S^asatts® s£v°.'5 srsesrssss i «ino.- 750, I mè Woensdag 2 September 1925 49ste Jaargang No. 16135 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad De democratische lijn. BINNENLANDSCH NIEUWS. Uit den trein geworpen. Agenda 3 September De Koninginneieesten te Spaarndam. f i Ken allegorische voorstelling van de Haarlemsche annexatie, verschillende gemeenten zusterlijk verhonden. Faillissementen. Nosr eens: Koninginnedag- De gemeentelijke orgel concerten. Gouden Echtpaar. Statuten. Rede Pater Borromeus. De R.-K. Joiigevrouwenbond. De verjaardag van H. M. de Koningin. Een telegram van H. M. de Koningin DE STORMRAMP. Personalia. Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcursussen. Een protestvergadering. DUIVENSPORT. LAATSTE NIEUWS. De onderzeeboot Veniro Primo Ahmed verdwenen. De Pijntoren. Haarlem. Konlugstraat 10 Telegraphisch Weerbericht De oorlog in Marokko. Amundsen in Italië. Communisten te Orau. De zeeliedenstaking in Engeland. Prins Ahmed Buitenlandsche ministers in Genève. Maarschalk Lyautey te Parijs. Kleef ontruimd. Het vermoorde meisje. De aboanementsprijs bedraag *oor Haarlem en Agentschap^111 Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 {Franco per post per kwataal bij Toonitbetaling f 3.58 Bureaux: NASSAULAJN 49. Telefoon No 13865 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertenüën 35 een!* r*I*& Bij contract belangrijke korting* Advertentiën tusschen den tekM als ingezonden mededeelingi 60 ct per regel op de le Pagina* 75 ct. per regeL Vraag- en aaabod-adverz tentiën 1—4 regels 60 ct. per plaat" ring: elke regel meer 15 cL, bv rooruitbetaling. Dij een ongevai mei doodelijken afloop f 9Rfl D1) verlies van een i'ano, 1 ZOU. sen voet of een oog f IOC Dij verlies van een Cf) 1 ILJ." duim óf wijsvinger 1 <JU." bij- een breuk van been of arm f!0* bij verlies vaneen andere vinger Onder den tite' „Om de democratie heeft de leider der Nederlandsche liberalen, mr. H. jC. Dresselhuys in een drietal dubbele feuil letons in de Nieuwe Rotterdamsche Courant een belangwekkende teekening gegeven van het jongste politieke verleden en van de politieke richtlijnen, zooals hij die voor de naaste toekomst meent te zie"' De artikelen hebben de verdienste buiten den politieken strijd om, in rustige uren, zonder hartstocht geschreven te zijn. Er spreekt een eerlijke poging uit om in den tegenstander te waar- deeren, wat principieel scheidt en om te zoeken naar een gemeenschappelijke basis vo r allen om samen te werken in het al- gemeene landsbelang. Die gemeenschappe lijke grondslag is er, zegt mr. Dresselhuys, vroeger geweest, toen de strijd om de de mocratie in ons land begon. Er waren toen twee ongeveer gelijk sterke politieke stroo mingen, liberalen en christelijken, „die tegen excessen in toom werden gehouden door de kans van regelmatige afwisseling in de be stuursmacht: beide gecontroleerd door de openbare meening, den volkswil, die als mid denstof de balans kon verschuiven, zoodra de tijdelijk heerschende partij het recht, zoo als de openbare meening dit verstond, niet meer diende, zoodra de partij zich liet ver leiden tot machtspolitiek tot gebruikmaking van eigen belangen en onderdrukking van die van anderen". In die gedachte had iedere staatkundige partij als hoofddoel het alge meen belang, het recht, voorop te stellen, al zag ieder partij dat algemeen belang anders, sommigen meer in het geestelijk of zedelijk, anderen in het stoffelijk