vn EïIGD-m gffIBWS Minister van Karnebeek naar Geneve. Het nieuwe Wetboek van Strafvordering. Gesloten-verklaring van een weg opgeheven. De dienst der grondbelasting. Telegraaf- en Telefoon conferentie. De jeugd en het gezin. Eere, wien eere toekomt! Amsterdam's 650-jarig bestaan. Onderscheidingen. LUCHTVERKEER. De vliegdienst naar Bazel met 1 Sept. opgeheven. Vliegongeluk. VERKEER EN POSTERIJEN. Lager briefkaart-port voor het buitenland. DRANKBESTRJJD1NG. Intern. Congres ter bestrijding van den alcohol. HANDEL EN NIJVERHEID. Uit de diamant-industrie. Melkprjjsverhooging te Amsterdam. KERK EN SCHOOL'. Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen Kerkbezoek en vrouwen- kleeding. LEGER EN VLOOT. Inkrimping der cavalerie. ORDE EN ARBEID. Het conflict in de metaal industrie. Achteruitgang van den modernen Bond in de Kleedingindustrie. Een mooi voorbeeld. BRAND IN DE VETGASFABRIEK DER NED. SPOORWEGEN TE ROTTERDAM. Ernstig ongeluk. Een bloedig drama. Dcodelijk mijnongeval. NA DE STORMRAMP. NOG GEEN SCHOLEN IN GEBRUIK, HANDEL EN NIJVERHEID. Uit het boekdrukkersbedrijf. I Levendige drukte in de sigaren- industrie. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. Naar het Corr.-Bur. verneemt, zal onze mi- mister van Buitenlandsche Zaken ter bijwo ning van de 6de vergadering van den Volken bond, zich voor korten tijd naar Genève be- gsven. Naar „De Resb." mededeelt, is thans defi nitief beslist, dat het nieuwe wetboek van strafvordering op 1 Januari a.s. in werking zal treden. De Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten de gesloten-verklaring voor jhet gebruik van motorrijtuigen van wegen onder de gemeente Ottoland op te heffen. De heer H. P. Cramer oud-controleur der grondbelasting te Dordrecht, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin hij, in het belang van een beter en zuiniger beheer en van een billijker fverdeeling der lasten, verzoekt een enquete in te stellen naar het naar adressants mee ning bij den dienst der grondbelasting heer- schend wanbeheer. De Nederlandsche delegatie. De volgende week zal te Parijs de interna tionale telegraaf- en telefoonconferentie een aanvang nemen. De laatste conferentie van dien aard werd jn 1908 gehouden. Besloten werd toen in 1915 opnieuw bij teen te komen, doch in verband met den oorlog ging de conferentie niet door. Op 1 September a.s. heeft de opening der confe rentie plaats, die in de Sorbonne vergaderen :zal. Naar wij vernemen zal Nederland door zes gedelegeerden vertegenwoordigd zijn, n. 1. de heeren M. H. Damme, directeur-generaal van den P.T.T.-dienst; G. J. Hofker, waarnemend hoofdinspecteur van de telegrafie; S. J. J. H. van Embden, waarnemend hoofdinspecteur der telefonie; F. I. H. Sassen en R. H. San- ting, hoofdcommiezen der Posterijen en Te legrafie, alsmede J. M. Lamers, hoofdcom mies. Op de conferentie zullen behandeld wor den het internationaal telegraafreglement, technische aangelegenheden, betreffende tele foonverbindingen, alsmede tariefskwesties. De revolutiónnaire partijen werpen zich 4net grooten ijver op de jeugdbeweging. Wat de sociaal-democraten betreft, is dit in strijd met hun aanvankelijke leer, dat men de jeugd niet met dogma's en theorieën moet lastig vallen, doch wachten moet tot zij, volwassen geworden, zelf haar levensweg kiest. Deze leer is afgedankt en de jeugd is tot de gelederen van het klassenstrijdleger toe gelaten. Moskou van haar kant heeft de aangeslo ten communistische partijen last gegeven, overal communistische jeugdafdeelingen op te richten en de arbeidersjeugd der geheele wereld te veroveren. Van de sociaal-democratie heet het, dat iij vooral steunt op den meest verburgerlijk ten top der arbeiders-aristocratie, de communistische partijen hebben tot taak, de heele jeugd van het nieuwe tijdperk onder haar banier te organiseeren. In het „Huisgezin" lezen we naar aanlei ding van die feiten: „Make men zich van deze dreigingen voor ;het heden en voor de naaste toekomst niet schouderophalend en met een glimlach af. Onze'jeugd staat aan groote gevaren bloot, grootere dan vroegere geslachten gekend hebben. De algemeene organisatie der katholieke Kerk is niet meer voldoende om haar tegen «je gevaren, die ze van alle kanten omringen, te beveiligen. Ook het volgen van katholiek onderwijs geeft geen afdoende waarborgen. En daarom doen een goed werk, die tijdig de jeugd in voor haar geëigende organisaties onderbrengen, van waaruit ze later, volwas sen geworden; als het ware vanzelf overgaat tot de strijdvereenigingen, die onze katho lieke bonden behooren