STADSNIEIWS. UÏT DEN OMTREK. Aan de Garenkofcrsvaart. De school voor Bouwkunst. Van Pietersburg in N.-Trans- vaal, naar Rome. Centraal Bloembollen-comité. Gevonden dieren en voorwerpen. HALFWEG VELSEN. VIJFHUIZEN. ZANDVOORT. BENNEBROEK. SANTPOORT. HEEMSTEDE SCHOTEN. De Koninginnefeesten. Daar wordt op 't oogenllik hard gewerkt. Het eerste rechte eind cir verlegde vaart, r.adert zijn, voltooiing, «venals de nieuwe steenen zijflanken der arug in de Pieter Kiesstraat de hare. Het gedeelte, dat nu 'erlegd wordt, heette vroeger Kerfsloot en lreeg eerst den naam van Garenkokersvaart, toen de linnenindu strie alhier op zoo'n loog punt stond. Men begrijpt dat hier om in bij eenige garenko kers hun eerzaam b-drijf uitoefenden. Die Garenkokersvaart h»udt ook vertind met de cude Haarlemsihe bierbrouwerijen en evenzoo met de wischindustrie in vroeger eeuwen. Waar nu de Girenkokersbrug (aan den Kinderhuissingel) is, was vroeger een sluis. Elk dezer onderwerpen hier tamelijk grondig te behandelen is niet te doen, daarom bieren daar een kleine Heine belichting. De Garen kokersvaart vat nu (tusschen Delft-viaduct spoor Zandvcort) en den Kinderhuissingel tegenover Nieulve Gracht) vormt gedeelte lijk de greht van den Schoterveenpolder, waarvan het molentje aan de Klèverlaan zeker ieder %el kent. Op een oude kaart van 1581 komt cc Kerfsloot met de sluis van den Singel reeds voor. De Haarlemsche brouwers, die hun nering in vollen bloei uitoefenden, brouwden hun bier van water uit het Spaaritb en de Stadsgrachten. Zij hadden er dus zeker alle belang bij, dat die wateren op geenerlei wijzen verontreinigd werden. De Stads-re- geering ondersteunde deze „hoofdneringe"op allerlei wijzen. Wat de kaart van 1581 betreft, die behoor de bij een procedure, die de brouwers met d bieekers voerden. De bierbrouwers wilden de bleekerijen ten zuiden van den Zijlweg weg hebben en overbrengen naar de noordzijde", want, naar zij meenden, werd het water in de Brouwers- en in de Houtvaart door de biee kers voor de brouwerij bedorven. Een ding konden de Burgemeesters van Haarlem niet verhinderen n.l. dat 's* zomers bij lagen waterstand, door de Spaarndammer sluizen IJwater binnen kwam. Daardoor werd het water brak. De oude kwestie van verzouting dus.- Maar dat zoute water werkte nadeelig in bij de bierbereiding, wat dus op den duur mindere afzet "veroorzaakte. Om hieraan tegemoet te komen werd den bier brouwers bij herhaling gelast het water met schuiten uit de Hout-en de Brouwersvaart te halen, wat ze lang niet allemaal deden. Toen kwam er 16 Juli 1478 tusschen de Stad en het Brouwersgilde een contract. De brouwers zouden den Singelweg zóó hoog maken, dat het zoute water niet meer in de Brouwersvaart kon komen en de stad zou alle slooten op den Singel uitwaterend stoppen. 1 oen is zeker ook het Garenkokerssluisje ver rezen. In dezelfde dagen kwam ook aan het einde der Brouwersvaart de zijl (sluis) waar naar nog Zijlstraat, poort, brug en weg hee- ten. Er _was ook een voortdurend gevaar voor verzouting door overstrooming n.l. als het Zuiderzeewater door het IJ in Holland ge drongen bij Velsen over den dijk kwam. Dan vloeide het langs de duinen over de niet bepoiderde landen tot aan den Zijlweg'. Die was zóó ver opgehoogd, dat hij meestal het zeewater stuitte. In 1621 had nogmaals een verhooging plaats en wel voor rekening van het Brouwersgilde wat den brouwers een proces met den Baljuw bezorgde. Wanneer nu het Brouwersgilde zich zooveel moeite en kosten getroostte, om in geval van „de brakheid der wateren" een laatste red middel te bezitten .en het hierin krachtig door de stedelijke regeering werd gesteund, is het vrij natuurlijk, dat geen van beiden een opening toelieten, welke het - invloeien van zout water in de Stadsgrachten kon bevor deren, want de brouwers bleven het water daaruit bij voorkeur gebruiken en hierin had de Garenkokerssluit haar oorsprong te dan ken. Viel er 's-zomers veel regen, dan kon de Schotersluis met al het water afvoeren. He werd dus wenschelijk een andere afwatering te krijgen en dat kon best door de Kerfsloot door te trekken. Misschien jvas dat eerst een Zandvaart en was de uitmonding aan den Singel bij het einde der zanderij gestopt. Toen kwam er 5 Maart 1515 een besluit, ge nomen door Schout en Burgemeesters van Haarlem en de eigenaren der landen tus schen duin en stad. „En sijn (ze) met malcan- der geaccordeert en overcomen op 't maicken van de waterlossenge" dat de Veenlanden 't water quyt mogen worden en blijven." De sluis werd onder opzicht van Claes van der Laetn, timmermeester van Haarlem tusschen 1515 en 1524 gemaakt. Op de Meischouw door Rijnland in 't jaar 1524 werd een klacht tegen van der Laen ingediend „dat zij (Dijk graaf en Hoogheemraden) hem vervordert hebben eene sluise te leggen in der stede Angel ban Haeriem ende voort eene omme- slach gemaecht ende penningen daertoe ge gadert over die mergentalen enz. Met het afsluiten kon echter het wasch- water der bieekers niet weg. Ten slotte