangers werden aangewezen G. A. A. Knaap, vice-vcorzitter F. H. Bos, tweede 6ecretaris en J. C. Gherels, tweede penning meester. Verder zijn nog gewone leden Th. A. J. M. Vlek, Joh. Verkuijl, J. van der Meer en B. H. Venbert. In beginsel werd besloten, tot het aan schaffen van een roodekruistent om te kun nen gebruiken bij groote gebeurtenissen, als het jaarlij ksche concours-hippique en een reorganisatie van de transportcolonne, teneinde deze beschikbaar te hebben voor eventueel ziekenvervoer, zoodra de auto mobiel wagen, welke in bestelling is bij de Amsterdamsche Rijtuig-maatschappij, zal zijn Afgeleverd. Personalia. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de bijzondere school aan den Sloterweg te Nieuw-Vennep (hoofd de heer A. Uitten- broek) is benoemd mejuffrouw S. C. Snelle- man, voorheen te Haarlem, thans Zwammer- 'dam woonachtig. 50-jarige echtvereeniging. Op Dins dag 1 September zal het 60 jaren geleden zijn, dat het echtpaar J. W. Wesselius J. de koning, wonende in den Ruigehoek, nabij den Leimuiderdijk alhier, in het huwelijks bootje stapte. Het zal den oudjes, die nog zeer kras zijn, op dien dag voorzeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Premiekeuring. Vanwege de te Nieuw- Vennep in deze gemeente gevestigde ver ten iging tot verbetering van het geitenras gal aldaar op Woensdag 2 September a.s. een premiekeuring van geiten en lammeren Worden gehouden. 25-jarig Jubileum. De heer J. v. d. Vosse, spoorconducteur te Hoofddorp, mocht dezer dagen den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaren bij de Nederlandsche Spoor wegen in dienst trad. Van verschillende Zijden mocht de geachte jubilaris, die bij Eijn superieuren er. collega's hoog staat aangeschreven, hartelijke blijken van waar deering en vriendschap ondervinden. Herijk Materf en Gewichten, i" D e maten en gewichten moeten vóór 1 October van het jaar 1925 gestempeld zijn met de letter b. Er bestaat gelegenheid de- Ze te laten herijken aan het ijkkantoor te Amsterdam, Brouwersgracht 276 op eiken Maandag en Vrijdag van 9»% tot 3':, uur. Teneinde de gebruikers een verre reis paar Amsterdam te besparen, zal de ijker, chef van dienst, voor dezen herijk zitting Jiouden ie. Nieuw-Vennep in een lokaal van de open bare lagere school .Op Vrijdag 4 September 1925 van 1012 uur en van 14 uur voor de bewoners van het dorp Nieuw-Vennep. op Zaterdag 5 Sep'tembe* 1925 a. van 1012 uur voor die, wonende in de i omgeving van Nieuw-Vennep, begrensd door Bennebroekerweg, Hillegommerdijk. Ven- tieperweg en Leimuiderdijk b. van 14 uur voor die, wonende in het overige zuidelijke gedeelte van Haarlemmer meer te Hoofddorp in de groote vergaderzaal van Jtét hotel, „de Landbouw op Maandag 7 September 1925 van 10 12 uur en van 14 uur voor de bewoners van het dorp Hoofddorp en die langs den Hoofdweg (aan beide zijden), op Dinsdag 8 September 1925 van 10 12 uur en van 14 uur voor die, wonende langs den Nieuwemeerdijk, Meidoornweg en Sloterweg op Woensdag 9 September 1925 van 10 12 en van 14 uur voor die, wonende langs den Aalsmeerderdijk, Sthinkeldijk, Aals- meerderweg, Badhoevelaan en Keizersweg. op Donderdag 10 September 1925 van 10—12 en van 14 uur voor die, wonende langs Lijnderdijk, Nieuwerkerkerweg, Aker- dijk, IJweg, Cruquiusdijk en in het dorp Vijfhuizen, op Vrijdag 11 September 1925 van 10 12 en van 14 uur voor die, wonende te Zwanenburg, langs Zwanenburgerdijk, Ben nebroekerweg, Kruisweg, Vijfhuizerweg en Spaarnwouderweg. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Vrijdag te 1.45 namiddag. Te behandelen onderwerpen 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering 2. Ingekomen stukken. Deze behelzen goedkeuring van de verordening tot aanvulling van die op de heffing van leges ter secretarie enz. en proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den ont vanger, die accoord werden bevonden 3. Verlenging van den opruimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen. Voor gesteld wordt een verlenging van 6 maan den'in verband met den nog heerschenden woningnood 4. Verzoek'van den Raad van Zoeterwoude om adhaesiebetuiging aan een adres tot afschaffing van den zomertijd. B. en W. stellen den Raad voor het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen, daar h.i.'de regeling van den zomertijd zooals die dit jaar heeft plaatsgehad, zoo goed als geen. bezwaar heeft opgeleverd.; 5. Verzoek N.V. Ontginnings-Mij. „Het landschap Drenthe' om gratis beschikbaarstelling van mest en compost. B. en W. stellen den Raad voor, twee scheepsladingen compost ter beschik king van de genoemde N.V. te stellen 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van een accoord met de Re geering inzake vordering Commissie van Brandstoffen (C.V.B.) B. en W. stellen den Raad voor om te besluiten, conform het ad vies der Gas-commissie. Een ontwerp-be sluit is bij de stukken gevoegd. 