te zijn, Maar hoe noodzakelijk de organisaties, ook voor de jeugd, in veel gevallen in onzen tijd mogen zijn, er gaat niets boven de natuur lijke organisatie, die het gezin heet. Als het gezin goed is, als daar de geest heerscht van het echte katholieke leven, behoeft men redelijkerwijs gesproken, voor de kinderen njet beducht te zijn. Het gezin is als het ware de veilige ark voor de deugd en den geloofszin der kinde ren, de schutsmuur tegen de verleidingen van de wereld. Het gezin in stand houden, beschermen, bijstaan, is de groote taak van onzen tijd. Al wat de ontwrichting van het gezin tegengaat, is een werk in de goede richting, verdient den steun van allë weidenkenden ten ook van de overheid, Met alle organisaties, hoe goed bedoeld en hoe noodzakelijk vaak ook, zal' men er niet in slagen, de jeugd voor den afval te bewaren, indien het gezin niet het middel punt blijft van het maatschappelijk leven. Op het gezin, en op het gezin alleen, moe ten alle pogingen der maatschappij-vernie lers afstuiten." Deze beschouwingen verdienen zeer zeker de aandacht. Evenwel, feit is helaas, dat het gezin, zooals we dat veelal kennen, niet be stand is tegen de aanvallen. Wat komt er in vele gezinnen van de opvoeding terecht, als vader veelal op zijn^verk is en moeder geen tijd heeft. Daarom "het gezin, het on- mtbeerlijke, steunen en beschermen, blijft :t eerst noodzakelijke. De heer Henri ter Hall, die wel eens aardig uit den hoek kan komen, zet dat opschrift bpven een artikeltje in het „Va derland", waarin hij hulde brengt aan.... Been dat zeggen we nog niet. Hij heeft het over het feit, dat men te genwoordig geen courant opslaan kan of het. oog valt onmiddellijk op berichten, waarin melding wordt gemaakt van betui gingen van deelneming van vreemde hoven en regeeringen, royale schonkingen van Roode Kruis-afdeelingen, Koninklijke gif ten, belangrijke zendingen van buitenland sche steden, stortingen van bank- en han delszaken, fabrieken en nijverheidsonder nemingen, liefdegaven van kantoor- en winkelbedienden, bijdragen van rijken en gegoeden, penninkskens van weduwen en weezen, spaarpotcenïjes van oudjes en kinderen, geldinzamelingen van tooneel- en muziekgezelschappen, collecties van sport- en andere vereenigingen, kortom, dc bede om- hulp om den nood oer slachtof fers in Nederland te lenigen, woar de wreede cycloon met zijn wegvagenden adem in een tijdsverloop van vijf minuten alles vernielde, wat de natuur schiep en het menschelijkq vernuft tof stand bracht in dorpen en steden, zij heeft door de hee le wereld weerklank gevonden, Het geheele Nederlandsche Volk heeft getoond en doet dit nog voortdurend, dat het slecht één hart bezit, dat boven.de Jiand gaat en dat alle groote en grootsche gedachten haar oorsprong in het hart vin den. Het leed van een ander gevoelen is geen barmhartigheid, maar de zorgen van zijn evenmensch lenigen, dat alleen is medelij den, de laatste wijding der liefde. Welnu, na die feiten gememoreerd te hebben, schrijft de heer Ter Hall: „Het was onze Nederlandsche Pers, die bezield door naastenliefde, geheel belang loos cn zonder bijbedoeling de treurige mare bekend maakte. Men wraakt haar soms als partijdig, om koopbaar, onzedig, ophitsend, afbrekend, enz,, enz., zij wordt aangevallen en mis bruikt voor alle doeleinden. Nu deed zij hulpvragend haar rondgang door het mede lijdende kleine land aan de zee, om daarna tot in de uiterste hoeken der aarde te melden, dat een nationale stormramp een gedeelte des Rijks van Koningin Wilhel- mina heeft geteisterd. Haar worde -dus een woord van hulde gebracht en al wenscht zij geen dank er voor te ontvangen, voor hen, die teen weldaad genoten en voor alle medelijdende Nederlanders blijft het een aangename plicht nu zijn erkentelijkheid te betuigen. Haar worden daarom deze re gelen gewijd." Dat is nu waarlijk toch al te ondeugend waarde heer Ter. Hall. Wat moet er nu gebeuren met a'." de gewone, extra-ordi naire, eere- en andere coroité's mitsgaders hun beschtermheeren met allemaal lange jassen en knoopsgaten, die van verwach ting kloppen? Herdenking van 't verleden. Naar wij vernemen, zal Maandag 14 September de groote dag zijn, bestemd voor openbare feestelijkheden, ter herden king van het 650-jarig bestaan van Am sterdam, of liever van den datum 27 Oc tober 1275, toen in het beroemde privilegie van Floris V, haar naam voor de eerste maal in een nog bewaard charter werd vermeld. H. M, de Koningin zal op dien dag een bezoek brengen aan de historische ten toonstelling. In het Stadion worden histQ- rische