De $heimzinnige bende BRIE/EN UIT FRANKRIJK. BINNENLANDSCH NIEUWS. Londen en Parijs. Mr. P. v. S. Communistiscte betoogingen te Parijs mislukt. Botsingen met de politie. Yele arrestaties Uitsluiting in de Saksische textielindustrie onver- uijdelijk. De toestand te Kanton. Door de staking in de Amerikaan- sche anthracietuijnen 158000 arbeiders werkloos. Onder de Radio-berichten: Bij de communistische betoogingen in Parijs hadden meer dan tweehonderd arrestaties plaats. De Belgische pers laat zich ongasstig uit over de schuldregeling met de V. S. Loonconflic- ten in Duitschland. De tekst van het manifest der Chineesche Kamer van Koophandel Gem. buiten!, berichten. ROME ONDER STAATSBESTUUR GEBRACHT. De conferentie van juridische deskundigen te Londen. Uitbreiding van het Londensche stelsel van ondergrondsche spoorwegen. De Itaiiaansche scfiulden aan de V. S. De schulden der kleine geallieer den aan Frankrijk. De communistische betoogingen in Parijs. De terugkomst der Belgische delegatie. Loonconflicten in Duitschland. DE HERDENKING VAN HUGO DE GROOT. FEUILLETON. Wie gedurende d' Zomermaanden langs 'de Parijsche bouleva>s wandelt,vergeet soms ,in Frankrijk te zijn. e midden van de Baby lonische spraakverttrring die er heerscht, neemt het Franse!een uiterst bescheiden 'plaats in. Vooral dijaar is het alsof Amerika en Engeland schtpsladingen met gasten naar Frankrijks hcfdstad hebben gezonden. En inderdaad isüt het geval. Hoe geheel anders in Londen waar wij een paar weken hebben doorgebicht. Het vreemdelingen element ontbreek er zeker niet, maar veel bespeurt men e niet van. Het Engelsch blijft zoo goed is de eenige taal die men hoort.Wij zoudn bijna zeggen, net als injde omgeving <d. opera te Parijs. De reden is niet moeilijkzoeken. Londen heeft geen „Café de la Pas", waar alle vreemdelingen samen komen,.leeft niet één centraal punt als de groote oulevards', waar de tijdelijke bezoekers een root deel van hun uren slijten. Het heeft tal an centra, allen even druk en belangrijk, zodat de vreemdelingen er meer verlore? gaan te midden van de eigen bevolking. Bovendier is het aantal buitenlandsche gasten in veflouding tot den omvang van de stad veel geinger. Hoeveel Hllanders, wien het reizen in het t>loed zit, lebben nooit Engeland bezocht, terwijl zij laarentegen meerdere malen een bezoek aa de „Ville lumière" hebben gebracht. Het is n:t alleen de zeereis, die hen weer houdt, enivenmin de Engelsche taal die de meesten bnner minder machtig zijn dan 't Fransch. Er zijn andere factoren in het spel. Hetleven in Londen is veel duurder dan in Paijs. En wat mogelijk is met franken, kan men zich lang niet altijd met ponden veroorloen. Zeker in deze tijden, nu de Fransche wissel kers uiterst gunstig is voor eigenaars van guftens .en dollars, is het begrijpelijk dat de ;trocm van vreemdelingen aan Parijs den vcorkkir geeft. Al fekoet de reeks spoorwegongelukken wel ecnigsins de lust zich aan reizen in Frankrijk t wagen. Een andr motief is ongetwijfeld, dat men Zich te Paijs althans bij een kort verblijf, beter vermakt, zich er spoediger thuis gevoelt dan te Loden, dat men door en door ken- tienmoet m er de aantrekkelijke zijde van te waardeeen. Niet onuist heeft iemand mij gezegd,op Parijs is ten verliefd, van Londen houdt men. Het aatste nu gaat in de meeste geval len niet zo vlug als eerste. Men zou ook kunnen zggen, Parijs is als champagne die bij eei ieder in den smaak valt, Londen als een oortreffelijk Bordeau-wijntje, dat speciaal oor de kenners op prijs wordt gesteld.-)it neemt niet weg, dat Londen 'ook voo tijdelijke bezoekers veel biedt. Men stat versteld over den omvang van deze werldstad en het verkeer, waarbij dat van Pars, hoewel drukker en rumoeriger op somnige punten, maar minder algemeen, in het nit verzinkt. De parkn-aanleg is van groote bekoring en men mie alleen te zeer de Parijsche zon om dezen har volle schoonheid te geven. De reks groote gebouwen, getuigend van Engelads rijkdom, zijn indrukwekkend,zoo wel dor hun aantal, als door architecturale voornamheid. Wij denken aan een parle- mentspbouw, de Westminster-Abdij, de St. Pail, de Katholieke Kathedraal, meer dere rusea en de ontzaggelijke paleizen, waarir de verschillende koloniën hun