werd er dit op gevonden.De bieekers zouden groote kuilen graven, daarin het vuile water opzame len en na bezin king oppompen en over den Zijlweg loozen. De Schoterveenpolder tusschen Garen kokersvaart en Jan Gyzenvaart schijnt 1641 te zijn opgericht. Om te voorkomen, dat na die oprichting al het bleekerswater door de Garenkokerssluis in den Singel zou vloeien moest de Regeering zorg dragen, dat de Jan Gijzenvaart goed werd onderhouden. Hoe minder gebruik^ van de Garenkokerssluis werd gemaakt hoe liever bij Burgemeesters. Toen in het begin der 19e eeuw de brou werijnering in verval raakte en vele garen- bleekerijen (o.a. die van Mol waarnaar de Mollaan heet) in buitenplaatsen waren ver anderd, verminderde de behoefte der stad Haarlem om de Jan Gijzenvaart te kunnen gebruiken als afvoerkanaal van het vuile water, dat van de bleekerijen afkomstig was. Gevolg was ook, dat de Garenkokerssluis overbodig werd, vooral nadat'in 1809 onder koning Lodewijk Napoleon de Slaperdijk bij Santpoort was verhoogd en er dus geen IJwa ter meer in de Garenkokersvaart kon komen. De sluis was niet meer noodig, werd dus niet meer gesloten, werd ook niet meer on derhouden. Geen wonder dus dat van een opruiming geen aanteekening is gemaakt. Zooals men weet zal ook de Garenkokers- brug vervallen en vervangen worden door een nieuwe, vlak tegenover de Manègebrug. Het comité tot behoud van de Haarlem sche Kunstnijverheidschool heeft, onder bij voeging van meer dan 500 brieven, kaarten, kaartjes e. d. als bewijzen van instemming met haar actie, het volgende request aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen verzonden Aan Zijne Excellentie den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen geven met verschuldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden, naar aanleiding van geruchten over eventueele opheffing der School voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en Kunstambachten te Haarlem ver- eenigd tot een comité, dat zich ten doel stelt bewijzen van instemming te verzamelen van hen, die het evenals zij ernstig zouden be treuren ais deze bloeiende inrichting van modernbouwkunst onderwijs volgens de meening van vele vooraanstaande figuren door de gevolgde onderwijsmethode en re- 'sultaten, eenig in ons land uitsluitend om bezuinigingsredenen zou moeten verdwijnen; dat het huns inziens een onherstelbaar verlies voor de moderne vaderlandsche bouw kunst zou zijn als een dér zeer weinige in richtingen, waar goed onderlegde en bekwa me jonge krachten en helpers worden gevormd onder leiding van de eersten onder de mo derne architecten en kunstnijveraars ge noodzaakt zou zijn haar arbeid te staken dat deze sfeer van onderwijs naar hun meening niet in eenig ander instituut en ze ker in geen middelbaar-technische school is onder te brengen i dat het hun bedoeling was door het ver zamelen van bewijzen van instemming tot behoud van de School voor Bouwkunde, Versierende Kunsten en Kunstambachten, Uwe Excellentie duidelijk te maken, dat het bestaan van bovengenoemde school zoowel door vakbeoefenaars, schilders, mu sici, letterkundigen, autoriteiten als be langstellende leeken van iedere richting en maatschappelijke positie wordt gewenscht dat uit deze bewijzen van instemming mag worden afgeleid, en wat ten overvloe de nog wordt bevestigd door de vele voor treffelijke regeeringsbesluiten ten opzichte van de moderne bouw- en nijverheids kunst dat het begrip zich hoe langer hoe meer verruimt, dat de vorenvermelde kunsten niet zijn te beschouwen als een aardigheid of een tijdverdrijf, maar als een der belang rijkste en prachtigste uitingen der heden- daagsche Nederlandsch? cultuur dat het onderwijs in die kunsten kan worden geacht te zijn een cultureel belang voor het Nederlandsche volk datdoor opheffing der school een groot getal talentvolle jongelui in hun verdere studie zouden zijn benadeeld reden, waarom zij Uwe Excellentie mede uit naam van meer dan 500 onderteekenaars met den meest mogelijken nadruk verzoe ken het daarheen te willen leiden, dat de School voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en Kunstambachten te Haarlem in haar huidigen vorm gehandhaafd blijft. {Uit het dagboek van efcn Missionaris.) Onze streekgenoot pater Leusen O. B. schrijft ons: Paaschmaandag bereidden mijnq luidjes, 'vit en zwart, mij een waardig afscheid. Het deed me veel pleizier, niet om de eer voor mijn persoon, maar omdat onze menschen getuigenis aflegden van hun eerbied voor den priester, „Gelukkig het volk, dat zijne priesters eert Van Pietersburg ging de reis over Pretoria naar L.