IHP RECHTZAKEN. Rechterlijke uitspraken voor den Handel van beteekenis. VERKEER EN POSTERIJEN. /-----T----^#ifi%iuf MWF^. .^iyUiv'JW HAND£.L fcvEswxt Overtreding van de Loterijwet? Een oppervlakkige? beslis sing van den Hoogen Raad. Het huidige toegiften-systeem. Cadeaux en kansen op prij zen. Wat wel en wat niet mag! De loterijwet verbiedt zon- der toestemming een loterij J aan te leggen of te houden. Onder een loterij verstaat zij elke gelegenheid door iemand opengesteld om, tegen voldoe ning aan zekere voorwaarde, Tiede te dingen naar prijzen of premien in geld of goed, uitge loofd ten behoeve van de deel nemers, wie als winners wor den aangewezen door het lot of eenige andere kansbepaling, waarop zij geen overwegenden invloed kunnen uitoefenen. Een winkelier stapelde zijn winkelkast vol kaartjes maas wol. leder die 1.of meer besteedde, mocht naar hun aantal njeeraden. De drie eer sten die goed raadden kregen bepaald aangewezen zaken. Volgden er meer, dan kregen deze 'n verrassing. Raadde nje- mand het juiste aantal, dan kregen degenen die er het dichtst bij geraden hadden. Ten laste gelegd waren bo vengenoemde feiten, verder, dat bet ondoenlijk was het juiste aantal te tellen en dat -de winkelier derhalve schuldig was aan overtreding der lo terijwet Er was hier immers een kansbepaling, waarop de deelnemers geen overwegen den invloed konden uitoefenen. De Kantonrechter was het met he. 0. M. eens en veroor deelde: de Rechtbank te 's-Gravenhage achtte wel al het ten laste gelegde bewezen, maar achtte dit niet strafbaar, omdat volgens haar weliswaar het juiste aantal niet door de telling was vast te stellen, maar er desniettemin door de deelnemers overwegenden in vloed kon worden uitgeoefend op het verkrijgen van een prijs. De Hooge Raad vernietigde dit vonnis wegens innerlijke tegenstrijdigheid en verwees de zaak naar het Hof in Den Haag. De bovenstaande beslissing van den Hoogen Raad stemt op art. 221 Wetboek van strafvordering, waar o.m. staat, dat het vonnis met redenen omkleed moet zijn, met andere woorden, het moet gemoti veerd wezen en er mogen dus geen tegenstrijdigheden in voorkomen. Volgens den Hoogen Raad leed het vonnis der Rechtbank aan tegenstrijdigheid. De Rechtbank had het ten laste gelegde wel bewezen ver klaard maar vond het niet strafbaar. Nu hield de ten laste legging ie een volledige beschrijving van de behandeling van den winkelier, waarin ook het vol gende stond: dat hij in de uit stalkast een groot aantal kaart jes maaswol heeft gehad, wel ke zoo waren opgestapeld, dat in die opstelling telling van het juiste aantal kaartjes ondoen lijk was; en verder, dat in die uitstalkast te lezen stond: Wie 1.of meer besteedt mag meeraden naar het« aantal kaartjes maaswol in de etalage, wie het eerst het juiste aantal raadt krijgt de wollen deken of het pluche tafelkleed. De twee volgenden die eventueel ook het aantal raden, krijgen een heejenoverbemd of een flanel len onderjurk. Indien meer deren het getal raden, krijgt men een verrassing. Als nie mand het getal raadt, krijgen degenen die er het dichtst bij geraden hebben. De Rechtbank vond, dat het hier niet ging om het juiste ge tal maar om de beste schatting. Deze was zeer wel mogelijk, daar lengte, breedte en hoogte der stapel duidelijk te zien waren. De Hooge Raad zei echter: in de tenlastelegging staat: le. dat de kaartjes zoo lagen, dat het juiste aantal niet te tellen was en verder, dat degeen, die het eerste het juiste aantal raadt, den wollen deken krijgt. Dit bewezen te verklaren en daarop dan te laten volgen dat de deelnemers toch overwe genden invloed konden uit oefenen op het verkrijgen van den prijs, strijdt met elkaar. Wij kunnen bij deze, op zich zelf juiste redeneering den in druk van oppervlakkig vast houden aan een paar woorden buiten verbanfl van het geheel niet van ons afzetten. De winkelier, die men nu juist geen ontwerp voor een wet moet opdragen, had toch met het zinnetje, dat de Hooge Raad zoo naar voren brengt, geen kooper meer gekregen. Het ging natuurlijk, zooals de Rechtbank zeer terecht over woog om den laatsten zin: Als niemand het getal raadt, krij gen degenen, die er het dichtst bij geraden hebben. Hij, wiens schatting het meest overeen komstig de werkelijkheid was, kreeg den prijs. Dat was de be doeling van den winkelier en daarom lijkt ons de beslissing der Rechtbank geheel juist. Zij .kon, indien zij dat zoo vond, beslissen dat de stapel kaartjes maaswol zoo stond, dat schat ting van het aa.