ideaal. Maar dat een partij een groeps- of klassenvoordeel in plaats van het algemeen belang tot doelzet- ting nam was uitgesloten. Door de intrede van de sociaal-dem'ocratie 5s dat veranderd. Daardoor ontstond de eerste inbreuk op het stelsel der werkdadige demo cratie. Onomwonden werd in die partij im mers niet het algemeen belang, maar het belang van een enkele maatschappelijke groep als doel gesteld. En dit streven van de sociaal-democraten heeft, aldus de schrijver, helaas school gemaakt en het evenredig kiesstelsel heeft het in de hand gewerkt. Eenmaal zoover, beweert de heer Dressel huys, dat ook de practijk der regeering van de laatste zeven jaren dit pad naar macht en strijd steeds verder is opgegaan. „Ik neem aan zegt hij dan verder dat werkelijk de gedachte van z.g.n. „christelijk" regeeren als nationale of rechtsgedachte in den opzet heeft gelegen, al was aan buiten staanders de volslagen onmogelijkheid van een werkelijken gemeenschappelijken grond slag aanstonds duidelijk." „In de zeven recht- sche regeeringsjaren is ook geen schijn of schaduw van eenig homogeen-christelijke gedachte in daden omgezet. Men beproefde het met een uitruilingsstelsel, waarbij de ééne wensch van een stuk-coalitie tegenover dien van een ander stuk werd gewisseld." rlierna betoogt mr. D. verder,"dat het naast tiet falen van het principieel program met het overige, in het bijzonder het economisch pro gram nog veel erger was, omdat daarbij niet enkel in de coalitie in zijn geheel, maar zelfs "in de partijen der coalitie afzonderlijk zen bont amalgama van politieke overtuigin gen was. Menschen met zuiver liberaal-eco nomische opvatting woonden met heel- jf half-staatssocialisten bijeen. „Waarom is dan in den loop van al die jaren vraagt •nr. D. dan verder zoodra de gehoopte gemeenschappelijke rechtsche lijn niet te houden bleek, waarom is na de verkiezing van 1922, bij de crisis van 1923 (Vlootwet) en zelfs bij den jongsten stembusuitslag niet temin aan een samengaan der coalitie kramp achtig vastgehouden? Er is maar één ant woord mogelijk, namelijk omdat men het hou den en behouden van-de macht in den staat voor de deelgerechtigden in de coalitie bo ven het democratisch streven stelde. De machtsbegeerte bleef overheerschend." Wij meenen met bovenstaande een verkort „aar duidelijk overzicht van de eerste be schouwing van mr. Dresselhuys te hebben ge geven. Vermoedelijk mag hierin al vast iets van het groote politieke debat beluisterd worden, dat straks in de Staten-Generaal be ginnen gaat. De conclusie, waartoe de schrij ver aan de hand van het bovenstaande aan het slot van zijn eerste beschouwing komt, wijst daar op. „Wij en anderen hadden ge hoopt, dat de stembusoplossing zou liggen in een nationale regceringschrijft mr. D., een regeering, welke los van allen partijdienst naar hoogere democratische opvatting door ®n voor het geheele volk regeeren kon. En Hs mogelijkheid geeft de schrijver dan aan de samenstelling van de dagelijksche besturen van verschillende groote gemeenten, die te genwoordig uit vertegenwoordigers van de grootste partijen in den Raad zijn samenge steld. Deze gedachten zijn de moeite van het be kijken zeker waard, 'n den opzet van den schrijver zien wij eCn ernstige fout. Is het wel juist de oude liberale partij als een zuiver democratische partijt enke] gericht op het al gemeen belang, voor te stellen als tegen stelling van de socialistische en andere, die dr belangen van