ver tegenwoordiging hebben onderbracht. Paijs mist zeker evenmin zijn grootsche geboiwen en een „Place de la Concorde" zoek' men te vergeefs in Engelands hoofdstad maar hoeveel uitgestrekter, hoeveel mach- tigeris alles te Londen. "prijs is klein, vergeleken bij deze we- reldtad, die Berlijn en de Seine-stad in Dpprvlakte overtreft. Kei sterk heeft ons ook Engelands macht en wereldinvloed getroffen bij een bezoek aan de tentoonstelling te Wembley, die dit jaar ten tweede mare de poorten heeft geopend en de grootste attractie van dit zomerseizoen uitmaakt. Hoe weinig beteekent de interna tionale tentoonstelling van decoratieve- en industrieele kunst te Parijs bij deze uiting van nationale welvaart op het gebied van handel en nijverheid, waaraan de inzendingen der koloniën de grootste beteekenis geven. Een vergelijking zou niet juist zijn. Men vergelijkt nu eenmaal niet twee grootheden van verschillend karakter. Maar de indruk dien men te Wembley krijgt van de wereldmacht waarover Groot- Bretagne beschikt, is te geweldig om er niet een oogenblik bij stil te staan. Ontzaglijke terreinen, waarbij het expositie-veld aan de Seine-oevers slechts kinderspel is, openbaren zich aan ons oog. Een reeks van paviljoens geeft ons, zoowel van buiten als van binnen, een overzicht van wat Engeland als Koloniale mogendheid be duidt. En bij dien aanblik verwonderen wij ons niet, dat het Britsche Rijk ook in de we reldpolitiek zulk een alles overheerschende rol speelt. Het geldt te Wembley geen zoeken naar nieuwe architectonische vormen, een ten toonstelling van min of meer belangrijke voor werpen door kunstenaars van onzen tijd ont worpen, om als basis voor een nieuwe toe komst te dienen. Er wordt een beeld gegeven van hetgeen bereikt is in het verleden, dat Engeland's grootheid heeft uitgemaakt tot op den dag van heden en in de toekomst de bron zal zijn van zijn verdere ontwikkeling. Wembley is imponeerend zooals alles te Londen imponeerend is. Zelfs het attractie-park op deze expositie ontkomt daaraan niet en steekt torenhoog uit boven het ontspanningsterrein op de Pa rijsche tentoonstelling. Het bestek van deze brief is te kort een vergelijking tusschen beide steden uitvoeriger te trekken. Het ligt trou wens ook niet in onze bedoeling. Beide we- relddeelen dragen een te eigen karakter en zijn ieder in hun soort zoo beteekenisvol dat het geen zin zou hebben zich daaraan te wa gen. Zoowel Londen als Parijs hebben recht op hun belangrijke plek in de wereldzon en verdienen door het buitenland te worden ge kend en bewonderd. Het is die zon echter welke men te jonden vaak te vergeefs zoekt en welke in Parijs ons zoo ruimschoots wordt toebedeeld. Zelfs in een zomer als deze, waarin de re genval onbehoorlijk groot is. Londen is nu eenmaal de stad van mist en grauwe luchten, die wel een heel bijzondere stempel drukken op deze Metropolis. Zou niet daarin een van de oorzaken zijn gelegen dat het Fransche en het Engelsche karakter zoo ver uiteen loopen Optimisme en pessimisme immers zijn wel degelijk af hankelijk van weersgesteldheid, afgezien van raseigenschappem, die trouwens ook door het klimaat worden beinvloed. Parijs heeft een charme die ons aanstonds inpalmtLonden hoedanigheden die men moet ontdekken om ze naar waarde te schatten. En tenslotte voor ons blijft Frankrijk het Katholieke land bij uitstek, ondanks de droe ve toestanden die er heerschen, terwijl En geland het protestantsche karakter nooit ver loochent. Londen of Parijswij willen geen keuze doen. Beiden zijn bevoorrechte wereldsteden van ons oude Europa. Maar ons hart trekt naar het Zuiden, naar het land van de zon en den blauwen Hemel, al heeft Engeland meer ge meen met ons vaderland, het stereotiepe land van mist en regen voor vele buitenlanders. Wat het laatste betreft weten wij beter en trouwens hoe mooi de verdere wereld ook is, het eigen land blijft nummer één. Holland boven alles. Parijs, 25 Augustus 1925. De communistische actie in Frankrijk, in Parijs wren Vrijdagmiddag uitgebreide maatregelen voor de handhaving der orde genomen, tei einde de aangekondigde com munistische Jetoogingen als protest tegen de politiek var zekere buitenlandsche regee ringen te leletten. De betrokken ambas sades en