spelen opgevoerd en des avonds zal het groote vuurwerk worden ontstoken, dat op koninginnedag wordt uitgesteld. Verder zal dien avond het Gemeentebe stuur een gastmaal geven in de Groote Burgerzaal van het voormalige Raadhuis op den Dam, het gebouw, dat sedert 1806 tot Koninklijk Paleis heeft gediend. H, M. de Koningin heeft toestemming verleend, om bij deze bijzondere gelegen heid dit feestmaal te houden in deze hi storische zaal, nog altijd een der fraaiste en indrukwekkendste van heel Europa. Uitnoodigingen zijn gericht aan de Re geering des lands en aan hef gewest, aan den burgemeesters van Rotterdam en 's-Gravenhage, aan de tentoonstellings commissie en aan het Genootschap „Am- stelodanum", dat het initiatief heeft ge nomen voor de herdenking. Bij K. B. is bevorde-d tot commandeur in de orde van den Ned. Leeuw :„Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, oud-Minister van Binnenl. zaken en Landb. Tot grootofficier in de orde van Oranje- Nassau Mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst, te 's Hage. Benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw Dr. G. de Langen Wendels, hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nij megen. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau Dr. L. Schmedding, directeur der R. K. "Rijkshoogere burgerschool met 5 j. cursus te Amsterdam 1 Mgr. M. Brans, Apostolisch prefect van Padang. Met ingang van 1 September a.s. zal de luchtdignst Nederland—Zwitserland worden opgeheven. In verband hiermede vervalt de gelegenheid om correspondentie voor Zwit serland, Italië en Ned, Oosl-Indië per vlieg tuig te verzenden. Ter vervanging van het luchtvervoer van stukken voor Ned. Oosf-Indië zal des Dins dags om de 14 dagen voor de eerste maal op 8 September a.s. des morgens een 2e nazending van Genua-mail per trein plaats vinden (van Amsterdam C. S. 2.40 uur 's nachts, van Rotterdam D, P, 7.56 m.) In dezq nazending zal gewone en aange- teekende correspondentie, drukwerken, monsters, enz. inbegrepen, voor Ned. Oosl- Indië worden opgenomen. Twee vliegtuigen van de Koninklijke Brit- sche luchtstrijdkrachten zijn te Hinton bij Cambridge met elkaar in botsing gekomen. De Vliegofficier Dutlim, die het eene vlieg tuig bestuurde, en één der overige inzitten den zijn gedood, evenals de bestuurder Peck van het andere vliegtuig. Van 12 'A tot 10 cent. Ingang der wijziging 1 October. De directeur-generaal der postrijen en telegrafie maakt bekend, dn* het voor nemen bestaat om het port van de voor hef buitenland bestemde briefkaarten, ingaan de 1 October a.s. tot 10 cent te verlagen. In verband daarmede wordt in overweging gegeven om niet meer briefkaarten van 12Yi cent in te slaan dan noodig zijn voor het verbruik tot den genoemden datum. Daarna is de waarde van de briefkaarten van 1214 cent gelijk aan die, voorzien van een zegelmerk van 10 cent. Als voorzitter van het Dinsdag a.s, in Genève te houden Internationaal Congres ter bestrijding van den alcohol, zal op treden oud-mmister Jhr. Mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck. In de week van 1622 Augustus bedroeg het aantal werkloozen in de diamantindu strie 1504 tegen 1510 in de daaraan voor afgaande week. In een Vrijdagmiddag te Amsterdam ge houden vergadering van de besturen van de bonden van melkveehouders en vertegen woordigers van den melkhandel, is beslo ten met ingang van 1 September, den melk prijs te Amsterdam en omgeving met een cent per liter te verhoogen. De toestand van Z. D. H. Mgr. A. F. Die pen, Bisschop van 's Bosch, is naar „St. Janski." meldt vooruitgaande, doch nog niet van dien aard, dat in de a.s. week audiëntie zal kunnen verleend worden. Sinds eenige dagen zijn aan den ingang der hoofdbasilieken te Rome groote borden aan gebracht, waarop in vijf talen waarschuwin gen voorkomen aan de vrouwen om zich eerbaar te kleeden en het hoofd gedekt te houden, daar haar anders de toegang tot de kerk zal worden belet. Een geestelijke en twee leeken oefenen toezicht uit in dc kerkportalen en weren cn- verbiddelijk alle vrouwen, welke zich riet aan de waarschuwing storen. (Msb.) In hoogere militaire kringen gaat, volgens het „Hbld." het gerucht, dat de cavalerie tot één regiment zal worden ingekrompen. De op te heffen regimenten cavalerie zouden worden veranderd in afdeelingen wielrijders terwijl het regiment ordonnansen zou be houden blijven. De houding der moderne organisaties. Te Rotterdam is Vrijdagmorgen een hoofd bestuursvergadering gehouden van den Algem. Ned. Metaalbewerkersbond. In be handeling kwamen de voorstellen