enkele volksgroepen behar tigen? Is dit niet meer theorie dan practijk? Kunnen de socialisten niet met evenveel recht beweren: „Wij beoogen met het bren gen der productiemiddelen in de handen der gemeenschap een gelukkiger samenleving voor allen," als de oude liberalen beweer den: „wij behartigen het algemeen belang het best, door de leer der staatsonthouding te prediken?" Dit laatste stelsel heeft ge faald; de heer D. geeft het zelf toe. Niemand gelooft er meer aan, dat de staat werkloos kan blijven toezien en de maatschappij uit zich zelf een voor allen gelukkige gemeen schap wordt. Evenmin als het socialistisch ideaal het paradijs brengen zal. In stede van aan de soc.-democratie haar eenzijdigheid te verwijten, zouden wij aan het liberalisme kun nen toevoegen: gij hebt door uw verkeerde opvatting der democratie het socialisme als reactie tegen uw onbarmhartige verwaarloo- zing der sociaal-zwakkeren uitgelokt. De christelijke partijen zijn zich ten minste op dat punt consequent gebleven. Zij hebben de evolutie van den tijd ondergaan, maar ner gens vindt de zuivere democratie, dat is het behartigen van het algemeen belang door en voor allen een betere basis en rechtvaardi ging dan in de christelijke leer. Het moet dan ook verbazen een in de politiek zoo doorkneed man als mr. Dresselhuys zich te zien verwonderen over den durf der chris telijke partijen om ook na den jongsten s.cm- busuitslag nog gezamenlijk op te treden en dezen durf als zuiver machtswellust te hoo- ren verklaren. Het kan bekend zijn. dat zeer velen onder de leiders der christelijke poli tiek het uit een oogpunt van macht en ver sterking der partij niet zoo kwaad hadden ge vonden, wanneer de linksche heeren ook eens verplicht waren geweest om in dezen moeilijken tijd het bewind in handen t. ne men De moeilijkheden en de critiek, welke ongetwijfeld hun deel zouden zijn geweest, had aan de rechter partijen allicht weer eens wat wind in de zeilen gegeven. Maar wan neer diezelfde rechter partijen ondanks een zeven jarig rechtsch bewind wederom bi; de stembus de groote meerderheid der kiezers achter zich zien dan eischt toch juist de ware democratie de verantwoordelijkheid der regeering op zich te nemen Eenige aanwij zing van machtswellust kan daarin dan toch niet worden gezien. Dat de economische eischen van onzen tijd en i'e uiteenloopende meeningen o"e* sociale kwesties in de coalitiepartijen de oplossing zouden hebben aangewezen i.n een nationaal in plaats van een christelijk kab'nrt, dat willen wij een volgenden keer nog eei.s nader bekijken. Volgens een bericht uit Berlijn in de „Tel." is een juffrouw, Lampersbach genaamd, uit Amsterdam, die in den nacht van Dins dag op Woensdag naar Berlijn reisde, even Voorbij Stendal, door een onbekend gebleven moordenaar, uit den trein geworpen. Haar lijk werd heden, Woensdagmorgen, gevon den. Omtrent den dader tast men in het duister. Sociëteit „St. Bavo." Mariavereeniging en Kruisverbond 8 uur Esperanto 8 uur Bestuur Smedenpatroons 8 uur R.K. Jongevrouwenhond 8 uur Bestuur Spoor en Tram 8 uur. „De Korenbeurs", Spaarne Afd. Haarlem Ned. Bond v. Vereenigingen van Oud-leer lingen der Tuinbouwcursussen 8 uur - Den Hout. Avondconcert H. O. V. 8 uur. Luxor Theater. Bioscoopvoorstelling 8 uur. Gem. Concertgebouw, Lange Begijnestr. Henri ter Hall's nieuwste revue ,,'t Kan Verkeeren" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 10—12 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande va'n den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI weg 309 Overveen fdr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 vaD 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging .lansstraat Aanvragen om versterkende 'middelen voor arme zieken der S E V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord» St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan bet groen-wit schild aan den huisgeveL 34 2/5 sec. 3. Mej. L. Beths in 13 min. 53 sec.; 4. Mej. S. E. de Klerk in 13 min. 54 seconden. No. 7. 600 M. gekleed voor Heerenleden: 1. A. H. de Bruyn Jr. in 14 min. 30 sec. 1ste prijs; 2. J. A. Kroon in 15 min. 9 sec.; 3. J. Geerts in 16 min. 9 sec.; 4. M. Brandt in 16 min. 17 3/5 sec. Verder was de volgorde der deelnemers: A. G. Geerts Jr., L. R. Bongers, J. Thuis, N. J. Zwart en A. v. d. Berg. 1 September 1925 werden in staat van faillissement verklaard: A. Zorge, vroeger tuinder thans los ar beider te Haarlemmermeer. Rijk Akerdijk 125; curator Mr. L. U. Rergers Hora Sic- carna, te Haarlem. C. J. Sanders, vroeger boekhandelaar te Haarlem, Zijlstraat 66, thans zonder beroep te Schoten, Rijksstraatweg 205; curator Mr. G. E. Mellema, alhier. W. P. Hoogteyling, kruidenier Ce Zaan dam, Czarinastraat 42; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. J. M. Heemskerk, timmerman te Zaan dam, Czarinastraat 42; curator Mr C. van Sprang te Zaandam. Jacob Stad, winkelier te Zaandam Chans los werkman, Borneostraat 26; curator Mr. F. A. Bijvoet te Haarlem. W. Karten, houthandelaar te Zaandam. Prins Hendrikstraat 77; curator Mr. F. A, BijvoeC te Haarlem. Pieter Tibbe, winkelier en grossier in suikerwerken te Haarlem, Doelstraat 20; curator Mr. T. A. M. A. van I-öbcn Seis te Haarlem. J. C. Saeys, bouwondernemer te Schoten, F!oresstraat 55; curator Mr, L. Aii Cohen te Haarlem. B. van Opzeeland, slager te Schoten, Schoterweg 68; curator Mr. H. Ph. Visser 't Hooft te Haarlem. Jan Reinders, restaurateur te Bloemen- daal, Bloemendaalschcweg 141; curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. H. Albers, vroeger landbouwer, te Haar lemmermeer, thans caféhouder Ce Halfweg, curator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem. G. Klaassen. schilder te Hoofddorp; cu rator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. R. de Ma- rees van Swinderen. alhier Opgeheven werden de faillissementen van: M. Rep, aardappelenhandelaar te Zaan dam; uitgesproken 21 Juli 1925; curator Mr. C. van Sprang te Zaandam. G. J. de Langen te Haarlem; curaCor Mr. J. Deenik alhier, uitgesproken 4 Aug. j-L Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijs- ten van: E. en J. de Vries te Haarlem, uitgespro ken 13 Januari 1925; curator Mr. F. van der Goot te Haarlem J. J. Heil, landbouwer te Aalsmeer; cu rator Mr. L. Ali Cohen. G. J Bos, sigarenmaker Ce Beverwijk-; curator Mr. P. Donker, aldaar. H. Gerritsen, sigarenmaker te Beverwijk, curator als voren. Firma Gerritsen en Bos, te Beverwijk; cu rator als voren. J. H. Wit, tearoomhouder te Haarlem, curator Mr. J. H. J. Simons alhier. G. Zwaan Gzn., vischbanddaar te IJ muiden; curator Mr. J. H. J. Simons. Anf. Springintveld, tuinder te Kudel- staart; curator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama te Haarlem G. Jochems, te IJmuiden; curator Mr. I Tideman alhier. ,v, J. dc Ruyg, mdkriider te Broek in w a- terland: curator Mr. H. H. Riepma te Edam. A. Vos. veehouder te Watergang; cura tor Mr, H. H. Riepma Ce Edam. Na dc vele berichten omtrent de viering van den Koninginnedag te Haarlem, laten we ten slotte hieronder nog de uitslagen volgen van de zwemwedstrijden, welke de Haarlemsche Reddingsbrigade Maandag in he' Noorder-Spaarne had georganiseerd. De publicatie dier uitslagen moest gisteren we gens plaatsgebrek achterwege blijven. Die uitslagen zijn dan: No. 1. 