7. Aanschaf fing uurwerk-automaten en loon lantaarn- contróleur-poetser bij het Gasbedrijf. Ten aanzien van het eerste stellen B. en W. voor, te besluiten conform het advies van de Gas- commissie (het totaal der kosten is f 2375) en het salaris van A. van Mourik te brengen op f 1300, waarvan f 800 ten laste van het Gasbedrijf8. Verzoek Harddraverij- Vereeniging en gebruik van der Van de Endelaan en terrein Nieuwe Haven voor Harddraverij en Volksfeest. Het eerste ver zoek stellen B. en W. met alg. stemmen voor in te willigen, het tweede met 21. Weth. De Vreugd stemde tegen, omdat hij het Volksfeest als verkapte kermis beschouwt. De data zullen waarschijnlijk zijn 16 en 17 September 9. Voorstel wijziging tarief wa terlevering. Hierbij behoort een verorde ning, de tarieven worden verlaagd 10. Re clame's schoolgeld le en 2e kwartaal 1925 11. Wijziging begrooting Gasbedrijf 1925. AANBESTEDING BOUW NIEUWE ST. JOSEPHSKERK. Op 6 September zal het juist tien jaar zijn geleden, dat de noodkerk aan de Hoofdstraat (Zuidzijde) door den Hoogeerw. heer Deken Zondag werd ingezegend. Het is meer dan tijd, dat er een nieuw Gods huis verrijst en eer we 2 jaar verder zijn, hopen we de nieuwe kerk kant en klaar en in gebruik te hebben. Onvoorziene omstan digheden buitengesloten, zal de aanbeste: ding in de maand September plaats heb ben. We hopen dan in den breede op deze zaak terug te komen en een stukje ge schiedenis over deze interessante materie aan enze lezers te kunnen mededeelen. R.K. Damclub. Donderdag a.s. zal de be kende damspeler, de heer P. G. van En gelen uit Haarlem in het gebouw van den R.K. Volksbond een simultaan-seance ge ven, die te 8.15 zal aanvangen. Voor dc leden van „Gezellig Samenzijn" is dit voor zeker een mooie en leerzame avond, maar wekken we ook niet-leden op, eens een kijkje tï gaan nemen, men zal het zich niet beklagen, terwijl onze R.K. club nog wel wat leden kan gebruiken. Ter aanmoedi ging zijn voor de winnaars eenige mooie prijsjes beschikbaar gesteld, We hepen dus op zeer groote belangstelling. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: S. J. Vlasveld en E. P. Stassen. Getrouwd: J. G. Berk en H. M. Kuij- pers, J. de Groot en M. A. E. Berkhoui. Geboren: z. van G. M. BroekhofBak ker. 2 z. van P. M. van Lieropv. d. Zande. d. van C. M. Giesbergenv. d. Water- z. van L. PalenstijnGriekspoor. d van K de Vries--de Kramer. z. van M. E. HeijSchoonderbeek. d. van M. W. de Griot—Zeestraten. d. van M. C. WeijersLommerse. d. van C. Broekholvai. Ruiten. R.K. Leesbibliotheek. Onze mooie, rijk voorziene bibliotheek wordt, te beginnen met a.s. Donderdag weder opengesteld. In de Augusfus-vacantiemaand wordt de boe- kenrij terdege onder handen genomen, ver nieuwd, aangevuld, gekaft etcc Het is dan voor haar de schoonmaakbeurt en opge- frisebt en verrijkt komt ze thans weder tot het leesgrage Roomsche publiek der beide parochies. We behoeven feitelijk nief extra op te wekken, van deze lectuur een druk gebruik te maken: wie ze er eenmaal haal de, bleef. Voor hen alleen, die tot heden nog geen kennis maakten met den rijken inhoud der bockenrij geldt dan ook uit sluitend onze raad; neem eens een catalo gus en snuffel er eens in, dan wordt ge on getwijfeld onze Crouwe lezer. DE KONINGINNEFEESTEN. Onder goed weer werd de eerste dag, Woensdag, 's morgens om 9 uur, een optocht dcor het dorp gehouden,waaraan alle school kinderen- deelnamen. De Patronaatsmuzick speelde gedurende den optocht eenige num mers Na den optocht werden eenige num mers gegeven vaor het Raadhuis en werd het „Wilhelmus" door de schoolkinderen gezongen. De burgemeester sprak eenige har telijke woorden tot de