De pMinziimige taste UIT DE P feuilleton. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Dinsdag 1 September 1925 Communistisch seciarisme. Het einde van 't conflict bij het Fransche bankwezen spoedig te ver- Machten. In Estland is een uitgebreide spïonnage ontdekt. De groote mijnwerkersstaking in Amerika is begonnen. Onder de Radio-bericlHen: Een Fransch visscherschip in de Middeliand- sche zee vergaan. Twintig dooden. Geen staking in de Belgische me taal-industrie. 0 De kwestie van Mosoel. De zeeliedenstaktng. Dr. Wirth en het Centrum. De bond van Duitschers in het buitenland. De nieuwe nuntius te Miinchen. De werkhervatting in de Belgische metaalindustrie. Een visscherssckip vergaan. Kardinaal van Rossum en de R.-K. Marine-mannen. Koninginnedag in de Residentie Zondagsheiliging en Sport. VERKEER EN POSTERIJEN. Een „Artis"-trein. Ontevreden telefon'''*»^^ LUCHTVERKEER. 1000 K. M. in 4 uur. KERK EN SCHOOL, Een grcotsche H. Hart-hulde. Pelgrimsreis te voet naar Rome LANDB. EN VISSCHERIJ Een goed boonenjaat. LEGER EN VLOOT Een post- en tele graaf militie. KUNST EN KENNIS. UIT BOEK EN BLAD. Programmaboek der Canisius- feesten. De stormramp v4 10 Augustus heeft, zou Wen meenen, allervereenigd, zonder onder scheid van stand en denkwijs. Het mag niet zijn. Voor ieder st^d van den aanvang vast, dat de slachtoff-rs 'naar billijkheid en even redigheid moefti worden tegemoet geko men. M. a. w. dezwaarst beproefden het eerst en het mees' zouden worden geholpen: de armen meer óan de welgestelden of ver mogenden. Hierómtr^t is geen misvatting mogelijk. Daar steikt schril tegen af de poging van den comnunistischen hoogleeraar Manncuvy in de „Tibune" om de slachtoffers van de stormranp in twee categorieën te splitsen: proletarërs en niet-proletariërs. Alleei de proletariërs hebben recht op het medeliiien en den steun van professor Mnn- noury'i geestverwanten. Als wij hem goed begrijpen, dan wijst hij voor de proletariërs de hulp der „burger lijke steunbeweging af. Vat de hoogleeraar hier oppert, getuigt rat weinig inzicht en zou, werd het toege past, voor een deel der slachtoffers uiterst nadeelig zijn, zegt de „Volkskrant". Als we zien, hoe dc „Tribune" bovenmen- schelijke pogingen in 't werk moet stellen om op de been te blijven, behoeft men zich geen illusies te maken omtrent het bedrag der giften, die de steunbeweging van het communistische blad zal bijeenbrengen. Zonder de „burgerlijke steunbeweging zou van een herstel der schade, juist voor de zwaarst ge roifenen wcirdg terecht komen. En is het nu niet ellendig, dat het com munistisch sectarisme de eenheid, die een enkele keer tusschen bjederlanders kon bestaan, verstoort? Heeft professor Mannoury het recht, het „algemeen menschelijk medegevoel" onwaar te noemen, tenvijl toch, heel het land door, van een golf van mededoogen kan worden gesproken? Is het bovendien juist, de particuliere hulp te verwerpen en staatshulp te eisohen? Het laatste ware ongetwijfeld het gemak kelijkste: in de eerste opwelling van ver slagenheid drong ook de burgemeester van Borculo daarop aan, vermoedelijk beducht, dat de gemeenschap niet vrijwillig de hon derdduizenden en honderdduizenden zou sa menbrengen, voor leniging van den verbijste- renden nood vereischt. Thans zal wel schier iedereen het toejui chen, dat men niet den Staat de vergoeding der schade heeft opgedragen, maar dat ze gevonden kan worden uit hetgeen wij allen, de een van zijn overvloed, de ander van zijn bescheiden middelen, de derde van zijn nooddruft beeft afgezonderd of zal afzon deren. De communisten meenen nu ook een eigen piaats te mogen innemen en voor den en kelen keer, dat één gevoel allen moest ver binden, den appel der tweedracht te mogen opwerpen. Alles is hun aanleiding of voorwendsel om een splitsing in proletariërs en niet-proleta- -iërs te beproeven, wat, als het succes had, slechts tot nadeel van de proletariërr. zou kunnen strekken. I toenadering tot Oostenrijk zijn, bezoeken thans Oostenrijk en dóen een reis langs den Donau. De president