1C0 M. in uniform voor Politie ambtenaren: 1. P. A Zonneveld in 3 min. 2 sec. 1ste orijs; 2. B. Ten Broek in 3 min. 7 4/5 sec., 2de prijs; 3. Insnecteur Berend- sen in 3 min. 15 sec.; 4. J- Koning in 3 min. 38a'5 sec.: 5. Inspecteur De Ridder. No. 2. 100 M. gekleed voor jon^ensleden der Brigade 1, G. Wille in 2 min. 34 ?/5 sec. lste prijs; 2, M. Paardebek in 3 min. 16 sec.; 3. E. Dondorp in 3 min. 21 1/5 sec. No, 3. 200 M. gekleed voor Damesleden. 1. Mej. G. de Vries in 6 min. 21 1/5 sec., lste orijs; 2. Mej. C. Kuyt in 7 min. 10 sec.: 3. J Vederhoed in 8 min. 3 sec. 47. Mej. Alphe- naar uitgevallen. No. 4. 300 M. gekleed voor He-'renledcn. 1. C. Vrugt in 6 ipin. 54 3'5 sec., 1ste priis; A. Vrugt in 7 min. 32 1 '5 sec.: 3. C. J. dc Bruyn in 7 min. 42 sec.; 4. H. Renout in 8 min. 27 4/5 sec. Verder was de volgorde A. Bloemen, J. G. Fakker, P. C. Kollerie, C. Hijmans, L. W. Blaak. No. 5. Gecostumeerd Steekspel. Mej. G. E. de Klerk lste prijs voor costuum. M. Brandt, lste prijs voor overwinnaar. In het geheel namen aan dit nummer 3 personen deel. No. 6. 400 M. gekleed voor Damesleden. 1. Mej. A. v. d. Pol in 11 min. 31 1/5 sec. (lste prijs); 2. Mej. A. de Bruijn in 12 min. No 8. Hinderniszwemmen. 1. A. Vrugt, lste prijs, 2. C. Vrugt, 3. G. v. d. Meer, 4. Bob Rohlfs; 5. Mej. A. v. d. Pol, lste prijs der deelnemende dames Voor dit nummer bestond zeer veel ani mo. De deelnemers moesten een klein ba- lonnetje met zich meij^ nemen, zonder vast te houden en een baan van 50 M. afleggen. No. 9. Surfriding. 1. S. v. d. Meer, lste prijs. Na afloop der wedstrijden had de prijs uitreiking door den heer Meyerink plaats in het clubhuis der Haarlemsche Jachtclub. UIT HET VERSLAG VAN DEN ORGANIST. Uit de aan den Raad overgelegde stukken blijkt, dat de heer G. Robert rekening en verantwoording heeft gedaan van sijn beheer en toezicht op het orgel in de Gem. Concert zaal in het afgeloopen seizoen., Er werden door hem 12 concerten gegeven. Deze con certen zijn bezocht in totaal door 5473 beta lende bezoekers. Gemiddeld per concert dus 500. De totale uitgaven bedragen f 2748.52. Gemiddeld per concert bedroegen de uit gaven dus f 250 de ontvangsten waren f 168 wat een nadeelig saldo van f 84 per concert beteekent. Mag, aldus de heer Robert, dat finantieele resultaat verre van gunstig ge noemd worden,zoo dient hierbij toch rekening gehouden met het feit, dat in die f 84 is op genomen een bedrag van f 75 aan zaalhuur, al zoo ten bate van de exploitatie van de Gemeentelijke Concertzaal komende. Toch dient erkent, dat de finantieele resultaten be neden verwachting zijn gebleven. Het lager stellen van den entree-prijs (alle concerten tegen f 0.25) is hier onmiddellijke oorzaak van. Van ongunstigen invloed is ongetwij feld ook geweest de plaatsing van 4 concerten in een maand. De heer Robert meent te kun nen constateeren dat zich een vaste kern van concertbezoekers heeft gevormd en dat mag worden verwacht, dat deze kern zal uitgroeien tot een talrijk publiek. Naar aanleiding daarvan zou hij dan ook B. en W. in over weging