kinderen en uitte den wensch, dat deze dagen echte gezellige da gen voor een ieder zouden mogen zijn. Daarna werden de versierde fietsen, paar den en karren door de Jury gekeurd. Voor het schoonst geheel behaalde den eersten prijs, een medaille, gegeven door den heer A Boogaard, J. Hoogewerf en den 2den prijs, een lantaarn, gegeven door den hegr Stubeniske, Adr. Dam. Versierde fietsen le prijs: H. de Haan; 2e prijs Mej. Boogaard en 3e prijs mej. Lorrie. Paard en kar le pjijs: D. v. d. Outenaar 2e prijs: D. Wentink; en 3e prijs: C. Verduin Daarna werd door 19 paren deelgenomen aan het nummer ringsteken met paard en kar. le Prijs: N, v Tunen; 2e prijs Jn Sap; 3e prijs: J. v. d. Laar en troostprijs: Stu- beniskie. Fietsrijden niet hindernissen voor meisjes le prijs G. Timmer; 2e prijs: G. Winter; 3e prijs: L. Lammers; 4e prijs: A. Schuijt; 5e prijs: M. Buisman; 6e prijs: Fr. Willems; 7e prijs: G. Koper. Hardloopen met hindernissen voor jongens le prijs: C, Pekel; de prijs: G. Boon; 3e prijs Joh. Groot en 4e prijs: P. Beentjes Bz. Ringsteken per fiets, meisjes van 16 en ouder, le prijs: A. Sinniger; 2e prijs: B. Brasser; 3e prijs: C. de Boer; 4e prijs: J. Huiper en 5e prijs: A. Sinniger. 2e Dag. 's-Morgans 9 uur optocht met mu ziek door het dorp. Jammer dat het begon te regenen, al ging het direct niet zoo hard, toch liet het zich niet mooi aanzien. Verschillende spelen werden voor den middag gedaan: 1. Fietsrijden met hinder nissen voor jongens, le prijs: Jb. Beentjes; 2e prijs: J. Kluft; 3e prijs: W. Henneman; 4. prijs: J. de Ruijter; 5e prijs: J. v. d. Maat en 6e prijs: J. Groot. 2. Hardloopen, houtrapen, meisjes van 1316. le prijs: B. Henneman; 2e prijs; G. v. d. Ploeg; 3e prijs: G. Winter; 4e prijs: A. Sinniger; 5e prijs: C. Putker; 6e prijs: G. Kloes en 7e prijs: Fr. Sap. 3. Tonkruien jongens 1316. le prijs: P. Beentjes Jz.; 2e prijs: P. Kos; 3e prijs: B. Beentjes Jbz.; 31e prijs: C. dc Jong; 5e prijs: P. Kluft; 6e prijs: A. de Ruijter en 7e prijs: B. Lammers. 's-Middags 1 uur barddraverij voor paar den, welke nimmer op de baan hadden ge- lcopen. De lucht werd hoe langer hoe dik ker. De regen stroomde met stralen neer, v<at jammer genoeg was, want ondanks het weer was er veel volk op de been. 22 Paar den zouden mee loopen. Den eersten prijs behaalde Adr. Dam, 25; 2e prijs: C. Tijms, berijder; Th. Knaap 15; 3e prijs: L. Hoogewerf en 4e prijs: P. Hoogewerf 5. 's-Avonds half zeven werden de prijzen door den Burgemeester uitgereikt. De Bur gemeester feliciteerde de gelukkige win naars met de behaalde prijzen. De draaimolen en zweefmolen hebben het verbazend druk gehad, wat natuurlijk een groot genot en vreugde voor kinderen is. Ieder kind van de school kreeg een 10 rit ten boekje voor de draaimolen. Ook was er een „Hoepla -tent en een schiettent, het bekende „hoofd van Jut een Oliebollenspul, verschillende ander, stalle tjes. Het geheel was een echte kermis. Er is dan ook gedurende de beide dagen 'door groot en klein echt gezellig feest ge- cevierd. Het deed weer denken aan de kermis van vroeer. De Commissie van de „Ver. Koninginne dag" heeft met veel opoffering en toewijding deze dagen tot echte gezellige dagen voor een ieder gemaakt, door afwisselende spe len en vooral de harddraverij: wat op de eeistc plaats voor de commissie heel moei lijk was, daar dit, na 35 jaar, de eerste harddraverij was welke door de commissie „Ver. Koninginnedag" gehouden werd. Alles is in de beste orden gegaan en is er dan ook weer op echte wijze feestge vierd. PASTOOR BOONEKAMP. Men schrijft ons uit Heemskerk: Dinsdag, 1 September a.s., zal het 12/4 jaar geleden zijn, dat de Zeereerw. Heer J. Th. Boonekamp, zijn ambt als pastoor der parochie van St. Laurentius alhier, aan vaardde. Naar aanleiding hiervan kunnen wij niet nalaten eenige hartelijke woorden neer te schrijven en te trachten in een paar lijnen het beeld van dezen priester uit te stippe len. Al zijn wij daarin geen meester, toch mee- nen wij de waarheid geen geweld aan te doen met te beweren, dat alle parocïiianen van Heemskerk alleszins reden hebben hun herder zeer erkentelijk te zijn voor de wijze waarop hij het zielenheil zijner betrekke lijk groote parochie behartigt, al was het alleen maar door zijn priesterlijk voorbeeld. In den grootsten