-Margues. Vooral het laatste gedeelte van deze reis, dat gelukkig bij dag werd afgelegd, was zeer mooi.Water val boven en Waterval onder verdienen met recht onder de mooiste plaatsen van Ooste lijk Transvaal gerekend te worden. De trein slingert als een serpentine door het heer lijke bergland en men krijgt de prachtigste landschappen te aanschouwen. Hier ziet men inderdaad een buitengewoon mooi stuk in- genieuse kunst, dat aller bewondering moet afdwingen. Voorbij Waterval boven tot Lo- renyo Marques wordt men als in een groo ten tuin verplaatst, waar millioenen citrosn- en oranjeboomen een verrukkelijken aanblik ^°or het oog opleveren. Vanaf Komatipoort ^vindt men zich op Portugeesch gebied en I typische stationnetjes met hun donker- 1'leurige beambten 'doen ons dadelijk den ken aan het Zuiden van Europa. In Lorenijo Marques bracht ons de trein direct naar de haven,Waar onze boot reeds voor anker lag. De „Dssukuma" ,jer Deutsch-Ost-Afrika-Linie is inderdaad cen mooi, fier schip en geeft den reiziger bij den eersten aanblik reeds een aangename indruk en men krijgt een ge voel van zekerheid en moed voor de groote reis. Met Duitsche hoffelijkheid "wordt men aan boord begroet en zelfs de vriendelijk heid vermindert niet, a[s men vraagt naar zijn kajuit 3e klas. Direct krijgt men 'n paar negers tot zijn beschikking, die zorg dragen dat de koffers netjes op hun bestemming kpmen. Na een korte vrttte aan het passa giers-bureau kan men het schip weer ver laten, om de stad te gaan bezichtigen. L. Marques is een mooie plaats en het ver blijf der vele Engelscben, draagt er waar schijnlijk toe bij, dat de stad gevrijwaard is van de Zuidelijke slordigheid. Onze weg leidde natuurlijk eerst naar den Kathedraal en de Padres, 't Is voor een Katholieken priester zulk een heerlijk ge voel overal een „tehuis" en „Broeders" te i vinden. Reizend in verre landen waardeert hij ten volle, wat het beteekent, te behooren tot die ééne, heilige Kerk. Ik had de eer de II. Mis te mogen opdragen aan het Hoog altaar en Communie te mogen uitdeden aan de parochianen van L. Marques. De, Padres, met wie ik mij in het Fransch moest onder houden, waren alleraardigst. Hun huis was het mijne, zei me de pastoor en toen de tijd van vertrek naderde, gaven ze ons de eer ons tot de boot te vergezellen. Bij hen trof ik ook een Italiaanschen Priester aan, die voor zaken naar den Bisschop van L. Marques gekomen was en m6t dezelfde boot naar zijne Missie Kenya wilde terugkeeren, wear hij reeds 12 jaar als missionaris ge werkt had. Geen wonder, dat ik blij was reeds bij het begin der reis een compag non gekregen te hebben. Gelijk het gewoonlijk gaat bij bet begin van een zeereis zijn er de twee of drie eer ste dagen steeds veel zieken aan boord en heerscht er een ietwat gedrukte stemming. De meestal voorbijgaande ziekte wordt ech ter niet heel ernstig opgenomen, zoodat men wel eens spottend hoort Hebt U de visch- jes ook al gevoerd? Als dat gebeurd is, is meestal het grootste leed geleden. De zee was echter mooi en zoo kwamen wij den 20sten April te Beira aan. Aan iedereen, die iets van Afrika's kust wil zien is een reis met de schepen der D. O. A. L. zeer aan te bevelen. De booten leggen aan bijna alle plaatsen van eenige beteekenis aan voor het inladen van goederen en zoo wordt den reiziger veelal gelegenheid geboden aan wal te wachten. Kort na aankomst in de haven komen de negers al in talrijke bootjes af voor de passagiers voor een shilling of sixpence aan wal te brengen. Iets heel ei genaardigs, wat men in de andere Afrikaan- sche kustplaatsen niet aantreft, zijn de kleine 1 twee persoons wagentjes op rails, welke het eenige verkeersmiddel uitmaken in de stad. Iedere Europeaan heeft zijn eigen kar retje voor de deur staan, meer of minder mooi, naarmate de rijkdom van den eige naar. Twee kofferjongens plaatsen het wa gentje op de rails en brengen hun meestér in galop naar de plaats van bestemming. In Beira Missioneeren de Portugecsche Fran ciscanen. Hun nieuwe kerk welke in Au gustus zal worden ingewijd en hun industrie school voor inboorlingen zijn een waar sie raad voor de stad. De school kan inder daad concurreeren met de beste in Europa, 't Was een lust om te zien, hoe vaardig die gekleurde jochies hun handwerk uitoefen den. Schoenmakers, boekbinders, smeden, timmerlieden, kleermakers, allen waren ver tegenwoordigd. Tot driemaal toe waren we de gasten der vriendelijke paters. Jammer, Reclame in het buitenland. Het gereorganiseerde centrale bloem bollen-comité is, aldus het Wkbl. voor Bloem bollen Cultuur, met groote voortvarendheid zijne werkzaamheden begonnen. De beide commissies van overleg en advies hebben terstond belangrijke voorstellen ingediend, waaraan het comité gaarne zijn goedkeuring heeft gehecht. Op voorstel der commissie voor de on persoonlijke reclame zal dit najaar wederom een beplanting van late tulpen plaats hebben in Bronx's Parks te New-York, waarmede reeds meermalen zulke goede resultaten werden verkregen. In 't voorjaar van 1926 zal de bloei samenvallen met de herdenking van New-York's stichting, waarbij Nederland zoo van nabij betrokken is. De uitvoering van deze beplanting is op gedragen aan den bond van bloembollen handelaren, die reeds meermalen in vorige jaren voor een dergelijke beplanting te New- York zorg droeg. Op voorstel der algemeene- vereeniging voor bloembollencultuur, besloot het comité overeenkomstig