willen geven in het a.s. zeizoen de reeks van twaalf gemeentelijke orgelconcer ten voort te zetten. In dit geval zou hij de concerten op een vasten weekavond willen stellen en wel op Vrijdag. Naar zijne meening moet dat een grooteren toeloop van het pu bliek in de hand te werken voorts lijkt het hem geschikter half October te beginnen en half April te eindigen. Gisteren herdacht het echtpaar L. J. van Norden en M. M. van Wieringen, Brouwers straat 55F, den dag waarop zij voor 50 jaar hier ter stede in het huwelijk traden. Naar aanleiding hiervan bracht het Muziekkorps van den heer Van den Broeke hun gister avond een serenade. Op het Leidscheplein opgesteld, ging het met een opgewekte marsch naar de woning van het echtpaar, waar een zeer mooie programma ten ge- hoore werd gebracht. Hoewel het regende deed dit aan de al- gemeene vreugde niets af. De muzikanten werden in de pauze onthaald en even voor het einde dankte de oudste zoon voor de hulde in die dagen aan zijn ouders gebracht. Voor electrisch licht was in de straat ge zorgd. De politie zorgde goed voor de orde. De serenade duurde van 89 uur, waarna het korps onder het spelen van een marscli weer naar het Leidscheplein terug mar cheerde, waar het korps werd ontbonden De „Staatscourant" bevat de statuten van de Haarlemsche Administratiebank, al- bier. We herinneren onze lezers er aan, dat morgenavond de Z. E. Pater Borromeus de Greeve optrw'U in het Gebouw St. Bavo, Smedestraat.De feestvergadering begint te 8 uur, men neme bijtijds plaatsbewijzen. De R.-K. Jongevrouwenb md heeft in de afgeloopen zomermaanden rust gehad, maar nu is het werkseizoen weer aangebroken. Donderdagavond om 8 uur vindt er in gebouw „St, Bavo" een bijeenkomst plaats tusschen directeur, leidsters en alle meis jes-leden. Tot die bijeenkomst hebben ook toegang alle meisjes, die voor het lidmaat schap in aanmerking komen. Dat zijn dus zij, wier leeftijd valt tusschen 14 en 21 jaar. Er worden zeer veel verwacht. Dien avond zal het werkprogram der ver schillende clubs (zang en muziek, looneel, liturgie, Bijbelsche en Kerkelijke Geschie denis, Gymnastiek), nauwkeurig besproken worden en de leidsters voor het komende seizoen worden aangesteld. De godsdienst lessen zullen door den directeur, den Wel- eerw. Heer A. W. J. Lühn, zelf gegeven wovden. Door de vereeniging „Koninginnedag' was op 31 Augustus ^1. een telegram van gelukwensch gezonden aan H. M. de Ko ningin. Daarop mocht zij het volgend tele gram van antwoord ontvangen: Hare Majesteit de Koningin draagt mij op aan de vereeniging Koninginnedag" te Haarlem, haar oprechten dank over te bren gen voor de H. M. toegezonden gelukwen- schen. Hare Majesteit is nog geheel onder den indruk van den onvergpteüjken dag in Haar lem doorgebracht. w.g. VAN GEEN Part. Secretaris van H.M. Vorig bedrag 2233.24 Voor de stormramp: uit Heemstede 50. N. v. d. E0.25 B0.50 N. N1.05 K2.50 Wed. D1. .Voor de Stormramp in Bra bant van J. V, K7.50 Collecte op een bruiloft te S. 3. Totaal 2299.04 Op Woensdag 16 September a.s. herdenkt de heer J. J. Wesselius den dag waarop hij voor 25 jaar als letterzetter bij de firma Ruijgrok en Co., in betrekking kwam. De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van vereenigingen van Oud leerlingen der Tuinbouwcursussen, verga dert op Donderdag 3 September a. s., des avonds 8 uur, in de „Korenbeurs", Spaarne alhier. Op de agenda komt o. m. voor; bespre king van deelname en medewerking