van den Rijksdag, Loe- be, en een dertigtal leden van den Rijksdag maken deel van dit gezelschap uit, dat o.a. te Linz en te Weenen door Oostenrijksche autoriteiten werd begroet. Te Linz ver-klaarde Loebe, dat de quaestie van de aansluiting van Oostenrijk aan Duitschland ter sprake zou komen, zoodra Duitschland tot den Volken bond zou zijrv toegetreden. Te Weenen sprak het gemeenteraadslid Speiser bij de verwel koming de hoop uit, dat de grens zou verval len, die slechts ingesteld is in het belang der v< rs'enhuizen. L>e oorlog in Marokko. De chefs der Riffijneu zijn in Sjesjoean bijeengekomen, waar groote bedrijvigheid heerscht. Abd el Krim heeft de geregelde troepen over het geheele front verspreid in het bijzoqder bij de Beni Seriagels en de Beni Zerceals, wier wankelmoedigheid gestadig toeneemt. De Franschen hebben een vijandelijken aanval bij Teroeal met gemak afgeslagen. Tal van stammen vrrg n onderhandelingen aan en onderwerpen zich, o. a. de Babmor- roedj, een groep der Branes, die ontzaglijke verliezen leden tengevoge van de concentra tie van het Fransche geschutvuur. Alle nog niet onderworpen Tsoels zijn thans tot onderwerping gebracht. Het 19e leger corps heeft zijn stellingen verbeterd en is zonder moeite voorbij de post van Dahar, in het uiterste noordelijke punt van het gebied der Franes, opgerukt. De operatie van het 19e legercops heeft ten gevolge gehad, dat er 701000 inboorlingen, waaronder 7000 oorlogvoerenden, met hun goederen en oogst zijn onderworpen. De geheele groep van Amerikaansche vlie gers, die bij het Fransche leger hebben dienst genomen, hebben hun eerste vlucht over de vijandelijke kampementen ondernomen. Zij wierpen 240 kg. bommen neer en troffen her haaldelijk doel. De opstand in Syrië. In een door het bureau van den minister president gepubliceerd commuriiqué wordt verklaard Sedert de gebeurtenissen van 2 Aug. is het eenige militaire feit in Syrië de nederlaag eener colonne van Droezen en en Bedoeïenen, die op 24 Aug. op Damascus aanrukten. De jongste telegrammen van Sarrail, op 29 Aug. te 11.30 uit Beiroet verzonden, spre ken formeel de talrijke berichten tegen in de Engelsche pers, afkomstig van het centrum der Arabische agitatie te Kaïro, waarin wordt De staking der Fransche bankbeambten. Na afloop van de besprekingen tusschen Durafour, de directeuren' der credietinstel- lingen en de leden van het stakingscomité had men den indruk, dat de oplossing van het conflict nabij is. De dag van gisteren is waarschijnlijk beslissend geweest. De „Echo de Paris" zegt, dat er ondanks den rustdag Zondag in het bureau van den minister-president en het departement van financiën besprekingen hebben plaats gehad naar aanleiding van de staking der banken. De meeningsverschillen loopen nog slechts over de methode van betaling der stakings dagen. Er is een regeling gevonden, die de stakers in de gelegenheid zal stellen, om in veertien dagen hun maandsalaris in te halen en wel in den vorm van een specialen bij slag en overuren. Een nieuw Fransch spoor wegongeval. Het „Journal" meldt, dat in den nacht van Zondag op Maandag in het station van Sarre- guemines een botsing van twee goederen treinen heeft plaats, gehad. Dertien wagons werden vernield. Een remmer werd gedood. Stresemann over den Volkenbond. Voor den Bond van Duitschers in het Bui tenland hiêld minister Stresemann een rede waarin hij o.m. zeide, dat de gedachte van samenhoorigheid tot de groote Duitsche cul tuurgemeenschap nooit .sterker aan den dag is getfeden dan in de in den laatsten tijd ge sloten handelsverdragen. Deze toonen een grooten, ,nog niet geëindigden strijd om ge lijkgerechtigdheid van de Duitschers in de wereld. In weerwil van de groote binnenland- 5che moeilijkheden gaan wij, zeide hij, toch vooruit. De strijd van de Duitsche buitenlandsche politiek gaat om de geüjkrechtigdheid van Duitschland naast andere groote volken. Met het oog op de geschiedenis van den Volken- bond is het scepticisme in de openbare mee- aing in Duitschland aangaande de quaestie