eenvoud gaat pastoor Boonekamp zijn weg en opmerkelijk is het, dat van het zeer vele, waarin de herder zijn daadwerkelijke belangstelling heeft te toonen, na de meer godsdienstige zaken, de vereenigingen, die bevordering van de naas tenliefde ten doel hebben, als St. Elisabeth, St. Barbara, Ziekenverpleging, enz. zijn grootste belangstelling en steun het meest wegdragen, hetgeen alleen te verklaren is uit krachte van een ware priesterziel. Nu weten wij wel, dat de pastoor van deze regelen allerminst is gediend doch wij zijn al bescheiden genoeg en van oordeel is dat het werk van een herder eerst later beter kan beoordeeld worden. Desniettegenstaande durven wij ge rust nu reeds bij dit jubilé neerschrijven, dat, wanneer later zijn werk met dat van zijne onmiddellijke voorgangers zal worden vergeleken, de naam van pastoor Boone- kiimp onder hen zal worden genoemd. Want om bij de drie laatsten te blijven, heeft pastoor van Wijk z.g. de parochie als t ware losgewerkt uit de knellende banden, waaraan zij nog lag gebonden; heeft pastoor van Leijpzig z.g. den parochianen het geloof onzer vaderen er nog dieper ingeheid; pastoor Boonekamp kan wel met een ge rust gemoed de toekomst tegemoet treden, daar onder zijn bestuur en zijn bestel van personeel, de talrijke R. K, jeugd van Heemskerk reeds enkele jaren dagelijks wordt opgevoed op een wijze, welke naar onze meening met die van de beste paro chiën worden vergeleken en den zeker- sten waarborg biedt voor het behoud en den godsdiensiigen vooruitgang van de al oude parochie van- St Laurentius te Heemskerk. Daarom Parochianen, zij het ons een voor recht, allen Dinsdag a.s. eer en dank te brengen aan dezen waardigen priester en pastoor. Koninginnedag-wcldadigheidsdag. Gehoor gevend aan den wensch van Hare Majesteit de Koningin om Harer Majesteits verjaardag, den 31sten Aug. te maken tot een Liefdadigheids dag voor alle Nederlan ders ter leniging van den nood der slacht offers van de ontzettende stormramp van 10 Aug. j.l., heeft het Gemeentebestuur be sloten a.s. Maandag in deze gemeente door eenige dames, die zich wederom bereidwil- ligTdaartoe hebben aangeboden een collecte langs de huizen der inwoners te dóen hou den. Het Gemeentebestuur spreekt dc hoop en de verwachting uit, dat de Heemskerkers, na het schoone voorbeeld van reeds zoo vele gemeenten, hun bekende offervaardigheid ditmaal op zeer speciale wijze zullen toonen voor de zoo zwaar getroffenen in de geteis terde streken. Reeds verschillende malen was gebleken dat zich in-de R.-K, Kerk te Driehuis on- gewenschte bezoekers ophielden, die geld ontvreemdden. De veldwachter Bakker is er gisteren in geslaagd een tweetal jeugdige boefjes op heeterdaad te betrappen, toen zij geld uit een beurs in het sacristie haalden. Ook de vorige week werd geld uit een portemonnaie vermist. De jongens J. B. en G. T„ beiden 14 jaar oud, bekenden hieraan eveneens schuldig te zijn. Aan de vermissing van een bedrag van ruim 10 uit de geldkist ontkenden zij evenwel alle schuld. Intusschen heeft de veldwachter een goede vangst gedaan. De jongens werden voor den commissaris ge leid, die hen na verhoor op vriie voeten steld- Gevonden dieren en voorwerpen. Gevonden 1 zwart notitieboekje, 1 lin- kerdame^handschoen, 1 R.K. Kerkboekje, 1 zwarte damesportemonnaie met inhoud, 1 hondenzweep, 1 wit brood, 1 wit koralen handschoen, 1 belastingplaatje, 1 band van kinderwagen, 1 grijze damesmantel, 1 bruine portemonnaie met inh,, 1 zakdoek, 1 dou ble dames lorgnet, 1 paar beige handschoe nen, 1 zwart lederen portefeuille. Verloren 1 gouden manchetknoop, belastingplaatjes, 1 gladde gouden ring gemerkt D.V. D.B. 22-3-'25, 1 groote broche, 1 zilveren sigarettenkoker, 1 zwarte portemonnaie met inhoud, 1 sleutel gemerkt no. 2850. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd Nicolaas van Keulen en Huiberdina Sprangers. Willem Brasser en Maria Helena van Kruistum. Getrouwd Dirk Noom en Johanna Bernardina Bakker. Geboren Sekelina Margaretha Maria dochter van H. J. F. Sterk en G. Lammers. Maria Helena Augustina, dochter van Gerrit van der Kolk en C. A. E. Bruning. Josephus Johannes, z. van P. N. Wester en W. H. F, Schoonenberg. Frederika Johanna, dochter van Hendrik v. Roon en E. C. Eggerding. Gerardus Petrus, zoon van L. H. Kneppers en A- W. Kops. Rembertus zoon van B. L. Keesen en j. Ma- ris. Simox, zoon van C. Beentjes en J. H. van Velthuijsen. Overleden Hendrika van der Wurf eud 5 jaar Hermanns Petrus Hendrikus Tim mer, oud 18 dag?n. De melkprijs verhoogd. Door de Veree- nigde Melkslijters alhier, is de prijs van de melk met 1 cent per liter verhoogd en ge bracht op 17 cent, Bekeuringen. Twee personen werden geverbaliseerd, omdat zij geen belasting plaatje op hun rijwiel hadden. Drie over treders van de maximumsnelheid kregen eveneens een proces-verbaal. Vechtlustig. Op de Koningstraat ontstond ruzie tusschen L. B. en A. J., waarbij de eerste bloedend werd verwond. De polifie stelt een onderzoek in. Voor Borculo. De zwemoefeningen ten bate van de getroffenen in Oost-Nederland zijn een goed succes voor de zwemsport geweest, terwijl men ook over het finan cieel resultaat tevreden kan zijn, alhoewel het juiste bedrag daf aan het comité kan worden afgedragen, nog niet is vastgesteld. Belastingplaatjes. Door de politie werden zes rijwielen in beslag genomen lie niet waren voorzien van een beiastingplaatjc Bekeuringen. Vier automobilisten kregen een proces-verbaal ferzake overtreding der maximum snelheid. Terwijl voorts nog eenige motorrijders werden geverbaliseerd die niet in het bezit waren van een geldig rij- en nummerbewiis. Gevonden voorwerpen. Bij de politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de na volgende gevonden voorwerpen, tuinsleutels, portemonnaie met inhoud, bos sleutel, belastingplaatje en signaalgever van auto mobiel. Pianoavond, Zondag 6 September wordt in het gebouw van den Volksbond eèn piano-avond gegeven met medewerking van de Harmonie „Sf. Caecilia" en den bekenden humorist Leo Fcelen Appeldieven. In den tuin van „Meerzicht" waren een tiental jongens bezig appels te stelen. De politie wist ze te vatten en de boefjes van 12 tof 15 jaar werden op het bureau ernstig onderhouden. Gevonden voorwerpen. Bij de po litie zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen cein tuur, zwarte parapluie, rijwielplaatje, grijs poesje, blauw kinderkieltje. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, voor, van de N.V. Exploitatie Mij. „Velser- oord" ecnigen grond over te nemen en met haar ruiling van grond aan te gaan. B. en W. stellen voor, van L. J. Koene cn E. J. Nieuwenhuis, te Santpoort eenigen grond aan te koopen voor straataanleg en verbreeding van den Hagelingerweg te Sant poort. B. en W, Stellen voor, aan enkele per sonen te Velseroord en Santpoort eenige per- ceelen grond te verkoopen. B. en W. vragen een crediet van 4.380 aan voor de aanschaffing van leermiddelen voor enkele scholen. B. en W. stellen voor, voorschotten te ver- leenen voor arbeiderswoningbouw aan J, en H. J. Buis, Aanvullingsagenda. Aanvullingsagenda der openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 1 Sep tember 1925, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Aan de agenda wordt toegevoegd: Punt 3a. Benoeming van ee;i hoofd der te vor men openbare lagere school DL De voordracht luidt als volgt' 1. P. J. de Mooij, onderwijzer aan school D te Velsercord; 2. J. Oosters, hoofd van school 1 te Rozenburg; 3. J. Hokkeling, hoofd der o. 1. school te Bovenkarspel. B. en W. stellen voor. de benoeming te doen ingaan op 2 September 1925 en, zoo no. 1 der vocldracht mocht wodren be noemd, dezen met ingang van denzeltden datum eervol ontslag te vcrlcenen uit zijn, tegenwoordige betrekking. Gevonden voorwerpen. Bij de politie Zijn inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende gevonden voorwerpen blauw ketelpak, zilveren broche met 2 portretten, wit kinderschortje, zilveren dameshorloge, grijs ceintuur, bruin lederen dames porte monnaie met inhoud. Dronkenschap. Door de politie werd bekeurd en in arrest gesteld terzake dron kenschap, ordeverstoring en mishandeling, zekere T. D., die na ontnuchtering voor den commissaris werd geleid en daarna zijn vrij heid herkreeg. Ongeval. Een jongen, P, K. genaamd, kwam op de Visschershaven op een traw ler te vallen, waardoor hij zijn enkel ver zwikte. Per rijwiel werd de knaap naar zijn woning vervoerd. Rijwieldiefstallen. Door den opperman P. M. werd bij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een heerenrijwiel