lgaties werden door een sterke troepenmaat bewaakt. Op verschillende punten trantten militante communisten een stoet te fomeeren, maar zij werden onmid dellijk uitengedreven. Op de Place de 1' Opéra hadien twee botsingen met de politie plaats. Eer dezer was vrij ernstig. De politie voerde chages uit. Om h. 10 waren omstreeks ■jOO comrunisten, die weigerden door te loopen, gearresteerd. De politie zal hun identiteit en domicilie vaststellen. Communisten, die wilden protesteeren te gen de executie van drie Poolsche commu nisten, poogden op verschillende punten der stad o.a. bij de Opera, op St. Lazare en in de Rue de Montmartre betoogingen te hou den. De politie dreef hen uiteen. Slechts op één punt, bij de Opera, hadden wanorde lijkheden plaats. Enkele agenten wedden licht gekwetst. Painlevé naar Genève. Painlevé vertrekt op 3 Sept. naar Genève om de openingszitting van den Volkenbonds raad te presideeren. Geen Britsch moratorium voor Frankrijk. Een vertegenwoordiger van de schatkist heeft aan de „Daily Express" beslist ver klaard, dat de Britsche voorwaarden aan Frankrijk een onverwijlde betaling van 12 millioen pond sterling per jaar behelzen. De liquidatie van Wembly Naar de bladen melden is de oud-minis ter van koloniën en arbeidersleider Thomas tot voorzitter benoemd van de commissie die de liquidatie van de tentoonstelling van Wembley zal ter hand nemen. Er is nog niet bepaald welke bestemming het terrein en dé tentoonstelling zullen krij gen. Er zijn verscheidene aanbiedingen in gekomen, maar een besluit is nog niet geno men. De loonstrijd in de Sak sische textielindustrie. In éen drukbezochte vergadering van be stuursleden der textielarbeidersorganisaties in Saksen en Thuringen is Vrijdag met al- gemeene stemmen de arbitrale uitspraak van het rijksministerie van arbeid inzake het loongeschil, waarin den arbeiders een loonsverhooging van 10 werd toegezegd verworpen. De uitsluiting lijkt dus onver mijdelijk. Het congres voor kinder- zorg. Het bureau van het eerste congres voor kinderzorg is permanent verklaard en zal den regeeringen de aangehomen resoluties voorleggen. Het zal stappen doen om deze resoluties bij de Zesde Vergadering van den Volkenbond aanhangig te maken. Venizelos. De bladen melden, dat de ministerraad zich heeft bezig gehouden met de bespre king van zekere geruchten, waarbij aan Ve nizelos het voornemen wordt toegeschreven zich opnieuw in den politieken strijd te wer pen en wel aan de zijde der oppositie. Dc oorlog in Marokko De Franschen hebben het bergblok van Djebel Ennehir volkomen omsingeld en den 28 en Augustus het einddoel van de operaties in het gebied der Branes die zich in steeds grootere getale onderwerpen, bereikt. Een van de voornaamste gevolgen der jongste successen is de ineenstorting van het prestige van Abd el Krim onder de stammen, die Krim's afgezanten, welke er in slagen, tot hen door te dringen, ver jagen. Abd el Krim verzekert met trots, dat wat ook gebeuren moge, de internatio nale verwikkelingen hem ten slotte straffe loos zullen doen uitgaan. Het is te voorzien, dat Pétain binnen enkele dagen besluiten zal nemen, om de Riff-quaèstie snel af, te wikkelen. De toestand in China. De Chineesche Kamer van Koophandel heeft een telegram rondgezonden door de geheele wereld, waarin gezegd wordt, dat Kanton geheel beheerscht wordt door bolsje wistische elementen en dat heel China be dreigd wordt door bolsjewistische invloeden. De staking in de anthra- cietmijnen der V.S. Bij de staking in de anthraciet-mijnen, welke morgen begint, zijn volgens een draadloos bericht, 158.000 man betrokken en 828 mijnen. Naar uit Londen gemeld wordt, is men volgens een bericht uit New York van oor deel, dat de industrie voorloopig weinig van de staking zal bemerken, daar de ver zamelde voorraden, zoowel wat bruinkool als wat anthraciet betreft, zeer aanzienlijk zijn. Amerika maant zijn klei nere schuldenaren. In afwachting van de besprekingen met Frankrijk heeft de regeering stappen gedaan, om de kleinere staten, wier schulden aan de V. S. nog niet gefundeerd zijn, tot grooter spoed aan te zetten. Eenigen dezer staten is medegedeeld en anderen zal spoedig meegedeeld worden, dat de regeering geen reden aanwezig acht voor verder