van Duitschlands toetreding tot den Volken bond begrijpelijk. Maar voorwaarts ziende moeten wij ons af vragen of wij niet juist voor de bescherming van de Duitsche minderheden in den Vol kenbond werkzaam kunnen zijn. Wij zien het Duitsch gebied in deze dagen van vreemde bezetting bevrijd, moge het tijdstip niet ver meer zijn, dat wij in geheel melding gemaakt van bloedige nederlagen der Franschep en de inneming van Damascus door de Droezen. Sarrail voegt er bij, dat het te Damascus volkomen kalm is. Een Japansch ziekenhuis afgebrand. Het ziekenhuis van'de universiteit Kyoes- joe te To- kaeoka is door brand vernield. De schade wordt op een millioen yen geschat. Er hadden geen persoonlrke ongelukken plaats. De toestand in China. Een bericht uit Kanton meldt, dal de plaat selijke regeering ontkent, dat zij maatregelen ten aanzien van de kustvaart heeft gepubli ceerd of goedgekeurd, waardoor een embargo wordt gelegd op Britsche en Japafische schepen. Dc zeeliedenstaking in Australië. Zaterdag heeft hier een betcoging van 15.000 personen plaats gehad ter ondersteu ning van de stakende Britsche zeelieden.^Er zijn aanzienlijke bijdragen ingezameld. Za terdag zijn echter verscheidene Britsche stoomschepen uit Australische havens naar Engeland vertrokken. De arbeidersleiders Walsh en Johanssen, de arbejdersleiders, die de zeeliedenstaking hebben georganiseerd, zijn gedagvaard om cp 3 September voor den deportatieraad te verschijnen. De mijnwerkersstaking in de V. S. 'aangevangen. De groote mijnwerkersstaking ir: Amerika is aangevangen, hoewel volgens het officisele stakingsparool .de arbeiders eerst heden te middernacht het werk moeten neerleggen. De arbeiders, die echter Zaterdag de mijnen verlieten, namen hun weiktuigen mee, het geen er op wijst, dat zij niet voornemens zijn naar de mijnen terug te keeren. De mijn werkersleiders hopen de staking te kunnen rekken tot December, tot het Congres bijeen komt. Zij hopen-, dat het Congres dan be middelend zal optreden. Bij de staking zullen 10.000 spoorwegarbeiders betrokken zijn, die in het mijngebied werkzaam zijn. De ketelontploffing op een plezierboot. In het rapport over 'de ketelontploffing aan boord van een plezierboot bij Providence op 19 Augustus, waarbij 62 personen werden gedood of gewond, uitgebracht door de stoombootinspectie van het departement van handel, wordt aan twee leden van het personeel der machinekamer onachtzaam heid Verweten. Aardbeving geregistreerd. Een zeer hevige aardbeving is geregistreerd door de seismograaf van de universiteit van Loyol^. alle passagiers met zich mede, met uitzon dering van den -zoon van den gezagvoerder, die zich zwemmende redde en mededeeling deed van de ramp Duitschland op vrijen grond als een vrij volk kunnen leven. Loonconflicten in Duitsch land. Wegens een loongeschil dreigt nog in het begin van deze week een ernstige staking onder de havenarbeiders te Hamburg te zul len uitbreken. Ook de havenarbeiders te Bremen zijn voornemens in staking te gaan. De zeeliedenstaking in de Britsche havens. De zeeliedenstaking, dreigt een groote uit breiding te ondergaan. Zondag hield de bond van zeevarenden te Southampton een groote vergadering, waarin vele leden van den nationalen bond van matrozen en stokers tegenwoordig waren. De besprekingen,waren geheim,' doch later werd een communiqué gepubliceerd, waaruit blijk', dat er tele grammen zijn gezonden aan de stakers in Australië en Zuid-Afrika. In dat tele'gram wordt gezegd, dat besloten werd, dat de te Southampton vergaderden alleen op de vroegere voorwaarden zullen aanmonsteren terwijl een beroep wordt gedaan op alle zeelieden om een dergelijke houding aan te nemen. Wordt hieraan gevolg gegeven en doen de leden van den nationalen bond er ook werkelijk aan mee, dan is dit het be gin van een algemeene scheepvaartstaking, in he.t bijzonder daar de scheepvaartonder nemingen weigeren cenigcrlei concessie te doen. De Russische Textieldele- gaties in Engeland. De Russische texticldelegatie, die geduren de de laatste 3 weken