het advies der commissie voor onpersoonlijke reclame, om dit najaar op het Midden-Damterrein te Amsterdam, dat in een plantsoen is omgewerkt, een beplanting tfèn Darwintulpen aan te leggen. De uitvoering hiervan werd aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur op gedragen. In de derde plaats zal dit najaar te Berlijn een demonstratie van narcissen gehouden worden. Op een der daartoe meest geschikte punten in de nabijheid van een Zoölogischen Garten zal een groot aantal narcissenbollen, worden uitgeplant, gekozen uit die soorten welke in Duitschland nog weinig bekend zijn, en in de toekomst daar vermoedelijk een goede markt zullen vinden, alsmede van een aantal nieuwere soorten, die daarvoor beschikbaar worden gesteld. Een paar'andere plannén van verschillende zijden voorgesteld, zullen op verzoek der voorstellers zeiven tot het volgend jaar worden uitgesteld. De commissie voor het wetenschappelijk onderzoek diende zeer belangrijke voorstel len in, om dr. Van Slogteren (der school te Lisse) beter dan tot dusver, in de gelegen heid te stellen, zijn taak naar behooren te vervullen. De gelden, hiervoor van rijkswege beschikbaar gesteld, zijn ten eenenmale on voldoende. De ingediende begrooting werd door het centraal comité als basis voor de voor dit doel noodige uitgaven aanvaard. J. Buma, Riouwstraat 13, armbandhor loge (Schoten) G. Sloof, Drie Heerenlaan 11 (Heemstede), armbandhorloge J. Schreur Zijlweg 123, armband P. Mulder, Amster damstraat 74, belasfingrijwielmerk S.Span jaard, Romolenstraat 37, bril Worst, Zijl straat 9, bankbiljet J. Klaver, Sophiastraat 21 rood, baretJ. Jonkman, Klarenstraat 58 rood, boekje en schriften A. Bleeker, Zeeweg (Veldseroord), belastingrijwiel— merk M. Beukenkamp, Oranjekade 29 belastingrijwielmerkG. Tit, Hoofmanstr. 32, belastingrijwielmerk H. v. d. Aardweg, Linschoterstraat 87, ceintuur T. Kuperus, Zomervaart 2, ceintuur Bureau van Politie Smedestraat, ceintuur L. Ailing, Bredero- deweg 5 (Bloemendaal), hond, zwart-brui- ne kop G. Selhorst, Gasthuislaan 5, hond, Duitsche herder Kennel Fauna, Parklaan 119 hond, Duitsche herder (door Nachte gaal), keeshond (door Terstal, Leidsche- vaart 28), hond,(gestroomde, door Voete- ling, Teylerstraat 54), hond, geelharig, door Zieren, Kamperstraat 12) A. Pompen, De Clerqstraat 138, horloge Kennel Fauna Parklaan 119, hond, bruinharig (door J. Haren)J. Wallenburg, Rustenburgerlaan 57, hondenpenningJ. v. Alphen, Haze- broekstraat 7, handschoenen H. v. Woer- kom, Beeksteeg 4, handschoenBureau van Politie, Smedestraat 14, handschoenen Bakker, Da Costastraat 14, kat grijs-wit( naar Kennel Fauna gebracht). Mia i.» w In memoriam. J.l. Maandag werd op het R.K. erkhof onder groote belangstelling het stoffelijk overschot fer aarde besteld van den .heer J, Vlegels. De heer V .was in dat ook zij groot gebrek hebben aan per soneel, hetgeen bij hen te wijten was aan het afnemen der roepingen in Portugal, wijl de revolutie natuurlijk de onheilstichtende kloosterlingen in ballingschap moest zen den, Bij de Paters wachtten ook twee Broe ders-missionarissen, een Portugees en een Waal, op de „Ussukuma", die hen naar Genua moest brengen. Zoo kregen we bij ons eerste oponthoud twee flinke misdie naars, die ook heel blij waren eiken morgen de H, Mis te mogen bijwonen en te com- munieceeren, want Gode zij dank hebben we tot heden eiken morgen het H. Offer kunnen opdragen. Ons bezoek in het mooie, maar snikheets Beira zal lang in onze herinnering blijven, te meer daar de jongens-kleermakers voor ons in drie uur tijd voor een koopje een degelijk reispak bezorgden, dat ons in het Afrikaansch zonnetje zoo wel van pas zou komen. Mozambigne was het volgende num mer op het program. Een klein typisch, oud stadje met enge straten. Een oude, zeer groote vesting legt nog getuigenis al van de oude lorie der koene Pprtueesche zee vaarders. Thans is het fort erg vervallen, maar dient toch nog als een gevangenis voor de geheele provincie van Mozambigne, Voor een fooitje natuurlijk kan men ook dc gevangenis bezoeken en als een groote bijzonderheid wordt een vuile cel getoond, waarin een vrouw wegens moord op haar echtgenoot 27 jaar lang over haar onbezon nenheid kan nadenken. Hoever de geschie denis waar is, lieten we maar over aan den smerigen cipier, 't Kwam ons meer voor, als een geldmakerij, want het eigenaardige was, dat haar zoontje van een jaar acht ook in dc cel verbleef om het geld in ontvangst te nemen. In de Portugeesche koloniën moet men zich over niets verwonderen. Vooral sedert de revolutie in Portugal heerscht er zulk een disorde, dat men een gevoel van medelijden krijgt over deze heerlijke, vrucht bare landen met hun duizenden zwarte be woners.'t Eenige geld dat men ziet is papier en nog eens papier en 't ergste is op elke plaats vrschillend en men mag heel blij zijn als men zijn „vrachtje" fatsoenlijk kwijt raakt. Portugal bewijst weer eens, hoe diep een land zinkt, wanneer men Kerk en Troon wil vernietigen. In Mozambique was