uitstel in het ontvangen van fundeeringsvoorstellen hunnerzijds. De zeeliedenstaking in Australië. Het huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp aangenomen inzake een speciaal politiecorps, in verband met de zeeliedensta king. In Keulen heeft Zaterdag het grootste deel van de haven- en transportarbeiders het werk neergelegd. De arbitrage-uitspraak waarbij den arbeiders een loonsverhooging van 6 werd toegekend, is Vrijdag met al- gemeene stemmen verworpen, omdat een verhooging van 6 de loonen op slechts 42 mark per week zou hebben gebracht, wat door de arbeiders absoluut onvol doende wordt genoemd. Zij hebben een loonsverhooging van 30 geeischt. Heden zal de staking in de Keulsche haven- en transportbedrijf algemeen zijn. Tengevolge van loongeschillen zijn de ta baksbewerkers in een groot aantal bedrijven Zaterdagmorgen in staking getreden. EEN SPOORWEGONGELUK OP HET TRAJECT BAZEL—STRAATSBURG. De sneltrein van Bazel naar Straatsburg is Vrijdagavond om 11 uur bij het verlaten van de tunnel te Bazel in botsing gekomen met een goederentrein. De sneltrein liep met een matige snelheid, waardoor de schok niet hevig was. De locomotief liep van de rails, het voorste deel van den postwagen werd in gedrukt, enkele reizigers werden zeer licht gekwetst. Een wagon van den goederentrein werd vernield vijf andere beschadigd. DE OPSTAND IN SYRIË. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat er te Damascus groote spanning heerscht. De Fransche troepen patrouiileeren door de straten, verschillende openbare gebouwen zijn met prikkeldraadversperringen omringd en door machinegeweren verdedigd. Een aantal vooraanstaande Syriërs zijn ge arresteerd, hun woningen zijn doorzocht. De Droezenleider El Atrasj heeft een mani fest gepubliceerd, waarin hij de Syriërs op roept als één man op te staan. DE TOESTAND IN CHINA. De autoriteiten te Kanton hebben in hun antwoord op het Japansche protest naar aan leiding Van het doodschieten van drie Japan sche matrozen op Woensdag 1.1. hun deelne ming uitgesproken met de slachtoffers en verklaard, dat hierbij geen vijandelijke be doelingen hebben voorgezeten. De vesting had order gekregen gedurende den nacht het passeeren van booten te beletten. De duister nis verhinderde het onderscheiden der Ja pansche vlag. Het manifest door de Chineesche Kamer van Koophandel en de 24 vere-enigingen van kooplieden te Hongkong uitgegeven, waarin wordt gezegd, dat Kanton zich geheel bij het Russische bolsjewisme heeft aangesloten en dat leger en vloot volkomen onder con trole van Rusland staan, luidt „Men heeft," aldus het manifest, „thans definitief besloten, het bolsjewisme in Kan ton in te voeren en een speciale belasting van woningen en andere gebouwen te heffen. In de geheele provincie heerscht een terreur, die zich, indien zij niet spoedig wordt onder drukt, zal uitbreiden, met het gevolg dat ge heel China bolsjewistisch zal worden." DE STAKING IN DE AMERIKAAN- SCHE ANTHRACIETMIJNEN. Tusschen de eigenaars en de arbeiders is volgens een draadloos bericht overeenge komen, dat er 10.000 man aan den arbeid zullen blijven voor het onderhoud der mijnen. HET GEHEIM VAN DE DOOR GEZAAGDE VROUW. Te Waterford in Ierland is, zoo vertelt de „Daily News" de vertooner van een va riété-nummer, „het doorzagen van een vrouw" ontmaskerd door het overhaaste op treden van zijn helper. Een vrouw werd in1 een gesloten kist geplaatst, welke doorge zaagd werd. Alvorens in de kist te worden geplaatst werd de vrouw met touwen om haar hals vastgebonden. Deze touwen wer den door gaten in de kist gestoken en door vier personen uit het publiek vastgehouden terwijl het zagen aan den gang was. Onge lukkig genoeg voor den vertooner stond iemand uit het publiek er op, een lus in het touw om den hals der vrouw te maken, on danks haar heftig verzet. De helder, die vreesde dat de vrouw geworgd zou worden, snelde toe nadat de kist was doorgezaagd en scheidde snel de beide deelen, zoodat men kon zien dat de vrouw ongedeerd zich in el kaar gedoken in het eene uiteinde van de kist bevond Groot tumult bij het publiek over deze onthulling de vrouw werd uit de kist gehaald, barstte in tranen los en ver dween tusschen de coulissen. De vertooner en zijn helper