door Lancashire reisde, teneinde kredieten te verkrijgen, is Zaterdag van uit Londen naar Duitschland vertrokken, zonder haar taak te hebben kunnen vervullen. Russische spionnage in Estland. Dc polirie*heeft een uilgebreiden spionnage dienst ontdekt, georganiseerd door Zjoe- rowski, een der leden der sovjetmissie, die daarbij gebruik maakte van ambtenaren van het ministerie van binnenlandsche zaken, militairen e. a. personen, verbonden aan de Estlandsche regeeringsinsfellingen. De organisatie had vele vertakkingen en func tioneerde reeds geruimen tijd. Er zijn reeds talrijke personen, onder wie een diplomaat, gearresteerd. De zaak veroorzaakte groote sensatie. Toenadering van Duitsch land tot Oostenrijk. Een groot aantal Duitschers, die vóór een Over het algemeen treedt bij de beschou wingen in de Engelsche pers de kwestie van Mosoel méér op den voorgrond dan die van het Pact. De „Westminster Gazette ont ving van zijn correspondent in Konstanti- nopel een tamelijk alarmeerende beschrij ving den toestand. De correspondent zegt, dat de Turken in geen geval zullen dulden, dat Mosoel bij Irak komt voor het geval het Britsche mandaat verlengd wordt. Het Turksche standpunt is zeer sterk. De Turken hebben den financieel?n en mate- rieelen steun van Rusland te verwachten, doch feitelijk rekenen de Turken op dc kracht der openbare meening, welke zal verhinderen, dat Engeland zich wegens Irak in een oorlog met Turkije stort. Men gelooft, dat de Britsche Arbeiderspartij een derge lijke oorlog evenmin zou toestaan als de Britsche belastingplichtigen, die. voor een oorlog met Turkije, welke vele milliocnen zou kosten, zouden terugschrikken. De. Turken zijn echter tot een compromis bereid, daar zij prijs stellen op de vriendschap met Enge land. Indien thans de Britsche delegatie in Oe- nève een niet al te strenge houding aan neemt, is het mogelijk dat het tot een over eenstemming komt Te Sydney is een geheime conferentie ge- van den zeeliedenbond, als gevolg waarvan houden tusschen arbeidersleiders en leden gewichtige gebeurtenissen verwacht worden. Gepield 'wordt, dat men tracht de staking bij te leggen teneinde zich te kunnen con- centreeren op een strijdtegen de deporta tie der stakingsleiders. Openlijk wordt ge sproken over het vooruitzicht van een spoe dige verkiezing voor het federale parlement met de deportatiequaestic als inzet. De regeering heeft reeds vele aanvragen ontvangen voor dienstneming bij het spe ciale politiecorps. De dreigende staking der zeelieden begint zich te doen gevoelen. De bemanning van het stoomschip „Arianza", van de Royal Mail Cy.. dat 4 dezer naar Buenos Ayres moei vertrekken, heeft geweigerd bij dc ver laagde loonen te monsteren. Dir. Wirth, die binnenkort met eenige an dere rijksdagledcn naar Amerika vertrekt om daar te lande deel te nemen aan het inteparlcmentair congres, is gisteren te Ber lijn aangekomen, waar hij met verschillende leiders van het Centrum van gedachen zal^ wisseleen over de quaestie, die zijn uittreden uit de fractie acuut heeft gemaakt: de quaestie namelijk, welke politieke koers de Centrumfractie dient te volgen om in over eenstemming te blijven met de meerderheid van dc Centrumkiezers, j Dr. Wirth is voornemens dezer dagen in een uitvoerige verklaring zijn houding toe te lichten. Begin September houdt hel Badensche Centrum een partijdag, waarop de quaestie- Wirth natuurlijk in hel middelpunt van de debatten zal staan. Wirth zal er zijn hou ding persoonlijk komen verdedigen, j De rijkspartijdag van het Centrum komt eeerst in November bijeen. Gisterenmorgen opende oud-gouveneur v. Truppel de plenaire vergode mg van den bond van Duitschers in het buitenland. Het oudste lid Dehnhard werd met algemeene stemmen lot eerevoorzitter der bijeenkomst j gekozen Er werden een aantal moties aan genomen, waarin o.a. wordt gezegd: De Duitschers in het buitenland, hier vergaderd, 1 eischen, dat de rijksregeering bij alle ge legenheden, die zich voordoen, in het bui tenland wijst op de leugen betreffende de schuld