bij een bouwwerk aan de Visschershaven. De po litic stelt een onderzoek in. Dcor W. C. S. werd aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, daf hij even voor een café had geplaatst. Ook in deze wordt een onderzoek inge steld, Autobus-drukte. Hoe druk het was met personenvervoer per autobus naar Haarlem tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aldaar, bleek wel uit de velen die soms uren moesten wachten eer een bus op verzoek stopte om nog eenigen op te nemen. Voor de houders dier bussen was het een beste dag. Personalia.Tot tijdelijk onderwijzer aan school 7 aan den Bennebroekerweg hoek Aalsmeerder weg alhier is benoemd de heer G. Eggink, onderwijzer te Hoofddorp. Landbouwintercursussen.In de a.s. Wintermaanden zullen te Hoofddorp, Zw;- nenburg en Nieuw-Vennep vanwege de af- deeling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw weder land- bouwcursussen worden gehouden. Geboren E. Reemer-Vermeer, z.L. J- Wildeboer-Boonacker, d M, J. Faas-Tim mermans, Z' Ondertrouwd J. van Bommel en T. de Vries D. van Waard en W. H. P. M. Koele- veld IT. van Wort en Th. B. M. Geutskens J. M. Roskam en E. M. Smit H. Oudeman en A. Folkertsma. Getrouwd P. J. Steenken en G. Burger Th. van den Raadt met M. P. Ooms H. W. Giljou met L. A. Lode. Voor den inhoud van deze rubriek stelt d* Redactie zich niet aansprakelijk. Santpoort, Augustus 1925, Mijnheer de Redacteur, Verleen mij s. v, p, eenige plaatsruimte m Uw blad. Bij voorbaat mijn hartelijke dank. Reeds lang hoorde men zoo nu en dan eens spreken over het oprichten van een patronaat in onze parochie te Driehuis. Zelfs hoorde ik, dat er een commissie voor dat doel gevormd was, die reeds een terrein disponibel had, waarop het patro naatsgebouw zou verrijzen. Sedert eenige maanden hoort of ziet men van die beweging niets. Zou dat mooie en noodzakelijke werk in onze parochie tot de onmogelijkheden be» hooren. Nogmaals dankend voor de plaatsing, EEN PAROCIAAN van St, Engelmandus. (Ingezonden). Dit opschrift lezend, zou men" geneigd zijn te veronderstellen, dat hier een kritiek los zal komen op het zóó sympathieke werk van onze Vereeniging „Koninginnedag." Blijken zal evenwel in het volgende, dat niets minder waar is dan deze veronderstel ling. Destijds als lid van het Hoofdbestuur, van meer nabij, en later als belangstellende in hooge mate, heb ik steeds met het grootste respect en met de hoogste waardeering aan schouwd met wat een voorbeeldigen ijver, met wat een heerlijke geestdrift. Hoofdbe sturen met zijn subcommissies, steeds heb ben gearbeid om op waardige wijze onze Oranjefeesten voor te bereiden en te doen verloopen. Gearbeid evenwel en dat is juist het droevige in deze onder de meest ongun stige omstandigheden. De finantieele steun in den vorm van con tributiebedragen is voor een stad als Haar lem belachelijk en haar onwaardig. Ben ik goed ingelicht, dan daalt die financieele steun nog tot beneden de duizend gulden. Daardoor was en is de Ver. „Koninginne dag" steeds gedwongen, ten einde haar ver dienstelijk en sympathiek werk te kunnen voortzetten, haar feesten hoofdzakelijk te organiseerenfop een afgesloten terrein, al léén tegen entrée's toegankelijk, ook zelfs voor de leden der Vereeniging. Vergis ik mij niet, dan zijn Vrijdag 1.1. voor het eerst den leden een 2-tal toegangs bewijzen toegezonden voor het Kerkconcert en de feesten in het Brongebouw. Misschien was het zelfs nog maar alléén voor de leden der subcommissies. Ik weet, Koninginnedag kan niet anders, óm maar eenigszins de rekening sluitend te kunnen maken en laten we dan nog maar passeeren het feit, dat dikwerf door Hoofd bestuursleden en anderen de finantieele ga ten moesten gestopt worden. Zooals iki boven reeds zeide dat behoeft niet, maar dat is ook het oranjeminnende Haarlem onwaardig. Laat ik hier nog wijzen op den angst, waarin de stoere werkers uit de besturen steeds verkeeren, wanneer een slecht weder de gehoopte sluitende exploitaite in duige Zou werpen. Maar git alles zijn niet mijne hoofdbezwa ren. Mijn hoofdbezwaar is, dat door deze ge dwongen handeling komt te verdwijnen het karakter der Oranjevieringen. Een Oranjefeest toch worde gevierd over en door de heele stad en het worde niet be perkt tot een afgesloten terrein, tegen beta ling