door de werkgevers gedaan met betrekking in het conflict in Schiedam. Men besprak verder het antwoord aan den Metaalbond: zooals dat Zaterdag verzonden werd, Daarin wordt als resultaat der heden gehouden bespre kingen medegedeeld, dat het hoofdbestuur geen beslissing heeft genomen, omdat het de kwestie te belangrijk acht om zonder den bondsraad te beslissen. De leden van dezen bondsraad zijn telegrafisch opgeroe - pen voor een vergadering op Zondagmor gen te Amsterdam te "houden. Daar zal dan het definitief antwoord door den Metaaloond worden vastgesteld. Ook ontvingen wij de volgende mededee- ling over de Vrijdag te 's-Gravenhage ge houden bespreking van het bestuur van den Metaalbond met de besturen van den R. K., den Christ, en den Neutralen Metaalbewer kersbond. (Het bestuur van den Modernen Bond was bij deze bespreking niet tegenwoordig), Bij genoemde bespreking hebben de drie besturen zich bereid verklaard de volgende voorwaarden ter beëindiging der conflicten bij hunne leden te zullen aanbevelen: 1. Uurloonen en werktijd aan „De Nieu we Waterweg." De werktijd wordt 53 uur per week. De uurloonen worden als yóór het conflict. Voor ieder uur, dat per week langer dan 48 uur gewerkt wordt, vzal een toeslag, van 25 worden gegeven. 2. Tarieven aan „De Nieuwe Waterweg". De directie van „De Nieuwe Waterweg" ziet volkomen in, dat het in 't belang van de onderneming is, dat de werklieden van „De Nieuwe Waterweg" dqpr de tarieven niet achter gesteld worden bij die van de Rotterdamsche Dropgdok Maatschappij, en dat daajr, waar de omstandigheden in beide ondernemingen mochten verschillen, bij de vaststelling van de tarieven hiermede reke ning gehouden moet worden. 3. Loontoeslagen aan „De Nieuwe Wa terweg," Het ligt niet in de bedoeling in het algemeen wijzigingen te brengen in be staande loontoeslagen. 4. Tantième aan „De Nieuwe Water weg." Indien aan „De Nieuwe Waterweg" winst gemaakt wordt, krijgen de werklitden een tantième, op dezelfde wijze als dit aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij gebruikelijk is. 5. Ziekenfonds aan „De Nieuwe Water weg." Het ziekenfonds aan „De Nieuwe Waterweg" zal gescheiden blijven van dat aan de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Dc desbetreffende regeling aan „De Nieuwe Waterweg" wordt als die aan de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij. 6. Vacantie aan „De Nieuwe Waterweg"/- De werklieden, die krachtens de bestaande bepalingen voor vacantie in aanmerking gekomen zouden zijn, krijgen de nu niet genoten vacantiedagen uitbetaald. 7. Weder te werkstelling. Na beëindiging van de conflicten worden allè werklieden in den korst mogelijken tijd weder te werk gesteld, voorzoover het werk dit toelaat. Des avonds is nog een bespreking gehou den van het bestuur van den Metaalbond met het bestuur van den Modernen Bond, Naar de Tel. verneemt, staat de Bonds raad van den Alg. Ned. Metaalbewerkers- bond over het algemeen niet geheel afwij zend ten aanzien van de reeds gemelde voorstellen van den Metaalbond, welke door dc besturen van de Christ., Neutrale en R. K. organisaties zullen worden aanbe volen. Nu het conflict meer en meej teruggebracht tot de eigenlijke staking aan „De Nieuwe Waterweg" te Schiedam, is de kans groot, dat nog deze week wel een op lossing zal gevonden worden. Weldra zullen de stakers te Schiedam een beslissing over de voorstellen te nemen hebben. Op de Zondag te Amsterdam gehouden, vergadering van den modernen Bond in de kleeding industrie werd geconstateerd, dat het ledental sterk achteruitging. Op 1 Jan. 1923 telde de bond 5984' en op 1 Jan. '24 2887 leden, Het „Vad." vertelt: Dezer dagen wilde een bekende industri eel met zijn auto Borculo binnenrijden. Men weet, dat dit nu niet meer altijd zoo mak kelijk gaat en dat de marechaussée toeristen aanhoudt. Ook ditmaal werd dc auto tegen gehouden De bezoeker legde zich onmiddellijk bij het verbod neer, doch vroeg om een collec tant, daar hij een gift wenschte af te dragen. De collectant kwam al gauw en de bezoeker zei: Hier is 500! En hier is 500 van mijn vrouw! En hier is 500 van mijn dochter. En hier is 500 van mijn chauffeur. De marechaussée kwam toen vlug tus- schenbeide en zei: O.... maar dan mag u natuurlijk wel passeeren! Neen, antwoordde dc bezoeker, ik wil mij aan de bepaling houden; dat, waar 't om gaat is nu afgedragen en als om 5 uur dc versperring opgeheven wordt kom ik v^l terug! EEN KWAADWILLIGE Men schrijft aan de „Rsb." Een jongedame stuurde eenige handkof fers als bestelgoed per spoor van Huis ter Heide