pakten hun eigendommen bij elkaar en verdwenen eveneens overhaast. Verhooging van den prijs der Belgische couranten. De „Nation Beige" en de „Dernière Heu- re" kondigen een verhooging van 15 tot 20 centimes aan van den prijs der losse num mers dezer bladen. Verlaging van de loonen der Belgische mijnwer kers. Het gerucht gaat, dat de werkgeversver- eenigingen in de mijnindustrie besloten heb ben de loonen met 15 procent te verlagen. In de Borinage hebben de communisten reeds affiches aangeplakt, waarin zij opwekken tot staking ingeval de werkgevers hun voor nemen uitvoeren. SEIPEL OVER DE KATHOLIEKEN EN DE VREDESBEWEGING. Oud-bondskanselier dr. Seipel, die hier uit Stuttgart is teruggekeerd, heeft aan een redacteur der „Chr. Soc. Nachr." een en ander medegedeeld omtrent zijn indrukken van de algemeene vergadering der Duitsche katholieken. In verband met het vraagstuk van den wereldvrede verklaarde Seipel, dat hij er natuurlijk voor opkomt, dat de katholieken hun terughouding tegenover andere vredes bewegingen opgeven, waarbij hij van het grootste belang achtte, dat zij niet eenvou dig meeloopers van een vredesbeweging eener andere richting zouden worden, maar alleen als katholieken, met volkomen waar borging van katholieke beginselen, zonder overdrijving en te hoog gespannen verwach tingen, die alleen een zeker pacifisme met den schijn van het utopisch-fantastische omgeven, vermijdende, aan der beweging meedoen. De ministerraad heeft besloten dat het bestuur der gemeente Rome van het plaatse lijk bestuur in handen van den Staat zal overgaan. Voortaan zal de hoofdstad dus van staatswege worden bestierd, lo. omdat zij als autonome gemeente niet zonder staatshulp de kosten kan dragen, welke ce noodzakelijke ontwikkeling als hoofdstad van het moderne Italië met zich brengt2o. omdat de belastingen, welke den burgers van Rome dientengevolge moeten worden opge legd, naar verhouding tot andere gemeenten te zwaar zijn. Het hoofd der stad zal van nu af aan een gouverneur zijn. De Duitsche juridische deskundige, dr. Gaus is Zaterdag te Londen aangekomen, waar hij met Fromageot, die gisteren uit Parijs wordt verwacht, en Sir Cecil Hurst een bespreking op het Foreign Office zal hebben over het ontwerp voor het veilig heidspact. Het ontwerp, dat indertijd door Briar.d en Chamberlain werd behandeld, zal als basis voor deze bespreking dienen, doch Gaus brengt uit Berlijn een aantal amen dementen mee, die ten doel hebben het ka rakter der wederkeerigheid beter te doen uitkomen. Zoodra de juridische adviseurs met de for muleering van het ontwerp gereed zullen zijn, zal dit door Chamberlain, Briand, Van- dervelde en Stresemann worden besproken op een bijeenkomst, die waarschijnlijk in de laatste week van September te Lausanne zal worden gehouden. Indien alle partijen het ontwerp hebben goedgekeurd, zal Duitschland dienen te beslissen, of het zich zal aanmelden voor het lidmaatschap van den Volkenbond. Bijzonderheden worden gepubliceerd van het ontwerp van een pLn tot uitbreiding van het ondergrondsche spoorwegnet van Londen tot ontlasting van het goederen- en pakketvervoer. De nieuwe ondergrondsche spoorwegen zullen rechtstreeks verbinding hebben "met de voorname goederenstations boven den grond en ook met de werven te Londen. Een commissie van vertegenwoordigers van de vier grootste spoorwegcombinaties overv/eegt het plan. Aan de fourneering van het benoodigde kapitaal ten belope van 32 millioen pond sterling werken Ameri- kaansche en Engelsche bankiershuizen mede. Het plan omvat den aanleg van 69 mijl spoorwegnet, die de goederenstations te Paddington, Marylebone, Euston, St. Pan- cras, Kings Crose, Bishopgate, enz. rechts- streeks met elkaar verbinden. De lijnen zullen worden geëlectrificeerd. Zij zullen ook een wetenschappelijk georganiseerd con tact hebben met de voornaamste markten van Londen en het meerendeel der groote handels- en distributiecentra ook het dag bladbedrijf en den postdienst. De uitvoering van het werk zou gedurende drie jaren aan 50.000 arbeiders werk verschaffen en de quaestie van het goederen vervoer definitief oplossen. Uit Rome wordt gemeld, dat in de Itaii aansche pers thans ter sprake wordt gebracht, de vraag, hoeveel Italië aan