toegankelijk. En nu weet ik wel, en ik erken het met voldoening Koninginnedag heeft te dezen opzichte nog gedaan, wat zij kon, doch fi nantieele zorgen dwongen haar steeds tot deze onnatuurlijke en ongewenschte feest viering. Ik heb mij in deze dagen, nog vol bewon dering over de praestaties der Vereeniging opnieuw aan den dag gelegd bij het bezoek onzer Kon. Familie, afgevraagd of dit alles niet anders zou kunnen in de toekomst en of Koninginnedag haar werk1 niet zou kunnen voortzetten, onder meer gunstige omstan digheden Daartoe zou, naar mijn bescheiden mee ning, noodig zijn een algeheele reorganisatie dezer zoo schoone Vereeniging. Daaromtrent heb ik mij eenige denkbeel den gevormd. i Missch e vindt het Hoofdbestuur ze dealistisch, mogelijk acht het geen enkele voor verwezenlijking vatbaar. Doch ik heb geredeneerd Baat het niet, dan schaadt het toch ook niet En zou er ook maar één gedachte van in een practische daad worden omgezet, dan heb ik toch reeds de voldoening een kleinen dienst aan deze sympathieke Vereeniging te hebben mogen bewijzen. Vóór ik dit reorganisatieplan, waarin ook uiteraard zullen verwerkt worden verschil lende bestaande toestanden, welke goed zijn gebleken, voorleg, wil ik vooraf enkele vragen stellen 13. Is een uitbreiding der werkzaamheden van „Koninginnedag", zich uitstrekkend over de heele stad, gewenscht en noodzake lijk? Inderdaad, ja 1 En, ik voeg er bij meer nog dan vroeger 1 We maken een tijd door van demoralisatie, van inzinking cn van onverschilligheid. Alles, wat goed en edel is in onze Maatschap pij, wordt belachelijk gemaakt om het daarna zoo gauw mogelijk neer te halen en te doen verdwijnen. Eerbied voor het Gezag, althans van het bestaand, want voor eert. opvolgend zou men dien wel met bloed en doodslag inpeperen, wordt ondermijnd, de liefde voor ons histo risch Oranjehuis, wordt tegengegaan en ge tracht uit de harten te bannen van ons Ne derlandsche volk. En dat alles uit weloverwogen plannen om de revolutie te doen losbranden, ons geliefd Oranjehuis te verbannen naar den vreemde, ofwel zijn leden laffelijk te vermoorden, neerhalend het bestaande gezag. Wat dan Neerland's lot zou zijn, ik behoef het u niet te schetsen. En men wete het wel het revolutiemon ster is er, het loert steeds, doch houdt zich koest, het waart rond in de rijen der socia listen en communisten. Nog betrekkelijk kort geleden stak het den driesten kop op, doch het is leelijk moeten afdruipen,maar het is er nog en in Regeerings- kringen zijn gegevens genoeg voorhanden, dat men steeds paraat moet zijn. Wel werd de groote scheidingslijn Vrijëag 1.1. scherp getrokken De bestuurderen onzer .gemeente, welis waar dikwijls van elkaar gescheiden door de verschillende partijen, welke beginselen zij belijden, doch thans heerlijk allen weer ver eend, één voor allen en allen voor één in hun betuiging van liefde en aanhankelijkheid je gens onze geliefde Koningin, Haar Dochter en Haar Gemaal. Zóó vonden zij elkaar weer in dat ééne, wat allen samenbindt de aanhankelijkheid en de trouw aan het Oranjehuis, de drager van het opperste Staatsgezag. En wie verborgen zich aan de overzijde dezer scheidingslijn Oók Nederlanders, óók landgenooten, leden van één stamverwant Volk. Eén der Schepenen van onze Stad en met hem de socialistische en communistische Regenten. Is dat in Duitschland ooit gebeurd bij een. bezoek van den socialist Ebert van de zijde der niet-socialistische geestverwanten Ondanks alles, wat scheidde, men erkend» in hem het Hoofd van den Staat, En wat zag men hier gebeuren Men speelde schuilevinkje, dat had men niet moeten doen en men had moeten over» winnen de vrees TOor een herrievergaderinj in de S.D.A.P. Maar wij, ordelievende Nederlanders, wars van alle revolutionair gedoe, vereenigd in en voortkomend uit allerlei standen, wi; erkennen Koningin Wilhelmina als het wettelijk en constitutioneel hoofd van Ne derland en elk jaar opnieuw zullen en willen wij pp de meest geestdriftvolle wijze daarvan getuigen 2e. Is er een gegronde reden om aan te nemen, dat onze Haarlemsche burgerij van ganscher harte zal meewerken, steunen een uitbreiding over de heele linie der werk zaamheden* van „Koninginnedag." Mag eigenlijk deze vraag nog gesteld wor den na hetgeen Vrijdag 1.1. aanschouwd