bij Zeist naar Den Haag. Toen ze na aankomst een der handkoffers opende, viel het haar op, dat een onaangena me zuurachtige lucht uit den koffer opsteeg, terwijl de inhoud vochtig aanvoelde. Ten zeerste zich hierover verwonderend, daar ze de goederen geheel droog had ingepakt en de inhoud ook niets breekbaars gevuld met vloeistof bevatte, haastte ze zich den koffer uit te pakken. Hoezeer steeg echter haar ver wondering, toen ze bemerkte, dat de inhoud van den" koffer, bestaande uit ondergoed, ge heel was bedorven. In de kleedingstukken zaten bruine vlekken en ze gingen in flarden, wanneer men ze aantrok. Hier moest be slist kwaadwilligheid in het spel zijn geweest De zurige lucht, die uit den koffer opsteeg, doet vermoeden, dat een of ander ziekelijk maniak vitriool of zwavelzuur gegoten heeft door het sleutelgat van den koffer waarom heen sporen ook zichtbaar waren. EEN GEVAARLIJKE HELLING. Dc befaamde helling van den Cauberg te Valkenburg, waar reeds meerdere ernstige on gelukken gebeurden, heeft weder bijna een slachtoffer geëischt, meldt de „L.K." Twee jonge dames, leerling-verpleegsters uit Amsterdam, maakten een fietsttocht naar Maastricht en keerden terug langs den weg over den heuvelrug (Berg en Terblijt.) In den Cauberg gekomen, bleken van een der fietsen de remmen defect te zijn en bij de po ging, om den Dahlemerweg in te rijden en zoo een mogelijke botsing tegen de Grendel poort te vermijden, is een der fietsters tegen het 'ijzeren hek van het monument op het Grendelplein gebotst, met het noodlottig gevolg, dat een der uitstekende scherpe pun ten een ernstige wonde aan de rechterzijde veroorzaakte. De fiets was totaal vernield. De /jongedame werd in hotel-restaurant „Limburgia" binnengedragen, waar haar col lega een voorloopig verband legde. Genees kundige hulp was zeer spoedig ter plaatse. Geconstateerd werd een ernstige ribfractuur De patiënte mocht zelfs niet naar haar hotel worden vervoerd. Vrijdagmiddag om 4 uur werd brand ont dekt in een gebouw, staande op het stations emplacement van de Ned. Spoorwegen aan den Stationssingel te Rotterdam. In dit ge bouw is gevestigd de vetgasfabriek, waarin uit gasoliën het gas wordt bereid, dat noodig is voor de verlichting van de verschillende spoorwegrijtuigen. Terwijl de machinist G. B. werkzaam was in de machinekamer, alwaar drie gas motoren zijn geplaatst, ontdekte hij, dat bij de leiding, die diende om het gas naar de groote buiten het gebouw gelegen ketels te voeren, brand was ontstaan. Waardoor was onbekend. Onmiddellijk jprobeerde hij de vlammen te dooven doch toen dit niet hikte trachtte hij de verschillendekranen te -sluiten. De vlammen laaiden echter zoo fel op, dat het den machinist onmogelijk was om bij deze kranen te komen. In korten tijd stond de geheele leiding gloeiend. Aangezien het gas in de verschillende tanks onder hoogen druk stond werd het vuur als het ware door Het uitstroomende gas aangeblazen In korten tijd stond de machinekamer in volle vlam. Het personeel van de Spoorwegen trachtte daarna nog met zand het vuur te, bestrijden, maar ook dit gelukte niet. In middels was de brandweer gearriveerd. Met 3 stralen tastte deze den brand aan, maar dit leidde niet tot eenig resultaat. Fel laaiden de vlammen op. Hoofdman Bakker, bij wien de leiding van het biusschingswerk berustte, stelde daarop een stoomspuit in werking en met een zeer krachtigen straal werden daar op de vlammen als het ware weggeblazen. De kranen koelden even af en van die ge legenheid maakte dc brandweer gebruik om ze dicht te draaien. Toen was het vuur bij gebrek aan voedsel spoedig gebluscht. De 3 metoren waren echter totaal on bruikbaar geworden, zoodat het bedrijf ge- ruimen tijd stagnatie zal ondervinden. Bij de Spoorwegen toch zijn maar enkele van deze gasfabrieken in werking, zoo o.a. één in Vlissingen en één in Zwolle. De depots die anders hun gas kregen van Rotterdam, zullen dit nu moeten betrekken vanuit Vlissingen. De machinist G. B. bekwam bij zijn pogin gen den brand in den aanvang te stuiten, verschillende brandwonden aan handen en gelaat en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De schade is vrij aanzienlijk. Tc Swalmen kwam Donderdag de 17-jarige K. uit Roermond, met dc hand tusschen de lcemwals in dc dakpannenfabriek der firma Kluijtmans Dobbelaere. Hij werd naar het Louisahuis te Roermond overgebracht, waar de hand tot aan den pols moest worden af gezet. Te Esschen, nabij de Hollandjchc grens, waar het Belgische douane kantoor is geves tigd, heeft Zondagnacht zich een bloedig dra ma