Engeland en Amerika zal kunnen betalen. Betoogd wordt, dat dit niet meer dan 5 of 6 mil lioen zal kunnen zijn, en dan nog slechts, indien dit bedrag door de crediteuren in Italië wordt belegd. De Itaiiaansche bladen fcfctoogen, dat Amerika aan Italië minstens even gunstige voorwaarden dient toe te staan, als aan België, omdat het nationaal inkomen van Italië geringer is, terwijl de belastingen zwaa rde zijn, ook omdat in Italië lage inkomsten, worden belast, die in andere landen nog zijn vrijgesteld. Verder wordt er op gewezen, dat Italië geen natuurlijke rijkdommen bezit. Het voorbeeld der groote geallieerd ei blijkt voor de kleine geallieerden aanstekelijk te werken. Zoo vragen Roemenië en Grie kenland reeds, het totaal hunner schulden aan Frankrijk te herzien en de jaarlijksche betalingen opnieuw vast te stellen. Bra- tianu, de Roemeensche minister, bracht Caillaux een bezoek om hem voor te stellen de firiancieele betrekkingen tusschen Frank rijk en Roemenië te herzien op denzelfden grondslag, als die Caillaux tegenover Chur chill bepleitte. Daar Frankrijk het onrecht vaardig vindt, den geallieerden méér te be-' talen dat het van Duitschland ontvangt, moet volgens hem Roemenië eveneens aan Frankrijk niet méér betalen dan het van zijn vroegere vijanden ontvangt, aan welke faciliteiten werden toegestaan. Caillaux, de gegrondheid der aanspraken van Roemenië inziende, droeg een commissie van Fransche en Roemeensche deskundigen op, een nieu« we regeling uit te werken. Bovendien herinnert de Grieksche regee ring er Frankrijk aan, dat Griekenland ge durende den oorlog aan het Fransche leger in het Oosten een bedrag van 375 millioen francs voorschoot, een schuld, die schier in het vergeetboek is geraakt, doch waartegen de financieele verplichtingen van Grieken land tegenover Frankrijk gedeeltelijk op wegen. Bij de Vrijdag door communisten gehou den manifestaties arresteerde de politie 202 personen, van wie 177 Franschen en 25 vreemdelingen. Acht-en-dertig personen zijn ter beschikking van de justitie geSteld. Er zal worden beslist over het lot van 23 buiten landers. De indruk over de resultaten, door de Belgische gedelegeerden, zoo juist uit Was hington teruggekeerd, bij de Amerikaansche schuldencommissie bereikt, is over het al gemeen het stilzwijgen bewaren en eerst heden rapport zullen uitbrengen voor den Ministerraad, weten de meeste bladen toch te verklaren, dat de tevredenheid der dele gatie op berusting in het onvermijdelijke gelijkt. Gemeld wordt, dat alle mijnwerkers* organisaties in het Rijnlandsche bruinkolen" gebied, de bestaande loonovereen komst te" gen 30 September hebben opgezegd en met ingang van 1 October een loonsverhooging van 30% eischen. Heden, Vrijdag heeft te Delft de Hugo Grotius-herdenking plaats gehad op initia tief van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, welke onzen grooten landgenoot Hugo de Groot wilde eeren in de stad zijner geboorte en waar tevens in de Nieuwe Kerk op de Markt een praalgraf voor dezen geleerde is opgericht, en wel naar aanleiding van het feit dat het dit jaar drie eeuwen is geleden, dat de Groot het merkwaardige boek schreef „Recht van Oorlog en Vrede", dat den grondslag kan worden genoemd van het thans geldende Volkenrecht. De secretaris van het Nationaal Comité tot herdenking van de verschijning van Grotius' hoofdwerk, dc heer mr. Ch. van der Mandere van 's-Gravenhage, legde Vrijdagmorgen om half elf namens genoemd Comité een fraaien krans op het prachtige voetstuk van het standbeeld, dat een kleine 40 jaar geleden op de Markt is opgericht ter eere van Delft's beroemden zoon. C)ok mr. G. van Baten, burgemeester van Delft was als lid van het Comité bij die plechtig heid tegenwoordig. Precies half drie had ae plechtige her denking plaats in de Nieuwe Kerk met het gerestaureerde Koor, dat in 1923 als nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin is aangeboden. H.M. de Koningin, die door haar bezoek aan blaarlem zelve de plechtig- heid niet kon bijwonen, was vertegenwoor digd door den Opper Kamerheer, graaf van Lijnden van Sandenburg. Onder het auditorium, dat uit een dui zendtal genoodigden bestond, bekleedde de eereplaats H.M. de Koningin-Moeder Emma, die de plechtige