-ital mogelijk was en dus de loterijwet niet was overtreden. Of er nu bo vendien ten laste gelegd was dat men de kaartjes niet pre cies kon tellen en of nu de winkelier zijn bedoeling aldus had uitgedrukt: wie het juiste getal noemt, krijgt den prijs of anders wie er het dichtst bij is, deed er naar haar meening niets toe. Dit lijkt ons ook zoo. lntusschen de Hooge Raad besliste anders en verwees de zaak naar het Hof te 's-Gravenhage. In verband met deze procedure willen we een enkel woord zeggen over de heerschen- de mode van het „wat toe geven" op een artikel, die in allerlei vorm zich openbaart. Over het meer of minder gewenschte van deze gebruiken, waaraan veel firma's slechts DE ACHTSTE NEDERLANDSCHE KLOMPENBEURS is te Ede gehouden. Wij geven een kijkje op 't levendig gedoe dat deze zeldzame markt kenmerkt. HET EINDE VAN DEN BERUCHTEN MODDERPOEL op den Dm te Amsterdam is eindelijk gekomen: men is bezig het terrein te bewerkenvoor plantsoenaanleg. HET EUCHARISTISCH TRIDUÜM VOOR ZIEKEN te Amsterdam behoort weer tot het verleden. Wij geven nog deze foto, waarop o.a. Pater W. van Dijk voorkomt. DE ONGEREGELDHEDEN TE WEENEN tegen het Zionisten-congrs, i Arrestatie van een nationaal-socialist vóór de universiteit, DE AFTOCHT DER FRANSCHEN UIT DUSSELDORF. Tijdens de afscheids- parade wordt de Fransche vlag van 't slot Jagerhof neergehaald. DE FEESTEN TE HOOGEVEEN, bij gelegenheid van het 300-jarig bestaan. Een blik op het terrein der feestelijkheden. FEEST DER KERKINWIJDING te Hoensbroek. Links hierzaast: plechtige ontvangst van Z. D. H. Mgr. Schrijnen. Hierboven een groep uit den feeststoet DE INTRONISATIE IN DE MISSIE. Plechtige intronisatie van het H. Hart in den tuin der Eerw. Zusters Ursulinen in de benedenstad te Soerabaia. NOODWEER IN DUITSCHLAND. Den 20en Augustus is de streek bij Gerbstedt en Halle zoo geteisterd dor wolkbreuk, dat verschillende huizen instortten. moedigd, zwijgen wij hier. Wij zouden niet gaarne alle Lotus opeten die gekocht wordt om de er in verpakte reep chocolade, noch alle Van Houten's cacao die gedronken wordt om het fraaie tijdschrift dezer firma. Het is in veel gevallen een uitstekend mid del om een grooteren omzet te verkrijgen en heeft als zoodanig ten volle recht van bestaan. Evenwel, tal van artikelen leenen er zich niet toe voor den kooper van één of ten minste een klein getal exemplaren iets goeds als cadeau beschikbaar te stellen noodgedwongen tegen hun zin, meedoen, an- deren zich daarentegen met volle kracht Men vervalt dan in het systeem dat men geven, daarbij door mooie successen aange-1 een jaar of langer bonnetjes moet sparen en dit systeem zal bij menig artikel niet veel succes opleveren. Zoo kwam men er toe afnemers van één of een klein getal exemplaren het recht te geven niet op een bepaald cadeau maar het recht om mee te dingen naar prijzen. Daarmee kwam men op verboden terrein, want zoo iets levert over treding der loterijwet op. Dat mag dus niet. Nu moet, wil men aan overtreding der lo terijwet schuldig zijn, de zaak zoo zijn inge richt, dat de deelnemers geen overwegen den invloed kunnen oefenen op het verkrij gen van een prijs. Wanneer men dus een bepaalde «opgave stelt, b.v. oplossing van een allereenvoudigste puzzle en voor goede oplossing prijzen beschikbaar stelt, die bij meer goede oplossingen dan prijzen verloot worden onder de inzenders der goede op lossingen, dan komt men tot een zelfde resultaat en het zal dan de vraag zijn of men ook dan nog als overtreder der loterij wet zal worden beschouwd. Zeker niet als de puzzle lastig, althans tamelijk lastig is. Maar we stelden immers opzettelijk een allereenvoudigste puzzle. In geen geval echter is men in overtre ding, wanneer men iedereen, ook niet koo- pers van zijn producten naar prijzen laat meedingen, b.v. drie prijzen beschikbaar stelt voor degenen, die de meest juiste schatting van het aantal pakjes puddingpoeder, merk door 25 met name aan genoemde win kels te X in een bepaalde week verkocht, voor een bepaalden datum inzenden. De uitgever van een advertentieblad dat gratis wordt verspreid, nummerde een be paalde oplaag doorloopend. Een aantal num mers werd' genoteerd. Aan hen die toeval lig die nummers zouden ontvangen werd een prijs toegezegd. In de volgende editie werden de nummers bekend gemaakt. De prijzen konden afgehaald tegen inlevering van het desbetreffende exemplaar dier oplaag Ook hier geen overtreding der loterijwet, immers men behoeft niet aan een bepaalde .voor waarde te voldoen om mee te dingen. Deze voorwaarde moet naar de Hooge Raad leert (H. B. Dec. 1923) bestaan in een stoffelijke prestatie ten bate van den aanlegger of een derde. (Handelsbelangen). Over 1924 een batig saldo van 5.6 millioen. Naar het Corr. Bureau verneemt, sluit de exploitatierekening van de Post en Telgra- fie over 1924 voor het eerst sinds 1916 wederom met een voordeelig saldo, en wel van rond 5.6 milliogn gulden,./

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8