aan de Dahlia tentoonstelling op 12 en 13 Septem ber van de afd. Haarlem van de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeeling Haarlem van dc Vereeniging van gepensioneerde en gegradueerde mili tairen van het leger in Ned. Oost- en West Indië „Voorwaarts" hield gisteren 'n groor te openbare protestvergadering in de „Ko renbeurs", Spaarne, alhier. De heer D. 9an Gelder, voorzitter der al- deeling, opende de vergadering, waarna hij als spreker van den avond het woord nam. De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen. Op de openbare vergadering van 1 September 1925, is met aigemeene stem men aangenomen, om te protesteeren te gen het besluit van de regeering voor de 60 verhooging voor de Oost-Indische militairen, die den leeftijd van 50 jaren hebben bereikt. Het voorstel is met al gemeene stemmen aangenomen, om als nog bij de regeering er op aan te dringen om de leeftijdsgrens geheel te laten ver vallen, en in te laten gaan van terugwer kende kracht. Deze motie zal eerst aan het hoofdbe stuur worden toegezonden. Na nog cenige besprekingen volgde sluiting. DE OOIEVAAR. Bovengenoemde vereeniging hield 30 Au gustus een wedvlucht van Schaerbeek (Bel gië) 168 K.M. In vrijheid gesteld 9.20. Eerst- getoonde duif 12.24.19. Laatstgetoonde duif 12.58.17; le, 5e, 7e, H. J. Petter; 2e, 8e, J. F. Oudolf; 3e, 6e. G. N. v. d. Linden; 4e H. A. v. d. Domhof. LONDEN, 2 Sept. Uit Rome; de Italiaan- sche onderzeeboot Veniro die niet is terug gekeerd van de onlangs gehouden manoeu vres, wordt als definitief verloren be schouwd. Aan boord bevond zich een be manning van 55 koppen. LONDEN, 2 Sept. Ondanks alle pogingen is de politie cr nog niet in geslaagd prins Ahmed, een zwager van Koning Fuad van Egypte, die spoorloos verdwenen is, terug te vinden. Men gelooft dat hij aan boord van een klein zeiljacht naar Boulogne is vertrokken. B. en W. stellen voor aan de straten ont worpen op het terrein aan den Kinderhuis singel, de namen te geven van Katoendruk- kerskade, Previnairestraat, Pijntorenstraat, Burgemeester Sandberg- en Burgemeester Boreelstraat. Wij weten niet of daarmede aan alle stra ten op het geheele terrein namen zijn gege ven. De Pers behoort van dergelijke dingen wel te worden ingelicht en wordt daarom trent theoretisch dan ook wel ingelicht, maar in de practijk ziet zij van de voor lichting niet veel. Dat geeft' echter te meei vrijheid aan onze fantaisie. En zoo zien wij het Gouvernementsge bouw (er is immers sprake van de Griffie op dat terrein te bouwen) al ontworpen aan de Pijntorenstraat! En de volksmond zal al ras aan onze deftige Provinciale Griffie den naam Pijntoren geven. Geheel ten onnpchte, we geven het toe, maar niets zal kunnen verhinderen, dat in de verbeelding van onzs Haarlemsche nazaten, onzen goeden com missaris Jhr. mr. dr. A. Roëll zal voortleven als de eerste heer en meester van den „Pijntoren" een soort beul dus, met onze erentfeste leden van Gedeputeerde Staten als beulsknechten. Men verbeelde zich on zen heer Jhr. van Lennep, de goedmoedig heid zelve, in de geschiedenis voortlevend als een type van beulsknecht! Neen, ons gemeentebestuur is niet erg gelukkig in bet geven van straatnamen, maar voor dit geval vreezen wij toch een weerwraak van ons Provinciaal bestuur, dat nog altijd het grondaanbod van Haar lem „overweegt." Gedeputeerde Staten zul len zich allicht niet bloot stellen in de Pijn torenstraat te komen zitten of aan de „Ka- toendrukkerskade", al