herdenking bijwoon de met haar gevolg baronesse van Ittersum, eerste hofdame, Jhr. Schimmelpenninck, groot-officier ter beschikking en graaf vaa Limburg Stirum, Kamerheer. De organist, de heer Storm, speelde enke le toepasselijke nummers. Het gemengde Koor van de Delftsche afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, zong onder leiding van den directeur, den' Heer Henk van den Berg van 's-Gravenhage een viertal liederen, n.l. Wilhelmus en Psalm 24 van Swcelinck Bundellied van Mozart en Morgengebed, gedicht van Hugo de Groot en getoonzet door ds. G.S. van Krie ken te Delft. Verschillende Volkenbonds- vereenigingen uit andere landen o-a. de Leuge of Nations Union in Engeland, de Grieksche en de Iersche Volkenbondsver- eenigingen en de Internationale vereeniging van vrouwen voor Vrede en Vreiheid. Als woordvoerders bij de herdenking traden op mr. H. C. Dresselhuys, lid van de Tweede Kamer, oud-secretaris-generaal van het Departement van Justitie en voor zitter van de Centrale Organisatie voor een duurzamen vrede en prof. mr. M. W. F. Treub, voorzitter van de Vereeniging voor den. Volkenbond en Vrede. Ook internationale organisaties op pacifistisch gebied hadden afg|vaardigden gezonden. De Opper-Kamerheer van ELM. de Ko ningin, Graaf van Lynden van Sandenburg, legt uit naam van H. M. de plechtige her denking in het koor van de Nieuwe Kerk te Delft een krans neer. „He* is ongelooflijk", zeide hij, „en toch is hi waar. Gij zijt zeker vergiftigd ge- wcest door een mij onbekend, gif dat sterk >p het hart werkt. Maar die druppels hebbtf die werking belemmerd en tegen- gegaa. Het weinigje, dat er van dit te- geng' overbleef, mag ik zeker wel be- houdn om bet te onderzoeken. „Zker". zeide Tournel, doch zwijg van dit lies." D dokter beloofde dit en vertrok. De drievrienden waren weer alleen. elk een nacht van verschrikking zeie Tournel huiverend. ,)at was hef," antwoordde de Linar, „diih wij mogen God voor den goedeij al loc danken." En wij hebben Zijne hulp noodig in den stjd, die ons nog te wachten staat," sprak N'blington plechtig. „Wij weten nu met vlkc gevaarlijke vijanden wij te dien heb- bn. Maar wij zullen niet versagen en hen hef uiterste bestrijden." „Zekér en tevens zullen wij de raadselen alossen, die zich voordoen. Wii zullen we ten aan wie gij uw redding te danken hebt wie het arme stomme meisje is cri nog vele geheimzinnige dingen meer, sprak de graaf de Tournel. „Ja," voegde baron de Linar er bij, dood aan de Broeders des Verderfs, dat zij de leuze van onze driemanschap, II. DE GRAAF VERDWENEN. De aanslag op den graaf de Tournel was mislukt hoe meesterlijk deze aanslag ook beraamd mocht zijn. Maar de' Broeders des Verderfs hadden zich daarbij nicf bloot gegeven en men had niets ontdekt, wat tot de opsporing der misdadigers ken voeren. Hierop hadden de drie edellieden gehoopt. Was er een sluip moordenaar, gewapend met dolk en pistool, op de Tournel afgezonden, dan had men, nu men vooruit gewaarschuwd was, dien persoon in handen kunnen krijgen, om door hem op het spoor der misdadigers-organi- satie te komen. Wanf dit stond wel vast, dat de Broeders des Verderfs een vereeni ging vormden, waarin eenige leden zeker in de hooge kringen verkeerden. Hierover waren de drie moedige mannen die zich verbonden hadden tegen de Broe ders des Verderfs, het wel met elkander eens toen zij eenige dagen na het voorgeval lene beraadslaagden over de vraag, wat hen thans te doen stond. '„Wij moeten," Zeide baron de Linar, „weer frachten met de misdadigers in aan raking te komen. Alleen zoo ioch kunnen wij hen op het spoor geraken „Natuurlijk," antwoordde graaf de Tour nel, „maar daarvoor zullen wij geen moeite behoeven te doen. Gij begrijpt, dat die lie den, die mijn dood gezworen hebben, het niet bij één poging zullen laten. Nu zij be merkt zullen hebben, daf hun goed baraam- de aanslag toch mislukt is, zullen zij wel een andere doeltreffender manier vinden om mij naar een andere wereld te helpen. Wel licht zijn ze dan gelukkiger, maar misschien ook mislukt hun aanslag opnieuw en heb ben wij dan meer succes mef ons pogen een van de schurken in handen te krijgen." „Ho, ho," zeide nu lord Nibblington, „dat is wel de gevaarlijkste manier voor ons om