aan den oorlog en met klem opkomt voor het recht der nationale zelfbeschik king en dc cullureele vrijheid. De nieuwbenoemde apostolische nuntius mgr. Vassallo di Torregrossa overhandigde gisterenmorgen den Beierschen minister president Held zijn geloofsbrieven, waarbij hij in de Duitsche taal het woord tot hem richtte. In de groote metaalindustrieën werd gis terenmorgen het werk nagenoeg algemeen hervat. Zoowel te Gent als in de streek van J Charleroi worden nochtans, vooral in de kleinere werkplaatsen, verzuimen gemeld, die geweten worden aan de communistische pro paganda. Het visscherschip „Thërèse Maria thuis- behoorende tc Collioure, dat. vannacht met j een twintigtal opvarenden terugkeerde uit Banyuls-sur-Mcr (aan de Middellandsche Zee bij de Spaansche grens) sloeg tenge volge van de onstuimige zee om en sleepte De Ned. R. K. Vercenigmg v?.n Marine personeel ontving onderstaand schrijven van Kardinaal van Rossum. Aan het Bestuur van „St. Christophorus" Ned. R. K. Vereeniging van Marine-Personeel. Geachte Heeren, Met groote voldoening hebben Wij kennis genomen van de bescheiden, waardoor U Uw werken onder het R. K. Marine-Perso neel te onzer kennis heeft gebracht. Wij hebben daaruit gezien, met hoeveel echt- katholieken ijver, met hoe groote diepge voelde en zelfopofferende naastenliefde U de groote taak heeft opgevat, het R.K. Marine-Personeel te ontrukken aan de ver lagende en kwellende banden, waardoor het helaas maar al te veel gebonden gaat om het wederom te doen opnemen het zoete juk van Christus, dat veredelt en verheft boven alle mate, hetwelk ook roept tot oüchtbesef en tot trouw aan Koningin en Vaderland. Groote lof komt toe aan die mannen. Wij mogen ze gerust Helden noemen die dat werk, ondanks tegenwerking, ondanks teleurstelling, ondanks moeilijk heden van allerlei aard, hebben opgevat en doorgevoerd met moed en met vertrouwen op God alleen. Dat vertrouwen is niet be- cbaamd geworden, en, al is het resultaat tot nu toe naar den schijn bescheiden, het is waarlijk grootsch en alle bewondering waardig, als men de diepte heeft gepeild der wonde, welke moest worden geheeld. En nu bloeit reeds nieuw leven op, leven in-en uit Christus, leven in en door het gelqof. Velen onder de Katholieken van het Marine-Personeel bleven nog afzijdig van Uw streven, zij wilden nog niet de weldaden ontvangen Uwer oprechte broederliefde. Daarom mag echter Uw streven niet minder worden, het moet u niet ontmoedigen met gebed en zachtheid, met ijver en liefde zult gij op den duur ook hen winnen niet voor u, maar voor Christus. Maar ook de Katholie ken van Nederland mogen u niet langer den steun onthouden, dien gij zoo dringend be hoeft, zij moeten met u medewerken om uw heerlijk doel te bereiken, zoo niet anders, dan toch zeker door hun vurig gebed. En de Overheid zelve zal wanneer zij haar welbe grepen belang beseft, u den krachtigsten steun niet mogen onthouden. Van ganscher harte egenen Wij uw schoon en bovennatuurlijk werk. Wij ze genen het Bestuur en de leden van de Ver eeniging. Wij zegenen al degenen, die u steunen en helpen, Wij zegenen eindelijk ook al de afgedwaalden om hen te doen begrijpen, dat zij het voorwerp zijn Onzer teederste be langstelling en van Ons vurigste gebed. En Wij bidden God en de allerzuiverste dei- Maagden, dat deze Onze Zegen voor u allen het onderpand moge worden der hemelsche zegeningen welke voor den vooruitgang, den bloei en de vruchtbaarheid van uw werk on ontbeerlijk zijn. (w. g.) W. M. Kard. van ROSSUM. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin wapperde Maandag van de Rijks-, Provinciale- en Gemeentelijke gebou wen de nationale driekleur. Ook van de ge- zr.ntschapsgebouwen waren de vlaggen uit gestoken, terwijl mede van particuliere zijde, vooral in de binnenstad, druk werd gevlagd. De motorwagens van de H. T, M. waren op de gebruikelijke wijze gepavoiseerd, en in he"t Lange Voorhout was élaggen- en groenversiering aangebracht. Op de Koninklijke paleizen lagen felicita- tieregisters, waarin druk werd geteekend. In den voormiddag was er parade in de Maliebaan. Vergunning te Purmerend geweigerd. Het Comité voor de L<\nd- en Tuinbouw- feesten te Purmerend had aan den Minister van O., IC. en W. vergunning gevraagd om gebruik te mogen maken van dc sportterrei nen der Hoogere- Burgerschool, op Zondag 6 September, ten behoeve van sportdemon- straties. Minister De Visser was gewoon aan dergelijke vergunningen dc voorwaarde te verbinden, dat op Zondag eerst te 1 uur mocht worden aangevangen. Minister Rut gers heeft, naar de „Tel." meldt, de vergun ning zonder meer geweigerd. Donderdag 3 September zullen de Ned. Spoorwegen bij wijze van proef een „Artts"- trcin van Roosenraal, Rotterdam en andere stations, naar Amsterdam laten-loopen. Het plaatsbewijs van dezen ,,Arlis"-trein geeft tevens pok toegang tot de Artis. Als do proef geluk!, zullen meer van dergelijke treinen loopen. Onder leiding van het posiuui -.w mdee- ling Amsterdam van den C. B. P. 1 een druk bezochte telefonistenvergadering gehouden, waarin de volgende motie is aan genomen: Het uitvoerend telefoonpersoneel te Am sterdam in vergaderng bijeen; besprekende den personeelstoestand en ambtelijke ver houdingen op het telefoonkantoor; is van meening, dat de omstandigheden, waaronder het personeel moet arbeiden en daa'Oi) ais onmondig wordt behandeld dringend herziening behoeven; draagt het bondsbe- stuur op dc geuite wenschen en grieven ter kennis te brengen van den minister van Waterstaat en den directeur-generaal met het verzoek een commissie van onderzoc te willen doen instellen. Een nieuw wereldrecord. De Fransche vlieger Lasne is Zaterdag lü een vlucht over het traject Etampes—Ville Sauvage in geslaagd om hei wereldrecord over 1000 K.M. te slaan. Hij legde den af stand af in 4 uur 1 min. 10 sec., zoodat dc gemiddelde snelheid 248.7 K.M. per uur be» droeg. Het vroegere record werd gehouden door Doret, met een gemiddelde snelheid van 221 K.M. per uur. Lfsne maakte zijn tocht op een Nieuport- Delage toestel met een 450 P K. Hispano Suiza-motor. De vele oud-scholieren der Paters Sale- sianen van Don Bosco zijn. volgens de ,,Msb.", van plan, een groot beeld van hef H. Hart op den toren der groote kerk van hel H. Hart in dc Casfro Prctorio-wijk te doen oprichten. Het beeld zal in verguld brons worder uitgevoerd en zoo groot zijn. dat het van d* hoog gelegen kerk in heel Rome zichtbaar 'zal zijn. De bijdragen voo- dit groote werk worden vooral ook geleverd door de vroegere scho> lieren der Salesiaren in Amerika. Uit Berlijn zijn 2 jongemannen Ericl Wilke en Walter Solyga geh.ee ten, te Rome aangekomen, die de 1500 K.M., welke tus schen Berlijn en Rome liggen, geheel te voet afgelegd in den tijd van 80 dagen. Ieder van hen droeg circa 25 K.G. bagage op den rug. Beiden hebben een week in de Eeuwige Stad vertoefd en mei veel devotie bun jubi leum-bezoek aan de baslieken gebracht. Ook werden zij door den H. Vader in audiëntie ontvangen. Reeds hebben zij dc terugreis aanvaard, die zij ook weer geheel te voet zullen afleggen. Uit Gorcum wordt gemeld, dat de aan. voer aan de Tuinbouw- en Veilingverecni- ging, aldaar dit jaar zeer groot is, Nu is de omzet reeds belangrijk grooter dan over het volle jaar 1924! Aan de boonenmarkt komen uit de Haarsteeg en Vlijmen zóóveal boonen, dat de markt overstroomd is. Hieruit blijkt wei, dat de gewassen een ruim beschot opleveren. Bij Kon. Beslu't is, naar het „Vad." meldt een post- en telegraaf-militie ingesteld, dit in geval van nood den dienst moet bescher men en aanslagen op den dienst moet tegen gaan. In het door ons ontvangen programma boek van de van 6 tot 9 September te Nij megen ,fe houden Canisiusfeesten wekt Prof. G. dc Langen Wendels O.P., Nijmegen en Nederland op om aan deze feesten niet alleen deel te nemen, maan ook ziel en karakter te geven. Hij spoort aan deze feesten te stem pelen tot glorieuze herinneringsdagen aan een groot Nederlander, die in karakter en zielleven ons het naast verwant is en blijft; tot een Verbondsfeest dat nu en in de toe