geven ze 'm wel eens van katoen. Had ons gemeentebestuur maar gewacht met het geven van straatnamen, totdat de onderhandelingen omtrent de Provinciale Griffie tot een goed eind waren gebracht. „Gouvernements-boulevard" zou niet on aardig geklonken hebben en wat zeggen B. en W. van Jhr. Roëll-kade? Zou die naam de kansen niet verhoogd hebben voor een mooie Provinciale Griffie aan den Kinder, huissingel? Barometerstand 9 uur v.m.: 760. Stilstand OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 2 September 1925. Hoogste Barometerstand 769,7 m. M. te Valentia. Laagste Barometerstand 733.0 m. M. te Haparanda. Verwachting van den avond van 2 Sep tember tot den avond van 3 September: Krachtige tot matigen later afnemende Westelijke tot Zuidwestelijken wind; afwis selend bewolkt; waarschijnlijk nog enkele regenbuien; later iets warmer. tegen dat maarschalk Lyautey langer dan 14 dagen te Parijs zal blijven. Het blad voegt er aan toe, dat hij binnen 14 dagen naar Marokko zal terugkeerea. Zijn bezoek aan Parijs heeft ten doel eej voortdurende verbinding met de regeerinj tot stand te brengen. TANGER, 2 Sept. De toestand aan bet front van Ouezzau is verbeterd. Belangrijke contingenten der Rifs zijn geconcentreerd tl Shcshouan. Verwacht wordt dat zij een aanval zullen doen op de Spaansche zone. ROME, 2 Sept. Amundsen, die thans in Italië vertoeft, heeft verschillende inrich tingen voor de luchtvaart bezocht. PARIJS, 2 Sept. De Echo de Pari* meldt uit Orau, dat ondanks de maatrege len der Regeering 4 communisten onder wie Doriot er in geslaagd zijn zich te Orau te outschepen; ze zouden voornemens zijn zich naar Marokko te begeven. LONDEN, 2 Sept. Gemeld wordt,1 dat de reederij er in geslaagd is personeel aan te werven voot de Majestic, zoodat liet schip zal uitvaren. Minder hoopvol is de positie voor 4 schepen van de Royal Packet Com pany, doch uit Zuid-Wales zijn veel zeelie den aangeworven, die al maanden werkloos zijn. In een rede te Liverpool zeide de vroe gere Labour-minister Shinwall dat de sta king thans nog pas begonnen is en dat zij officieel verklaard zal worden. Ondanks deze uitlating neemt het officiëele Labour- Erfenissen in Rusland, orgaan de Daily-Herald nog niet vee! notitie HELSINGFORS 2 Sept. Uit Moskon van deze beweging. worcj{ gemeT3, dat de Raad van Volkscom missarissen besloten heeft de clausule uit LONDEN, 2 Sept. Nader kan gemeld worden, dat prins Ahmed waarschijnlijk op weg is nhar Konstantinopel, waar zijn moe» der woont. GENèVE, 2 September. De Britsche mi nister van buitenlandsche zaken Chamber lain, van Frankrijk Briand en van België v. de Velden zijn gister te Genève aangeko men. Verwacht wordt,' dat ze heden parti culiere besprekingen zullen voeren over het veiligheidspact. De Britsche minister van Koloniën Amery vertoeft ook in Genève. De Volkenbondsraad zal heden in zijn openingszitting de Mosoel-kwestie in be handeling nemen. PARIJS 2 Sept. Dc Echo de Paris spreekt het Burgerl. Wetboek van de Sovjet-Unie te schrappen, waarbij erfenissen van meer dan 10.000 roebel verboden zijn. Een spe« ciale commissie is daartoe benoemd. BERLIJN, 2 Sept. De Belgische bezet ting ontruimde gister Kleef. Enkele gen» darmes bleven achter. BERLIJN, 2 Sept. Het meisje dat Dins dag in den trein van Amsterdam naar Berlijn vermoord is, is de dienstbode Lampersbach uit Oost-Pruisen. De moor denaar is nog niet gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1