ook een prachtige, zeer oude kerkf vastge- bouwd aan het huis van den gouverneur. Na neder onderzoek hoorden we echter, dat er geen priester meer verbleef en dat deze groote kudde ook zonder herder moest ronddolen om langzaam over te gaan tot den godsdienst van den Muzejman. Op Mo zambique volgden Porto Amelia en lbo. In landbouwkringen een bekende persoonlijk heid, sedert 27 jaar een ijverig lid van het R.K. Par. Armbestuur en bereikte den leef tijd van bijna 80 jaar. Een kortstondige ziekte maakte een einde aan diens welbe steed leven. Wedvlucht. Bij de gehouden wedvluchf door de Postduivenvereeniging „de Lucht post" was de uitslag: Vanaf Lier (België). In concours 54 -duiven; 1 2 9 18 J. Wil- derom; 3 4 15 A. Maas; 5 11 K. Visser; 6 8 10 16 Joh. Tjalsma; 7 17 G. Marsman; 12 J, de Heij en Co.; 13 14 W. Spicrings; 19 J. Speijker; 20 Chr. ^Vestmaas. Losgela ten te 8 uur. Aankomst le duif 10 u. 43 m. 4 sec.; 20e duif 11 u. 35 m. 37 sec. KONINGINNEFEESTEN. De Koninginnefeesten in de verschillende deelen van onze gemeente zijn uitstekend geslaagd, alhoewel het oranjezonnetje hals starrig haar medewerking weigerde en zelfs 's middags een fijne motregen, de feestelijke st'emming trachtte te verdrijven. Dat zou evenwel niet gaar,. Want er zat een ouderwelschc oranjestemming in, die niet gemakkelijk is te verjagen. In IJmuiden bestonden de festiviteiten in volks- en kinderspelen. In Velseroord had behalve de gebruikelijke rondgang van kin deren en de kinderspelen een goed geslaag de opfocht plaats, Santpoort vierde den geheelen dag leest. 's Morgens vroeg was het op 't feestter rein al een drukte van belang. Den gehee len dag heerschte er een vroolijke stem ming en vooral 's middags bij het water steken was de vroolijkheid groot. 's Avonds bij het concert was er ontzet tend veel volk op de been dat zich uit stekend vermaakde. Een inderdaad schitterend vuurwerk^ was 't besluit van een welgeslaagd Koninginne- feesf. Hieronder volgen de resultaten van de wedstrijden in Santpoort. Voor kleinen. Wedstrijd op vliegende Hollanders: le prijs Cor de Graaf; 2e prijs Jan Bonarius; 3e prijs Truus Nijssen. Ringwerpen; le pr. Gerrit Steltepöl; 2e pr. Anna ten Hengel; 3e pr. Jan Vlaarkamp. Hoepelwedstrijd: le pr. H. Duijn; 2e pr. J. Ruigrok; 3e pr, H. Sluiters. Tonduwen; le r. G. Wijngaarden; 2e pr. 1 P. Mooijman; 3e pr. A. Hccremans; 4e pr. M. Maarschalk. Voor grooten. Rozenknippen: le pr. G. Slebos; 2e pr. B. Wiflcm; 3e pr. C. Vossen. Prijsschieten; le pr. B. Maarschalk; 2e •pr. R. de Jong; 3e pr. K. Bhöm; 4e pr. L. Gerritsen. Watersteken; le prijs J. Blansjaar; 2e pr. F. Mariens; 3e pr. G. Blom; 4e pr. N. v. Dillewijn. Kartrekken; le pr. F. Martens; 2e pr. H. Korthouwer; 3e pr. L. Uitendaal. Ringrijden per fiets dames; le pr. H. Kaa senbrood; 2e pr. Jo Handgraaf; 3e pr. L. Bergman; 4e pr. Mej. Gcrnc. Ringrijderij per fiets hccren: le pr. J. Duineveld; 2e pr. A. Uitendaal; 3e pr. P. J. A. Molenkamp; 4e pr. A. Verduin. De stormramp. Woensdag a.s. zal te Vijfhuizen en omgeving een openbare col lecte worden gehouden langs de huizen ten behoeve van de gezinnen welke getroffen zijn door den cycloon op 10 Augustus j.l. Daar de Vijfhuizenaars steeds blijken heb ben gegeven van hun milddadigheid, wordt nu ook verwacht dat de giften flink zullen toevloeien, want een ieder zal er wel van doordrongen zijn dat de nood in het geteis- terde gebied groot is. Bijgelicht naar bed! Vrijdagnacht na afloop der feestelijkheden te Haarlem had de politie post gevat aan „de Nieuwe brug met het doel, diegenen op de bon te zet ten, die zonder licht reden. Naar men zegt is hun moeite niet te vergeefsch geweest want er schijnen verschillende feestelingen te zijn geweest, die hun feeststemming zagen bederven door een proces-verbaal. Gouden Huwelijksfeest. Den lOen Sep tember hoopt het echtpaar G. Broertjes A. BroertjesFraai, wonende IJweg 17j hun gouden huwelijksfeest te vieren. Deze oude eenvoudige menschep, die reeds geruimen tijd in De Meer wonen, zijn nog zeer kras. Ruim 30 jaren achtereen is Broertjes in dienst bij Reindert Tolmer en nog steeds doet hij z'n werk met opgewektheid. Dat dit zeldzame feest voor deze zoo beminde luitjes niet onopgemerkt zal voorbijgaan, blijkt nu reeds aan de vele bloemstukken welke ze van alle zijden hebben ontvangen. Stroopers in dc duinen. Hoewel het offi- cieele jachtseizoen nog niet geopend is, ma ken reeds particulieren jacht op duinkonij nen. De jacht-opzieners hebben handen vol werk en tegen verschillende personen is P. Amelia werd ons geen gelegenheid gege ven de stad te bezoeken, wijl het schip te ver van de kade ankerde. Het stadje bood ons vana de boot een fantastischen aanblik en het leek ons een klein paradijs toe. Toch verdient deze plaats geenszins den naam van paradijs, omdat het een waar kerkhof van blanken*is. lbo werd door eenigen bezocht, maar hun oordeel was, dat deze plaats vanaf het schip mooier scheen te zijn, dan ze in wer kelijkheid was. Met groot verlangen werd naar Daressalem