met hen in contact te komen. Wij hebben met geslepen schurken te doen, wie wij het op zoon manier al erg gemakkelijk maken u uit den weg te ruimen. Gij moagt u niet als een schietschijf voor hun kogels aanbie den. Zij zullen u dan zeker raken en het is dan nog dc vraag of wij hen in handen zou den krijgen." „Maar wat wilt gij dan, dat wij doen zullen." „Heel eenvoudig, gij moet verdwijnen." „Moet ik verdwijnen? Gij meent dus dat ik voor de schurken op de vlucht gaan zou. Daf nooit." „Gij begrijpt mij niet, lk heb een plan gevormd, dat ik aan uw beider' oordeel on derwerp. Ik geloof, dat het goed is en voor ons het meest veilig. Gij moet mij goed be grijpen en niet denken dat ik de Broeders des Verderfs zou vreezen. Neen zoo is het niet. Wij zullen, ik zoowel als gij, al les wagen om Parijs van die misdadigers te verlossen, maar wij behoeven ons nief noodeloos in gevaar te stellen."^ „Goed, maar wat wilt gij dan, vroeg de Linar. „Luisteri Ik wilde voorstellen, dat de Tournel op reis ging, en Parijs verliet, niet om te vluchten, doch als een ander terug te keeren. Natuurlijk vergezellen we hem. De Broeders des Verderfs moeten ons spoor verliezen, meen dat wij uit Vrees voor gevaar gevlucht zijn. Dan zal het ons gemakkelijker vallen hen te bestoken." „Hm, wat gij daar zegt is wel waar, doch hoe zullen wij met hen in aanraking komen, als ik hier blijf, komt die aanra king zeker." „Jawel, maar op een onaangename en voor ons zeer gevaarlijke wijze. Ik vraag u, daarom staan onze tegenstanders zoo veel sterker dan wij? Het is, omdat zij ons onbekend zijn, omdat wij hen niet kennen en zij ons wel. Zoo zijn wij in het nadeel, doch we zullen gelijk staan, indien zij evenmin wefen. waar wij ons ophouden. Bovendien zullen zij misleid worden en denken, dat gij voor hen op de vlucht ge gaan zijt." „Lord Nibblington heeft gelijk," sprak de Linar, „zijn plan is goed, wij moeten verdwijnen." „Als gij beiden dit meent, welaan dan stem ik toe," antwoordde de Tournel, „la- fen wij dan den schijn aannemen, voor hen te vluchten." „En zoo spoedig mogelijk." „Wanneer?' „Vandaag nog. Over twee uren vertrekt de expresfrein naar Marseille. Daarheen nemen wij een plaatsbiljet om verder naar Italië te reizen Zoover evenwel zullen wij niet gaan. Onderweg stappen wij af om als vreemden naar Parijs terug te keeren, waar we zorgen zullen niet herkend te worden. „Goed", zeide de Tournel weer, „laat ons alles in orde gaan maken." „Ik ben klaar," anfwoordde de lord. „Wacht maar een oogenblik." Hij liep naar het telefoontoestel, vroeg aansluiting met zijn hotel en gaf zijn be diende kort en duidelijk het bevel binnen twee uren de koffers fe bezorgen aan den trein, die naar het Zuiden vertrok. Deze. die zijn heer kende, antwoordde, dat hij voor alles zorgen zou. „All right", zoo wendde lord Nibbling ton zich weer tot zijn vrienden, „verder heb ik nief te doen, dm het vertrek van den trein af te wachten." „Maar al uw koffers, waarvoor die mee te nemen." „O, die gaan naar Marseille en gij zult goed doen de uwe ook spoedig op .te la den. Gij begrijpt toch, dat wij bewaakt, worden en hef is zeer nuttig, dat het wer kelijk schijnt, alsof wij een groote reis gaan ondernemen. De graaf de Tournel moest dit toege ven, men talmde nu niet langer en na een goed uur waren alle drie voor het vertrek gereed. Zij reden naar het stafion, nadat de Tournel met zijn huisbewaarder en be dienden alles geregeld- had, die niet beter wisten, of hun meester verliet Parijs voor langen tijd. De drie vrienden letten, foen zij wegre-c den scherp op, of zij oo,c oersonen be merkten, die hen bespiedden en de Linar meende aan de overzijde op de derde ver* dieping iemand te zien staan, die als ona willekeurig terug week, toen hij zag, dat de Lmar naar hem keek. Deze wachtte zich wel er de aandacht zijner vrienden op te vesfigen, eerst toen zij eenige stra ten verder waren, zeide hij: „Ik geloof waarachtig, dat wij bespied werden van uit het huis tegenover uw« woning gelegen. Voor een raam op de der de verdieping zag ik iemand naac ons uit kijken en het leek mij alsof hij schrikte, toen ik naar hem omkeek." „Daf kon verbeelding geweest zijn". (Wordt vervolgd..

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7