afgespeeld. De 31-jarige douanier Wagenmaeckers werd bij zijn thuiskomst des nachts door ze keren A. S., drankslijter, op den drempel van zijn woning, plotseling overvallen en door niet minder dan 28 messteken verwond. Het slachtoffer had, zijn aanrander her kend,, zoodat men bij het onderzoek op geen dwaalspoor kon geraken. Toen nu S., die over dc Nederlandsche grens was gevlucht, in België terugkwam, duurde het niet lang of de gendarmerie wist hem te arrestceren. De dader bekende uit wraak dezen moord aanslag te hebben gepleegd, omdat Wagen maeckers hem vroeger eens een ambtelijke hekeurinti had bezorgd. De toestand van het slachtoffer is redelijk wel. In den nacht van 26 op 27 Augustus is de mijnarbeider J. Z. wonende te Eijgelshoven, in de ondergrondsche werken der mijn Lau ra door neervallende steenen op het'hoofd getroffen en onmiddellijk gedood. De onge lukkige laat een weduwe met twee zeer jeugdige kinderen achter. EEN MEDAILLE VOOR DE SOLDATEN. Het gemeentebestuur van Borculo heeft besloten, om aan alle militairen beneden den rang van sergeant, die hier de behulp zame hand hebben geboden, een bronzen herinneringsmedaiile uit te reiken. Dank zi) zij de medewerking van de firma Begeer zullen de daarvoor te maken kosten tot een bescheiden bedrag kunnen worden geredu ceerd. DE OPBOUW VAN DE PEELDORPJES. Het Dagelijksch Bestuur van het Natio naal Steuncomité hteeit-Vrijdag een bezoek gebracht aan de geteisterde streken in Noord-Brabant. De leden van de Provin ciale Commissie, de heeren jhr. mr. E. van Meeuwen en jhr. mr. W. van de Poll cn de Inspecteur van de Volksgezondheid, ir. R. C. H. Schüngel en de architect belast met de controle op den bouw van de te her stellen boerderijen en woningen, architect H. Danser, sloten zich bij het Comité aan. In het raadhuis te Zeeland werd vergaderd met de burgemeesters resp. van Zeeland en van Esc'naren en andere plaatselijke auto riteiten, ten einde den herbouw te regelen en de wenschen der bevolking tc hooren. Daarna werd de aangerichte schade, voor zoover de tijd het toeliet, in oogenschouw genomen. Het onderwijs te Borculo is nog niet aan gevangen. De scholen zijn öf onbruikbaar öf nog in gebruik voor een of ander doel. Tot overmaat van ramp is het dak van de fröbelschool, waarin tijdelijk eenige klassen van de openb. lagere school zouden onder gebracht worden, ingestort. Jhr. DE MURALT EN DE LEIDING TE BORCULO. Zooals onze lezers weten, heeft de Burge meester van Borculo zijn ontslag genomen als lid van het Prov. Comité tot hulpver leening bij rampen van algemeenen aard. In zijn afscheidsrede tot den leider, den heer Westerhout en zijn staf van het bouw bureau, zejde Jhr. de Muralt o.m.: „Het is u bekend, dat het gemeentebestuur zich heeft moeten neerleggen bij een beslissing van het Nationaal Steuncomité, waardoor de leiding in handen zal worden gelegd van ambtenaren en particuliere architecten in de Provincie Gelderland, die onder verant woordelijkheid van het Provinciaal Comité tot hulpverleening der rampen van alge meenen aard zullen arbeiden. Ik heb zelf, vervolgde de burgemeester, deel uitgemaakt van dal comité, waarin ik vanzelfsprekend uiteraard een positie in nam van een „bedeeldeen de overige leden die van „weldoeners". Stel u voor een be deelde, die deel uitmaakt van een vergade ring van diakenen, die over zijn lot beschik ken. Ik gun u die onderscheiding, ik bedank er voor. Ik heb mij uit het comité teruggetrokken, waardoor de positie van de betrokken orga nen zuiverder wordt. Zij, die als Ebenbür- tigen beslisseri, zullen de betrekkelijke ver antwoordelijkheid dragen voor den gang van de betrokken zaken. EEN BELANGRIJKE FRANSCHE GIFT. De Fransche regeering heeft door bemid deling van den Franschen gezant aan den minister van Buitenlandsche Zaken een be langrijke gift doen toekomen ten behoeve van de onlangs geteisterde streken van Gel derland. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft den gezant de bijzondere waardeering der Nederlandsche regeering betuigd voor dit hernieuwde bewijs van deelneming. VRIJSTELLING VAN BELASTING GEVRAAGD. Het Prov. Comité voor N. B„ heeft zich gewend tot den Minister van Financiën met het verzoek algeheele vrijstelling van belas ting te willen verleenen aan de getroffenen in deze provincie, zoowel wat betreft de grond- en personeele belasting als de in komstenbelasting. DONKERE FEESTDAGEN. Zaterdag herdacht het echtpaar Fransen, slachtoffers van de ramp in Borculo, in het ziekenhuis te Deventer zijn 40-jarige echt- vereeniging, Het echtpaar wis voor deze ge beurtenis door de goede zorgen van directie en personeel bij elkaar in een afzonderlijk kamertje gehuisvest. De man was opge ruimd, maar over het gelaat van de vrouw lag nog een droeve lijdenstrek. Beiden waren intusschen hoogst dankbaar voor hetgeen er voor hen werd gedaan en dat er zoo met hen werd meegevoeld. Het kamertje was in de morgenuren als in een bloementuin her schapen. Op de tafel stonden vele geschenken, een en ander bekostigd uit de bijdragen van het personeel van het ziekenhuis, van den ge neesheer-directeur af tot de werkvrouw toe. Maar ook van ingezeten en zelfs van bui ten de gemeente waren blijken v»n belang stelling gekomen in allerlei vorm. uit Arnhem, Velp, Groningen, Nijmegen, Am sterdam, Rotterdam, waren postwissels ge zonden om het mogelijk te maken den oudies een aangenamen dag te bezorgen. Toen een kleinzoontje van het echtpaar bloemen kwam brengen „Van moeder en buurvrouw" werd het de oude vrouw te machtig en liepen de tranen van aandoening over het rimpelend gezicht. LOTUS-MAAND 1925. Do firma, die de bekende Lotus-boter verkoopt, waarvan men de fleurige reclame biljetten in bijna elke kruidenierswinkel van Nederland ziet prijken, heeft dc maand September 1925 uitgekozen als speciale propagandamaand voor hare producten, 'n reclame, eigenlik bestaande uit een trits van wedstrijden, waarin om geld- en andere schitterende prijzen kunnen mededingen de Lotus-verkoopende winkeliers, de Lotus- koopende ouders, de Lotus-etende Neder landsche bevolking. Alles draait in één woord om Lotus. Er wordt gehouden een Lotus-maand. Er wordt uitgestald een bijzondere Lotus étalage. v Er wordt deelgenomen aan een Lotus prijsvraag. Dc voorwaarden, waaraan te voldoen den deelnemers en -neemsters wel zeer gemak kelijk wordt ge.mqakt, zijn voor dc drie groepen verschillend. Het drukfoutenduiveltje speelt hier waar doet het dit eigenlijk niet 'n groote rol. Het is voor n Redactie natuurlijk niet doenlijk, in bijzonderheden de wedstrijds- voorwaarden te bespreken, doch met het prospectus, ons ter inzage gezonden, zouden wij onze abonné's-verbruikers willen toe roepen: „Waagt 'n reuzebuitenkansje bij Lotus." Negentien leden \an de Federatie der Werkgevers-organisatiën in het Boekdruk- kersbedrijf hebben zich afzonderlijk ver- eenigd met het doel, de bindende bepalingen op het minimum tarief af te schaffen. Zij hebben uitnoodigingen rondgezonden voor een vergadering op Donderdag 3 September te Utrecht, ten einde gemeenschappelijke belangen te bespreken en een gedragslijn vast te stellen. Aan voorstanders van het I bindend tarief zal op deze vergadering geen toegang worden verleend. (N. R. C.) Uit Eindhoven wordt aan de „Bossche Crt." gemeld: Naar we, vernemen heerscht mo menteel een levendige drukte in dc siga ren-industrie, vooral in het Zuiden des lands, beneden den Moerdijk. Daarboven schijnt het nog niet voor den wind te gaan. Van be trouwbare zijde en blijkens gegevens van de districtsarbeidsbeurs vernamen we, dat te Eindhoven en in den verren omtrek, ja we kunnen wel zeggen in het geheele Zuiden (Den Bosch en omstreken weten we niet zeo precies) in de sigaren-industrie geen enkele werklooze meer valt te noteeren. Dat is stellig een gelukkig verschijnsel, zeker voor Eindhoven, waar de sigaren-industrie een der hoofdbronnen van het bestaan vormt naast de Philip's Gloeilampenfabricage. waarover men zeker met evenveel voldoe ning mag spreken. Dat er werk genoeg aan den winkel is, blijkt uit de talrijke over- werkvergunningen, die voor diverse siga renfabrieken worden verleend. Dat het hier in het Zuiden vlotter gaat dan in het Noorden blijkt uit het feit. dat hier dagelijks sigarenmakers uit het Noor den, zooals Kampen, Amersfoort, enz. wor den aangenomen. Het Noorden moet nog over de 1300 werkloozen tellen in het siga- renbedrijf. Maar niet alleen van over den Moerdijk, doch ook van over dc Belgische grenzen vinden hier vele sigarenmakers werk. In de grensstreek als de Acht Zalig heden. b.v. Reusel, Bladel, Hapert. Hooge- Iqon, Hooge en Lage Mierde en verder in de Kempen als te Bergeijk, Luijksgestel en Valkenswaard krioelt het van Belgisch per soneel. Ook te Eindhoven vindt men al velen uit het Belgenland. ALPHEN a. d. RIJN, 28 Aug. N.V. Tuin bouwveiling „Alphen aan den Rijn'. Spinazie 10; heerenboonen 820; snijboonen 1223; postelein 56; tomaten 12 24; augurken, lijn 62, id. basterd 32, id. grof 610; appelen 1113; uien 6— 6.10 per 100 Kg.; rabarber 714; peen 9—12; kroten 3—3.50; andijvie 2—3.20 per 100 bos; Kropsla 1.803.20: Komkom mers 4.30—5.40; Komkommers