uitgezien, waar we den 2en Mei zouden aankomen. Al mag de beteekenis van 'Daressalam „poort des hemels iet wat te fraai zijn voor deze plaats, geen men'sch kan haar schoonheid ontkennen. De majestueuse palmboomen verraden reeds van uit de verte den weelderigen, Afrikaanschpn plantengroei. Ze verbergen nog de rijke ker- ken en sierlijke huizen, welke onder Duitsch bestuur met fijnen smaak zijn opgericht en welke aanstond alles oogen in verrukking zullen brengen.... We bezochten eerst de kathedaal en het klooster der Paters Bene dictijnen, die helaas door den wreeden oor log alles moesten achterlaten, wat door hen met zooveel moeite was opgebouwd. Zij zijn verdreven, om elders met nieuwen moed een arme en zware missie te beginnen, maar hun kerk met de heerlijke fresco's van den II. Benedictus en Scholastici! zullen blijven ge tuigen voor den kunstzin en vroomheid de zer Benedictijner monniken, die het „Ora ct labora" van hun H.( Vader zoo wel hebben beoefend. Gelukkig is door de goede zorgen van Rome deze missie aan waardige opvol gers overgegeven. De Zwitsersche Capucijncn waken met groote zorgvuldigheid over het erfstuk hunner medebroeders in Christo. De Superior ontving ons met Franciscaansche vriendelijkheid en was zeer blijde te hooren, dat een zijner bezoekers tot de oude orde van Daressalam behoorde. Hij sprak ons over het heerlijke missiewerk zijner voorgangers, hoe zij dat met liede voortzetten, maar ook hoe zij reeds in korten tijd van hun verblijf vier jeugdige krtfehten hadden moeten ver liezen, die op de posten in het binnenland aan kwaadaardige koortsen waren bezweken F,en pijnlijke trek lag op het gelaat van den eerbiedwaardigen, grijzen missionaris, als hij ons dit mededeelde, maar tevens moesten wij zijn moed en overgeving aan Gads L. Wil bewonderen. Naast het huis der Capu- cijnen ligt de Procure der Witte Paters. Beira en Daressalam zijn n.l. de twee havens waar de meeste missionarissen aan wal stap pen voor de verschillende Afriaanschc mis- iegebieden. Van hieruit trekken ze met pak en zak naar de binnenlanden van het zwarte reeds proces-verbaal opgemaakt wegens strooperij. Een persoon beliep in korten tijd reeds 10 tallen processen-verbaal. Er wordt echter zeer streng opgetreden tegen derge lijke stroopers Glas aan 't strand. Bij het baden aan het strand stapte een knaajije op een glas scherf. De voet werd daarbij zoodanig ge wond, dat de hulp der politie werd ingeroe pen. Op het politiebureau werd de knaap door dr. Gerke, wiens hulp was ingeroepen, verbonden. Ze zoeken het ver. Bij de politie is aan gifte gedaan dat van een rijwiel een rijwiel- plaatje is ontvreemd. Dat komt meer voor, maar dat men bij paal 72 zoo nauwkeurig een onderzoek instelt, dat zal wel tot de groote zeldzaamheden behooren. Onderwijzeres. Als nummer een op de voordracht voor tijdelijk onderwijzeres aan school D alhier is geplaatst mejf. J. N. van den Berg. De Oranjefeesten. De oranjefeesten zullen te Bennebroek' gevierd worden op 9 September a.s. Het programma is als volgt: 's Morgens kinderoptocht door het dorp en des voor middags kinderspelen; om 1 uur bloemen corso en rondgang door de gemeente. Te 3 uur ringrijden voor paren op 2-wielig aan gespannen wagens, ook paren buiten de ge meente mogen meedoen. Aan de kinderspe len mogen alle kinderen meedoen, die te Bennebroek de school bezoeken. De feestcommissie zal een bedrag storten bij het nationaal steuncomité voor de ge teisterde streken. Het bedrag is afhankelijk van de financiëele inkomsten. Om die ech ter zoo goed mogelijk te doen zijn, zal er een verloting worden gehouden en aan het publiek loten te koop worden aangeboden. De inschrijving voor deelname aan de fees ten is 1 September 's avonds 7 uur in café „De Oude Geleerde Man". Postduivenvereeniging „De Luchtpost Bovengenoemde vereeniging hield Zondag 30 Aug. een wedvlucht van Schaerbeek, 170 K.M. De duiven werden losgelatten fe 8.20 uur. Eerste duif 12.27,32. Laatste duif 12.46.43; 1 5 10 18, J. Joon; 2 3 4 P. Ko ning; 6 7 8 20 G. Voorting; 9 H. Haver; 11 14 16 A. Voogt; 12 13 17 H. Dingerdis; 15 19 A. H. Kramers. Excussie tuinlieden. Eenige weken geleden brachtten de leden de Onderlinge Tuinliedenvereeniging „Aerdenhout en O." een bezoek aan de Kweekerij van de firma van Empelen-van Dijk. De bedoeling was toen alles te bezichtigen, maar de opper vlakte van Kassen en bakken is zóó groot, dat men zich toen in hoofdzaak be paalde tot de kassen. Als vervolg op die excursie werd Zater dagavond wederom een bezoek gebracht, nu uitsluitend voor de hout-en conifeeren kweekerij. Een 15-tal leden nam daaraan deel. De heer A. J. v. Empelen was zoo welwillend de begeleiding op zich te nemen, en de leden hebben niet alleen genoten, maar veel leerzaams meegenomen van zijn uitgebreide kennis. 