is? O, het Hollandsche volk, het moge opper vlakkig wat koud schijnen, Vrijdag is weer vertoond het heerlijke schouwspel, dat ons Haarlemsche volk één is met ons Oranjehuis. Het heeft in onze Spaarnestad zijn nobelen, historischen karaktertrek niet verloochend. Ja, de liefde voor onze Koningin, zit nog al tijd den Haarlemmers, zooals vanouds, in het bloed. Men leze al die snippers, die vleugjes en trekjes in onze bladen, zij zijn evenzcovele bloempjes, die den oranjehoed sieren. Ontroerd heb ik aanschouwd al dien heer lijken, tintelenden geestdrift, dat telkens en telkens weer oplaaiend enthousiasme, die spontane liefdesuitingen, dat broederlijk zich één voelen onder alle standen, onder alle partijen van orde en gezag in hun hulde betuigingen. En op een dergelijken rotsvasten bodem moet en zal iedere gezonde, goed voorberei de en goed geleide reorganisatie slagen. 3e. Zou voor dit zeer uitgebreide weck de ver. „Koninginnedag" het vertrouwen ge nieten der Haarlemsche burgerij Hier kan ik kort zijn. „Koninginnedag" moge niet altijd over de heele lijn waardee ring en steun voor haar werk gevonden heb ben, zij kan een staat van dienst overleggen, welke er mag zijn en kritiek op haar werk heeft zij zelden of nooit gehoord. Ik aarzel dan ook niet te verklaren, dat „Koninginnedag," onze Haarlemsche ver eeniging moet blijven ter voorbereiding on zer oranje^- en nationale feesten en dat de Haarlemsche burgerij een onbeperkt ver trouwen in haar zal blijven stellem. Ik ga nu mijn reorganisatieplan ontwik kelen, waarbij ik ook de finantieele zijde niet over het hoofd zal zien- Immers, andérs ware het niet anders dar een waardeloos voorwerp. Ik heb mij bij dit schema laten leiden doet de volgende Hoofdoverwegingen, le. De Vereeniging blijve ook in de toe komst werken in innig "contact met het Ge meente'oestuur, hetwelk op zijn beurt, als dt handhaver van orde en gezag, verplicht is allen mogelijken steun te verleenen, Daarom is het van het Hoofdbestuur zoo'n gelukkige gedachte geweest tusschen Ge meentebestuur en Vereeniging een tiret M trekken in den vorm van voor het Praesidiun; aan te zoeken den sympathieken secretaris onzer gemeente. Dit goede verband blijve ook in de toe komst onderhouden. 2e. De Vereeniging omvatte alles, zij neme op zich de leiding, zij het direct of indirect, doch zij neme op zich' de leiding van alle Oranje- en Nationale feesten, zoodat op dit gebied niets zelfstandig meer ondernomen wordt, doch alles via Koninginnedag gaat, daarbij aan Straat- en Buurtvereenigingen een groote en verstandige vrijheid van han- detëu latend. 3e. De Vereenigin; wekke de belangstel ling en medewerking op over de heele linie en met haar werken zoo goed als alle Ver eenigingen mede. Haar representanten zete len in de verschillende sub-commissies. 4e. De te organiseeren feesten worden in, den vervolge over de heele stad verdeeld en zijn gratis toegankelijk. 5e. onkosten worden bestreden door gelde- lijken steun van alle Oranjelievende Haar lemmers, zonder onderscheid, en voor de richtige wekelijksche inning, waar dat noodig is, zal een Zelateursinstituut in elke straat worden gevormd. 6e. Koninginnedag make van den verjaar-' dag der Prinses, op 30 April, den grooten Oranjefeestdag voor de kinderen, door de geheele stad, in alle kwartieren. Op deze wijze wordt reeds de viering van den ver jaardag onzer toekomstige Vorstin in de harten der opgroeiende jeugd vastgelegd en gevormd. Ik zal dit alles morgen nader in een ver volgartikel behandelen en daarbij het reor ganisatieplan indeelen in het volgende a. De organisatie van Koninginnedag l b. De finantieele dekking. c. Het Kinderfeest op 30 April d. Het Oranjefeest voor de volwassenen op 31 Augustus. Voor heden genoeg i P. J. M. VAN TETERING. Vr, Ku;nt U .mij ook een adres opgeven van een vrouwelijke arts? Antw.; Dergelijke adressen worden in deze rubriek niet opgegeven. Vr. Kunt. U mij ook zeggen of H. K. H. Prinses Juliana gekroond zal worden als Prin ses of Koningin, daar wij er al eenigen hoor den beweren, dat zij nu Prinses is en later zal heerschen als Koningin. Antw.: H. K. H. Prinses Juliana is Prinses van Oranje-Nassau en zal later Koningin Wil helmina op den troon opvolgen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2