II 1.90— 3.10; Meloenen 2773; Perzikken 11 per 100 stuks; 6875 eieren, 27,8 1925. Kip 7.209; Eend f 7.207.50 per 100 stuks. LOOSDUINEN 26 Aug. Coöperatieve groenten veiling. Bloemkool lesrt f 21f 36.20, idem 2e srt. f 4.10—f 19 Rijen kom kommers le srt. f 5.60-i 8.10, idem 2e srt. f. 2.70—f 4.90; Pruimen f 2.70—7; Kom kommers (gele) f 4.508.10, idem (witte) f 3.70—f 6; Kool, roode f 3.40—f 4.40 per 100 K.G.; Perziken le srt f 17—f 19, idem 2e srt. f 10.80f 15.70, idem 3e srt. f 6.90 f 10 per stuk Salade, le srt f 1f 2 per krop Peen, le srt. f 9.20—f 10.80 per bos; Andijvie f 0.80—f 2.20 per struik Prij f 3.50—f 3.80; Bleekselderij f 15—f 23; Knolselderij f 6.90; Rabarber f 3.90f 4; Kervel f 1.60f 1.70; Peterselie f 0.30 f 0.40; Kroten f 1.90—f 2.50 per bos Spis nazie f 0.25—0.47 per 4 K.G.; Postelein f 0.28f 0.38 per 6 K.G.; Stoofsla f 0.10— f 0.12; Andijvie f 0.16—f 0.21 per kist; Boo- nenstek f 4f 8.80; Komkommer f 0.20— f 3 Breekpeen f 3.60f 5 Stok Prin sessen f 20f 34; Stam Prinsessen f 10.60 f 15.40; Snijboonen f 21—f 32; Aardappelen f 4,909.40 Erwten f 38f 41; Augurken les rt. f 42f 51, idem 2e srt. 3Cf 39, idem 3e srt. f 8—f 12 per 100 K.G.; Tomaten, le srt. f 8.90f 9.80, idem 2e srt. f 6.40 f 8.10, 3e srt. f 4.20—f 6 per 50 K.G.; Pronk- boonen f 6.10f 8.80; Duitsche Prinsessen f 16.70—f 20.90; Druiven, le srt. f 0.98— f 1.06, 2e srt. f 0.70—0.84 per 100 K.G.; Meloenen f 0.23—f 0.58 per stuk. LOOSDUINEN 25 Aug. Loosduinsche groenfenveiling. Bloemkool le srt. f 18 a f 36 2e srt. f 6.— a f 9.—; Rijen komkommer le srt. f. 4.50 a f 5.90, 2e srt. f 0.50 a f 1.50 eieren f 9.— a f 9.60; Komkommers (gele) f 6.70 a 8.20, idem (witte) f 4.40 a 5.20, per 100 stuks. Kool, roo'de f 3.50 a 3.70 per 100 K.G.Kool Savoye.f 7.50 a per 100 stuks; Perziken le srt. f 16 a 20, idem 2e srt. f 7 a f 11, idem 3e srt. f 5 a per'100 stuks Sala de, le srt f 1 a 3.10 per 100 krop; Peen, le srt. f 9.30 a 13.20 per 100 bos Andijvie f 0.70 af 1.40 per 100 struik Prij f 2.70 a f 2.80 Radijs f 2.80, Kervel f 4, Rabarber f 1.20 a 4.80, Selderij f 2.10, Peterselie f 0.40 a f 0.60 per 100 K.G.; Spinazie f 0.18 a 0.44 per 4 K.G.; Postelein f 0.16 a 0.38 per 6 K.G.; Boonenstek f 2 a 10; Augurken f 11f 41; Appels f 19 Peren f 19 Stok Prinsessen f 18 f 22; Stam Prinsessen f 14 a f 21; Stam Snijboonen f 17 a f 32 per 100 K.G.. Tomaten le srt. f 8.60 a f 9.60, idem 2e srt; f 7.90 a f 8.50; 3e srt. f 7.10 per 50 K.G.; Pronkboonen f 6 a f7.40; Duitsche Prin sessen f 15.50 a f 19.90 per 100 K.G.; Me- oenen f 1.05 per stuk. ALKMAAR, 28 Aug. Granen. Aanvoer 4804 H.L., als: 1257 H.L. tarwe, 13.2514; 276 H.L.- rogge. 11.75-12.75; 1621 H.L. gerst chcv. j 12.2514; 1156 H.L. haver 1013.50; 52 H.L. boonen, paardeboonen 13; 15 H.L. karwijzaad; 427 H.L. erwten, groene erwten groote 2831, id. kleine 13'19, grauwe 4548, vale 29.5044. AMSTERDAM, 29 Aug. Aardappelen. (Bericht v. d. mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonte 3.504, id. Blauwe 3.253.50, id. Eigenheimers 2.2d2.50, id. Blauwe Eigenheimers 2.60—2.75. Hillegommer Zïndaardappelen 45 per H.L. KENNEMERLAND, 28 Aug. R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Rennemer>ajid Prijsnoteering. Tomaten per K. K. 16 30: Pruimen per K.G. 60—70; Capucijners witte per pond 1824; Capucijners Bruine per pond 2024; Raspers per pond 1730; Aardappelen per K.G, 46; Tuinboonen per K.G. 1520; Snijboonen per K.G. 14—30; Spercieboonen z. dr. per K.G. 1322; id. met dr. per K.G. 10—18; id. met tros per K.G. 20—26; id. dikke per K.G. 8—17; Rhei- nische spekboonen per K.G. 1720; Spina zie p. m. 20 kilo per kist 1.101.20; Sla 50 stuks per kist 85—2.—; Andijvie per kist 701.10; Rhabarber per bos .4—8; Peen per bos 15—26; Komkommers per 100 26 Poe telein per kleine kist 3050; Selderie per bos 3—6; Bloemkool per 100 1030,Me» loenen er stuk 4060. MOORDRECHT. Eierenveiling. Aange voerd; 4405 kippeneieren, prijs 7.708.30; 81 eendeneieren 7.108.80 per 100 stuks; 16 kilo appelen 0.15 per Kg. IJMU1DEN, 28 Aug. Heden waren aan de markt de vangsten van 5 Stoomtreilers. De prijzen waren als volgt: Tarbot f2.101.85 Tongen f 2.902.20 per kg Griet f 7138, gr. Schol f 5751, md. id. f 49, Zetschol f 39—36, kl. Schol f 21—12.50, 9—5; Scharren f 164.40, alles per 50 kg Rog gen f 297.50 per hoop Vleet f 1.50 per stuk Makreel f 23.5020.50, Pietermar> en Poon f 144, gr. Schelvisch f 47, mnd. id. f 36, k. md. id. f 19, kl. id. f 14—11.50, 7 6.50, gr. Gullen f 18, kl. id. f 6.50—4.50, Eij- ting f 4.403, alles per 50 kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3