komst, ons hechter en trouwer bindt aan het groote ideaal van Canisius' leven en werk: de eenheid en reinheid en wervende kracht van Zijn en ons heilig Roomsch ge loof. Pater F. van Hoeck S.J. geeft een korte maar inhoudrijke levensbeschrijving van den Heilige. Naast het programma van de plechtige feestelijkheden en feestelijke plechtigheden, welke van 6 tot 9 September te Nijmcgeï plaats vinden, bevat het programmaboek, dat verlucht is met verschillende foto's o.m. van het Canisiusmonument te Freiburg (de H. Petrus Canisius als hoogleeraarj van liet St. Canisius-college aan den Berg- en Dal- scheweg, en van Mgr. Dr. Marius Besson, Bisschop van Geneve, Lausanne .en Frei burg, o.m. de samenstelling der comité's en verschillende commissies en een artikel van den Zecreerw. heer Arn Suys, over de Hei lige Landstichting „Zeker, doch ik geloof het niet. Ik denk dal daar een onzer vijanden op post stond." "Het is mogelijk". •.Neen, het is waarschijnlijk. Gij weet toen, hoe Nibblington gewond werd. Hem trol m dt hand een klein pijL'je, dat ze ker van de overzijde van de straat kwam Nibblington steunde met de hand op de vensterbank 0m naar beneden in de straal te kunnen Lijken. Wij Ware op de fweede verdieping, De p;jj kwam schuin van boven, welnu wat is dan waarschijnlijker, dan dat zij door iemand afgeschoten werd, die in het huis aan de overzijde zich bevond, een verdieping hooger dan wij." Lord Nibblington knikte. „Het is waar, gij kunt gelijk hebben. Wij kunnen van die mogelijkheid gebruik ma ken om de misdadigers op het spoor te komen." Het rijfuig kwam bij het station aan en spoedig zaten de drie vriend enin een eer ste klasse coupé en bevonden zij zich op weg naar het Zuiden. Het was reeds bijna donker, toen de trein het station uitstoomde en hel' zou al aardig laat ziin als de trein te Sens stopte. Danr utlden de vrienden uitstappen im den vol genden deg over Orleans naar Parijs ferug te keeren. Zwijgend zaten zij tegenover elkander en rookten een sigaar, ieder bezig met zijn ei gen gedachten. Te Fonlaineblau, waar o.e trein eenige minuten slechts stopte, zag de Linar een bediende langs dc wagons loo pend, die rondzag en voor hc portier van bun coupé gekomen een briefje naar binnen wierp, o mdan onder iets te zeggen in het gedrang [e verdwijnen. Tegelijk werd ende deuren reeds weder door een conducteur dichtgeslagen, de trein floot p.v 'cttc zich in beweging. De 'enden zagen elkaar aan, vior de Toiirne! bot briefje opraapte, hef opende en las, 7.vn gelaat toonde de grootste verba zing. Hij gaf het papier aan zijn beide reis- genooten, die even verwonderd de weinige regels lazen, die het bevatte. „Maar zijn wij dan ten speelbal aan men- schen, die ons ver overfreffen." riep dc -Linar uit. „Het heeft er'allen schijn van," antwoord de lord Nibblington, die het briefje nog eens nalas, „uit deze weinige regelen lee- ren wij twee dingen. Ten eerste, dat de Broeders des Verderfs niet alleen weten, daf wij afgereisd ziin, maar ook, dat zij al thans bevroeden, dat wij onderweg willen uitstappen en terugkeeren. Zelfs schijnen zij t te weten, dat wij niet verder als Sens wil- len rijden. Maai wij leeren er meer uit, namelijk uit, dat bij de Broeders des Verderfs iemand is, die ons gunstig gezind is, die ons voor hun valstrikken waarschuwt „Wie zou dat anders zijn, dan de dame, die reeds eerder zoo groote diensten ons bewees. Wij kennen haar niet, doch kunnén haar zeker vertrouwen. Zij moet dit briefje geschreven hebben," zeide de Linar. „Maar wat nu te doen," vroeg de Tour- nel, „Verder reizen," zeide lord Nibbhngfon. „Daar ben ik tegen," hernam de Tournel. „Nu onze tegenstanders weten, dat wij niet najr het Zuiden reizen, zullen zij bij ieder station evengoed opletten oifl ons nief tc laten ontsnappen Wij kunnen dus even goed te Sens dan eigens elders den trein verlaten," „Maar in het briefje worden wij gewaar schuwd dit nief te doen." „Overal anders zullen de Broeders ons evenzeer op de hielen volgen, sprak Tour- nel. „Het is zoo," antwoordde nu Nibbling