2 Uur dwaalde men door de uitgebreide kweekerij, op alles wat bij zonders of leerzaam was, werd gewezen. En dat er nog steeds te leeren valt, ook al meent men vakman te wezen, bleek ook hier. Wat massa's conifeeren, vrucht-en sier- .boomen. Zoo zagen wij Bignomia Grandi- flora de bloeiende heester met bloemkelken als die der Gladyolus, de groenblijvende sneeuwbal niet minder dan 8 soorten Lu- gustrum. Vele soorten Iep. Prachtig was een groot vak arocarie's. Taxussen in alle vor men. yele soorten spar, kortom, alles wat maar noodig is voor park of tuin. Vervolgens nog een dwalen door vaste-en rotsplanten, waarna onder dankbetuiging voor het geno- tene, afscheid genomen werd. Tuinbouwwintercursus, Door de afd. Heemstede van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een tuinbouwwintercursus. Deze cursus zal onder leiding staan van de heeren O. de Wit, oud-leeraar aan de Rijkstuinbouwwinterschool te Lisse en P. M. de Wilde tuinbouwvakónderwijzer. Er zal alleen gedurende de wintermaanden en slechts drie avonden per week les gegeven worden. De leerlingen, die den leeftijd van 15 jaar bereikt moeten hebben, kunnen zich aan melden bij den secretaris, den heer C. Preyde Jz., Kerklaan 55. werelddeel. Zoo is 't te begrijpen, dat de groote missioneerende Orden en Congrega ties kleine huizen openen in de havenplaat sen, waar voor alles gezorgd wordt wat noo dig is voor de missies in de binnenlanden. De Overste in Daressalam was tot onze ver rassing een Hollander, die ons dan ook met Hollandsche gastvrijheid ontving. Hier werd natuurlijk veel gesproken over de groote en heerlijke Missie der Witte Paters, de pio niers van Afrika. Hun werk is inderdaad 'n voorbeeld voor alle missionarissen, 't Waren aangename uren, welke we in Daressalam doorbrachten. Zonder twijfel voelden we ons weer gesterkt in onze moeilijke, maar heilige roeping.... Verder stoomde de boot naar het hoog interessante Zanzibar. Hief heerscht Mahomëd nog in volle glorie, Oostersche menschen, Oostersche huizenbouw, maar niet het minst Oostersche smerigheid! Het Ara bierenkwartier is een waar doolhof en, ge lijk ik ondervond, is het doelloos zijn geld te willen sparen en zonder gids op stap te gaan. Ik wilde Zondagavond graag naar het Lof in de Kathedtaal en ging alleen Zanzibar in. Weldra raakte ik echter in de enge stra ten verdoold en ontmoette ook een ver dwaalden passagier van de „Ussukuma De gids, die door ons bij de kade was afge wezen, had ons stilletjes gevolgd^ en toen hij zag, dat wij „vastgeloopen" waren, kwam hij zijn dienstèn weer aanbieden, Noodgedwongen namen wij ze nu aan. Op ons verzoek bracht hij ons eerst naar de Katholieke Missie, waar de Bisschop juist bezig was met het doopen van 40 volwas sen zwarten. Wegens* den langen duur der plechtigheid en het vergevorderde uur be sloten wij eerst verder te gaan met onzen gids, die ons alles liet zien, wat beziens- waardig was- Dc gebouwen en tuinen van den Sultan vooral waren zeer interessant. Toen ging ik weer naar de kerk, waar de doopplechtigheid nog niet geëindigd was en Mgr. juist bezig was den gedoopten lange, witte kleederen aan te leggen en de kaarsen over te reiken, 't Was waarlijk een vreugde volle aanblik, de jonge christenen te zien opgaan naar het heerlijk versierde altaai, gevolgd door den Bisschop en assistenten. De katholieke bevolking bestaat hoofdzake lijk uit inboorlingen van Gos\ die zich hier in grooten getale gevestigd hebben en uit negers, die vanuit de .binnenlanden in Zan zibar werk komen zoeken. Zooals gezegd, de eigenlijke bewoners van Zanzibar zijn Ma- homedanen. Toen Mgr. na het Pontificale Lof in processie naar zijn paleis trok, werd hem een serenade gebracht. Toen ik Z. D. H. vroeg, of het de harmonie der Missie was, antwoordde hij: „Niet een enkele er van, Da kinderfeesten, waarover wij reeds gis teren het een en ander mededeelden, zijn prachtig verloopen. Behalve de reeds gemel de attracties was er ook zak-loopen, spriet- loopen/ hard loopen, turf-rapen, geld-tel- len, enz. De prij'suitreiking. Bij dfe na afloop gehouden prijsuitdeeling werden de volgende prijzen gewonnen t G. Metten, 14 jaar, le prijs hardloopen. J. Honkoop, 13 jaar 2e prijs hardloopen. Corrie Wiegel, 7 jaar le prijs geldtellen. Annie van Galen 2e prijs geldtellen. Annie Rotteveel, 1ste prijs turf-rapen- Annie Zomer, 1ste prijs z?k!oo6en. Emma Koning, 2de prijs zakloopen. i Anna Koehorst, prijs voor estafette. De eerste prijs voor mastkiimmen, wordt onder de drie vlugste kinderen verloot. Het bleek, dat ze alle drie even vlug waren. Alle eerste prijs winnaars of winsters ontvingen een boek in pracht band gebonden. De twee de prijs winnaars (winsters) ontvingen ever eens een pracht boek. Annie Koehorst ontving een fijn borduur kleedje. Verder kreeg ieder kind een zeer fraai cadeau, in overeenstemming met den leeftijd. De terugtocht. Ongeveer te half 4 werd afgemarcheerd en met de muziek voorop trok men door den Middenweg, Haitsma Mulierstraat, Fuhr- hopstraat, Rijksstraatweg, Soendaplein, Soen- dastraat naar school B, alwaar de stoet ont bonden werd De kleinen bleken zeer voldaan te zijn over den heerlijken dag en de mooie cadeaux. Deze cadeaux bestonden in hoofd zaak uit