ton, welaan laten wij ons oorspronkelijk plan blijven volgen. Wij zijn nu in ieder geval gewaarschuwd. Toén de trein te Sens stilhield stegen de drie mannen uit. Zij zagen goed rond, doch zij waren de eenigste reizigers, die hier uif- stanten. Dit verwonderde hen, maar deed hen evenzeer groot genoegen. Zij bleven op een donker gedeelte van het perron staan en wachtten tof de trein, die trouwens slechts enkel" oogenblikken oponthoud had weder onder de stationskap wegschoof. „We zijn niet gevolgd," zeide de Tournel, „misschien was het briefje juist bedoeld om ons in den trein fe houden. Het is goed dat we on:, plan gevolgd hebben." Met de reizigers door andere treinen aangevoerd verlieten zij het station, waar voor enkele huurrijtuigen stonden. Terstond toen zij buiten kwamen, reed een koetsier op hen toe en de drie heeren stapten in, na hem den naam van hun hotel toegeroepen te hebben. „Ziezoo," zeide Tournel, „ik geloof dat ons plan toch gelukt is Men is ons niet ge- volgd." „Hm," mompelde lord Nibblington, „ik ben. daarop minder gerust. In ieder geval zijn dc broeders op de hoogte van onze plannen en wisten zij dat wij het voorne men hadden hier af te stappen en naar Pa rijs terug te keeren. Hoe zij daar achter ge komen zijn is mij onbegrijpelijk." „Maar 'ze zijn ons toch nief gevolgd, merkte de Linart op. „Ik weet absoluut zeker, dat niemand dan wij drieën den sneltrein verlaten heeft. De ze houdt trouwens hier alleen eenige minu ten stil, omdat hij den sneltrein uit het Zui den hier kruist." „Dat bewijst nog niets," zei lord Nibbling ton, „daarom kunnen wij toch ook hier be- i waakt worden." Intusschen ratelde het rijtuig verdei en bij het licht van een straatlantaarn zag men thans, dat het rijtuig een hooge koetspoort binnenreed, waarvan de deuren daarna on middellijk gesloten werden. Het portier van de koets werd nu geo pend en een m.an verzocht de heeren hem te volgen. Men voldeed hieraan, trad een stoep op, kwam door een langen gang en werd in een kamer gelaten. „Wij schijnen niet aan de voordeur afge stapt te zijn," merkte de Tournel op en zich tot den bediende, die hen voorafgegaan was wendend, vroeg hij: „Hier is toch het hotel „Bristol", niet waar?" Dc bediende boog. „Welnu, roep den hotelhouder." De man verwijderde zich, maar lot groote verbazing en ontsteltenis van de drie vrien den hoorden zij op den gang eensklaps de deur op slot draaien Dadelijk snelde lord Nibblington er op toe rukte er aan, maar tevergeefs, zij was gesloten l Een oogenblik zagen de edellieden elkaar aan, toen barstte de Linar'uit: „Wij zijn in een val gelokt, mijne heeren, men heeft 'ons hier opgesloten." Inderdaad, zoo scheen het te zijn maar de Tournel wilde het nog niet gelooven; hij' zag een bel op de tafel staan en gebruikte die. Er kwam evenwel niemand. „Maar da', is ongelooflijk. Men zou ons in deze hotelkamer durven opsluiten, dat zal men toch niet durven.' „Dl Broeders des Verderfs durven alles," zei de Linar ernstig „En bovendien," sprak de Engelsche lord, „bovendien zullen wij niet in een hotel zijn. Als ik alles achteraf beschouw, dan zijn we met open oogen in de val geloopen, .die men voor ons opgezet heeft, De schurken heb ben alles in orde gehad. Ze wisten, hoe, dat begrijp ik nog niet. dat wij tc Sens wilden uitstappen, en hebben hie' alles bereid. Daarom behoefde- uit den trein niemand ons te volgen. Herinner u, hoe terstond toen wij buiten het station kwam, eyn koetsier voor reed. De man was daar, o.n op ons te wach ten en hij heeft ons hierheen gevoerd, v aar alles ook reeds voor fis klaar zou zijn." „Maar, wal tc doen.' vroeg de Linar. „Niets, afwachten k hel eenige. „Maar, zouden w) niet kunnen ontvluch» ten?" „Kom, wees vvjzer; ge begrijpt toch, dat de Broeders hut voorzorgen genomen heb ben Geloof g'fust, als zij on. hier hebben opgesloten da zij dan wel hun maatregelen genomen heh>en om iedere poging tot ont vluchten ijri-l te maken Er blijft ons niet» anders te °en dan af te wachten." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5