biljard-spelen, riam-spelen, boeken mond-harmonica's enz. Waarlijk een keur van mooie geschenken, welke het Bestuur van Koninginnedag voordeelig had weten aan te koopen. Het avondconcert. Des avonds gaf de R. K. Harmonie „St. Caecilia", directeur de heer Chr. Huijboom, een concert in het plantsoen van het Juliana- park. Voor dit doel was speciaal een tent ge bouwd, die met nationale en oranje doeken was versierd, ook een bloem- en plantenver- siering ontbrak niet. De tent was electriscb verlicht en met lampions behangen. Ook op het Julianapark had men tusschen de boomen in, een aantal lampions gehangen, die he' park een feestelijk aanzien gaven. Het was tegen 8 uur reeds geweldig druk. Om het park bewoog zich een golvende massa in afwachting van de dingen, die komen zou den. Het weer hielp uitstekend mee, en hoe wel het den geheelen dag aardig gewaaid had, des avonds ging de wind geheel liggen. Tijdens het concert was er veel volk op de been, men stond zelfs tusschen de tram-baan en het park-hek. Het programma was als volgt 1 Vieux Camarades, Marche célèbr» Feike.' 2 Am Frühlfngsmorgen, Grande Wals? Bossche- '3 Herfstklanken, ouvertur.e J. v. Fricht 4 Vaderlandsche liederen. Pauze 5 Musika-marsch, Blankenburg. 6 Maria Henriette, Montagne. 7 Wiener Praterleben, Walzer Oorhatz» Finale Marsch met tot slot het „Wilhelmus en het „Wien Neerlands Bloed". Het ten gehoore gebrachte viel zeer in de» smaak, gezien het vele en hartelijke applaus. De Harmonie „St. Caecilia" heeft weel eèns voor de zooveeiste maal laten'blij ken, wat er in dit korps schuilt. De herhaalde suc cessen en de groote bekendheid van dit pracht korps is hoofdzakelijk te danken aan de ener gieke leiding vat» den heer Chr. Huijboom, doch niet in 't minst door de werkkracht van de leden. Het concert van gisterenavond toonde weer voor velen wat door taaie volharding te bereiken valt. Het concert was mooi en het publkiek ingenomen Te ongeveer 10 uur, was het concert afgeloopen en behoorden de fees telijkheden weer tot het verleden. De orde werd door de politie op keurige wijze gehandhaafd. Het was niet overaf doenlijk om zingende jongelui tot kalmte l< manen, evenwel heeft de politie van Schoterf een warm woord van hulde in ontvangst te nemen. Het verkeer van uit de richting Haarlem werd geleid door de Dr. Leydsslr. Een goede regeling. Tevens willen we even mededeelen, dat niet de heer de Jong, de aubade s'morgens leidde, doch de heer H. A. Dekker. Heb bet uifstekendste aan te bieden dat iemand wenschen kan, boe zal ie wereld bet weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. Pater, is Katholiek, maar telken jare met het Beschermfeest van den H. Jozef, den Patroon der Kerk, komen de Mahomedanen met hun muziek af. De Sultan is ons zeel goed gezind en zelfs vele Mahomedaanschc kinderen bezoeken onze school. Bekcerin. gen echter zijn tot heden zeer zeldzaam." Het katholieke leven in Zapzibar heet ons zéér gesticht en met volle bewondering hebben de vruchten van het zware werk aanschouw, dat de gees telijke zonen van Libermann hier op een eiland verrichten, waar door de leer van het Mohamedanisme het zedenbederf zoo ontzettend groot is.... Ook op de boot had den we veel afleiding. Zwarte duikers ver richtten voor enkele pennies wonderlijk® toeren en op het dek van het schip was het een ware tentoonstelling van zijden stoffen, ivoren en ebbenhouten sieraden, die door slimme kooplui den passagiers voor hooge prijzen werden aangeboden. De vast gestelde tijd voor oponthoud in Zanzibar was verstreken en zoo ging de reis verder naar Fanga, dat ook voor eenige jaren door dé Duitschers in een modern stadje werd hcr-< schapen. Hier hebben Engelschen en Duit schers ook hevig gevochten en twee groote kerkhoven laten ons de graven zien van de vele dapperen. Een Duitsch wrak ligt nief ver van ons schip als een overblijfsel van den wreeden strijd. In Fanga is de Procure der Paters von den H. Geest een ook daal hebben we eenige aangename uren doorge bracht bij de gemoedelijke Elzassér geeste lijken. Van Kilindini-Mombassa, de volgende ankerplaats, was reeds zeer veel gesproken, maar ongelukkigerwijze kwam het bericht, dat niemand aan wal mocht gaan wegens het heerschen der zwarte pokken, 't Speet ons erg, want wij moesten hier vier volle dagen op nieujfve passagiers en lading wachten, Dc kapitein wilde de passagiers echter een beetje troosten en organiseerde een boot tochtje. De agent der Nederlandsche booten in Zanzibar had ons dringend aangeraden den Ncd. consul rn Mombassa, eveneens een ka tholiek, te gaan bezoeken, hetgeen we graag zouden gedaan hebben. Er zou echter niet: van komen, evenmin als van een bezoek aar de Paters van den H. Geest en Witte Paters- die ook hier een Procure hebben. In Mom- basst kwamen zeer vele passagiers aan boord, zoodat het schip bijna geheel beze* werd. Van Kiüntini tot Suez konden wa tien dagen lang genieten van de heerlijke ruime zee. (Wordt vervolgd';

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7